mUGAT LM&STAD •svkstigde en vertrokken personen in en uit leiden Scheep Zwerm van colporteurs brengt gezinnen in afbetalings-moeilijkheden Diploma-zwemmen in „Overdekte" te Leiden Het ongeluk van het K.LM.-viiegtuig Neutron DINSDAG 16 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 itoq, (b> VAN DAKRAND GEVALLEN. Bij werkzaamheden op de binnen plaats van een gebouw aan de Oude Varkensmarkt is gistermiddag om kwart voor drie een 14-jarige schil dersjongen, afkomstig uit een tehuis voor jongens te Warmond, van een dakrand gevallen op een afdakje, dat ruim 2.50 meter lager gelegen was. De knaap kreeg vermoedelijk een hersenschudding, hij brak een middenhandsbeentje en liep een bloedende wond_ op aan het linker oor. Nadat hij in het Academisch Zie kenhuis was behandeld, werd de jon gen naar het Warmondse tehuis over gebracht. Van de belastingdienst. De heer J. S. H. J. Bouma, hoofd van het kantoor der directe belastin gen, Invoerrechten en accijnzen te Hoorn is met ingang van 1 sept. a.s. overgeplaatst naar Leiden en aange wezen als hoofd van het kantoor der Invoerrechten en accijnzen te Lei den. Feestmarkt op 3 augustus. Het bloemencorso te Leiden op za terdag 3 augustus a.s. geeft de markt kooplieden te Leiden aanleiding om een feestmarkt te organiseren. Huishoudschool Rapenburg 32. Diploma C: Charlotte v. Goor, Els Pruis, Joke de Ruyter, Tekelien Penseel, Janny Penseel, Janny Bekkering, Elly Bek kering, Petra Hanno, Thea Fakkel, Tinie Siera, Selma Jippers, Corrie Franke. G. J. A. VOSKUIL 40 JAAR BIJ WERNINK. De heer G. J. A. Voskuil was gis teren 40 jaar in dienst van N.V. Wer- nink's Betonmaatschappij te Leiden. De heer Voskuil, thans en reeds een groot aantal jaren kraandrijver, was aanvankelijk werkzaam bij zijn vader, die kapitein van de motorboot „Anna" was en die voor Wernink's Beton Maatschappij voer. Zaterdag j.l. had de huldiging van de jubilaris door de directie plaats in de fabriekskantine in aan wezigheid van een aantal functiona rissen. De jubilaris was vergezeld van zijn echtgenote en hun zoon. De heer P. A. Wernink jr., een der directeuren, heeft de jubilaris lof toe gezwaaid en hem namens de onder neming een enveloppe met inhoud overhandigt'. In zijn kwaliteit van vice-voorzit- ter van de afdeling Leiden der Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft de heer Wernink de jubilaris namens de Maatschappij de gouden medaille opgespeld en hem het daar bij behorende diploma overhandigd. Gevestigde personen in de week van 4 tot en met 10 juli 1957. A. H. S. Stemerdlng en fam. weten schappelijk ambt., a/b. ws. Schelpenkade t/o 9; J. F. Ramondt en fam., rijksambt. Titus Brandsmal. 59; W. P. Hartwijk en fam., winkelier in ijzerwaren, Nw. Bees tenmarkt 9; L. J. van der Boor geb. Verstappen en fam., Beijreincklaan 44; J. H. Korenhof, hulpstraatmaker, Kooi- straat 8; M. P. van der Hulst, Papen gracht 22a; J. Poelstra, militair KM, Druivenstraat 22; W. Olman. 1.1. ver pleegster, de Laat de Kanterstr. 2; H. J. Braakman, Cobetstr. 48; G. P. L. Steenwinkel. Burggravenlaan 88; A. G. Lagendijk, 1.1. radio-monteur, Rapen burg 10; P, H. Zonneveld, verkoopster, le Binnenvestgr. 5a; W. Groothedde, te lefoonmonteur, Hoge Rijndijk 109; Kors. Plantage 14; A. M. de Ridder, Haarlemmerstr. 119; J. Brocaar geb. van Harten, Driftstr. 44a; J. P. A. Stolk, Jan van Goijenkade 19: H. W. Jansen, huis juffrouw, Breestraat 84; C. Baart, Su- matrastraat 46; J. Lek, verpleeghulp, Oosterstr. 