HOOFDDEALER VOOR FRIGIDAIRE HUI5H0UDKQELKASTEN fewJw 31 I uw winkelier geeft u 20 ct cadeau Betrekkingen met Joego-Slavië verbeterd Bij autobotsing twee zwaar- en iwee DE LETDSE COURANT PAUINA 5 ~7/ï?trt. aéóg' ~JA E LECTtlSCHE /K, uishoudelij ke oppofoUw Canadese militair onder trein Een 21-jarige Canadese soldaat is toij de poging in een rijdende D-trein te springen, op het station Arnhem tussen het perron en de trein terecht \ekomen. In het St. Elisabethgast- Viuis, waarheen hij werd vervoerd, moesten zijn voeten geamputeerd worden. Verder had hij inwendige kneuzingen. Zijn toestand is thans redelijk L. J. P. BOUWMAN f In de ouderdom van 67 jaar is donderdagmiddag in de Maria-stich- ting te Haarlem overleden de heer L. J. P. Bouwman uit Heemstede, lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. Hij heeft zich gedurende zijn werkzaam leven vele verdien sten, ook op het terrein der katho lieke organisaties, verworven. Sinds 1938 heeft de heer Bouwman deelgenomen aan het politieke leven, eerst als lid van de provinciale sta ten van Noord-Holland, daarna als gedeputeerde. In Noord-Holland was hij voorzitter van „Steunt Wettig Gezag". Hij behartigde ook het se cretariaat van de K.R.O. en was hoofdbestuurder van de Ned. Ver eniging voor bedevaarten. In deze laatste hoedanigheid verzorgde hij meermalen de leiding van de Lour- desbede vaarten. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië s.s. „Uruguay" 8 juli; Australië m.s. „Sibajak" 11 juli; via Engeland 13 juli; Brazilië m.s. „Zaan land" 8 juli; Canada m.s. „Prins Alexander" 6 juli; s.s. „Waterman" 10 juli; m.s. „Westerdam" 11 juli; Chili via New York 11 juli; Indone sië s.s. „Utrecht" 11 juli; Ned. An tillen m.s. „Aegis" 8 juli; m.s. „Si bajak" 11 juli; Ned. Nw Guinea m.s. „Bengkalis" 11 juli; Nieuw Zeeland m.s. „Sibajak" 11 juli; Suriname m.s. „Doris" 10 juli; Unie van Z.-Afrika en Z. W. Afrika m.s. „Winchester Castle" 13 juli; Brits-Oost-Afrika via Frankrijk 13 juli. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantooren. Het inperken van de Franse in voer geeft een druk op de prijzen van runderen. Bovendien merkt men door de droogte geforceerde veeverkopen in sommige delen des lands. Van een noodtoestand, zoals in 1956, toen boe ren gedwongen waren vee van hun onbruikbaar nat geworden weiden te verkopen, is thans nog geen sprake. Ernstig is de toestand op de scha- penmarkt. Door het verminderen van de Franse invoer lopen duizenden slachtrijpe Texelse schapen rond, waarvoor geen afzet is. De voorzitter van het produkt- schap deelde mede, dat er dit jaar evenveel melk- en jongvee in ons land is als vorig jaar. Het aantal drachtig jongveè is echter 13.000 stus kleiner. Het totale aantal runderen is thans 3.097.000 tegen 2.961.000 het vorige jaar. Het verschil bestaat uit vee (ossen b.v.), dat speciaal voor de slacht wordt opgefokt. Het produktschap heeft een veror dening inzake kwaliteitscontrole bij de uitvoer van paarden vastgesteld. WESTFRIESE MAALTIJD IN SCHAGEN. Gistermiddag werd de genodigden van de folkloristische zomermarkten, die 'smorgens door burgemeester W. J. Wognum waren geopend, in de historische vier eeuwen oude uitspan ning „De Roode Leeuw" te Schagen een West-Friese maaltijd aangeboden. Tijdens het nuttigen van vergeten ge rechten als grauwe erwten met rozij nen of ryst met krenten, rijkelijk overgoten met boereboter, werd o.m. het woord gevoerd door de voorzit ter van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenver keer, mr dr L. N. Deckers. Het gezelschap, onder wie zich ook naar nieuwe mogelijkheden zoekende vertegenwoordigers van de V.V.V. uit Amsterdam bevonden, was vol be wondering voor de rijkdom aan cos- tuums, die tijdens de markten is te bewonderen. De grote reisbonnenactie van Jan Kujjper beter bekend als „Bonnenjan" waarbij hij voor ruim 590.000 km. aan treinreizen in zamelde voor t.b.c.