Tweede Kamer aanvaardde ontwerp politiewet Minister en middenstand spraken over de prijzen Prov. Staten v* Zuidholland Geen kort geld voor woningen Rijk bezuinigt 122 miljoen Verwarring over de melkprijs Geneeskundige proeven op mensen zijn soms niet te vermijden Bus gleed na botsing een sloot in Twee Heerlense inbrekers gearresteerd viste op televisie WOENSDA^JUmw^ DE LETDSE COURANT PAGINA 8 Rijkspolitie geen „boeman" Na een verdediging op poten van de minister van justitie, minister Sam- kaldcn, heeft de Tweede Kamer gistermiddag het ontwerp-politiewet aan vaard. De minister betoogde, dat nu een einde werd gemaakt aan een con flict, dat al meer dan een eeuw duurt, en aan een „groei in alle richtingen, zoals van een heg, die niet gesnoeid wordt". De Kamerleden accepteerden het ontwerp zonder hoofdelijke stemming. De C.H.-vertegenwoordiger de heer Reyers wenste geacht te worden te heb ben tegengestemd. Het militaire moet er af duidelijke gezagsverhouding, de minister, hebben wij in dit Een aldus ontwerp nagestreefd. De wet lijkt op dit punt ingewikkeld, maar het is een ingewikkeldheid op papier. In de praktijk zal blijken, dat de regelin gen voldoen. De minister ging er van uit, dat de basisopleiding van - gemeente- en rijkspolitie zoveel mogelijk gelijk moet zijn, maar by de opleiding van de Rijkspolitie moet men er reke ning mee houden, dat de dienst een bijzonder karakter en een bijzondere bestemming heeft. Beide politiekorp sen, gemeente en rijk, zijn belangrijk maar wij mogen hen niet gelijkscha kelen. Het publiek moet duidelijk zien, dat er verschil is, ook in het optre den. Ook uit het oogpunt van traditie moeten verschillen gehandhaafd blij ven, de verschillende uniformen blij ven dus gehandhaafd. Marechaussee. Het is nooit de bedoeling geweest, zo zei ook nog de minister, de Ko ninklijke Marechau see in dit ont werp te behandelen. De heer Samkalden had veel lof voor dit korps, waarvan hij onlangs de jubileumfeesten heeft bijgewoond. Hij zal alles doen wat in zijn vermo gen ligt om het Takenbesluit 1954 voor de Koninklijke Marechaussee loyaal te helpen uitvoeren. Hij over weegt echter een afzonderlijke wet in te dienen, indien het takenbesluit onoverkomenlijke moeilijkheden zou opwerpen. Militair? De heer De Niet (P.v.d.A.) deed een beroep op de minister te bevor deren dat de Rijks- en Gemeentepoli tie zo snel mogelijk naar elkaar toe groeien. Hij vond het belachelijk, dat men het aanzien van de Rijkspo litie meent te kunnen verhogen met militaire distinctieven en aanspreek titels. De algemeen inspecteur van de Rijkspolitie moet aangesproken wor den met „generaal", hoewel deze he lemaal geen generaal is. De officie ren van de Rijkspolitie, hoewel zij in het geheel niet bereden zijn, moe ten sporen dragen. Ook de K.V.P.-woordvoerder, de heer Matser, sprak als zijn mening uit, dat de Rijkspolitie als burgerlijk gezagsapparaat niet zo militair moet doen. De Rijkspolitie mag in geen geval een militair karakter krijgen en niet als „boeman" buiten de bur gerij staan. De Tweede Kamer zal in tegen stelling tot de verwachting deze week nog niet op reces kunnen gaan. Het is de voorzitter namelijk ge bleken, dat de regering prijs stelt op een spoedige behandeling van de wetsontwerpen: beperkingswet Ne derlandse toeslagen op Indonesische pensioenen, toeslagwet Indonesische pensioenen 1956, goedkeuring van de op 22 juni 1956 te Washington ge sloten overeenkomst tussen het ko ninkrijk der Nedelanden en de Ver enigde Staten van Amerika betref fende het niet-militaire gebruik van atoomenergie en goedkeuring van het op 26 oktober 1956 tot stand