Drievoudige Franse zege in 15e étappe Tourl957 beheerst door de Fransen HET AARDS PARADI|S is bij haarlem niet ver te zoeken ZATERDAG 13 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Spanjaarden bezaten de kracht niet in eigen land te winnen (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) BARCELONA. 12 juli. Bernardo Ruiz begreep het niet. Moedeloos met het hoofd schuddend reed hij het sta dion binnen, de hardheid van zijn me tier verfoeiend. Want de rit naar Bar celona was hard geweest voor de Span jaard, zoals in feite iedere étappe hard is voor de nationale en regionale ploe gen, uitgezonderd de formatie van Bidot, die slechts één doel heeft: triomfen; desnoods ten koste van de werkkracht van de overige coureurs. Het was vandaag een belangrijke dag \oor de restanten van de Spaanse équipe. Vanmorgen had signor Luis Puig de ploegleider van Spanje, zijn renners bij een geroepen en hen bijna gesmeekt om hem in Barcelona een overwinning te bezorgen. De reputatie van de chef d'équipe van de Spaanse wielersport stond op het spel. De renners beseften dat, maar slechts twee van hen bezaten de capaciteiten om die wens te realise ren: Jesus Lorono en Bernardo Ruiz. Op hen gokte Luis Puig. Ruim dertig kilometer lang is Lorono, wiens naam wit gekalkt op de stoffige Spaanse wegen op het Iberische schiereiland een magische klank heeft, in de aanval geweest. Toen liet hij zich teleurgesteld op de hoofdmacht terugvallen; de con trole van de Franse nationalen was te sterk. Luis Puig schoof vervolgens zijn andere troef naar voren: Ruiz, die be gerig op zijn kans had gewacht. De Spanjaard demarreerde zo krachtig, dat het leek of hij de juichende mensen massa in Barcelona naar zich toe trok, maar zijn krachtsinspanning was toch niet voldoende om de Franse suprematie te breken. Toen Ruiz na een wild ge reden kilometer achterom keek, schrok hij. André Darrigade van de Franse nationale équipe zat aan zijn wiel en bleef daaraan zitten, vriendelijk doch beslist weigerend als de Spanjaard hem vroeg de kop over te nemen. Bij dit tweetal sloten zich later nog vier ren ners aan: René Privat, Poulinghe, De- filippis en Beauvin. Opnieuw drie trico lores. En daarmee was de étappe gete kend: drie ijverig werkende coureurs, die fel voor hun kansen vochten, en drie lijdzaam reagerende Fransen. Het was dan ook geen wonder, dat Privat als eerste in Barcelona arriveerde zijn derde étappezege voor Darri gade Bauvin en de teleurgestelde Ruiz, wiens arbeiden zonder beloning bleef. Franse taktiek Ploegleider Marcel Bidot speelt het spel uitstekend. Speculerend op de eer zucht van de overige renners en pro fiterend van de zwakte van hun ploegen, schuift hij dag na dag een lid van zijn équipe naar voren. Jean Stablinski, de ijverige waterdrager, mocht twee dagen achtereen op avontuur uit. Hij verbe terde daardoor zijn positie in de alge mene rangschikking, aangetast door zijn veie helperswerk, niet onaanzienlijk. Fo- restier en Mahé werden ook naar vo ren gestuurd met de opdracht de hoog ste plaatsen in het algemeen klassement te veroveren, zonder evenwel de positie van Jacques Anquetil, lieveling No. 1 van het Franse sportpubliek te be dreigen. Het is een voortreffelijke taktiek. Langzamerhand worden alle buitenlan ders en regionalen uit de kopgroep ver dreven en het aantal risico's voor Bidot verminderd. Vandaag was het de beurt aan Gil bert Bauvin en Privat. Het plannetje gelukte: dank zij het