HARDWERKENDE PIET VAN EST WERD TENSLOTTE VIERDE Friedrich kan weer naar de opera DEFILIPPIS VERSLOEG DARRIGADE IN DE EINDSPURT Hoe ziet mijn karretje er weer uit DONDERDAG 11 JULI 1957 L DE LEIDSE COTTRANT (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) ALèS, 10 Juli. André Darrigade keek een beetje sip woensdagmiddag in Alès. De rapste sprinter van de Franse nationale ploeg had juist een nederlaag geleden, die gevoelig aankwam. Als eer ste renner van een kopgroep van tien, geformeerd uit coureurs van acht ver schillende équipes, was hij met zijn su perieure tred de vlakke kleine wieler baan van het stadion opgestoven en een nieuwe triomf van de tricolores leek onafwendbaar. Want Darrigade was ver gezeld door twee ploeggenoten Jean Stablinski en Gilbert Bauvin, die tot taak hadden de weg naar de kop her metisch af te sluiten. Iedereen doorzag dit plannetje, maar het gelukte niet en dat was uiterst pijnlijk voor Darrigade. De coalitie werd namelijk verbroken door de eerzuchtige Nino Defilippis, die in deze ronde al teveel een figuranten rol had moeten vervullen. De slanke Italiaan glipte behendig langs Bauvin, passeerde vervolgens Stablinski buiten om en vloog al in de voorlaatste bocht langs Darrigade, die door deze manoeu vre volkomen ontredderd werd. De Fransman vocht nog evèn terug, maar veel effect had dat toch niet meer. Op de laatste meters werd hij zelfs nog gepasseerd door Stablinski, een derde plaats dus voor Darrigade en die slag kwam beslist hard aan. Piet van Est, de dappere animator van de aanval, die de vluchtelingen een voorsprong van bijna elf minuten op leverde, werd de dupe van het falen van Darrigade. De sterke Brabander had in de eindsprint voortdurend zijn blik ken op de Fransman gericht. Het was voor hem, zonder enige illusie, het enige juiste dat hij kon doen. Hij eindigde daardoor tenslotte nog als vierde en dat was beslist meer dan waarop was ge hoopt. Algemene lijn ongewijzigd De rit door de gevreesde „crau", één der warmste streken van Frankrijk, heeft de algemene lijn in de ronde niet kunnen wijzigen. De aanval van de tien vluchtelingen was voor de hoogst ge plaatsten in de algemene rangschikking geen bedreiging. Hij heeft er slechts toe bijgedragen, dat de strijd nog minder interessant werd. Want in het algemeen ploegenklassement groeide de voorsprong van de équipe van Marcel Bidot tot een uur en drie kwartier en het is daar- I door onmogelijk geworden, dat de Fran- se ploeg nog van de top wordt ver dreven. De supprematie van de natio- nalen drukt als een zware last op de ronde. Het Franse publiek wenst uiter aard een Franse triomf en in dat opzicht heeft de heer Goddet geen en kele reden tot klagen. Maar vanuit spor tief oogpunt gezien heeft deze grillige tour geen enkele betekenis meer. De prestaties zijn niet meer gericht op de opbouw van een goede klassering, de ploegleiders en de renners beogen nog slechts successen in de étappes. De ronde is niet langer een wedstrijd over twee en twintig dagen, maar zij is gedegradeerd tot 22 afzonderlijke wed strijden. De oorzaak daarvan is enerzijds het ontbreken van werkelijke kopmannen, anderzijds het hoge percentage uitval lers. Vandaag werd het aantal renners teruggebracht tot 67 en de krachten van de ploegen zijn daardoor aanmerkelijk verminderd. Alleen de sterke Franse équipe is nog voltallig. De overige for- maties hebben allen tenminste vier uit- i vallers. De gemengde Luxemburgse ploeg I zelfs acht. Het geringe aantal renners maakte het voor iedere ploeg onmoge lijk om weerstand te kunnen bieden aan de tricolores. Mogelijk zou een samen bundeling van de krachten van de bui tenlandse équipes nog enig effect kun nen sorteren, maar