Felle beschuldigingen van Kroestsjel te Leningrad $o«X De Leningrad-affaire tegen Malenkof uitgespeeld Molotof c.s. wilden Kroestsjef een beentje lichten Oude koeien uit de Leningradse sloot Molotof c*s* volkomen uitgerangeerd Sir Winston is nog steeds actief JCaele (laafden, hete óttaten OVERSTE VENTJE PROCLAMEERT ZICH TOT COMMANDANT KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 8 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14151 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. De eerste secretaris van de Sowjet-Russische communistische partij, Nikita Kroestsjef, heeft zaterdag in Leningrad, dat zijn 250-jarig bestaan viert, gesproken over de jongste wijzigingen in de Sowjet-ünie en zijn ontslagen tegenstanders in het Kremlin fel beschuldigd. Hij zei, dat het bezoek aan Leningrad door de jongste ontwikkelingen was uitgesteld, omdat de groep Molotof-Malenkof-Kaganowitsj bij de dis cussie over het bezoek der Sowjet-leiders aan de stad de gelegenheid had aangegrepen om felle aanvallen op het centrale comité der partij te doen. Malenkof was „bang" om naar deze stad te komen, omdat de voormalige premier „een der voornaamste organisatoren van de Leningrad-affaire" was. (Dit was een openbaar proces in Leningrad tegen de voormalige mi nister van staatsveiligheid Abakoemof, die 1954 werd terechtgesteld we gens „valse beschuldigingen" tegen een aantal partij- en regeringsfunc tionarissen. Abakoemof is later gerehabiliteerd). Kroestsjef beschuldigde Molotof, Malenkof, en Kaganowitsj van het beramen van een „lafhartig plan" om de sleutelposities in handen te ne men en de partijlijn te wijzigen. Hij viel ook Sjepilof, Molotofs opvolger als minister van buitenlandse zaken aan, die hij een „streber" met twee gezichten noemde. VREEDZAME SAMENLEVING. De Sowjet Unie, zal blijven streven naar vreedzame samenleving tussen landen met verschillende sociale en politieke stelsels, „een politiek van vriendschap tussen de volkeren, een politiek welke gericht is op de ver sterking van ons machtige socialisti sche kamp". De handels- en culturele betrekkingen met andere landen moe ten worden uitgebreid. TITO ZIET Z'N KANS. In Belgrado gelooft men, dat pre sident Tito met de machthebbers in het Kremlin correspondeert ter voor bereiding van nieuwe Russisch-Zuid- slavische besprekingen na de val de groep-Molotof. Bij de besprekingen met Tito in september van het vorige jaar kon Kroestsjef als gevolg van verzet der Stalinisten niet tegemoet komen aan Tito's wensen wat betreft de maté van vrijheid die de Oost-Europese communistische landen moeten ge nieten. Nu zou Kroestsjef geleidelijk kunnen komen tot een „nieuwe bena dering" van deze kwestie, zo verklaar de men zondag in Zuidslavische krin gen. De spoed, waarmee de communis tische partijen in Ooit-Europa zich achter Kroestsjefs overwinning op Molotof c.s. scharen, legt men in de Zuidslavische hoofdstad uit als een teken, dat de „stalinisten" in die lan den erg bang zijn voor hun positie. Zuidslavische functionarissen hopen, dat Kroestsjef er toe overgehaald kan worden alle Oost-Europese stali nistische leiders uit te schakelen. Volgens de Zuidslaven vallen hier vooral Walter Ulbricht (Oost-Duits- land), Antonin Novotny (Tsjecho- Slowakije) en Vulka Chervenkov (Bulgarije) onder. Minister-president Boelganin, die zaterdag evenals Kroetsjef het woord heeft gevoerd te Leningrad, heeft meegedeeld, dat de groep Malenkof KaganowitsjMolotof drie of vier jaar tegen het beleid van de partij in verzet is geweest. In alle grote kwes ties in de binnen- en buitenlandse po litiek waren de uitgestoten partij leiders het met de partijpolitiek on eens geweest. Ook de president van de Sowj