4... GEKLOPT.... Richtlijnen voor de huurverhoging weeckelykse CRonycke ZATERDAG 13 JULI 1957 DE LEIDSE COUTjAnf PAGINA 4 Gemeentebestuur kan in bepaalde gevallen (voorlopig) beslissen In de circulaire aan de gemeente besturen heeft minister Witte richt lijnen aangegeven voor de komende huurverhoging, zoals die zal wor den indien de Eerste Kamer het wets ontwerp aanvaardt. Aan deze richtlijnen is het volgen de ontleend: 1 De huren van WONINGWET- WONINGEN, gebouwd tussen 27 de cember 1940 tot en met 1950, alsme de van een aantal, die in 1951 ge reedgekomen zijn, worden met 25% verhoogd. De huren van woningwet woningen, waarvoor steun is ver leend volgens de bijdrageregelingen 1950 (bouwjaren 1950 tot heden) moeten, indien zij onder de verhoog de huurprijzen van vergelijkbare wo ningen komen te liggen, tot het ni veau van deze woningen opgetrok ken worden.. Deze laatste verhoging wordt voorlopig bepaald door het ge meentebestuur doch moet worden goedgekeurd door de minister. Zolang dit niet geschied is draagt de door de gemeentebesturen vastgestelde verho ging een voorlopig karakter. 2 Voor NOODWONINGEN geldt een verhoging van 25%. Het gemeen tebestuur kan echter voor bepaalde gevallen de minister om verlaging verzoeken. Zolang dit verzoek niet is ingewilligd moet de volle huur prijs worden ingevorderd. Later kan deze eventueel worden terugbetaald. De huurverhoging wordt berekend over de „kale huurprijs" en dus niet over de vergoedingen voor levering van water, gebruik van geyser of boiler, onderhoud gemeenschappelij ke tuinen enz. 3 Wat betreft de MET RIJKS- STEUN GEBOUWDE WONINGEN (premieregeling woningbouw 1950, verminderde premieregeling woning bouw 1950 of premie- en bijdrage regeling woningbouw 1953: er be staat geen aanleiding tot een alge mene verhoging. De minister is be reid op verzoek de huurprijzen van 1 tot 25% te verhogen als zij lager liggen dan de verhoogde huren van vergelijkbare objecten. Verzoeken moeten worden inge diend door tussenkomst van het ge meentebestuur, dat de verzoeken, voorzien van een advies, zal door zenden aan de minister. In afwach ting van de beslissing bestaat geen bezwaar de huurverhoging in reke ning te brengen, mits het verzoek om huurverhoging gedekt is door een gunstig advies van het gemeentebe stuur. 4 Voor de woningen, gebouwd met toekenning van een JAARLIJK SE BIJDRAGE volgens de finan- ciëring6regeling woningbouw 1947 en 1948, geldt een verhoging van 25%. Dit percentage moet worden bere kend over de zogenaamde sobere huurprijs op 31 juli 1957, dus na af trek van eventuele toegestane verho gingen, toeslagen of vergoedingen voor bijzondere voorzieningen. De jaarlijkse bijdrage zal met in gang van 1 augustus 1957 worden herzien. Tandem voor ambassadeur Leden van de American Business men's Club te Amsterdam hebben gis teravond in het Amstel hotel kennis gemaakt met de nieuwe ambassadeur van de Verenigde Staten in Neder land en diens echtgenote, de heer en mevrouw Philip Young. Tijdens deze zeer druk bezochte recep'io heeft de voorzitter van de club, de heer H. Wijbrand de Jong, de ambassadeur toegesproken en hem een geschenk overhandigd. Onder grote hilariteit werd daarop een fraaie splinternieuwe tandem compleet met Amerikaanse en Neder landse vlaggetjes de receptiezaal bin nengereden. Het bestuur was op dit denkbeeld gekomen, nadat het verno men had, dat de heer en mevrouw Young ons land per rijwiel wilden le ren kennen. De Ambassadeur zeide, het geschenk gaarne te zullen aan vaarden en verzekerde het voorne men te hebben samen met zijn echt genote vele tochtjes op deze „bicycle made for