4.„GEKLOPT.... PHILIPS Huurverhoging van 25% slechts „eerste stap" I etv1 te*' mmm Nieuwe alarmkreet van ministers aan gemeenten Op Rijksweg bij Oegstgeest reden drie auto's op elkaar Het enige lichtpuntje voor de Zwarte Ruiter dooft MAANDAG 15 IULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 In augustus komt brochure uit De verhoging van de huren met 25 procent is slechts een stap op weg naar herstel van evenwicht tussen de huurprijzen van vooroorlogse en nieu we woningen, aldus minister Witte in de memorie van antwoord n.a.v. de huurwetten aan de Serste Kamer. Het cijfer 25 is niet de uitkomst van een berekening, aldus de minister: er moet nu eenmaal een flinke kloof worden overbrugd. Er is een brochure in voorbereiding, waarin het gehele complex van maat regelen wordt uiteengezet. Vermoe delijk zal zij in de loop van augustus uitkomen. Hiermee hoopt de minister de mogelijkheid van speculatie op on wetendheid bij de huurders tot een minimum te kunnen beperken. De minister zegt over de geleidelij ke huurverhoging nog dat hij 't on doenlijk acht om vooraf de tijdstip pen, waarop nieuwe verhogingen zul len ingaan bij de wet vast te stellen. Wel uitvoerbaar acht hij een sys teem, waarbij het aan "e Kroon wordt overgelaten uiteraard onder zekere wettelijke waarborgen om bij alge mene maatregel van bestuur het tijd stip en de grootte van verdere huur verhogingen te bepalen. Zo zou elke gunstige gelegenheid tot huurverho- Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Gram. 9.15 „Wat zullen wij vandaag eens gaan doen in Amsterdam?" 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Ritm. muz. 11.30 Sopr. en piano. 11.50 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinib. meded. 12.33 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 „Anabiose, de toestand tussen leven en dood", caus. 14.50 Kinderkoor. 15.10 Gram. 16.45 Reportage. 16.00 Viool en pia no. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 „De dierenwereld en wij", caus. 17.25 Amus. muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pia nospel. 18.30 R.V.U.: Dr M. J. Adria- no: Omgang met de natuur: Tweede lezing: „Natuurvernietiging door evenwichtsverstoring en de katastro. fale gevolgen hiervan". 19.00 Orgel spel. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Ik kan ook kieken, caus. 19.30 Piano recital. 19.45 Filmpraatje20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.50 Land voor de boeg!, klankb. 22.20 Sopr. en piano. 22.50 Act. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. 23.16 New York calling en gram. 23.2524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.55 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luis tert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Metro- pole ork. 12.30 Land- en tuinb. me dedelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dansmuz. 13.50 Prome- nade-ork. en solist. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Viool, cel lo en piano. 15.15 Gram. 15.30 Zie- kenlof. (Tussen 16.00 en 18.00 rep. v. d. Ronde v. Frankrijk). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen overzee. Ir W. Spoon: „Onderzoek van Surinaamse produkten". 18.00 Strijkork. 18.20 Gram. 18.30 Idem. 18.45 Ronde van Frankrijk. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Uit het Boek der Boeken, gaus. 19.30 Gram. 20.20 Ronde v. Frank rijk. 20.30 Act. 20.45 Inleiding theo logische week over de kerk. 20.50 Desnoods door de dijk, klankb. 21.25 Holland Festival: Groot koor, omr. ork. en sol. