Pauselijke encycliek over Lourdes lijkt „Ontwapeningscommissie wel 'n Navo-commissie" Wil Kroestsjef meer tvredelievende4 deelnemers? Hulpverlening aan zwaar geteisterd Perzië Prins Karim aanvaardt zijn taak Ste QeidUeQowïcvrit Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 MAANDAG 15 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14157 Telefoon: Directie Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p-kwart. Franco p-p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 150. Praag dient zich te spiegelen aan Boedapest De leider van de Russische communistische partij, Nihita Kroestsjef, heeft zaterdag in de Tsjechische stad Ostrava gezegd, dat men de subcom missie voor ontwapening van de V.N. net zo goed een subcommissie van de Navo zou kunnen noemen. De Russische partijleider merkte op, dat alle landen uitgezonderd dan de Sowjet-Unie die op de ontwapeningsbesprekingen te Londen verte genwoordigd zijn, lid van de Navo zijn. „U kunt zich dus wel voorstellen hoe moeilijk het is de ontwapeningskwestie te bespreken", aldus Kroestsjef. Volgens hem is de Navo in het leven geroepen door de „imperialisten" die het Sowjet-systeem en de democratie willen vernietigen. Hoe kan er een ontwapeningsovereenkomst tot stand komen met ver tegenwoordigers van landen, waarvan de regeringen niet willen ontwape nen? „VREDELIEVENDE" LANDEN Waarschijnlijk wil Kroestjef er op aan sturen, dat de subcommissie wordt uitgebreid met enige „vrede lievende" landen, want hij zeide: „De zaak zou anders liggen als er mensen in deze subcommissie zaten, die landen vertegenwoordigen, wier leidende kringen werkelijk vrede willen. Als dit het geval was en als deze landen de zaak van de vrede zelf ter hand zouden uemen, zou de vrede in de hele wereld verzekerd zijn. Wat ons aangaat, wij zijn bereid alles te doen om de mogelijkheid van een oorlog af te wenden". En passant deed Kroestsjef in de zelfde rede een felle aanval op de vroegere Hongaarse communistenlel- ders Rakosi en Geroe. „Een kleine groep contra-revolutionairen zou nooit de kans hebben gekregen in opstand te komen, wanneer door het beleid van Rakosi en Geroe de communis tische partij niet zover van de mas sa was komen te staan, aldus Kroestjef. Hij waarschuwde de Tsjechen, het voorbeeld van de Hongaren niet te volgen. Over de Hongaarse premier Kadar zei hij: „Hij stelt nu orde op Benzine-chèques voor Frankrijk In de loop van deze week, op z'n laatst zaterdag 20 juli, zullen alle banken in de grote Franse steden be voorraad zijn met benzine chèques voor buitenlandse automobilisten, motorrijders e.d., die langer dan drie o op de centrale een complex ter'waarde van 4,5 miljoen gulden had om half twee in de nacht plaats. De politie vermoedt, dat een Mohammedaanse opzichter, die overigens bij de ontploffing om het leven gekomen is, de plegers van de aanslag langs de militaire wacht- rfjk hebben, zullen deze cheques ver- posten heeft geloodst. I moedelqk al in het 'begin van de Od het liik van de opzichter vond week hebben, zodat men ze m Ne- Uoictnr iron r.ictrtni PPn derland met Nederlands geld kan ko- Algerijnse centrale opgeblazen Algerijnse nationalisten hebben in Laghouat, 330 km. ten zuiden van de stad Algiers, een electrische centrale in de lucht laten vliegen. zaken en weet heel goed wat hij moet doen". Het Britse zondagsblad „Sunday Times" meldde gisteren, dat de af gelopen dagen sterke Russische tank en infanterie-eenheden Hongarije en Tsjecho-Slowakije zijn binnen gerukt. De positie van de regeringen in deze landen zou zijn verzwakt na de jongste