De Snowende Snot* <34 Leidse goochelaar „Anverdi11 kreeg titelprijs in Zwolle Schoonheid der moderne kunsten Bevorderingen aan 't Stedelijk Gymnasium Zó is het goed kersen eten Totaal vervoer vorig jaar: 60 millioen reizigers MAANDAG 8 JULI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 10 Beste mentale magie in Nederland De heer De Vries heeft het geheel zelf bedacht. Na we mogen wel zeggen jaren van voorbereidend denkwerk en nog eens maanden van teken- en constructiearbeid is hij er in geslaagd een apparaat te fabri ceren, dat de toeschouwers van de ene verbazing in de andere brengt. In het rek worden kaarten geplaatst: „Anverdi" weet steeds weer in welke volgorde de speelkaarten geplaatst zijn en hij weet ook zeer verrassende dingen over de som der getallen van de kaarten te vertellen. Zijn moeite is beloond geworden: zelfs na uitleg snapten wij de porté van dit geheime apparaat niet, de ju ry in Zwolle snapte het evenmin, maar zij was sportief genoeg aan de Leidse goochelaar de meesterprijs toe te kennen. Sinds de oorlog woont deze beken de goochelaar in Leiden. Hij is af komstig uit Hoorn, heeft in militaire dienst voor de Dienst Welzijnszorg als goochelaar in Indonesië gewerkt. Hij is ook zeer goed thuis met die vingervlugge kunstjes, die de mens Reeds in de jaren, dat andere kin deren nog met het ABC goochelen en in de tafels van vermenigvuldi ging tovenarij zien, voerde de kleine De Vries al met élan de toverstaf en hij bracht naaste familieleden tot verbazing en de tantes tot vertede ring met de toverkunstjes, die hij met zoveel vrijmoedigheid wist te demon streren. Maar ziet, nu plus minus 30 jaar later is de heer De Vries een geacht en veelgevraagd gooche laar geworden; naast zijn arbeid als banketbakker, heeft hij een zeer drukke practijk als goochelaar en als mentaal tovenaar. Deze laatste aanduiding behoeft nader commentaar. Iemand, die aan mentale magie doet, suggereert, dat hij bijzondere geestelijke gaven heeft; hij kan door blinddoeken héén kijken en hij weet wat achter zijn rug of in een nabij gelegen kamer geschiedt. Het is de bedoeling, dat de toeschouwers er nooit achterkomen op welke wijze zij» bij de neus om de tuin zijn geleid. Het is zelfs een strijdvraag of de kunstenaar in kwestie niet werkelijk over bijzondere geestelijke gaven be schikt. Het is juist in deze tak van de goochelkunst, dat de heer De Vries, Waldeck Pyrmontstraat 50 te Leiden, die in de Sleutelstad en ver re omgeving goede bekendheid ge niet onder de toneelnaam „Anverdi", een hoog punt heeft bereikt. En nu komt uit Zwolle het be richt, dat de Leidse „Anverdi" gis teren de eerste prijs heeft ontvangen in de klasse mentale magie, op het zesde nationale congres voor de goo chelkunst, dat werd gehouden door de Nederlandse Magische Unie. Anverdi heeft dus al goochelend de hoogste trap bereikt, hij is titel houder in deze zeer moeilijke bran che van het goochelwezen. We hebben in het gezellige huis aan de Waldeck Pyrmontstraat, waar mevr. De Vries, assistente van haar man, ook op het toneel, de scepter zwaait, een reeks ontwerpen en be schrijvingen gezien van het goochel- xaam, dat mee naar Zwolle is ge gaan en dat ongetwijfeld het leeuwen