4 ..„GEKLOPT.... Veel gezelligheid op de „Laura" Record woningbouw in de maand mei Sanatorium „Heliomare" bestaat 25 jaar Verkorting van militaire diensttijd in strijd met Navo-plicht BOUILLON DONDERDAG 11 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Er waren heel wat reparaties De tweede rit van de tiende Al- phense Rijwielvierdaagse, de Laura heeft zich gedurende de eerste uren gekenmerkt door hot echte Laura- weer, zoals men het bijna telkenjare gewend was, namelijk veel regen. De meeste rijders meenden de buien te kunnen afwachten en startten een uur later, tegen acht uur. Maar zij hebben dubbel pech gehad, want de genen, die om zeven uur zijn vertrok ken vanaf het Nutsgebouw, hebben de buien voor een belangrijk deel kunnen „ontrijden" en hadden dus veel minder last van het hemelwater gehad. Het neemt -chter niet weg, dat de geest onder de rijders met of zonder regen, er niet onder heeft geleden. Mede doordat Je zon het uiteindelijk van de grauwe wolken heeft gewon nen, droogden de kleren spoedig op. De tweede dag heeft de A-groep gereden in de richting Amsterdam, terwijl de groep B van de korte af stand, in de richting Vreeland, Hil versum en Hollandse Rading reed. Een groot deel van de Laurianen zag zich in Vinkeveen genoodzaakt hun vermaak binnenshuis te zoeken. Zij belegerden een van de restaurant- zalen, maakten wat muziek en er werd een waar feestvreugde bereikt. Veel reparaties. De tweede dag is in ernstige mate wel gebleken, dat n.en erg zorgeloos deelneemt aan lange fietstochten, voor wat het vervoersmateriaal be treft. Er werd die dag namelijk heel veel reparatie verricht door de heer Dusoswa, van ouds bekend als het team „dubbel-safe". Het aantal der reparaties kon men zelfs niet meer bij houden. Vele fietsen moesten door nieuwe banden en onderdelen worden voorzien, dit mede ook door enkele ongelukken, die men heeft opgelopen. Een fiets moest helemaal uit de strijd worden genomen, omdat de be rijder zo onverstandig is geweest tij dens zijn rusttijd, zijn fiet- vlak voor een auto op de weg neer te leggen. Toen de bestuurder, een journalist, wegreed, moest het rijwiel het onder spit delven. De E.H.B.O. daarentegen behoefde weinig dienst te doen. Het secretaris-echtpaar Vierbergen, dat onlangs afscheid heeft genomen, toont deze dagen zoveel belangstel ling voor de Laura, dat het tot dusver steeds hun hulpvaardige hand reikte. Dit wordt door het bestuur en de deelnemers ten zeerste op prijs ge steld. Dank in geld. Dat de deelnemers het ook zeer op prijsstellen, dat het Laurabestuur'elk jaar een genoeglijke vacantie biedt aan honderden rijwielenthousiasten, blijkt ook uit het feit, dat onder de deelnemers een jubileum-commissie is gevormd, om het bestuur ter gele genheid van het tweede lustrum, uit zijn financiële zorgen te helpen. Dezer dagen werd volop gecollec teerd en het ligt in de bedoeling dat het resultaat vrijdag aanstaande op de laatste dag van de Laura 1957, wordt aangeboden. Het comité bestaat De woningbouw is er in de maand mei goed van af gekomen. In deze maand zijn 8122 woningen gereed ge komen, hetgeen een record betekent, want nog nooit werden er tevoren in een maand tijd zoveel woningen op geleverd. Het hoogste meimaand-cij fer van vóór de oorlog was in het jaar 1930 met 5190. Na de oorlog had 1954 de hoogste mei-produktie met 6057 .woningen. December 1954 had de grootste maandproduktie tot nu toe, toen kwamen er namelijk 7891 wo ningen gereed. Windhoos bij Anna Paulowna Een windhoos, zoals die zich in on ze contreien slechts zelden voordoet, heeft dinsdagmiddag in Anna Pau lowna en Burgerbrug enige schade veroorzaakt. Er v/erd een dak van een schuur gelicht en in de Burger- brug werden twee meisjes, dié op een fiets zaten, uit het zadel getild en