-patiënten en an dere zieken, zal zaterdag, 6 juli, of ficieel worden gesloten met een hul digingsbijeenkomst in hotel „Mil- lingscentrum" te Millingen a. d. Rijn. „Positieve gevolgen" Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Belgrado is donderdag vernomen, dat de Zuidslavische vice-presidenten Edvard Kardelj en Alexander Ran- kovic binnenkort tijdens een vakan tiereis een bezoek aan de Sowjet- Unie zullen brengen. De Zuidslavische leiders zullen bin nen een week vertrekken voor een particulier bezoek aan de Sowjet- Unie, West-Duitsland, Finland en Scandinavië. Volgens de zegslieden maakten de vice-presidenten hun vakantieplan nen enige tijd geleden, maar waar nemers achten het waarschijnlijk, dat het bezoek aan de Sowjet-Unie op het laatste ogenblik in het program ma is opgenomen, waarschijnlijk in het licht van de nieuwe ontwikke lingen in de Sowjet-Unie. Alexander Rankovic heeft donder dag reeds op een bijeenkomst van oud-verzetsstrijders uit de tweede wereldoorlog de wijzigingen in het Kremlin toegejuicht. Hij zei, dat ze „verreikende posi tieve gevolgen" zullen hebben en dat de verwijdering van de groep-Malen- kof „een positieve weerklank zal hebben in de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en andere landen". Britse duikboot in moeilijkheden De Britse dwergduikboot „Sprat", die normaal een bemanning heeft van vijf koppen, heeft donderdagavond in het Nauw van Calais in moeilijkhe den verkeerd. De „Sprat" moest in het begin van de avond een oefenduik van een uur maken, zo deelde een woordvoerder van het Britse ministerie van marine mee. Het begeleidende schip, dat het boven komen van het duikboot je moest melden, heeft niets van zich laten horen tengevolge van moeilijk heden met de radio. Enkele uren la ter seinde het ten zuiden van Dover verankerde lichtschip „Varne", dat de „Sprat" aan de oppervlakte was en kennelijk in moeilijkheden ver keerde. Op een verzoek om hulp werd on der meer gereageerd door het passa gierschip „Oranje" van de Mij Ne derland, dat seinde, dat het naar de „Sprat" zocht, en door de Neder landse onderzeeboot jager „Rotter dam". Later werd geseind dat de dwerg duikboot door een ander vaartuig op sleeptouw was genomen en dat de bemanning in goede welstand ver keerde. BRITSE REACTIE In diplomatieke kringen te Londen venvacht men van de jongste maat regel in Moskou een vermindering van de Russische invloed in de com munistische wereld en een krachtiger streven van Moskou om de betrek kingen met het niet-communistische Westen te verbeteren. Premier Nehroe van India kwalifi ceerde tegenover verslaggevers te Londen de veranderingen in Rusland als „een stap in een gezonde rich ting". Nehroe betoogde, dat elk land, dat een grote revolutie heeft mee gemaakt, geleidelijk, naar normale toestanden terugkeert. Het verrassen de van Rusland noemde hij het, dat Rusland er geruime tijd over doet om naar betrekkelijk normale toe standen terug te keren. Hij weet dit aan het feit, dat het land twee grote oorlogen en een burgeroorlog heeft doorgemaakt en aan allerlei inter nationale gebeurtenissen. Op (te) grote voet De Amerikaanse soldaat eerste klasse John Ano heeft als schoenmaat zestien en de grootste maat, die het Amerikaanse leger kent, is veertien. De officieren van Fort Macarthuh, waar Ano in garnizoen ligt, hebben hem thans toestemming gegeven al geven alles te dragen wat hij wil, sandalen met open tenen inbegrepen. Doch dergelijk schoeisel is niet