et- Unie, president Worosjilof, en me vrouw Jekaterina Foertsewa en Sjwernik, twee nieuwe leden van het partijpresidium, hielden op vergade ringen te Leningral redevoeringen, waarin zij zich keerden tegen de Mo- lotof-groep. PROCES OP KOMST? Dat Malenkof nu in verband met deze stalinistische moordpartij ge noemd wordt, is een sterke aanwij zing dat er een proces komt, waarvan de afloop niet moeilijk te voorspellen Radio-Moskou heeft zaterdagavond in een Hongaarse uitzending opnieuw ontkend dat de verstotenen huisar rest hebben. De telefooncentrale in Moskou weigerde echter het Ameri kaanse persbureau United Press tele fonisch met Molotof en de andere af gezette leiders te verbinden. Radio-Moskou liet zaterdag de be titeling „kameraad" we6 toen over Molotof, Kaganowitsj en Malenkof werd gesproken. Men verwacht dat ook duizenden lagere partijleden in de Sowjet-Unie weggezuivertd zullen worden. Ver moedelijk zal er tegen hen geen ge weld worden gebruikt, maar zullen zij in fabrieken en op collectieve boerderijen tewerkgesteld worden. Nehroe in Nederland De eerste minister van India Pan dit Nehroe is hedenmorgen om 10.45 uur op het marinevliegveld Valken burg geland. Hij zal een tweedaags officieel be zoek aan Nederland brengen, tijdens hetwelk hij zal worden ontvangen op het paleis Soestdijk en een onder houd zal hebben met enkele leden der Nederlandse regering. Zijn ver blijf- in Nederland draagt evenwel, naar van Indiase zijde wordt ver klaard, het karakter van een be leefdheidsbezoek. reeds vanaf f 349,50 krediet- Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 LEIDEN Warme dagen in het Kremlin De vier afgezette Russische leiders hebben twee weken vóór hun eigen val een drieste poging gedaan Kroestjef aan de kant te zetten, meldt „Unita". Op 17 of 18 juni, aldus de corres pondent, hebben Molotof en Malenkof een spoedvergadering van het partij- presidium geëist om de redevoeringen te bespreken, die ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van Leningrad zouden worden gehouden. De vergadering van het presidium werd gehouden bij afwezigheid van drie leden. Direct na aanvang van de vergade ring deden Molotof en twee andere leiders een grootscheepse aanval op Kroestsjef en bestempelden zijn poli tiek als opportunistisch en liggende in de lijn van (wijlen) Trotzky. Zij eisten een wijziging in het par tijsecretariaat. Waarschijnlijk van hun sucecs over tuigd door van te voren gedane pei lingen, eisten zij onmiddellijk stem ming. Zij rekenden op een meerder heid, omdat drie leden van het presi- Rode spionage in Engeland Volgens de Britse „Sunday Ex press" zou een officier-vlieger van de R.A.F. de Britse autoriteiten op de hoogte hebben gebracht van een communistisch spionnagecomplot. Communistische agenten zouden de officier, die van Poolse afkomst is, gedreigd hebben met represailles te gen zijn familie in Polen, als hij geen inlichtingen zou verschaffen over de Britse radar. De officier deed alsof hjj zich voor de spionage leende, doch hij lichtte zijn superieuren in, waarna de con tra-spionagedienst van de R.A.F. een onderzoek instelde. Binnenkort zou den een of twee leden van de Poolse ambassade in Londen in verband met deze affaire uitgewezen worden, al dus de „Sunday Express". De 82-jarige Sir Winston Churchill, de vermaarde staatsman en oud-pre mier van Groot-Brittannië was ."e eregast op het grote tuinfeest van de conservatieve partij in het graafschap Woodford voor welk graafschap sir Winston zitting heeft in het parle ment dat werd gehouden te Wan- stead bij Londen. De „grand old man" van Engeland probeert hier met een dium afwezig waren. De eerste strijd was er daarom op gericht te beletten, dat er werd gestemd