Even tijd voor: vPost van thuis Amfibievliegtuig „landde" naast schip Service-wagen is toch vrachtauto Onderwijzers meer salaris Man verspeelde erfenis aan valse roulette Russische kraan gezonken Westfriese boerenbruiloft te Hoorn DONDERDAG 11 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 WATERPOLO MIL. ZEVENTAL-NEPTUNUS 3—1. - Ter gelegenheid van de officiële ope ning van het openlucht zwembad in Wageningen speelde het militaire zeven tal een wedstrijd tegen Neptunus uit Arnhem. De militairen wonnen de wed strijd met 31. Bij de rust was de stand 1—0. De doelpuntenmakers waren Ram (Zian) 10, Molhuizen (Nept.) 11. de Boer (Robben) 21. Meester (Dolfijn) 3—1. LWV—BOSKOOP 6—3. In een spannende en snelle wedstrijd Is LWV weer iets dichter bij het kam pioenschap gekomen door medegegadig de Boskoop met flinke cijfers te klop pen. Vrij spoedig bracht J. Jongeleen de stand op 1—0, maar even vlug werd het door de tegenpartij gelijk (1—1). Weer kwam LWV terug en nu schoot P. Dool raak (2—1). Nadat een Boskoop-speler naar de kant was verwezen kon B. Lamboo de stand tot 31 opvoeren. Door een verkeerde terugspeelbal werd het 32, maar de thuisclub herstelde zich vlug en met twee goede doelpunten van J. Jongeleen en B. Lambooy werd het voor rust 5—2. Met een gewijzigde opstelling van Boskoop na rust werd het spel meer verdeeld en met een prachtig schot verkleinde Boskoop de achterstand (5—3)). Onder grote spanning bracht J. Jongeleen tenslotte de eindstand op 63. LWV—LGB (adsp.) 7—0. ZWEMMEN JOHN HENRICKS ZWOM IN NOORWEGEN. Nog nooit heeft het Noorse publiek zulk snel zwemmen gezien als gister avond te Stavanger. De Australiër John Henricks kwam als gast bij wedstrijden uit en hij zwom de 100 meter vrije slag in de beste tijd, die ooit in Noorwegen is gemaakt: 56.4 sec., De Noor Lars Krogh, die tweede werd, noteerde 59.2 sec. Ook startte Henricks twee maal op het nummer 50 meter vrije slag. De eerste wedstrijd won hij in 25.8 sec., de tweede in 25.9 sec. Beide malen was Krogh zijn tegenstander en de Noor. aangespoord door de snelle Australiër, overtrof zich zelf en verbeterde in de tweede race het Noorse record door slechts 0.3 sec. achter Henricks te eindigen. ATLETIEK TUOMAALA VERBETERDE FINS RECORD 5000 METER. Bij internationale wedstrijden te Pore (Zuidwest Finland) verbeterde Tuo- maala het nationale record op de 5000 meter. Tuomaala noteerde een tijd van 14 min. 2 sec., 3.2 sec. sneller dan het oude record. Kersten, Gerrit Voorting en Piet de Jongh nemen het ervan, terwijl zij de post van thuis lezen tussen de slopende etappes door: een ware en welkome verademing. ZEILEN DE HARLINGEN—TERSCHELLING ZEILRACE. De retourtocht van de Harlingen— Terschellingrace leverde de zeilers meer moeilijkheden op dan de eerste helft van de wedstrijd. Gistermiddag om 1 uur van Terschelling gestart, bleek de n.o.wind een deel van het traject tegen te zijn. terwijl enige buien met wind stoten het nodige zeemanschap van de bemanningen vergde. Als eerste arri veerde in Harlingen ir. D. Steenhuizen uit Leeuwarden met de „Dobbe" in de vrije klasse. Ir. Steenhuizen was ook als eerste op Terschelling aangekomen. Het bleek, dat hij voor de retourtocht 17 minuten tijd meer had nodig gehad. Toch was ir. Steenhuizen niet de snel ste zeiler geweest, want in de RORC- klasse, die 10 minuten later startte, liep C. Valk uit Leeuwarden met de „Elisa beth" negen minuten van deze handicap in. Deze had dan ook over beide dagen de snelste totaaltijd. PAARDESPORT DE KOERSEN OP DUINDIGT. De uitslagen van de gistermiddag op Duindigt