M ,AI hadden ze me een miljoen geboden...." Daan de Groot in achtste étappe moest gisteren, de strijd staken Nieuwe tegenslag voor Ned. ploeg Wim van Est - vijfde - steeg naar 3e plaats in klassement Internationale motorraces op 14 juli in Zandvoort 5}%andwtee>c zaigde aaa% £au%-daucfïe Wat de ploegen tot nu toe verdienden VRIJDAG 5 JULI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) van Bourles, Poulingue, Million, Le Dis- sez en de Italiaan Tognaccini, die zich BESANgON, 5 juli. De slag is hard in de vorige étappes alleen had onder- aangekomen vandaag: Daan de Groot, scheiden door eenmaal volkomen ge- het hoog geplaatste en meest constant kleed in een grote bak met water te rijdende lid van de Nederlandse équipe, springen en daarin een tijdje te blijven heeft in de achtste étappe de strijd moe- zitten, ten staken. Het was een gebeurtenis, die ieder verwachtte, maar die de vol- Latentheid gers in de karavaan nochtans zeer heeft geschokt. Want de lange Amsterdammer De ontvluchtingspoging faalde en dat was zeer sympathiek geworden in deze was wel merkwaardig. In deze étappe, ronde. Dank zij zijn voortdurend offen-j onder de brandende zon, waren er nl. sieve taktiek en zijn knappe stijl, die j volop kansen voor de „kleineren" weg- zozeer de aandacht had getrokken, datgelegd. Hek peloton toonde vandaag im- zelfs Goddet een zeer groot kenner mers een grote latentheid en wenste be- nieuwd naar de beslissing van Marcel Bidot ten aanzien van de functie van kopman van de Franse nationale équipe. Forestier is een constante renner, doch hij wordt niet als een potentiële win naar van de Tour beschouwd. Eigenlijk geldt niemand van de overgebleven ren ners als favoriet; dat heeft een zekere matheid en een gebrek aan interesse ver oorzaakt. Voor onze landgenoten is slechts belangrijk, dat Wim van Est op het ogenblik goede posities inneemt in het individueel- en in het puntenklas sement. In de ploegenrangschikking daal de de Nederlandse équipe, door de ge slaagde aanval van de Italianen, van de derde naar de vierde plaats. Uitslagen en klassementen De uitslag van de 8e étappe van Col- mar naar Besangon (192 km.) luidt: 1. Baffi (Italië) 5 uur 17 min. 59 sec (1 minuut bonificatie)2. Hoorelbeke (He de France) 5.18.29 y min. bonificatie) 3. Tosato (Italië) 5.i8.59; 4. Plankaert (België); 5. Wim van Est; 6. Poulingue (West); 7. Picot (West); 8. Barbosa (Lux.); 9. Gay (Z.W.); 10. Tognaccini (Italië); 11. Lorono (Spanje)* 12. Rohr- bach (NOC); 13. Forestier (Fr.); 14. Bertolo (NOC); 15. Le Dissez (He de France) allen z.t.; 16. Busto (Z.O.) 5.36.34; 17. Hassenforder (NOC) 5.36.44; 18. Thomin (West) z.t.; 19. Ruby (NOC) z.t.; 20. Duprez (Z.W.) z.t.; 21. Kersten z.t.; 22. Voorting z.t.; 56. De Jongh 5.48.18; 58. ex aequo een grote groep met Stolker en Piet van Est in 5.4818. Algemeen klassement: 1. Forestier (Fr.) 44.34.27; 2. Picot (West) 44.39.31; 3. Wim van Est 44.46.21 op 11 min. 54 De achtste, 192 kilometer lange, etappe sec.; 4. Anquetil (Fr.) 44.48.55; 5. Rohr- van de Tour de France, van Colmar naar bach (NOC) 44.49.37; 6. Janssens (Bel- j j j- ,i.,|aon gië) 44.49.56 7. Lorono (Sp.) 44.52.48; Besangon, 1, f.wonn.ii door it Italiaan Thomin (West) 44.54.4!9. Jean Bo- Pierino Baffi. Deze telefoto geeft een bet (Ile de France) 44.55.21; 10. Mahé beeld van de eindsprint in Besangon; I (Fr.) 44.55.39; 11. Walkowiak (Frankrijk) duidelijk is de voorsprong van Baffi 44.55.58; 1^ Christian (Zw.) 44.58.30; 13. Bauvm (Fr.) 