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Nieu we gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.30 Journ. en weerber. VARA: 20.45 Filmprogramma. ging onmiddellijk kunnen worden aangegrepen. Dit stelsel lijkt zo aantrekkelijk dat de minister opdracht heeft gegeven tot nadere uitwerking hiervan. De minister meent dat een voordeel van zulk een regeling ligt in de mogelijk heid van coördinatie tussen huurver hogingen en „bij uitstek geschikte ge legenheden" Haartoe, nl. algemene loonronden. VROUW AANGEVALLEN. Een dertigjarige wielrijdster is op de Koningsweg tussen Utrecht en Bunnik in de nacht van vrijdag op zaterdag door een onbekend geble ven man aangerand. De man dwong de wielrijdster tot stilstand en poogde haar daarna met een hamer neer te slaan. De slag raakte de vrouw niet geheel en een worsteling ontstond. Zij slaakte hierbij zulke schelle noodkreten, dat de aanrander het beter vond op de vlucht te slaan. Elk spoor ontbreekt van hem. Vermoedelijk door hooibroei is gis termiddag brand ontstaan in de kapi tale boerderij te Schuinesloot bij Hoo- geveen, bewoond door de rundvee fokker en selectie-aardappelteler D. J. te Rietstap. De boer deed een mid dagslaapje, terwijl de andere gezins leden naar de kerk waren. Toen het vuur ontdekt werd, was er al geen redden meer aan. Met moeite werden nog enkele meubels en enige kleren naar buiten gebracht. Door de afgelegen ligging duurde het lang, voordat de brandweer van Hardenberg aanwezig was, die niets anders meer kon doen dan nablussen. Een zware tractor, andere kostbare landbouwmachines, de hooioogst en de gehele inboedel gingen verloren. De eigenaar is verzekerd. Vijf perso nen werden dakloos Van de boerde rij bleef een puinhoop over. de leukste vakante .tit' oi»' Foto's bui ten-in-de-zon zijn prachtig. Maar met Philips „Photoflux" kiekt u (flits!) nu even lustig in de tent. Of in 't pension. Of bij een avondwandeling. Bij somber weer en in de schaduw! Maak uw hele vakantie onvergetelijk! Met Philips „Photoflux": het handige, goedkope flitslampje, dat overal komt waar de zon niet komt! Het onmisbare vakantie-zonnetje Onder het afdak Ofin'l vooronder... Een bezoek aan 'm ch&teau met „Pbotoflux" •wordt elke,foto „Zo"lj HEBT U NOO GEEN FLITSCAMIRA W SCHAF ER DAN NU EEN AANl| M.S. „SIBAJAK" MET MOTOR STORING IN ROTTERDAM TERUGGEKEERD. Het m.s. „Sibajak", dat zaterdag middag om drie uur met ongeveer duizend passagiers uit Rotterdam was vertrokken naar Australië en Nieuw-Zeeland, heeft op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Vlaardin- gen motorstoring gekregen. Het schip is teruggekeerd naar de Lloydkade in Rotterdam en zou, on voorziene omstandig' eden voorbe houden, zondagmiddag opnieuw de reis aanvaarden. De passagiers hebben toestemming gekregen de wal op te gaan, indien zij dit wensen, maar zij moeten uiter lijk zondagmiddag om vijf uur aan boord terug zijn. Voor de overigen, verreweg de meerderheid, heeft de Koninklijke Rotterdamse Lloyd zaterdagavond o.a. in de grote kantine aan de Lloyd kade een filmvoorstelling gearran geerd. Financiering nog meer beperken De financiering van de Investerin gen der gemeenten blijft verontrus tend, aldus de ministers van binnen landse zaken en financiën in een brief aan de gemeentebesturen in Nederland. Alleen al de last van de financie ring der werken, die op dit moment onderhanden zijn en van de verplich tingen, die door de gemeenten zijn aangegaan, wegen zo zwaar, dat de maatregelen, die in januari van dit jaar zijn genomen, lang niet vol doende zijn. Financiering met kort geld wordt daarom alleen maar toe laatbaar geacht voor Investeringen, die al onder handen zijn en niet meer gestopt kunnen worden. Nieuwe in vesteringen mogen alleen nog ge bruikt worden, als de financiering met vast geld zeker is. Financiering van woningwetbouw anders dan met vaste leningen acht de regering niet meer toelaatbaar, nu voor de nieuwbouw bestemde gel den van de woningbouwlening 1957 1958 der Bank der Nederlandse Ge meenten ter beschikking van de ge meenten komen. Dit geldt eveneens voor de kosten van aankoop en bouwrijp maken van voor woningwetbouw bestemde gronden. Andere woningwetbouw dan inge volge de woningwet, met name