Tragisch ongeluk in 16e étappe van de monsterrit 2 DODEN ONDER DE VOLGERS Valpartij schakelt weer renners uit *4 Wim van Est kwam daardoor in het bezit van de groene trui P- Tijdrit op de rustdag bracht weer nieuwe winst voor Anquetil •MAANDAG 15 JULI 1957 DE LETDSF COURANT PAGINA 7 foap v. d. JUitten uiegÜampiaen (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) Ax les Thermes, 14 juli. DE DOOD HEEFT TOEGESLAGEN in de Tour de France. De 67-jarige reporter van Radio-Luxemburg, Alex Virot, die achterop de motor de tour volgde, heeft zondagmiddag omstreeks kwart voor één, vlak voor de ravitaillering van Ripoll (99 km.) bij het dorpje La Farge de Bertie met zijn bestuurder, René Wagner (46) de dood gevonden. Het was een tragisch ongeval in een tragische étappe van Barcelona naar Ax les Thermes, die nóch door de volgers, nóch door dc renners ooit zal worden vergeten. Aan de finish in Ax les Thermes "onder de door grauwe wolkenmassa's omfloerste bergtoppen, vertelde Jacques Goddet in een stromende kille regen, de toedracht van het vreselijke ongeluk. Het gelaat van de directeur van de tour, die tijdens de rit via de radio de kara vaan van het gebeurde op de hoogte had gesteld en daarbij een woord van afscheid cn van waardering voor het werk van de grijze vitale radio-man had gesproken, was diep gegroefd. Fataal moment de miniatuurstaat Andorra omhoog kron- I keiden naar de 1900 meter hoge top, Zijn mond trilde toen hij uitlegde, hoedie in de wolken verscholen was. Het Voor hun vertrek genoten de wielren ners van het heerlijke klimaat in Spanje. Op de foto ziet men v.Ln.r.: Wim van Est, die in de zestiende etappe van de Ronde over 220 km. van Barcelona naar Aix-les-Thermes, Frankrijk, de groene trui kreeg, de Fransman Gilbert Bauvin, Gerrit Voorting, Stolker, en Jaap Kersten. inoment van onachtzaamheid de bei de Luxemburgers fataal was geworden. Zij fedeir niet hard, de weg was goed en de afgrond daarnaast niet diep. Slechts een zestal meters beneden de weg liep een droge rivierbedding. Even had Wagner achterom gekeken om wat tegen zijn duo-passagier te zeggen. Plot seling schoot de motor naar rechts, daarna scherp naar de andere kant, waar een 20 cm. hoge muur de af scheiding vormde. De uitstekende cylin der van de machine raakte dit muurtje en met een salto schoten beide mannen met de motor naar beneden. Nog zou het allemaal zonder de allerergste ge volgen hebben kunnen aflopen, want de val was niet diep. Doch toen de beide ongelukkige tourvolgers op de ktien van de rivierbedding sloegen, kregen zij de zware machine boven op zich. Al ex Virot kwam met zijn hoofd onder de motor en was op slag dood. Wagner heeft nog enige tijd geleefd. Voor de ambulancewagen het ziekenhuis van La Forge de Bertie echter had bereikt, moest dokter Dumas ook bjj hem de dood constateren. Er ging een siddering door de kara vaan. Er werd geen lach meer gehoord, de radiostemmen klonken dof en ieder een verstevigde onwillekeurig zijn greep aan- het stuur. Meer narigheid De étappe zou nog meer narigheid brengen, al waren de gevolgen hiervan gelukkig minder ernstig. De Puymorens staat niet bekend als een gevaarlijke col, maar wanneer de weersomstandig heden slecht zijn is iedere berg in de tour een „kreng", zoals de renners zeg gen. En de weersomstandigheden waren slecht, toen wij daar langs de grens van beloofde niet veel goeds. De zon ver dween; het werd donker en terwijl de renners de serpentines opzwoegden langs de duizenden kleumende toeschou wers, die daar boven hun wagens en autobussen hadden moeten parkeren om de weg vrij te maken, daalde de tem peratuur en begon het te