DUINSTREEK WEET WOENSDAG 3 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT HAARLEMMERMEER Personalia. Voor het propae- deutisch examen slaagde aan de Landbouwhogeschool de heer J. P. S. van der Geest. Geboren: Jan zn van J. Elshout en M. Beerendonk; Willem Pieter zn van P. Kolle en M. Doelman. Aart zn van K. Markus en N. J. Ver hoef; Marinus zn van F. Nieuwen huijse en M. P. Reijnders; Jan zn van H. Bouterse en M. Versluis; Ca- tharina Cornelia Maria dr van G. A, Straathof en J. M. van der Eist; Ro bert zn van J- P. M. Swinkels en E. J. Mulder; Dirk zn van K. Millenaar en M. E. Meijer; Eduard Peter zn van W. C. Barendregt en T. Feenstra; Anna Maria dr van L. W. Kok en M. M. Bakker; Johan zn van A. On- kenhout en B. J. Hou weling; Johan nes Hendricus Jacobus Maria zn van J. A. Morsch en J. Glorie; Metha Wilhelmina dr van A. Loef en G. J. Eink; Astrid Johanna dr van H. Mes man en H. E. Otten; Wilhelmina Elizabeth dr van J. Strijker en C, Boer; Paulus Cornelis Maria zn van N. J. van der Tol en B. T. A. Bos; Mieke dr van B. G. J. Dousi en A. M. Brokhorst; Johannes zn van P. Versteeg en W. van Diggele. Ondertrouwd: Laurentius Hendri cus Bosman 27 j. en Maria Johanna Adilia Kloes 24 j.; Cornelis Jan Groen 30 j. en Pieternella Adriana de Koning 23 j. Gehuwd: Adriaan Jan Filius en Maria Geertruida Eilander; Teunis' Schalk en Lamberta Johanna Bouw man; Jan Moes en-Matj e Grosscurt; Jan Schalk en Trijntje de Koker. Overleden: Antonie Johannes van Bracht, 80 j., geh. gew. met C. Car- dol; Teunis de Vlaming, 80 j., wedn. van A. Schreuder; Pieter de Waal, 78 j., echtg. van W. van de Laar; Lijpje Jooren, 73 j., echtg. van D. Hofman. HILLEGOM Geb.: Joseph Antonius Clemens Maria z. van C. P. de Groot en A. M. M. Ruigrok; Frans z v. G. van Nieuw - poort en B. Swets; Anna Maria d. v. A. Griffioen en J. van Dam; Hans, z. v. A. Weijers en I. de Lange; Adri ana Helena Maria d. v. F. G. J. van Lierop en J. J. Zwaneveld. Ondertr.: N. L. Jongbloed en W. M. Schreinders. Getrouwd: P. J. Brands en Th. S. Frederiks; A. Kromhout en S. van der Jagt; P. van der Meer en M. P. Schneidewind; H. P. Dekker en J. A. M. Klinkenberg; J. J. Heemskerk en A. P. Hulsebosch; L. J. van Braam en W. Bemer; H. Soet en E. M. van Til. Overl.: J. Bolding, wed. van J. Bruin, vr., 65 jr. wonende te Benne- broek. KATWIJK Geboren: Maria Catharina Mar- garetha dr van J. W. Vendel en C. A. de Goede; Neeltje dr van J. van der Meij en H. Schaart; Adriana Eli sabeth dr van M. F. Verdoes en D, Zwaan; Trijntje dr van C. van der Plas en J. Haasnoot; Leuntje dr van C. van der Plas en J. Haasnoot- Jo hannes zn van J. van der Mark en C. Bruin; Agatha Cornelia dr van C. Haasnoot en A. van Duyvenvoorde; Marjolijn dr van F. M. van Gögh en G. C. van Brandwijk; Marjan Simone dr van A. Spruitenburg en J. Storp; Maart je JacOba dr van J. van der Plas en D. van der Plas. Getrouwd: A. van der Plas en K. van der Plas; W. de Boer en Siena van der Horst; J. Dofferhoff en M. E. Wouters; A. van der Plas en K. Hoek. Overleden: E. Timmers 36 j., echt genote van A. Eenhouts. LEIDSCHENDAM Gedeputeerde Staten hebben goed keuring onthouden aan het raadsbe sluit van 27 febr. tot het verlengen van de termijn tot ontruiming met één jaar van de onbewoonbaar ver klaarde woningen Veursestraatweg 148, 150, 152 en 217 aangezien de bouwkundige toestand en de indeling van bedoelde woningen naar hun oordeel