44.57.30; 14. Hoorelbeke Circuit verbeterd, inschrijvingen groot Na het dodelijk ongeluk tijdens de sportwagenraces enkele weken geleden zijn na overleg tussen KNAC en de KNMV aan het circuit van Zandvoort diverse verbeteringen aangebracht onder meer zijn in het bos enkele hon derden bomen langs de weg verdwenen teneinde de veiligheid van het circuit nog meer te vergroten. De eerste organisatie, die hiervan profijt hoopt te trekken is de KNMV in de internationale motorraces op zondag 14 juli a.s. 134.07.14 6. He de France 134.08.08; 7. België 134.25.14; 8. Z.O. 134.28.12; 9. Zwitserland 134.42.46; 10. Z.O. 134.53.09; 11. Spanje 134.53.20; 12. Lux. 136.:01.22 Puntenklassement: 1. Thomin 103 pnt.; 2. Forestier 123 pnt.; 3. Wim van Est 142 pnt.; 4. Picot 147 pnt.; 5. Schellen berg 149 pnt.; 6. Christian 174 pnt 7. Anquetil 180 pnt.; 8. Bobet 197 pnt.; 9. Keteleer en Nencini 208 pnt.; 14. Voor ting 236 pnt.; 15. De Jongh 237 pnt. Behalve De Groot viel ook Anzile (NOC) uit. Bertolo werd als de meest strijdlus tige renner aangewezen. De prijs voor de grootste pechvogel ging naar Rohr- bach. van het wielermetier zijn rijden meer dere keren prijzend heeft gecommenta rieerd. De oorzaak van deze tragedie, want dat was het beslist, was de kwaal, die reeds zovele coureurs heeft geteisterd: steenpuisten. Woensdag had De Groot er één gekregen op een plaats, die voor al voor een wielrenner zeer pijnlijk is. De rit naar Colmar was een marteling voor hem geweest, maar de Amsterdam mer had doorgezet en de étappe vol bracht. Woensdagnacht ontwikkelde zich een nieuw abces, ditmaal in zijn rechter- lies. De Groot kon van de pijn niet slapen, strompelde voortdurend zijn bed uit en kreeg tenslotte pas rust, toen de wonden met pijnstillende zalf waren be handeld en hijzelf een sterk slaapmiddel had ingenomen. Ondragelijk Maar ondanks alle behandelingen was het vanmorgen voor de start in Colmar duidelijk, dat het voor De Groot slist niet te reageren op de prikken, die door enkele regionalen werden toege diend. Marcel Bidot, de ploegleider van de Franse nationale équipe, had daarop ge rekend. In de beslissende fase schoof hij een renner naar voren, die tot dusverre vrijwel onopgemerkt, maar toch wel zeer attent, had meegereden: Jean Forestier, de 27-jarige renner uit Lyon, kreeg tot taak de gele trui, die woensdag in het bezit was gekomen van de Parijzenaar Nicolas Barone, voor de nationale for matie te heroveren. Het is voor Forestier niet moeilijk geweest om deze opdracht te vervullen. Na 43 km. sprong hij mee met een groep van 11 renners, onder wie Wim van Est, die een achtervolging inzette op enkele vluchtelingen, die een voorsprong van ruim 1 min. hadden op gebouwd: Gay, Bertolo, Raymond Hoorel beke en de Italiaan Mario Tosato. Het was een actie, die de gehele verdere étappe heeft gekarakteriseerd. Het pe loton, dat zich later in twee delen splitste, deed namelijk geen enkele i mo«te om de aanval af te remmen. Zelfs Nicolas Barone niet, hoewel zijn de bank der Nederlanders zat geen alom bewonderde renner, daar zat een mens, die het verweer tegen de pijn had op gegeven. Daan de Groot vocht een moei lijke strijd met zichzelf uit, pijnlijk schuifelend om zijn lichaam even te ontspannen. „Ach man, wat heb ik een pijn", kreunde hij zachtjes en de tranep sprongen hem in de ogen. „Oh, het doet zo'n pijn, ik kan niet eens zitten...." Iedereen probeerde hem te troosten, maar deze knaap was niet meer te troosten. Pellenaars, die het