pre- miebouw, wordt eveneens slechts toelaatbaar geacht, indien zij wordt gefinancierd met vaste lening. Tot het eind van het jaar wil de regering deze maatregel zien toege past Schuld opgelopen. In de circulaire wordt er de nadruk op gelegd, dat de gemeentelijke bru to vlottende schuld, die aan het eind van 1956 reeds 877s miljoen gulden bedroeg in de eersfe drie maanden van 1957 is opgelopen tot 1217 mil joen en op het moment geschat wordt op ongeveer 1500 miljoen. Aan de colleges van Gedeputeerde Staten is verzocht slechts goedkeu ring te verlenen aan nieuwe kredie ten op de kapitBaldienst en op het overbrengen van zodanige kredieten naar een volgend dienstjaar, indien tegelijkertijd een besluit tot het aan gaan van een vaste geldlening ter goedkeuring wordt voorgelegd. De ministers dringen er tenslotte bij de gemeentebesturen op aan alle pogingen in het werk te stellen ver dere uitbreiding van de vlottende schuld te voorkomen en als het mo gelijk is vlottende schuld zo spoedig mogelijk te consolideren. Dief nam vakantie en ruïneerde vakantiegangers Langs rijksweg 24 tussen Ede en Arnhem is zondagmorgen omstreeks vier uur een vrijwel geheel vernielde personenauto gevonden waarbij nie mand meer werd aangetroffen. De wagen, waarin verschillende koffers, kledingstukken, fototoestel len etc, lagen, bleek toe te behoren aan een familie uit Den Haag, die sa terdagmiddag aan een vakantiereis naar Zwitserland was begonnen. Des avonds had men de auto, waar in de vakantieuitrusting was opgesla gen, in Nijmegen, waar de eerste nacht werd doorgebracht langs de straat geparkeerd. Een dief heeft zich er toen meester van gemaakt, doch hij moet met zo'n hoge snelheid gereden hebben, dat hij bij Ede uit de bocht vloog. De auto ploegde ongeveer 150 meter door de berm, over betonnen paaltjes en boompjes en kwam ten slotte als wrak tegen een stevige boom tot stilstand. Voor de Haagse familie betekende het een voorlopig einde van een pas begonnen vakantie. Zeven gewonden Zaterdagmiddag omstreeks 16.40 uur had op de rijksweg bij de Vinke- weg in de gemeente Oegstgeest een aanrijding plaats tussen drie perso nenauto's, waarbij een zevental per sonen min of meer ernstig werd ge- wijken om een aanrijding met de vrachtauto te voor! omen. Op dat moment kwamen twee per sonenauto's, die elkaar aan het inha len waren, uit de richting Den Haag. Bij het naar links uitwijken van de vrachtauto slipte de auto, die uit Am sterdam kwam en botste in volle vaart tegen de op de midc'.enbaan in wond. De motorrijtuigen werden alle halende auto, die bestuurd werd door zeer zwaar beschadigd. De bestuurder van een vrachtauto, de heer A. R. uit Alphe a d Rijn, kwam vanaf de Vinkeweg en wilde rechtsaf de rijksweg op rijden in de richting Den Haag. Hij gaf hierbij geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door de heer H. Verburgh, wonende te Noordscharwoude, ko mende uit de richting Amsterdam. In deze personenauto zaten tevens zijn echtgenote mevrouw A. C. Verburgh- Kraan met hun vier kinderen. De heer Verburgh moest naar links uit- Twee broertjes te ver in zee Eén verdronken, één gered Zondagmiddag omstreeks half vier hebben twee broertjes, de ena negen ja^r en de andere 12 jaar oud, sich in de buurt van het Zuiderhavenhoofd te Scheveningen waarschijnlijk te ver in zee gewaagd, zij werden althans door de stroom meegezogen. De oudste van hen kon met moeite door de 23-jarige boekbinder B. Post- ma uit de Govert Bidlostraat te 's-Gravenhage, gered worden. Hij zag de jongen in nood verkeren, zwom naar hem toe en slaagde er in hem uit het water te halen. Het was de 12- jarige Joh. Bergen Henegouwen uit de Noorderbeekdwarsstraat te 's-Gra venhage. Zijn negenjarig broertje A. W. B. wordt vermist. Het geredde kind had zoveel water binnengekregen, dat het ter observa tie in het ziekenhuis Zuidwal moest worden opgenomen. Ook