VOOR ELK GOED BOD DE PRIJZENPOT! Speelse aap legde oppasser in de luren De prijzen VRIJDAG 5 JULI 195/ DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Door het baldadig optreden van een aap, een olijke broek overigens, werd dezer dagen een oppasser van Ouwehands Dierenpark te Rhenen, meer dan een uur lang tot werkeloos heid gedoemd. Zoals de hygiëne dat vereist was deze oppasser bezig het hok van de twee chimpansees, die hier onlangs een onderdak hadden gevonden, schoon te maken. Dit rei nigen gaat gewoonlijk zeer genoege- lijk in zijn werk. De oppasser harkt en veegt en een van de beide dieren maakt zich daarbij verdienstelijk door met een dweil achter zijn baas aan te lopen om, waar nodig, de vloer nog eens een extra beurt te geven. Ditmaal echter deed de oppasser zijn beroep niet alle eer aan en was iets minder oppassend dan doorgaans. In een onbewaakt ogenblik zag de aap van een chimpansee zijn kans schoon en griste vliegensvlug uit de jaszak van de argeloze oppasser de sleutel van het hok. Met een tinteling in de ogen maakte het dier zich uit de poten en verdween kwetterend naar het bovenste puntje van zijn woning, waar hij schalks kijkend bleef zitten, de sleutel op zijn blin kende waarde toetsend. Maar een aap is soms toch een onhandig beest en het kon ook niet uitblijven, dat de sleuel hem ontglipte en naar beneden viel, niet voor de voeten van de lok kende en dreigende oppasser, doch Belgische staking bij Bata verloopt De staking van Belgische arbeids krachten by de N.V. Bata te Best be gint te verlopen. Nadat in de loop van dinsdag en woensdag ruim zestig stakers het werk hadden hervat, is gistermorgen weer een dertigtal Bel gen aan het werk getogen. Van de zijde van de Bata deelde men ons mede, dat het merendeel van de nog niet aan de arbeid gegane Belgen zich ook bereid heeft verklaard, het werk te hervatten. Zij zullen allen weer in dienst worden genomen, met uitzon dering van een kleine groep zoge naamde „raddraaiers", zoals men ons van Bata-zijde verzekerde. Op 11 juli zullen de betrokken Ne derlandse werkgevers zich te Breda beraden over de kwestie van de tien procent compensatietoeslag, die tot de moeilijkheden heeft geleid. Indien dan het standpunt is bepaald, volgt op 23 juli, opnieuw in Breda, een be spreking met de Belgische werkne mersorganisaties. netjes buiten diens bereik, veilig aan de andere kant van de kooitralies. Daar zat de oppasser nu, want de kooi had hij na zijn binnentreden weer op slot gedaan, zoals dat hoort, om eventuele escapades van de apen te voorkomen; ze zitten nu eenmaal vol apenstreken. Zo moest hij meer dan een uur blijven zitten; de apen bleven vriendelijk maar toonden zich slechte gastheren. Tenslotte werd hij door een toe snellende collega-oppasser weer- op vrije voeten gesteld. Dodelijk getroffen door ring van 1000 kg. In een machinefabriek in Haarlem- Noord heeft gistermiddag de 48-jari- ge arbeider J. Burggraaf uit Haar lem een ijzeren ring van duizend ki logram tegen de borst gekregen. De man hielp een leerling-heftruck bestuurder, die bezig was met het verplaatsen van de ring. Doordat de ring kantelde werd de heer B. ge troffen. Hij was vrijwel direct dood. Ongerustheid over marine-korporaal In Den Helder is op raadselachtige wijze een korporaal der marine, Ja cob van Berkel uit Schipluiden, ver dwenen. Hij wordt sinds zondagavond bij zijn onderdeel, de mijnendienst in Den Helder, vermist Hij is op die avond het laatst gezien om tien uur, stilstaand voor het restaurant For mosa in de Koningstraat in Den Hel der. Men kan niet aannemen, dat hij is verdronken, want de 28-jarige korpo- rael is een uitstekend zwemmer. Ook aan desertie kan men moeilijk denken, want de jongeman, die de functie van onderofficier van politie bij de dienst vervult, staat