4.„GEKLOPT.... Zwak tegenbericht van de Wereld Gezondheidsraad Gladiolen uit bloemenbadplaats Zaandammer hervond geluk in een Almeloos gezin Voor twee ijsjes van tien Kaagweek 1957 komt weer met 2000 starts voor de dag Zeer oude Edammer aan Zuidpool thans wetenschappelijk getest DjrSDA£j6JULn957 DE LEIDSE COUHANT PAGINA 5 Wel of géén A-griep? Een bulletin van de Wereld Gezondheids Organisatie bevat het volgende bericht: „Rapporten, uit Nederland ontvangen, geven aan, dat, hoewel een hoog percentage schoolmeisjes in twee kostscholen door de Aziatische griep is aangestoken, en er een zeker aantal, verspreide, infectiehaarden in ver scheidene steden is, de ziekte zich niet snel verspreidt. De Nederlandse volksgezondheidsautoriteiten geven te kennen dat slechts enige verspreide lichte gevallen zijn geconstateerd, in dezelfde mate als dit andere jaren zomers het geval is. Over het algemeen is de gezondheid van de bevolking in Nederland niet in 't minst gestoord en het leven gaat zijn gewone gang". Daarnaar gevraagd gaf dr C. Ban ning, hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, als zijn mening te ken nen, dat de laatste twee zinnen van het bericht van de W.H.O. wat hem betrof, gerust achterwege gelaten kunnen worden. Tot riu toe, aldus dr Banning, heb ik van geen van de provinciale in specties een alarmerend bericht ont vangen. De inspecteurs hebben op dracht om iedere dag te melden hoe het er mee staat, en juist vandaag is het eerste geval van „Aziatische griep" aangegeven, maar dit is, vol gens dr Banning, een dubieus geval. Het betreft waarschijnlijk longontste king. De betreffende patiënt is trou wens 59 jaar, en de laboratoriumge- vallen van het a-virus betroffen uit sluitend patiëntjes beneden de 10 jaar. Volgens dr Banning zijn er inder daad in Nederland enige influenza- gevallen, ij zijn echter verspreid, moeten gezien worden als incidentele gevallen, hebben een uitermate mild Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. /.IC Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.45 Gram. (9.359.40 Wa terstanden). VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.45 Gevar. prog. 11.30 Voor de jeugd. 12.00 Politiekapel. 12.30 verloop en geven geen aanleiding tot besmetting. Dubieuse uitlating. In iedere provincie hebben de in specteurs van de volksgezondheid een aantal peilstations in aantal variërend van 10 tot 17. De doo. deze peilsta tions wekelijks verstrekte cijfers van het aantal influenza-gevallen verto nen, vertelde dr Banning, van de win ter tot de zomer een dalende lijn. Ook nu. Er is, besloot dr Banning, nagenoeg geen verschil met andere jaren, en hij meende da een mededeling als: „over het algemeen is de gezondheid van de bevolking in Nederland niet gestoord en het leven gaat zijn ge wone gang" een gevaarlijke medede ling is, die de indruk zou kunnen wekken alsof er toch iets aan de hand was, of iets aan de hand is geweest. Met z'n vieren op vakantie Goodwill-reis naar Ver. Staten Ruim 35.000 kilometer heeft de 23 jarige sergeant van de Amerikaanse luchtmacht Harrü Morgan gereisd om in Europa vier jonge mensen te vin den, die enige tijd in Amerika mogen doorbrengen om er het Amerikaanse leven te leren kennen. Gisteren zat Harry Morgan met zijn vier jongelui op f-hiphol, waar zij werden begroet door de Amsterdamse onderwijzeres mejuffrouw Jonksma, die het vorige jaar met een gemeen tereiniger uit Dreischor onder leiding van Morgan naa-- de Verenigde Sta ten is geweest. Deze keer waren