aandeel in het succes heeft geno men. volop gelegenheid geven zich over te geven aan zijn liefste bezigheid: zich te verbazen. „Anverdi" treedt voorts op als clowneske goochelaar en hij heeft zijn hart verpand aan het goochelen voor kinderen. Bij wie ook kan men meer onbedorven en oprechte verba zing zien, dan bij de kleintjes voor wie de gehele wereld nog één groot toverparadijs is. Proficiat „Anverdi" met deze natio nale onderscheiding! KAPPERS-EXAMENS Op de in Den Haag gehouden exa mens ter verkrijging van het bedien den-diploma voor het kappersvak, zijn voor het damesvak geslaagd: Mej. W. v. d. Bol, Noordwijk; mej. I. de Bruijn, Alphen a. d. Rijn; mej. A. Hakkaart, Leiden; mej. M. Hum- me, Leiden; mej. M. Nauta, Leiden; mej. W. Peursum, Rijnsburg; mevr. E. Peursumv. Gugten, Rijnsburg; mej. H. Schmidt, Leiden; de heer G. v. Staveren, Oude Wetering; mej. A. v. 't Wout, Noordwijk. En voor het heren vak de heren: A. Devilee, Leiden; P. Groot, Woubrug- ge; J. Lagerberg, Leiden; J. v. Voorn Nieuwkoop; P. v. d. Weijden, Noord wijk. Bevorderd van de 1ste naar de 2e klasse: Rob Boonstoppel, Ineke Bou- man, Carolien van Gulik, Geert van Gulik, Hans de Jong, Rudolf Jan Kloek, Gerard van Krieken, Noortje i Lambrechts, Hannie Smit, Paul Te- I selaar, Robby Veldhuyzen, Piet de I Vos, Wybe van der Waard, Marjo- lijne Beumer, Anton van der Burg, Els Engelenburg, Hans Moeiliker, Therus Vosmaer, Dik van der Hoek, Hans Metz, Barbara de Meyere, Bram van Mourik, Els Quack, Dora van Royen, Caroline Schneyder, Otto Strack, Maarten van Traa, Pleun Vol- ker, Karei Waasdorp, Eke van Ba tenburg, Bert Cohen, Marjon van Randwijk, Edmond Ruitenburg, Bert Venema, Roel Vochteloo, Wim Hu- beek. 3 Herexamen. 5 Afgewezen. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: Guido Bakema, Wander van den Berg, Harm Drewes, Margriet Drewes, Ariane Feitkamp, Jan-Wil lem Gast, Theo Geels, Tineke Hart man, Hans Hers, Rudy Kuyt, Wim Leenen, Robby van der Linden, Ed dy Lourens, Maarten Meyering, Ad- dy Richters, Irene Staverman, Pim Visser, Ans Vrielink, Marbeth Beu- kema toe Water, Herman de Liagre, Böhl, Marijke Bosch, Els van der Bijl, Jooke van Doorn, Jaap Goekoop, Cor- rie van der Horst, Piet Kruyt, Nena Oosthoek, Arie Remmelzwaal, Peter Schoonheim, Roelf Tieleman, Albert Vossepoel, Petra Herwever, Jan Ku- perus, Henka Niessen, Willem Storm van Leeuwen. 3 Herexamen. 8 Afge wezen. Bevorderd van de 3de naar de 4de klasse: Gege Callenbach, Leen Guyt, Alida de Jong, Eveline Kleyngeld, Rosemarie Koningsberger, Wybo Oosterhoff, Rik Meyer, Jaap van der Sande, Jikkie Schouten, Ans je de Wilde, Niek de Wolf, Jan Brouwer, Bas Jan Demenint, Wim Huizinga, Dorine Duyverman, Floris van Gin- kel, Eveline Goekoop, Adri Hoelen, Annie van der Hoeven, Marijke de Jonge, Ineke de Knecht, Henk Nije- boer, Beatrix Scheffer, Annemarie Uhlenbeck, Suur Verhoekx, Ria Ver hoogt, Wietske Haarsma, Annemar- greet de Jong, Jan Oosterhoff, Nelle- ke Turion, Floor van der Wind. 4 Herexamen. 