in dit stadium is de De Italiaan Nino Defilipis werd winnaar van de dertiende etappe van de Ronde van Frankrijk over 159 km. van Marseille naar Ales in de tijd van 5 uur, 2 min en 54 sec. Op de foto ziet men hem de finish te Ales passeren, gevolgd door 'n groepje renners waarin Piet van Est vierde werd. aandacht van de ploegleiders daarop be slist niet gericht. Daarvoor zijn de be langen teveel verdeeld. De Nederlandse équipe tracht in dit stadium de goede positie van Wim van Est in het indi viduele en puntenklassement te verbe teren. Wim van Est staat in de indi viduele rangschikking nog op de vijfde plaats, maar zijn voorsprong op Bauvin is door de ontwikkeling in deze étappe zeer kwetsbaar geworden. Het puntenklassement biedt meer pers pectieven. De Brabander klasseerde zich als tweede van het peloton. Hij verdrong daardoor Picot van de tweede plaats en won een punt terug op Thomin, de dra ger van de groene trui. Zijn achterstand op de Franse regionaal is nu 17 pnt. Initiatief van Piet van Est. De dertiende étappe heeft dus het monotone karakter van de ronde niet1 kunnen doorbreken. Opnieuw werd de aanval vroeg ingezet. Ditmaal door Piet van Est, die in de voorgaande ritten zijn krachten gespaard had voor een goede prestatie. Piet sprong nauwelijks een kilometer na de start uit het pe loton weg; hij kreeg gezelschap van Stablinski en Darrigade. De Fransen wensten kennelijk geen risico's te ne men. Het trio duwde ijverig op de pe dalen, met als voornaamste tegenstander de felle schrale wind. Het werd voor hen geen eenzame strijd, want spoedig daarop ontvluchtten opnieuw enkele renners het peloton. Dat waren Bauvin, de Spanjaard Loronó, Defilippis, de re gionaal Groussard en Adriaenssens, en nog enkele kilometers verder sloten zich Barone en Favre bij de vluchtelingen aan. Verdere reacties van het peloton bleven daarna uit. De hoofdmacht werd voortdurend gecontroleerd door de dap pere Piet de Jongh en Jaap Kersten, die iedere aanval op Piet van Est af remden. De voorsprong van de kop groep groeide dan ook voortdurend. Na km. was zij 1 min. 40 sec.; na 30 km. 3.30 en na 66 km. precies 8 min. Op dat moment begon de regionaal Anglade zich te verzetten Hij won en- kele tientallen seconden op het peloton, maar een bedreiging voor de kopgroep is hij toch geen moment geworden. Hij zag spoedig het dwaze van zijn plannen i in Ook Siguenza van de Zuidoostploeg j waagde nog een kans. Eenzaam reed hij I vele kilometers door het deprimerende j landschap, waarin enkele aquaducten herinneringen opwekten aan de vroegere glorie van het Romeinse keizerrijk. Laag tempo Het tempo was inmiddels zeer laag gebleven, ruim 30 km. per uur, aanmer kelijk beneden de snelheid waarop he' tijdschema was geprojecteerd. Het kost te de kopgroep dan ook geen moeitt om een ruimere voorsprong op te bou wen. Veertig kilometer voor de finish was deze zelfs meer dan dertien minu ten. Het verschil werd daarna iets ge ringer door de pogingen 'van enkele renners in het peloton om hun positie in de slotfase te verbeteren. Wim van Est, bijvoorbeeld, probeerde nog te de marreren, maar de controle was te scherp. Ten aanzien van het toekennen van de prijs van de meest strijdlustige renner zijn in deze ronde al een aantal merkwaardige beslissingen genomen. Ook vandaag was de uitspraak opmerkelijk Piet van Est had de premie ten volle verdiend: hij had de aanval ingeleid en daarna zeer veel werk in de kopgrrep gedaan. Maar er werd anders beslist: Barone kreeg de meeste stemmen Mo gelijk omdat Van Est geen Fransman is.... Uitslagen en klassementen Etappe-uitslag: De uitslag van de der tiende étappe van Marseille naar Alès over 159 km. luidt: 1. Defilippis (ïtaiie) 5.02.54; 2. Stablinski (Fr.); 3. Darrigade I (Fr.)4. Piet van Est; 5. Barone (lie de France); 6. Groussard (W.); 7. Favre (Zwitserl.); 8. Bauvin (Fr.); 9. Adriaens- sens (België); 10. Lorono (Spanje) allen z.t.; 11. Schellenberg (Zwitserl.) 