de gelukkigen een twintigjarige secretaresse uit Oosten rijk, een 23-jarige Franse transport arbeider, een 22-jarige winkelbedien de uit West-Duilsland en een fabrieks arbeider uit Augsburg. De „goodwillreis" is mogelijk ge maakt, doordat Harry Morgan 2500 mensen enthousiast wis' te maken voor zijn plannen. Die 2500 aandeel houders brachten het geld bijeen voor de reis en het verblijf van de jongelui, in de hoop dat de reis iets HAARLEMSE BLOEMEN KEURING Noordwijk, de bakermat van de gladiolencultuur, zo heet heten wie maandag in de keuringszaal van de bloembollenbeurs te Haarlem is geweest, werd voor de zoveelste keer geconfronteerd met de waarheid van deze bewering. De vloer van de zaal boog, bij wij ze van spreken, door onder het ge wicht van de gladiolen en het over grote deel kwam uit de bloemenbad plaats. Daar was om te beginnen de groep van Konijnenburg Mark, waarin tientallen nieuwigheden, verdeeld in twee verschillende groepen, de vaak bont gekleurde middelgrote zaailingen van een geheel apart type zware staarten, een gevolg van het feit, dat destijds de heer Jan Salman begon met Picardy-bloed in zijn zaai lingen. Een der allerbesten in deze groep was ongetwijfeld de fonkelnieuwe Fortune, een zaailing, waarin men duidelijk het type van Alfred Nobel kan terugvinden. Fortune heeft een prachtige lange tak en tintelend rose- rode bloemen. Daarnaasct prijkt nog een nieuweling: Sweepstake, zo mo gelijk nóg zwaarder en nóg voller van tros dan dë voorgaande. De kleur is zuiver zalmrood. Perosi is qua bouw vrijwel gelijk aan Sweepstake, maar is iets lichter rose van tint. Venus, blauw met wit en paars is en groep vonden we Bashful zeer opmer kelijk: helderrose met zeer grote rode vlek in het centrum. Prachtig waren ook de fonkelend-rode Spirito, de wat lichter gekleurde Tom Thumb, de oranje Janda, de rose met crème gekleurde Kathleen Ferrier en Fidelio, oranjegeel met rode vlek. Bij de grootbloemigen trokken niet in - j de laatste plaats de paarse Nightson, kan bijdragen tot een beter begripde idem Ki Lear, de diep-blauwe Debussy en de helder-blauwe Arse en de grootbloedigen. Van de eerste ^l^ieerS.n'ri1 omen xrrmden ura Rachfui ?oor nnmor. Verder noteerden we de apart-rode is het ideaal van Morgan. Als hij in september als soldaat afzwaait, gaat hij studerer en zich specialiseren op het onderwerp: „Te interna'ionale betrekkingen tussen de volken", Groot was de vreugde in het gezin Sleyster uit Almelo, toen vader be kend maakte, dat hij voornemens was met vrouw en kinderen, grootvader en grootmoeder een bezoek te bren gen aan Artis te Amsterdam. Zondag j.l. nam de reis een aanvang en de «temming was feestelijk tot bij de Wilhelminasluis te Zaandam. Toen verkeerde de vreugde In droefheid, want toen vader Sleyster Land- CTtumbuneded. 12.33 Voorset de sluUge'lden wilde betalen, vlei zijn mm 'nnn XT 'portemonnaie met 228 gulden in het water. Daarmede viel in letterlijke zin ook het vakantietochtje in het water, want de heer Sleyster, die niet kon zwemmen, zag geen kans om zijn geld terug te krijgen. Misschien meer uit plezier dan uit behulpzaamheid doken verscheidene jongens in de sluiskolk, maar het luk te niemand om de beurs op te ha len. De heer Sleyster kwam van boord en liet de motorboot met zijn familie verder varen. Zelf bleef hij achter 'en urenlang moest hij blijven toezien, hoe talrijke Zaandammers een duik naar het verloren geluk waagden. Alles vergeefs. Totdat tegen drieën een Zaandam mer naderde, die met vrouw en kin deren op weg was naar het station. Zijn reisdoel was Artis Horend van het verlies dat de heer Sleyster had getroffen, aarzelde hij niet, gelastte het tochtje naar Artis af en ging naar huis. Enige tijd later kwam hij terug in zwembroek. Als platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Amus.muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Radio Filh. ork. 14.40 Kinder koor. 15.00 Voor de jeu jd. 16.00 Voor de zieken. (Tussen 16.00 en 18.00 Ronde van Frankrijk). 