gehouden draverijen luiden: Lex K-prUi: 1. Walküre (N. J. Bloem- saat) 1.32; 2. William Hanover K; 3. Wala. Tot.: w. 3.70; pi. 1.70, 3.30, 2.10; gekoppeld 15.90; cov. 17.10. Nllvlllers D-prlJs: 1. Vlieger D (J. P. de Vlieger) 1.28.7; 2. Vainqueur; 3. Vic tor Emanuel. Tot. w. 2.70, pl. 1.20, 1.40, 1.30; gekoppeld 7, cov. 5.80. Premier Mars-prijs: 1. Uferlooper S. (B. U. de Jong) 1.26.3; 2. Vanadis; 3. Uranus. Tot. w. 6.50, pl. 1.40, 1.30, 1.60, gekoppeld 3.40, cov. 12.30. Guardprfjs: 1. Rina Gay (M. Vergay) 1.23.1; 2. Spencer Hollöndia; 3. Tabor. Tot. w. 6.30, pl. 1.20, 1.20, 1.40, gekoppeld 5.30, cov. 4.50. La Rafaleprijs: 1. Alluvio (mevr. F. A. C. Dekkers—-Coebergh) na hevige strijd; 2. Clemenceau; 3. Penury. Tot. w.: 4, pl. 1.70, 1.60, gekoppeld 4.90, cov. 3.50. Corrlda-prijs: 1. Sans Aide (F. Van deuren) zeker gewonnen; 2. Quadroon; 3. Terratius. Tot. w. 2.90, pl. 1.80, 1.70, gekoppeld 6.40, cov. 4.10 Femme Mystiqueprijs: 1. Centurion (J. C. Pex) zeker gewonnen; 2. Cold Water; 3. Col d'Or. Tot. w. 2.50, pl. 1.80, 5.50, gekoppeld 27.80, cov. 12.20. Totaalomzet 84.171. POSTDUIVEN Leldse Vitesse Club. Uitslag wed vlucht oude duiven vanaf P. St. Max- cense. In concours 157 vogels, gelost te 6.20 uur met z.o.wind, afstand 344 km. Ie Duif te 10.55.39 uur: A. v. d. Hulst 1; J. Wolters 2; H. de Haas 3; G. v. Al- bada 4: Chr. v. d. Pluym 5; Gebr. Kok 6; J. Schouten 7; J. v. Alphen 8; A. Singerling 9; H. van Riet 10. Leidse Concoursoommissie. Wed vlucht oude duiven vanaf St. Vincent. Aantal vogels 31. gelost te 13 uur met z.o.wind, zeer warm weer. Afstand 1044 km. Ie Duif 8.31.20 uur. Zondag: Hoek De Vries 145; M. Jongeleen 2; A. Sira 3; A. v. Noord 6. Maandag: A. Krol 78; W. de Jongh en A. v. Helmond (overduif). Leidse Concourscommissie. Wed vlucht oude duiven vanaf P. St. Max- cense. Aantal duiven 979, gelost te 6.30 uur met z.o.wind, afstand 344 km. Ie Duif te 10.55.39: A. v. d. Hulst 1; C. v. d. Berg 214—25; J. W. Wolters 3; R. P. de Graaf 4; J. v. d. Niet 5; H. de Haas 6; G. v. Albada 7; G. v. d. Poel 8; C. Gijsman 9; Chr. v. d. Pulym 10. TijdensdeRondezijner ca3Qradiorepor+ers in acne aas a450mensen inde- Ronde verzorgen het nieuws overde Ronde 3 Rlmondernemlnaen makenreportages van de Ronde In 7 landen draaien hlrjjreportagesvan dacht aan de Ronde Tijdens deRonde stijgt de verkoop van Franse, kranten rr«t3CK0yo Patiënt overgenomen j Een vliegtuig van de Marinelucht- vaartdienst heeft gistermiddag een zieke van boord van een Nederlands schip gehaald en naar de wal ge bracht, waar de patiënt naar een ziekenhuis is overgebracht. Het Nederlandse schip .jPrins Wil lem III" van de Oranjelijn seinde gistermiddag, dat het een man aan boord had, die een schedelbasisfrac- tuur had opgelopen. Het schip voer tussen Noordhinder en Goeree. Van Valkenburg steeg een helikopter op, onder bevel van luitenant ter zee van vakdienst tweede klasse oudste categorie H. J. Poestkoke, die met een ziekenverpleger aan boord op zoek ging naar het schip. Het was de bedoeling, dat de helikopter zou landen op het achterschip van de „Prins Willem III", dat inmiddels ontruimd zou worden. De helikopter kon echter het schip niet direct vinden. Daarom steeg van Valkenburg een tweede toestel van de Marineluchtvaartdienst op, een Martin Mariner amfibietoestel, onder commando van luitenant ter zee vlieger tweede klasse T. M. A. Hoebink. Daar dit toestel langer in de lucht kon blijven dan een heli kopter en dus meer tijd had om te zoeken, achtte men het raadzaam, juist dit toestel uit te zenden. Het plan de campagne werd