DE VIER UITGESTOTENEN WORDEN NIET VERVOLGD Malenkof in „lijdende" functie Malenkof wordt fabrieksdirekteor Boelganin prees kameraad Nikita Jeugdige metselaars wonnen zilveren troffel Wereldtentoonstelling te Brussel groeit gestadig Waar de worstjes aan de bomen groeien Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 i DONDERDAG 11 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14154 p.p. ƒ8.-. In Siberië, op veilige afstand van Moskou Georgi Malenkof, de man uit de groep van uit het presidium van de Rus sische communistische partij gestoten leiders, die de zwaarste kritiek te verduren heeft gehad, is benoemd tot directeur van een hydro-elektrisch krachtstation te Oest-Kamenorgorsk in Oost-Kazakhstan (Siberië). Malen kof is minister voor de krachtstations geweest. In de radio-uitzending van Moskou, waarin dit nieuws werd bekendge maakt, deelde de omroeper tevens mee, dat de vier uitgestotenen niet zullen worden vervolgd, zij worden slechts overgeplaatst in andere functies. Welke fpncties dat zijn, wordt voor de andere drie niet meegedeeld. van Moskou af (3.200 K.M.), om te kunnen spreken van „verbanning". VERTRAGING OF MILDHEID? Volgens waarnemers in Londen be tekent de benoeming van Malenkof, dat Kroestsjef de huidige campagne tegen de uitgestotenen wil vertragen. In de 40-jarige geschiedenis van het Sovjet-regime is het zelden voorge komen, dat leiders van het niveau van Molotof en Malenkof uit hun functies werden ontzet zonder hier voor met hun leven te moeten beta len. Kroestsjef demonstreert thans ken nelijk een politiek van mildheid. Hij vreest waarschijnlijk, dat een specta culair proces de publieke opinie in Rusland en in de rest van de wereld tegen hem zal doen keren. In de benoeming van Malenkof ligt een dubbele ironie. In de eerste plaats is hij een expert op hydro- elektrisch gebied en vervolgens is de plaats, waar hij zijn nieuwe functie gaat uitoefenen, Kazakhstan, het voornaamste gebied van Kroestsjefs ontginningsprojecten. Een van de be schuldigingen die Kroestsjef tegen Malenkof lanceerde betrof diens op positie tegen deze projecten. De plaats, waar Malenkof nu een leidende (of lijdende?) functie heeft gekregen, ligt overigens ver genoeg De te New York verschijnende „Daily Worker", het officiële dagblad der Amerikaanse communistische partij, heeft kritiek geoefend op de Sowjet-Russische communistische lei ders i.v.m. de jongste wijzigingen in het Kremlin. Joseph Clark, de redacteur-bui tenland van het blad, schrijft dat, in dien Malenkof inderdaad schuldig is aan hetgeen hem door Kroestsjef ten laste is gelegd, „bewijsmateriaal hier van aan het Sowjetrussische volk dient te worden overgelegd, terwijl voorts beide partijen moeten worden gehoord". Einde hittegolf Overal in Europa schijnt nu een einde aan de hittegolf gekomen te zijn. In Italië zijn 210 mensen het slachtoffer van de hitte geworden, in Oostenrijk 75 en in Frankrijk 42. In Milaan heeft men doodgravers van vakantie moeten terugroepen om de vele slachtoffers van de hitte te begraven. Ulbricht stelt zich veilig Walter Ulbricht, secretaris-generaal van de Oostduitse (communistische) Socialistische Eenheidspartij, heeft op een vergadering van het politieke partijbureau verklaard, dat het ogen blik niet gunstig is voor wijzigingen in het partijbestuur. Dat zou de po sitie van de partij tegenover West- Duitsland verzwakken, heeft het anti-communistische informatiebureau „West" uit betrouwbare bron in Ber lijn vernomen. Ulbricht zou gezegd hebben, dat reeds in 1953, na de opstand in Oost- Duitsland, fractievorming als die van de groep-Molotof in Oost-Duitsland was verhinderd door de uitschakeling van de groep „Hernstadt-Zaisser". De