16.30 Gram. 16.50 Hammondorgelspel. 17.15 Va cantietips. 17.50 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: H. L. van Scheepen: Het eiland Saba. 18.00 Nws. en comm, 18.20 Lichte muz. 18.40 Ronde van Frankrijk. 18.50 Act. 19.00 Gram. 19.10 „Jeruzalem en Rome", hoorsp. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 „Een dag als alle andere dagen", hoorsp. 21.10 Holland Festival 1957: Residentie ork. 21.45 Ronde v. Frankrijk. 21.55 Gram. 22.05 „Atomen op zicht", caus. 22.20 Holland Festival 1957: Piano en viool. 23.00 Nws. SOS- ber. 23.15 Gram. 23.5024.00 Socialis tisch nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.1 J Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.25 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vernuft en techniek. 9.35 Instr. trio. 10.00 Omr. ork. en solist. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 De ster van het Zuiden, hoorsp. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.3 Pianoduo. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Wandel- en vakantieliedjes. 13.50 Gram. 14.40 Radiophilharm. ork. 15.30 Tenor en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Vr oiwenkoor. 18.20 Gram. 18.45 Spectrum van het Chris telijke organisatie- en verenigingsle ven. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Or gelspel. 19.30 Buitenl. weekoverz. 19.50 Gram. 20."0 Radiokrant. 20.20 Holland Festival: Omr. ork. 21.00 De wereld van nu, klankb. 21.45 Muzika le luisterwedstr. 22.05 Instr. sept, 22.25 Vocaal ens. en sol. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.- ber. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S. KRO: 17.00—17.50 Voor de kinde ren. AVRO: 20.00 Televizier. 20.15—22.00 In Londen staat een huis, blijspel. Lijk van vermiste vlieger gevonden Een stoffelijk overschot, dat giste ren nabij het lichtschip „Texel" is gevonden en door de reddingsboot „Prins Hendrik" naar Den Helder is gebracht, is geïdentificeerd als dat van de Belgische kapitein-vlieger Symaeys, die onlangs tijdens NAVO- oefeningen boven de Noordze ver dween. De „Prins Hendrik" is gisteren tweemaal uitgevaren. De eerste reis, die overdag ge maakt werd nadat men van het s.s. „Fidelia" af het lijk had gezien, was vergeefs. Om half negen 's avonds voer de reddingsboot ten tweede male uit Dit keer had de kustvaarder „Eems- borg" van de rederij Wagenborg te Delfzijl het stoffelijk overschot ge vonden en aan dit schip werd ver zocht in de buurt te blijven. Hierdoor kon de „Prins Hendrik" het stoffe lijk overschot om tien uur in Den Helder aan land brengen. duikuitrusting voerde hij mee een schepnet en een magneet! Vele malen dook de parelvisser en uiteindelijk mocht hij de overwin ning smaken en de portemonnaie aan de verliezer overhandigen. Die deed voor het juichende publiek geen po ging om zijn ontroering te verber gen. Hij wilde de gelukkige vinder vijftig gulden overhandigen maar die wilde van geen beloning weten. Toen de onfortuinlijke vakantie ganger bleef aandringen, stemde