6 Afgewezen. Bevorderd van de 4de naar de 5de klasse: Nico Booy, Tilly Dinger, Ma rien van den Ende, Gijs Kuenen, Ca- ty Nap, Werner Staverman, Jip van der Wind, Tineke de Bruin, Marijke Haantjes, Arend Huussen, Ingrid Ka- kebeeke, Henk Eikerbout, Wim van Evert, Annemarie Haantjes, Hanny Haanj es, Tiddo Hofstee, Laura Hui zinga, Peter Kamma, Joost Kuiper, Frits Lahr, Ko de Meyere, Jan Ni- caise, Bart Punt, Conny Saris, Ronny Veenstra, Jan-Casper Hartman (voarwaardelijk), Jaap Koningsber ger, Tyski van der Schilder (voor waardelijk), Manon van Caspel. 1 Herexamen. 6 Afgewezen. Bevorderd van de 5de naar de 6de klasse: Hans Dresden, Lex Duyver man, Carolien Han, Marten Hof stede, Kiki Huijding, Marijke Kok, In het Valkhof te Nijmegen is zaterdag een beeldhouw tentoonstelling geopend, ingericht door het gemeente bestuur van Nijmegen in samenwerking met het bestuur van de Nederlandse Kunststichting te Amsterdam. Een van de inzendingen, „Man met fluit", in het prachtige park vóór de vermaarde Waalbrug. Tony Meckmann, Emmy Fischer, Wim Batteljee, Trijntje Brouwer, George Junge, Aschwin Egter van Wissekerke (voorwaardelijk), Loes Bakx, Elly Dissevelt, Pim Hofkes. Fredy Hoogewerff, Jaap Hoogerwerf, Jan Karstens, Elly Leenen, Loekje von Liebenstein, Wim Locher, Ulrika Oosterhoff, Dini Venlbrief, Peter Waasdorp, Marijke Assink, Alwine Drewes, Niek van Ginkel, Diek Ko ningsberger, Mare Spijker, Nico Vol kers. 1 Herexamen. 4 Afgewezen. De N.Z.H. in cijfers Zomer, vakantie, kersentijd: verder commentaar is bij dit plaatje overbodig.. Aan het jaarverslag van de Noord- Zuid-Hollandsche Vervoer Maat schappij is het volgende ontleend: Op 31 december van het verslag jaar bedroeg de personeelssterkte 1277 (vorig jaar 1343), verdeeld als volgt: Algemeen beheer: adm. pers. 94, vervoerspers. 27, techn. pers. 13, to taal 134 (118). Voorburg: adm. pers. 2, vervoers pers. 58, techn. pers. 32, totaal 92 (93). Leiden: adm. pers. 9, vervoerspers. 252, techn. pers. 55, totaal 316 (331). Voorschoten* techn. pers. 22 (25). Katwijk-Noordwijk: adm. pers. 2, vervoerspers. 8, totaal 10 (10). Rijnsburg: adm. pers. 1, techn. pers. 44, totaal 45 (49). Haarlem: adm. pers. 15, vervoers pers. 434, techn. pers. 209, totaal 658 (635). Algemeen totaal: adm. personeel 123, vervoerspers. 779, techn. pers. 375, totaal 1277 (1343). Het personeelsbestand baarde in 1956 nog steeds ernstige zorg. On danks de bestaande kostgeld- en reis- vergoedingsregeling werd er niet in geslaagd uit andere delen van het land in ruime mate personeel aan te trekken, omdat het woningtekort in bet westen des lands een lange wacht tijd noodzakelijk maakt alvorens een mogelijkheid tot woningtoewijzing bestaat. Eind 1956 werd besloten, dat door het Pensioen, en Spaarfonds huizen ten behoeve van het personeel zullen worden gekocht, waarbij de Maat schappij de onrendabele top voor haar rekening zal nemen. Door de gemeente Haarlem werd eind 1956 een aanvang gemaakt met de regelmaige toewijzing van wonin gen voor migratiepersoneel, dat on der de betreffende rijksregeling valt. Aan het einde van het verslagjaar werden mede ter bestrijding van het personeeltekort met name in de technische sector een aantal Hon gaarse vluchtelingen tewerkgesteld. Later zijn ook enkele Hongaarse vluchtelingen als chauffeur in dienst genomen. De ervaringen hiermede zijn. gunstig. Het in verband met de opheffing van de exploitatie in