ge schikt voor het maken van marsen, zodat Ano tevens administratief werk heeft gekregen. Als burger werkte Ano voor een schoenenfirma, die zijn schoenen speciaal liet maken. Aanslag te Djakarta Donderdagavond omstreeks mid dernacht zijn twee handgranaten ge worpen naar het hoofdkwartier van de Indonesische communistische par tij en drie naar het dichtbij gelegen kantoor van de communistische bond van vakverenigingen „Sobsi". Vol gens de woordvoerder van het plaat selijk militair commando in Djakarta, werden reeds enkele uren later enige personen gearresteerd, die ervan ver dacht worden bij deze aanslagen be trokken te zijn. Hij was niet bereid het juiste aantal aangehoudenen en hun namen bekend te maken, uit vei ligheidsoverwegingen. Volgens de militaire woordvoerder heeft het incident een politieke ach tergrond en hij was geneigd te den ken aan „subversieve activiteit". Twee politiemannen uit Leeuwar den en twee inwoners van Gronin gen zijn gewond geraakt bij een ge compliceerde autobotsing, gister avond omstreeks kwart voor twaalf op de rijksweg LeeuwardenGror ningen tussen Buitenpost en Twijzel. Van twee hunner is de toestand zeer ernstig. De twee politiemannen, van de verkeersgroep Leeuwarden der rijks politie, waren bezig de lichten van een bestelwagen te controleren. Hun stationcar stond achter de be stelauto aan de kant van de weg. Een met papier geladen vrachtauto van een expeditiebedrijf uit Oude Pekela, bestuurd door de heer S. uit die plaats reed op de beide stilstaande wagens in. Alle drie de auto's sloegen over de kop. De bestuurder van de bestel auto, de heer P. Kremer uit Gronin gen, werd zwaar gewond. O.a. brak hij beide benen. In zeer zorgwekken de toestand is hij naar het zieken huis te Groningen gebracht. Zijn me de-inzittende, mevrouw M. J. Ruig- rok Van der Werven uit Groningen, kreeg een zware hersenschudding. Ook zij werd te Groningen in het ziekenhuis opgenomen. De beide po litiemannen werden naar het zieken huis te Leeuwarden vervoerd. Wachtmeester J. Noordhof is zeer ernstig, zijn collega B. Span licht ge wond. De drie auto's werden totaal ver nield. De staatssecretaris van economi sche zaken dr G. M. J. Veldkamp, heeft gistermiddag het bestuur van de stichting „Waarborgfonds voor het melkdetailhandelsbedrijf" offi cieel geïnstalleerd. In zijn toespraak zeide dr Veldkamp dat hiermee we derom een belangrijk onderdeel van het complex der gegarandeerde mid- denstandskredietregelingen is tot stand gekomen. De inspanningen van de zijde van het bedrijfsleven om tot oprich ting van waarborgfondsen te gera ken en die van de overheid om deze oprichting te stimuleren, zijn niet zonder resultaat gebleven, aldus de staatssecretaris. Behalve de kruide niers profiteren thans ook de bak kers, de handelaren in aardappelen, groente en fruit, het rijwiel- en ge motoriseerd rijwielbedrijf, de textiel branche en de detailhandel in gedis- stilleerde dranken van het werk dat voor deze waarborgfondsen wordt verricht. Bij de aanvang van de bijeenkomst sprak de voorzitter van de nieuwe stichting, de heer A. van Schie, een woord van welkom uit aan het adres van dr Veldkamp en de vertegen woordigers van de Nederlandse Mid- denstandsbank, het Algemene Waar borgfonds, de Middenstandsbonden en de Bond van_ Melkslijters. Nadat de staatssecretaris van economische zaken had gesproken voerden nog verscheidene andere sprekers het woord. De trekking van de Roode Kruis-prijsvraag, die verbonden was aan actie „Toverbal" heeft mevr. A. Dooren-Pas te Deventer de eerste prijs een televsietoestel opgele verd. De tweede prijs was een brom fiets voor de heer W. van Dijk te Ha- velte en de derde prijs een radio