Kroestsjef als vredestichter in Tsjecho-Slowakije Gomoelka op glad ijs Slowaken waren vroeger achterlijk Proefalarm in de Ver. Staten van Amerika Gouverneur generaal van Canada bezocht Soestdijk Gomoelka verbiedt waarschuwing van Kardinaal Wyszynski Lourdes kampt met grote problemen voor 1958 Ste CoidóeSoti/fca/Ht KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 ZATERDAG 13 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14156 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Tito neemt Kroestsjef met 'n korreltje zout Partijleider Kroestsjef van de Sowjet-Unie heeft er gisteren bij de Slowa ken op aangedrongen „de broederlijke hulp van de Tsjechen te erkennen". Daarmee zinspeelde hij klaarblijkelijk op spanningen tussen deze twee groepen bewoners van Tsjechoslowakije. „Slowakije was vroeger een arm land en behoorde tot de achterlijkste van Europa. Vele Slowaken moesten hun huis verlaten om hun brood in het buitenland te verdienen. De nieuwe sociale orde heeft in dit opzicht een snelle verandering van de toestand teweeggebracht. Met het bouwen van nieuwe fabrieken en de modernisering van de Slowaakse landbouw werd de weg naar een beter leven geplaveid", zei de Sow jet-partijleider in een rede te Bratislava. TOCH NIET IN ONGENADE? De Russische bezoekers werden in Bratislava verwelkomd door Karol Bacilek, eerste secretaris van de Slo waakse communistische partij. Baci lek zegde hun volledig trouw toe. Er zijn berichten geweest dat Ba cilek in ongenade gevallen was. De aanleiding was dat hij niet in Praag verscheen tijdens de conferenties van woensdag en donderdag met de Mos- kouse leiders. Eerder was gemeld dat Bacilek overhoop lag met de communistische leiders in Praag, partijleider Antonin Novotny, president Antonin Zapo- tocky en premier Viliam Siroky. De kwestie waar het om gaat, is de aan houdende eis van Slowakije voor zelfbestuur binnen de Tsjechoslo- waakse staat, een status die het had tijdens de Duitse bezetting. Men heeft de indruk dat Kroest sjef en Boelganin de stad Bratislava als eerste pleisterplaats tijdens hun rondreis door het land uitgezocht hebben om de Slowaken te kalme ren en van hen gedaan te krijgen dat zij nauwer met Praag gaan sa menwerken. Passagier voorkwam paniek De dertig pasagiers van een Con stellation van de „Trans World Air lines", die van Frankfort naar Lon den op weg was, beleefden vrijdag avond angstige ogenblikken. Eén der motoren was in brand geraakt en het vuur bedreigde het toestel, dat boven de Noordzee vloog. Het vliegtuig kon echter nog een veilige landing maken op het kl f- ne vliegveld van Rochfort aan de monding van de Theems. De held van het avontuur was een Engelse reiziger, die zijn goede hu meur behield en door het maken van grapjes er in slaagde een pa niek onder de passagiers, onder wie zich verscheidene vrouwen van mili tairen met hun kinderen bevonden, te voorkomen. Hij wist de verschrikte kinderen gerüst te stellen door het uitdelen van snoep en de belofte, dat hij een kik ker uit het water zou vissen als het vliegtuig in de zee terecht zou ko men. Maar toen men na de geslaagde lan ding de Britse reiziger wilde bedan ken, was deze verdwenen zonder- dat men zelfs zijn naam te weten was gekomen. Een veeg uit de pan. Kroestsjef beschuldigde in zijn rede de westelijke mogendheden er van de Londense ontwapeningsbe sprekingen te belemmeren door „de ze te verbinden aan de geheel afzon van Duitsland". Hij betichtte West- Duitsland van Hitleriaans mili tairisme. De kritiek, welke Kroestsjef don derdag in Praag aan het adres van Zuid-Slavië uitte en vooral zijn op merking, dat de