Waterland vrij komende personeel werd vrijwel ge heel in Haarlem tewerkgesteld. Ten aanzien van de vervoerssector bracht dit evenwel niet de zozeer gehoopte tegemoetkoming in het personeelste kort, omdat velen na korte tijd de dienst van de Maatschappij verlie ten, wegens de moeilijkheden van het heen- en weerreizen tussen Am sterdam en Haarlem. Het personeeltekort werd in de zo mermaanden enigermate opgevangen door het tewerkstellen van werkstu denten. Het zomerverlof kon hier door practisch' geheel worden geho noreerd. In 1957 zal wederom wor den getracht op deze wijze de moei lijke omstandigheden het hoofd te bieden. Het aantal bussen voor de ver- keerslijnen bedroeg 182 (182), toer- bussen 8. Gereden bus-kilometers 13.020.000. Vervoerde reizigers: 34.563.000 (31.002 000). Aantal tramrijtudgen aanhang- rijtuigen 83. Aantal smalspoorrijtuigen 71. Vervoerde reizigers: 25.190.000 (25.735.000). Berlijn heeft zondag het zwaar ste onweer sinds jaren beleefd. Het modernste congresgebouw van Euro pa, aan de rand van de Westberlijnse diergaarde, werd door de bliksem ge troffen en brandde volkomen uit. Het gebouw was bijna voltooid. Bisdom Rotterdam winkelpersoneel en zomer- opruiming. Winkelpersoneel mag gedurende de eerste week van de zomeroprui- ming op de vastgestelde vrije halve dag werken op voorwaarde dat in de voorafgaande week een extra vrije halve dag wordt gegeven. Aldus heeft de staatsecretaris van sociale zaken besloten. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN ROTTERDAM. Woensdag a.s., 10 juli, zal mgr. M. A. Jansen GEEN audiëntie verlenen. Pakje margarine cent goedkoper Het secretariaat vande Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten te 's-Gravenhage deelt mee, dat bin nen zeer korte tijd de publieksprijs van het pakje margarine van 250 gr. wederom met één cent zal worden verlaagd. Aanleiding om tot deze prijsverlaging over te gaan wordt gevormd door het gunstig verloop van de wereldmarktprijzen op de grondstoffenmarkt. De prijsverhoging van margarine, welke op 7 febrauri 1957 van kracht werd, is hiermee ongedaan gemaakt. Inmiddels worden maatregelen genomen, opdat de han del in de gelegenheid zal zijn de prijs verlaging op maandag 15 juli voor de consument te doen ingaan. KRUIDENIERS OVER DE „TEXTIEL-KOFFIE". De Algemene Nederlandse Krui- deniersbond deelt ons het volgende mede: „De kruideniers maken zich geen zorgen over de voorgenomen verkoop van koffie in de textielwin kels en in de winkels van de huis houdelijke branche. Zij zijn er van overtuigd, dat de consument, die in de regel een fijn gevoel heeft voor smaak en kwaliteit, het onderscheid zal weten te waarderen tussen het bekende en vertrouwde „merk-pakje koffie" met een gegarandeerde, con stante kwaliteit, en het onbekende merk koffie dat de winkeliers in tex tiel en huishoudelijke artikelen gaan verkopen. Alleen is er enige ontstemming over de onjuiste voorlichting, die vanuit de textiel- en huishoudelijke branche is gegeven met betrekking tot de inkoopprijs. Het is niet zo, dat de inkoopprijs voor de kruidenier van het pakje koffie van 2.18 slechts 1.60 bedraagt, doch 1.92 en voor het pakje koffie van 1.72 bedraagt de inkoopprijs niet 1.30 