Wat doet men met koppensnellers, die geen koppen meer snellen? Mevrouw Kirchheiner, cultureel afgezante van Denemarken WOENSDAG 3 JULI 1957 DF LEIDSE COTJRANT PAGINA 7 Economisch christendom op Nieuw Guinea In verband met het zilveren ju bileum, dat pater Simon Schuur viert in de missie van Nieuw-Gui- nea volgt hier een zeer interessant artikel van dr W. Boelaers, mis sionaris van het H. Hart die gedu rende vijf jaren met pater Schuur heeft samengewerkt en onlangs in opdracht van de regering, als et noloog, een studiereis naar Nieuw Guinea maakte en daarbij ook de missie van Kepi heeft bezocht. II7at doet u met koppensnellers, die geen koppen meer snellen? U wenst u zelf geluk. De pacificatie is geslaagd! Dacht u dat werkelijk? Wanneer u met harde en zachte hand koppensnellers er toe gebracht hebt hun luguber bedrijf te staken, dan zult u alleen bereikt hebben, dat u een fier krijgsvolk tot een mieze rig groepje mokkende papoea's hebt omgevormd. Was dat uw bedoeling? Een papoea snelt koppen niet uit wreedheid, of honger naar mensen vlees. Neen, hij snelt zijn mede-mens, omdat hij wil tonen een kerel te zijn uit een stuk. Een militair, die zijn strepen waardig is. Zou in Nederland een meisje, waar pit in zit, blijvend verliefd worden op een jongen, die haar niets heeft aan te bieden dan een lieve zoen. Zij zou dan gauw vragen: waar moeten we van leven? Wat ken je eigenlijk? Heb je een baan? Een papoea-meisje is ook niet gek. Die zegt; wat doe je als er een vij and komt opdagen? Wat doe je als ereen dief in onze sago-tuin de ene boom na de andere steelt? Wat doe je, als een andere man mij lastig valt? De papoea-vrijer zal dan fier zeggen :ik zal voor je vechten! Als iemand ons geluk bedreigt rijg ik hem aan de speer! Waarop zij nuchter zal nagaan of hij al eens iets gepres teerd heeft in zijn beroep van vecht jasen anders zal zij hem de bons geven. Nu komt het bestuur en de Missie en die zeggen; niet meer vechten jongens, dat moet afgelopen zijn. Als je wat hebt dan kan je bij de politie komen. Die zoekt het zaakje wel uitDat klinkt prachtig maar de papoea heeft geen flauw begrip van politie, rechtspraak, schuld, boete, getuigen pro en contraHij denkt: als ik naar de politie ga, draai ik zelf de bak inniet doen, thuis blijvenzwijgen maar.... En als er nu toch iemand aan zijn vrouw komt of in zijn viswater wordt aangetroffen? de aardigheid is er af, je mag niet eens meer voor je goede recht opkomen. Die ambtenaar be grijpt trouwens je taal niet en wat weet die nu van wat je rechtvaar dige eisen zijn. Vroeger kon je je veilig voelen en voor je boterham zorgen, maar nu. Vroeger kon je ridderorden verdie nen en prestige ophouden, maar nu. Tijdens het ter H. Communie gaan van de Papoea's. kocht tuinbouw-producten op en gaf geen geld! Wat zou een papoea met geld moe ten beginnen. Hij kan geen cent van een kwartje onderscheiden! Toen had u de geduldige man Schuur moeten zien werken! Wan neer de papoea's soms stonden er een honderdmannen en vrouwen rond hem lawaai te maken met hun producten kwamen aandragen, zat pastoor Schuur uren op de voor galerij. Eerst woog hij de sago of de knollen, dan gaf hij geld aan de pa poea en daarna opende hij zijn win keltje en ging voor al die kostbare centjes spulletjes verkopen: broek jes, hemdjes, sarongs, borden, lepels, messen, kralen, kammen, spiegeltjes, spijkers, lucifers en tabak. Opgeto gen gingen allen naar huis! Er was wat te verdienen bij de Missie! Waar kreeg pastoor Schuur zijn spulletjes vandaan? Vraagdat maar aan zijn gulle vrienden! Vraag het gerust ook aan het