in een diepe sloot neergekwakt. Per soonlijke ongelukken hebben zich echter niet voorgedaan. uit notaris De Hec uit Rotterdam, voorz., politie-inspecteur De Bruyn uit Rotterdam, penningmeeser en de ploegleider van de Alphense politie, de heer J. S. Brussen, secretaris. Het is te hopen, dat dit initiatief door een royale gift van alle deelnemers wordt beloond. De ploegleider van de „Oranje- ploeg", de heer Dekker bood tijdens een der feestavonden een bloemen mand aan, uit waardering van de zor gen van het Laura-bestuur. Mevrouw Groenhart, de echtgenote van de pen ningmeester, kr.^g een bloemstuk. Zij verblijft momenteel in het St. Eli- sabethziekenhuis. De politiegroepen, welke in het oude gebouw van de gemeentelijke Nijverheidsschool zijn gehuisvest eten doet men in de nieuwe school hielden een 1 la ver jas wedstrijd. De twee dag van de Laura werd meegereden door vijf z.g. ééndags- rijders, w.o. drie leeixingen van het lyceum, die zich by de als ploeg in geschreven andere leerlinpen van het lyceum hebben gevoegd. Des avonds was op verschillende punten in de gemeente gezelligheid. Op het marktterrein verzorgden de Klompenfluters muziek en enkele standhouders De Tien in één pretje ten bate van een goed doel de ouden van dagen in het Nutsgebouw speelden enl-ele leden van het politie amusementsorkest Hermandad uit Rotterdam gezellige dansmuziek en op het IJsclubterrein was een lunapark volop i bedrijf en genoot veel belangstelling. „Crescen do" maakte een muzikale rondgang door de gemeente. In Amsterdam ondervonden de Laurarijders wegens een wegomleg- ging waarbij dit onvoldoende was aangegeven, enig ongemak. Maar alles kwam toch weer in goede banen. Twaalf gewonden bij botsing Woensdagmiddag zijn op de Heer- lerbaan onder de gemeente Heerlen een vrachtwagen, bestuurd door P. K. uit Roosendaal, en een autobus, bestuurd door C. van D. uit Heerlen met elkaar in botsing gekomen. De aanrijding ontstond toen een perso nenwagen plotseling achteruit de weg op reed en de bestuurder van de vrachtwagen verplicht was naar links uit te wijken. Een botsing met de autobus werd hierdoor onvermij delijk. De bus vervoerde dertig mijn werkers van de Oranje Nassau 1 en Oranje-Nassau 3-mijnen te Heerlen (Oostenrijkers, Italianen, Hongaren en Engelsen) naar het gezellenhuis te Simpelveld. Twaalf gewonden moesten naar het St. Jozefsziekenhuis te Heerlen worden vervoerd. Negen van hen konden later naar huis wor den gebracht. De overige drie, twee mijnwerkers en een bijrijder van de vrachtautobestuurder liepen een her senschudding op. De vrachtauto is in beslag genomen. De materiële schade was zeer groot. De 39-jarige A.J. van de W. uit Almelo is gistermiddag op de Rijsen- sestraat even buiten Wierden met een bromfiets tegen een boom gereden en kort daarna overleden. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Er was geen ver keer op de weg. Onderwijs voor ruim 2Vi miljoen Nederlanders Het C.B.S. heeft berekend, dat 2.660.000 personen (onder wie bijna V/4 miljoen vrouwelijke) in ons land onderwijs ontvangen. Kleuteronder wijs ontvangen 370.000 kinderen; la ger onderwijs 1 miljoen, ulo 170.000, dag-V.H.M.O. 108.000, dag- vakonderwijs bijna 150.000 en hoger onderwijs 30.000. Het part-time (meestal avond-) onderwijs wordt ge volgd door ongeveer 250.000 perso nen. Van het 7e tot en met het 13e jaar ontvangt vrijwel de gehele bevolking onderwijs, terwijl dit in de leeftijds jaren 14 t/m 18 resp. 81, 60, 50, 40 en 30% bedraagt. Daarna loopt dit percentage snel terug. In deze cijfers zijn het schriftelijk onderwijs en de particuliere ongesub-' sidieerde opleiding niet begrepen. EERSTE DEPLOMA- UITREIKING HANDELS VERTEGENWOORDIGERS. Nadat het laatste deel van het exa men was gehouden werd in Espla nade te Utrecht