vele werk van Ruiz, Poulinghe en Defilippis wonnen zjj drie en een halve minuut op de hoofdmacht. De voorsprong van de kop groep was echter nog juist niet vol doende om het succes volledig te ma ken. Marcel Bidot had gehoopt na van daag vier tricolores op de hoogste plaat sen in het algemeen klassement te heb ben. Indien het verschil 36 seconden meer was geweest, zou de opzet zijn geslaagd; nu behield de verrassend goed rijdende Oostenrijker Christian zijn vier de plaats, na Anquetil, Forestier en Mahé, maar vóór Gilbert Bauvin. Wim van Est, die met het peloton arriveerde, daalde door de strakke richtlijnen van de Franse ploegleider echter één plaats evenals de Belg Janssens en verder Pi- cot van de regionale westploeg. De op zet van de nationalen wordt onopval lend, maar doeltreffend voltooid. Zelf hebben zij weinig meer te duchten, want het is voor de overige coureurs onmo gelijk om de tricolores te controleren. De hoogstgeplaatste buitenlanders rij den meer verdedigend dan aanvallend, in de hoop hun positie te handhaven. Dit verweer is foutief en zij worden er langzamerhand het slachtoffer van. Maar het is door de grote verdeeldheid tussen de ploegen en de kracht van de nationale Fransen bijzonder moeilijk om een andere meer effectieve strijdwijze te vinden. Spaanse aanval De belangstelling ging in deze 15de étappe dus vooral uit naar de prestaties van de eerzuchtige Spanjaarden. Toch kwam de eerste aanval niet van hen: de regionaal Queheille ontvluchtte al na enkele kilometers. Het was een poging, die zonder resultaat moest blijven, want de Franse nationaal Bergaud sprong met hem mee en toen bovendien Jacques Anquetil het tempo van het peloton verhoogde, was de aanval spoedig af geremd. Er werd in deze fase vaak zeer hard. gereden en dat had een onprettige konsekwentie voor de Spaanse kampioen Ferraz. Tijdens de beklimming naar de Frans-Spaanse grens, waar alle formali teiten voor de volgers bijzonder snel en prettig werden afgewikkeld, zakte hij langzaam maar zeker uit de hoofdmacht weg. Huilend zat Ferraz op zijn fiets met een verkrampt gezicht Het is voor een renner dan ook zeer pijnlijk omj laatste te arriveren in het land, w: van hij nationaal kampioen is. Ferraz kreeg na enkele tientallen kilometers echter weer aansluiting, maar elk initia tief van hem was bij voorbaat gebroken. Na de ontsnappingspoging van Que heille, die later gevolgd werd door een vergeefse vlucht van de Belg Cerami (enkele maanden geleden de winnaar van de Ronde van België, nu een voor beeldige knecht), is het niet lang rustig geweest; de hoofdmacht was daarvoor teveel door nervositeit bevangen. Op de Spaanse wegen knapten regelmatig bandjes en de wagens der ploegleiders stoven heen en weer om de renners te helden. Piet de Jongh kreeg eenmaal een lekke band: hij werd opgehaald door Piet van Est, kort daarna reden beiden vergezeld van Stolker en Gerrit Voor- ting opnieuw achter het peloton, dit maal om Jaap Kersten te assisteren. Na een kilometer lange vlucht keerden zij in de hoofdmacht terug. Vrijwel de ge hele Belgische équipe heeft nog langer op de pedalen moeten duwen om de achterstand, veroorzaakt door een lekke band van Keteleer weg te werken. Het rennersveld was voortdurend in op schudding en daarvan wilde Lorono profiteren, maar Jean Stablinski had zijn plannen doorzien. Met een snelle reactie sprong hij naar het wiel van de Spanjaard, die tegen beter weten in nog enkele kilometers