de overver moeide redder, die een schaafwond aan zijn linker scheenbeen had opge lopen, is mee naar het ziekenhuis ge gaan. De vader van de kinderen was op het strand aanwezig. Kwade reebok valt kampeerder aan Een reebok, die met zijn gezellin reeds twee jaar vrij in de duinen van Rockanje rondloopt, en tot nu toe nog nooit enige kwaadwilligheid had getoond, heeft zaterdagmiddag een 16-jarige kampeerder uit Rotterdam aangevallen. De jongen wandelde met twee boers door de duinen, toen hij onver hoeds door de woedende reebok werd belaagd. Het dier nam de kam peerder op het gewei zodat hij aan beide benen werd gewond. Het kost te de twee andere jongens nog heel wat moeite om de aanvaller op de vlucht te drijven. de heer J. M. Sikking uit Hilversum en waarin tevens zaten mevrouw G. Sikking- Voskuilen en een achtjarig dochtertje. Deze auto botste op zijn beurt weer tegen de op de rechtse rijbaan rijdende auto, bestuurd door de heer D. L. Vooren, wonende te Arnhem. In deze auto zat ook zijn echtgenote mevrouw A. H. Vooren- Rotte. Met uitzondering van de bestuur ders Romyn en Vooren, alsmede me vrouw Vooren en een kind van Ver burgh, werden alle voormelde perso nen min of meer ernstig gewond, o.a. lichte herschuddingen, bloeduitstor tingen en vleeswonden. Nadat alle gewonden naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden waren overge bracht en aldaar geneeskundig waren behandeld, zijn zij per ziekenauto naar hun respectieve woonplaatsen vervoerd. Het echtpaar Sikking is in voor meld ziekenhuis opgenomen. De heer Sikking had een verbrijzelde linker elleboog en een gebroken rechterarm en zijn vrouw een hersenschudding en enkele gebroken ribben. De ravage op de plaats van de aan rijding was groot. MOTORRIJDER DODELIJK VERONGELUKT. Een vrachtauto, bestuurd door de heer A. Zeeman uit 't Zand is om half tien zaterdagochtend bij het kruispunt BelkmerwegKeinsmer- weg te 't Zand in botsing gekomen met een motor. De bestuurder en de duopassagier werden daardoor op het wegdek geslingerd. De eerste, de heer H. Westraten uit Kolhom, was op slag dood. De duopassagier, de heer J. Kaper, is met een gebroken arm en andere verwondingen naar een ziekenhuis in Alkmaar overge bracht. De oorzaak van het ongeval moet, naar het oordeel van de poli tie, gezocht worden in het niet vol- dende opletten van de vrachtwagen chauffeur. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is een 22-jarige injvoner van Terheij- den (gem. Monster) bij het baden in zee bij Monster verdronken. Zijn broer, die met hem aan het baden was, kon door de zeer krachtige on derstroom die in het water stond maar ternauwernood het strand be reiken. Toen bleek dat de 22-jarige man in nood verkeerde, begaf mej. 01st- hoorn uit Monster, lid van de red dingsbrigade, zich onmiddellijk naar hem toe. Met zeer veel moeite en nadat enige pogingen om de drenke ling aan de kant te brengen waren mislukt, slaagde zij er in de jongen op het droge te brengen. Hij was be wusteloos. Men heeft nog geruime tijd kunstmatige ademhaling op hem toegepast, maar zij heeft niet meer mogen baten. Poging van de verdediger mislukt De actie van de verdediger van „De Zwarte Ruiter" om een nieuw vooronderzoek te doen Instellen naar de roofmoord op de postkantoorhou der te Ravenstein, is doodgelopen. De verdediger, mr Scheefhals te Den Bosch, meende in de brandstichting te Neerangel een juridische uitweg te zien voor zijn veroordeelde cliënt. De Zwarte Ruiter hield namelijk vol, dat hij de brand met een 9 mm pistool had aangeschoten. Dit zou een alibi voor hem betekenen, want de postkantoorhouder werd omstreeks dezefde tijd elders met een 7.65 pis tool neerggschoten. Bij het onderzoek op de erven van de boerderijen, waar de brandstichting plaats vond, heeft de justitie echter noch hulzen, noch kogels teruggevonden. Ook de ver klaring van een boerenmeisje