two" te gaan maken. (Waervan nix te cronyqueren en is). Il/at isset argh dat streeck en vleck met nieuws all' laeten gaen versteek, Het lyckt of alles dood is. Geen manslagh, kraeck, of wat dies sy, tenminste niet in dees contrey die, schoon niet byster groot, is groot genoegh om elcke weeck uyt deese stad, uyt deese streeck veel nieuws te puuren kunnen. H^t lyck wel of dees soomertyd aen doesel en aen droomen lydt en ons geen nieuws wil gunnen. Ay my. weer houdt myn veeder stil, 't Is of sy niet vooruyt en wil, geen woord komt op 't pampier en hoe ick oock myn pluyme dryf geen cramp ick in myn vingers schryf tot Uw en myn playsieren. U suit nogh kunnen dencken gaen: 't is met syn dichtersnaer gedaen, hy is vast leegh geschreeven. Ay leeser, denck dat maer gerust, hoe lieflyck my de muse kust op ander tyd, NU is sy wegh gebleeven Wel, leeserlief, ick maeck het kort. En of de hoofdredactie mort het kan my nix meer scheelen. Ick moet voor deese eenen weeck U met cronyck, met nieuws of preeck, myn leeser, niet verveelen so comt uyt quaed oock weer iets goeds. Dogh wacht maer, menschen, onverhoeds dan gaet het weer als vooren. En heb ick eenmael een begin dan hael ick wel myn schaede in. U suit nogh van my hoor en. Ontfanght voor nu, 't sy sonder nieuws, U leesers altemael myn complimenten en een groet. WILLEM VAN HORSTENDAEL Gisteren is de trekking gehouden van de nationale loterij van ïyjt Ko ningin Wilhelminafonds. De eerste vier prijzen zijn gevallen op de nrs 369149 (woonhuis), 96284 (auto), 457881 (televisietoestel) en 412154 (naaimachine). Amsterdamse politie grijpt gangsters in de kraag Daders van. roofoverval? Gisteren heeft de Amsterdamse recherche na dagen van naarstig speuren de hand kunnen leggen op twee mannen, zware jongens uit de Amsterdamse onderwereld, die er van verdacht worden de overval te heb ben gepleegd op het Esso-tankstation aan de Utrechtseweg in de nacht van zondag op maandag. Het zijn de 22- jarige koopman H. V., beter bekend bij hun vrienden en politie als „Baby face", en de 37-jarige kelner J. M. met de roepnaam „Boefje". De twee, die tot nog toe elke schuld aan de roofoverval blijven ontkennen, wa ren met het pistool in de hand het pompstation binnengedrongen en had den de twee aanwezigen, een pomp bediende en een hengelaar, in be dwang gehouden. Zij verdwenen in een auto, een lade met ongeveer tien duizend gulden meevoerend, Eén van de bezoekers had zelfs een feestneus op, maar de pompbediende en de rustende hengelaar konden toch echt niet lachen. De recherche heeft zich geen rust gegund en is dag en nacht in de weer geweest om een enkele aan wijzing te vinden. En men heeft niet voor niets zo koortsachtig gewerkt, want men kwam tenslotte te weten, dat het zware tweetal bij hun ver- tierzoeken in het Amsterdamse ver- maakcentrum de laatste paar dagen veel buitenlands geld wisselden. En het was bekend, dat in de gestolen geldlade ook veel buitenlands geld gezeten had. Gistermorgen vroeg ging de politie tot daden over en arresteerde op het Thorbeckeplein de jonge Babyface. In de loop van de dag werd ook vriend Boefje op de Zeedijk in de kraag gegrepen. Nu staat de politie voor de taak de beide lieden aan het spreken te krijgen, maar hoewel zij verschillende troe ven in handen heeft, kan zij toch nog moeite hebben met deze heren, want echte zware jongens zijn wel wat gewend. Herkenning van de ver dachten door de pompbediende en hengelaar zal wel zeer moeilijk zijn, daar de daders zich behoorlijk had den gemaskerd. Afgezien nog van die neus Onfrisse toestand noopt tot ontruiming 18 Vuile katten en een zieke