5 13.34; 12. Wim van Est; 13. Thomin (W.); 14. Keeteleer (België)15. Barone (Italië) 16. Picot (W.); 17. Bourles (W.>; 18. Horelbeeke (lie de France) allen z.t.; 19. ex aequo het grote peloton waarin Anquetil, Bergaud, Forestier, Privat (Fr.), Janssens, Blanckaert (België), Nencini (Italië), De Jongh, Kersten, Stolker, Voorting, Anglade (Z.O.), Has- senforder (N.O.C.), Jean Bobet (lie de France), allen z.t.; Friedrich (Luxemb.), Trochut (Z.W.) en Pintarelli (Italië) staakten de strijd. Algem. klassement. 1. Anquetil (Fr.) 80.13.28, 2. Forestier (Fr.) 80.17.30; 3. Janssens (België) 80.24.30; 4. Picot (W.) 80.25.18; 5. Wim van Est 80.27.25 op 13.57; 6. Bauvin (Fr.) 80.27.28; 7. Rohr- bach (N.O.C.) 80.29.39; 8. Tean Bobet (lie de France) 80.30.21; 9. Lorono (Sp.) 80.31.36; 10. Barone (lie de France) 80.32.06; 11. Defilippis (Italië) 80 33 15; 12 Planckaert (België) 80.33 22; 13 Nen cini (Italië) 80.34.12; 14. Mahé (Fr.) 80.35.30; 15 Schellenberg (Zwitserland) 80.38.33; 16 Christian (Zwits.) 80 39 33; 17 Lauredi (Z.O.) 80 40.05; 18. Adriaens sens (België) 80.41.09; 19. Dotto (ZO) 80.41.58; 20. Thomin <W.) 80.45 25: 29. Piet van Est 81.19.51; 33. Voorting 81 25.35; 43. De Jongh 81.39.23; 49. Ker sten 81.55.09; 60. Stolker 82.19.54. Dagploegenklassement: 1. Frankrijk 15.08.12; 2. Italië 15.20.02; 3. ex aequo West, Ile de France, België, Nederland (Piet van Est, Wim van Est, De Jongh), Zwitserland en Spanje in 15.30.02; 9. ex aequo Z.W., Z.O., N.O.C. in 15.40.42. Aangezien er in de gemengde Luxem burgse ploeg slechts twee renners zijn overgebleven, komt deze ploeg niet meer op de lijst van het ploegenklassement Algem. ploegenklassement: 1. Frank rijk 238.58.12; 2. Italië 240 42.25; 3. West 240.46.58; 4. Ile de France 241.01 19; 5. België 241.08.56; 6. Nederland 241.24.18; 7 N.O.C. 241 48.32; 8. Z.W. 242 00 05; 9. Zwitserl 242.07.01; 10. Z.O. 242.10.41; 11. Spanje 242.55.22. Puntenklassement: 1. Thomin (W.) 189 pnt.; 2. Wim van Est 206 pnt.; 3. Picot (West) 214 pnt.; 4. Forestier (Fr.) 215 pnt.; 5. Schellenberg (Zwitserland) 226 pnt.; 6. Christian (Zwitserland) 238 pnt.; 7 Anquetil (Fr.) 239 pnt.; 8. Planckaert (België) 291 pnt; 9. Bauvin (Fr.) 305 pnt.; 10. Nencini (Italië) 323 pnt.; 11. Keteleer (België) 341 pnt.; 12. Bobet (Ile de France) 349 pnt.; 13. Mahé (Fr.) 372 pnt.; 14. Lauredi (Z.O) 384 pnt.; 15. Voorting (Nederland) 387 pnt.; 16 Barone en Jean Bobet (beiden 11e de France) 391 pnt.; 18. Rohrbach 'N.O.C.) 406 pnt.; 19. Defilippis Ital 419 pnt.; 20. Janssens (België) 444 pnt. De prijs vooi de grootste pechvogel is toegewezen aan de Duitser Lothar Fne- drich, die van de meest strijdlustige aan Barone. Michel Stolker bekijkt keurend zUn kar retje na een schoonmaakbeurt. Aan zijn gezicht te zien is de zaak wel voor 100 procent oké! Er was eens een gemengde Luxemburgse ploeg. Nu is er helemaal geen ploeg meer. De gemengde Luxemburgse ploeg, die met vijf Luxem burgers, twee Portugezen, een Italiaan, een Duitser en een Engelsman in Nantes was vertrokken heeft opgehouden te bestaan. De Luxemburgers met Charlie Gaul als een der favorieten voor de tour wa ren de eerste, die met de Italiaan Bolzan de strijd staakten. Vanaf dat moment werd er alleen nog maar ge sproken over de internatio nale formatie. Brian Robin son de elegante Britse ren ner, was het volgende slacht offer van de bezemwagen, de equipe werd al minder inter nationaal en ploegleider Nicolas Frantz, in 1927 en 1928 winnaar van de