gewijzigd. Als de Mariner het schip vond en de zee was kalm genoeg, dan zou het naast het schip „landen" om de pa tiënt zelf over te nemen. De Mariner vond het schip en be vond, dat de zee inderdaad kalm ge noeg was. Het vliegtuig „landde" naast de „Prins Willem III" en nam de patiënt over. Daarna steeg het weer op en bracht de patiënt naar Valkenburg, vanwaar deze per zie kenauto naar de Ursulakliniek in Wassenaar werd vervoerd. De heli kopter werd naar Woensdrecht ge commandeerd om daar brandstof te laden en vloog vandaar terug naar Valkenburg. De Haarlemse politierechter heeft een importfirma van landbouwma chines te Haarlem, die over het hele land service-wagens heeft rijden en die niet als vrachtwagens staan inge schreven, veroordeeld tot een boete van 260. Omdat volgens de directeur van het bedrijf deze wagens bestemd waren om aan de Idanten de nodige service te verlenen beschouwde hij zijn auto's niet als vrachtwagens. Een der wagens was in het begin van dit jaar op de weg van Kampen naar Zwolle aangehouden en toen de bestuurder niet in het bezit bleek van een vergunning voor eer vracht- of bestelauto werd procesverbaal opge maakt. Er was een principiële boete geëist van vijf gulden. Van de boete van 260 zijn er 250 voorwaardelijk., RIJK KAN VERHOOGDE KOSTEN SCHOOLMELKVERSTREKKING NIET SUBSIDIëREN. Het Rijk kan geen subsidie ver strekken om de verhoogde kosten voor de schoolmelkverstrekking op te vangen na de jongste prijsstijging van de melk. Minister Suurhoff heeft dit, mede namens minister Mansholt, meegedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Ka merlid de heer Roemers, die in zijn vraag had verwezen naar de terzake door de Tweede Kamer aanvaarde motie op 12 maart. In zijn antwoord merkt de minister verder op, dat de ze subsidiëring een gemeentelijke aangelegenheid is en dat een derge lijke uitgave niet zou stroken met het betrachten van de uiterste zui nigheid met de rijksmiddelen. Met subsidiëring der schoolmelkverstrek king, gelijk aan de thans ingevoerde melkprijsverhoging, zou bij de hui dige omvang der schoolmelkver strekking een rijkssubsidie van ruim een miljoen gulden per jaar zijn ge moeid, welk bedrag zal stijgen even redig aan de nog steeds plaatsvinden de uitbreiding van de schoolmelk verstrekking. Indien het verlenen van rijkssub sidie tot gevolg zou hebben, dat veel meer gemeenten de schoolmelkver strekking ter hand gaan nemen, zou ook deze factor de onaanvaardbare consequenties voor het Rijk nog doen toenemen, aldus minister Suurhoff. Na de vakanties De nabetaling van de verhoogde salarissen voor onderwijzers vanaf 1 januari jl. zal uitgesteld worden tot begjn september, meldt de „Tel". In verband met de gevolgen van de voor. tijdige uitbetaling der verhoogde sa larissen van de rijks-topfunctionaris sen destijds, mogen de -schoolbestu ren nu de verhoogde salarissen niet eerder uitbetalen dan nadat de voor gestelde verhoging door alle over heidsinstanties e.d. zijn goedgekeurd. Dezer dagen is de „officiële" tekst het georganiseerd overleg gepasseerd. Hij moet nu nog goedgekeurd wor den door het centraal overleg, de Raad van State en behoeft dan onder tekening door de minister. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. „Uru guay Star" (16 juli). Australië: via Engeland (20 juli). Brazilië: ms. „Uruguay Star" (16 juli. Canada: ss. „Maasdam" (17 juli); ms. „American Angler" (20 juli. Chili: via New York (17 juli). Ned. Antillen: ms. „Sarpe- don" (15 juli. Nieuw Zeeland: via Engeland (13 juli); via Engeland (20 juli). Suriname: ss. „Cottica (17 juli). Brits- Oost-Afrika: via Frankrijk (20 juli). Drie verdachten staan terecht voor het uitoefenen van hazardspel Een Haagse pensionhouder heeft aan de president van de Rotterdamse rechtbank verteld hoe hij zijn erfe- j nis van f 26.000 had verspeeld in een j speelgelegenheid in de Roovalkstraat j te Rotterdam. Binnen vijf weken was j hij door zijn geld heen. Het had hem maar weinig gescheeld of hij had ook zijn auto bij het roulettespel, dat daar volgens een „nieuw systeem" werd gespeeld, verloren. De Hagenaar hoorde later van de politie, dat er met de draaischijven van de roulette geknoeid was en dat er in de bak een dubbele bodem zat. Tegen de drie mannen, die het ha zardspel als bedrijf hadden uitge oefend, eiste de officier van justitie gevangenisstraffen, die varieerden van een jaar tot zes maanden met aftrek. De getuigen vertelden dat het nieuwe systeem bijzonder attractief en opwindend was. Zelfs als de schijf al draaide, kon men nog fiches in zetten. Aan de verliezers werden kor tingen gegeven. De eerste keer kre gen ze tien procent van het. verloren bedrag terug, de tweede keer twin tig procent. Dit was een reden om steeds terug te keren. Een Rotterdamse schoenwinkelier verloor er ruim achthonderd gulden. Een taxi-chauffeur verloor eveneens een groot bedrag. Allen verklaarden wel eens gemeend te hebben, dat er Nederland maakt klacht aanhangig Bij internationaal gerechtshof De minister van buitenlandse za ken, mr J. M. A. H. Luns, heeft gis teren, blijkens een mededeling van het internationale gerechtshof te Den Haag, bij dit hof een klacht van de Nederlandse regering aanhangig ge maakt tegen de regering van Zweden over de twaalfjarige Nederlandse Ma rie Eilsabeth Boll. In de klacht van Nederland wordt aangevoerd, dat het meisje, dat min derjarig is, in 1945 geboren in Zwe den als kind van 'n Nederlandse va der en een moeder die voor haar huwelijk de Zweedse nationaliteit be zat, de Nederlandse nationaliteit be zit. Nadat de moeder in 1953 was overleden, namen de Zweedse autori teiten maatregelen ten opzichte van het kind met betrekking tot haar voogdij, bekend als „skyddsuppfos- tran", terwijl de Nederlandse autori teiten eveehs voorzieningen troffen aangaande haar voogdij volgens de Nederlandse wetgeving. In weerwil van protesten tegen de door Zweden genomen maatregelen van de Nederlandse voogden en ver togen van de Nederlandse regering, werden deze maatregelen niet onge daan gemaakt. De Nederlandse regering besloot, daarbij overwegende dat de Zweed- ste autoriteiten in strijd hadden ge handeld met de uit 1902 stammende convèntie, die de voogdij over min derjarigen regelt, deze zaak aan het oordeel van het internationale ge rechtshof te onderwerpen. Demonstratie met reddingssloep van rubber In de Waalhaven te Rotterdam is gisteren een demonstratie gegeven met een nieuwe reddingssloep. De boot, vervaardigd van rubber en ge fabriceerd door een Britse onderne ming, heeft volgens deskundigen aan merkelijk grotere voordelen boven de bestaande reddingssloepen. De rubberboot neemt hoegenaamd geen plaats in aan boord van schip of vliegtuig. De vlotten kunnen wor den meegenomen in de vorm van op gevouwen pakketten, waaraan een lang koord is bevestigd. Gistermiddag werd een van deze rubberpakketten in het water ge gooid. Enkele seconden daarna ont vouwde zich een complete rubber boot, die met enkele handgrepen ge heel overdekt kan worden gemaakt. De rubberboot kan 6 tot 12 personen bevatten. In Engeland wordt hier van reeds druk gebruik gemaakt door scheep- en