Nederlandse be stuur. De altijd charmante hulpvaar dige Tuan Simon vond bij het be stuur steeds een welwillende mede werking. Hij kocht zijn zaken bij het bestuur of in het verre Merauke. In het laatste geval zorgde het bestuur voor de opvoer van de goederen. Maar ook de bevolkingstuinen zelf hadden zijn aandacht. Eens per jaar maakte hij er een feest van de tuin gronden plechtig te zegenen. Hij las de H. Mis in de tuin zelf. De mensen kwamen met de paradijsvogels op De zegening der veldvruchten doof pater Simon Schuur. hun hoofd ter Heilige tafel en met de gezichten onder de verf, want God ziet ook de papoea's graag in al hun kinderlijke vreugdesuitingen. Kijk, zeide Tuan Schuur, dat is nu economisch christendomwe hei ligen als christenen de primitieve economie.... en als die wat op brengt, dan geven we de papoea's nuttige zaken voor hun huishouden en hun leven, hun katholiek leven, wordt mooi. Daar bleef het niet bij. Pastoor Schuur ging ook eens praten met de burgemeester, de heer F. Cappette. Zij waren het er al spoedig over eens, dat de Mappiers niet tevreden zouden blijven met een broek en een bord. Er moest hogere economie ko men en hogere cultuurgoederen. De heer Cappette speelde het klaar met het hoofdbestuur, de regering en Hollandia aan het gebied van Tuan Schuur te interesseren. Er kwamen gewichtige commissies en een nog gewichtiger rapport en toen stichtte het gouvernement een land- bouw-training-centrum. Op dat in stituut kwamen om de beurt, van elk dorp vijf jong getrouwde gezinnen op school. Ja u leest het goed „ge zinnen". Man en vrouw kwamen er op school. De Broeders van War mond gaven landbouwonderwijs aan de mannen en de Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart gaven huis houdelijk onderwijs aan de vrouw tjes. Intussen was er door Hollandia een landbouw-consulent benoemd en die onderzocht de gronden, welke ge schikt waren voor cacao-cultuur. U zult het meemakenover vijf jaar drinkt u even een kopje choco lade van het merk: ex-koppensnel lers thans cacao-boeren. De ziel van deze economische plan- nén was pater Schuur, die altijd, wanneer er iets scheef dreigde te gaan, eerst vriendelijk en zacht de gemoederen bedaarde en met een wijs compromis de zaak vooruit kreeg. Zo werkte pastoor Schuur. Vaak onopgemerkt, vaak achter de coulis sen, maar altijd edel, goed, welwil lend. Anderen liet hij de eer; hij was alleen bezorgd voor zijn economisch christendom. De papoea had een lichaam en be hoefde gezonde economie. De papoea had een ziel en behoef de een menslievend christendom. Wanneer deze priester die niet over een ijzersterk lichaam beschikt, die bovendien een zwaar Japans con centratiekamp doormaakte, schijn baar geen missieheld van groot for maat isu weet hét beter: hij is een priester en een mens, allebei in topvorm hij heeft dit weten neer te leggen in een prachtige missie methode: het Economisch Christen dom. Dr W. BOELAERS, M.S.C. Gesprek in Alphen aan den Rijn JN een fleurig décor van gebloemde ook adressen versterkt van perso- Zo ging de fut er uit. Het leven had geen aardigheid meer. De cate- chesatie was even interessant, omdat je als modern mens toch geen heiden kon blijven en een doopfeest was tenminste een feest, al was het maar slappe thee in vergelijking met de oude koppenfeesten. Dastoor Simon Schuur uit Zoeter- woude zag dit en liet er, in fijne aanvoeling van zijn volk, zijn ge dachten over gaan. De priester Schuur wilde de zielen naar God brengen, mar de mens Schuur had met de mens Papoea diep medelijden. Van hem stamt het woord: wij moe ten de papoea een „economisch christendom" brengen. Wat bedoel de hij daar precies mede? Hij sprak: willen wij de papoea levensvreugde brengen, dan moeten wij hem zijn menselijk leven weer de moeite waard maken. Hoe kunnen wij dat? Natuurlijk moeten wij hem laten dansen en zingen, maar er moet een- reden zijn om opgewekt te zijn. Wat vindt de Papoea dan de moeite waard? Wel, precies datzelf de, wat elke mens de moeite van het leven waard maakt: een goede vrouw, voeding, kleding, huisvesting voor vrouw en kindgoede ont spanning na gedane arbeid. Dat is veel gezegd in één zin, want mooier wonen, beter eten, fraaier gekleed zyn haal je niet uit de sagoboom of uit moerasplantenen verder was er niets. Wat doe je met een terneer geslagen voedsel-verzamelaar in een moerasland? De voorganger van pastoor Schuur, de bekende missionaris Verschuren had met het bestuur reeds bevol kingstuinen georganiseerd: klappers planten en knollen kweken! Dat was al iets... Maar Simon Schuur wist dit gegeven uit te huiten. De missie ZOETERWOUDE Zilveren priesterfeest pater Simon Schuur Pater Simon Schuur, missionaris van het H. Hart, hoopt op 22 augus tus a.s. te midden van zijn bekeer lingen op Nieuw Guinea zijn zilveren priesterfeest te vieren. Wij mochten van de Zoeterwoudse missionaris uit zijn misie zeer inte ressante brieven ontvangen, waarin hij ons o.m. vertelde dat in deze week in een dorp van zijn missie in Kepi een doopfeest zal plaats hebben van ruim 100 volwassenen en in de maand juli in een ander dorp van 130 oudere dopelingen. Op 10 augustus zal er in Kepi een groot feest zijn waarbij 1300 com municanten uit 14 dorpen bijeen zul len komen. Zij komen niet met lege handen, want dan hebben zij al de stijlen en het kaphout bij zich voor de nieuwe houten kerk van 32 m lang en 14 m. breed, door deze inlanders met de hand besisseld. Het spreekt vanzelf, dat de Zoeter- wouders bij het zilveren priesterfeest van deze missionaris die steeds op de zwaarste posten heeft gewerkt ook niet met lege handen zullen ko men. Een comité, daartoe gevormd, stelt zich voor, dat alle Zoeterwouders 'n kleine gift zullen geven. Het gaat niet om een groot bedrag, maar wel om een levendig contact, een morele steun aan Pater Simon voor zijn wer ken in het land van de koppensnel lers. De missienaaikrans is hierin zo mooi voor gegaan door alle jaren te werken voor deze missionaris. (We komen op dit jubileum nog terug). Zangsucces. De r.k. zangver eniging „Santa Lucia" behaalde op het bondsconcours te Hoorn in de tweede afdeling met 294 punten de tweede prys. i LEIDSCH'NDAM Woningbouw. Het bouwen van 15 flats met bergruimten aan de Wil lem Pijperlaan wordt onder architec tuur van architect H. Pril te Wage- ningen voor eigen rekening uitge voerd door de N.V. Bouw- en Aan neming Maatschappij Bakhuizen te Hilversum. W0UBRUGGE WERKBEZOEK COMMISSARIS DER KONINGIN Het werkbezoek van mr. J. Klaa- sesz, Commissaris van de Koningin, aan de gemeente is vastgesteld op woensdag 17 juli. Nadere bijzonder heden over het programma volgen nog. Anjercollecte De collecte ten bate van het Anjerfonds had dit keer mede dank zy de medewerking der muziekkorpsen, een mooi succes. In Hoogmade en Woubrugge werden resp. opgehaald 101.