46; F. P. Kruit, carrosserie bouwer, Oósterstr. 46; J. M. van de Berg secretaresse, Rijnsburgerweg 181 W. Hui- tema, vertegenwoordiger, Suringastr. 1; W. Speel, ijzergieter, Coornhertstr. 35; H. H. Hartman, scheepswerktuigkundi- ge. Rijnsburgerweg 58; B. J. Slimmers, werktuigkundige, Witte Rozenstr. 55; P. Postman, Roemer Visscherstr. 41; P. M. Saat geb. den Heijer, Telde;skade 24; G. M. Keiler, dienstbode, v. Slingerlandt- laan 8; R. Blitz, arts, Breestr. 120; M. P. Mc. Muilen, 1.1. verpleegster, Heren gracht 61; C. J. L. van Egmond, kraam verzorgster, Oltmanstr. 2; F. Bulder, kinderverzorgster. St. Jacobsgr. 1; F. Brandenburg van den Gronden, Jan van Goijenkade 19. Vertrokken nersonen in de week van 4 tot on met 10 juli 1957. J. J. Barkman en fam.. Kam. Onnes- laan 21, Beilen, Kampsweg 29; A. Smit- POTLOOD en GEEST No. 527. Horizontaal: 1. rijsje, dun takje (gewest.), 5. telwoord, 7. water in N.Brab., 8. zwemvogel, 10. lusthof, 11. muzieknoot, 12. natuurlijk water bekken, 13. knaagdier, 14. ziekte in het koren, 15. mogelijkheid tot een gelukje, 16. windstil, 17. voorlichting, 18. slede, 19. massa verdichte water damp, 21. dunne overjas, 22. deel van de mast, 23. bitter vocht, 24. stad in Duitsland. Verticaal: 1. levensvocht in organi sche lichamen, 2. familielid, 3. elk, 4, maal, 5. bekende afkorting, 6. jon gensnaam, 9. onbekende (afk.), 10. zeker tijdperk, 11. korf, 12. stenen wand, 13. getroffen, 14. bui, 15. bede laar, 17. stad in Italië, 19. voornaam woord, 20. bosgod, 21. inhoudsmaat (afk.), 22. muzi kroot. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 526. Horizontaal: 1. Harmeien, 9. roe, 10. ido, U. A.M., 13. kei, 15. er, 16. aak, 18. les, 20. Sara, 22. rob, 24. Rome, 26. pal, 29. meer, 31. la, 32. al, 34. ruim, 36. Sam, 37. waar. Verticaal: 2. ar, 3. rok, 4. meel, 5. li, 6. Ede, 7. Norg, 8. haas, 12. maar, 14. Ier, 17. krom, 19. sop, 21. Amer, 23 bal, 25. eeuw, 27. lak, 28. pas, 30. Ria, 33. la, 35. ma. tenaar en fam., Temminckstr. 33, Arn hem. Slaakweg 139; B. Haringsma en fam., Boshuizerkade 20, Amsterdam, Harmoniehof 37 III; A. M. Plasmeijer en fam., Storm Buysingstr. 33. Australië; J. P. L. Bik en fam., Apothekersdijk 30, Zweden; J. van der Meij en fam., Looier straat 27. Oegstgeest, Hoge Morsweg 47; C. oortman geb. de Wild en fam., Meerhof 7, Harderwijk. Marijkelaan 5; D. Brandt en fam.. Alb. Verweijstr. 29, Canada; J. Boxhoorn en fam., Lammen- schansweg 104, Oegstgeest, Floralaan 5; J. F. Ramalc en fam.. Lijsterstr. 2, Cana da; W. W. Meerbeek en fam., Pasteur straat 50a, Nieuwer Amstel. Populieren laan 4; L. J. van der Meel. Oude Rijn 110. 's Bosch, Papelust 26; J. T. P. de Bruijn, Herensingel 32, Oegstgeest. de Kempenaerstr. 88; E. A. S. Linthorst Homan, Rapenburg 81, 's Gravenhage, v. d. Burchlaan 40; L. J. Faasen, Heren- steeg 21a. Rotterdam, Parklaan 8; P. L. Elberg, Rapenburg 122, Vlaardingen, v. Hogendorplaan 162a; J. H. J. A. Hilders, Rembrandtstr. 27, Leiderdorp. Lindelaan 18; J. Koudstaal, Hogewoerd 24, Rot terdam, Feyenoorddijk 90 II; G. A. van Sinderen, Zoeterwoudse Singel 18, Pijn- acker, Emmapark 34; A. Smallenbroek, Cobetstr. 13. Nederhorst den Berg. To- renweg 2; W. van Olden, de Laat de Kanterstr. 44, 's Gravenhage. Banstr. 19; M. J. T. Winkelmolen. Stadhouderslaan 30, 's Bosch, Fahrenheitstr. 21; J. C. v. Schravendijk, Rijn en Schiekade 27, Voorschoten, Veurseweg 215; J. C. He- renius .Rijnsburgerweg 50, Groningen, Arubastr. 