minister van Handel, Rau, zou hebben verklaard, dat het verbod voor studenten om West-Duitsland te bezoeken „scherpslijperij in de geest van de groep-Molotof is". Men zou op de vergadering ten slotte echter besloten hebben tot een agitatie-campagne onder de leuze: „Wie de eerste secretaris (Ulbricht) aanvalt, valt de partij als geheel aan" en „Alleen het centrale comité heeft het recht wijzigingen i'n de par tijleiding aan te brengen". Koek en ei in Praag „Het is nodig er de nadruk op te leggen, dat vooral de eerste secretaris van het centrale comité der Sowjet russische communistische partij, ka meraad Nikita Kroestsjef, zich ver dienstelijk heeft gemaakt met het ont maskeren en neerslaan van de tegen de partij agerende groep van Molo tof, Malenkof en Kaganovitsj", aldus heeft de Sowjet-premier, maarschalk Boelganin, volgens het Tsjechoslo- waakse persbureau „Ceteka" bij een maaltijd verklaard, die de Sowjet- .russische delegatie werd aangebo den door het politieke bureau van i de Tsjechoslowaakse communistische j partij. Boelganin verklaarde nog, dat de communistische partijen van de Sow- jet-Unie en van Tsjechoslowakije het volkomen eens zijn over „alle fun damentele vraagstukken betreffende de opbouw van het socialisme en de internationale arbeidersbeweging". „De beslissing van het Sowjetrus sische centrale partijcomité is van grote betekenis, niet slechts voor de Sowjet-Unie, doch ook voor het Tsjechoslowaakse volk en voor de overwinning van de zaak van het socialisme en het verzekeren van de wereldvrede", aldus heeft, volgens I „Ceteka", de Tsjechoslowaakse pre- mier Sirokj bij de maaltijd verklaard, waar ook Boelganin het woord voer de. Hij voegde hieraan toe: „Dit be sluit betekent een nieuwe overwin- De rijkdommen van de Sahara De Franse minister voor de Sahara heeft gisteren medegedeeld, dat de Franse regering in september a.s. een grote lening zal uitgeven voor het tot ontwikkeling brengen van de Sahara. De minister wees er op, dat als Frankrijk zich de nodige financiële offers zou willen getroosten, de olie- lagen in de Sahara Frankrijk binnen drie jaar onafhankelijk zouden kun nen maken van invoer van olie. ning voor de beginselen, zoals die door het Sowjetrussische twintigste partijcongres zijn aanvaard. Het is een zege van het Leninisme". Men gelooft overigens in welinge lichte Amerikaanse kringen, dat Boel- ganins vleitaal in Praag hem niet meer kan redden. Volgens de voor malige correspondent van „The New York Times" in Moskou, Salisbury, is de Russische premier reeds op zijn retour. Volgens Salisbury zou Sjoekof be stemd zijn als zijn opvolger. Bonn gaat met Moskou praten De Westduitse regering heeft woens dag verklaard, dat zij bereid is» itlit de Sowjet-Unie handelsbesprekingen te beginnen. Een 25 man sterke de legatie onder leiding van Rolf Lahr van het ministerie van buitenlandse zaken zal volgende week naar Mos kou kunnen vertrekken. De jongste Russische nota heeft ontkend, dat er nog vele Duitsers in de Sowjet-Unie gevangen gehouden worden. (Van Duitse zijde stelt men het aantal op 80.000). Maar het Krem lin verklaarde zich bereid over „in dividuele gevallen" te spreken in het kader van de handelsbesprekingen. De onderhandelingen zullen ver moedelijk op 29 juli beginnen. Bonn is het er met Moskou over eens, dat wel een handelsovereen komst, maar geen „klassiek" handels verdrag op lange termijn kan worden gesloten. Bonn verlaagt invoerrecht De Westduitse regering heeft be sloten tot een verlaging van de in voerrechten op industriegoederen met 25 pet Deze maatregel die een prijs- drukkende werking zal hebben, gaat op 15 augustus in. Men verwacht dat ook het enorme overschot op de Westduitse