doch 1.51. Inplaats dus van een „ruime winst" van 24.5 resp. 26 pet. zoals werd be kend gemaakt, bedraagt de kruide nierswinst slechts rond 12 pet. Dat is minder dan de bedrijfskosten die door het economisch instituut voor de middenstand voor het gemiddeld kruideniersbedrijf wordt berekend op 15 a 16 pet. De omgekantelde zandbak Een der verongelukten geborgen Nadat vrijdagavond een poging om de in het Hollands Diep gelegen zandbak Merwede in de zeehaven van Dordrecht te kantelen was mis lukt, hebben de bergers van W. A. van den Taks bergingsmaatschappij zaterdagmiddag beter resultaat gehad. Om vijf uur in de ochtend begon nen zij met het opnieuw aanbrengen van de bij de vorige poging als touw tjes gesprongen trossen. De bokken Arend en Kolossus zetten om half een des middags al hun krachten in. Ge paard gaande met een grote water verplaatsing richtte de Merwede zich na een kwartier op. Uit het dekhuis achter op het schip dreef tijdens de omwenteling van het grote scheepslichaam het stoffelijk overschot van mevrouw J. van Dijk Lentjes, echtgenote van de schip persknecht. ZOMERTENTOONSTELLING „VAN GOTIEK TOT EMPIRE" IN RIJKSMUSEUM. De zomertentoonstelling in het rijks museum te Amsterdam (1 juli—13 ok tober) is gewijd aan de Franse kunstnijverheid onder de titel „Van gotiek tot Empire". Het rijksmuseum heeft deze expositie, waarmede de directie uitvoering heeft kunnen ge ven aan een reeds enige jaren daar toe bestaand plan, georganseerd in samenwerking met het Musée des Arts Decoratifs te Parijs in het ka der van een Nederlands-Franse cul tureel akkoord. Tot het gexposeerde behoren o.m. 15e en 19 eeuwse meubelen, vroeg 19e eeuwse wandbespaningen en ge schilderd behang. Verder 13e- tot 19e eeuwse beeldhouwwerken, deco ratieve schilderijen en tekeningen uit de 17e en 18e eeuw, 16e—18e eeuws email, verguld brons en leer werk uit de 17e en 18e eeuw en boek- bandene hoofdzakelijk uit de 16de EUROPESE KUNSTNIJVERHEID IN MUSEUM ARNHEM. Voor de eerste maal heeft het ge meentemuseum Arnhem een tentoon stelling ingericht, uitsluitend gewijd aan Europese kunstnijverheid. Deze zomertentoonstelling wordt gehouden onder de naam „Het schoon verle den" en duurt tot 16 september. In samenwerking met directeur en staf van het Kunstgewerbemuseum te Keulen is voor deze tentoonstelling een keuze gemaakt uit de mooiste scheppingen van ambachtskunst van de 15e tot en met de 18e eeuw uit de befaamde collecties van dit museum. KONINGIN BIJ HUWELIJK VROEGERE SECRLTARESSE. In de Walburgkerk te Zutphen is zaterdag het huwelijk ingezegend tussen mr B. Dijkstra, wethouder der gemeente Zutphen en mr. H. A. Snel len, inspectrice van de rijkspolitie in het ressort Arnhem, voor zaken waar bij kinderen zijn betrokken. De dienst werd bijgewoond door H.M. Koningin Juliana. De bruid is namelijk destijds secretaresse van H.M. geweest. De kerkdienst werd geleid door een broer van de bruid, ds Snellen, Nederlands Hervormd predikant te Eindhoven. Het burger lijk huwelijk is ten tsadhuize ge sloten ten overstaan van burgemees ter S. de Jong. Bij het verlaten van het stadhuis vormde een groep rijks politiemannen de erewacht.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10