bekend als een uitstekend beroepsmilitair, die bij zijn superieuren goed staat aan geschreven. De ouders van de korporaal waren zeer ontdaan over het bericht van de verdwijning van hun zoon. Zij wisten de marechaussee, die de zaak in han den heeft, geen enkele aanwijzing te geven, want zij hadden sinds vorige week niets van hun zoon gehoord. Zy wisten niet beter of hij was in Den Helder. (Alg. Dagbl.). De Bisschop van Haarlem zal dinsdag 9 en woensdag 10 juli geen audiëntie verlenen. GROOT AANTAL VAKATURES BIJ ONDERWIJZEND PERSONEEL Per 16 mei waren er bij het lager onderwijs in Nederland, blijkens een brief van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen aan de Tweede Kamer, 525 onvervulde va- katures. Per 16 januari van dit jaar en 16 september van het vorige jaar waren dit er respectievelijk 554 en 410. Sinds 1950 is het aantal onver vulde vakatures eerst sinds 16 janu ari j.l. boven de 500 gekomen. Het getal heeft in de loop van de jaren geschommeld tussen^OO en 400. Per 16 mei j.l. waren er van de 525 173 onvervulde vakatures in het ver plicht personeel, waarvo r niet een onderwijzer in vaste dienst aanwezig was, waarvan voor het Ulo, 24. Voor het boventallig personeel is dit 85, waarvan voor het Ulo 23; wegens ziekte, militaire dienst enz. is dit bij het verplicht personeel 257, waarvan voor het Ulo 4 en afwezigheid we gens dezelfde oorzaken bij het boven tallig personeel bedroeg 10, waarvan 3 voor het Ulo. Hevige autobotsing kost weer mensenleven Vier zwaar gewonden Op de weg van Zevenaar naar El- ten is gistermiddag bij een autobot sing om het leven gekomen de heer P. A. R. uit Nijmegen. Hij was on derweg naar het Kurhaus van Elten, toen bij een bocht in de weg plotse ling uit de richting Elten in grote vaart een auto kwam aanrijden met drie Amerikanen. Er ontstond een hevige botsing, waarbij de heer R. uit de wagen werd geslingerd en op slag gedood. Zijn chauffeur, die naast hem zat, werd zwaar gewond. De Amerikanen werden alle drie ernstig gewond naar het ziekenhuis van Zevenaar overgebracht. De beide wagens werden totaal vernield. De heer R. was vader van zeven kin deren. Aan het eind van de vorige maand heeft de politie aangehouden de 20- jarige losse-werkman P. S. uit Rot terdam, die een inbraak in een radio zaak aan de Pleinweg te Rotter dam had gepleegd, waarbij hij ƒ900 heeft buitgemaakt. De politie is zijn jongste verleden eens nagegaan en de man heeft tot nu toe bekend vijf in braken in de stadswijken Hillegers- berg en Blijdorp te hebben ge pleegd. Hierbij heeft hij voor 10.000 aan geld en goederen ontvreemd. Mierlo's kersenfestijn voor tiende maal Zondag wordt voor de tiende maal in successie het Mierlose kersenfeest gehouden. Er zullen overigens dit maal weinig kersen aan het festijn te pas komen. De vorst tijdens de bloeiperiode is er de oorzaak van, dat de kersenoogst maar zeer gering zal zijn. Hoofdpersoon tijdens de feestelijkheden zal zijn de kersenko ningin Mirabella II, in het burgerle ven mejuffrouw Riet Verbruggen (19 jaar) gesecundeerd door haar hofda mes Ria van Hoof en Nelly van der Heyden. De kersenkoningin zal zondagmid dag haar intocht houden in 'n kleur rijke stoet. Ook de Mierlose kersenkoningin nen van de afgelopen 10 jaren zullen door hun aanwezigheid de optocht luister bijzetten. Na aankomst op het feestterrein zal de kersenkoningin worden ge kroond door burgemeester Krol. Daarna zal de kersenprins per heli copter landen op het feestterrein. Voor deze dag is een groots amuse mentsprogramma samengesteld. 