regenen. Eenmaal over de top heen, in de af daling, viel de regen bij stromen, het zicht was slecht en de weg spiegelglad. Die afdaling naar de finish werd voor de vermoeide renners een martelgang en voor Nello Lauredi en Stanislas Bo- ber werd het de laatste afdaling van hun Tour de France 1957. Op een van de allerslechtste delen van het parkoers, toen de doorweekte en totaal verkleum de renners met hun verstijfde spieren nog slechts voor 50 procent konden rea geren en juist op dat moment de snel heid van de omlaag schietende meute tegen de 60 km. per uur lag, smakte Sabbadini tegen de straat, Lauredi, Bo- ber, Thomin, Hoorelbeecke, Pouligne en nog twee man konden hem onmogelijk ontwijken. Er werd geschreeuwd en ge vloekt en een tel later schoof een bonte kluwen van renners en fietsen over de scherpe steentjes van het natte plaveisel. Ernstige val Sabbadini* kon verder gaan, Pouligne met een grote, hevig bloedende arm- wond ook, Hoorelbeecke kroop, aan ar men en schouders gewond meer dcod den levend op het zadel en Thomin zette eveneens door. Maar Lauredi en Bober, die tegen een rotsblok aan de kant van de weg was geslagen, bloedde hevig uit enkele hoofdwonden. Weer zwaaiden de aeuren van de ambulance wagen open Met het uitvallen van Cohen in het Nederl. kampioenschap Steeple Chace begin van de étappe bleven dus 63 ren ners over. Zij die zagen in welke staat bijvoorbeeld Hoorelbeecke over de eind streep Kwam, waren er zondagavond niet van overtuigd, dat die 63 allen zullen vertrekken voor de tweede Pyre- neeën-rit naar Saint Gaudens. Thomin passeerde de finish met een aan flarden gescheurde groene trui. Hij zal maandagmorgen geen nieuwe kry-1 I gen, want zijn val leverde Wim van Est de eerste plaats in het puntenklas sement op. De laatste kilometers waren verschrik kelijk. De Puymorens, een col van de tweede categorie, op 25 km voor de finish, lag gehuld in wolkenvelden, waaruit de regen in dikke druppels neerviel. Voor de eerste keer in déze I ronde zagen wij toeschouwers, die diep weggedoken in hun jassen of gehuld in dekens bescherming tegen de koude zochten. De natheid en kilte verkramp ten de spieren, maakte de geest wil loos. Wat de renners in de slotfase van deze toch reeds tragische étappe hebben doorgemaakt, is nauwelijks weer te ge ven. Uiterst behoedzaam daalden zij op de natte wegen, waarop de mistlampen van de auto's volop schenen. Maar des ondanks moest de tourradio voortdu rend waarschuwingen doorgeven. „Pas op volgers, links van de weg is een renner gevallen. Attentie, iets verderop ligt er nog een De ontberingen tekenden de gezichten van de coureurs, toen zij vrijwel alleen tenminste een kwartier na de winnaar, de dappere Breton Jean Bourles naar de verlossende finish toeschoven, vaak niet bij machte om hun fiets nog over de lijn te duwen. Thomin, tot Ax- les-Thermes de leider in de puntenrang- schikking, moest huilend van zijn fiets worden getild. Hij was tijdens de af daling gevallen; Hoorelbeke kon zelfs niet meer huilen. Een breed geschou derde gendarme ving hem op toen hij volkomen uitgeput door vermoeidheid en de bloedende wonden aan schouders, armen en benen eenvoudig met fiets en al dreigde om te vallen. Een ambulance wagen bracht hem snel naar een zieken huis. De Nederlandse renners hebben zich in deze dramatische étappe uitstekend j geweerd. Michel Stolker, Wim van Est en Gerrit Voorting bereikten Ax-les- Thermes in het peloton, met een achter stand van elf en een halve minuut op Bourles. Kersten en De Jongh arriveer den gezamenlijk kort daarna, terwijl Piet van Est zich als 44e klasseerde, bijna 22 minuten na de winnaar. Wim