geko men statuut van de internationale or ganisatie voor atoomenergie. De minister van buitenlandse za ken, die deze wetsontwerpen moet verdedigen, vertoeft tot en met 5 juli te Genève met het oog op de ver gadering van de economische en so ciale raad der Verenigde Naties. Op woensdagochtend 10 juli moet hij daarheen terugkeren, zodat hij dus alleen op dinsdag 9 juli in de Kamer aanwezig kan zijn. De voorziter zal nu voorstellen ge noemde wetsontwerpen aan de orde te stellen tegen dinsdag 9 juli a.s. des namiddags te één uur. Obstructie van communisten De leden van de communistische fractie in de provinciale staten van Zuid-Holland hebben gistermorgen in de vergadering van de eerste ge wone zitting in de Ridderzaal in den Haag hun misnoegen geuit over het feit dat de staten vorig jaar besloten de C.P.N. uit de advies-commissies en de commissies ad hoe te weren. Het werk van de staten moet door alle leden gebeuren, zo betoogden zij. De heer G. van Praag ging bij de eerste drie agendapunten uitvoerig praten en vroeg hoewel alle staten leden het eens waren, steeds hoofde lijke stemming waardoor de afwer king van de agenda aanzienlijk werd vertraagd. Ook bij andere agendapunten, die gewoonlijk zonder enige discussie on der de hamer plegen door te gaan, hielden de C.P.N.-leden uitvoerige betogen. Namens Ged. Staten werd medege deeld, dat de financiële moeilijkhe den in de waterschappen bij de ver sterking van de dijken in de zwakke schakel van de waterkering achter de rug zy'n. De werkzaamheden gaan nu in het oude tempo door. De waterschapsbank heeft belang rijke langlopende leningen kunnen verstrekken waardoor het werk o.m. in de Hoekse Waard, de Brielse dijk ring en op Flakkee bevredigend ver loopt. De ministers van Binnenlandse Za ken en van Financiën, mr. A. A. M. Struycken en H. J. Hofstra, hebben tegen donderdag meldt de „Tel.'* in Den Haag een spoedconferentie belegd over het zorglijke probleem van de financiering van de woning bouw. De bewindslieden zullen daarbij een dringend beroep doen op de ge meentebesturen om geen nieuwe wo ningbouw met kort geld te financie ren. Zij zien nameljjk geen andere middelen om de nog steeds stjjgede vraag naar kort geld te doen ophou den. Tot de conferentie zijn uitgeno digd vertegenwoordigers van Gede puteerde Staten van alle provincies, die van de besturen der grote ge meenten en van het bestuur der Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten. De regering zal doen uitkomen, dat de woningbouw met behulp der le ningen van de institutionele beleg gers wél voortgang mag vinden. Deze beleggers hebben 500 miljoen gulden voor dit doel beschikbaar ge steld, namelijk 250 miljoen voor de huizen in aanbouw en eenzelfde be drag voor de bouw van nieuwe wo ningen. Daarnaast zullen de gemeentebe sturen echter geen woningbouw met kort geld mogen financieren. Het to taalbedrag der kortlopende schulden der gemeenten wordt op 1.5 miljard geschat. Onderzoek naar lastenverzwaring Minister Zijlstra heeft gisteren het reeds aangekondigde gesprek gehad met vertegenwoordigers van de geza menlijke centrale middenstandsorga nisaties en van de Raa.d voor het Midden- en Kleinbedrijf, waarin ook de werknemers zijn vertegenwoor digd. Dit gesprek ging over een aan tal problemen, die naar de mening van de organisaties in de midden stand zijn gerezen als gevolg van het prijsstabilisatiebeleid. Volgens het door het ministerie van Economische Zaken verstrekt communqiué heeft de minister er be grip voor getoond, dat in het mid den- en kleinbedrijf als gevolg van de recente lastenverzwaringen moeilijk- hden kunnen zijn