de Zaandammer er uiteindelijk in toe, dat de heer Sleyster de twee kinde ren van zijn weldoener op een ijsje van een dubbeltje tracteerde als ver goeding voor de tocht naar Artis die niet was doorgegaan. Debussy nal de aandacht. Apart was ook de staalblauwe Bellagio. Verder noteerden we Groene Specht, groenig-geel met purperrode vlek, de typische Lakmee, crème met purper merk, de oranje Donatello, de gele rood gevlekte Potpourri, de zeer opvallende Gounod, helder pur perrood met donker merk, de groen witte Greenland en Moira Shearer, wit met geel omrand rood merk. Een andere Noordwijkse firma, Gebrs. Vink Azn., bracht eveneens een mooie collectie. In het centrum prijkte de bijzonder mooie purperen Don Camillo, die in het hart een don kerder vlek draagt. Een forse, best gebouwde gladiool. Apart rose von den we dr. Portielje, terwijl we over de staalgrijze Laetare al meerdere malen de loftrompet hebben gesto ken. Een voorname gladiool vonden we de diep wijnrode Emir en in het wit was de kloeke Sigihari een uit blinker, Grappig van kleur was de zacht lilarose Porselein. De fa. H. J. Salman en Zn., die het vak al met zo vele prima handelsva riëteiten heeft verrijkt, was even eens met een prachtige collectie aan wezig. De Salman-gladiolen kermer- ken zich altijd door enorme lange, Mozart, de forse lavendelkleurige Lavendel Beauty, de licht purperen Toscanini'r Memory en de typische Garden Party; wit met licht lila diep lila tekening aan de rand van de bloem. Anastasia is een mooi ge bouwde zaailing met rode vlek, die naar voren werd gebracht door N.V. P. v. d. Meer, en van deze firma za gen we ook de uitstekende licht oranje Naranjita. G. Beukers besloot tenslotte de rij der Noord wij kers met een groepje nieuwe primulinusgladiolen, waarvan we de oranje no. 2 veruit de beste vonden. Enkele andere zaailingen onder nummer zien we nog wel eens terug. C. J. Wigchert, Santpoort, bracht ook puike gladiolen. We noemen slechts de voorname, zware Lilac Perfection, de bijzonder mooie witte gefranjerde variëteit met de vlekke loos gevormde tak, de middelgrote fris-rode Best Seller en lest best Dutch Beauty, een lichtpaarse gla diool met een sprekend rood merk in het cenrtum. Zeer opvallend! Joh. Captein, Heemstede, etaleer de enkele mooie primulinussen: r'e oranje Brigthside, de licht purperen Violet Queen, de „smoky" Bronze Beauty en de witte White Lady. Bijvoet en Co, Overveen, liet een goed gestoken bloemstuk van de prima oranje primulinis Troef zien met de slanke lila Elsbeth en de fèl- oranje midd. grote Menton. In het groepje van P. Visser, St. Pancras, behoorde de fijn-blauwe Apotheose o.i. tot de beste. Heel apart was de „smoky" Narissa, de elegante Candy, die vorig jaar jok de aan dacht trok, was ook nu van de partij en de vurigrople Poppy Day blijft ook nog steeds zijn partijtje mee- blazen. In het rose genre liet K. Kooy, St. Pancras, enkele beste nieuwigheden zien. Onder meer de zalmrose Tour de France, een zware gladiool met mooi gebouwde tak, Lovely Melody, die op hetzelfde hoge plan stond, de vaalrose Nuance en tot slot: de mid delgrote lichtcochenillerode Lugano. Ant. Nijssen Zn, Santpoort, ex poseerde de goed gebouwd lichtgele Mothersday en Jonkman-Hulsebosch, Sassenheim, was hekkesluiter met de fonkelend-rode Cupido, die bpiten vroeg bloeit en waarvan men nu exemplaren toonde die van knollen maat 810 en 68 waren gesneden. Een gladiool, waarvoor wel belang stelling bestaat. Het stoffelijk overschot van een naar schatting zestienjarig meisje is gistermiddag op het Texelse strand aangespoeld. Het lichaam heeft ver moedelijk een dag of tien in zee ge legen. 