van Est: groene trui De val van Thomin had een belang rijke consequentie: hij eindigde als 48e en verspeelde daarmee zijn groene trui. Deze hangt morgen om de schouders van Wim van Est, want de sterke Bra bander behield, door een achtste plaats in de sprint van het peloton, juist één punt voorsprong op Jean Forestier. Van Est heeft naar deze trui verlangd; in de laatste dagen was zyn aandacht er voortdurend op gericht. Door de val van Thomin, die de troostprijs voor de meest onfortuinlijke renner kreeg toegewezen, heeft hij zijn doel eerder bereikt dan werd verwacht. Het verdedigen van deze eerste plaats zal echter zeer moeilijk worden, want de Franse nationale ploeg heeft slechts één opzet: topposities in alle rangschikkingen. De équipe is kwa litatief en kwantitatief sterk genoeg om dat te kunnen realiseren. De nationalen hebben vandaag overi gens een zeer moeilijke rit gehad. Het leek er aanvankelijk op, alsof alle overige renners er op uit waren hun krachten te slopen. Voortdurend wer den uitlooppogingen gedaan en de trico lores konden niets anders doen dan de vluchtelingen achterhalen. Vooral de Ne derlanders waren in deze eerste fase zeer actief. Kersten, Voorting en Piet van Est sprongen al na enkele kilo meters, in gezelschap van Dupré, Pa- dovan .Chaussabel, de Franse nationalen Roger Walkowiak ondanks zijn slech te prestatie toch een alom toegejuichte figuur in de ronde en Bergaud. Op nieuw waagde Voorting een kans, hij kreeg een voorsprong van enkele hon derden meters en kreeg tenslotte ook de steun van Stolker en de Italiaan Tosato, de ijverige Stablinski was hun „waak hond". De „Operation Hollandaise", zoals deze door de volgers werd gekarakteriseerd, was enkele kilometers verder beëindigd. Het was aanleiding voor Piet de Jongh, gelukkig geheel hersteld, om het initia tief over te nemen. Ook dit bleef zon der resultaat, al werd het peloton door de voortdurende schermutselingen in twee grote groepen gesplitst. Jacques Anquetil en Wim van Est zaten in de eerste groep en vooral de Nederlander joeg met grote snelheid over de wegen, want Thomin had de aansluiting ge mist. Gedurende nog enkele kilometers volg- de de ene opwinding na de andere. Toen werd het opeens opmerkelijk rustig. De renners beseften, dat zij hun krachten moesten verdelen en wensten kennelijk geen risico's meer te nemen in nutte loze aanvallen. Uitslagen en klassementen Etappe-uitslag. De uitslag van de 16e étappe luidde: 1. Bourles (West) 6.13.34 (met bonificatie 16.12.34); 2. Queheille (Zuidwest) 6.17.37 (met bonificatie 6.17.07); 3. Padovan (Italië) 6.22.53; 4. Planckaert (België) 6.23.41; 5. Bertolo (Noordoost Centraal) 6.23.59; 6. Guy l (Zuidwest) 6.25.01; 7. Cerami (Reg.) i 6.25.03; 8. Christian (Zwits.); 9. Stolker (Ned.); 10. Forestier (Fr.); 11. Keteleer (België)12. Picot (West) en Baffi (It.) allen dezelfde tijd als Cerami; 14. Wim i van Est 6.25.08; 15. Nencini (Italië); 16. Dupré (Zuidwest); 17. Mahé (Fr.) allen z.t.; 18. Bauvin (Fr.) 6.25.12; 19.1 Defllippis (Italië) z.t.; 20. Janssens (Bel gië) 6.25.13; 23. Voorting 6.25.15. Lauredi (Zuidoost) en Bober (lie de I France), die bij de afdaling van de col de Puymorens zijn gevallen, staakten de strijd. Lauredi Liep een gebroken pols op en Bober liep verwondingen aan de hoofdhuid op. 36. Kersten 6.29.30; 37. De Jongh z.t.; 44. Plet van Est 6.32.51. Algemeen klassement: 1. Anquetil 98.56.14; 2. Forestier 99.00.00; 3. Mahé 99.02.33; 4. Christian 99.06.36; 5. Bauvin I 99.07.02; 6. Janssens 99.08.06; 7. Picot. 