zuivering in Moskou. De Russische troepenbewegingen zouden daarom een voorzorgsmaatre gel zijn om nieuwe opstanden bij voorbaat te voorkomen. De berichten over deze troepenbewegingen zou den volgens het blad afkomstig zijn van reizigers, die de afgelopen da gen uit Hongarije en Tsjecho-Slo wakije in Wenen zijn aangekomen. Maar de westelijke corresponden ten in Praag en Boedapest ontken nen, dat er Russische troepen in bei de landen zouden zijn aangekomen. Volgens hen wijst niets er op, dat de berichten van de „unday Times" juist zijn. CHINA MELKT ONS UIT. Kroestsjef zou er zich over be klaagd hebben, dat „communistisch China de ovjet-Unie droogmelkt." Hij zou deze opmerking hebben gemaakt tijdens onderhandelingen met leiders van de satellietlanden over uitbreiding van de Russische hulp aan die landen. Communistisch China heeft zich de afgelopen weken er over be klaagd, dat de Russische leveranties te lang op zich laten wachten. Ook de economie van China staat onder zware druk en de regering in Pe king heeft dan ook moeten besluiten tot het beperken van de economische plannen. Ondanks Moskou's traagheid met het nakomen van zijn beloften is China er volgens berichten, die in Londen zijn ontvangen, toch op uit zijn banden met Rusland nauwer aan te halen. Luchtbrug naar rampgebied Vijf grote Amerikaanse transport vliegtuigen openden zondag 'n lucht brug tussen Londen en het rampge- Britse vliegerofficier verdwenen De Britse majoor-vlieger Ogilvie, die zich in de tweede wereldoorlog meermalen heeft onderscheiden wordt sedert drie weken vermist. De majoor had op 24 juni van ver lof moeten terugkeren. De politie heeft kunnen vaststellen, dat majoor Ogilvie tijdens zijn verlof niet naar Glasgow is gegaan, zoals hij tevoren had gezegd. Een woordvoerder van de basis, waaraan de vermiste vliegerofficier is verbonden, deelde mee, dat de ver dwijning ongerustheid heeft gewekt, omdat Ogilvie op de hoogte was van de inhoud van talrijke geheime do cumenten. Chicago liep onder Bij het eeuwfeest Z.H. de Paus heeft zaterdag een Encycliek het licht doen zien, geti teld: „De bedevaart naar Lourdes", naar aanleiding van het eeuwfeest der verschijningen van de H. Maagd, dat in 1958 te Lourdes gevierd wordt. De Encycliek is in twee delen te onderscheiden; het eerste deel be handelt de geschiedenis van Lourdes en de verschijningen, het tweede deel is van pastorale en spirituele aard. Indien gedurende een eeuw het ge bed der pelgrims te Lourdes van God door de tussenkomst van Maria zovele genaden van bekering en ge nezing verkregen heeft, zo zegt de H. Vader, dan zal de H. Maagd met Ten gevolge van hevige slagregens grootmoedigheid antwoorden op de die Chicago de op één na grootste komst der pelgrims tijdens het eeuw- stad van Noord-Amerika zaterdag j feest, opdat zij zich verrijken aan de hebben geteisterd, zijn negen perso- geestelijke lessen, die de verschijnin- nen om het leven gekomen. Er viel gen inhouden. De eerste les is de in 24 uur tijds zestien centimeter oproep tot boete in een gemeenschap water, waarvan meer dan dertien die het zondebesef verloren heeft. De centimeter binnen zes uur. Drie personen kregen bij het uit- hozen van ondergelopen woningen een hartverlamming. Enkele anderen werden door elektrische stroom ge dood toen zij het licht wilden aan doen in hun kelders die onder water stonden. In noordelijk Mexico heerst een droogte, die de veeboeren in dit ge bied genoodzaakt heeft reeds duizen den stuks vee te slachten. Men tracht de kudden naar de nog beschikbare drenkplaatsen te brengen, maar on derweg