387 jachten in open wedstrijden 343 in de onderlinge Succes voor Ned. zuivelindustrie In de loop van 1956 heeft zoals destijds gemeld en Engelse expe ditie in het kader van het Internatio nale Geofysische jaar op de Grote IJsbarrière in de Ross-zee het basis kamp aangetroffen, vanwaar de ex pedities onder Shackleton (1908-'09) en Scott 191 Ï-'IThun barre tochten begonnen op zoek naar de zuidpool. In dit basiskamp werd nog een ge deelte van de levensmiddelenvoor- raad van de expeditic-Scott gevonden. Deze proviand w»*- dus toevalligér- wijze aan cën zeer rigoureuze bewa- ringsproef onderworpen geweest en het is te begrijpen dat mei. in kringen van de levensmiddelen- en conser- venindustrie grote belangstelling had voor de kwaliteit en de hoedanigheden van de gevonden produkten. Bij deze voorraden bevond zich ook nog een in blik verpakte Edammerkaas van Ne derlandse oorspron" Leze bleek af komstig te zijn van een zending van vijf kistjes kaas, indertiju aan de ex peditie Scott ten geschenke gegeven door de fa Joh. M. Verschure en Zoon, kaasexporteurs te Rotterdam. Engels onderzoek. Alle in het kamp gevonden levens middelen werden voor onderzoek naar Engeland teruggezonden. Bij het onderzoek van de Edammerkaas op last van het Engelse Ministry of Agriculture, Fisheries and Food werd geconstateerd dat de blikverpakking aan de binnenkant geheel gaaf was en aan de buitenkant slechts op een enkel plekje was aangetast. Aan deze mededelingen werd de opmerking toegevoegd dat de kaas nog uitste kend van smaak was. Doo bemidde ling van de Nederlandse Landbouw- attaché te Londen werd een gedeelte Van de Edammerkaas afgestaan aan de N.V. Kaashandel „Vezet" te Lek- kerkerk die het bedrijf van de oor spronkelijke schenkers van de kaas heeft voortgezet. Dit monster is op verzoek van ge noemd bedrijf onderzocht door het Nederlands Instituut voor Zuivelon- derzoek (N.ZO). Het NIZO, dat enke le jaren geleden door de zuivelindus trie in Ede werd gevestigd en een la boratorium en een proefzuivelbedrijf omvat, verricht wetenschappelijk zui- velonderzoek en technische keuringen ten dienste van het gehele zuivelbe drijfsleven en ca 5000 zelfkazers. Het onderzoek heeft Interessante bijzon derheden opgeleverd. Goede smaak. De smaak van de kaas was uitste kend, ze was natuurlijk zeer pikant, maar week in he* geheel niet af van die van een zeer oude Edammer van goede kwaliteit. De kaas die tamelijk sterk was ingedroogd en vele malen aan grote temperatuurwisselingen blootgesteld was gewee was uiter aard erg brokkelig. Resumerend aldus „Trouw" kan worden opgemerkt dat de Nederland se zuivelbereiders door deze belang rijke vondst een ongewoon, doch overtuigend certificaat van bekwaam heid hebben verworven. De heer J. Nooitgedagt, de oud- e fabrikant van J. Nooitgedagt schaatsen, speelgoederen en gereed schappen, te IJlst, is zondag j.l. in de ouderdom van 83 jaar te Den Haag overleden. De overledene was de laat ste van de vier zoons van de oprichter van- het bedrijf. Hij Was jarenlang gemeenteraadslid en wethouder te IJlst. Als zaterdag a.s. de Kaagweek 1957 de duizenden wedstrijdzeilers weer naar de Kagerplassen lokt, om mee te doen met of getuige te zijn van de 37ste Kaag week. kan men er verzekerd van zijn, dat de Kagerplassen gedurende de vol gende week weer overbevolkt zullen zijn. Daarmee kan de Kaagweek zich