luchtvaart. (Trouw). Geschenk van Nehroe voor jongen uit Lisse Tijdens een officiële receptie in hotel Witte Brug in Den Haag, waar bij o.a. aanwezig waren vele minis ters en gezanten, reikte de premier van India, Pandit Nehroe, aan vier Nederlandse kinderen eerste prijzen uit, die zij gewonnen hadden in de teken- en opstelwedstrijd, die het vorig jaar werd uitgeschreven door het weekblad uit India de Shankars Weekly. In zijn toespraak tot de kin deren zei India's eerste minister, dat uit 60 verschillende landen ruim 40.000 inzendingen waren gekomen. Riekie van Deursen uit de Monsterse straat te Den Haag ontving als enige Nederlands meisje een eerste prijs uit handen van de premier persoonlijk, in de vorm van een mooie gedreven zilveren schaal. Vervolgens overhan digde de premier Klaus Versteegen uit Lisse, 13 jaar oud, wonend Wa genstraat 9, Hans Storm van 's Gra- vensande uit Den Haag en Rob van Leeuwen uit Pynacker ieder een platte gedreven zilveren schaal, eveneens als eerste prijs. vals werd gespeeld, maar ze hadden de bankhouder nooit kunnen betrap pen. Die bankhouder, de 66-jarige P. W. J., heeft steeds volgehouden, dat hij niet wist, dat er in de roulet- tebak een mechanisme zat, waarmee het spel kon worden beïnvloed. De croupier, de koopman G. van Kbe weerde eveneens niets van dit „systeem" af te weten. Hij had on geveer 4000 verdiend, maar de laatste tijd kreeg hij het vermoeden, dat J. hem aan de kant wilde zetten. Tegen J. eiste de officier van justi tie een jaar met aftrek en vernieti ging van het spel. Van K. hoorde zes maanden met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk, tegen zich eisen. Zijn raadsman vroeg om on middellijke invrijheidsstelling, doch de rechtbank wees dit verzoek af. Een jaar met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, eiste de of ficier tegen de 42-jarige fabrikant van reddingsvesten L. C. F., die er van werd beschuldigd een kamer van zijn woning aan de Roovalkstraat aan J. te hebben verhuurd en de speelbak en de schijven te hebben geleverd. Tegen de rechter-commissaris had hij gezegd, dat hy op verzoek van J. aan het apparaat was gaan romme len. Ter zitting trok hij deze ver klaring in. F. kreeg iedere maand van J. honderdzestig gulden. Hij had niet toegestaan dat er 's avonds werd gespeeld. De officier meende, dat F. grof misbruik had gemaakt van de zwakheid van zijn medemensen. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. (Parool). LANDELIJKE METSEL-, STRAAT- MAAK. EN STUKADOOR- WEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. De ieder jaar plaatsvindende met- selwedstrijden voor technische scho len uit verschillende plaatsen van ons land, zijn dinsdag en gisteren voor de vijfde achtereenvolgende maal ge houden in Rotterdam en wel in de Ahoyhal. Evenals het vorig jaar was ook nu weer een wedstrijd toege voegd in het straatmaken, terwijl voor de eerste keer een wedstrijd stukadoren op het programma was gezet. In totaal hebben dit jaar 148 jongens aan de strijd deelgenomen. De burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum, heeft giste ren de prijzen uitgereikt. De „Zilveren Troffel", de wissel- prijs voor metselen, ging dit jaar naar de technische school van Zut- phen, de tweede prijs was voor de technische school „Woerden en Om streken" en de derde veroverde de ambachtsschool van Utrecht. De in dividuele prijzen gingen naar Ruurlo, naar Zutphen en naar Hilversum. De „Zilveren Hamer", de prijs voor het straatmaken, werd gewonnen door H. Chr. M. Lensen met zijn hel per P. J. van Tier, beiden uit Utrecht. De