67; J. Guijt. Warmonderweg 49, Oegstgeest, v. Maarlelaan 52; H. M. J. van der Steen, Haven 36. Canada; L. H. M. Bik, Apothekersdijk 30, Zweden; S. A. van den Berg, v. Speijkstr. 25, 's Gravenhage, Fahrenheitstr. 622; H. I. J. Vlasveld. Lage Rijndijk 28b, Canada; G. A, W. Mader geb. Baart, Lage Rijn dijk 17g, Hilversum, Nimrodlaan 12; J. C. Boezaard, Parkstr. 55. Haarlem, Am sterdamsevaart 116 zw.; M. J. de Ridder, Bankastr. 5, Lisse, Hereweg 385; M. van den Broek geb. van Bohemen, Willem de Zwijgerlaan 12, Alkmaar, Voorweg 41; W. Rijnsdam, Hansenstr. 12a, Hil versum. Noodweg 37; H. Bremer, Mare- dijk 94, Duitsland; T. H. Dijkstra. Bree straat 15a, Oegstgeest. Kamphuizenlaan 10; P. Th. Sark, Noordeinde 50, Heerlen, Bospad 26; E. van Opstal, Noordeinde 50, Zevenbergen, Burg. Vogelstr. 18; A. E. Gonsalves, Plantsoen 29, Heerlen, Ruys de Beerenbroucklaan 47; J. C. Bekker, Aarstr. 27. Leiderdorp, Koningstr. 55; L. G. M. Stekelenburg, de Laat de Kan terstr. 28b, Schoonhoven, Lopikerstr. 10; P. L. M, van der Putten, Meidoornstr. 20, Veghel, NCB-laan 1; D. Tjabbes, Hu- go de Grootstr. 3, 's Gravenhage, Gali- leïstr. 83; E, Springer, Rijnsburgerweg 10, Putten GLD. Oranjelaan 6; A. M. v. Akkeren, Volmolengracht 2a, Sassen- heim, Oude Haven 7; C. M. Koppen, Bo termarkt 15, Velsen, Zeeweg 168; M. M. A. A. Sauter, Nieuwstr. 9, 's Gravenha ge, Nassau Dillenburgstr. 4; C. de Kok, Herengracht 13. Barneveld. Zevenberg- jesweg 11; H. J. J. Fokkens, Julianastr. 79. Rijswijk Z.H., Pr. Hendriklaan 16; G.' de Laaf, Gasstr. 58, DriebergenRij- senburg, M. v. Carnbeeklaan 21; A. de Raaf geb. Köller, Stadspolderweg 6, Ap- pingedam, Slowerderstr. 79; W. V. van Leusen, Papengracht 22, Velsen, v. Tuyll- weg 34; S. E. van Fessem geb. Landers, Rembrandtstr. 5a, 's Gravenhage, Trek- weg 59; R. Rijksen, Plantsoen 49. Arn hem, Visscherstr. 18; J. Giezen, Zoe terwoudse Singel 11, Oegstgeest, War monderweg 46; J. Planjer, Groenhoven- straat 19. Heemstede, Heemst.dreef 169; W. Gemert, Tesschelschadestr. 11a, Oegstgeest. Rhijngeesterstraatweg 163; L. E. Hobbelen, Boerhaavelaan 24. 's Gra venhage, Schipperplein 2; J. G. du Saar, Roodborststr. 40, Groningen, a/b ws. Woonhaven; F. G. I. Jennekens, Oude Vest. 47 Maastricht, Koning Clovisstr. 95; N. A. E. Zwart. Apothekersdijk 37. Am sterdam, Gerard Terborgstr. 12 III; M. H. J, de Rijk, Burgsteeg 7. Oepstcreest,, Piet Heinlaan 20; M. W. Reijers, Verver straat 49e, Oss. Berphemseweg 82; H. Stikkelorum, v. d, Werfstr, 45b, Haar lemmermeer, Eksterstr. 33 hs; C. M. Stikkelorum geb. de Vries, Hoge Rijn- diik 190, Haarlemmermeer, Eksterstr. hs. Z0ETERW0UDE Geslaagd. Aan de technische eschool te Delft is geslaagd voor het prop. examen voor electr. ing. de heer W. de Jong te Zoeterwoude. GENEESKUNDIG TOEZICHT OP MIDDELBARE SCHOLEN TE LEIDEN. Op vragen van mej. A. J. van Nie- nes over uitbreiding van het genees kundig schooltoezicht tot de leerlin gen van de middelbare scholen, ant woorden b. en w. van Leiden: Uitbreiding van het geneeskundig schooltoezicht tot het V.H.M.O. en het N.O. is reeds geruime tijd gele den in overweging genomen. Het rijk is tot nu toe niet bereid bevonden in de daaraan verbonden kosten de ge bruikelijke bijdrage van 33 1/3 te verlenen. Momenteel schijnt ten departemen- te evenwel een subsidieregeling in voorbereiding te zijn. In afwachting hiervan hebben b. en w. enige tijd geleden over deze zaak het advies ingewonnen van de commissie voor de Geneeskundige