zo danig zijn dat bestendiging van de bewoning niet verantwoord is te achten. Ged. Staten zijn wel bereid een verzoek om goedkeuring van een be sluit in gunstige overweging te ne men, waarbij de ontruimingstermijn met ten hoogste zes maanden wordt verlengd. Aan het vinden van een an dere huisvesting voor de huidige be woners blijken aldus b en W. zeer veel practische moeilijkhedenverbon- den. Getracht zal worden aan de be woning van de afgekeurde percelen spoedig een einde te maken. Voorlopige gemeenterekeningen. Het saldo van de gemeenterekening gewone dienst over 1956 kan voor lopig worden vastgesteld op 50.378,33 gulden. De bedrijfsrekeningen over 1956 hebben de volgende eindcijfers: batig saldo gasfabriek 16.264,29, ba tig saldo electriciteitsbedrijf 32.000 batig saldo gemeentewerken 2.903,99 nadelig saldo grondbedrijf 33,943,71. De kapitaaldienst vermeldt voor ont vangsten 13.031.806,53 en voor uit gaven 15.225.351,18 met een nade lig saldo van 2.193.544,65. Geb.: Catharina A. M. d. van J. E. van Salrn en E. M. Bierhuis; Adriana J. M. d. van P. H. Zweekhorst en A. J. M. van der Togt; Cornelia A. M. d. van Th. J. Gahrmann en C. A. M. van Lochem. Ondertr.: Dirk van Dijk te Kar- wijk en Jacoba J. Duits; Andréas N. Montijn te Rotterdam en Cornelia C. Ham; Cornelis S. M. Tetteroo te Zoetermeer en Cornelia J. van Leeu wen. Getr.: Adrianus A. van Santen en Hendrika Th. Verhagen. LISSE Jongetje in Ringvaart verdronken De 10-jarige Piet Glas van de Lis- serdyk is gisteravond rond half ze ven bij het zwemmen in de Ringvaart verdronken. De jongen, die niet kon zwemmen, was aan het spelevaren op een autoband. Vermoedelijk door de golfslag, die een voorbijvarende mo torboot veroorzaakte, is hij van de band geslagen en verdronken. Hoe wel twee Lisserdijkers hem betrek kelijk spoedig op het droge hadden en geruime tijd kunstmatige adem haling werd toegepast, mocht het niet gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Gewestelijk Arbeidsbureau verhuist. Het Gewestelijk Arbeidsbureau gaat a.s. maandag verhuizen. Men neemt zijn in trede in het door de rijksgebouwendienst geheel opge knapte pand Heereweg 92. Een over bodige weelde is deze verhuizing niet. Het pant aan de Heereweg 228 beantwoordde al jaren niet meer, om het in geijkte termen te zeggen, aan de eisen destijds. Men had daar slechts twee lokaliteien tot zijn be schikking en geen aparte wachtka mers. Nu krijgt men twee wachtge- legenheden, een groot kantoor, een privé-kantoor voor de directeur, de heer G. F. B. Maas, een ruimte voor het team van de beroepskeuze voorlichting, dat hier enkele malen per week bijeenkomt, ruimten voor archief en materialen, een pantry, enz. Het nieuwe pand (recht tegen over de fa. H. de Graaaf Zn) wordt met ingang van maandag 8 juli in gebruik genomen. Het telefoonnum mer wordt dan 3948. N00RDWIJK Gistermiddag te ongeveer half vier raakte de mechanische mestlosser van de fa. W. H. te Noordwij kerhout bij het afrijden van de Noordwijker- hoeksbrug te water. De bestuurder van dit logge en zware apparaat, die in de open cabine kopje onderging, kon ongedeerd uitstappen en de wal bereiken. Er moesten twee kraan wagens aan te pas komen om dit ge vaarte op het droge te krijgen. Daar dit karwei juist op de hoek Lage weg moest plaats vinden, werd het ver- 'keer van en naar Noordwijk enkele uren ernstig gestoord. Geboren; Robert zn van J. Bij voet