- en 70.50, dus totaal 171.50. ZWAMMERDAM Gemeenteraad. De raad verga dert op donderdag, 's avonds 19.30 uur, agenda o.a.: Toelating nieuw benoemde raadsleden: F. W. Bis schop, vac. Mevr. M. C. J. de Groot Kempen, G. Groeneveld, vac. M. staal; Onderhandse aanbesteding van verschillende bestratings werken (Kerkplein en uitbreidingsplan Zwammerdamdorp Z.O.) aan de fir ma's J. Verkerk te Alphen aan den Rijn en J. Byleveld te Kouderkerk; Voorstel tot ruiling terreintje ten oosten van het N.H. verenigingsge bouw aan het Kerkplein tegen het in bruikleen aan de N.H. Kerkvoogdij gegeven stuk tuinland bij de N.H. Pastorie (Sportlaan 6); Garantiever lening groot maximum 400,aan de gymnastiekvereniging U.D.I., in verband met door deze vereniging op 13 juli 1957 te organiseren gymna- Miekdem onstra ties, ter gelegenheid van haar 50 jarig jubileum. gordijnen, kleurige kussens groene slingerplanten die naar men zegt in Denemarken zo geliefd zijn wachten we op mevrouw Kirchheiner. Ons telefonisch verzoek om een on derhoud heeft ze ingewilligd, en ze zal ons nu iets over haar werkzaamhe den als cultureel afgezante van De nemarken in ons land vertellen. Hoewel de zon nog niet op haar hoogst aan de hemel staat zoeken vakantiegangers, die op de fiets door Alphen trekken, verkoeling en ver frissing op een terrasje aan het wa ter van de Rijn. In de kamer, waar in we zijn ontvangen en van waaruit men het uitzicht heeft op de rivier, is het nog koel. Nauwelijks hoorbaar treedt een slanke, blonde vrouw, met opvallend blauwe ogen, het vertrek binnen. In haar ene arm draagt ze een blad met koffiekopjes, dat op een tafeltje wordt neergezet. Ze heeft niet veel tijd, weten we, na enig wikken en wegen kon op deze ochtend nog een uurtje worden uitgetrokken. Het duurt .dan ook niet lang of we zitten midden in het gesprek. IN 1947 werd mevrouw Kirchheiner naar Nederland afgevaardigd om in ons land de culturele belangen van Denemarken te behartigen. Zij werd aangesteld als leidster van het Deen se instituut. (Det Danske Selskab), dat voor Nederland zijn kantoor heeft in Amsterdam. Wat wil dit instituut en hoe werkt het? „Det Danske Selskab is een semi- officiële instelling op cultureel ge bied, die gesubsidieerd wordt door de Deense regering en ressorteert onder het Departement van Onder wijs. Vrijwel alle belangrijke Deense instanties verlenen steun aan dit in stituut, met het doel: het culturele contact tussen Denemarken en de andere landen van West-Europa te versterken. In elk land is een afgezant gevestigd. Het isolementsgevoel, dat in de oorlog in verschillende landen werd geboren, is de aanleiding ge weest tot de oprichting er van". „Wanneer men over culturele werkzaamheden hoort wordt direct gedacht aan het organiseren van ten toonstellingen", zegt mevrouw Kirch heiner. „Mijn werkzaamheden om vatten veel meer dan dat. Ze beper ken zich niet tot de kunst alleen, maar strekken zich uit over het bre dere terrein van de cultuur, waarbij zowel het sociaal-culturele als het culturele-in-engere-zin is betrokken. In de eerste plaats geeft het insti tuut voorlichting over Denemarken, door middel van lectuur en films. Er zijn een aantal boeken verschenen over onderwerpen, die naar wij vermoeden de Nederlander zullen interesseren. Aangezien bijna nie mand de Deense taal kent werden ze 'gepubliceerd in het Engels of het Duits. Op het gebied van de kunsten, de geschiedenis, het sociaal-culturele leven (volkshogescholen, de coöpe ratieve beweging, openbare leeszalen en de sociale voorzieningen) kwamen oriënterende werken uit. Voorts gaan wij na in welke richting de belang stelling in de verschillende landen met betrekking tot Denemarken gaat. Op de jaarlijkse vergaderingen in Ko penhagen worden de onderwerpen die vanuit en in het werk naar vo ren zijn gekomen besproken. Voor elk land ligt de belangstelling weer anders. Het hoofdbureau in Kopen hagen stelt vervolgens voor ieder land pamfletten of boeken over