toestel viel ten deel aan de heer H. J. Heikes te Midwolda. Hogere vergoedingen in Brits parlement De Britse parlementsleden, minis ters en onder-ministers krijgen een hoger salaris, zo heeft premier MacMillan donderdag in het Lager huis bekendgemaakt. Ook de peers in het Hogerhuis, die tot op heden helemaal geen vergoe ding kregen, kunnen nu voor elke vergadering die zij bijwonen presen tiegeld vragen. Dit laatste is gedaan om de vele Labourpeers tegemoet te komen, die geen eigen inkomen heb ben. De vergoeding der parlementsleden (op het ogenblik 10.000 gulden per jaar en circa 280 gulden presentie geld) wordt verhoogd tot 17.500 gul den per jaar. De salarissen van de ministers worden met 7.500 gulden verhoogd. De leider van de oppositie zal 30.000 gulden per jaar ontvangen tegen 20.000 gulden nu. Raket 260 k.m. hoog Een zeer grote raket voor weten schappelijk onderzoek, die donder dag door Amerikanen is gelanceerd in de Canadese provincie Manitoba gelanceerd, heeft een recordhoogte bereikt van 260 kilometer. Deze proef is genomen als onder deel van het onderzoek in het inter nationale geofysische jaar. De raket was zeven meter lang. Het apparaat was uitgerust met in strumenten voor het doen van me tingen in de ionosfeer, waarvan het resultaat automatisch per radio naar de aarde werd uitgezonden. Op ons kantoor is plaats voor een Leeftijd 16 tot 18 jaar. Mulo-opleiding gewenst. Ook zij, die deze maand examen doen, kun nen nu reeds solliciteren. HOLS Hondenbroodfabriek Valkenburg Z.-H. KATWIJKERWEG 3 TEL. K 1113—2949 Dierenartsen schrijven zoutloos BONZO Geef dus FELIX kat en BONZO WASMACHINES ƒ395.- met sneldroger. merk Alba Lien, onverwoest baar gaat een mensen leven mede. Enkele be schadigde machines be langrijk goedkoper. Ook op gemakkelijke beta lingsvoorwaarden. Firma Dusoswa Turfmarkt 2 te Leiden Kerkstr. 48, Noordwijk Zeeweg 1, Katwijk/Zee KINDERRIJWIELEN 25.goedkoper Door aankoop van een enorme restant partij Kin derrii wielen, jon gens en meisjes, met remnaaf. in 5 kleuren gaan deze weg 25. goedkoper. Onder volle garantie. Thans 56.alleen contant. Firma Dusoswa Turfmarkt 2 te Leiden Kerkstr. 48. Noordwijk Zeeweg 1, Katwijk/Zee 3T Zaterdag markt. Dames fantasiegoed met kanten busten, tot 46, v. 2.25, nu 1.98. Super herensport- goed 1.79. Nylononder- jurkjes 1.98. Dames ny lononderjurken 4.98. Da- messliijs 0.98. Koren brugsteeg over muziek handel Servaas. Japie. 3T H.M.W. dubbelzits- bromfiets met dubbele veerelementen De enigste bromfiets die geschikt is voor 2 personen. Prijs f725.—. Gebrs Huisman Hogewoerd 6668. Wij ontvingen een zeer practisch DEENS WAND- BOEKENREK Berging voor 275 boeken. f291 HASSELMAN PANDER Botermarkt 2122 Breestraat 146 BIOSCOPEN. De films in de week van 512 juli zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „The man with the golden arm", volwassenen. Lido: Afgekeurd. Luxor: „Wilde vruchten", strikt volwassenen. Trianon: „In de bus van Coronado", alle leeftijden. Rex: „Attack", 18 jaar. RECHTZAKEN DE BRANDSTICHTING TE HAREN. De arrondissementsrechtbank te Groningen heeft vanmorgen de 36- jarige P. J. G. uit Assen wegens brandstichting in het voormalige ho tel „Van der Woude" te Haren in de nacht van 15 op 16 november van het vorig jaar, veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. G. had, in samenwerking met N. A. van H., directeur van de stichting Nederlandse Bouw- en exploitatie maatschappij, in het hotel brand ge sticht, opdat op de plaats van 't hotel sneller met de bouw van flats en winkels zou kunnen worden begon nen. De officier van justitie had veer tien dagen geleden drie jaar gevan genisstraf geëist. De 21-jarige N. A. van H. uit Ha