99.09.17; 8. Wim van Est 99.10.40 op 14 min. 26 sec.; 9. Defilippis 99.13.01; 10. Lorono 99.14.55; 11. Rohrbach; 12. Plan ckaert; 13. Jean Bobet; 14. Barone; 15. Nencini; 16 Adriaenssens; 17. Doto; 18. Tosato; 19. Hoorelbeeke; 20. Thomin; 24 Voorting 99.53.02; 34. Piet van Est 100.11.03; 40. De Jongh 100.27.21; 50. Kersten 100.53.29; 58.. Stolker 101.36.21. Dag-ploegenklassement: 1. Zuidwest 19.07.16; 2. West 19.11.02; 3. Italië 19.13.04; 4. België 19.13.47; 5. Frankryk 19.15.23; 6. Nederland (Stolker, Wim v. Est en Voorting) 19.15.26; 7. Noord Oost Centraal 19.17.36; 8. Ile de France 19.23.00; 9. Zuid Oost 19.24.50; 10. Span je 19.26.32; 11. Zwitserland 19.35.25. Algem. ploegenklassement: 1. Frank rijk 294.36.51; 2. Italië 296.14.20; 3. West 296.35.10; 4. Ile de France 297.04.31, 5. Noord Oost Centraal 297.08.50; 6. België 297.18.06; 7. Nederland 297.18.19; 8. Zuid West 298.01.30; 9. Zwitserland 298.22.03; 10. Zuid Oost 298,36.48; 11. Spanje 299.14.06. Puntenklassement: 1. Wim van Est 252 pnt; 2. Forestier 253 pnt.; 3. Picot 266 pnt.; 4. Thomin 268 pnt.; 5. Chris tian 269 pnt.; 6. Schellenberg 312 pnt.; 7. Anquetil 314 pnt.; 8. Planckaert 340 pnt.; 9. Bauvin 365 pnt.; 10. Keteleer 39S pnt.; 11. Mahé 427 pnt.; 12. Nen cini 432 pnt.; 13. Voorting 433 pnt. De pry's voor de grootste pechvogel ging naar Thomin van de West-ploeg, die voor de meest strijdlustige renner aap Queheille (van de Zuidwestploeg) Zaterdagmiddag zijn in Woerden de militaire wielerkampioenschappen op de weg verreden. Winnaar werd Joop v. d. Putten uit Den Haag, die men triom fantelijk door de finish ziet gaan. leiderstrui als een gele flits door de 1 eerste bocht, kwam in 5 min. 23 sec. in 1 prachtige cadans voor de tweede maal langs de tribunes en noteerde de fan tastische tijd van 14 min. 29 sec., een ge middelde snelheid bereikend van 40.138 km. per uur. Lorono, de populaire, de man die men op de wegen van de steile i heuvels en in eigen sfeer rijdend al in gedachten de eerste plaats had toebe- dacht, had dus zelfs zijn tweede plaats niet kunnen behouden. (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) interesseerd. De handen half op het stuur en vrolijk grapjes makend tegen de toeschouwers. Het was weer de dolle Hassen. Zijn tijd, 18 min. 46 sec. ruim 4 yt minuut langer dan die van I Anquetil en ongeveer 2 min. boven de gemiddelde prestaties kostte hem drie plaatsen. Hassenforder zal er zich geen zorgen over maken.... In de 3000 m. Steeple Chase om het 1 Nederlandse kampioenschap werd winnaar J. Vergeer (A.V. '47), diel BARCELONA, 13 juli. De tijdrit op de heuvels van de Montjuich is voor de hoogst geplaatste renners in de al gemene rangschikking een strijd om seconden geworden. De onderlinge ver schillen waren te gering om de volg orde aan de top te kunnen wijzigen, maar nochtans waren zij belangrijk. De voortreffelijke prestatie van Jacques Anquetil schonk hem een winst van 12 sec. op Jean Forestier, zijn voornaamste concurrent. Mahé, Christian, Bauvin en Janssens verspeelden elk tenminste een halve minuut op de drager van de gele trui. Jacques Anquetil begint de moei lijke Pyreneeën-ritten dus met een iets ruimere marge en dat maakt zijn po sitie in de Franse nationale ploeg ster ker. Ook deze rit is weer een grote triomf geworden voor de Tricolores. Drie nationalen (Anquetil, Forestier en Bau vin) klasseerden zich onder de eerste vier. Het betekende opnieuw een eerste plaats in de ploegenrangschikking. Ver heugend was, dat Nederland als tweede eindigde, dank zij sterk rijden van Wim van Est, zijn broer Piet, die Gay in het algemeen klassement passeerde, en Piet de Jongh. Vooral de prestatie van de Neder landse kampioen was zeer goed. Helaas was de volgorde in de tijdrit niet van