betalingsbalans nu wat geringer zal worden. Woensdag was de laatste dag van de nationale metsel-, straatmaken- en stukadoorwedstrijden van de vereni ging „De Nederlandse Baksteenindustrie", die werden gehouden in de Ahoy-hallen te Rotterdam. Winnaars werden (v.l.n.r.) Wim Bouwmeester en Kobus Termei, beiden van de Technische school te Zutphen, die de zilveren troffel mochten ontvangen uit handen van Rotterdams burgemeester mr G. E. van Walsum (rechts). Op de achtergrond ziet men het werkstuk waarmee zij de eerste prijs behaalden. Een beeld van de opbouw van de wereldtentoonstelling de „Expo '58" in Brussel. Op de foto ziet rneil het stalen geraamte voor de koepel die op het Nederlandse paviljoen komt. Rampen over Perzië In het noorden van Perzië, waar vorige week bij een aardbeving dui zenden doden vielen, is een tyfus- epidemie uitgebroken. Bovendien heb ben zich de afgelopen 24 uur zeven nieuwe aardbevingen voorgedaan. Honderden hutten zijn bij de laat ste aardbevingen in elkaar gezakt, maar tot nu toe zijn geen persoon lijke ongelukken gemeld. Men vreest dat in Saugchal, waar honderden doden dagenlang in de openlucht hebben gelegen, de tyfus Vele doden zal eisen. De hoofdstad Teheran ls door een griep-epidemie getroffen. Er zijn reeds 5000 patiënten gemeld. De sjah en zijn echtgenote zullen hun vakantiereis door Europa onder breken. Vandaag vliegen zij met een gehuurd vliegtuig naar Teheran te rug. Rode meerderheid in Nazareth De communisten hebben in de ge meenteraad van Nazareth de meer derheid behaald. De in 1954 gekozen raad telt 15 afgevaardigden, van wie er zes com munist, vier Moslem, drie katholiek en twee orthodox zijn. Door een coa litie tussen Moslems en christelijke afgevaardigden stonden tot op heden 9 stemmen tegenover de 6 der com munisten. Daar twee Moslems uit de coalitie zijn getreden en naar de com munisten zijn overgelopen, bezitten deze nu met acht tegenover 7 stem men de meerderheid in de raad. Van de 25.000 inwoners van Naza reth is tweederde christen, de rest Moslem. De christen-inwoners van de stad laten zich verdelen in even- grote orthodoxe en katholieke groe pen. Weer tomaten naar België België heeft met ingang van 10 juli de invoer van tomaten uit Ne derland weer toegestaan. Dit gebeurt op grond van de prijsontwikkeling voor dit produkt op de Belgische markt. Wel geldt dat enkel de sor teringen a en b uitgevoerd mogen worden, maar dat was ook bij voor gaande gelegenheden steeds het ge val. KORTE golf Te Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee is de tienjarige John Smith, die 's nachts uit zijn bed was gekomen om met zijn twee jonge honden te spelen, doodgeschoten Idoor zijn vader, die dacht met een inbreker te doen te hebben. Noord-Afrika en het Midden- Oosten lijden onder een sprinkhanen- plaag, de ergste sinds 27 jaar. Het i zwaarst getroffen zijn Libië, Tunesië, Tsjaad, Soedan, Centraal- en Zuid- Arabië en het Somali-schiereiland. Drie arbeiders zyn omgekomen en ongeveer vijftig gewond doordat woensdagochtend te Rome het dak van een garage van het stedelijk vervoersbedrijf instortte. Aangeno men wordt, dat door de hitte van de laatste dagen het ijzeren geraamte van het dak was ontzet. Een van de werknemers echter zei, dat de instor ting het gevolg geweest kan zijn van een ontploffing van een grote com pressor. Op de 1ste van de maand Sinds 1 april jl. doet zich op de eerste van elke maand een hoogst merkwaardig (natuur) verschijnsel voor in de omgeving van Stuttgart, in West-Duitsland: op die dag zijn plotseling in het groen van de bomen langs de weg tussen de dorpen Hom berg en Fohrenbuch worstjes van uit stekende kwaliteit gegroeid Een Van Gogh voor ruim 3 ton Op de