8 juli wordt het feest voortgezet met een rondtocht door het dorp. Naast de flinke geldprijzen, die be schikbaar zijn gesteld door het be stuur, zijn er bij gelegenheid van dit 2e lustrum medailles geschonken door Koningin Juliana, Prins Bern- hard, oud-minister Van Thiel, de commissaris der koningin, en het ge meente-bestuur. Ten gerieve van het publiek zal de optocht dit jaar een extra ronde rij den, zodat ook degenen die niet al te vroeg in het dorp zijn nog van het fraaie schouwspel kunnen genieten. AMBONEES JONGETJE VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks half zeven is het vijfjarige Ambonese jongetje Ch. A. uit het woonoord Graetheide bij Sittard, in een der putten van de oude bruinkoolontginning in Graet heide bij het zwemmen verdronken. Het ongeluk werd bekend, toen zijn vriendje met wie hij was gaan zwem men, in het woonoord terug kwam en vertelde dat Ch. niet meer boven gekomen was. Men heeft enige uren naar het lijkje moeten duiken. ZIGEUNERS NAAR BEAURAING. Gisteren zijn 70 zigeuners, die ver blijf houden in kampen in Noord- en Zuid-Holland, per touringcar naar Beauraing, het genadeoord van Ma ria in de Belgische Ardennen, ver trokken voor een korte bedevaart te zamen met enige honderden zigeu ners uit Beauraing. Zij reizen onder de geestelijke lei ding van aalmoezenier Schouten uit Delft, die belast is met de zielzorg in de woonwagenkampen. Het is de bedoeling, dat volgend jaar deze zi geunerbedevaart in grotere vorm zal geschieden, van langere duur zal zijn, en dat deze bedevaart zich ge leidelijk aan zal uitbreiden van Bel gië, Nederland ook naar Duitsland, Luxemburg, Frankrijk. Zwitserland en Oostenrijk. Mgr Charue, bisschop van Namen, zal morgen de wagens van de Belgische zigeuners zegenen en de zigeuners toespreken. KERKRADE MOET GRATIS HUISVESTING VERLENEN. Tijdens het derde wereldmuziek concours, dat in augustus 1958 te Kerkrade zal worden gehouden, zul len in totaal 5.000 buitenlandse mu zikanten gratis bij de bevolking van Kerkrade moeten gehuisvest worden Teneinde de bevolking van Kerkrade aan muzikale „burgerplicht" te her inneren en bij voorbaat reeds alle medewerking te danken, presenteert het stichtingsbestuur van het wereld- muziekconcours op zaterdag 6 juli een grote openluchtshow in het ge meentelijk sportpark „Kaalheide" te Kerkrade. Tijdens deze openlucht show wordt in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep en de Reginale Omroep Zuid een klank beeld uitgezonden onder de titel: „Kerkrade groet de wereld". De tek sten van dit klankbeeld zijn in het Spaans, Engels, Frans, Indonesisch, Arabisch, Zuidafrikaans en Italiaans. In het ziekenhuis te Winterswijk is overleden de 36-jarige mevrouw H. H. S. uit Lintelo, gemeente Aal ten, die woensdagmiddag te Aalten, toen zij plotseling de rijweg overstak, door een personenauto werd gegre pen. Mevrouw S. liep zware inwen dige kneuzingen en een hersenschud ding op. Zij was moeder van twee kinderen. Uitvoer van tuinbouwprodukten De Nederlandse grens is weer opengesteld voor de invoer van bloemkool uit België en Luxemburg. Enige tijd geleden is de invoer van dit produkt verboden op grond van de prijsontwikkeling in ons land. Het Ierse ministerie van landbouw heeft besloten met ingang van 10 juli de invoer van tomaten te ver bieden. Dit betekent voor de Nederlandse tomatenkwekers, dat een belangrij ke afnemer afvalt. De totale toma- tenexport van ons land naar Ierland bedroeg in de week van 16 tot 22 juni 428 ton. De Zwitserse autoriteiten hebben besloten om tot en met 8 juli de in voer van sla in beperkte mate toe te laten. Daarna zal de invoer van kropsla in dit land weer verboden worden. 25 JAAR SANATORIUM „HELIOMARE" TE WIJK AAN ZET Op 10 juli viert het sanatorium Hleiomare, een van de drie sanatoria van de stichting „r.