Nieuw wijkgebouw een sie raad voor het Wit-Gele Kruis De situatie van het katholiek onderwijs te Leiden 1 sept. a.s. Rijke keuze in 't voortgezet onderwijs hoofdpijn Mulo-examens te Leiden HET LEIDEN VAN STRAKS De zee is opdringerig WOhHbÜAü J JULI 1957 DE L.EIDSE COURAN'I PAGINA 4 WELKE SCHOOL VOOR UW KIND? Onder de scholen voor buitenge woon lager onderwijs vallen: 1. de St. Lidwinaschool voor meisjes, Zoeterwoudsesingel 34, hoofd Zr. Accursia, tel. 22698. 2. de St. Pancratiusschool voor jongens, Breestraat 66, hoofd de heer O. Hettinga, tel. 26425. 3. de avondschool van oud-leer- llngen van de b.l.o.-scholen, Cornelis Musiusstichting, Breestraat 66, direc teur de heer O. Hettinga. In de St. Lidwinaschool aan de Zoeterwoudsesingel is momenteel nog ondergebracht een aparte klas voor geestelijk zeer gehandicapte kinde ren. Deze zullen echter in de toe komst een eigen schoolgebouw ver krijgen aan de Verlengde Bloemisten laan. De St. Pancratiusschool is thans nog gehuisvest in de oude gemeen telijke school aan de Breestraat. Bin nen afzienbare tijd zal zij echter de beschikking krijgen over een nieuw gebouw aan de Boerhaavelaan. Verder heeft Leiden ook nog een r.-k. school voor individueel onder wijs voor jongens en meisjes, n.l. de St. Janschool, Rapenburg 48, hoofd de heer J. Verbraak, tel. 32668. Voor de St. Janschool is nog geen defini tief terrein aangewezen voor nieuw bouw. Dit zal echter ergens in de binnenstad moeten zijn, aangezien deze school een zeer sterk streekka rakter bezit. In dit verband willen wij ook nog wijzen op de Katholiek Sociaal Paedagogische Schooldienst, geves tigd Vrouwenkerkhof 1. Deze dienst stelt zich ten doel, zowel de ouders als de school te helpen bij moeilijkheden, die zich bij kinderen kunnen voordoen. Als school- sociale werkster is aan deze dienst verbonden mej. N. Scheerder, tel. 20477. Zijn de moeilijkheden van ernsti ge aard, dan zal de school-sociale werkster de ouders meestal verwij zen naar het Katholiek Medisch-Op- voedkundig Bureau, gevestigd Hoog landse Kerkgracht 32, tel. 32385. Aan dit bureau werken samen een psy chiater, een psycholoog, een kinder arts, een speltherapeute en een so ciaal werkster. Het is vanzelfspre- kénd ook mogelijk, dat de ouders zich rechtsreeks tot het Katholiek Me disch Opvoedkundig Bureau richten. Voortgezet onderwijs. Wat de scholen voor voortgezet on derwijs betreft, bestaan er in Lei den middelbare scholen, ulo-scholen, nijverheidsscholen en scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs. De middelbare scholen zijn: 1. het St. Bonaventura-lyceum, Mariënpoelstraat 4, rector dr W. Geurts o.f.m., tel. 22200. Dit lyceum omvat een afdeling Gymnasium A en B en een afdeling H.B.S. A en B. 2. het St. Agnes-lyceum voor meisjes, Oude Vest 195, rectrix dra Zr. Augustine, tel 23775. Dit lyceum omvat een afdeling gymnasium A en B en een afdeling M.M.S. Daar naast bestaat de mogelijkheid, dat de meisjes, die een H.B.S.-opleiding wil len volgen, voor de eerste en tweede klas hiervoor een opleiding krijgen aan het St. Agnes-lyceum en daarna kunnen overstappen naar de derde klas van de 5-jarige H.B.S. van het St. Bonaventura-lyceum aan de Ma riënpoelstraat. Zoals reeds vermeld in het vorig artikel, zal het St. Agneslyceum bin nen enkele jaren de beschikking krij gen over een nieuw gebouw. De Mi nister van Onderwjjs, Kunsten en Wetenschappen heeft reeds in prin cipe zyn goedkeuring gehecht aan de plannen tot nieuwbouw. 3. De middelbare handelsavondschool „St. Pieter", Vrouwenkerkhof 1, di recteur drs P. Gilden o.s.c., tel. K 1715—265. Deze omvat een 3- en 5-jarige cur sus met rijksdiploma. Leerlingen, die de lagere school met goed gevolg doorlopen hebben, kunnen toegelaten worden tot de eerste klas. Leerlingen, die in het bezit zijn van een ulo diploma, kunnen worden toegelaten tot de vierde klas. Zij, die in het be zit zyn van het diploma H.B.S.