gehele tafereel met een verbeten gezicht gadesloeg, „ik kan hem niet missen, het is de beste man van onze ploeg" gaf de renners opdracht mee om het tempo zo laag mogelijk te houden. Maar ook dat kon de Amsterdammer niet meer helpen. Volkomen willoos reed hij, omringd door Kersten en Piet van Est, hoog op de pe dalen staand nog met het peloton mee. Enkele keren probeerde hij op het zadel te gaan zitten, maar bij iedere aanraking schoot hij weer huilend en kreunend overeind. Het was een verschrikkelijk gezicht, de marteling van deze jonge knaap; zijn beide metgezellen werden er gedeprimeerd onder. „Ik hoop dit nooit meer mee te maken", riep Jaap Kersten ons met een half afgewend ge zicht toe, terwijl hij, even hard huilend als Daan de Amsterdammer ijverig voort sleepte. Hij maakte het niet lang meer mee, want na 6 km. stopte de grote ambulancewagen opeens aan de rechter kant van de weg: De Groot had de strijd positie in de algemene rangschikking door deze „coupe" duidelijk werd be dreigd. Willoos reed de hoofdmacht ver der, in een tempo, dat ver beneden dat van het geprojecteerde tijdschema bleef. Het enige waaraan de renners dachten, was aan water. Voortdurend wipten zij weer van hun fietsen en on der deze omstandigheden moest de voor sprong van de kopgroep wel zeer groot -orden, ook al weigerden de drie (voorgrond) te zien. Pas 17 km. na de hoofdmacht, waar van Wim van Est zich als vijfde had geklasseerd, bereikte de tweede groep het stadion. Kersten plaatste zich als 21ste, voor Voorting. De overige deel nemers hadden 'n achterstand van bijna een half uur. Behalve De Groot gaf ook Anzile in deze étappe op. Vrijdag starten dus 80 renners precies tweederde van het aantal, dat de Tour in Nantes is be gonnen voor de derde berg-étappe in deze ronde. De ontwikkeling van de achtste rit heeft het aantal problemen niet vermin derd, integendeel. Vooral is men (ne de France) 44.57.41; 15. Planckaert (België) 44.57.51; 16. Barbosa (Lux.) 44.58.04; 17. Bahamontes (Sp.) 44.58.13; 18. Astrua (Italië) 44.58.34; 19. Dotto (Z.O.) 44.58.55; 20. Defilippis (Italië) 44.59.30; 30. Voorting 45.05.11; 38. De Jongh 45.12.57; 48. Kersten 45.30.03; 59. Piet van Est 45.38.51; 79. Stolker 46.01.15. Ploegenklassement étappe: 1. Italië 15 uur 55 min. 57 sec.; 2. ne de France 16.14.12; 3. West en NOC 16.14.42; 4. ex aequo: België, Nederland (Wim van Est, Kersten, Voorting), ZW, Spanje en Frankrijk 16 32.27; 10. Luxemb. 16.36.36; 11. Z.O. 16.50.02; 12. Zwitserl. 16.50.12. Algem. ploegenklassement: 1. Frank rijk 133.14.41; 2. West 133.42.58; 3. Italië 133.44.27 4. Nederland 134.06.55; 5. NOC De kosten vandeRondi bedragen ca2mil)oen gulden, zelden wordtei dan ook winst gemaakt De organisatoren haler hun winst uit de enorm gestegen verkoop van ^jn kranten tijdensde van de route kost al ca. 10.000qulden ca.400.000gulden is het to taal aanprijzen en premies inde Ronde ca2$OOOgld moeteen stad betalen wil zij een etappeplaats Inde Ronde zijn Hp)0 derectamekaravaan aandeleidingvande Ronde betalen miljoen geboden, dan had ik nog niet op de fiets kunnen blijven. Ik wist me geen raad van de narigheid. Ik kon echt niet meer. Het was afgelopen". Kees Pellenaars stond er somber bij te kijken. Zijn toch al zo gehavende ploeg was een renner kwijt, die zowel voor de kansen als voor het moreel van de Ne derlandse equipe van on schatbare waarde was. „Hoor eens hier", zei Pel lenaars, „hoor eens hier, je weet dat ik over alle jon gens, die ik nog heb tevre