voordat het pre sidium voltallig aanwezig was. „Uit het gedrag van de aanvallers en de volkomen overeenstemming waarmee zij handelden, bleek, dat het viertal hun plan van te voren had uit gemaakt". Zelfs toen de drie afwezige leden in grote haast naar Moskou waren teruggekeerd, volhardden zij in hun eisen. De aanhangers van Kroestsjef be toogden toen, dat het vraagstuk slechts kon worden opgelost door het centrale comité. Hierop antwoordden de „tegen de partij gerichte" leiders, dat zij niet bang waren voor het centrale comité. Zij drongen er echter op aan, dat het centrale comité pas bijeen zou worden geroepen, nadat het besluit van het presidium bekend zou zijn gemaakt. Minstens 3 dagen lang werd over dit punt gestreden. Inmiddels werden in grote haast de leden van het centrale comité naar Moskou ontboden. Toen er 'n 260-tal bijeen was kon een vergadering niet meer worden tegen gehouden. Op 22 juni kwam het centrale comité bij een en toen werd het pleit in zeven dagen vergaderen uitgevochten. „Er was er niet één bij, die de vier steunde", aldus de correspondent. De vier Kaganowitsj Molotof, Malen kof en Sjepilof begonnen toen de aftocht te blazen. Maar het centrale comité was niet tevreden met deze terugtocht en eiste, dat de vier volledig ontmaskerd zou den worden. En nu waren het de ver- tegenwoodigers van de partij, die de rol van beschuldigers op zich namen, aldus de correspondent. Argentinië breekt met Venezuela Wegens een geschil over de activi teiten van ex-dictator, Juan D. Pe- ron in de Venezolaanse hoofdstad heeft Argentinië de diplomatieke be trekkingen met Venezuela „onderbro ken". De twee regeringen hebben eikaars ambassadeurs g.elast het land te ver laten. Volgens de Venezolaanse regering zijn er aanwijzingen, dat in de Ar gentijnse ambassade samenzwerin gen uitgebroed zijn om politieke vluchtelingen in Venezuela te ver moorden. Argentinië gaf geen enkele reden op waarom de Venezolaanse ambas sadeur tot ongewenst persoon is ver klaard. Maar het had Venezuela don derdagavond gevraagd Peron uit het land te zetten, omdat hij vanuit zijn ballingsoord leiding gaf i.an onder mijnende terroristische activiteiten in Argentinië. In verband met het 65ste lustrummige reünisten waren zo verstandig, van de gemeentelijke universiteit van zich met een paraplu te wapenen te- Amsterdam werd zaterdag in de gen de broeihitte, welke de intocht hoofdstad een reünie van het Amster- in Amsterdam over het gloeiende af- dams studentencorps gehouden. Som-fait allerminst tot een prettige wan deling maakte. Weer bezweken duizenden kuikens Weer is een grote zending Neder landse kuikens naar Italië het slacht offer van de hitte geworden. Toen zaterdag de speciale wagons, waar mee zij vervoerd werden, in Milaan geopend werden, bleek dat meer dan 400.000 kuikens aan de hitte bezwe ken waren. De 150.000 kuikens, die nog leefden, waren er slecht aan toe. De Italiaanse vereniging voor die renbescherming, die aan het begin van de hittegolf opschorting van de zendingen had aanbevolen, heeft proces-verbaal tegen de Nederlandse houten bal schade aan te richten in expediteurs laten opmaken. Het Mi- „de vrolijke keuken". Even later lanese blad „Corriere Delia Sera" hield hij een briljante redevoering, bracht het nieuws onder de kop waaruit bleek, dat hij nog ten volle „Weer een slachting van Nederland- in het hedendaagse leven staat. se kuikens". Over Oost-Indonesië De afgezette militaire commandant van Oost-Indonesië, overste Ventje Soemoeal, heeft zich zelf gisteren weer geproclameerd t t commandant van Oost-Indonesië. Hij heeft zijn hoofdkwartier verplaatst van Makas sar naar Menado in Noord-Celebes. Hij werd begin juni afgezet, nadat hij op 