met de Fransman doorreed, zich daarna terug liet vallen en opnieuw weg sprong, maar weer zon der succes. Aanval van Ruiz Bernardo Ruiz nam na 64 km. de taak van de diep bedroefde Lorono over. Hij bekommerde zich niet over de aanwe zigheid van Darrigade. Hij trapte slechts. De vluchtelingen kregen een voorsprong van 1 min. Toen demarreerde ook Pou linghe, die van Marcel Bibot, René Pri vat als metgezel mee kreeg. Er werden in het peloton nog meer ontsnappingen voorbereid. Wim van Est demarreerde enkele malen, evenals de regionaal Rohr bach. Maar de aandacht van de natio nalen, die van deze renners beslist geen aanval toestaan, was te sterk op hen gericht en hun pogingen faalden. Nino Defilippis had, toen Poulinghe en Privat de vluchtelingen reeds hadden bereilrt, meer succes. De tricolores lieten hem gaan, want de Italiaan werd in staat geacht om de meegesprongen Gilbert Bauvin naar de kopgroep te rijden. Zij hadden het goed doorzien. Na 91 km. bij Gerona, haalden Defilippis er. Bau vin de vier aanvallers in. Hun opzet was voltooid Weinig enerverend Het is daarna een weinig enerveren de strijd geworden. Op kop deden drie renners het werk voor zes en het pe loton werd geregeerd door het ijzeren regiem van de nationalen. Vele tiental len demarrages, onder anderen van Jaap Kersten, De Jongh en Michel Stolker. bleven zonder resultaat, eenvoudig om dat de nationale ploeg steeds tijdig reageerde. Slechts eenmaal waren zij te laat: bij een aanval van Lampré en Ruby, die zich in deze ronde regelmatig onderscheiden. Hun sprong naar de kop groep, die op de met lelies bezaaide wegen langs de Middellandse Zee voort durend een voorsprong van 3 tot 4 min. behield, gelukte tenslotte. In Barcelona had Ruiz nog de illusie van een over winning. Maar door de lange vlucht had hij teveel van zijn krachten ver bruikt om op de slopende hellingen van de Montjuich het tempo van de Fransen te weerstaan. Darrigade en Bauvin maakten het gat, waardoor Pri vat een voorsprong op de overige vluch telingen kreeg. In het stadion, waar voor Ruiz het gejuich opging alsof hij juist een stier had geveld, schudden zij tenslotte de arme Spanjaard van zich af; de anderen waren al eerder door de coalitie gebroken. Geen triomf dus voor Ruiz, al mocht hij een ere-ronde rijden. De grootste winnaar van deze dag, Marcel Bidot, heeft het niet ge zien; hij zat al in zijn hotelkamer om zijn tactiek voor de volgende étappen te ontwerpen. Puntenklassement Voor onze landgenoten was het slechts belangrijk, dat Wim van Est zijn positie in het puntenklassement verbeterde. Hij werd tweede in de eindsprint van het peloton, vóór Schellenberg en Thomin, de drager van de groene trui. Van Est verspeelde echter enkele punten aan Forestier, die zich in deze rit als 10de klasseerde. Uitslagen en klassementen Etappe-uitslag. De officiële uitslag van de 15e étappe luidt: 1. Privat (Fr.) 5 uur 24 min. 47 sec. met bonificatie 5.23.47; 2. Darrigade (Fr.) 5.25.25 met bonificatie 5.24.55; 3. Bauvin (Frankrijk) 5.25.37; 4. Ruiz (Spanje) z.t.; 5. Lanpré (Zuidwest) 5.25.47; 6. Ruby (N.O.C.) z.t.; 7. Poulinghe (West) 5.25.54 8. De filippis (Italië) z.t.; 9. Baffi (It.) 5.29.18; 10. Forestier (Fr.); 11. Morales (Sp.); 12. Padovan (It); 13. Wim van Est; 14. Schellenberg (Zwitserland); 15. Thomin (West)16. Anglade (Zuidoost)17. Voorting (Ned.)18. Christian (Zw.) 19. Lorono (Spanje); 20. Keteleer (Bel gië); 21. Stolker (Ned.); 24. Piet van Est (Ned.)34. Kersten en De Jongh (Ned.), allen z.t. Algemeen klassement: 1. Anquetil 92.16.30; 2. Forestier 92.20.32; 3. Mahé 92.22.11; 4. Christian 92.26.14; 5. Bauvin 92.26.49; 6. Janssens 92.27.32; 7. Picot 92.28.20; 8. Wim van Est 92.30.27 op 13.57; 9. Defilippis 92.32.48; 10. Rohrbach 92.33.11; 11. Jean Bobet 92.33.23; 12. Lo rono 92.34.38; 13. Barone 92.35.08; 14. Hoorelbeke 92.36.05; 15. Planckaert 92.36.24; 16. Nencini 92.37.14; 17. Schel lenberg 92.41.35; 18. Adriaenssens 92.44.11; 19. Dotto 92.45.00; 20. Lauredi 92.45.31; 27. Voorting 93.12.16; 32. Piet van Est 93.22.53; 40. De Jongh 93.42.25; 52. Kersten 94.08.04; 61. Stolker 94.32 49. Busto van de Zuidoostploeg was bij het sluiten van de controle nog niet ge arriveerd. Dagploegenklassement: 1. Frankrijk 16.14.19; 2. Spanje 16.24.13; 3. Zuidwest 16.24.23; 4. ex aequo Westploeg en Italië 16.24.30; 6. ex aequo Zuidoost, lie de France, België, Noodrdoost centraal, Nederland (Wim van Est, Voorting, Stol ker), Zwitserland 16.27.54. Algemeen ploegenklassement: 1. Frank rijk 274.37.17; 2. Italië 276.14.50; 3. West 276.36.19; 4. De de France 276.54.04; 5. Noordoost Centraal 277.07.35; 6. Neder land 277.17.03; 7. België 277.18.02; 8. Zwitserland 277.59.47; 9. Zuidwest 278.05.38; 10. Zuidoost 278.24.35; 11. Spanje 279.00.47. Puntenklassement: 1. Thomin 220 pnt.; 2. Wim van Est 238 pnt.; 3. Forestier 243 pnt.; 4. Picot 254 pnt.; 5. Schellen berg 255 pnt.; 6. Christian 261 pnt.; 7. Anquetil 292 pnt.; 8. Planckaert 336 pnt.; 9. Bauvin 347 pnt.; 10. Keteleer 382 pnt.; 11. Bober 407 pnt.; 12. ex aequo Mahé en Voorting 410 pnt.; 14. Nencini 17 pnt.; 15. Defilippis 440 pnt.; 16. Lauredi 455 pnt.; 17. Rohrbach 479 pnt.; 18. Ba rone 485 pnt.; 19. ex aequo Padovan en Jean Bobet 495 pnt. De prijs voor de meest strijdlustige renner was voor de Spanjaard Ruiz. HONKBAL Het Nederlandse honkbalteam heeft de Europese titel behouden. In de laat ste wedstrijd versloegen onze landgeno ten de Belgische ploeg met 140. WATERPOLO LZC—SWIFT 3—1. Een snelle en enthousiaste wedstrijd waarin de thuisclub door het verlies van een protest tegen de Goude een puntje op de ranglijst achter kwam, doch tegen deze sterke tegenstander een verdiende overwinning wist te be halen. In Poelmeer was de wind de grote spelbreker en voor rust wist LZC met deze storm tegen toch de stand op 0—0 te houden. In de tweede helft kreeg LZC wind mee en nadat D. Timmermans zijn schot zag gekeerd kon Gerrit Kramer in schieten (10). Steeds golfde het spel van doel tot doel. totdat een strafworp de stand gelijk bracht (11). LZC vocht voor een beter resultaat en toen Fr. Te gelaar een kans kreeg werd het 21). Swift gaf zich niet gewonnen en nadat keeper Heek een zeker doelpunt had weten te voorkomen, kwam F. Tege laar alleen voor de Swiftkeeper en werd het 31. LZC II versloeg DWT met 113. VOETBAL WALTER NAUSCH OVERLEDEN. Walter Nausch, de man die in de jaren van 1947 tot 1953 alleen het Oostenrijks elftal opstelde, is te Wenen aan een hartziekte overleden. Hij is 50 jaar oud geworden. Walter Nausch werd in 1947 trainer van het Oostenrijks elftal. Hij was niet alleen verantwoordelijk voor de voorbe reiding van het team doch stelde de nationale ploeg in feite ook samen. In het najaar van 1953 kwam na een periode waarin de Oostenrijkers slechts enkele overwinningen behaalden een einde aan de macht van Nausch. Daar na werd een commissie gevormd, be staande uit Nausch en de trainers van Ar», 796 -. Fos dc Por! IK9m VS™ tfelucto ^ColduPol||||or< l308^ tos Rapid (Wenen) en Wacker, die de ver antwoordelijkheid droeg. Walter Nausch is o.m. mede belast ge weest met de samenstelling van het Fifa-team, dat op 21 okt. 1953 in Lon den tegen Engeland speelde. ATLETIEK Deze wedstrijden, die zoals men weet, morgen georganiseerd worden door de Leidse Bataven, en ruim 300 deelnemers tellen uit 13 atletiekvereni gingen. zullen om 12 uur precies begin nen met de 110 m. horden, waarin o.a. uitkomen in de A-klasse: Hoogewerf van HollandHaarlem en F. Faber (de B-kampioen 100 m. 1957) van Bataven. In de B-klasse start natuurlijk de B-kampioen 110 m. horden 1957 M. Spa don van Bataven, die wil laten zien drt hij deze titel waard is. Gezien de A en B-klasse gecombineerd van start zullen gaan. kan dit tot verrassende uitslagen leiden. Om bij de hordennummers te blij ven, op de 80 m. horden dames A start mej. J. Duyn van D.E.M., die favoriet is in deze klasse. In deze A-klasse debu teert tevens mej. J. Dorlandt van Bata ven, die verleden week zondag tijdens de B-kampioenschappen promoveerde van de B naar de A-klasse. De derde B-kampioen van Bataven J. Berbee, komt uit op zijn nummer, het hoogsprin gen, en zijn naaste concurrent is hier wel A. Eykeboom van ALO Rotterdam, die ook wel weet wat hoogspringen is. Op de 3000. m is ongetwijfeld C. Meester van Olympus Alkmaar de sterkste man, doch v. d. Brink van Bataven zou hier weieens voor vuurwerk kunnen zorgen. De bekende 100 m. loper en versprin ger Bos van Estafette Amsterdam, pro beert het ditmaal op de 800 m. c/d, waarin in totaal 16 deelnemers uit ko men. De 800 m. jongens A trekt deze keer 12 deelnemers, waaronder de hoop van de Bataven P. C. de Jong. De sprint- nummers trekken wel de meeste deel nemers. Zo zal de 100 m. heren D ge lopen worden in 5 series. Vooral in deze klasse kan van alles gebeuren, zodat hier niets te voorspellen valt. Op het nummer meisjes 80 m. A, zijn o.a. van de partij mej. L. Laurier van S. L. uit Wassenaar, en mej. Zoet van MSV. Bij de dames 100 m. en 200 m. D zullen beide nummers in 3 series gelopen wor den en ook hier wordt een vinnige strijd verwacht voor de ereplaatsen. De estafettes die voor het sluitstuk van deze wedstrijden moeten zorgen, zullen waarschijnlijk ook de beslissing moeten brengen voor de beste ploegprestaties, waarvoor zowel bij de dames als heren bekers zijn uitgeloofd. De deelname van liefst 10 ploegen voor de Olympisch Estafette, die alle gelijktijdig van start zullen gaan, moet wel een fantastisch schouwspel opleve ren. zoals in geen jaren op de Leidse Sintelbaan is gezien. Barcelona, 12 juli. Pellenaars is geen man van veel woorden. De Neder landse ploegleider, die zo langzamerhand in huidkleur niet veel meer verschilt van een Soedanneger, was gauw klaar met zijn antwoord, toen wij hem op zijn hotelkamer in Barcelona naar zijn me ning vroegen over het ver loop yan de Tour de France totnutoe. „Ik heb het al meer ge zegd, de tour was al kapot toen wij in Roubaix waren en voor ons is hij kapot gegaan, toen Daan de Groot moest afstappen, dat is eigenlijk al les wat er van te vertellen is". Maar wanneer Pellenaars na een etappe eenmaal tot rust is gekomen en hij weet, dat zijn ploeg geheel ver zorgd is, dan komt er bij zo'n gesprek over dit merkwaar dige tour-evenement nog wel wat meer los. „Ja man, als ik die Fran sen zie rijden, dan denk i_k steeds aan 1953 toen wy steeds vooraan