hond In Amsterdam woont een man met achttien katten en een zieke hond, die hij echter verwaarloost en laat vervuilen. Het huis is dan ook door trokken van een afschuwelijke stank, waar de man zich blijkbaar behaag lijk bij voelt. De kantonrechter is evenwel een ander inzicht toegedaan en heeft een bevel tot ontruiming gegeven. De onfrisse dierenvriend heeft hiertegen geprotesteerd en zal nu trachten in een kort geding in het gelijk gesteld te worden. Hij meent namelijk, dat de stank niet door zijn troeteldieren veroorzaakt wordt, maar door een defect aan de rioolbuizen. Maar die zullen, als ze werkelijk een mankement vertonen, wel niet gerepareerd kunnen worden zolang de dieren, die overal in het huis hun behoefte moeten doen, van hun aanwezigheid blijk geven, want ami u geen enkele loodgieter is bereid zijn zoeV gezondheid hier te wagen. De kan-j Duits echtpaar verongelukt Een Duits echtpa .r uit Wilhelms- hafen, dat op vakantiereis in Neder land was, is gisteravond te Enschede dodelijk verongelukt. De 34-jarige A. G. Ullrich en zijn 32-jarige vrouw werden, toen ze met hun motor met zijspan 't gevaarlijke kruispunt Laa- ressingel-Oldenzaalsestraat wilden oversteken, gegrepen door een van rechts komende personenauto, be stuurd door H. H. W. De Duitser moest zowel aan het verkeer van links als van rechts voorrang verle nen. Met volle vaart vloog hij echter het kruispunt over, waar hy werd gegrepen door de auto. Het echtpaar werd zo zwaar ge wond, dat het bij aankomst in het r.-k. ziekenhuis te Enschede bleek te zijn overleden. Buit zat in theepot Juwelendief gepakt De dief, die van de week te Soes. terberg bij oud-notaris Labberton de juwelen van diens vrouw heeft ge stolen, is gisteren in Utrecht gear resteerd. Het is de 29-jarige R. van N. De man, die onmiddellijk beken de, had een gedeelte van de buit verborgen in een theepot met hete thee. De rest was verborgen in een bureau met dubbele bodem. De gestolen sieraden, welke teza men een waarde van 35.000 gulden vertegenwoordigen, zijn thans alle terecht. Hij had gemakkelijk binnen kunnen komen, omdat hij toevallig had gezien, dat de huishoudster van de notaris de deur uitging en sleutel op een plankje legde. LIJK VAN VERMISTE SPOORWEGARBEIDER AANGESPOELD. Het lijk van de 29-jarige spoorweg arbeider H. H. J., die in de nacht van maandag op dinsdag j.l. na door een trein te zijn aangereden, van de IJsselbrug bij Westervoort in de IJs- sel terecht was gekomen, is donder dag in de IJssel bij Velp aange spoeld. Gistermiddag is het slachtoffer te Eist begraven. Invoerbeperking slachtvee Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft de situatie op de slachtveemarkt besproken, welke is ontstaan als gevolg van de door de Franse regering genomen maatrege len-ten aanzien van de invoer. Een en ander is van invloed op de hoe veelheden ingevoerd slachtvee, die thans op de Nederlandse markt wor den aangeboden. Kan derhalve enerzijds een daling van de Nederlandse exportcijfers worden geconstateerd, anderzijds is er van toenemende invoer geen spra ke. De prijzen voor slachtvee liggen mede als gevolg hiervan op een de tijd van het jaar in aanmerking geno men laag niveau. Daar de conti nuïteit van de binnenlandse rund- vleesproduktie een zekere stabiliteit in de prijzen vereist, en een dreigen de ontwrichting van de Nederlandse slachtveemarkt moet worden voorko men, heeft het bestuur van het pro duktschap voor vee en vlees besloten de invoer van slachtvee kwantitatief aan te passen aan de huidige uitvoer- mogelijkheden voor rundvlees. Mgr dr Gregory Rozman, bisschop van Ljublana, die als