en Gezondheidsdienst. Aangezien met de huidige perso neelsbezetting aan uitbreiding van het geneeskundig schooltoezicht niet kan worden gedacht, is de wnd. di recteur van de Gemeentelijke Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst verzocht over deze zaak nader te rapporteren en in zijn rapport ook het geneeskundig schooltoezicht op leerlingen van het V.H.M.O. te be trekken. Bejaarden-sociëteit vanmiddag heropend De sociëteit van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, rayon Leiden, was tot vanmiddag niet, zo als de leden haar graag gewenst had den. In het oude huis aan de Pieters kerkgracht 11 ontbraken nog een keuken, de stoelen waren een samen raapsel bijeengebracht door de leden en de sociëteitzaal zag er vervallen uit. Dank zij de medewerking van de gemeente, van wie in het bijzonder tijdens de korte heropeningsplechtig heid de chef van de gebouwendienst, de heer Voorbach genoemd werd, dank zij ook de enthousiaste mede werking van de bejaarden is er in grijpende verbetering gekomen. De zaal is door de ouden van da gen opnieuw behangen, men heeft nieuwe stoelen, nu alle van hetzelfde type gekregen, en de keuken de trots van de sociëteit is nu ruim en modern ingericht en van alle ge makken voorzien. In aanwezigheid van enige raads leden, vele sociëteitsleden, afgevaar digden van andere sociëteiten in Lei den, is de herboren sociëteit van middag om twee uur in gebruik ge steld. De voorzitter van de algemene bond van ouden van dagen, afdeling Lei den, de heer G. J. v. d. Zeeuw, sprak van zijn waardering voor deze res tauratie. Er blijven echter nog wen sen over. De éne zaal waarover de zestig leden van de sociëteit kunnen beschikken is al weer véél te klein* Gaarne had men ook de beschik king over de aangrenzende zaaï, die door de Commissie Schoolkinder voeding slechts tweemaal in de maand wordt gebruikt. Men zal een adres hierover aan het gemeentebe stuur zenden. Het lid van het hoofdbestuur van de bond, de heer Rippe, verbond aan zijn gelukwensen de opwekking, dat het de moeite waard is te blijven strijden voor de belangen van de be jaarden, zolang niet iedere bejaar de van een zorgeloze oude dag zon der fianciële zorgen verzekerd is. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter Johannes zn van W. K. Swagers en W. P. Ouwerkerk; Rense zn van R. de Jonge en G. Oudshoorn; Jan zn van H. C. Immink en A. P. de Romijn; Philippus zn van P. van der Meer en C. M. Dubbelaar; Monica Ingrid dr van T. van«Ceylon en H. C. P. Kolmus; Johanna Alida dr van J. P. van den Hoek en M. Holswilder; Eduardus zn van R. Groenen en J. E. van Moorst; Hen-' Uit jaarverslag Sociaal Char. Centrum: Huiskamer luxueus slaapkamer armoedig „Steeds weer blijft de materiële nood een groot percentage voor zich opeisen. Verhoging van het algemeen welvaartspeil doet bij een groot aantal gezinnen het streven ontstaan om zich aan het algemeen welvaartspeil op te trekken. Om de uiterlijke schijn te verhogen, worden oneconomische beslissingen genomen, ingegeven door het le venspeil van de buurt, waar men woont en mede door een zwerm van colporteurs, het afbetalings systeem vertegenwoordigend, waar deze gezinnen voor zwichten". Dit lezen wij in het jaaroverzicht i loren en het morele levenspeil daalt, zijn een ieder bekend. Bestuur Het bestuur van het sociaal chari tatief centrum is nu als volgt samen gesteld: mi. H. F. A. Donders, voor zitter, ir. H. van