2 maart gebroken had met het centrale bewind in Djakarta. Gisteren zei hij op een jeugdcon- gres, commandant te zullen blijven, omdat de gehele bevolking van Oost- Indonesië dat wil. Wat meer is, zei hij, hele legercorpsen in Oost-Indo nesië gehoorzamen nog aan mij. De militaire commandant van de Kleine Soenda-eilanden, een deel van Oost-Indonesië, heeft op eigen gezag 47 Chinese scholen gesloten, omdat volgens hem op die scholen commu nistische leerstellingen werden on derwezen. Masjoemi voor democratie. De voorzitter van de grootste Is lamitische partij van Indonesië, Moh. Nasser en Israël President Nasser is bereid zich neer te leggen bij een uitspraak van het Internationaal Hof van Justitie over de rechten van Israël op het gebruik van het Suezkanaal indien ook Israël een dergelijke uitspraak als bindend wil aanvaarden. Nasser deelde dit gisteren opnieuw mede in een vraaggesprek dat hij Wilbur G. Landrey de manager voor het Nabije Oosten van het Ameri kaanse persbureau United Press toe stond. Weinig verandering Zaterdag bereikte in Nederland de hittegolf zijn hoogtepunt. Behalve in het noorden van het land en plaat selijk aan de IJsselmeerkust kwam de temperatuur toen boven 30 graden, in Eindhoven en op het vliegveld Zuid-Limburg werd het 36 graden. In het begin van de avond kwamen aan een voor de Belgische kust gelegen koufront zware onweersbuien tot ont wikkeling, die vergezeld gingen van windstoten van ongeveer 100 kilome ter per uur. De buien verplaatsten zich snel naar het noord-noord-oosten en trokken voornamelijk over het westen en noorden van ons land. Achter het onweersfront stroomde bij overwegend zuidwestelijke win den minder warme lucht west-Europa binnen. Zondag waren dientengevolge in Nederland, België en Frankrijk de temperaturen 5 tot 8 graden lager dan voorafgaande dagen. In MiddenEuropa houdt de hitte nog stand. Thans bevindt zich boven Schotland een depressie, die langs de Noorse kust naar het noord-oosten gaat be wegen. Tegelijkertijd breidt zich over Frankrijk een uitloper van een bij de Azoren gelegen gebied van hoge druk uit. In verband met deze ontwikke ling blijft ook morgen de wind over wegend in de westhoek en komt er in het temperatuurverloop niet veel verandering. De kans op regen is klein. Natsir, heeft zaterdag gewaarschuwd dat zijn partij als dat nodig is ten strijde zal trekken voor de demo cratie. De anders zo gematigde Natsir, zei dat op een bijeenkomst van de afde ling Midden-Sumatra van zijn partij. De Masjoemi verzet zich krachtig te gen de plannen van president Soe- karno om een „geleide democratie" in te voeren. Natsir betoogde dat ontbinding van het partijsysteem het einde van de democratie zou betekenen. Hij doelde daarmee duidelijk op de herhaalde oproepen van Soekarno om „de par tijen te begraven". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van maandagavond tot 5 dinsdagavond. Opgemaakt te 5 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN j Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. s Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 9 Juli: zon op 4.33; onder 21.01; maan op 18.52; onder 2.30. Hoogwaterstanden 9 Juli: v.m. 1.16; n.m. 1.45. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer temp, regen 23 C. motregen 21 onbewolkt 22 half bew. 22 zwaar bew. 23 licht bew. 24 zwaar bew. 29 licht bew. 29 licht bew. 27 licht bew. 33 onbewolkt 28 onbewolkt 35 half bew. 36 licht bew. 34 licht bew. 33 licht bew. 32 onbewolkt 33 onbewolkt 37 onbewolkt 37 half bew. 35 onbewolkt 32 licht bew. 31 Korreltje Het leven zou veel vrolijker kun nen zijn, wanneer de mensen het ern stiger zouden willen nemen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1