banneling leeft in de Amerikaanse staat Cleveland brengt tot en met woensdag 17 juli aan de Slowenen in Limburg een be- tonrechter zal over een week uit spraak doen.... DOOR ELEKTRISCHE STROOM GEDOOD. Toen de 31-jarige ongehuwde gra nietbewerker H. van Bekkum uit de Ligusterstraat te Amersfoort in een perceel aan de Trekerweg te Leusen met een slijpmachine een granieten vloer bewerkte, werd hij door elek trische stroom getroffen en geëlec- trocuteerd. Hoe het slachtoffer met de stroom in aanraking is gekomen, is onbekend. De bisschop zal zondagmorgen een pontificale hoogmis opdragen in Heerlen, waarna hij zal recipiëren. Gisteren bracht de bisschop een be zoek aan mgr dr J. Hanssen, bisschop coadjutor van Roermond. Tijdens zijn verdere verblijf in Limburg zal mgr. Rozman bezoeken afleggen bij de Sloweense bevolking. Donderdag a.s. vertrekt hij naar Aken, waar hij een bezoek brengt aan de bisschop. Op zondag 21 juli wordt mgr. Rozman in Kevelaer gehuldigd door Slowenen uit Duitsland, België en Nederland. Hij viert dan zijn gouden priester feest. OVERPEINZING (VOOR DE ZONDAG) REIZEN IS EEN KUNST ¥¥ET reizen is een kunst, evenals het leven. Wanneer je weet, hoe iemand zijn vacantie doorbrengt, weet je ook hoe hij zijn leven leeft. Het doet weinig ter zake, of men zijn vacantie binnen- of buitens lands doorbrengt. Het voornaamste is, dat men de levenskunst machtig is. Wie de levenskunst verstaat, verstaat ook de kunst van het reizen. Levenskunst is natuurlijk veel belangrijker dan reiskunst. Je reist maar een paar weken in het jaar, op z'n hoogst, maar het le ven duurt wat langer, al is het ook daarmee vrij spoedig gedaan. De vacantie, waarvan o zoveel werd verwacht en gefantaseerd, is in een ommezien voorbij. Maar dat is met het leven precies zo. „Eer we weten, zijn we versleten". Wanneer het dus zaak is, en een bijzonder prettige bezigheid! een vacantiereis voor te bereiden en uit te kiezen, zo is het nog veel meer zaak de levensreis goed op te zetten. Volgens de raad van Philander von Sittiswald: niet veel bagage meenemen; alleen maar datgene, wat je beslist nodig hebt. Hier komt bij de reiskunst meteen de levenskunst te pas. Op de levensreis moet je alleen maar medenemen, wat je beslist nodig hebt, en dat is een goed geweten. Er is geen echte vreugde en geen echt plezier, in het leven niet en op reis niet, zonder een goede en oprechte en eerlijke verstand houding met O.L.Heer. Wie het leven doortrekt zonder doorlopend in overleg te treden, of hij de rechte weg blijft gaan die ten paradijze leidt, handelt on doordacht en onvoorzichtig. Op vacantie gaan, erop uittrekken en niet Zijn engel tot reisge- leider nemen, verraadt een gebrek aan levenskunst, dus ook aan reiskunst. Een christenmens behoort énders te leven, en dus ook anders te reizen dan een heiden, al zou het alleen maar zijn om die heerlijke dankbaarheid jegens God, welke het reizen tot levenskunst maakt. Want het is de dankbaarheid welke ons de vreugde van het rei zen en van het leven doet beseffen. OPENING „ALBERT PLESMAN" HANGAR OP SCHIPHOL. Op donderdag 18 juli a.s. zal han gar 10 op Schiphol, een der grootste vliegtuighangars van Europa, officieel door de waarnemend burgemeester van Amsterdam, mr A. de Roos, aan de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, worden overgedra gen. Hiermede zal voorlopig worden voorzien in de grote behoefte aan on- derhoudsruiimte voor vliegtuigen, ont staan door de jóngste vlootuitbreiding van de KLM. Met de bouw van deze hal ls op 15 november 1955 begonnen. De totale kosten bedragen zeven en een half miljoen gulden. De lengte