Een hogeschool doorlopen alléén om lopen te leren Waar kinderen opnieuw geboren worden Mytylschool te Leiden geeft de vreugde van het zélf doen terug Schei*p Gemeente HBS te Leiden Leidse Universiteit UIT DE OMGEVING DONDERDAG 11 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Hier zijn de kinderen van de My tylschool, spastische, onmachtige kin deren, kleuters bij wie ledematen ontbreken, of verkeerd zijn gegroeid. De stry lende, beweeglijke ogen van deze jonge mensen liegen er echter niet om: dit zijn geestelijk normale kinderen, die als elk kind naar liefde en verzorging hunkeren. gingen met normale spanningen van de spieren uit te oefenen, bijv. zich in evenwicht te houden. Slechte behuizing aan Zuidsingel De meeste leerlingen van de My tylschool te Leiden zijn spastische kinderen: d.w.z. dat de juiste spier spanning ontbreekt. In tegenstelling tot de kinderver lamming, waar de aangedane spie ren te weinig of niet werken, is er bij de meeste spastische ziekten een teveel aan spierspanning. Er zijn pa tiëntjes, waarvan de spieren geheel stijf zijn. Ook zijn er kinderen bij wie door niet pijnlijke krampen, armen, benen en hoofd voortdurend bewe gen. Vroeger werd aan die kinderen niets gedaan. Nu kunnen zij een be handeling (Bobath) ondergaan, die er op gericht is de spanning in de spieren te verminderen. De patiënten worden in een houding gebracht, waarbij zij geholpen worden bewe- POTLOOD en GEEST No 522. Horizontaal: 1. onder richt, 4. berg, 6. monster, 7. bekende afkorting, 9. term bij het boksen (afk.), 10. legendarisch koning, vol gens de legende uitvinder van het bier, 15. jongensnaam, 16. plechtige gelofte, 17. gem. in N.H., 20. voeg woord, 21. bekende afkorting, 22. beelden, die in de slaap voor de geest komen, 24. jongensnaam, 25. vis. Verticaal: 1. niet gevuld, 2. stoom schip (afk.), 3. op die plaats, 4. tel woord, 5. korte tijd, 8. gem. in Dren te, 9. menigte, troep, 11. bijwoord, 12. visschuit, 13. bastaarduitgang, 14. ontkenning (spreektaal), 17. schor, 18. kasteel, 19. nobel, 22. lengtemaat (afk.), 23. familielid. Oplossing morgenavond. Oplossing No 521. Horizontaal: 1. do. 3. Oss, 6. en, 7. portaal, 11. maart, 13. al, 15. ga, 16. mark, 17. boer, 18. E.K., 20. mi, 21. baars, 25. sandaal, 27. li, 28. Eem, 29. ar. Verticaal: 2. op, 3. ora, 4. stal, 5. sar, 6. el, 8. om, 9. at, 10. hamel, 12. Maris, 14. lak, 15. gem, 19. Made, 21. ba, 22. Ane, 23. ram, 24. sa, 25. si, 26. la. Voor hen een hogeschool aan studie. In de Mytylschool te Leiden ko men de spastische kinderen binnen als hulpeloze wezens, op een leeftijd, waarop andere kinderen al tot ver rukking van de ouders eeji aardig mondje praten. De kinderen hier kunnen niet spre ken, hoewel zij meestal goed bij ver stand zijn, alléén omdat zij de con trole over de spieren missen. Door regelmatig oefenen is het dikwijls mogelijk, dat de kinderen leren zich verstaanbaar maken. Het onderwijs begint met massage en bewegingsoefeningen; het kind leert zitten en zich in evenwicht hou den, het leert los staan en in het gunstigst geval zelfs lopen. U moet echter niet vergeten, dat de kinderen Een masseuse leert een aardig meisje de kunst van het zitten. De duif, die geluk bracht De naam Mytylschool staat in verband met een schone legende. „Mytyl zocht de blauwe vogel van het geluk voor een ziek meisje. Zij zocht met haar broer tje