aan 167 cursisten het diploma uitgereikt van de stichting vakontwikkeling handels vertegen woordigers. Aan deze eerste cursus van de in 1956 door de drie organisaties van handelsvertegenwoordigers opgerich te stichting hebben circa 400 cursisten deelgenomen. Voor het bereiken van gunstige be drijfsresultaten zijn goede vertegen woordigers nodig en daarom is een goeed opleiding van de handelsver tegenwoordiger, waarvan bij het voortschrijden van de techniek steeds meer wordt vereist, een eerste nood zakelijkheid, aldus de voorzitter van het examenbureau, mr P. Dolk, by het uitreiken van de diploma's. De rijksgecommitteerde mr H. A. R. Schuit, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, sprak vol lof over de be reikte samenwerking op dit gebied tussen de drie organisaties van han delsvertegenwoordigers. f 20.000 gestolen uit verlaten huis De woning van oud-notaris H. C. Labberton te Soesterberg heeft dins dagmiddag bezoek gehad van lang- vingerige lieden, die voor niet min der dan 20.000 gulden aan juwelen hebben meegenomen. Men vond de buit schijnbaar reeds groot genoeg, want een geldkistje met 650 gulden bleef waar het was, evenals veel ta felzilver, dat tocl zo voor het grij pen lag. De huishoudster van de heer Lab berton, was dinsdagmiddag omstreeks vier uur van huis gegaan om enkele boodschappen te doen. De echtgenote van de oud-notaris, die al enige tijd in een ziekenhuis verblijft, bracht op dat moment juist een bezoek aan haar man en de waakhond was met vacan tie naar een asiel. Toen de huishoud ster een uurtje later terug kwam stonden alle deuren wagenwijd open. Binnengekomen trof zij in het huis een grote wanorde aan. Een nader on derzoek wees uit, dat alle juwelen van mevrouw Labberton verdwenen waren. Van de daders ontbreekt tot nog toe elk spoor. Eigen woning: sociale weldaad Ten aanschouwe van de staatsse cretaris van binnenlandse zaken, be zitsvorming en publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, drs W. K. N. Schmelzer, en vele andere autoritei ten heeft de heer Schouten te Baarn gistermiddag zijn bruid over de drempel van zijn woning gedragen, de 10.000ste woning die is gebouwd door het bouwfonds Nederlandse ge meenten. Dit gebaar was het slot, van de plechtigheid waarmee in Baarn deze 10.000ste woning in gebruik werd ge steld. In de toespraak, die drs Schmelzer ter gelegenheid hiervan hield, stelde de staatssecretaris vast, dat de regering vooral waarde -«hecht aan de eigen woning als een vorm van bezitsvorming. De heer Schmel zer vervolgde: „De regering is voorstander van het bevorderen van duurzaam per soonlijk bezit. Men kan zich dit in een aantal ver schillende vormen denken. De rege ring, die nog dit jaar met enkele concrete voorstellen voor de bezits vorming zal komen en wel in de eerste plaats met een jeugdspaarre- geling met premie, deze regering wil geen voorkeur laten gelden voor één bepaalde vorm van duurzaamheid". Na er vervolgens de aandacht op te hebben gevestigd, dat zich onder de eigenaren van de bouwfondswo ningen mensen uit alle maatschappe lijke geledingen bevinden, sprak drs Schmelzer als zijn mening uit, dat de eigen woning een voorname factor is in de strijd tegen de massificatie. Ook als men de woning niet naar eigen inzicht heeft laten bouwen, dan toch is de eigenaar, eerder dan de huurder, geneigd aan de inrichting extra kosten en moeite te besteden. Spreker vond het in dit verband een voortreffelijke gedachte, dat het bouwfonds ter gelegenheid van het gereedkomen van de 10.000ste woning hier in Baarn, en nog op 39 plaatsen elders in Nederland, een tentoon-j stelling heeft ingericht waar voor lichting wordt gegeven over smaak volle inrichtingsmogelijkheden voor moderne, niet al te grote woningen. 