van de hangarruimte ls 203 m. en de diepte 52 m. De vrije inrijhoogte bedraagt 15 m. De afsluiting van de hangar ge schiedt door twee deurengroepen van elk 4 deuren. Ter nagedachtenis van d'e grondleg ger van de Nederlandse burgerlucht vaart heeft de luchthavendirectie van Schiphol besloten haar nieuwe han gar de naam „Albert Plesman" te ge ven. De doop zal worden verricht door Albert Plesman jr, zoon van dr Plesman. DODELIJK ONGEVAL IN KOLENMIJN. Gisteren struikelde in de laadplaats van schacht 3 op de 546 meter-ver- dieping van de staatsmijn Emma te Treebeek de 25 jaar oude ongehuwde lokomotiefmachinist G. J. F. Linde- laud uit Vaesrade en werd toen door een passerende trein overreden. L. overleed ter plaatse aan zijn verwon dingen. KORTE "golf Op een met knipperlichten be veiligde overweg in de Hollandseweg te Mijdrecht, is gisterochtend een per sonenauto aangereden door een trein op de goederenlijn Nieuwersluis-Uit- hoorn. De bestuurder van de perso nenauto werd licht gewond. De op een bromfiets gezeten 63- jarige heer J. R. uit Zwijndrachtse straat te Rotterdam is gistermiddag door een tramwagen van lijn 9 mee gesleurd en gedood. De heer R. was met een door hem gerepareerde auto ped van zijn kleinzoontje op de rug, op weg naar dat kleinzoontje. R. was zeer doof en moet de signalen van de trambestuurder niet gehoord hebben. Op de 546 meter erdieping van de staatsmijn Emma te Hoensbroek is gisteren de 25-jarige locomotiefma chinist G. J. F. L. uit Vaesrade bij Nuth in de laadplaats van schacht 3 gestruikeld en door een passerende trein overreden. Hy overleed ter plaatse. Op het centraal station te Rot terdam heeft de recherche gistermor gen een Fransman aangehouden, die aan het loket een kaartje probeerde te kopen met een vals 20-dollarbiljet. Een onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat de Fransman in de auto branche diensten verricht voor Ame rikanen. Eerste bollenveiling Het bollenseizoen is weer begon nen. Gisteren werd in een Lissese veiling de eerste bollenveiling gehou den en daarmee werd een periode van enorme drukte ingeluid. Crocussen waren goedkoop. Beste elven van de bekende paarse Pur purea brachten bijv. slechts f 4.50 op, tienen f 2.50 en negens ƒ1.85. Tienen van King of the Striped kwamen niet hoger dan f 1.25 en el ven van deze variëteit noteerden 1.75. Tienen van gele crocussen heb ben we nog van eigenaar zien ver wisselen voor de schamele prijs van ƒ0.85 per 100 en negens kwamen tot ƒ0.60. Wat de tulpen aangaat: vroege broeisoorten als Krelage's Triumph, waren niet erg in trek. Mooie twaal ven veranderden van eigenaar voor ƒ4.85 en elven voor ƒ4.40. Ook een variëteit als Van der Eerden, die al tijd zeer gevraagd was, lag nu in de zelfde koers. Daarentegen betaalde men voor de vlammende rode Madame Lefeber lang geen onvriendelijke prijs; twaalven tot 14.70 per 100 en elven tot 11,per 100. Twaalven van Mirjoren werden afgedrukt op ƒ9 en elven op 7, terwijl men voor Prins van Oostenrijk resp. 8.10 en f 8.20. besteedde. Twaalven van Alberio werden met 5.30 gewaardeerd en van Advance met 5.50. Wat twaal ven van Piuante brachten 5.60 op en elven van Karei Doorman ƒ7.10. Narcissen waren er natuurlijk nog weinig. Daar is het nog wat vroeg voor. Eenen van Fortune werden verkocht voor ƒ9.50 per 100, tweeën voor 9 en drieën voor 7.20 per 100. Extra zware enen van Actaea wer den afgedrukt op 10.70, normale enen op 9.50, en drieën op 5.80. Voor Scarlet Elegance betaalde nyrti 8.50 en 6.50 resp. voor eerste en tweede sortering. In het zwembad De IJzeren Man te Weert is gisteren een 12-jarige leerling van de