Zuidslaviërs „Ame rikaans vlees en tarwe eten" heeft volgens diplomatieke waarnemers de openbare mening in Belgrado zeer geschokt. President Tito bestudeerde met hoge ambtenaren Kroestsjefs rede en in afwachting van het resultaat van deze studie werd de publikatie van de rede en een Zuidslavisch commen taar erop aangehouden. Blijkbaar heeft Tito besloten de zaak niet op de spits te drijven, want hedenmorgen publiceerden de Zuid- slavische kranten Kroestsjefs rede- derlijke kwestie van de eenmaking voering in een kort uittreksel. Zelfs Eisenhower „vluchtte" Overal in de Verenigde Staten loei den vrijdag de sirenes ter aankondi ging van een oefening van de dienst bescherming bevolking en een mobi lisatieoefening, genaamd „Operatie alarm 1957". Er werd alarm gemaakt op 200 mo gelijke aanvalspunten. De „hoogste noodtoestand" was afgekondigd en men ging er van uit, dat het gevaar van de „invasie" bestond. Binnen het tijdverloop van enkele uren zouden „aanvallen met kernwa pens meer dan de helft van deze in dustriecentra en verdedigingsinstal laties hebben uitgeschakeld en zou den er tientallen miljoenen doden en gewonden zijn". President Eisenhower en zijn voor naamste medewerkers zijn met heli kopters uit Washington naar een „noodhoofdkwartier" vertrokken, dat in een berggebied binnen een afstand van 300 km. van Washington ligt. De eerste fase van de oefening had ten doel na te gaan hoe snel het per soneel van de bescherming bevolking een overzicht kon krijgen van de door kernwapens aangerichte ver woestingen. In de stad New York moesten de mensen op straat en in sommige ge bouwen naar de schuilkelders, toen er luchtlarm werd gegeven. Pech. In Bay City (Michigan) hebben de organisatoren zich tevergeefs uitge sloofd. Na lezing van een geheime boodschap stelden zij alles in het werk om tijdig klaar te zijn voor het „bombardement" op hun stad, dat volgens hen om 6 uur 's avonds moest plaatsvinden. Tegen 3 uur ondekte echter iemand, die de tekst van de geheime boodschap nog eens bestu deerd had, dat men zich vergist had en dat de stad sinds 5 minuten vóór twee reeds verwoest was en wel- zo danig, dat zij sinds die tijd „van de kaart van de V.S. was verdwenen". Het Koninklijk Paar heeft vrijdagmorgen de gouverneur generaal van Canada met zijn echtgenote, zoon en schoondochter op het paleis te Soestdijk ontvangen. Na de lunch poseerde het gezelschap op het bordes van het paleis: v.l.n.r.: mevrouw en de heer Th. A. Ston (de Canadese ambassadeur in ons land); H.M. de Koningin; de gouverneur generaal de heer Vincent Massy; Z.K.H. Prins Bernhard; mevrouw Massy, de echtgenote van de heer Massy Jr, die geheel rechts op de foto staat. Nieuwe Encycliek Vandaag heeft Z-H. de Paus een encycliek het licht doen zien i.v.m. het eeuwfeest der verschijningen van Maria aan de H. Bernadette Soubi- j rous te Lourdes, dat het volgend jaar gevierd zal worden. Kardinaal tegen „Pax' De Poolse regeringscensuur heeft de publikatie verboden van een door kardinaal Wyszynski opgestelde waarschuwing dat „canonieke sanc ties" geriskeerd worden door iedere priester die meewerkt aan publikaties van de Pax, een katholieke organisa tie die met de communisten samen werkt. Kardinaal Wyszynski werd vorig jaar nadat Gomoelka aan de macht kwam op vrije voeten gesteld. Sindsdien hebben de Poolse regering en de katholieke Kerk een stelsel van „naast elkaar bestaan" uitge werkt. De katholieke afgevaardigde prof. Makarczyk heeft gisteren in het par lement over het ingrijpen van de - - - censuur geklaagd. Door dit ingrijpen Met scooter onder trein zal het eniêe katholieke weekblad in Polen deze week niet verschijnen. 