Tyltyl overal,, maar zij kon den de vogel niet vangen. Toen gaf Mytyl haar enig bezit weg; dat was een tortelduif. Zij gaf de vogel aan het zieke meisje en de duif werd blauw en bracht genezing en geluk. Alleen degene, die iets kost baars, n.I. zijn persoonlijkheid, inzet voor het gestoorde kind, kan helpen. Hoge eisen worden gesteld aan allen, die aan deze school wer ken. Mogen wij een kleine eis aan u stellen waar het gaat om de collecte voor de Mytylschool, die van 1520 juli a.s. in Leiden gehouden wordt? hier een hogeschool aan studie vol gen alléén om het einddoel: lopen te bereiken. Ook lessen. Intussen geeft de Mytylschool op zijn eigen aangepaste wijze les aan de kinderen. Niet alleen spastische kinderen zijn hier, ook andere licha melijk gebrekkigen. Wat een kind leert hangt of van zijn vermogens. Ieder kind krijgt les in de gewone vakken van de lagere school. Het onderwijs past zich aan aan het vermogen van de kinderen. Wij hebben gezien met welk 'n moed de kleinen zich blijven oefenen de letters en de cijfers op de juiste plaats te krijgen op een metalen strip met metalen letters. Zij werken met de hand links of rechts, desnoods met de mond of de voet. Wij hebben ook gezien waartoe dit onderwijs kan leiden. Een zestien jarige jongen hamerde met woedende ijver op de toetsen van een schrijf machine. Hij maakte Engelse thema's foutloos, het zoeken van de juiste toetsen kostte hem echter een enor me inspanning. Slecht behuisd. In de oude school aan de Zuidsin gel te Leiden, waar twee klassen voor deMytylschool zijn gereserveerd, wor den op deze wijze kinderen nogmaals geboren. Zij leren leven, de vreugde van het zelf doen bereikt ook hun har ten. Jammer dat de staf van personeel onder leiding van het schoolhoofd, de heer T. Tieleman, hier onder zulke primitieve omstandigheden moeten werken. We hoorden, dat er plan nen zijn voor een nieuwe school op een terrein bij de Anna-kliniek te Leiden. De ligging in dit medisch centrum zou ideaal zijn. Laten we hopen dat deze plannen spoedig ge realiseerd worden. Geslaagd voor het eindexamen H.B.S.-B: A. Bazuin, W. F. Beunder- man, Sassenheim, G. Blöte, Ch. Braun, Oegstgeest, B. Drejer, Oegst- geest, G. F. Drejer, Oegstgeest, A. Th. van Eyl, Voorschoten, F. Focke, F. de Gast, Irene Gaykema, J. Hoo- gendijk, P. Karduks, J. S. Kuinders- ma, Oegstgeest, A. Mulder, W. O. Noorduyn, Oegstgeest, P. J. Paauw, jhr A. J. Sandberg, Sassenheim, P. J. Schippers, Warmond, C. Vlaardin- gerbroek, M. de Water, A. W. Wijt- kamp, J. Zandvoort, K. Zeldenrust. Afgewezen: 4. Daar waar geen plaatsnaam bij vermeld is, is dit Leiden. V.G.L.O. ST. MARTHA. Geslaagd voor diploma koken, huishoudkunde en naaien; Ria Boeff, Trees Brasker, Annie Colpa, Henny Deykers, Erna Gorthuis, Leny Grob- bee, Els Hogendorp, Cobi Juffermans, Ria v. Klinken, Nel Koevoet, Greet Kok, Helen Kriek, José v. d. Meel, Nel Mulder, Olga Vc.n Noort, Ria Olyerhoek, Ans v. d. Pompe, Henny van Rijn, Lies Slingerland, Leny Speel, Greet Steenbergen, Janny v. Veen, Truus v. d. Voort, Thea Vink, Leny IJzerman, Ineke v. Kins, Rietje Biegstraaten, Alie Cornelissen, Irene Ciere, te loeiden, Toos Bogaards, Rijnsburg, Bep Brouwer, Elly Brou wers, Corry Vermeulen, Joke v. d. Voort, Corry de Vogel, Nel Zwet sloot, te Zoeterwoude, Willy de Groot, Agaat Volwater, Leiderdorp, Agaat Hakker, Oegstgeest, Fia