Oerle, vice-voor- zitter, mevr. E. C. M. Pley-Lange- zaal, secretaresse, dra J. W. J. Wiertz. penningmeester, deken W. P. M. Ha ring, lid en de heren S. Menken en dr. C. L. Zij er veld, adviseurs. Directeur is de heer J. G. F. Ter- windt, soc. drs. Voorts lezen wij nog, dat het sti muleren van de oprichting van een Medisch Opvoedkundig Bureau, on der beheer van de Stichting Katho lieke Geestelijke Gezondheidszorg tot !,LeWen' in,h-e'bfinHvan het a'ge- Charitatief Centrum te Leiden, datloP™ jaar leidde tot de aanvang van getallen geeft over de hulpverlening ae werkzaamheden van dit bureau aan sociaal zwakke Bezinnen in T.ei- De coördinatie van het parochieel aan sociaal zwakke gezinnen in Lei den. Het bureau kreeg dit jaar 883 aanvragen te behandelen, hetgeen 100 aanvragen meer is dan in het jaar 1955. Er is een gestadige groei in dit getal. Het blijkt, dat de parochie O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph één-derde van het aantal behandelde gevallen omvat, gevolgd door de pa rochie van de H. Leonardus met één- vijfde van het aantal gevallen. Overspannen Het jaaroverzicht meldt, dat de ge volgen van de te zware financiële verplichtingen zijn een nooit toerei kend huishoudgeld, hetgeen vooral in de wintermaanden sterk wordt ge voeld. Overspannen echtelieden, die hun huwelijksmoeilijkheden steeds maar vergroten: vrij luxueus ingerichte huiskamers met een deur verder: ar moedige slaapgelegenheid. Een groot probleem is ook de ge zinshulp. De Colonne „De Brug" doet hier voortreffelijk werk. Woningnood Een ander probleem, dat tot een ramp is uitgegroeid, is de woning nood. Verschijnselen als natte en bouwvallige krotten, opeengepakte mensenmassa's, onvoldoende slaapge legenheid voor opgroeiende kinderen, het gehele gezin bijeen in één kamel en het permanent blijven staan op de medische urgentielijst, waardoor langzamerhand de moed wordt ver- (Jricus Gerardus Anthonius zn van A. M. van Hulst en F. M. C. Soori- tiëns; Klaas Leendert Cornelis zn van L. C. van der Vliet en J. Brand horst; Willem zn van A. den Hertog en A. E, Lindhout; Richard Nïcolaas zn van A. Mittelmeijer en J. Wind; Trijntje Johanna dr van W. van der Plas en J. van Duijn; Thomas Pieter zn van T. P. Pijper en D. de Jong; Dirk Cornelis zn van P. van Delft en J. Kromhout. Gehuwd: C. Vrij en M. T. A. Heid- weiller; H. Habraken en G. A. Zon- derop; M. Bekooij en H. van Es; L. Zwart en J. Schreuder; F. J. C. Man- gelsdorf en M. den Ouden; J. Ligt- voet en M. J. W. Broeken; J. J. Ie Bleu en W. M. E. van Kouwenhove. Overleden: E. J. Coster 78 jr, man; A. Andreas 8 maanden, zoon; A. Steenbergen 66 jr, man; G. Muse gaas 75 jr, man; G. J. Bots 69 jr, man; A. van Es 52 jr, man; H. W. M. van der Heijden 92 jr, weduwe van J. C. weduwe van J. Rijsdam; G. Dreef Gaykema; A. W. J. Weeber 66 jr, 71 jr, man; C. H. den Engelse 65 jr, weduwe van Z. Tritten; J. J. Plan jer 69 jr, man; M. van den Bosch 86 jr, weduwe van A. van den Bosch. Diploma A: Aalmarkt meisjes: Mar ja Heymans, Evelyne Naylor, Annemarie Apel doorn, Liesje Moonen. Hooglandse Kerkgracht meisjes: Janny Duffels, Tineke van Wijk, Co- by van Asperen, Corry van Nood, Betty Salman. Hoge Morsweg 12, meisjes: Eva Kloots. Haarlemmerstraat 32, meisjes A: Elly Knol. Levendaal, meisjes: Ria Bakker, Rally Wohl, Babs Wohl, Annet van Rijhoven, Marga Broers, Wilhelmien Rossi, Lies Jansen, Tineke v. d. Maat. Diploma B: Van der Werffstraat meisjes: Trien Prins, Corry Oogjën. B.L.O. Zoeterwoudsesingel, meis