wereldberoemde Londense kunstveiling Sotheby's werden giste ren alle records voor een Engelse veiling gebroken, toen de verzame ling van de New Yorkse financier William Weinberg, die na zijn vlucht uit Hitier-Duitsland in Nederland woonde, binnen 95 minuten 326.520 pond sterling opbracht. Met behulp van televisie werd het de grootste veiling sedert 1928, want de belangstelling was zo groot, dat lang niet alle drieduizend gegadig den, waaronder veel blauwbloedigen en miljonairs, in de grote zaal kon den worden ondergebracht en naar zijzalen en gaanderijen moesten ver huizen, waar zij via de televisie (de opnamen werden gisteravond door de BBC uitgezonden) de gebeurtenis sen konden volgen en dan via huis telefoons konden meebieden. De hoogste prijs (31000 pond ster ling) behaalde Van Goghs niet gesig neerde „De fabrieken van Clichy", dat hij in 1887 schilderde en dat slechts veertig gulden haalde in 1894 en 18.000 in 1928. Zijn twee jaar jongere „Hoofd van een engel" haal de 26000 pond sterling. Op de eerste april deden driehon derd worstjes hun met vreugde door de dorpsbewoners begroete intrede en zij zijn sindsdien zonder mankeren elke maand weer verschenen. De plaatselijke politie heeft alles in het werk gesteld om de edelmoe dige schenkers dezer „boomworstjes" op te sporen, doch tot nu toe ver geefs. Ook het inschakelen van po litiehonden met bijzonder fijne neu zen leverde niets op. Wel heeft men kunnen vaststellen, dat het hier geen Duitse, doch Franse worstjes betreft. Daar in de omge ving van Wuerttenberg talrijke Fran se troepen zijn gelegerd, wordt nu verondersteld, dat de „wonder- worstjes" afkomstig zijn uit reserve- voorraden van het Franse leger Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het veer S (Geldig van donderdagavond tot j S vrijdagavond. Opgemaakt te j kwart over elf). ENIGE REGEN Toenemende bewolking en tij- j delijk enige regen. Aanvankelijk zwakke, later overwegend ma- j tige wind tussen zuidoost en j zuidwest. Dezelfde temperaturen als van- daag of iets lagere. Enige regen In de onstabiele lucht, die woens dag boven Nederland aanwezig was, kwamen talrijke regen- en onweers buien voor, die plaatselijk veel regen veroorzaakten. Rotterdam meldde een hoeveelheid van 33 mm en in de stad Groningen werd zelfs 73 mm afgetapt. Onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk werd de buien activiteit geleidelijk onderdrukt. Op de oceaan is ten westen van Ierland een actieve depressie tot ontwikkeling gekomen, die met een snelheid van bijna 100 km. per uur in vrijwel oos telijke richting koerst. De regenzone van de depressie bereikte donderdag ochtend de Ierse kust. De depressie zal zich in de komende 24 uur over de Ierse Zee naar Midden-Engeland verplaatsen, terwijl het frontensy steem donderdagavond de Noordzee kust bereikt. Het zal daarna vergezeld van enige regen ons land passeren. De wind neemt toe uit richtingen tussen zuid oost en zuidwest. In de temperaturen komt weinig verandering. 12 Juli: zon op 4.36; onder 20.59; maan op 20.49; onder 5.23. Hoogwaterstanden 12 Juli: vun. 3.30; n.m. 4.00. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: ".tOCKHOLM zwaar bew. 19 C. OSLO zwaar bew. 20 '"COPENHAGEN zwaar bew. 20 ABERDEEN zwaar bew. 14 LONDEN licht bew. 2l AMSTERDAM zwaar bew. 19 LUXEMBURG licht bew. 18 PARIJS onbew 22 BORDEAUX mist 23 GRENOBLE regenbui 22 NICE onbew. 31 BERLIJN regen 24 FRANKFURT licht bew. 22 MüNCHEN regen 18 ZURICH regen 21 GENèVE zwaar bew. 22 LOCARNO zwaar bew. 25 WENEN regen 25 TNNSRRUCK regen 20 ROME licht bew. 30 AJACCIO licht bew. 29 Korreltje Velen zijn reeds dood voordat ze beginnen te leven.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1