er weer op beroemen het grootste zeileve- nement op de Hollandse wateren te zijn, want nergens vindt men een dergelijk respectabel aantal Inschrijvingen. In de open wedstrijden zullen niet minder dan 387 jachten aan de start verschijnen, terwijl voor de teamwed strijden, onderlinge en éénmanswedstrij den nog eens 343 jachten zijn ingeschre ven. zodat het totaal aantal inschrijvin gen dit jaar niet minder dan 730 be draagt tegen het vorig jaar 704 Wat dit zeggen wil? In de komende vijf dagen van watersport op de kagerplassen van 20 tot en met 24 juli zullen niet minder dan 2000 jachten gestart en ge- finishd moeten worden. Welk een opgave dit voor bestuur en wedstrijdcomité is, kunnen slechts ingewijden weten! Op zaterdag worden de éénmanswed- strijden in alle klassen en de onderlinge zeilwedstrijden en motorboot wedstrij den gehouden, zoals elk jaar gebruike lijk. Voor de motorboten is er een puz- zeltocht, ringsteken, balspel en water- skleën, voor de toerjachten dobbervis- sen en een vossenjacht met medewer king wederom van de Veron Deze zul len met richtingzoekers aan boord van de jachten komen en een ..vos" opspo ren. welke een zender aan boord heeft. Op de overige dagen, van zondag tot en met woensdag zullen de open wed strijden worden gehouden met daarnaast de traditionele teamwedstrijden. De Valkenteamwedstrliden tussen Tand jong Priok en de Kaag brengt de vol gende deelnemers aan de start: Tand jong Priok: F Somberg. J. H. Redeker. J. A Paauw en J G. H. v. d. Eyk; De Kaag: J J. Doorschodt. ir L. P. Herfst. M. v d. Elshout en P. W H. Velthuys. De ploegen voor de teamwedstrijd HollandFriesland in de Regenboog klasse ziet de volgende deelnemers te genover elkaar: Holland: A. Gebuis G. A. Bakker. C. J. v. d. Bas, J, Hofland en C. Kist. terwijl het Friese team als volgt is samengesteld: K. Vrolijk. G. Zijlstra, J. Albe^da, J de Wilde en J. E. Priester. In de CuragaoDe Kaagteamwedstrijd in de Pampusklasse vinden we de vol gende ploegen opgesteld: Curaceo: mevr, H. Bieldeman. L. G. de Steur P. Talma en G. J. Welbergen, terwijl voor de Kaag uitkomen: M. J. W. van der Holst. Butzelaar, B. Ouwerkerk en M. C. F. J. Cosijn. Wat de openwedstrijden betreft valt in de eerste plaats een opmerkelijke verschuiving in de klassen op. De Val kenklasse telt dit jaar 36 deelnemers te gen vorig jaar 49, terwijl de cijfers voor de Vrijheidsklasse resp. 72 en 53 zijn. De deelname in beide klassen Is intussen zo groot, dat hier in drie groepen moet worden gezeild. De Sternklasse is dit jaar uitgegroeid tot 20 deelnemers te gen vorig jaar slechts zeven en de Re genboogklasse komt in het jaar van haar veertigjarig bestaan met niet minder dan 25 deelnemers, zodat ook hier in twee groepen moet worden gezeild. Njord-successen te Hamburg Bij de internatlonele roeiwedstrijden op de Alster bij Hamburg won de Acht van Njord de race met een bootlengte verschil op Trinity (Cambridge) en de winnaar van het vorig jaar. Hammonia (Hamburg). De winpende ploeg van Njord klasseerde zich daardoor voor de belangrijkste wedstrijd van zondag: de finale van de oude acht, Bij de vier met stuurman werd de boot van Njord derde achter Rendsbur- ger RV en Mainzer RV. De resultaten luiden: Acht: 1. Njord (Leiden) 6.19.6: 2. Tri nity (Cambridge) 6.23.1; 3. Hammonia (Hamburg) 6.32.4. Vier met stuurman: 1. Rendsburger RV 7.20.5; 2. Mainzer RV 7.24.6; 3 Njord (Leiden) 7.25.7. Op de tweede dag heeft Njord opnieuw een fraai succes geboekt. De Leidse ploeg zegevierde in de