Hooy- mans, Valkenburg, Annie Koetsier, Lies Zoetemelk, Katwijk, Annie Lie- verse, Annie Volwater, Hoogmade, Sjannie Zwartjes, Hazerswoude. AFSCHEID VAN DE HEER J. MARTIJN. Ter gelegenheid van het afscheid van de heer J. Martijn, als algemeen- procuratiehouder van de Amster damse Bank N.V. Kantoor Leiden, werd gisteren in het kantoor Rapen burg 39, een receptie gehouden, waar velen de scheidende functionaris de hand kwamen drukken. Om half zes werd de heer Mar tijn in de vertrouwde omgeving van de plaats, waar hij 46 jaar lang ge werkt heeft en omringd door alle col lega's, vele oud-collega's en gepen sioneerde beambten, door een der directeuren, de heer Moens, hartelijk toegesproken. De heer Moens belichtte de car rière van de scheidende procuratie houder, die op 1 juni 1911 in dienst trad van de firma Lezwijn en Eige- man, in 1918 door de overname van de firma door de Amsterdamse Bank bij laatstgenoemde in dienst kwam, door zijn bijzondere kwaliteiten op 30 april 1927 tot bijzondere procura tiehouder werd benoemd en in mei 1946 tot algemeen procuratiehouder werd bevorderd. De heer Moens roemde zijn, ook thans nog, onver flauwde werklust, zijn grote gevoel voor humor, waarmede hij in zijn werk gesteund werd en waardoor hij dikwijls moeilijke situaties gemakke lijk wist op te lossen. De oudste collega-procuratiehou der, de heer v. d. Werf dankte de heer Martijn voor de bijzondere be wijzen van sympathie, vriendschap en samenwerking, die de collega's van hem mochten ondervinden en sprak de hoop uit, dat de heer Mar tijn nog vele jaren in goede gezond heid van zijn pensioen zal mogen ge nieten. Van directie en beambten ontving hij een geschenk en bloemen. De heer Martijn sprak dankwoorden aan directie en beambten. LEID SE TEXTIELFABRIEK VAN WIJK CO. In de gistermiddag in het Gulden Vlies gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Textielfabrieken Ge broeders Van Wijk en Co., deelde de directeur, de heer J. W. Heringa, op een gestelde vraag mede, dat de or derpositie voor dekens tot het einde des jaars goed bezet is, die der garens was iets korter. Het jaarverslag werd hierna goedgekeurd. Evenzo ge schiedde met de balans en de winst en verliesrekening. Aan het slot van de vergadering deelde de president-commissaris, de heer J. S. van NijmegenSchone- gevel naar aanleiding van een vraag van een der aanwezigen een en an der mede over de tussen Van Wijk en Cranenburgh en Heringa geslo ten poolovereenkomst. Beide ven nootschappen blijven daarbij afzon derlijk bestaan, doch door gezamen lijk opereren komt men tot een ratio neler produktie. Nu Van Wijk N.V. weer winsten gaat afwerpen zullen de baten worden verdeeld volgens een bepaald overeengekomen sy steem, doch binnen niet al te lange tijd hopen de commissarissen met voorstellen te komen tot het aangaan van een volledige fusie, hetgeen de verwachting wekt, dat dit zal leiden tot een grotere rentabiliteit van het bedrijf. Voor het einde van het jaar hoopt men plannen tot een fusie aan de aandeelhouders te kunnen voor leggen. Op een vraag waar het verlies op de balans vandaan komt, meende de voorzitter het antwoord te moeten schuldig blijven. De geschiedenis der laatste jaren had hierover reeds ge noeg gezegd. Geslaagd voor het Apothekersexa men mej. N. Amstelveen te Leiden, mej. N. van Schagen te Rotterdam, mej. A. G. Rooth te Rotterdam en de heren H. van der Meer te Den Haag en C. Vrij te Maassluis. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld „Analysis of some results in hospital obstetrics in Aruba (Netherlands An- tilles)", de heer J. A. M. de Ruyter, geboren te Noordwijk en thans wo nende te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proef schrift getiteld „Vita e opere di Ag- nolo Torini" mevr. I. Hijmans Tromp, geboren te Vicente Lopez (Argentinië) en thans wonende te Leiden. (De promotie geschiedde cum laude). Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. Recht mej. H. M. A. Dre- wes te Leiden en de heren J. H. van der Veen te Wassenaar, H. A. Bou- man te Zwolle, A. H. Baak te Den Faag en H. C. Knoppers te Heteren; idem voor het cand. examen Godge leerdheid de heren A. Vroegop te Leiden, P. Feenstra te Nijland (Fr.) en J. Hoekert te Voorburg; idem voor het cand. examen Franse taal- en letterkunde de heren J. A. M. van der Krabbij te Den Haag en C. F. van Kooten te Haarlem. VOORSCHOTEN GEMEENTEAMBTENAREN VOETBALDEN TEGEN ONDERWIJZERS. Aan het einde var. de schoolsport dag speelden de gemeenteambtenaren een voetbalwedstrijd tegen de onder wijzers van deze gemeente. De wed strijd werd met 41 door het onder wijzend personeel gewonnen. De ploeg van de gemeente-ambte naren bestond uit het administratief personeel o.l.v. van de gemeente-se cretaris de heer J. de Bres. Het on derwijzers-elftal bestond uit onder wijzers van de diverse scholen met 2 hoofden van scholen o.l.v. de heer P. Karremans. De r.-k. jongensschool le verde de meeste spelers voor dit elf tal nl. 5. De wedstrijd werd geleid door de heer J. van Bemmelen, die dit op zeer prettige wijze deed. Kapelaan A. Groenendijk maakte voor de aan vang van deze wedstrijd, waarvoor vrij veel belangstelling bestond enige foto's. Burgemeester D. J. v. d. Hoe ven verrichtte de aftrap. Er was vrij veel publiek, maar vooral de jeugd van Voorschoten liet zich niet onbe tuigd en moedigde hun onderwijzers ten zeerste aan. Het piestige van de onderwijzers steeg door de overwin ning van hun elftal tot grote hoogte! Direct na de aftrap werd in hoog tem po gespeeld. De ambtenaren hadden de toss gewonnen en kozen wind en zon mee. De ambtenaren hadden na 10 minuten spelen reeds een achter stand van 10, doordat een der amb tenaren de fout begin in eigen doel te schoppen. Spoedig daarna wisten de onderwijzers de voorsprong te vergroten. Toen de kleine, maar zeer snelle rechtsbuiten Appel een mooie voorzet gaf, wist van der Kooy met een prachtige kopbal er een mooi doelpunt van te maken. 02. De heer Sieb Kuypers redde voor de rust de eer van de ambtenaren. Na de rust ligt het tempo aanzien lijk lager. Het onderwijzend personeel blijkt nu wel steeds in de meerder heid te zijn, want dit overwicht wordt uitgedrukt in twee doelpunten resp. van midvoor van der Kooy en van linksbuiten v. d. Schinkel. Hoewel de ambtenaren alles op alles zetten om de nederlaag zo klein mogelijk te ma ken de zeer goed spelende spil van Rooyen wordt hiervoor zelfs naar de voorhoede gedirigeerd, het baat hen niet, mede door het uitstekende kee pen van Van Wetten. Met de 41 stand komt het einde van deze onder ideale weersomstandigheden gespeel de wedstrijd, die zo zeer in de smaak gevallen was, dat direct na afloop reeds een afspraak gemaakt werd voor een returnmatch, welke in begin september gespeeld