jes: Gerda Vonk. Aalmarkt, meisjes: Hanny Muller, Elly van Eyken, Hilde Zegers. Hooglandse Kerkgracht, meisjes: Janneke de Graaf, Boukje Troost, Janny Vink, Sonja Broers, Jopie Borsjes, Gerry v. d. Sijs. Haarlemmerstraat 32, meisjes: Astrid van Duurèn, Antoinet Mar- tijn, Olguita Dieben, Henny Hooge- vorst, Anja van Zijp, Margriet van Dongen. Levendaal, meisjes: José la Rivière, Tineke Wijsman, Annet Uppenkamp, Netty Holswilder, Gemma Brunt. Diploma A: Lorentzkade 61, -meisjes: Tineke de Groot, Tineke Hoogendoorn, San dra Moolenbeek. Van Vollenhovekade, meisjes: Ma rion Lopescardozo, Evelien Kragen. Lusthoflaan, meisjes: Gerda van Kins. Timorstraat, meisjes: Hanneke van Rijn, Tiny van Amsterdam. Krauwelsteeg, meisjes A: Yvonne Langezaal, Thea Kamerling. Meisjes B: Ciska Bonnet, Greetje Baming. Diploma B: Pelikaanstraat, meisjes: Coby Gol- denberg, Stien de Graaf, Nora Blok huizen, Joke Dubbeldeman. Lorentzkade 61, meisjes: Anneke Roman, Margriet Runhaar, Betty Moeliker, Gerardientje de Vos, Willy Blansjaar. Van Vollenihovenkade, meisjes: Ine ke Servaas, Marianne v. d. Zeeuw, Lusthoflaan, meisjes: Marry Velen- turf, Anneke Montanus, Mieke van Dorp, Elly Faes, Willy Wallaart, Jan ny Meul, Corine Cramer. Timorstraat, meisjes: Ineke Grob- bé, Matty Sebille, Diny Meerszoek. Leidse Agenda Aqua-Hortus. Oranjerie. Hortus Aquarium-tentoonstelling. Tot 28 juli. Dagelijks van 10 uur voorm. tot 10.30 nam. DINSDAG 16 JULI St. Eloy. Adviesavond. Gebouw v. Sociale Belangen, Oude Singel 236. Half achthalf negen. Kon. Ned. Nat.-Hist. Ver. Excursie. Aquariumtentoonstelling Hortus Bo tanicus. Half acht nam. WOENSDAG 17 JULI Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Middelb. Avondhandelsschool „Sint Pieter". Inschrijving nieuwe leerlin gen. Vrouwenkerkhof 1; 7.309 uur nam. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek „Douza", Douzastraat 21, tel. 21313; Apotheek „Nieuwe Rijn", Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; Apotheek „Oegstgeest", Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. maatschappelijk werk werd intensie. ver door de goede samenwerking van de parochiële contactgroepen. Ter voorkoming van veelvuldig huisbezoek werd de leniging van de nood zoveel mogelijk in handen van één persoon gelegd. Stipendia van Z.W.O. voor Leidse academici Voor het academisch jaar 1957—'58 is door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onder zoek, evenals in de afgelopen vijf ja ren, wederom een aantal stipendia, toegekend aan jonge academici van wie verwacht wordt dat zij een be langrijke plaats zullen gaan innemen in de wetenschappelijke wereld. Van de Leidse academie zijn daar: Prof. dr. H. B. G. Casimir, bijzon der hoogleraar in de natuurkunde te Leiden, voorzitter van de adviescom missie voor de exacte wetenschappen; mr. J. H. Christiaanse, die in 1953 respectievelijk 1954 doctoraal examen in de rechtswetenschappen aan de rijksuniversiteit te Leiden en het eindexamen aan de rijksbelastings academie te Rotterdam aflegde en thans verbonden is aan de afdeling internationale fiscale zaken van het ministerie van financiën. De heer Christiaanse zal in Nederland en in verschillende andere Europese lan den een studie gaan maken van de algemene beginselen van het inter nationale belastingrecht; dr. P. Dulle- meyer, die in 1956 aan de Leidse universiteit promoveerde op een proefschrift getiteld „The functional rr rphology of the head of the com