fi nale van de Oude Acht na een felle strijd met het Berlijnse team van „Ask Vorwarts" met 2 sec. verschil. Njord noteerde 6 min. 31.7 sec. tegen de Ber lijnse roeiers 6.33.7. Op de derde plaats eindigde de Hombergse club Germania in 6.42.7. De beslissing viel om en nabij de 1700 meier toen onze stadgenoten een enorme spurt inzetten. WIELRENNEN Aan de Ronde van Zudslavlë, een wed strijd over 900 km. in vijf etappes met iedere etappe Belgrado als start en finish, zal een Nederlandse ploeg deel nemen. bestaande uit de amateurs Kamphuis, De Rooy, Steenbakkers en de onafhankelijke Arnold Ehlen, allen van de Tour- en Wielerclub „Maastricht" Saterdag is de ploeg, die onder leiding staat van de oudwielrenner Jan Lam- brichts, naar Belgrado vertrokken. Behalve de Nederlandse vertegen woordiging nemen Engeland. Oosten rijk. Bulgarije. België, Denemarken, Frankrijk, Roemenië en Hongarije aan deze wedstrijd deel. Er werd door J. P. SEABROOKE 9) Met Clyde, zei een diepe, hel dere stem. Ik kom juist van het lo gement op de Negende Avenue, waar Black gewoond heeft, tot zijn geld to taal op was en hij aan het zwerven raakte. Hij schijnt nog enige huur schuld gehad te hebben en liet daar om zijn weinige persoonlijke bezit tingen bij wijze van pand bij de eigenaar achter. Na wat praten stond deze mij toe die bullen te onderzoe ken. Maar ik vond er enkele oude pa perassen in, waartussen zich een pas poort bevond met de geboortedatum van Black.Juist, inspecteur, u hebt het goed geraden. Het was zes tien november Madran voelde zich een beetje overstuur, toen hij de hóorn weer ophing. Hij besloot er eens met Hackett over te praten. Nu dade lijk. De amateur-astroloog was juist bezig een stel vingerafdrukken te be studeren, toen de inspecteur binnen trad en Madran wist het gesprek heel handig te leiden, dat het de indruk gaf, als had Hackett het onderwerp zelf aangesneden. Na wat er omheen gepraat te hebben, kwam Madran voor de dag met een verzonnen ge val, dat echter precies overeenkwam met dat, wat hij onderhanden had. Hackett keek hem met zijn zachtblau- we ogen aan, streek langs zijn hoe kige kin en scheen niet goed te we ten, hoe hij het had. Waar wil je eigenlijk heen? vroeg hij. Hndert niet, zei Madran. Mag 'n mens niet eens meer nieuwsgierig zijn? Geef me nu maar antv/oord op mijn vraag. Dat is lastig te geven, Madran. De me voorgelegde gegevens zijn niet volledig. Dag en maand van iemands geboorte zeggen op zichzelf nog niets. Je zou er het jaar bij moeten opge ven en zo ongeveer de tijd der ge boorte. Madran schudde het hoofd en liep naar de deur. Daar bleef hij staan, keerde zich om en haalde een vel pa pier uit zijn z^k. Kun jij hier iets uit opmaken? vroeg hij, op de cijfers wijzend. Hackett trok de wenkbrauwen een v/einig op onder het bekijken van het papier. Even later schudde hij het hoofd. Geen sikkepit, verklaarde hij be slist: Het kan nergens een begin van zijn, maar Madran liep weg, verbaasd door Hackett nagestaard. Zijn theorie scheen al in duigen te vallen en toch kon hij niet begrijpen, hoe het samenvallen van die vier geboorte dagen enige zin zou kunnen hebben, tenzij op astrologisch, gebied. Tijdens zijn lunch, die hem niet smaakte en zijn terugwandeling naar zijn bureau liet het probleem hem geen ogenblik los. Hij wa: met zijn hoofd slechts half bij de dienstzaken, waarmee hij zich in de namiddag be zighouden moest en zijn gedachten waren nog even verward, toen hij 's avonds ging dineren. Om acht urn- zat hij alweer