-k. Herstellinga- oorden" het feti dat zy 25 jaar ge leden werd opgericht. Tevens vindt op deze dag ter ge legenheid van zijn zilveren ambta- jubileum de huldiging plaats van de heer dr M. H. P. P. Haeff, genees heer-directeur, die in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftyd afscheid neemt van het sanatorium. Hij wordt opgevolgd door de heer J. H. A. Gerlach, die momenteel adjunct-directeur is. Eveneens op 10 juli zyn de zusters van Carolus Borromeus 25 jaar be last met de verpleging. Het sanatorium Heliomare telt 220 bedden, die tot voor kort nog allen bezet waren. In verband met het teruglopen van het aantal tuberculo- se-gevallen is echter het aantal pa tiënten momenteel 160, van wie 60 kinderen en 100 volwassenen. Er zijn plannen in studie teneinde enkele afdelingen in een reionaal revalida tiecentrum om te zetten. De dag begint 10.30 uur met een H. Mis. Daarna volgen officiële hul diging en receptie. Goed gedacht en goed begonnen, wijs geëindigd, prijs gewonnen ERPLEX stonden wy vorige week van het grote aantal goede oplossingen. Het getal pientere piekeraars in Ne- derland neemt toe en het is nu wel bewezen, dat ieder een mee kan doen aan deze prijzenpot-prijsvragen. Inmiddels bereikten ons verschillende verzoeken om het tijdstip van sluiting later te stellen, zodat men ook de maan dag nog kan besteden aan de oplossing. Dit is inderdaad mogelijk. UZZELAARS, let op. In- land, zodat er een ZEER GROTE POT zal ontstaan door de duizen- gaande heden geldt niet meer het tijdstip van het den Inzendingen, waarop allemaal vijftig cent extra wordt geplakt. poststempel, maar het uur He, bedrag dat na iftrek van de van ontvangst. Alle briefkaar- kosten overblijft, wordt geheel aan ten zullen uiterlijk dinsdag de winnaar(s) uitgekeerd. a.s. 12 uur V.m. in ons bezit B|j deze puzzel ls maar één goede oplossing mogelijk, omdat geen en- moeten zijn'. U kunt dus kele vraag voor tweeërlei uitleg voortaan in vele gevallen nog vatbaar I». Indien er geen goede maandagavond (vroegtijdig) Inzending binnenkomt, blijft de i tt r. i i. gehele pot overstaan tot de vol- posten en als U eens te laat »C"C1C bent de briefkaart dinsdag- gende prijzenpotpuzzel. Hoe méér oplossingen er bin- ochtend per expresse afzen- nenkomen, hoe groter de pry- den. Als die briefkaart maar A AAn zenpotAls er 10.000 abon nees meepuzzelen, is er een be drag van 5.000,beschik baar, waar na aftrek van de kosten alle winnaars een gelijk deel van zullen ontvangen. En vóór twaalven te Utrecht is. Bij deze prijzenpotprijsvraag deelt Iedere goede oplosser mee in de prijzen. Dus wi. de go.de .nt- is er maar één winnaar, dan woorden weet, beeft altijd PMJ*. 6&8t deze met de gehele ^tij- Deze zelfde puzzel verschijnt ln zenpot strijken, een 25-tal bladen over het gehele YOOBW1ABDBN alleen abonnees op deel nemende bladen mogen meedingen naar een prijs; het diagram en de totaal cijfers moeten volledig worden ingevuld; het volledig uitgeknipte diagram moet op een briefkaart worden ge plakt; onduidelijke veranderin gen of invulling maken een in zending ongeldig; oplossingen die na a.s. dinsdag 12 uur v.m. in ons bezit komen, dingen niet meer mee; briefkaarten, waarop niet het verschuldigde porto (7 10 cent) en het extra porto van 50 cent is geplakt, zijn ongeldig; briefkaarten, die event, niet door P.T.T. zijn af gestempeld, zijn ongeldig wij dragen geen verant woordelijkheid voor zoek raken, beschadiging of vertraging- der kaarten; over opgave en oplossing is geen correspondentie mogelijk en er bestaat geen beroep op de beslis sing van de puzzelredac tie, deze is bindend; door inzending verklaart men zich akkoord met de ze voorwaarden. Inzenden Het ingevulde diagram knipt U uit en plakt dit op de blanco zijde van een briefkaart. Aan de andere kant adresseert U als volgtP.P., Postbus 35, Utrecht. Naam en volledig adres van de afzender in blokletters invullen en daarboven 50 cent aan extra post zegels plakken, plus het normale porto van 7 cent U zendt de brief