2 Doden Vrijdagmiddag omstreeks vier uur zijn op de onbewaakte overweg in de Klokkendijk te Rijssen twee op een scooter gezeten personen door een uit de richting Wierden komende trein gegrepen en onmiddellijk gedood. De scooter werd bestuurd door de 34-jarige heer G. D. Y. uit Rotterdam; zijn 71-jarige vader, de heer A. M. Y. uit Nijverdal zat achterop. Verder klaagde deze afgevaardig de erover, dat ook de clubs van ka tholieke intellectuelen, die eind vo rig jaar zijn opgericht nadat Gomoel ka weer aan de macht was gekomen, nog geen volledige vrijheid hebben, In de scholen wordt, in de praktijk, het geloof nog steeds onjuist behan deld en ondanks de beloften hebben de scholen en tehuizen voor meisjes die door nonnen worden bestuurd, nog niet hun volledige rechten terug- Onoplettendheid, kwam de chauffeur duur te staan Het negeren van de rode knipperlichten van een half automatische overwegbeveiliging op de spoorlijn Uit hoornNieuwersluis bij Mijdrecht werd voor de bestuur der van een fraaie wagen een dure aangelegenheid: zijn auto werd gegrepen en ongeveer dertig meter voortge -leurd over de spoorbaan. De twee inzittenden kwamen er nog vrij goed af: van de wagen bleef niet meer over dan een glanzend wrak. gekregen, zei Makarczyk. Uit hoge kerkelijke kringen is ver nomen dat men uit de waarschuwing van de kardinaal niet moet opmaken dat er een verwijdering tussen de kardinaal en Gomoelka is ontstaan. MAANDAGMORGEN OM 9 UUR begint onze ZOMEROPRUIMING! KARPETTEN tegen ongekend LACK PRIJZEN Extra aanbiedingen in vaste vloerbedekking Bouclé en Jaspé tapijt. Honderden Coupons tegen spotprijzen! BULTHUIS Botermarkt 23 MEDEWERKERS NEDERLANDS RADARPROEFSTATION ONTVINGEN VEDER-PRUS. Aan drie medewerkers van 1 heersen. Kleine storingen zullen af en toe buien veroorzaken, maar deze worden afgewisseld door opklarin- Nederlands radarproefstation, de he ren ir. E. Goldbohm, G. Prins, N. Schimmel, is de Vederprijs voor 1957 van het wetenschappelijk radiofonds toegekend voor hun aandeel in de werkzaamheden voor de totstandko ming van een radarloodsdienst langs de Nieuwe Waterweg. het Sen. De wind heeft de neiging iets af te nemen, de temperaturen blijven normaal voor de tijd van het jaar met maxima, die even boven de twin tig graden uitkomen. Miljoenen pelgrims verwacht Op ieder gebied treft Lourdes voor bereidingen om het grote aantal be devaartgangers van volgend jaar, het eeuwfeest van de Verschijningen te kunnen ontvangen. De huisvesting van 7 tot 8 miljoen pelgrims plaatst het wereldberoemde bergstadje voor grote problemen. Met steun van staatswege is sinds 1948 reeds een bedrag van 2.2 mil jard Fr. fr. uitgegeven; alleen de aan passing van de waterleiding kostte 250 miljoen fr. Men heeft een belang rijk wegenbouwproject voor een ge- Kleinzoon volgt Aga Khan op De 19-jarige kleinzoon van wijlen Aga Khan, prins Karim, is benoemd tot opvolger van zijn grootvader als leider van de 20 miljoen Ismaëli Mo hammedanen. e benoeming is een verrassing. Men had verwacht dat prins Aly Khan, de zoon van Aga Khan, de op volger zou worden. Prins Karim is een sportieve jon geman die veel gereisd heeft en in Harvard heeft gestudeerd. Zijn moe der was een Engelse. Aga Khan schreef in zijn testa ment: „Gezien de fundamenteel ge wijzigde omstandigheden de laatste jaren in de wereld, als gevolg van de belangrijke veranderingen, die heb ben plaats gegrepen, waaronder de ontwikkeling van de atoomweten schap, ben ik ervan overtuigd, dat het in het beste belang is van de Shiah mohammedaanse Ismaëli ge meenschap, dat ik opgevolgd word door een jonge man, die