sterven veel beesten van uit- p-.tting en dorst en maken de boeren andere dieren af voordat hun vlees ongeschikt voor consumptie wordt. H. Vader beschrijft dan de sfeer van bekering en voor het vertrouwen. Maar, zo zegt de H. Vader, de be devaarten tijdens de eeuwfeestviering, zullen niet zulk een duurzaam effect hebben, wanneer zij niet worden voorbereid op een wijze, die daar mede in overeenstemming is. Een persoonlijke bekering zou niet vol doende mogen zijn. Een collectieve poging tot christelijke vernieuwing is dwingend, vooral in verband met de huidige materialistische levenssfeer. Aan het einde van zijn Encycliek be schrijft de Paus de voorwaarden voor deze christelijke vernieuwing, die naast de persoonlijke bekering de grote intentie is, welke de H. Vader aan de christenen heeft gegeven voor het naderende eeuwfeest. België weigert tomaten en sla men een holster van een pistool, een dolk in een schede en een porte feuille vol documenten. De plegers van de aanslag plaatsten een vat benzine bij elk der vijf hoofdgeneratoren en hakten die va ten open met een bijl. Volgens de tot dusverre ontvangen 'berichten zijn negen personen om het leven gekomen. Ruilverkaveling in Spanje Cantalapiedra („De steen zingt") zal in de geschiedenis genoemd wor den als het dorp, dat als het eerste in Spanje tot ruilverkaveling van zijn landbouwgronden is overgegaan, om de ingewikkelde legpuzzle van de duizenden aparte stukjes grond tot 'n rationeler geheel te maken. Ie februari 1953 was zijn gemeen telijk gebied zo verdeeld, dat er 330 boeren eigenaar waren van ruim ze venduizend hectare grond in 5581 aparte stukjes. Ieder had gemiddeld zeventien verschillende lapjes grond na te lopen. Er was zelfs één boer, wiens grondbezit in meer dan 250 stukjes verdeeld was. Men riep de hulp van het ministe rie van landbouw in om deze toe stand te verbeteren. En nu is dezer dagen, in tegenwoordigheid van de minister, de voltooiing van de ruil verkaveling gevierd. Thans zijn er in totaal 641 aparte stukken grond inplaats van de vroe gere 5581 en het gemiddelde grond bezit beslaat ongeveer twaalf hec tare. Er zijn twee boerderijen met elk driehonderd hectare aan een stuk. Een wet op de ruilverkaveling werd in december 1952 door het Spaanse parlement aangenomen. Tot nog toe hebben 486 dorpen met een gezamenlijk grondgebied van 723.766 hectare, toestemming tot ruilverka veling aangevraagd. De tenuitvoer legging daarvan zal jaren duren. De luchtbrug wordt georganiseerd door het Internationale Rode Kruis. Tot de landen die bijdragen hebben gestort waar de tenten zijn gekocht, behoort ook Nederland. Het Perzische Rode Kruis noemt de aardbevingen de ergste die ooit m het land zijn voorgekomen. Meer dan 500 dorpen zijn volkomen verwoest, er zijn zeker 5000 mensen gedood. Zaterdag kwamen nieuwe aard schokken voor in het gehele gebied langs de Kaspische Zee in Perzië. Dit gebeurde slechts luttele uren na het bezoek, dat de sjah en keizerin dagen in Frankrijk verblijven en op Soraja aan het getroffen gebied brachten. De sjah heeft opdracht ge- deze wijze reductie op de benzine- geven tot de spoedlge herbouw ran prijs krijgen. de geteisterde steden en dorpen Het leger heeft order gekregen ter- De Nederlandse banken, die een'stond in de ruïnes te gaan zoeken bijkantoor of correspondent in Frank. naar de vele lijken, die daar nog onder liggen. Deze bevinden zich in verregaande staat van ontbinding. Kilometers in de omtrek wordt de lucht daardoor verpest. Alsof dit al les nog niet genoeg is, heeft het land ook te kampen met een snel om