zaten, altijd meegingen, wanneer er wat mee te gaan viel en wij elke dag in de prijzen vielen. In de hand. Toen hadden wij vaak de koers in de hand, nu hebben zfj het. Bidot heeft zich wei eens geërgerd aan de kri tiek die er voor de tour op de samenstelling van zijn ploeg kwam. Nu is hij er blij om. want zijn jongens zijn er door geprikkeld en van het begin af zijn zij er op ge brand geweest om te laten zien, dat hun keuze wel ge rechtvaardigd was. En nu zijn ze zo ver, dat ze ook de andere Fransen helpen, be reid tot elke combine, als het maar even te pas komt. Zij kunnen het doen, want zij verdienen een hoop geld. Maar denk niet, dat het bij die Franse nationalen allemaal koek en ei is. Ik heb Bidot vanmorgen gesproken en hij vertelde mij, dat hij er nog lang niet zeker van is, dat Anquetil de best geplaat ste Fransman blijft. Zij heb ben in die ploeg geen kop man en niemand wenst An quetil vrijwillig te. erkennen. Bidot is er zelfs bang voor, cours van de tijdrit niet, maar er is een redelijke kans, dat Wim van Est mor gen heel dicht bij Thomin komt. Het scheelt per slot van rekening maar 18 pun ten. Weet je welke jongen veel kan bereiken? Jaap Kersten. Hij is lichamelijk de sterkste die er bij is, maar hij is te goed, te bereidwillig. Hij staat steeds klaar om drin- is. dat er na het uitvallen van Gaul en Bahamontes eigenlijk in geen enkele ploeg nog klimmers zijn. Tenminste geen specialisten, die een col met een kwartier of meer voorsprong overko men. Kijk nou eens naar de Ca- libier en die Calos. Daar kwamen ze met ik weet niet hoeveel man tegelijk boven". De Pel: In 1953 hadden wij de koers in de hand, nu zijn het de Fransen dat er nog een rel zal komen, want de 3 min. 46 sec. voor sprong van de trui is, met de Pyreneeën voor de boeg, niet veel en Anquetil heeft gezegd, dat hij geen voet meer op de pedalen zal zet ten, wanneer een van zijn ploeggenoten hem uit de strijd rijdt". „En de Nederlanders?", wilden wij weten. „Onze jongens, ja wat is er eigenlijk van de ploeg overgebleven. Toen Wagt- mans. De Groot en Van der Pluym naar huis waren. Ik zit met Wim van Est en een stel jongens, die nog veel moeten leren. Wim ziet al leen maar de groene trui. Hij had al een paar maal mee kunnen gaan in de kop en hij had veel meer kunnen berei ken, al moet ik zeggen, dat hij totnutoe niet gek heeft gedraaid". Het puntenklassement is het enige waar nog iets voor ons in zit. Ik ken het par ken te halen en hij is er al tijd als de eerste bij, wanneer er een plat rijdt, al zit hij er ver voor. Die jongen zou zelf eens wat moeten laten zien! Maar hij voelt zelf nog niet aan, dat hij het kan. Als hij het volgend jaar weer van de partij is, dan moet hij er eerst eens flink van langs hebben. Hij buit zijn krach ten niet uit. Van de andere wil ik niet veel zeggen. Zij hebben na tuurlijk allemaal een enor me klap gekregen in die eer ste warme dagen en daar moeten wij rekening mee houden. Maar al met al is het wel vreemd dat Piet van Est en Piet de Jongh, die in de Dauphine zo goed reden, eigenlijk niets laten zien en dat Stolker elke eindstreep fris bereikt zonder zich ooit te hebben leeg gereden. En Tfrat het nu in de Py- reneën gaat worden? Ik weet het niet. Wij hebben geen klimmers en de enige troost NEDERLANDSE PLOEG NAAR RONDE VAN CATALONIë. Kees Pellenaars zal van 6 tot 13 sept. a.s. met een Nederlandse ploeg van zes of acht renners aan de ronde van Catalonië deelnemen. Nauwelijks was