St. Martinusschool bij het schoolzwemmen in aanraking ge komen met de kabel van een geluids installatie. Deze kabel stond onder stroom. Hij werd op slag gedood, Tijdens het avondmaal is gister avond omstreeks half tien de 26-jari ge G. Pollux te Venlo gestikt, toen een stukje brood hem in het keelgat bleef steken. De 15-jarige Jean Claude de Lasseé is een achterneef van de be kende Franse schrijver uit de vorige eeuw Jules Verne. In navolging van Philias ^ogg, de man, die zijn oud oom in 80 dagen om de wereld liet reizen, gaat hij nu proberen om de reis om de wereld te maken in 80 uur. Hij is gisteren uit Parijs ver trokken. De orkaan „Audrey" heeft blij kens de voorlopige officiële cijfers op 27 juli aan 322 mensen het leven gekost; 180 worden nog vermist. Er werd 7) door J. P. SEABROOKE Daar heb je gelyk in, erkende Madran. Maar ik zou graag weten, hoe het jou opgevallen is. Ik heb de krantenverslagen van de drie eerste moorden vrij aan dachtig gelezen en dat punt van over- eenkomst trof me onmiddellijk. Van morgen liet een van mijn assistenten het knipsel over de laatste moord zien. Het bericht is niet bijzonder duidelijk, maar, zoals het er staat, wijst het toch op moord met voorbe dachte rade. Ik heb me ten minste verbaasd afgevraagd, welke reden iemand gehad kon hebben om een man van dat slag te vermoorden. Dat vraag ik me ook nog altijd af, gaf Madran toe. Clyde leunde achterover in zijn stoel en bestudeerde met aandacht de neuzen van zijn schoenen. Brengt dit punt van overeen komst in deze vier gevallen je niet op een of ander idee, inspecteur? Laat me maar eens horen op wat voor idee het jou gebracht heeft, antwoordde Madran voorzichtig. -- We kunnen,- gesteund door onze ervaring, als een vaststaand feit aan nemen, dat voor ieder van deze moor den een bepaald motief de aanleiding is geweest, al kunnen we dat nog niet aanwijzen. Het is öf met opzet verborgen gehouden, öf de omstan digheden zijn zó ingewikkeld, dat we het niet kunnen onderscheiden. Maar, hoe dan ook, we weten, dat er een motief moet zijn. Welnu, aangezien het motief in al deze gevallen even verborgen is, is het best mogelijk, dat dezelfde beweegreden achter al deze moorden zit. Accoord tot zover? Ik heb ook iets in die geest ge dacht, bekende Madran. Ga maar verder. Het is maar een heel losse ver onderstelling, dat spreekt vanzelf, maar voor het ogenblik is het ge noeg. Als die vier moorden inder daad, eenzelfde beweegreden of oor zaak hadden, dan zouden we ook mo gen veronderstellen, dat ze door een en dezelfde persoon, of door een sa menwerkende bende bedreven zijn. Die persoon of bende heeft vier moorden binnen een week gepleegd. Misschien dat er nog vier bedreven worden, eer we een week verder zijn. Als we onze verbeelding een beetje verder laten werken, zou het ons niet ondenkbaar voorkomen dat we te genover een systematische moord partij op grote schaal staan. Misschien wel, maar mijn ver beelding is zo sterk niet. Toch begin ik nu wel te begrijpen, waarom jij in dit geval belang begint te stellen. Er is maar één ding in je theorie, dat niet helemaal klopt. Een motief, dat grond zou opleveren voor de moord op mensen als Dinsmoore, Ed- gett en West zou volgens mij hele maal geen zin hebben in het geval van de zwerver, die we gisterenavond in die taxi hebben gevonden. Weet je dat zo zeker? Wel, ik luister naar wat je ertegen hebt. Ik ben vanmorgen in de „mor gue' geweest, onmiddellijk nadat ik dat knipsel gelezen had. Ik heb die kerel eens bekeken. Men vertelde mij, dat hy herkend was door de hou der van een slaapgelegenheid op de Negende Avenue en dat