den ben, maar ik moet zeg gen, dat ik Daan het slechtst kan missen. Gistermorgen was ik al bang voor hem, maar toen hij in Colmar aan kwam. dachten we allemaal, dat hij er overheen zou ko- n or, A* rtic+ioo men- El1 t0eI1 ^eeg hÜ het Daan de Groot, de rustige vannacht toch te pakken, sympathieke Amsterdammer Toen hij opstond was het he_ had zijn laatste tourdag van iemaaJ mjs met Daan en ik dit jaar achter de rug. Hij aneen maar hopen, dat was in Besangon gekomen, zich door eerste tiio- In één van de rustige ka mers van hotel Du Nord in Besangon lag een Nederlan der te huilen. weer gaan. Maar je hebt het gezien, het ging niet en met zo'n infectie kon het ook niet. Jammer". Pleister. Het was een pleister op de wonde, die in de oranjeploeg was geslagen, dat Wim van Est zo'n prachtige sprong naar de top van het algeme ne klassement had gemaakt. Door goed in de kopgroep te blijven meedraaien klom hij van de 24ste naar de derde plaats. Hij bezet nu de der de plaats achter de gele trui drager Forestier en de Bre ton Picot. De achterstand op de Franse regionaal bedraagt 11 min. en 54 sec. Maar iede re avond opnieuw kan men zich de vraag stellen hoe zal plaatste de leider van de al gemene rangschikking Baro- mm Yiaa uoJ ne, zich 74ste met een achter- het klassement van morgen s*and van bijna een half uur er uitzien? Het is een voort- °P «Je winnaar Baff Barone durend stuivertje wisselen staat nu 21ste. op bijna 25 aan de kop. De gele trui gaat nunuut. bij wijze van spreken van „De tour is kapot zei Pel- man tot man en iedere dag leraars, de Tour was al ka- Zoals gebruikelijk heeft de KNMV voor deze wedstrijden 'n deelnemersveld geducht geselecteerd, vooral aan de top. Zo is een man als Hillebrand in de zij- spanklasse geweerd hetgeen overigens zeer gemakkelijk was omdat hij een veel te hoog startgeld vroeg waardoor men eenzijdigheid in deze klasse heeft weten te voorkomen. En dat is eigen lijk in alle klassen het geval. Behalve de 125cc klasse, waarin de Oost- duitse M. Z.'s veruit de snelsten zijn, zijn de winnaars niet aan te wijzen. In die 125 cc. klasse zal de strijd wel gaan tussen de eerder genoemde M.Z.- machines bereden door Ernst Degner en Horst Fugner. die in Tubbergen resp. eerste en tweede werden. In totaal komen in deze klasse 15 renners aan de start: 3 Oostduitsers, 3 Westduitsers, 1 Oostenrijker, 1 Saar- lander en zeven Nederlianders, van wie de pas gepromoveerde junior van Bockel al zeker is van het Nederlandse kam pioenschap. Bij de kwartliters zijn 21 renners in geschreven, waarvan vier Nederlanders, twee Oostduitsers, dertien Westduitsers, een Oostenrijker en een Zwitser. In de 250cc klasse is de strijd om het Nederlands kampioenschap, waarvoor de races in Zandvoort de beslissing moeten brengen, nog geheel open. Piet Bakker leidt met 5 pnt voor Drikus Veer en Leen Rehorst elk met 4 pnt. Voor de 350cc klasse heeft de KNMV beslag weten te leggen op een drietal Nieuw-Zeelanders: John Hempleman op Norton. Noel Mc Cutcheon en John An derson beiden op AJS, waarvan de laat ste in Assen berucht werd door de ma nier waarop hij de bochten nam. Hij reed namelijk meer door de berm dan over de weg. Zij zijn de voornaamste concur renten van de NSU-'s van Helmuth Hall meier en Roland Heek. Hier starten 22 rijders, t.w. vijf Duitsers, vier Nieuw- Zeelanders, twee Engelsen, twee Fran sen, een Oostenrijker, een Zwitser en zeven Nederlanders. Van de laatsten leidt Rehorst met 10 pnt. in het nationaal kampioenschap voor Elbersen met 6 pnt. De Nieuw Zeelanders starten ook in de 500cc klasse, maar dan op Nortons. De strijd gaat hier trouwens vrijwel alleen tussen Nortons en BMW's, waarvan de Duitser Ernst Hiller en de Oostenrij ker Gerold Klinger de sterkste verte genwoordigers zijn. Hier zijn 23 rijders ingeschreven: zeven Duitsers. 