opgetreden. Over- Het Ryk gaat op eigen huishou ding een bijdrage leveren in de be stedingsbeperking. Het zal een be zuiniging van 122 miljoen worden. Dit heeft minister H. J. Hofstra aan de vooravond van de behande ling der belastingverhogingen in de Tweede Kamer in een brief aan onze volksvertegenwoordiging medege deeld. Het bedrag van f 122 miljoen heeft voor 52 miljoen betrekking op consumptieve uitgaven en wel in hoofdzaak lonen, salarissen en mate riële uitgaven en voor 70 miljoen op uitgaven voor investeringsdoel einden. De belangrijkse posten van het be drag van 70 miljoen, waarmede de investeringen van het rijk in dit jaar nog zullen worden beperkt, zijn: weg- en waterbouwkundige werken 25 miljoen, cultuurtechnische wer ken 14 miljoen, investeringen van staatsbedrijven 10 miljoen en ten slotte bijdragen ten behoeve van aanvullende werken eveneens 10 miljoen. Verkeerde cijfers in circulaire Het ministerie van Economische Zaken heeft de indruk, dat hier en daar verwarring is ontstaan omtrent de verhoging van de melkprijs. Deze verwarring is, volgens het ministerie, vooral het gevolg van een circulaire van de Alg. Ver. voor Melkvoorzie- ning, de particuliere organisaties van de melkhandel in het westen des lands, aan haar leden, waarin de prij zen werden aangegeven, die voor de nlet-gesaneerde gebieden in het wes ten (Amsterdam, Rotterdam en Den Haag) neerkomen op een verhoging met zes in plaats van vijf cent per liter melk. De minister van Economische Za ken ziet zich, als de door de A.V.M. aangegeven hogere prijzen inderdaad zouden worden toegepast, gedwon gen weer een prijsstop voor melk uit te vaardigen. De minister heeft tijdens het over leg laten weten, dat hij zich niet kan verenigen met een verhoging met r.es cent voor de niet-gesaneerde gebie den, waartoe, behalve de genoemde grote steden, ook andere gebieden, o.a. in midden-Brabant, behoren. Geen pro deo-zaken meer De nieuwe wettelijke regeling voor het verlenen van kosteloze rechtsbijstand, waarmee dus een eind wordt gemaakt .aan de zogenaamde pro deo-zaken, is gisteravond door de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Er komt straks in ieder arrondisse ment een bureau van consultatie, waar men zijn zaak kan aanbren gen. Dit bureau gaat eerst na of er 'n schikking kan worden getroffen en wijst een advocaat of een deurwaar der aan. eengekomen werd, dat nadere onder zoekingen per bedrijfstak nodig zijn om vast te stellen of en waar deze moeilijkheden optreden. Aan de hand van de resultaten van deze onderzoekingen kunnen dan, met inschakeling van de centrale or ganisaties, op korte termijn bespre kingen worden gevoerd tussen daar voor in aanmerking komende be drijfstakken en het ministerie van Economische Zaken. Atoomproject vergt f 80 miljoen Het Reactor Centrum Nederland heeft thans officieel de toestemming van de regering haar proefreactor en laboratoria bij Petten in Noordhol land te bouwen. Het R.C.N. is thans doende de nodige vergunningen van de gemeenten ter plaatse te krijgen en hoopt binnenkort tot de eerste steenlegging over te kunnen gaan. De paaltjes, die de plaats van de toe komstige gebouwen afpalen, staan al in de duingrond. Eind 1958. In de loop van dit jaar en van 1958 worden de reactorhal en een deel van het laboratorium gebouwd, zodat wanneer midden volgend jaar de reactor uit Amerika wordt gele verd, deze eind 1958 in bedrijf zal kunnen zijn. In de volgende jaren hoopt men de verdere noodzakelijke laboratoria en bijgebouwen af te kun nen maken. Het totale project zal een investe ring vragen van vijftig miljoen gul den. Oorspronkelijk was 28 miljoen