50.000-ste op „Het Atoom" Gistermiddag half drie is de 50.000ste bezoeker een bezoekster de tourniquettes van „Het Atoom" gepasseerd. Het was mevrouw M. Knibbe-Leistra uit Rijk-Haarlemmer meer. Mevr. Knibbe was in gezel schap van haar man, die in Ryk een boerenbedrijf exploiteert en land- pachter van Schiphol is, en van haar 10-jarig dochtertje Marijke. Hoewel het gezin vlak bij Schiphol woont brengen ze zelden een bezoek aan de luchthaven, „want we leven midden in het luchthavenbedrijf en zien vliegtuigen genoeg", zei mevr. Knib be, „maar de kleine Marijke wilde zo graag naar „Het Atoom" en omdat wij deze tentoonstelling toch ook wel graag wilden zien, hebben wij er de ze middag voor uitgetrokken". Namens het stichtingsbestuur bood de heer C. P. G. van den Handel deze 50.000ste bezoekster bloemen en het boek „Het Atoom" aan. Het sanatorium Heliomare te Wijk aan Zee heeft woensdag zijn 25-jarig bestaan herdacht. Tijdens een des middags gehouden recepti» ter huldi ging van dr M. K. P. van Haeff, lie zijn zilveren ambtsjubileum vierde en tevens afscheid nam als geneesheer- directeur van deze Instelling, deelde de burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Pruinsma mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd dr Van Haeff te benoemen to! officier in de orde van Oranje Nassau. De voorzitter va*i de stichting voor r.-k. herstellingsoorden, dr C. ten Horn, zei, dat wegens het daling van he4 aantal tbc-patiënten de vrijgeko men vijftig bedden in het sanatorium zullen worden bestemd voor een nieu we revalidatie-afdeling, waarvan de plannen reeds in een vergevorderd stadium verkeren en spoedig verwe zenlijkt zullen worden. Tot opvolger van de scheidende geneesheer-direc teur is benoemd de idjunct-directeur, dr J. H. A. Gerlach. Tot de vele belangstellenden, die het stichtingsbestuur en de directie hun gelukwensen kwamen aanbieden, behoorden de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huiber-., doktoren en oud patiënten. Meisje verdronken in tankgracht Gistermiddag is te Castricum in een voormalige tankgracht uit de laatste oorlog het 11-jarige meisje Thea Adrichem verdronken. Zij was met enige vriendinnetjes aan het zwemmen en is na een duik niet meer boven gekomen. Dg vriendinnetjes, die het voor hun ogen zagen gebeu ren, wilden snel hulp gaan halen bij een boerderij in de omgeving. Door dat ze totaal van streek waren liepen ze enige landarbeiders voorbij, die op nog geen honderd meter afstand aan het werk waren. Nu kwam hulp te laat. Naar aanleiding van de besprekin gen, die in de defensiecommissie ge voerd zijn met betrekking tot een eventuele verkorting van de duur der eerste militaire O' 'ening, heeft de minister van defensie aan de voorzit ter en de leden van genoemde com missie alsmede aan de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal een uiteenzetting doen toekomen, waarin hij tot de volgende conclusies komt: 1. Zowel de verdedigingstaak inge volge de Navo-afspraken als die voortvloeiende uit nationale verant woordelijkheid, vereisen parate een heden. 2. Nederland heeft op zich genomen naar soort en aantal parate eenheden aan de gezamenlijke verdedigings middelen van de Navo bij te dragen. 3. Nederland heeft, naast en behal ve zijn Navo-verplichtingen, nog na tionale defensieplichten, waaronder een territoriale verdediging, een luchtverdediging en de bescherming van de overzeese rijksdelen en Ne derlands Nieuw-Guinea. 4. Het aantal te formeren eenheden luchtstrijdkrachten is geheel afhan kelijk van de grootte van het dienst plichtcontingent en van de duur der eerste oefening. 5. Ook de zee- en luchtstrijdkrach ten zijn voor de vervullinj van hun taken in belangrijke mate afhankelijk van de aantallen voor hen uit de lich tingen beschikbare dienstplichtigen en van de duur der eerste oefening. 