uit le buurt, dat op de bewuste avond een grote zwarte auto met vier inzitten den had gezien, moet op een vergis sing berusten. Een inwoner van Ba tenburg heeft namelijk de auto van de brandstichter vóór de plaats van de brand zien staan. Beweringen weerlegd. Naar een reconstructie is de ver klaring van de Batenburger destijds als zeer betrouwbaar aangenomen. Door een brandende lantaarn op de achtergrond was het hem mogelijk dwars door de verlichte wagen heen te kijken. Er zat niemand in. Het meisje was verblind door de lichten van de wagen, die haar passeerde. In dit verband heeft, naar de me ning van de advocaat-generaal, mr. De Vries uit Den Bosch, de verkla ring van De Zwarte Ruiter, dat hij een 9 mm-pistood bij zich had, van weinig betekenis. Niemand heeft immers kunnen bewijzen, dat De Zwarte Ruiter niet in h'et bezit was van een 7.65 mm pistool waarmee de postkantoorhouder werd doodge schoten. De Zwarte Ruiter had meer wapens in zijn bezit. Bijvoorbeeld de stengun, die hij droeg bij zijn arres tatie. Derhalve heeft het zoeken naar de huls en bijpassende kogel,s die bij de brandstichting gebruikt zijn, wei nig zin. Nu op juridische gronden de poging van de verdediger voor de cassatie, die op 7 augustus dient, dreigen te mislukken, mag men aan nemen, dat mr Scheefhals alsnog zal trachten een revisie van de Raven- steinsc roofmoord te forceren. Er werd 8) door J. P. SEABROOKE Kalm hief Clyde het hoofd op en zei langzaam: Ik heb het deels ,bij toeval ontdekt. Ongetwijfeld zou e het zelf ook gevonden hebben, als e daarop je aandacht maar even ge- vestigd had. Het is een vrij opmerke lijke samenloop; zo opmerkelijk zelfs, dat het wel iets meer dan louter toe val moet zyn. Kom, er dan toch mee voor de dag! Clyde keek de ander eigenaardig aan. Het was duidelijk, dat hij zelf nog niet de betekenis doorgrondde van wat hij op het punt stond mee te delen. Ik heb ontdekt, zei hij langzaam, dat de drie eerste slachtoffers allen op dezelfde dag geboren zijn, name lijk op de zestiende november. Madran schoof vooruit op zijn stoel, doch zonk er weer in terug met een starre blik op Clyde. Hij wilde wat ^ragen, doch kon geen woord uit brengen. Niet in hetzelfde jaar, begrijp me goed, vervolgde Clyde, maar wel op dezelfde dag. Wat het betekent, weet ik niet, maar mogelijk Hij mompelde nog iets onverstaan baars en tuurde nadenkend op het vel papier, als zag hij vaag een ver band tussen de daarop gekrabbelde cijfers en het zoeven door hem ver melde feit. Inspecteur Madran lette niet op hem; hij scheen geheel ver diept in wat Clyde hem had verteld. Ik snap er geen snars van, zei hij eindelijk: Er moet dan toch er gens enig verband zitten.maar. Ik begrijp het ook niet, zei Cly de opstaande: Ik geef je die inlich ting dan ook slechts voor zover ze iets waard is. Ik zal zien, erachter te komen, wat de geboortedag van Black was. Als ik iets belangrijks te weten kom, zal ik het je meedelen. Het heeft er wel wat van weg, dat er een zekere fatale noodlottigheid aan die zestiende november verbon den is. Ja, daar lijkt het op.... En met een van zijn zeldzame glim lachjes keek hij de inspecteur aan en woord voor woord kalm uitspre kend, zei hij: Toevallig ben ik zelf ook op die datum geboren. Goeie dag, inspecteur! Hij liep het vertrek uit met zijn lange, veerkrachtige stappen en liet Madran stomverbaasd alleen. DE NOODLOTTIGE ZESTIENDE. Nadat de deur achter Clyde dicht gevallen was, bracht Madran een uur door met diepzinnig, doch vruchte loos denken. Uit zijn gesprek met de privé-detective, was hij verscheide ne belangrijke dingen te weten geko men. De opmerking over die nagels van Black was belangwekkend en wierp een nieuw licht op de moord in de taxi. Verder hadden ook de cijfers op dat vel papier betekenis gekregen, nu Clyde hem erop ge wezen had, dat de deler overeen kwam met het getal der dagen van het