4 Nieuw- Zeelanders, twee Fransen, twee Engel sen, een Oostenrijker en zeven Neder landers. van wie Priem Rozenberg met 10 pnt en Kees Kosten met 8 pnt. de strijd om de nationale titel moeten uit vechten. De zijspanklasse tenslotte rijdt twee manches met puntentelling. Het moet al vreemd gaan willen de Duitser Walter Schneider en de Zwitser Florian Cama- thias, beiden op BMW hier niet de ere plaatsen gaan bezetten. Vijftien combi naties komen aan de start, zes uit Duits land, twee uit Zwitserland, twee uit Frankrijk, een uit Oostenrijk, een uit Zweden, een uit België, een uit Zuid- slavië en als enige Nederlander Harm van der Wal. De Zweed Bertil Persson is een geheel nieuwe figuur in West europa, maar vindt zichzelf blijkbaar erg goed. want hij vroeg een startgeld, dat tweemaal hoger was dan dat van de duurste klant van de KNMV.... In memorian Lo Simons beker. De Nederlanders strijden dit jaar ook om de „In memoriam Lo Simons beker", die zal worden toegekend aan de rijder, die over drie wedstrijden Tubbergen, Assen en Zandvoort ten opzichte van de winnaars van de diverse klassen procentueel het beste gemiddelde heb ben gereden. Priem Rozenberg leidt in dit klassement met 93.75 pet voor Re horst met 91.8 pet en van Bockel met 87 pet. Italianen Balfi Tosato en Tognaccini maar niet opde «Iets. Al kort mct6rs heen zou bi},en. na de start had htj zich, ge- daarna zou hct misschicn wel kweld door steenpuisten, in de ambulancewagen laten opnemen. Het was onmoge lijk voor hem om door te gaan. Een abces, zo groot als een vuist, was één der beste mannen van de Neder landse equipe fataal gewor den. „Al hadden ze me een ook een meter kop te doen, omdat de favorieten van hun ploeg zich in het peloton bevonden. De vroegtijdig ingezette aanval werd dan ook een volledig succes voor de 15 vluchtelingen, vooral voor Forestier, Pi cot en Wim van Est, die nu in deze volgorde de hoogste plaatsen in de al gemene rangschikking innemen. Splitsing Na 45 km. was het verschil reeds 5 min. en 10 sec. Toen volgde de splitsing in de hoofdmacht, die niet bijzonder gunstig was voor onze landgenoten. Want alleen Gerrit Voorting en de zeer ac tieve Jaap Kersten sprongen tijdig mee met de 33 renners, die nu de tweede groep gingen vormen. Michel Stolker, na het opgeven van De Groot voortdu rend betrokken bij ontsnappingspogingen, Piet van Est en Piet de Jongh daaren tegen bleven in de laatste groep. Tot de eindstreep en dat werd funest door het lichaam, waarvan de krachten toch reeds waren verminderd door ge brek aan slaap en de vermoeidheid van de voorgaande dagen. Twee verpleegsters klapten de witte deuren open en trok ken de Amsterdammer, die door Pel lenaars naar de wagen was gedragen, behoedzaam naar binnen. Nog eenmaal draaide de dappere knaap zich om, om met een hol en van pijn verrtokken gelaat voor de toegerende fotografen te poseren; toen was alles afgelopen. fhun positie in het algemeen klassement. Want de onderlinge verschillen tussen de groepjes groeiden op de vlakke rit via Belfort en Sochaux voortdurend. Slechts twee keer werd de cadans van de kopgroep gebroken door een korte beklimming. Het kon het