6. Indien bij gelijkblijvend con tingent de duur der eerste oefe ning wordt vermin rd, neemt de pa rate mankracht dienovereenkomstig af. 7. Het compenseren van deze ver mindering aan dienstplichtigen door Spoorwegarbeider vermist Na nachtelijke aanrijding In de nacht van maandag op dins dag is na een aanrijding met een trein op de IJselbrug bij Westervoort een spoorwegarbeider naar alle waar schijnlijkheid in de IJsel geraakt en sindsdien spoorloos verdwenen, zo is eerst thans bekend geworden. Enige spoorwegarbeiders waren op de spoorbrug bij Westervoort bezig met het verrichten "an werkzaamhe den aan de spoorlijn Amhem-Nijme gen, toen om half een uit de richting Arnhem een trein naderde. Men zag de trein pas op het laatste ogenblik en de arbeiders konden nog net op tijd opzij springen. Blijkbaar heeft de 29-jarige seizoenarbeider H. H. Jan sen, die ongehuwd is en te Eist in de Betuwe woont, zich niet tijdig genoeg in veiligheid kunnen brengen. Hij is althans nog niet terecht. Zwitserse activiteit in Nederlandse keukens In Winschoten, Venlo, Hilversum, Nieuw-Lekkerlandoveral zult u ze ontmoeten: kleine, actieve kook- hulpjes uit Zwitserland, die zo ver rassend hun best doen in Neder landse keukens. Kostelijk, wat ze al lemaal op tafel toveren. Nu eens pa relende soep met pure vleeskracht erin. Dan weer sprankelende bouillon, die van top tot teen verkwikt. Ook verrukkelijke ragouts, sausen, groen ten en zoveel meer. Weet u al wie die sublieme keuken-assistentjes zijn? Inderdaad, de beroemde Knorr Bouil lontabletten. Dubbele tabletten waar. mee u in twee tellen een liter pure bouillon maakt - bouillon die getrok ken is van krachtrijk rundvlees en geurig verse groenten. Licht gezouten en gekruid, heerlijk zuiver, kant klaar! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten: alle met die parelende bouillon als smaak verf ij ner. U kunt het zó aan vragen: sluit een postzegel van 10 ct, met uw naam en adres, in een ge frankeerde envelop en adresseer: Knorr. Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. Advertentie van kostelijk vlees i voor krachtiger soepl 35 ct per dubbel tablet i0"d. 4chM het indienstnemen van meer beroeps- personeel zou uit militair oogpunt ge wenst en uit een efficiency-oogpunt nuttig zijn, doch is in Nederland niet zonder meer te verwezenlijken. 8. Een vermindering van de duur der eerste oefening zou thans bete kenen, dat Nederland zijn aan zijn bondgenoten gedane toezeggingen niet meer gestand zou kunnen doen en bovendien in de vervulling van zijn national? verdedigingsverplich tingen zou moeten gaan tekort schie ten. Indien Nederland zijn Navo-af spraken zou willen blijven honore ren, zou dit slechts kunnen geschie den ten kost van ontwrichting van de nationale verdedigingssector en daarmee van de samenhang en het noodzakelijk evenwicht tussen deze taak en de Navo-taak. FATHER HENRY VESTER t. Op 7 juli is in Oeganda midden Afrika overleden father Henry Vester, missionaris van de St. Jo- seph-congregatie van Mill Hill. Father Vester werd geboren te 's-Gravenhage 25 augustus 1888, priester gewijd in Mill Hill 25 sep tember 1912 ,in hetzelfde jaar be noemd voor de missie in Oeganda. Hij is daar tot zijn dood werkzaam ge weest. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.0o Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Vocaal Dubbelkwart. en orgel. 10.00 „Thuis"', caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel spel. 11.05 Bas-bariton en piano. 11.35 Ritm. muz. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Cabaret. 13.55 Beursber. 14.00 Bari ton en piano. 14.35 Voordr. 14.55 Kamerkoor. 15.10 Gram. 15.30 Gevar. muz. 16.00 Muz. causerie. 16.40 Voor de jeugd. 17.05 Lichte muz. 17.25 Va- kantietips. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinde ren. 19.10 Kinderkoor. 19.30 „Wat geloven Vrijzinnig Protestanten", caus. 19.50 „Op bezoek bij anderen", caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Filmrubriek. 20.20 Voordr. 20.35 Ronde van België, caus. 20.45 Leven uit een beginsel, caus. 21.00 Gram. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Leert uw landgenoten kennen. 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws en SOS- ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor dc vrouw. 10.00 Gram. 10.30 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Pianoduo. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Koorzang. 14.30 Kamerork. en soliste. 15.15 Vocaal dubbelkwart. 15.30 Dansmuz. 16.00 Voor de zieken. (Tussen 17.00 en 19.00 Ronde van Frankrijk). 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. 18.05 Lichte muz. 18.30 Vragenbeantw. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Regeringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting: De We- reldgezondheidsvergqdering 1957, door prof. dr P. Muntendam, directeur- generaal van de volksgezondheid. 19.25 Regeringsuitz.: Emigratieru briek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.35 Verz. progr. v. d. militairen. (19.5520.10 Ronde van Frankrijk). 20.30 Act. 20.45 Ronde v. Frankrijk. 20.55 Amateurprogr. 21.15 Australië, emigratieland, klankb. 21.45 Gram. 22.00 Holland Festival 1957: Residentie-ork. 22.45 Avondge bed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. Er werd door J. P- SEABROOKE 5) De inspecteur keek op en wierp een vragende blik op de chauffeur. Het was een nette, verstandige, jonge kerel en hij maakte de indruk door het ongeval, ernstig geschokt te zijn. Hij stond zijn pet in z'n handen rond te draaien en bleef dat doen, toen hij op de onuitgesproken vraag van Madran antwoord gaf. Ik had juist een passagier aan het Eric Station in de Orie en Twin tigste Straat afgezet, verklaarde hij, en reed terug naar mijn standplaats op Times Square, toen iemand van het trottoir af mij wenkte. Ik stopte en twee mannen stapten in mijn wa gen. Een van hen scheen me vrij goed gekleed, hoewel het donker was en ik hem niet al te nauwkeurig kon opnemen. Ik moest naar Sing Foo[s Restaurant in de Chinezenwijk rij den. Ik dacht, dat hij een of andere rijke kerel was, die een schooier eens een goed maal wilde bezorgen. Nu, ik reed naar de Peil Street en stopte voor het restaurant van Sing .Foo en toen ondervond ik de groot ste verrassing, die ik ooit heb mee gemaakt. Toen ik uit de auto sprong en het portier opendeed, was de goed- geklede man verdwenen en die man (hij wees op de dode) was van de bank afgegleden en zat op de vloer, met zijn rug tegen de zitting aan. In de mening dat hij dronken was, schudde ik hem eens flink door elkaar en toen pas drong het tot me door, dat hij dood was. Madran nam de chauffeur enkele ogenblikken zwijgend op. De oprecht heid en eenvoud waarmede de man gesproken had, liet geen twijfel aan ae waarheid van z'n woorden. Heb je op enig punt tussen de plaats waar je passagiers ingestapt zijn en het restaurant van Sing Foo gestopt?, vroeg de Inspecteur. Ik heb 'n paar maal vaart moe ten minderen, antwoordde-de chauf feur na even nagedacht te hebben, maar ik heb slechts eenmaal stilge staan. Dat was in de Bleecker Street. Daar botste een vrachtwagen bijna tegen me op en ik moest achteruit. Toen ik weer wilde starten sloeg de motor niet aan en ik moest er de zwengel bijhalen om hem op gang te krijgen. Ik veronderstel, dat die goedgeklede heer er toen uitge stapt is. Ben je dadelijk na je ontdek king hierheen komen rijden? Ja, inspecteur. Ik meende, dat dit het beste was, wat ik doen kon. Dat was het ook. Kun je me nu misschien