ren, werd voor hetzelfde feit veroor deeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek tegen hem was een jaar met aftrek, waar van vier maanden voorwaardelijk ge- eist. KORT GEDING OVER TELEVISIETOESTELLEN. De president van de rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend in zijn uitspraak van een kort geding, dat een Amsterdams handelsbureau (Jo- bo), importeur van ((Grundig) tele visietoestellen aanhangag had ge maakt tegen een handelsonderne ming in de hoofdstad, eerstgenoemde in het ongelijk gesteld. Eiser maakt n.l. bezwaar tegen ad vertenties, waarin gedaagde televisie toestellen van genoemd merk met 20 pet. korting aanbood. Het publiek zou, aldus eiser, door een verkeerde voor stelling van zaken in deze adverten ties, onjuist worden voorgelicht. Het bureau achtte zich hierdoor bena deeld en verlangde herroeping van de advertenties. In zijn uitspraak overwoog de pre sident, dat de betrokken partijen toe stellen van verschillende typen ver handelen en dat er dus van oneerlijke concurrentie en de daaruit voort vloeiende onrechtmatigheid geen sprake is. H ij weigerde daarom de geëiste herroeping dier advertenties en veroordeelde eiser tot betaling van de kosten van het geding. Marktberichten LEIDEN, 5 juli. Vee. Aanvoer: 4 stieren, 24 melkkoeien, 270 vette koeien, 19 varekoeien, 100 vette kal veren, 107 nuchtere kalveren, 50 vette schapen, 157 vette lammeren (overhouders), 748 weidelammeren, 41 varkens (zeugen), 275 schram men, 630 biggen, 8 geiten; totaal 2433. Notering; melkkoeien 10001150, vette koeien sch. gew. 2.703.30, varekoeien 700950, vette kalve ren lev. gew. 1.702.20, nuchtere kalveren (sl.) 1.301.40, vette schapen 0.90—1.10, vette lammeren (overhouders) 0.901.10, zuig- lammeren f 7090, weidelammeren 5070, zeugen (drachtige) 300 350, schrammen 60100, biggen 45—55. Handel: melkkoeien en varekoeien stil, vette koeien willig, vette kalve ren zeer kalm, nuchtere kalveren flauw, vette schapen en lammeren zeer stug, weidelammeren matig, zeugen, schrammen en biggen traag. Kaas. Aanvoer: 36 partijen Goudse kaas; Goudse extra kwaliteit Openbaar Slachthuis Zaterdagmorgen 9 uur. Verkoop van een grote partij Varkens- en Rundvlees Voorwaardelijk goedge keurd. De verkoper: J. v. TONGEREN Solex Standaard 349 50 p. m. 17 30 So lex de Luxe f 399 50 o. m f 20 24. inclusief All Risk verzekering Service Sta tion Gebr. Huisman Ho- pewoerd 66—68. tel 3129'/ 3? A.s. Bruidsparen. Wii brengen U.... Ned. mooi ste trouwcoupé. Fraaie 7- Ders. volgauto's. Chauf feurs in sp'internieuwe li vrei. Inl. Garage De .Tong. alleen Zeemanlaan 12a. 43, le kwal. 2.30—2.37, 2e kwal. 2.242.29; 3 partijen Leidse kaas: le kwal. tot 2.56. Handel flauw. TER AAR, 4 juli. Groente. Kas- snijbonen 0.97—1.27, idem B. 0.78— 0.94, idem stek 0.460.58, doppers 0.290.41, capdoppers 0.300.36, id. B. 0.14, blauwschokkers 0.430.46, witte capucijners 0.280.37, peulen 0.59, idem B. 0.20, alles per kg; tuin bonen 1.00—1.44 per 10 kg; augurken grof A. 0.56, grof 1. 0.48, C.D. 2.25— 0.27, E. 0.180.24, alles per kg. ROELOFARENDSVEEN, 4 juli. Bloemen. Wirrals Supreme 318, Achilia's 13—15, Gladiolen 60—1.00, Colvillies 20—37, idem .imph 42—^57, Alstroemeria 23—26, Lathyrus 3—29, per bos; Am. anjers 25 per stuk. Groente. Aardbeien I 3958, idem II 1737, per IV, ons doos; kropsla 7—17, bospeen 10—18, breekpeen f 10—22, bloemkool 10 —28, andijvie 7—9, peulen f 20— 57, doperwten 17—37, capucijners f 16—41, tuinbonen 10—12 50, kas- snijbonen 85—125, idem stek 39 —64, dubbele stambonen 130 155, augurken C f 67, idem D A. f 4850, idem D. f 27, idem E. 21, idem C.D. 21, per 100 kg.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3