mon viper, vipera berus (1.)" en nu wetenschappelijk ambtenaar le klas se aan genoemde universiteit is. De heer Dullemeyer stelt zich voor in de Verenigde Staten van Amerika functioneel-morphologische onder zoekingen te gaan verrichten onder leiding van professor Romer te Cam bridge en op het laboratorium van de San Diego Society of Natural History; J. M. Kaper, die in 1954 het doctoraal examen in de scheikunde aflegde aai: de Leidse universiteit. Hij is thans hoofd-assistent voor de biochemie aan genoemde universiteit. De heer Kaper gaat een studie maken over de rol van nucleine zuren in het infectieuze proces. Zijn program ma zal worden uitgevoerd op het vi- ruslaboratory, university of Califor nia, Berkeley (U.S.A.) onder leiding van professor Stanley, en L. Woltjer, die in 1954 het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde aflegde aan de Leidse universiteit is wetenschap pelijk ambtenaar bij de sterrewacht alhier. Hij zal aan verschillende ster- rewachten in de Verenigde Staten van Amerika onderzoekingen doen op het gebied van de veranderlijke ster ren. Vacantiegeld in 't textielbedrijf te Leiden Men schrijft ons van werknemers zijde: Naar aanleiding van gebleken onte vredenheid ender arbeiders werkzaam in Leidse textielbedrijven over de hoogte van de met de vakantie uit te betalen extra-uitkering, is er bijeenkomst gehouden r.et diverse le den van de ondernemingsraden. Op verzoek van laatstgenoemde le den hebben vertegenwoordigers van de drie werknemersbonden op 12 juli j.l. een bespreking gehad over het on derhavige onderwerp met enkele Leidse textielwe% V gevers. Deze bespreking had ten doel om de vermeende afspraak tussen de werkgevers over de toepassing van artikel 36 van de CAO aan een be spreking te onderwerpen. Tijdens deze bespreking is geble ken, dat enkele werkgevers inmiddels mededeling hebbv gedaan aan hun personeel, dat in vin onderneming de extra-uitkering van twee weeklonen zal worden verdeeld in weekloon met de vakantie en een weekloon met Kerstmis. Tijdens deze bespreking is komen vast te s aan, dat er thans van de eer der gebleken eenstemmigheid bij de werkgevers om met de vakantie een veekloon en met Kerstmis een week loon te betalen, geen sprake meer is. Elke werkgever kan dan ook naar eigen inzicht de hoogte van de uitke ring met de vakantie binnen het ka der van de CAO bepalen. Het is te voorzien, dat enkele be drijven 1 y. weekloon met de va kantie zullen uitbetalen en een 14 weekloon rr.et Kerstmis, terwijl an- voorkeur zulle -, geven aan één weekloon met df vakantie en een weekloon met Kerstmis. Vóór honderd jaar Uit de Leydsehe Courant van Dinsdag 16 Julij. Uittreksel uit 't verslag van Ge deputeerde Staten der provincie Zuid-Holland over 1856: De wettige bevolking op den 31 sten Dec. 1856 beliep 606.392 en de feitelyke 612.031 zielen. Het aantal huwelyken beliep 4786. Het getal scheidingen van tafel en bed 5, dat der echt scheidingen 20. Laatste Berichten De KLM heeft meegedeeld, dat de drie passagiers van Britse nationa liteit zijn: G. Mac Robert, vermoede lijk van beroep zendeling, en de he ren L. Newman en Newman (voor letters onbekend), ijzerhandelaars. Voorts heeft de KLM meegedeeld, betreffende de familie van Vliet, dat van dit gezin de moeder en twee kinderen aan boord waren. De v&der, burgerambtenaar bij de marine, ver blijft op Nieuw Guinea. Voorts wordt door de KLM het beroep van de pas sagier C. C. R. Larmene opgegeven als