gulden ervoor uitgetrokken, zij het dat hiermee alleen de aanloopkosten konden worden bestreden. Thans schat het R.C.N. de totale kosten dus op vijftig miljoen. Van de zijde van het R.C.N. werd geen vrees getoond voor de bestedingsbeperking welke hier een spraak in het wiel zou kun nen steken. Het kernonderzoek is noodzakelijk zowel voor de economi sche ontwikkeling van Nederland zelf als in het kader van Euratom, aldus het R.C.N. Nota op komst. De minister van economische zaken streeft er verder naar nog voor het zomerreces van de Tweede Kamer zijn atoomnota over te leggen, waarin de economische en technische aspec ten van het kernonderzoek in Neder land worden uiteengezet. Deze nota is dus zeer spoedig te verwachten aldus het Alg. Dagblad. Eerlijkheid royaal beloond Bestedingsbeperking Dat eerlijkheid in deze wereld ta melijk zeldzaam is en daarom op ho ge prijs wordt gesteld en flink be loond, heeft een melkhandelaar in Den Helder gisteren maar weer eens bewezen toen hij in vrijgevige groot moedigheid zijn dankbaarheid toonde aan twee vindertjes van zijn zoek geraakte portefeuille. Genoemde melkslijter kwam giste ren tot de minder aangename ont dekking, dat zijn portefeuille, waar in zich duizend gulden bevond spoor loos verdwenen was. Hij toog aan het zoeken maar dit leverde hem niets op. Het geluk was echter met hem en zo kon hij een diepe zucht van ver lichting slaken, toen in de loop van de dag twee knapen bij hem aan de zaak kwamen, die de portefeuille met inhoud ongescnonden aan de recht matige eigenaar teruggaven. Zij hai den onderweg hec geld gevonden en mee naar huis genomen, waar de va der van een van de jongens hen op dracht gaf als de weerga naar de melkboer te lopen omdat die wel in grote ongerustheid iou verkeren. En dat was ook zo. Hij sprong bijkans n gat in de lucht van p'eïier en op luchting en betuigde de beide kna pen zijn grote dank. Met een teder gebaar haalde hy zijn portemonnaie tevoorschijn en wierp daarin 'n blik. Na een ogenblik aarzelen haalde hij enkele muntstukjes eruit, twee dub beltjes voor iedere joegen één Het was warm genoeg voor een lek ker ijsjeZo'n Helderse melkslij ter toch..... Prof Lindeboom in referaat: Belang van de patiënt staat echter voorop Prof. dr G. A. Lindeboom, hoogle raar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, heeft vandaag een referaat over het onderwerp „geneeskundige proeven op mensen", gehouden tij dens de 39ste wetenschappelijke sa menkomst van tie vereniging voor hoger onderwijs op gereformeerde grondslag (waarvan de Vrije Uni versiteit uitgaat). Spr. zette uiteen, dat de medische wetenschap zich steeds meer in ex perimentele richting ontwikkelt. Aan het toenemende aantal steeds inge wikkelder experimenten dankt zij haar bloei en haar verwachtingen voor nieuwe mogelijkheden. „Goed beschouwd, gaat de geneeskundige praktijk een weg van vele proefne mingen, want het experiment speelt een overwegende rol in deze prak tijk, zoals die wordt uitgeoefend in de spreekkamer en aan het ziekbed. Eigenlijk is iedere therapeutische Doging een experiment. Geneeskun de is volgens spr. geen wiskunde, geen schei- of natuurkunde. Wanneer men evenwel spreekt van geneeskundige proeven op mensen, doelt men meestal meer in het bij zonder op opzettelijke proefnemin gen waarvan de uitslag in hoge mate onzeker is, of waarbij het doel ten opzichte van degene, wien het geldt, op de achtergrond staat. Zulke proe ven op mensen zijn soms onvermij delijk, zij leveren soms een onmeet baar grote winst op, (b.v. de bestrij ding van pokken, hondsdolheid, gele koorts en de pest is mogelijk gewor