invloed op het puntenklassement; Van Est Sr. zou anders zondag in de groene trui zijn gestart. De grootste mutatie in de algemene rangschikking veroorzaakte Roger Has senforder. Hij reed volkomen onge- Weer geen Spanjaard Duizenden Spanjaarden waren op de zonnige zaterdagmiddag naar het circuit van de Montjuich, boven Barcelona ge trokken, om hun landgenoten in de tijd rit op de tweede „rustdag" van de tour aan te moedigen. Zij hebben ge juicht, voor Bernardo Ruiz, voor hun nationale kampioen Antonio Ferraz, en voor Carmelo Morales. Zij hebben hun kelen hees geschreeuwd, toen Jesus Lo rono langs de tribunes flitste en zij zijn elkaar om de hals gevallen toen van Lorono, die als best geplaatste Span jaard in de laatste groep startte, werd omgeroepen, dat hij na de helft van de tijdrit over 9,8 km., de snelste tijd van allen had gemaak.t Maar de vurige Spaanse wieler-enthou- siasten kregen nadien twee teleurstel lingen te slikken. De eerste toen Lorono op de eindstreep toch nog dertien secon den langer nodig gehad bleek te hebben dan Jean Forestier, die met 14 min. 41 sec. de eerste was geweest, die onder de 15 minuten kwam. De tweede teleur stelling voor Spanje kwam in de aller laatste fase van de strijd tegen het hor loge. Jacques Anquetil schoot in zijn De Nederlanders. Michel Stolker, die van de 66 renners die met tussenpoze van V/i minuut vertrokken, als eerste Nederlander start te, stond met zijn 16 min. 14 sec. gerui me tijd op de tweede plaats achter de Breton Pouligne, die onmiddellijk na de Nederlander. 16.08 noteerde. Maar het was in het begin, waarin zoals gewoon lijk de laagstgeplaatsten van het alge meen klassement reden, moeilijk een overzicht te krijgen en toen Piet de Jongh als veertiende renner met een eerste ronde van 5.48 langs kwam was de prestatie van Stolker alweer verge ten. De Jongh noteerde 15 min. 26 see., een tijd die door Darrigade werd geëvenaard en waarmee deze beide renners samen de eerste plaats deelden. Maar er kwa men nog vele snellere mannen aan de start. Eerst de regionaal Ruby (15.21), daarna Bauvin van de nationale ploeg (15.01). Piet van Est, die uitstekend draaide vandaag, veel beter dan Jaap Kersten (15.55) en Gerrit Voorting (15.31) her overde met 15.19 tijdelijk de tweede plaats voor Nederland. De Italianen hebben in deze rit zeer teleurgesteld, alleen Defilippis plaatste zich met 15.08 aan de top van het klas sement en weer zorgden de Franse na tionalen voor het werkelijke vuurwerk. Jean Forestier finishte in zijn prach tige stijl in 14.41 en deze tijd leek nau welijks te verbeteren. Maar Jacques An quetil bewees opnieuw, dat het gele tri cot dat hij draagt, geen toevallige ver- siering is. Hij is een groot en veelzijdig j coureur en hij vloog de hellingen op, nauwelijks zijn versnellingen gebrui kend. In 5.23 kwam hij door, in 14.29 had hij de bijna 10 km. afgelegd. Zoals te verwachten was, heeft Wim van Est zich weer onze beste tijdrijder getoond. Het circuit was hem. met klims erin. niet bepaald op het lijf ge schreven, het was ook misschien wat te kort voor de man van 't Heike, maar hij reed de rit zeer sterk. Hij startte on middellijk na Defilippis en hij liep 3 seconden op de Italiaan in. Met 15.05 stond hij achter Forestier. Lorono en Bauvin op de vierde plaats, tot Anquetil de lont in zijn pedailleurs-explosieven stak. V^deidóMaóóe ap de „OliaaMem" 1957' Zaterdag en zondag werden op het Braassemermeer nationale zeilwed strijden gehouden. Op de foto Ziet men de strijd in de vrijheidsklasse. Links P. LouetFeisser en in 't mid den H. Gaillard met Bakker.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7