zal worden. De wedstrijd gemeente-ambtenarenon derwijzend personeel zal hoogst waar schijnlijk wel een traditie worden als besluit van de schoolsportdag. Diploma-uitreiking. Op de bin nenplaats van het gemeentehuis reik te gistermiddag de voorzitter van de vereniging voor Veilig Verkeer afd. Voorschoten, mr Drossaart Bentfort, bij ontstentenis van burgemeester v. d. Hoeven aan 114 kinderen uit onze gemeente het diploma voor Veilig Verkëer uit. 4 Kinderen kregen nog een extra vermelding voor de buiten gewone prestaties bij het afleggen van het examen. LEIDSCHENDAM Het a.s. Oranjefeest. Het jaarlijks Oranjefeest onder auspiciën van de Wilhelminavereniging zal een aan vang nemen op dinsdagavond 6 aug. a.s. De opening heeft plaats met een etalage-wedstrijd door dt plaatselij ke middenstand terwijl de harmonie St. Cecilia vergezeld van de drum band de feestklanken zal uitbazuinen. De uitreiking van de prijzen voor de wedstrijd zal nog dezelfde avond plaats hebben door burgemeester H. Banning. De schooljeugd gaat woensdagmor gen in feestelijke stoet op van het ter rein aan de van Ruysdaellaan om daar afgewisseld door meerdere tractaties deel te nemen aan diverse jeugdspe- len. Des avonds komt de burgerij aan de beurt voor de volksspelen. Donderdagmorgen volgt dan het ringsteken te paard en in de middag een wielerronde voor amateurs op 't circuit Pr. Beatrixl?.an-Pr. Bernhard- laan-Pr. Margrietlaan. Des avonds volgt de ringstekerij per bromfiets. Tot slot van het dorpsfeest wordt donderdagavond een groot vuurwerk afgestoken wat steeds voor geheel de omgeving de belangstelling trekt. Gymnastiekdemonstratie. De r.-k. gymnastiekvereniging „Sport- lust" zal op zondag 21 dezer een grote demonstratie geven op het sportveld van R.K.A.V.V. aan de Van Ruysda. 1- laan. Aanvang 13.30 uur. De drum band van „St. Cecilia" heeft zich be reid verklaard de nodige muzikale medewerking te verlenen. N00RDWIJKERH0UT Geboren: Maria Anna Margaretha dr van P. M. M. Nieuwint en M. C. Oostdam; Ronald Jozef zn van B. Broekhof en J. A. van der Aart; Ma ria dr van B. Hoogendorp en M. van Soeren. Vóór honderd jaar Uit de Leysche Courant van Donderdag 11 Julij 1857. Leyden Gisteren had een per soon, by de oprigting van het Akademisch gebouw op de Ruïne alhier werkzaam, het ongeluk van eene belangryke hoogte te vallen, en zich daarby aanmer kelijk te bezeeren. In de Köln. Zeitung leest men: De Koning der Nederlan den heeft zyne goedkeuring ver leend aan het plan tot den aan leg van een spoorweg van Maas tricht naar Nymegen. De lyn zal te Roennonde en Venlo sta tions hebben. KATWIJK Onder+rouwd: A. M. Baatsen en E. V. T. van den Akker. M. de Kluyver en A. E. Oudshocrn. Overleden: W. de Vries 84 jr. J. M. Beaufort 68 jaar. SASSENHEIM Personalia. Aan de Nijmeegse universiteit slaagde de weleerw. heer A. M. van Reisen voor het bac- calaureaatsexamen Theologie. Oranjefeesten. Het ligt in het voornemen van het bestuur der Oran jevereniging om dit jaar bij gelegen heid van de komende feesten op 18 en 19 september a.s. weer volksspe len te organiseren. De navolgende spelen staan op het programma: 1. touwtrekken voor heren boven 18 jaar; Ingeschreven kan worden door ploegen van 4 man (firma's, sport verenigingen .vrije ploegen); ton- knuppelen voor heren van 18 jaar en ouder; 3. hardlopen met hindernis voor dames en heren (alle