den door proeven op mensen). Het belang van de patiënt komt het eerst en het veelvuldigst in aanmer king om als motief en rechtvaardi ging te dienen voor een ingreep van experimenteel krakter. Het algemeen belang kan een grond bieden voor de rechtvaardi ging van een experiment. Maar het is niet de hoogste waarde en het heeft zijn grenzen bij het belang van het Individu. Is de kans groot, dat de patiënt zijn leven verliest, terwijl dit anders voor langere tijd behouden zou blijven, is de ingreep ongeoor loofd, aldus spr. Voor zijn behande ling heeft de arts de toestemming van de patiënt nodig. „Het is niet te ontkennen dat proeven op mensen voor de mense lijke geneeskunde de grootste bewijs kracht en betekenis hebben. Ge neeskundige proeven op mensen zijn zedelijk niet te veroordelen indien zij geschieden binnen de normen, door een goddelijke zedenwet gesteld, en dus te allen tijde rekening houden met de waardigheid en het recht van de zieke, ook op de integrale hulp van zijn dokter. Het misbruik van de mens voor proefnemingen, hoe dikwijls ook te signaleren, is op zich geen grond het gebruik op te hef fen. De medische wetenschap moet zich oefenen in het luisteren naar de spraak van de zedenwet, naar de stem van het medisch geweten", al dus eindigde prof. Lindeboom zijn referaat. Knaapje stak brandende lucifer in broekzak Ernstige brandwonden opgelopen In een onbewaakt ogenblik heeft het drie-jarig zoontje van de familie Catsburg aan de Lange Zuiderweg te Voorthuizen maandag kans gezien een doosje lucifers bij het gasstel weg te nemen. Toen hij een lucifer had aangestoken schrok hij, toen hij plotseling iemand hoorde aankomen. Het knaapje veronderstelde, dat het zijn moeder was. Men had hem n.l. reeds eerder verboden met vuur te spelen. Om de brandende lucifer te verbergen, stak hy deze in zijn broekzak, waardoor zijn kleertjes vlam vatten. Toen zijn moeder even later binnenkwam, stond het knaapje reeds in brand. Men heeft het jon getje snel in een wollen deken ge wikkeld en met water nat gemaakt, maar kon niet voorkomen, dat het ernstige brandwonden opliep. Het moest naar het ziekenhuis „De Lich tenberg" te Amersfoort worden overgebracht. Miscteteuj™ *o9zoS«et- HMS 20 GEWONDEN BIJ HAARLEM Chauffeur voorkwam paniek Een autobus van Maarse en Kroon, die personeel van de Fokkerfabriek van Schiphol naar Haarlem vervoer de, is om zes uur gisteravond op de Schipholweg nabij de Prins Bern- hardlaan te Haarlem in een sloot gereden. Twintig van de 47 inzittenden wer den voor onderzoek naar drie zie kenhuizen vervoerd. Slechts een van hen, de 25-jarige mej. A. J. Kok uit Haarlem is ter observatie opgeno men in het St. Elisabeth-gasthuis. De bestuurders van een zandauto en een volkswagen wachtten bij de Prins. Berrihardlaan met linksaf slaan tot de bus uit tegengestelde richting zou zijn gepasseerd. De buschauffeur f 5000 aan postzegels voor f 600 weer verkocht De recherche van Heerlen heeft dinsdagmorgen de 27-jarige Heerle naar H. B. gearresteerd, die begin juni had ingebroken in een woning aan de Kempweg te Heerlen. Hierbij ontvreemdde hij een geldkistje waar- in zich een bedrag van 8.000 be vond. Tegelijk met B. arresteerde de recherche C. v. d. W., die eveneens verdacht wordt van diefstal of die bij pogingen daartoe had geassisteerd. B. was in mei van dit jaar weer op vrye voeten gesteld, nadat hy we gens het plegen van een inbraak in een woning te Heerlen tijdens de jaarwisseling enkele maanden had doorgebracht in het huis van bewa ring te Maastricht. Van zyn vrijheid maakte B. gebruik om nog enkele andere inbraken te plegen. Zo braken zy in in