-B, Gymnasium A en B of M.M.S. kun nen toegelaten worden in de vervolg- klassen van de handelsavondschool „St. Pieter", waarin opgeleid wordt voor het associatie-diploma voor boekhouden. De ulo-scholen zijn: 1. de St. Barbaraschool voor meis jes aan het Levendaal, hoofd Zr Thérèseline, tel. 22097. 2. de Mariaschool voor meisjes, Haarlemmerstraat 34, hoofd Zr Al berta, tel. 25367. 3. de Titus Brandsmaschool voor jongens, Vrouwenkerkhof 1, hoofd de heer Th. Scholte, tel. 25658. 4. de avond-ulo voor jongens en meisjes, Vrouwenkerkhof 1, direc teur de heer Th. Scholte, tel. 25658. Wat de toekomstplannen betreft, kan nu reeds medegedeeld worden, dat het in het voornemen ligt, de Ma riaschool aan de Haarlemmerstraat over te plaatsen naar de Oude Vest 195, zodra de nieuwbouw van het r.-k. meisjes-lyceum, dat momenteel ge huisvest is aan de Oude Vest, ge realiseerd is. De Titus Brandsma-ulo aan het Vrouwenkerkhof zal te zijner tijd overgeplaatst worden naar het ge bouw Potgieterlaan 7, zodra de la gere school en de kleutersschool aan de Potgieterlaan de beschikking hebben gekregen over een nieuw ge bouw aan de Haagweg. De nijverheidsscholen zijn: 1. de technische school „Don Bos- co", Boerhaavelaan 44, directeur P. Gerris, tel. 31077. 2. de avondnijverheidsschool „Don Bosco", Boerhaavelaan 44, directeur P. Gerris, tel. 31077. 3. de huishoudschool voor meisjes, Galgewater 1, directrice mej. M. Schreuys, tel. 21899. 4. de Mater Amabilisschool voor part-time onderwijs aan meisjes bo ven de 17 jaar, leidster mej. E. Su- torius, Rijnsburger weg 141, tel. 32501. Wat het part-time onderwijs be treft voor jongens, kan medegedeeld worden, dat men bezig is met plan nen tot oprichting van levensscholen voor jeugdige arbeiders op levensbe schouwelijke basis. De scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs: 1. de St. Laurentiusschool voor jongens, Boommarkt 1, hoofd de heer A. van Eisen, tel. 26586. 2. de St. Marthaschool voor meis jes, Pelikaanstraat 20, hoofd Zr Im- maculata, tel. 23918. Het ligt in de bedoeling, om de St. Marthaschool in de toekomst over te plaatsen naar de Van der Werf- straat 98, welke ruimte momenteel door het St. Agneslyceum in gebruik genomen wordt. Verder willen wij nog wijzen op het handelsinstituut „Rijnland", ge vestigd Vrouwenkerkhof 1, dat onder leiding staat van de heer J. Meys, tel. 20313, alwaar opgeleid wordt voor middenstandsexamen en voor verschillende associatie-examens. Tot slot brengen wij onder Uw aandacht de Gewestelijke School van de K.A.B., gevestigd in het ge bouw van de Christelijke Sociale Be langen aan de Oude Singel, directeur P. Koenis, tel. 1751—8332. Deze school stelt zich ten doel de sociaal-economische vorming van de leden van de K.A.B., en ze omvat een 3-jarige cursus, waarna in een kop- klasse gelegenheid geboden wordt voor het behandelen van speciale pro blemen. die niet wijken wit "AKKERTJES" helpen direct Te Leiden zyn geslaagd voor het eindexamen Mulo B: J. C. Brummel- kamp Leiden; P. A. v. d. Laan, Wou- brugge; A. Saton, Rijnsburg; K. J. Paling, Oegstgeest; J. v. d. Wal, Lei den; J. A. Niels, Oegstgeest; P. B. Oosterhuis; W. C. Roorda; M. D. Ser- dijn en H. Snel, allen te Leiden. Mulo A: J. Witte; M. Wolbersen: M. J. Wijtsma, allen met midden standsdiploma, allen te Leiden; J. M. Beckker x, Rijpwetering; J. M. E. Ebell x, Voorschoten; K. Selier x, Leiden; J. van Duyvenbode x, Kat wijk; J. Haasnoot, Katwijk aan Zee; R. A. de Groot, Noordwijk; D. Jelle- ma x; J. A. J. Gerritsen x, beiden te Leiden; W. A. v. d. Broek x, Voor schoten; E. Landwaart x; H. J. op de Weegh x; S. A. Zweitstra, allen te Leiden; N. J. J. Meerlo, Bodegra ven en M. C. Molenaar, Bodegraven. X Mét middenstandsdiploma. Afgewezen mulo B: 2. Afgewezen mulo A: 5. Burgerlijke Stand Geboren: Marjolein, dr. v. J. P. de Meij en T. H. Manusama; Lydia