achter zijn lessenaar en trachtte de brokstukken van zijn theorie aaneen te lijmen. Hij tastte met zijn gedachten in het duister rond. Hij trachtte zich vast te houden aan zijn ingewortelde ge woonte, alleen met de feiten reke ning te houden, maar dat was lastig. Hij had bitter weinig feiten tot zijn beschikking. Hij had weliswaar de vingerafdrukken van de man, die Dinsmoore vermoord had, maar die klopten niet met die van bekende misdadigers. Het was niet meer dan een veronderstelling, dat diezelfde persoon ook de andere moorden be gaan had, een mogelijkheid, waarvan ieder bewijs ontbrak. Verder had hij het bla< papier, maar wat het betekende en in welk verband het met de misdaden stond, kon hij niet vaststellen. Daarnaast kende hij nog slechts twee raadsel achtige feiten: het schijnbare ontbre ken van een motief en het samen vallen der geboortedagen der slacht offers. Hij voelde 'wel vaag, dat die twee omstandigheden in een zekere verhouding tot elkaar stonden, maar verder kon hij toch niet komen. Plotseling viel hem een gedachte in. Hackett had beweerd, dat 'n be paald geval niet compleet was, zón der opgave van het uur, waarop de bedoelde persoon geboren was. Der gelijke bizonderheden waren moei lijk te achterhalen. In het geval van Black bijvoor beeld, zou dit vrijwel onmogelijk zijn. Toch bestond de mogelijkheid wèl, dat de moordenaar ze op een of an dere manier had weten te achterha len en in dat geval was de theorie van Madran nog niet eens zo ver ge zocht. Hij was er benieuwd naar, wat Cly de Norman ervan denken zou. Niet dat diens mening er veel op aan kwam, maar de inspecteur was er toch nieuwsgierig naar. Binnen en kele ogenblikken had hij de detecti ve aan de telefoon en legde hem zijn theorie uit op een wijze, die sterk de indruk maakte, dat hij hem een bijzondere dienst bewees. Toen de inspecteur uitgepraat was, bleef Clyde een poosje zwijgen. Ik vrees, dat je op een verkeerd spoor bent, inspecteur, zei hij einde lijk: Astrologie is een aantrekkelijke studie, maar je verknoeit je tijd, als je haar op ons terrein wilt toepassen. Nou, dat zullen we nog moeten zien, antwoordde Madran een beetje geraakt: Ik wilde alleen maar een wenk geven, dat was alles. Wel bedankt, inspecteur. Je weet, dat ik dengelijke aanwijzingen van je altijd waardeer. Ik ben nu met een eigen plan bezig. Misschien, dat er niets van terecht komt, maar als ik iets belangwekkends tegenkom, hoor je het wel van me. De inspecteur hing de hoorn een beetje hardhandig op. Ik mijn tijd verknoeien, hè? Zo, zo, dus ik ben op een verkeerd spoor, wat? Nou, misschien kan ik meneer Clyde Norman nog wel eens versteld doen staan van de manier waarop ik mijn tijd verknoei, bromde hij nijdig, terwij] hij boos naar het toestel keek. als of dat de schuld van alles was. Er werd geklopt. Madran keek op en Dick Crabtree, een van zijn as sistenten, kwam binnen. Wat is er?, vroeg Madran. We hebben zoeven een rapport binnengekregen, meneer, dat Clinton Calverley, de kunstenaar, dood ge vonden is.... neergeschoten op zijn kamers boven op het Everleigh Ge bouw. Een gemompel, dat veel op gekreun geleek, ontsnapte inspecteur Madran. Hij t staarde zijn ondergeschikte een oogwenk sprakeloos aan. Daarop draaide hij zich naar zijn lessenaar oro en pakte het zwarte tasje, dat hij altijd meenam, als hij op een moordzaak uitging. Ik zal die zaak wel zelf onder handen nemen, verklaarde hij: Ga mee, Crabtree. Maar.wacht even. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10