een woning aan de Klompstraat; ook hier volgde ontdekking. De bewoners van pand die een achtervolging inzetten, verloren de daders uit het oog, doch herkenden hen in de ochtend na confrontatie in het Heerlense politie' bureau. Na nog ingebroken te heb ben in een bouwkeet aan de Punt- graaf te Heerlen, waarbij de buit zeer gering was, verplaatste B. zijn werkterrein naar Sittard, waar hy in een woning een geldkistje met 125,en 90 Duitse marken ont vreemdde. Begin juni sloeg B. zijn grote slag in de woning van J. te Heerlen. In het geldkistje dat toebe hoorde aan een kostganger, die op vakantie was, bevonden zidh 8.000; de bewoners waren tijdens de in- Agent vuurde zes maal op inbrekers Ruitentikkers in Amsterdam heb ben 's nachts bij een winkel aan de N.Z. Voorburgwal een ruit van een sporthandel ingeslagen om windbuk sen te stelen. Een agent hoorde dieven weg vluchten, nadat hij glasgerinkel had gehoord. Hij zag twee jongelieden snel in een auto springen en de be nen nemen. Zij hadden de lichten van de auto niet ontstoken, zodat de agent het nummer niet kon zien. Hij vuurde zes schoten op de banden van de wegrijdende wagen, één kogel sloeg de ruit aan splinters maar de ruitentikkers reden door met onver minderde snelheid. Later bleek, dat uit de zaak zes windbuksen met een gezamenlijke waarde van f 450 waren verdwenen. Drie andere windbuksen hadden zij bij hun overhaaste vlucht achter moeten laten. De politie meent, dat het 't werk is van jeugdige dieven. De agent dacht, dat de wagen, waarmede zij vluchtten een donker grijze Citroën was. Zij hebben de ruit met een melk- blik ingegooid. braak afwezig. Van het geld heeft B. voor een gedeelte goede sier ge maakt. Voor een bedrag van met minder dan 5.000 gulden kocht hij postzegels, die hij later weer voor het luttele bedrag van ongeveer 600,van de hand deed. Beide arrestanten zullen worden voorgeleid voor de officier van jus titie te Maastricht. 50 jaar Franciscaans apostolaat in Kop van Noord-Holland Donderdagmorgen om 10 uur zal mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, een pontificale H. Mis op dragen in de Franciscanerkerk te Nieuwe Niedorp als plechtige opening van het 50-jarig jubileum der vesti ging van de paters Franciscanen al daar. Morgen is het vijftig jaar geleden, dat de Franciscanen hun apostolaats- werk in de kop van Noord-Holland begonnen. Er is thans een comité ge vormd door vooraanstaande Noord hollandse katholieken, dat morgen aan de paters de basis zal verschaf fen voor een bouwfonds, dat be stemd is voor de bouw van een nieuw klooster. Vele burgemeesters en ook predikanten uit de omgeving zullen bij de viering aanwezig zijn. Om 1 uur 's middags zal de litterator Bernard Verhoeven een feestrede uit spreken. De openbare viering zal be sloten worden met een pontificaal lof, gecelebreerd door Dom P. An- driessen O.S.B., abt van de abdij van Egmond. De paters Franciscanen hebben hun apostolaatscentra in Hoorn, Zaandam, Kolhoorn en Den Helder. Wanneer de paters hun nieuwe klooster zullen betrekken datum en jaar zijn niet te bepalen zal het oude klooster van Nieuwe Niedorp het tehuis wor den van de zusters Clarissen, die in Noord-Holland een nieuwe vestiging beginnen en als biddend thuisfront het Franciscaanse apostolaatswerk zullen ondersteunen. Een felle brand is gisteravond uitgebroken in een constructiewerk plaats te Nijkerk. De montagehal brandde door het snel om zich heen grijpende vuur geheel uit. De schade wordt geschat op enkele tienduizen den guldens. De oorzaak van de brand is onbekend. Het bedrijf was verze kerd. Een 29-jarige wlelrijdster, die op haar