karakter van de rit niet wijzigen. Achter de vluchte lingen bleef het rustig; alleen zagen Nencini. Adriaenssens en Bahamontes kans van de derde groep naar de tweede te springen. Het werd voor de kopgroep geen ijverig duwen op de pedalen, slechts het handhaven van een mono toon ritme. Zo monotoon zelfs, dat de Spanjaard Lorono het waagde even van zijn fiets te stappen voor een verfris sing; hij kreeg spoedig weer aansluiting bij de andere vluchtelingen. Eindelijk de Italianen De sprint op de fraaie baan van het stadion in Besangon werd tenslotte een grote triomf voor de Italianen. Zij sloten de weg naar de kop hermetisch af en boden daardoor aan Baffi de kans de étappe te winnen. Het was voor een grote groep Italianen op één der tribu nes aanleiding tot een uiting van dolle vreugde. Het Franse publiek revancheer de zich al even hartstochtelijk toen Jean' Forestier kort daarna voor de eerste keer in zijn leven een ere-ronde in de gele trui mocht rijden. De overige Nederlanders reden triest verder. Maar al spoedig werd hun aan dacht weer opgeëist door de koers. Want inmiddels waren de eerste demarrages er al geweest: de regionaal Mario Ber tolo sprong reeds na enkele honderden meters weg. Hij kreeg later gezelschap vallen er klappen van jewel ste. Van de 80 renners, die in Besangon arriveerden. „De Tour is kapot..., was dit al op de eerste dag," aldus Kees Pellenaars pot van de eerste dag af. -Vlet dit weer en met deze ren ners, bij wie niet één man werkelijk met kop en schou der boven de anderen uit steekt, kon je elke dag weer een andere man bovenaan verdachten. Er zit geen lijn in de strijd. Het enige inte ressante is toch om eens te zien hoe de Franse natio- nalen elkaar kapot gaan rij den". Twee van de vijf motorrenners, die na de TT-races nog in het Wilhelmina ziekenhuis te Assen verbleven, zijn dins dag vertrokken. Dickie Dale is op ver zoek van de Guzzi-fabriek naar Italië vervoerd en Bob Mc Intyre was zover opgeknapt, dat hij het ziekenhuis kon verlaten. Naar verluidt is Mc Intyre naar Schotland gegaan en zal hU niet deelnemen aan de Grote Prijs van Bel gië, die zondag a.s. op het circuit van Francorchamps wordt gereden. Met Lo- mas, Amfaldern en Dupont gaat alles naar wens. Hun toestand gaat vooruit. Op. alle mogelijke manleren proberen de bewoners van de dorpen langs de ronte van de „Tonr" de renners van dienst te zijn. Ook de slopende hitte wordt op verschillende manleren bestre den: zoals bijvoorbeeld ln een klein dorpje, waar _de brandweer was uitge rukt om de renners nat te spulten. De spuitgast zelf bleef bij deze ongewone blussing keurig in stijl: leren jopper en koperen helm konden door de warmte niet verjaagd worden! Frankrijk nationaal is vanaf het begin van de Tour de rijkste ploeg. Na de etappe van Metz naar Col mar stond de equipe van Marcel Bidot bovenaan het lijstje van verdiensten met 3.240.000 franks, ruim 32.000 gulden dus na een week fietsen. De lijst ziet er verder als volgt uit: 2. Frankrijk West met 1.130.000 frank; 3. België met 735.000 frank; 4. Frankrijk Zuidwest met 615.000 frank; 5. lie de France met 585.00 fronk; 6. Nederland met 550.000 frank; 7. Noord-Oost-Cen traal met 490.000 frank; 8. Italië met 395.000 frank; 9. Zwitserland met 336.000 frank; 10. Spanje met 190.000 frank; 11. Frankrijk Zuid oost met 110.000 frank. De vroegere Luxemburgse, thans internationale eguipe komt in het kasboek van de Tour niet voor.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7