deze onderwerpen samen, die voor belang stellenden zijn te verkrijgen aan het in hun land gevestigde kantoor." Voor Nederland is het adres: Jan Luykestrat 6, te Amsterdam. Onlangs verscheen een pamflet over „Townplanning" en één over „Housing", onderwerpen die voor ons land pijnlijk actueel zijn waar uit men tot een vergelijking van de situatie in beide landen kan komen. Ook over de methoden die in Deense scholen worden toegepast bij het on derwijs aan woordblinde kinderen ver scheen een publicatie. De werken over de Deense muziek werden voorzien van illustratiemateriaal, in de vorm van bijbehorende gramo- foonplaten. Wie lezingen wil hou den over Denemarken kan gratis films en lichtbeelden aanvragen bij de ambassade of het instituut, dat nen die op verzoek lezingen over Denemarken houden voor gezelschap pen. Naast de voorlichting organiseert mevrouw Kirchheiner studiereizen, zowel voor Nederlanders in Dene marken als voor Denen in Nederland. In het voorjaar ging bijvoorbeeld een aantal Leidse juridische studen ten naar Denemarken om zich op strafrechtelijk gebied te oriënteren. Tenslotte zijn er de gecombineerde vakantiereizen. Eén week wordt les gegeven op een volkshogeschool, ge zamenlijk met de collega's van het land waar men te gast is. De daarop volgende week worden bezoeken ge bracht aan verschillende plaatsen. „In 1953 heb ik een Deense week georganiseerd, met culturele mani festaties die over het hele land waren verspreid. O.a. trad in Alphen een Deens studentenkoor op. Momenteel, van 22 tot 29 juni, beleeft Groningen een Deense week. Deze gaat uit van het gemeentebestuur; men heeft mij als adviseuze gevraagd. Er zullen Deense concerten worden gegeven, er is een grote tentoonstelling van Deen se sculptuur ingericht, waarvoor men behalve werken uit de musea zelfs beelden uit de Deense stdsparken heeft moeten weghalen, en boven dien zal de Kopenhaagse postharmo- nie in hun rode kostuums zorgen voor een fleurige stadsbeeld. Ook de sport heeft een plaatsje in het pro gramma gekregen". Waarom juist Groningen? „De Deense week is georganiseerd op verzoek van het gemeentebestuur. Er bleek in Groningen belangstelling voor Denemarken te bestaan. Men had behalve de mogelijkheid van stu diereizen behoefte aan meer contact. Elke stad kan dit verzoek tot ons richten. De kosten van zo'n week zijn aanzienlijk. Maar een kleine stad kan iets dergelijks op minder grote schaal vragen". Constateert u ook een toenemende belangstelling op toeristisch gebied? „Met het toerisme heb ik niet veel te maken, er is hier in Nederland een speciale vertegenwoordigster voor de Deense toeristenorganisaties,maar wél weet ik dat het groeit. In dat opzicht is het contact tussen beide landen zo verrassend, want men denkt: Dene marken is groen op dc kaart, en: o ja boter, dat is waar, dus precies als Nederland. Maar dat is niet helemaal waar. De oostkust is heuvelachtig en daar treft men de charmante combi natie van beukenbossen en korenvel den aan tot dicht bij de zee. Dit kan, omdat de Oostzee en het Kattegat niet zo zout zijn als het water aan de west kust" Hoe is de positie van de ge trouwde vrouw in het Deense maat schappelijke leven? „De werkende getrouwde vrouw is in Denemarken in tegenstelling tot hier een gewoon verschijnsel. Al sinds 1921 heeft de getrouwde vrouw dezelfde rechten om bij rijk en ge- Misschien is er een grotere vraag meente in dienst te komen als de man. naar vrouwelijke werkkrachten ge weest, mede veroorzaakt door de minder dichte bevolking." Een leuze als: De vrouw hóórt in het gezin, zoals die in Nederland nog