tour, had nog slechts de twee Por tugezen Barbosa en Da Silva ?n de Duitser Friedrich over. Drie renners dus. Het was voldoende om nog elke dag een plaats te krijgen in het ploegenklassement. waarin de tijden van de drie snelste renners van e'ke» pl^g wor den opgeteld. I" de plo°gen- klassementen, die in Ales werden opgemaakt, kwam de internationale ploeg echter niet meer voor. Hans Frie drich, de Duitser, die in de vorige etappe van Cannes naar Marseille nog als ver rassende tweede achter Sta blinski was binnengekomen gaf er vrij kort na de start in Marseille de brui aan. Plotseling stopte de gehele karavaan, fotografen scho ten toe, want er was een renner vlak voor een der volgwagens gevallen en dat is altijd wel een plaatje waard. De geleerden zijn 't er niet over eens of Frie drich over een bananenschil slipte of dat hij het wiel van een der andere renners raak te, een feit was, dat de Duit ser die bekend staat als een uitstekend zanger en opera liefhebber. pijnlijk trekkend met zijn been de berm opliep en een lift vroeg aan de am bulancewagen Nicolas Frantz blijft met twee Portugezen in de koers. Met de Oostenrijker Chris tian als lid van de Zwitser se ploeg kunnen Portugal en Oostenrijk zich beroemen op het feit. dat zij de enige deelnemende landen in de Tour de France 1957 zijn. die nog geen verliezen hebben geleden. Aan de 26-jarige André Trochut. als debutant gestart in de Franse Zuid west-ploeg. zullen de tour- volgers altijd terugdenken als aan de man, die het slachtoffer van „trop de chutes" teveel valpartijen is geweest. Trochut is zo onge veer in elke etappe geval len en nu tussen Marseille en Ales maakte hij zijn laat ste „chute". Hij staakte de strijd. Kennelijk heeft Tro chut het zelf ook gedacht. „Trop de chutes" het zal aan zijn naam liggen. Een derde uitvaller van daag was de lange Italiaan Pintarelli, de man die zich dinsdag zo kwaad had ge maakt op Michel Stolker, omdat deze aan de staart van het peloton eenmaal over zijn inzinking heen zijn eigen tempo wenste te rijden en niet op Pintarelli en Barone wenste te wachten. Ook nu kreeg Pintarelli de pedalen weer moeilijk rond. Hij stap te af en bracht het aantal renners dat nog in de strijd is terug tot 67. Elke dag opnieuw priemt de zon haar stralen in de ruggen van de zwoegende renners. Velen al zijn tenge volge van de warmte uit de koers gestapt. Bij elke ravi taillering liggen grote kool bladen klaar voor de renners. Zij leggen deze koolbladen op het achterhoofd, zodat de nek door het koele groen wordt beschermd en trekken de coureurspet erover heen. Men heeft de tourarts, dokter Dumas naar zijn mening ge vraagd over dit huismiddel tje. De jeugdige medicus gaf toe. dat het koolblad een goede bescherming kan bie den tegen een te grote in vloed van de zonnestralen op dat deel van het lichaam, waar het ademhalingscen trum huist Interessanter nog is de vraag, die onder de verzorgers en de sportmedici opgeld doet, over het drin ken van de renners. De een beweert: zo weinig mogelijk, de ander zegt een warme drank, zoals hete thee. is het beste. Een derde beweert: bij veel transpireren moet men veel drinken. Dokter Dumas is het hiermede eens. maar hij waarschuwt tegen het veel drinken van wat maar dorstlessend is. Bier bij voorbeeld kan tijdens het rij den ineens leiden tot verval van krachten. De tourarts wijst erop. dat bij sterk tran spireren zeer veel zouten en vitamine c verloren gaan. Zijn recept luidt dan ook: sinaasappelensap met vijf gram zout op een liter. Men spreekt wel van mensen, die het zout in de pap niet ver dienen, er zijn dus renners, die het zout in de limonade niet verdienen

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5