jaar en het deeltal met het aan tal inwoners van New York. Madran stond er verwonderd over, dat hij daar zelf niet aan gedacht had. Zelfs nu kon hij er nog niets defi nitiefs uit opmaken; hij kon niet be grijpen, wat voor reden iemand kon hebben om een dergelijke som te ma ken. Het enige was, dat het de zaak nog wat ingewikkelder maakte en toch versterkte het hem in zijn me ning, dat het vel papier wel eens een belangrijk gegeven kon blijken. Het meest verbazingwekkende was echter wel de ontdekking van Clyde betreffende de geboortedag van de drie* eerste slachtoffers. Madran moest erkennen, dat het nooit bij hem zou zijn opgekomen, het geval van dat gezichtspunt uit te bekijken. Hij had nog nimmer een zaak behandeld, waarin de verjaardag van een der betrokken personen in directe be trekking tot de feiten stond. Hij was er nog niet zeker van, dat er een dergelijke betrekking werkelijk be stond, maar in ieder geval moest hij toegeven, dat het feit op zichzelf wel bijzonder opmerkelijk was. Dat drie mensen, misschien vier, die op de zelfde datum geboren waren, binnen één week tijds waren vermoord, trof Madran als iets griezeligs. Daar moest een verborgen bedoeling achter zit ten! Of had Clyde misschien alleen een grap met hem willen uithalen? Hoe meer de inspecteur erover nadacht, des te vreemder en belachelijker kwam het hem voor. Hij herinnerde zich, dat hij nu en dan een ietwat sppttende twinkeling in de ogen van Clyde had menen te bespeuren. En, evenals alle mensen, die van humor verstoken zijn, wantrouwde Madran instinctmatig hen, die ermee begif tigd waren. Het waren lui, die je op z'n minst in de war brachten, want je wist nooit, wanneer je hen ernstig moest nemen; ze maakten net zo goed gekheid bij een treurig ongeval, als bij onbenullige gebeurtenissen. Madran kon zich echter gemakke lijk zekerheid verschaffen, want de politie-bibliotheek was vlak bij de hand. De biografische standaardwer ken bevatten geen aantekeningen over een van die drie mensen, doch in een kleiner werkje, getiteld „Man- nen, die New York groot hebben ge maakt" vond hij enkele korte gege vens over Edgett en West. Madran schudde langzaam het hoofd, toen hij zag, dat beide mannen inderdaad op de zestiende november geboren waren. Dismoore stond er niet in vermeld, maar hij was er nu abso luut van overtuigd, dat Clyde de waarheid gesproken had. Rustig drentelde hij naar zyn bu reau terug. Toen hij even voor zijn deur stilstond, zag hij een lange ma gere man de gang aan het andere einde oversteken. Het was Hackett van het bureau van criminologie. Maaran ging vlug naar binnen. Hij vermeed Hackett altijd zoveel hij kon, omdat deze liefhebberde in de astrologie en nimmer een gelegenheid voorbij liet gaan om zijn stokpaardje te berijden. M; kladran stelde in die din gen geen belang, doch het zien van Hackett, juist op dit ogenblik bracht hem toch op een idee. Astrologen legden, zoals hij zich herinnerde, een grote nadruk op de geboortedag van een mens, op de stand der sterren en op de tijd der geboorte. Madran had er slechts een vaag Idee van, omdat hij, als Hackett tegen hem aan het praten ging, slechts half naar hem luisterde, doen nu meende hij er toch misschien wel enig voordeel uit te kunnen trekken. Zou er misschien een theorie zijn te bouwen op de grondslag van het feit, dat die drie slachtoffers op eenzelf de datum het levenslicht hadden aan. schouwd? Had Hackett hem niet eens verteld, dat de stand der sterren op het ogenblik der geboorte veel te maken had met persoonlijke relaties, vriendschappen en zo meer? Hij wou nu, dat hij toen beter geluisterd had. Hij moest er Hackett toch eens over raadplegen. Maar hij zou het gesprek er natuurlijk heel omzichtig en als terloops zien heen te leiden. Hij moest niet.... De telefoon stoorde hem in zijn overpeinzingen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5