leeftij den); 4. tobbetje steken voor paren; 5. stoelendans voor meisjes tot 18 jaar; 6. ruiter te paard voor jongens van 1618 jaar. Zaterdag a.s. 13 juli is er gelegenheid tot inschrijving voor deze spelen in hotel „Het Bruine Paard" en wel van 19.0021.00 uur. De spelen gaan alleen door bij vol doende deelname. ZOETERWOUDE Oranjefeesten. Op woensdag 17 juli wordt het Oranjefeest gevierd. De feesten worden op de vooravond, dinsdag 16 juli, ingezet met een Schenkelloop met een deelneming van buurtploegen, drie uit elke buurt. Daarna volgt een rondgang van de drumband, opening van het feestter rein en een gecostumeerde voetbal wedstrijd op het feestterrein. De feestdag word ingezet met een kinderoptocht vanaf het parochiehuis naar het raadhuis alwaar een aubade voor de burgemeester wordt gehou den. De kinderspelen en tractatie van de schooljeugd zullen op het feestter rein plaats hebben. De volksspelen worden gehouden 10 uur, stoelen dans 11 uur, tobbetje steken 14.30 uur, kruiwagenrace 16 uur, hinder nisrace. He wielerprogramma vangt aan 18.30 uur op het circuit Zwet- kadeSchenkelweg. De feestrace (geen race- of sportfiets). A jongens 1416 jaar, 4 ronden; b voor jongens 17 jaar en ouder 8 ronden. Wieler wedstrijd voor leden van de „Swift- combinatie" en dorpsgenoten in het bezit van racefiets. Om 21 uur is het slotnummer: stoelendans. Zwemgelegenheid. Naar wij ver nemen heeft het bestuur van de stichting zweminrichting haar taak neergelegd. De gemeente kon door de afwijzende beschikking van G.S. niet garant staan. Er is wel een be roep bij de Kroon aanhangig, maar de inmiddels verschenen bestedings beperking laat alle hoop op verwe zenlijking van de plannen varen. Inmiddels blijft vooral met de mooie zomerdagen de behoefte aan een zwemgelegenheid. Op primitieve wijze heeft een co- mitéé, zich noemend Comité Nood oplossing Zwemmen, inderdaad een oplossing gevonden, mede door de welwillendheid van de heer L. A. v. d. Ham, die zijn land aan de Noord- Aa belangeloos beschikbaar stelde. Zijn stallingen zijn ingericht voor aparte kleedgelegenheid voor dames en heren. De comitéleden, kapelaan G. Kap- teyn, J. Bosman, D. A. Mussers, A. Th. v. d. Fluit en H. Witteveen, be lasten zich met het toezicht. Er zijn enige voorlopige maatregelen getrof fen als verharding van de walkant en aanbrengen van springplanken. Alleen Zoeterwouders hebben toe gang. In de afgelopen week hebben honderden van de zwemgelegenheid gebruikt gemaakt. Er zijn echter nog geen geldmiddelen. Er wordt geen intree geheven. Voor dit sympathieke doel wordt een dezer dagen een col lecte gehouden. Gevonden. 1 gekleurde wollen sjaal, 1 gele wollen sjaal, 1 paar wol len gekleurde meisjes wanten, 1 paar zwarte vingerhandschoenen, 1 paar bruine vingerhandschoenen, 1 bruine kinderschoen. 1 paar witte kinder schoenen, 1 boodschappentas, kleur groen, 1 jongenspet, 1 dameshoed. 1 wijnrode jongensslipover, 1 wit wollen meisjesjurk, 1 rood kinder vestje, 1 bruine actetas, 1 kinderre genjas, 1 herenregenjas, verschillen de portemonnaie's, verschillende gla cé handschoenen, kentekenplaat RF 1002. Zijn terug te bekomen op de politiepost Raadhuis. Als de handen niet meekunnen, kan de mond redding brengen. Deze jongen tekent met een penseel, dat hij tussen de lippen houdt. (Foto's De Leidse Courant).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2