stuurstoeltje een twee jaar oud zoontje met zich voerde, is gis termiddag te Amsterdam, vermoede lijk doordat zij de macht over haar stuur kwijtraakte, komen te vallen, juist op het moment dat een gemeen tebus haar passeerde. Het kind werd door het rechterachterwiel van de bus overreden en overleed ter plaat se. De vrouw, die een shock opliep, werd na behandeling in het zieken huis naar haar woning vervoerd. week bij het naderen van genoemde voertuigen iets naar links uit. De bus schampte de zandauto aan de linkerzijde en raakte de achterzijde van de personenwagen en kwam aan de overzijde in een langs de weg lo pende sloot tot stilstand. De chauf feur wist door zijn rustig optreden een paniek te voorkomen. Drie artsen, leden van de ongeval- lendienst en zes ziekenauto's waren spoedig aanwezig. Ter plaatse wer den diverse lichtgewonden verbon denen. De autobus werd bestuurd door de 27-jarige H. K. uit Amster dam. Ongeveer half tien slaagde men er in de bus uit de modder te halen. De politie heeft het voertuig in be slag genomen. In de grote boerderij van de fam. H. uit Hardenberg in de buurt schap Baaider is gistermorgen brand uitgebroken. Door de geringe druk op de waterleiding kon het vuur slechts met drie stralen worden be streden. Ze beperkte zich slechts tot het nathouden van de omliggende ge bouwen welke ook groot gevaar lie pen. De grote schuur waar juist de hooioogst voor het gehele jaar gis teren voor de onweersbuien was bin nengehaald werd ook een prooi der vlammen. De schade was zeer aan zienlijk. De betekenis van Scandinavië op het gebied van de film zal in de rubriek „Blik in de monitor" van het maandagavond-Cocktail-programma der KRO-t.v. worden toegelicht. Jan Willem Hofstra heeft in zijn „Open Doekjes"-rubriek Johan Greter als gast, de dekorateur en kostuumont werper, die kortgeleden een reis naar Amerika maakte. Nadat dit program ma wordt onderbroken voor een NTS-reportage van de Spaanse dans groep Ximenez Vargas uit de Stads schouwburg te Amsterdam, besluit de KRO met een Epiloog door Pater Leopold Verhagen O.E.S.A. In zijn spel „De openbare aan klager", dat vier jaar geleden met groot succes voor de BBC-televisie in première ging, voert de Duitse auteur Fritz Hochwaelder de beken de openbare aanklager in de tijd van de Franse revolutie, Fouquier-Tin- ville, ten tonele. Het stuk werd vorig jaar in enkele steden van ons land ten tonele gebracht door het Belgi sche Nationaal toneel. Richard Flink speelt in dit stuk de hoofdrol van openbaar aanklager eenzelfde rol speelde hij in „Het lege Graf" en zijn tegenspelers zijn Gijsbert Ter- steeg en Jenny van Maerlant. Laatst genoemde, bekend uit haar moeder rol in „Het Dagboek van Anne Frank", maakt haar televisiedebuut Paul Storm, die kortgeleden nog voor de KRO optrad in „Pilatus", speelt de rol van rechter; Tonny Fioletta, Frits Butzelaar, Gerard Hartkamp, en Bob Verstraete vervullen andere belangrijke rollen. Wim Bary voert de regie. De liefhebbers van tennissport kunnen via de Eurovisie door mid del van rechtstreekse NTS-reporta- ges meegenieten van de internatio nale tenniskampioenschappen op Wimbledon in Engeland. Het com mentaar wordt verzorgd door dr A. C. van Swol. De t.v.-uitzendingen zijn: vrijdag a.s. 1.404.15 finale he ren enkelspel, 56.15 demi-finale dubbelspelen, zaterdag 1.404.30 fi nale dames enkelspel en 5.30—6.15 finales dubbelspelen. Eveneens in Eurovisie-verband wordt a.s. zondag van 4.306 uur een reportage gege ven van het concours hippique, een jaarlijks terugkerende uitstekende ontmoeting van klasse.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8