gedurende de laatste jaren zijn opvoeding en ontwikkeling heeft ontvangen, mid den in het nieuwe tijdperk, en die een nieuwe kijk op het leven heeft, voor de functie van Imam". Bij de K.L.M. is een aanvrage bin nen gekomen voor het vervoeren van de stoffelijke resten van de Aga Khan van Zwitserland naar Egypte. De K.L.M. heeft de aanvraag in over weging genomen. deelte verwezenlijkt teneinde de stad met haar zeer nauwe straatjes te ont lasten: op het ogenblik werkt men aan een ringbaan rond de stad. Daar Lourdes voor wat betreft de verzending van briefkaarten het on betwistbare record voor briefkaar ten in Frankrijk bezit, is een nieuw postkantoor gebouwd. De briefwis seling nam zo'n enorme vlucht, dat men besloten heeft tot een luchtpost' verzending tot Parijs, omdat deze werkwijze economisch meer verant woord bleek. De P.T.T. te Parijs sor teert de brieven en voorziet ze van een stempel van Lourdes. De Franse spoorwegen zullen naast de verdubbelde dienstregeling op Lourdes nog honderden speciale trei nen moeten inleggen. Hiernaast gaan twintig treinstellen naar de verschil lende delen van Frankrijk; zij zijn uitsluitend bestemd voor het vervoer van bedevaartgangers. Het op 10 km. van Lourdes gelegen vliegveld Ossun, dat in 1956 18.000 reizigers ontving, rust zich uit om in 1958 meer dan 70.000 luchtreizigers te laten arri veren. Alleen uit Ierland verwacht Ossun 20.000 pelgrims. Het meest ingewikkelde probleem vormt de huisvesting der 7 millioen bedevaartgangers. Normaal kan Lour des 35.000 tot 38.000 mensen tegelijk ontvangen. Met het oog hierop zoekt het plaatselijk comité de oplossingen in jeugdkampen en het dagelijks ver voer van pelgrims binnen een straal van 30 tot 50 km. Dit probleem zal zich toespitsen, wanneer de pelgrims voor hun bedevaart de data uitkie zen, waarop de speciale kerkelijke plechtigheden plaats hebben. Onbestendig De depressie, die gisteren boven Noord-Engeland arriveerde, verplaat ste zich daarna langzaam naar de Schotse Noordzeekust. Ze verandert daar weinig van plaats en vult ge leidelijk op. Om de depressie heen stroomt met een krachtige zuidwes telijke wind koele en onstabiele lucht naar onze omgeving, waarin opkla ringen en buien voorkomen. Vrijdag gingen sommige buien met onweer gepaard en werden plaatselijk grote hoeveelheden regen afgetapt. Op het vliegveld Eelde bijv. 33 mm. De de pressie vult verder op en zal het weer bij ons nog een paar dagen be- i Dit nummer bestaat uit 16 pagina's HOE wordt het veer? (Geldig van zaterdagavond tot j zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER WIND. 2 Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Matige, aan- j vankelijk nu en dan krachtige zuidwestelijke wind. Weinig ver- j i andering in temperatuur. 14 Juli: zon op 4.38; onder 20.57; maan op 21.39; onder 7.32. 15 Juli: zon op 4.39; onder 20.56; maan op 22.00; onder 8.37. Hoogwaterstanden 14 Juli: v.m. 4.50; n.m. 5.15. 15 Juli: v.m. 5.20; n.m. 5.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM regen 22 C. OSLO regenbui 22 KOPENHAGEN motregen ABERDEEN regen 15 LONDEN half bèw. 21 AMSTERDAM half bew. 23 LUXEMBURG zwaar bew. 21 PARIJS zwaar bew. 25 BORDEAUX zwaar bew. 24 GRENOBLE zwaar bew. 28 NICE half bew. 26 BERLIJN zwaar bew. 24 FRANKFORT zwaar bew. 26 MüNCHEN geheel bew. 23 ZüRICH zwaar bew. 26 GENèVE onbewolkt 25 LOCARNO onbewolkt 28 WENEN half bew. 19 INNSBRUCK licht bew. 25 ROME onbewolkt 28 AJACCIO onbewolkt 25 MALLORCA licht bew. 29 Korreltje Het is alleen de kleinheid in de mens, die geen grootheid ziet in klei nigheden. Wendell Philips

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1