zich heengr ij pende griep-epidemie. Alleen al in Teheran zijn tienduizend men sen ziek. Volgens een zaterdag ontvangen be richt zouden wolven en hyena's te Sangtsjal veertien kinderen hebben gedood. bied in Noord-Peraië, waar de afge lopen weken zware aardbevingen .PP 10 3^ êing de grens van Bel- i gie open voor de nederlandse toma- hebben gewoed. Er zullen meer dan ten Lang heeft dat echter niet ge- 500 tenten voor de daklozen door de duurd, want op 15 juli gaat de grens ,ucht naar Perzib vervoerd worden. J-Mf SjïfcfSW&SlJffi tomatenprijs in België wordt als re den voor deze grenssluiting opgege ven. Verder hebbe België en Luxem burg ook besloten, dat met ingang van 15 juli geen kropsla uit Neder land meer mag worden ingevoerd. Benoemingen Bisdom Rotterdam Tot secretaris van de vicaris gene raal ten dienste van de kerkenbouw is door de Bisschop van Rotterdam Lourdes, die zo gunstig is voor debenoemd de zeereerw. heer W. I. van den Ende (nieuw adres: Westzeedijk 96B te Rotterdam. (Kapelaan Van den Ende is gebo ren te Schipluiden 2 juni 1925. Na zijn priesterwijding op 19 mei 1951 werd hij benoemd tot kapelaan te Katwijk a. d. Rijn. Op 23 augustus 1952 ontving hij op dracht tot sociologische en economi sche studie aan de hogeschool te Til burg, waar hij op 24 juni 1957 cum laude het doctoraal-examen aflegde), de). Voorts is benoemd tot pastoor van de schippersparochie St. Petrus te Rotterdam de zeereerw. heer W. M. C. Verschure, leraar Pin het seminarie Hageveld; tot conc etor aan het St. Clarazie- kenhuis te Rotterdam is benoemd de weleerw. heer C. L. van Zijl, thans kapelaan te Stompwijk. Prinses Margriet kampeerde te Callantsoog Met een groep leerlingen van het Baarns Lyceum ongeveer 60 in totaal heeft prinses Margriet van vorige week zaterdag 6 juli af tot zaterdag 13 juli in het 15 km van Den Helder gelegen natuurreservaat „het Zwanenwater" gekampeerd. De prinses maakte verschillende uit stapjes. Zij bracht o.m. een bezoek aan de koninklijke marine in Den Helder en, in gezelschap van nog enige meisjes, aan de openbare la gere school te Callantsoog. De Internationale Diamantten toonstelling in de Apollohal te Am sterdam, die op 21 juni werd ge opend en zondagavond sloot, heeft 55.600 bezoekers getrokken. Voorts bezichtigden 4.000 scholieren deze expositie. De jury, bestaande uit prof. dr N. R A. Vroom, mr P. J. Mijksenaar en Eppo Doeve, heeft de gouden medail- je, beschikbaar gesteld door de stad Amsterdam, toegekend aan de stand van de firma S. Gasan n.v., en de zilveren medailje aan de n.v. As- scher's Diamant Mij. pen. Men kan maximaal voor 50.000 francs aan chèques opnemen; de eer ste aankoop mag niet meer dan 25.000 francs zijn (goed voor 250 liter ben zine). Een week daarna kunnen de resterende 25.000 francs worden op genomen. Voor een cheque van 1000 francs betaalt men in Nederland 6.15, in Frankrijk fr. 555. Begrafenis van de Aga Khan Gezeten op een wit satijnen troon is de 19-jarige prins Karin zaterdag in Genève bevestigd als Aga Khan IV, leider van de twintig miljoen Ismaëli-mohammedanen. „Mijn religieuze taak begint van daag", zei de jongeman, die midden uit de sport- en studentenwereld naar zijn nieuwe ambt is geroepen. De plechtigheid had plaats in de tuin van „Barahat", de villa van zijn over leden grootvader. Afgevaardigden van de Ismaëli-mohammedanen be tuigden de nieuwe Aga Khan hun trouw. In een interview deelde de nieu we Aga Kahn mee, dat zyn eerste officiële daad zou zijn, de begrafenis van zijn grootvader te leiden. „Ik zal met het stoffelijk overschot naar Egypte