kaart niet ln enveloppe, maar open in. Gebruik alleen geldige postzegels. Vervallen postzegels, radiozegels, plakzegels en dgl. worden door de posterijen niet vergoed De oplossingen moeten uiterlijk dinsdag 9 juli, 12 uur v m. in ons bezit z(jn. Later ontvangen briefkaarten wor den onherroepelijk terzijde gelegd. DOE MEE EN ZIE P.P. NUMMER DRIE Wat U te doen hebt Op deze pagina vindt U 'n twaalf tal vragen, A. tot en met M. en bij elke vraag vijf antwoorden. Aan U de taak te bepalen, welke van de vijf antwoorden goed zijn. Het kan voorkomen, dat méér dan één antwoord goed is, ja, misschien zijn er soms wel 4 of 5 antwoor den juist, bij andere vragen kan het gebeuren dat er maar één antwoord goed is. Voorts vindt U een diagram met vooraan de letters van de vragen en naast elke letter de nummers van de bijbehorende (doorgenum merde) antwoorden. U hebt nu niets anders te doen dan de nummers door te kruisen van alle antwoorden, die volgens U goed zijn, regel voor regel de aangekruiste getallen op te tellen en dan de gevonden totalen in de laatste strook (geheel rechts) te plaatsen en nog eens tot een totaal op te tellen, dat U in de cirkel set. Zo zou bijvoorbeeld een vraag kunnen luiden A. een pink is 1 een deel van de hand; 2 een kle dingstuk; 3 een dier; 4 een stuk gereedschap; 5 een vissersvaar tuig. Nu blijkt, dat 1, 3 en 5 goed zijn, want een pink is werkelijk deel van de hand, maar ook dier en ook nog een vissers vaartuig. In het diagram streept U daarom in zo'n geval op de strook A het cijfer 1 door, maar ook de 3 en ook nog de 5. In de laatste kolom zet U 4le som van 1 3 5 - 9. Dat totaal 9 telt U later op bij de totalen van de andere stroken en zo vindt U het „totaal der totalen" voor de cir kel. A. In onse kinderjaren hebben we allemaal wel eens gehoord van aardgeesten. Dat zijn I. aardmannetjes; 2. kabouters; 3 reuzen; 4. spoken; 5. witte wijven. B. Weet U wat een baar is 6. een vogel; 7. een golf; 8. een geldbuidel; 9. een staaf edelmetaal; 10. een draagwerk- tuig. C. Men sprak vroeger van ééndekkers, twee dekkers en ook van driedekkers. Wat was een driedekker 7 II. een vliegtuig; 12. een manhaftige vrouw 13. een oorlogsschip; 14. een vrachtschip; 15. een ruwe kerel. D. Een stout vraagje Wie was Berla 7 lfl. een sprookjesfiguur; 17 een kleinzoon van vader Jacob; 18. een itallaana staats hoofd; 19. een russlsch leider; 20. een le viet uit het Oude Testament. E> Een mobletboer ls een 21. hereboer; 22. hoge zijden hoed; 23. soort inktvis; 24. verborgen dierenaam; 25 ver borgen bloemenaam. F. Biljarten ls in Nederland seer geliefd. We kennen de tafels, waarop het wordt ge speeld. Op hoeveel poten mag een biljart offieleel staan 26. vier poten; 27. vijf poten; 28. zes poten; 29. zeven poten; 30. acht poten. G- Wat Is een koekoek 31. een dakvenster; 32. een vogel; 33. glazen luik op een schip; 34. de duivel; 35. een staartklok. H. Êen basiliscus daarentegen Is een 36. kerkgebouw; 37. soort slang; 38. beken de plant; 39. hagedis; 40. monster. I. U hebt allen wel eens van Albion gehoord. Wat is Albion eigenlijk 7 41. Engeland; 42. Engeland met Ierland; 43. Engeland en Schotland; 44. Engeland, Schotland en Noord-Ierland; 45. het britse gemenebest K. Kees Is een Jongen - _m, maar wat ls een kees of keesje 46. een hond; 47. een scheldnaam voor de patriotten aan het eind der 18e eeuw; 48. bijnaam voor een aap in Indië; 49 een geld stuk; 60 een scheepstouw. L- Wie van onze oude zeehelden werd door zijn schepelingen „Bestevaer" genoemd 61, Michiel de Ruyter; 52. Piet Hein; 53. Maarten Harpertsz. Tromp; 54. Cornells de Wit; 55. Willem Barendsz. En wie weet ons to vortollen hoe lang de maratonloop is 56. 40 km; 57. 41 km; 58 42 km; 69. 43 km; 60. 45 km.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5