Wynanda, dr. v. L. van Zoomeren en W. Spaarderman; Gerrit Jacobus, zn. v. G. van Baarlen en M. J. Wijs man; Marianne, dr. v. H. Distelvelt en M. Velthuijzen; Hendrika Gerar- da Carolina, dr. v. M. J. Klootwijk en A. Buijn; Margaretha Helena, dr. v. J. H. B. Jansen en A. W. Mens; Geertryida Jacomina, dr. v. N. Gou- looze en C. C. van der Tonnekreek; Ingrid Maria, dr. v. G. Goor en M. J. van der Bijl; Alexander Robin, zn. v. T. P. Onderwater en J. Schaart Cornelis Nicolaas, ra. v. N. Houwer en L. de Ruijter. Overleden: A. Dool man, 67 jr.; P. J. M. W. Planjer man, 65 jr.; M. H. Meerburg dr., 81 jr; N. H. Bon, dr., 86 jr.; H. Knijnenburg, hsvr. van: J. Borsboom, 61 jr.; W. van Polanen man, 86 jr.; C. van der Blom, wed. van: G. C. A. Onvlee; E. G. E. Sloos wed. van: B. B. Faber, 71 jr.; J. A. Mink, hsvr. van: T. Kamminga, 69 jr.; G. N. Boonekamp man, 71 jr.; C. S. Dingjan, wed. van: J. Pommer, 86 jr.; L. de Rooij wed. van: M. P. Brittijn, 83 jr.; J. J. de Meij man, 89 jr.; M. G. van Egmond, dr., 73 jr. Huis Kam. Onneslaan 22 vanmorgen ingezegend De deken van Leiden, kanunnik W. P. M. Haring, heeft vanmorgen om elf uur het nieuwe wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis aan de Kamer - lingh Onneslaan 22 te Leiden ingezegend. Dit voortreffelijk ingerichte consultatiebureau belooft een kroonsieraad voor de Kruisvereniging te worden. Vele sprekers hebben dit in een officieel half uurtje na de inzegening voorspeld. Het is dan ook een mooi gebouw; zoals wij in een artikel gisteren al duidelijk lieten uitkomen doelmatig en smaakvol van inrichting. pend op de voorgeschiedenis-met hindernissen, die uiteindelijk toch tot de stichting van dit gebouw heeft ge leid. Dank zij een lening van de ge meente was deze stichting mogelijk. Spr. bracht dan ook dank aan de gemeente en voorts aan allen, die op een of andere wijze aan de tot standkoming van dit gebouw hebben meegewerkt. Onder hen was de heer Lindenhoff, de hoofdaannemer van de verbouwing. De buren zullen wel gemerkt hebben, aldus de heer Alfe- rink, dat er van ontsoering door de afwerking van dit huis van de buurt geen sprake is. Tenslotte richtte spr. een spot-light op het gebrek aan belangstelling voor het werk van de Kruisvereniging. Leiden heeft 10.000 katholieke gezin nen, slechts 4.000 zijn lid van het Wit-Gele Kruis. iDt is te weinig, hoe wel het juist van belang is, dat met het oog op de subsidie het ledental zo groot mogelyk is. De deken van Leiden, haakte aan op deze laatste opmerking. Inderdaad is het voor Leiden een zaak van be lang, dat de katholieken van het Wit- Gele Kruis lid zijn. Aanvzijn gelukwensen verbond hij dan ook de belofte, dat hij met de pastoors zou bespreken hoe de be langstelling van de katholieken voor de eigen Kruisvereniging, gestimu leerd zal worden. Weerstand. Dr In 't Veld zei, dat er bij het publiek in de grote steden een grote weerstand is te overwinnen vóór men lid wordt van een Kruisvereniging. Dat is in de kleinere plaatsen, waar1 men zelfs over „onze vereniging" spreekt, beter. De stedelingen zijn nog niet doordrongen van de beteke nis van een Kruisvereniging. Daar om ook is het zo goed, dat er goede wijkgebouwen als deze opgericht worden. Het is overigens met de toestand van de voorhistorische wijk gebouwen te Leiden niet zo best ge steld. Spr. had dit op een „kruis tocht" langs de bureaus vast kunnen stellen. Gelukkig dat hier nu een bu reau werd opgericht, dat de belang stelling voor het Kruiswerk zal be vorderen. Er spraken nog: mr. F. v. d. Brug gen, namens de provinciale bond van het Wit-Gele Kruis, dr. Bazuin, ad junct-directeur van de G.G.D., de heer J. Roorda, namens het Oranje Groene Kruis en ten slotte.... een buurvrouw, die ruiterlijk erkende, Na de inzegening verzamelden de genodigden zich onder een tropische hitte in de wachtkamer, die voor deze gelegenheid in een soort toneelzaal was veranderd. Het