vertellen, hoe die goed geklede persoon er uit zag? De chauffeur scheen het antwoord op die vraag nogal lastig te vinden. Zoals ik u al zei, zijn ze op een donker plekje ingestapt. Hij was langzowat vijf en een halve voet, denk ik. Hij was gladgeschoren en ik schat hem op ongeveer vijf en veertig jaar. Er zyn hier in de stad duizen den mannen van die lengte, gladge schoren en ruim in de veertig. Be denk of je nog wat anders van hem weet? Was hij blond of donker? drong Madran aan. Ik zou het u heus niet kunnen zeggen, inspecteur. Madran haalde zijn zakboekje te voorschijn en noteerde de magere inlichtingen. Deed en sprak hij als iemand die nuchter is? was zijn volgende vraag. Ik geloof wel, dat hij nuchter was. Als hij dronken w«« geweest, had ik het wel bemerkt. En hoe stond het met zijn met gezel? O, die was ook nuchter. Is hij uit eigen beweging in de wagen gestapt, of moest de ander hem ertoe bewegen? Voor zover ik kan oordelen, is de man uit vrije wil ingestapt. Geen van. beiden sprak trouwens een woord; alleen zei de goedgeklede man, waar ik hen heen moest bren gen. Verder niets. —Heb je, voordat je in de Blee cker Street was, helemaal geen ru moer in de wagen gehoord? Nee, inspecteur, maar ik heb een groot deel van de weg onder het viaduct van de bovengrondse ge reden en er zijn minstens twee trei nen over ons heengereden. Als er treinen vlak boven je hoofd rijden, kun je niet veel anders horen. Madran 6loot zyn zakboekje na naam, adres en nummerbewijs van de chauffeur genoteerd te hebben. Heb je de taxi al doorzocht?, vroeg hij aan een der agenten. Daar hebben we nog geen tijd voor gehad, inspecteur. Nou, begin er dan gauw mee. Het is mogelijk, dat de dader iets op de vloer heeft laten vallen. Ze worden soms gejaagd en begaan dan van die kleine fouten. De beide agenten verlieten 't ver trek en Madran bleef bij de dode achter. Hij knielde neer en doorzocht de zakken van het slachtoffer, doch vond niets anders dan een paar cen ten, een vuile zakdoek en een roes tig knipmes. Met een verwonderd gezicht bekeek hij die voorwerpen en legde ze op tafel neer. Waar ik niets van snap, zei de chauffeur, die naast hem was blijven staan, is, wat voor reden iemand kan hebben om zo'n zwerver te vermoor den. Madran knikte grimmig. Hij had precies hetzelfde gedacht. Een zwer ver, zoals daar op de grond lag, kon vermoord worden in een dronke mansvechtpartij of bij een ruzie over een paar gestolen dollars, maar een moord met voorbedachte rade op zo iemand ging het begrip van de in specteur te boven. Het scheen wel zeker, dat de goedgeklede man onder een of ander voorwendsel zijn met gezel in de taxi had weten te lokken, met het vooropgezette plan hem te vermoorden. Hy zou dat niet gedaan hebben, indien er geen reden voor die daad was geweest. Maar wat kon de reden zijn? Wat was er te win nen bij de dood van een onbekende stakker, die byna van honger om kwam? In de wereld telde zo iemand zo weinig mee, dat hy praktisch ge sproken van geen enkele betekenis was. En toch, hoe ongelofelijk het dan ook schijnen mocht, iemand moest een belangrijke reden gehad hebben om hem uit de weg te ruimen. Inspecteur Madran kon zich geen oplossing van dit voor hem zo vreemde raadsel voorstellen. Hier had hij nu het vierde geval van hetzelfde soort; alleen scheen hier het motief nog verder zoek dan by de andere drie. Hij draaide zich om, juist op 't ogenblik, dat de beide agenten, die een onderzoek in de taxi ingesteld hadden terugkeerden. We hebben niet veel gevonden, inspecteur, meldde een hunner hem een verkreukeld stuk papier over handigend. Alleen dit. het ziet er uit, of het ergens omgewikkeld geze ten heeftmisschien om het mes, waarmee de steek werd toegebracht. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7