hy Andrew Black heette. Madran gaf door een knikje te ken nen, dat dit hem ook reeds bekend was, doch dat hij het van weinig of, geen betekenis achtte. De houder van die slaapgelegen heid wist verder niet veel meer van hem af dan dat hij tot voor kort ge regeld bij hem onderdak gevonden had vervolgde Clyde. Zijn naam doet vermoedelijk niets ter zake. Dat zal wel een aangenomen naam zijn. Doch ik stelde belang in het zakmes dat op Black gevonden was. Weet je, waarvoor hij dat bij zich had inspec teur? Madran keek zijn vriend verbluft aan, en deze vervolgde: Dat zal ik je vertellen. Hij ge bruikte het kleinste mesje om er zijn nagels mee te onderhouden. Het viel me op, dat hy zijn nagels zo keurig schoongehouden had. Ik heb honder den zwervers in mijn leven gezien, maar slechts een stuk of drie hielden hun nagels schoon. Daar hoorde Black bij. Dat bracht me op de gedachte, dat hij betere dagen gekend moet hebben. Je weet ook wel, hoe moei lijk het is een eenmaal aangenomen gewoonte af te leggen. Dat schoon houden van zy'n nagels was zy'n eni ge oude gewoonte, die hem geen geld kostte en daarom bleef hy dat ten minste volhouden. Madran begon belangstelling te voelen, maar hij liet het niet al te duidelijk merken. Ik zie wel, waar je heen wilt. Als we aannemen, dat Black in be tere omstandigheden geweest is, dan kunnen we gemakkelijker een motief in dit geval vinden. De moeilijkheid zit echter hierin, dat we deze gevallen tot in de grond onderzocht hebben, zonder het geringste spoor van enig motief te vinden. Nou, laten we dan nog wat die per zoeken. Zeg eens eerst, zei Clyde, zijn stoel wat dichter naar de les senaar toe schuivend: weet je mis schien nog iets over dat geval van Black, wat niet in de krant gestaan heeft? Jullie vertellen uiteraard niet alles aan de verslaggevers. Was er geen enkele aanwijzing van belang? Madran grinnikte eens en haalde toen het vel papier met het reken sommetje te voorschijn. Dit is in de taxi gevonden. Wat denk jy daarvan? Clyde bekeek het soort papier be voelde het en bestudeerde de erop ge krabbelde cijfers. Eerst keek hij al leen maar verbaasd. Hij tuurde op de cijfers, als trachtte hij tevergeefs hun bedoeling te raden. Eindelijk kwam er een trek van vaag begrij pen op zy'n gelaat. Iemand heeft de bevolking van New York willen delen door het aan tal dagen van het jaar, merkte hy op. Inspecteur Madran schrok op. Ja, dat is zo!Die cijfers kwa men me al zo bekend voor, maar ik heb ze nog niet op die manier beke ken. En zelfs dan zie ik er nog geen betekenis in. Jij soms wel? Clyde keek voor zich uit met een blik, alsof hij iets vermoedde, dat te vaag was om onder woorden te brengen. Ik ben je zeer verplicht, inspec teur, dat je me dit hebt laten zien. De ene dienst is de andere waard. Nu zal ik jou ook een tip geven. Het gebrek aan motief is niet de enige duistere kant aan deze gevallen. Dat is de reden, waarom ik overhel tot de theorie, dat zij alle bedreven zijn door eenzelfde persoon of bende. Ditmaal kon inspecteur Madran zijn verbazing niet verbergen. Niet de enige eigenaardigheid? Wat is er dan nog meer? Ik spreek nu alleen over de drie eerste gevallen, die van Dismoore, Edgett en West. Ik veronderstel, dat hetzelfde ook wel voor Black zal gel den, maar dat heb ik nog niet kun nen nagaan. Het heeft te maken met de levensgeschiedenis van die drie personen. Misschien dat het enig licht kan werpen op het motief, al zie ik op het moment nog niet, hoe dat mogelijk zou zijn. Maar, wat is dat dan? Spreek dan op; kerel, riep Madran vol span ning uit.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6