bestuur nam de plaats in van het denkbeeldig toneel; genodigden onder wie ook de pastoor van de St. Petrusparochie, pastoor W. E. Blok, kapelaan A. H. Schrama, geestelijk adviseur van de afdeling Leiden van het Wit-Gele Kruis, plaatsten zich in de zaal. Er waren vertegenwoordigingen van gelijk soortige verenigingen en van vereni gingen, die op een of andere wijze contact hebben met het Wit-Gele Kruis; voorts de geneeskundig in specteur voor Volksgezondheid in Zuid-Holland, dr A. In 't Veld en dr J. G. Bazuin, adjunct-directeur van de G.G.D. te Leiden. De heer S. Menken, wethouder te Leiden, die het gemeentebestuur zou vertegen woordigen, kon niet aanwezig zijn in verband met een vergader! n.$ van Gedeputeerde Staten. 4.000 Leden. De heer G. H. A. Alferir.k, voorzit ter, nam het woord, een blik wer- Door onderstaande plattegrond krijgt u een indruk van een ge bouwen-complex, dat gebouwd wordt aan de Burggravenlaan OppenheimstraatVan Vollen- hovenkade en Meijerskade. De gebouwen, die in zwart zijn uit gevoerd, zijn (1) een katholieke lagere school en (2) een r.-k. kleuterschool. De bebouwing aan de Meijers kade en Van Vollenhovenkade is welstandsbouw. Hier komen vrijstaande villa'tjes. Voorts worden hier gebouwd: een wijkgebouw, een openbare lagere school, een wijkgebouw, een gymnastieklokaal en een openbare kleuterschool. Foto gemaakt tijdens de toespraak door de heer Alferink. Naast het be stuur pastoor Blok en deken Haring. (Foto: „De Leidse Courant") dat men eerst een „zwaar hoofd" had gehad in de stichting van dit bureau, maar dat men nu, gezien de afwerking en de practische oplossing met de kinderwagens, gen enkel be zwaar meer koesterde tegen de nieu we buren. Het was een sympathiek woordje, dat de plechtigheid op-harte lijke wijze afsloot. De genodigden be zichtigden hierna onder leiding van de bestuursleden het gebouw. „De winst is al weg..." De Provinciale Staten van Zuid- Hólland, die vergaderen in de Rid derzaal in Den Haag, hebben van morgen o.m. een voorstel van Gede puteerde Staten aangenomen om aan het Instituut voor Stad en Land een renteloos rekeningcourant-krediet tot een maximum van 10.000 te ver strekken, voorlopig voor vijf jaren om een fragmentendepot te exploi teren. Dit depot, dat onder gebracht zal worden in de toren met nabij ge legen cachots te Ridderkerk en een deel van een loods te Alblasserdam, dient om waardevolle onderdelen van oude bouwwerken, die bij restaura ties, bestemmingsveranderingen e.d. vrijkomen, op te slaan en daardoor te voorkomen dat ze in het puin ver dwijnen. Er werd flink over gediscussieerd of dit krediet nu renteloos moet zijn of niet. Jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck (A.R.) kwam met een amendement, mede ondertekend door enige leden van andere fracties om een rente van 4J4 in rekening te brengen. Voordat dit amendement in stemming kwam zei de voorzitter, commissaris van de koningin mr. J. Klaassesz: „Dat levert de provincie per jaar 425 op. Ik mag de staten leden erop wijzen dat als al de woor den, aan dit voorstel gewijd, straks gedrukt zijn, dit zoveel heeft gekost, dat de winst van de eerste jaren al verdwenen is Het amendement van de heer Van Asch van Wijck werd met 34 tegen 27 stemmen verworpen. OPSPORING VERZOCHT. De 13-jarige Jan Steenhuis, wonen de in de Nachtegaalstraat te Gro ningen, heeft maandag j.l. de ouder lijke woning verlaten en is sindsdien niet teruggekeerd. De jongen, die moeilijkheHen had op school, is vermoedelijk weggelo pen. Aan het stand ter hoogte van Callantsoog in Noord Holland is men on het ogenblik bezig de golfbrekers, die het uiterst smalle duinengebied be schermen tegen de steeds opdringende zee, te verzwaren voor de komend najaarsstormen. Op de foto ziet men de arbeiders, die de zeskantige stenen aanbrengen in het zilte nat

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6