tweede en derde prijs gingen naar resp. Rotterdam en Delft. De „Zilveren Pleistertroffel", de wisselprijs voor stukadoren, ging tenslotte naar de technische school te Rotterdam. De centrale besturenbond van melk- en zuivelhandelorganisaties heeft de minister van economische za ken een telegram gezonden, waarin ertegen wordt geprotesteerd, dat de minister van economische zaken het advies van de prijzencommissie uit het produktschap voor zuivel betref fende de melkprijsverhoging niet heeft willen opvolgen. Het telegram werd verzonden uit de gisteren te Utrecht gehouden algemene verga dering van de besturenbond, waarin deze kwestie aan de orde was gesteld. Opgemerkt wordt, dat men erover teleurgesteld is, dat de minister het advies van de prijzencommissie uit het produktschap voor zuivel, zijnde een publiekrechtelijk orgaan met eigen verantwoordelijkheid, terzijde heeft gelegd. Voorts wordt vastge steld, dat berekeningen voor de melk handel tot nu toe altijd gebaseerd waren op de kale kostprijs, en dat het de taak van melk-detailhandel is om de consument op behoorlijke wij ze van dienst te zijn. Geconstateerd wordt, dat de zelfstandige melkhan del de distributie van melk niet lan ger op verantwoorde wijze kan ver zorgen en er wordt bij de minister met klem op aangedrongen om te be vorderen dat de zelfstandige melk handel niet langer ten achter gesteld blijft bij de overige bevolkingsgroe pen. Kapitein nam te veel risico Gistermorgen omstreeks acht uur is ten westen van Terschelling de grote drijvende kraan gezonken, welke gesleept, werd door het ruim zevenduizend tón metende Russische vrachtschip de „Frajzino" en op weg was naar de Zwarte Zee-haven Odes- sa. De kraan ligt thans op een plaats waar niet veel scheepvaart is. Er be staat een kans, dat men het wrak zal laten springen, omdat een berging in volle zee, waarbij kranen en lucht- tanks vereist zijn en men steeds reke ning moet houden met eb en vloed een tamelijke onmogelijkheid is. Men heeft in Nederlandse scheep vaartkringen zich verbaasd over de wel zeer riskante pogingen van de Russische kapitein om de kraan door een zo groot vrachtschip te laten sle pen. Men kan met een schip van der gelijke afmetingen onmogelijk direct en snel reageren wanneer er op volle zee zich moeilijkheden zouden voor doen. Achteraf is gebleken, dat de Russische kapitein pas op het laatste Ogenblik om assistentie heeft ge- vx-aagd. Toen bleek het echter reeds te laat te zijn. De Rus, die nu zijn sleep heeft moeten achterlaten, is ver der gevaren op weg naar de Zwarte Zee. VRIJGESPROKEN VAN BRAND STICHTING Het gerechtshof te Arnhem heeft vanochtend arrest gewezen in de zaak tegen de 40-jarige fabrieksdirecteur S. C. uit Enschede. Het hof achtte niet bewezen, dat C. op 29 maart 1955 brand had gesticht in zijn fabriek (de confectiefabriek De Rietmolen te Enschede) en sprak hem van het ten laste gelegde vrij. De procureur-ge neraal had bevestiging geëist van het vonnis van de rechtbank te Almelo, luidende een jaar en zes maanden Te Hoorn vond woensdag het huwelijk plaats tussen de 23-jarige Jannetje Kalis, uit Alkmaar en oorspronkelijk afkomstig uit Schermerhorn, en de heer Dirk Jacob Schermerhorn (30 j.) uit Hoorn. Omdat men in Hoorn deze week het 600-jarig bestaan van de stadsrechten op feestelijke wijze herdenkt, heeft men van dit huwelijk een boerenbruiloft in Westfriese stijl gemaakt. Op de foto ziet men het nieuwe paar, dat zich van het stad huis naar het feestterrein begeeft in een Friese sjees.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6