vliegen en de begrafenis te Aswan leiden", zei hij. Het gebalsemde stoffelijk over schot zal donderdag in Egypte aan komen en daar voorlopig ter aarde besteld worden. De bouw van het mausoleum van marmer en graniet zal zes maanden duren. Pa erfde de paarden. De directrice van de renstallen van wijlen Aga Khan, Mme Germaine Vuillier, heeft bekend gemaakt, dat prins Ali Khan de stallen heeft ge- erf d en op verzoek van zijn vader het leiderschap van de Ismaëli-moham medanen heeft opgeofferd om de ren stallen te beheren. Mme Vuillier zei, dat de stallen mil joenen guldens waard zijn. „De Aga Khan verzocht prins Ali ze te blij ven beheren. Hij verklaarde, dat de prins niet tegelijk de Imam van de Ismaëlieten kon zijn". Dit nummer bestaat nit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot j dinsdagavond. Opgemaakt 11.15 uur). WESTELIJKE WIND. Veranderlijke bewolking met j plaatselijk enkele buien. Zwakke i tot matige westelijke wind. Wei- nig verandering in temperatuur. 16 Juli: zon op 4.41; onder 20.55; maan op 22.19; onder 9.41. Hoogwaterstanden 16 Juli: v.m. 5.50; njn. 6.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. lichte regen 24 C. regen 23 STOCKHOLM ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG Koel weer Teheran denkt aan de schatkist. Volgens het Perzische blad „Kei- han" zou de regering te Teheran van I PARIJS plan zijn successiebelasting te vorde-i BORDEAUX ren van de erfgenamen van de Aga GRENOBLLE Khan, omdat deze bij zijn overlijden NICE een geldig Perzisch paspoort bezat. BERLIJN De Perzische regering zou op deze FRANKFURT wijze het tekort op de begroting wil- MUNCHEN len verminderen. ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME Gedurende het weekeinde werd de AJACCIO weersituatie in onze omgeving be- ROME paald door een depressie, die vrijwel j MALLORCA stationair bij de oostkust van Schot land lag. Zij veroorzaakte in ons land zuid- westelijke winden, die enigszins on stabiele lucht aanvoerden, waarin enkele buien voorkwamen. De zonni- f ge perioden overheersten echter, zo- i aat de temperaturen in de middag tot omstreeks 20 graden stegen. j Vanmorgen echter bereikte een randstoring van de genoemde depres- sie ons land, waardoor de bewolking en de buiigheid toenamen. De wind werd meer westelijk en de tempera- 1 turen waren wat lager dan de voor- i afgaande dagen. IOp de oceaan bevindt zich ten noorden van de Azoren een groot ho- gedrukgebied, dat weinig van plaats verandert en waaromheen enkele zwakke storingen naar West-Europa Zaterdag heeft de niéuwe geestelijke leider van de 120 mil joep Mohammedaanse Ismaili's, prins Karim Khan, I bewegen, een aantal volgelingen ontvangen op de villa van wijlen zijn grootvader Aga Khan te Genève. De prins die was I In verband hiermede zal het weer gezeten op een zijde overtrokken stoel, weigerde tijdens zijn eerste openbare optreden vragen te beantwoorden een koel en enigzins onbestendig ka- en wilde alleen verklaren dat zjjp religieuze plichten onmiddellijk waren begonnen. J rakter behouden. regen 22 motregen 14 zwaar bew. 19 regenbui 20 zwaar bew. 20 regen 22 regenbui 22 zwaar bew. 26 zwaar bew. 30 geheel bew. 23 zwaar bew. 24 regenbui 20 zwaar bew. 19 zwaar bew. 23 zwaar bew. 25 half bew. 27 regen 19 niet ontvangen zwaar bew. 26 onbewolkt 32 onbewolkt 33 Krijgt U straks een Nieuwe Won na? Voor de ifirichting kunt U nü tientallen guldens besparen in de OPRUIMING bij BUL1HUIS WONINGINRICHTING BOTERMARKT 23 Korreltje De mensen geloven de ogen meer dan de oren.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1