Pellenaars de Spaanse grens gepasseerd of hij werd aangeklampt door Mario Canardo, één van Pel lenaars grootste rivalen van vroeger jaren. Canardo is nu een der organisatoren van de Ronde van Catalonië. „Kom in sept. naar de Ron de van Catalonië". vroeg hij de Pel. Beiden werden het spoedig eens. „Laten we morgen in Bar celona de zaak maar even regelen, ik kom", zei Pelle naars. Over de samenstelling van de ploeg kon de chef d'équi pe nog niets vertellen. Wél zei hij er veel voor te voe len Daan de Groot en Leo van der Pluym mee te ne men. Ook vóór een étappe is het goed rusten Niet alleen na een etappe in de Tour de France is het goed rusten, ook voor de strijd des ochtends begint blijven de renners zo lang mogelijk van hun rust genieten om daarin de krachten op te doen waarmee zij de komende dag weer kwistig moeten kunnen strooien. Op deze foto zien we vJ.n.r.: wachtend op het vertrek uit een etappeplaats: Piet van Est, Piet de Jongh, Jaap Kersten, Michel Stolker. Wim van Est en de Italianen Mario Tossato en Nino. Defilippis. Vervolg van pag 9. Spekpannekoeken met stroop LIET IS NIET ALLEEN etn toe- vluchtsoord voor ouders met kin. deren, die naar hartelust te keer kunnen gaan in de speeltuin en op het hoge duin een hele dag zoetbren- gen, doch het heeft ook iets voor naams. Het is een geliefde pleister plaats, waar ruiters en amazones graag even afstappen en hun paar den aan de houten afrastering bin den, op enkele meters afstand van een moderne slee van een autoo; jam. merlijk contrast in deze omgeving. Ook de muze heeft hierheen haar weg gevonden. Wegens zijn romantische ligging en zeker niet on-Engels ka rakter komen zo nu en dan Godfried Bomans en een aantal grote bewon deraars en vereerders en -sters van de Engelse schrijver Charles Dickens hier bijeen om de genoegelijke en in tieme sfeer luister bij te zetten door er een dagje te vertoeven onder het genot van het beoefenen der schone kunsten in „veerzen ende musijck" en het verorberen van overvette spekpannekoeken met stroop, een volgens ons, wel zeer poëtische com binatie. En na een zandstormpje wil er nog wel eens wat zand tussen de bakprodukten zitten; de woestijn ligt onmiddellijk achter het huis. Maar dat deert Bomans en de zijnen niet, zij vinden het karakter van het ge heel dan nóg landelijker worden en raken licht ontroerd. Wij hebben voor u even een tip van de Haarlemse sluier willen oplich ten om u een algemene indruk te geven van wat er in en om de hoofd stad van de provincie Noord-Holland aan cultuur, schoonheid en natuur opgehoopt is. Er is zoveel te vinden binnen een straal van 10 kilometer als er wel bijna nergens in Neder land op zo'n klein plekje grond is te zien. Bloemen, bossen, zee, duinen, strand en meren. In het hart daarvan Hollands oudste kunstcentrum en bloemenstad. Als u op de torentrans van de oude Sint Baaf staat kunt u dit onvergetelijk panorama over zien: beneden u de levende Grote Markt met de historische gebouwen, in het westen de duinen, de zee bij Zandvoort en Bloemendaalse strand, in het zuiden de Hout en het groen van Heemstede en Aerdenhout, in het oosten de bloemenkassen van Aalsmeer en de torens en kranen van Amsterdam, noordelijk tenslotte IJmuiden met de grootste sluizen ter wereld en de machtige hoogovens van Velsen. De zon schijnt nog heerlijk, het is nog zomer en Haarlem is niet ver weg. Wat wilt u nog meer..,.?

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10