wel wordt gehoord, kent men er niet. Men zit er echter thans met het pro bleem van de overbelaste gehuwde vrouw, die overdag buitenshuis haar werk verricht en bijna geen huishou delijke hulp kan krijgen want die is ook in Denemarken schaars. Men zoekt de oplossing in het „part-time- work". Een gedeelte van de dag kan aan het werk buitenshuis worden be- steeds, de resterende tijd blijft gereser veerd voor de huishouding en het ge zin. Wat is nu uw mening over de werkende gehuwde vrouw? „Door het contact met de wereld buitenshuis krijgt de vrouw meer be grip voor het leven van de man, dat zich voor een groot deel in die bui tenwereld afspeelt. Zij kan daardoor beter de kameraad van haar man zijn. Tevens zal ze een goede leidster worden van haar kinderen, die deze wereld moeten betreden. Zeker, er zijn vrouwen die gebukt gaan onder overbelasting, maar aan de andere kant zeggen Deense artsen ook dat vele vrouwen op middelbare leeftijd, die de hele dag thuis, in een moderne flat, zitten, zenuwverschijnselen krij gen doordat ze te weinig te doen '..eb ben. Het „part-timework" kan hier een oplossing brengen". Het Deense Instituut is gevestigd in Amsterdam. „Hoe komt het dat u in Alphen woont?" „Ja.een lichte twinkeling komt in de blauwe ogen omhoog „in 1947 werd ik met deze opdracht naar Nederland gezonden. Enkele jaren later leerde ik mijn huidige echtge noot kennen. Na mijn huwelijk kwam ik in Alphen te wonen, want weet u, mijn man is hier kantonrechter." NOORDEN ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN FATHER ZUIJDERVLIET Father Zuijdervliet, wiens zilveren priesterfeest op 13 en 14 juli a.s. te Noorden zal worden gevierd, is ge boren te Wilnis op 28 januari 1908. Hij werd priester gewijd op 17 juli 1932 in Mill Hill, Londen, Hij behoort tot de missionarissen van de St. Jo seph Congregatie, genoemd de con gregatie van Mill Hill. Na zijn pries terwijding werd hij benoemd tot le raar aan het Sint Joseph Studiehuis in Tilburg. Na enkele jaren werd hij aan dit zelfde klein seminarie benoemd tot waarnemend directeur. In 1941, tijdens r'e oorlog, volgde zijn benoeming tot directeur van een door hem in Nijmegen op te richten nieuw tehuis voor pasgev/ijde pries ters, die in verband met de oorlogs omstandigheden niet naar de Missie konden vertrekken. Daarna volgde in 1943 de benoeming tot directeur van het St. Bonifacius Missiehuis, klein seminarie, te Hoorn, en in 1948 werd hy aangewezen als hoofdprocurator van Mill Hill in Nederland. Hoewel Father Zuijdervliet steeds gehoopt had éénmaal naar de Missie te mogen vertrekken, wilde dit hem tot nog toe niet gelukken. Zijn liefde en belangstelling voor de missie is daardoor echter niet in het minst gehinderd. De intocht van father Zuijdervliet in Noorden \^indt plaats zaterdag, 13 jnli a.s. te 7 uur, vertrek vanaf het Kruis. Op zondag 14 juli zal door de jubi laris een plechtige Heilige Mis uit dankbaarheid worden opgedragen. Na deze H. Mis zal er gelegenheid zijn de jubilaris te complimenteren en wel van 12.30 tot 13.30 voor geno digden en daarna tot 14.45 voor alle overige parochianen en belangstel lenden. Deze receptie wordt gehou den bij mevr. de Wed. A. de Leeuw, tegenover de kerk, aldaar. 's Middags zal de jubilaris om 3 uur een sluitingslof doen, waaronder door hem een dankwoord zal worden gesproken. LEIMUIDEN Woningbouw. Aan de Herenweg alhier worden naar eigen ontwerp twee woningen gebouwd voor de Gebroeders de Bruin alhier. Het werk wordt uitgevoerd door de fa. Chr. Overdevest te Rijnsaterwoude.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7