laborant-assistent mineraloog en van de passagier W. Jansen als gou- vernements-ambtenaar. Geen hoop voor de vermisten? De KLM deelt ons het volgende mede: „Wij vrezen, dat er voor de vermisten van de „Neutron" geen hoop op redding meer is". K.L.M. STAAT VOOR EEN RAADSEL De directie van de KX.M. deelt ons mede: Uit het hedenmiddag om 13.00 uur gehouden telefoongesprek tussen de directie van de K.L.M. te Den Haag en de heer G. te Roller, vertegenwoordiger van de K.L.M. te Biak, is bekend geworden, dat elf slachtoffers inmiddels zijn geborgen. Geïdentificeerd zijn de stoffelijke overschotten van mevrouw Leiker, mevrouw Mac Mootry, mevrouw Van der Wende en de heer De Rouche- mont. Van de twaalf geredden is zoals gemeld in het hospitaal te Biak het meisje V. IJ. Leiker over leden. De heer Te Roller verklaarde, dat het toestel normaal was gestart, dat de gebruikelijke radioverbinding met de toren bestond en dat het ongeluk voor hem „eenvoudig een raadsel is". PALEIS OP DE DAM VOOR PUBLIEK OPENGESTELD Evenals in 1956 is het koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam van 1 augustus tot 1 september voor het publiek opengesteld en wel op werk dagen (ook zaterdag) van tien tot vier uur. Bezichtigd kunnen worden: op de begane grond de vierschaar, en op de eerste verdieping de burgerzaal met galerijen, de burgemeesterska mer, de justitiekamer, de Mozeszaal en de troonzaal. BRANDJE ONDER MINISTERIE VAN JUSTITIE Vanmorgen is een brandje uitge- gebroken in de kelderruimte van het ministerie van Justitie op het plein in Den Haag. Bij laswerk in de ketel ruimte raakte isolatiemateriaal in brand. Er was weinig vuur, maar er ontwikkelde zich veel rook. Brand weerlieden moesten met gasrpasker de kelder binnendringen. Na een kwartiertje had de brandweer het vuur met een klein straaltje geblust. Er behoefden geen kamers ontruimd te worden. Het werk op het ministe rie behoefde niet onderbroken te worden. De schade is gering. De Tour de France Hedenmorgen 10.40 uur zijn de zes tig overgebleven renners gestart voor de 18e etappe van de Ronde van Frankrijk van Saint Gaudens naar Pau, een afstand van 207 km. De route voert over twee cols van de eerste categorie: de Tourmalet (84 km.) en de Aubisque (150 km.). Het heeft niet veel gescheeld of de Italiaan Gastone Nencini, die giste ren kort voor de finish ten val kwam, was vanmorgen niet vertrokken. Na een injectie tegen tetanus te hebben gekregen is hij tenslotte toch op zijn fiets gestapt, met zijn linker elleboog in een verband. Naar verluidt hebben alle renners van de Nederlandse ploeg en de ploeg van noord oost centrum last van lichte storingen in de spijsvertering. Zij hadden in hetzelfde hotel gelo geerd en moeten iets gegeten hebben, dat hun slecht is bekomen. Te Lannemezan (29 km.) is een klein groepje renners gepasseerd, bij wie Anglade, Jean Bobet en Da Sil- va, met tien minuten achterstand op het tijdschema. Zij hadden een halve minuut voor sprong op Pipelin en Padovan en 2H minuut op de hoofdmacht, aange voerd door de Franse nationale-ploeg met Anquetil en Forestier. De Hagenaar Jan Heyë, lid van de club „De lange afstandtippelaars", heeft in Badhoevedorp bij Amster dam het Nederlands kampioenschap 20 km. snelwandelen behaald Hij liep de afstand in 1 uur 46 min. 43 sec. Tweede werd zijn clubgenoot, de Amsterdammer Hogendoorn in 1.52.44 Derde werd Cys van de LAT in 1.54.25.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2