en E. v. Dijk; Mathilda H. dr van J. Ruigrok en A. Salman; Irene A. H. dr van O. de Croock en H. Verstaete; Jacobus H. zn van P. Ver kade en J. v. Werkhoven; Leonardus G. zn van G. v. d. Zalm en H. van Gent; Wilma M. dr van N. Klinken berg en M. v. Duiin; Jacobus L. J. G. M. zn van J. v. Nobelen en P. Valken; Johanna dr van D. Barn- hoorn en A. Smit; Cornelis P. J. W. zn van W. Smit en G. Groenewoud; Adrianus W. zn van A. v. d. Zwan en M. v. d. Berg. Ondertrouwd: P. H. Groenewoud en M. C. M. de Haas. Getrouwd; G. A. Schei.rwater en W. J. J. M. Wamelink; E. J. Franken en H. Th. Meeuwenoord. N00RDWIJKERH0UT Postduiven De postduivenver. „De Duinklievers" hield zondag een wedvlucht met oude duiven vanaf Pont ST. Maxence over een afstand van plm. 355 km. In concours warén 76 duiven. De uitslag is als volgt: E. Broug 1, 24; P. Duivenvoorden Azn 2; B. van der Linden 3, 4, 10, 23; P. Duivenvoorden Pzn 5; Pav. St. Pie ter 6, 15; K. Duivenvoorden 7,8; P. Heshof 9,- 20; v. d. BergDijkstra 11, 16; G. Krüse 12; Pav. St. Jan 13, 19, 25; Dj. Doeven 14, 22; N. van Gijls- wijk 17; W. de Kan 18, 21. RIJNSBURG OUDEN VAN DAGEN GINGEN UIT Begunstigd door de fraaist moge lijke weersomstandigheden (het was niet al te warm) hebben ruim 200 ouden van dagen van Rijnsburg him 28ste uitstapje gemaakt. Ook nu was het een dag die nog lang in de her innering zal blijven voortleven. De bejaarden konden genieten van een prachtige tocht over de Zuidhollandse plassen, terwijl 's avonds in „Flora" een vreugdevolle avond werd door gebracht. De vreugde kreeg een feestelijk tintje doordat burgemeester Koomans daar in „zijn grote Rijnsburgse ge zin" zijn verjaardag vierde. De bur gemeester werd uitgeroepen tot of ficier in de orde van de Rijnsburgse Leeuw. Klokslag 1 uur verlieten 64 auto's met hun kostbare lading luid toete rend het bloemendorp. In Leiden scheepte men zich in op de plezier boot „Succes", die prachtig versierd was door de heer A. Pauw en leer lingen van de bloembindcursus. On der vrolijke tonen van de muziek vereniging „Wilhelmina" koerste men op de Kager- en Brasemmermeer aan, waar intens werd genoten van het panorama. Alles was wel aan boord tot 7 uur, toen men weer in de auto's stapte om een half uur later, weer met claxongeloei Rijnsburg weer bin nen te komen. Vooral de claxon van de burgemeesters-auto was zeer ijve rig. Een deskundige moest er aan te pas komen om het apparaat in de ruststand terug te brengen. In een der zalen van „Flora" nut tigde men de broodmaaltijd. De tafel president, ds. Kampman, huldigde de burgemeester ter gelegenheid van zijn verjaardag en speldde hem onder luid applaus de versierselen, verbon den aan de Orde van de Rijnsburgse Leeuw, op de borst. Spontaan zette „Wilhelmina" het lied „Lang zal hij leven" in. De heer T. Kralt bood me vrouw Koomans bloemen aan. De burgemeester dankte voor de onderscheiding, die hij zeide zeer te waarderen. Hij had bewondering voor de vitaliteit door „deze 15.000 jaren" getoond. De burgemeester dankte voor de mooie verjaardag die hem nu ten deel viel, waarbij hij het op prijs stelde dat de ernstige onder toon ook nu niet verborgen was ge bleven. We dienen te beseffen, dat ook Rijnsburg geschapen is Zijn naam te eren. Laten we dan onze levens avond niet verprutsen door te vit ten, doch met de blik omhoog an deren mededelen van onze levens wijsheid. De burgemeester beloofde te zul len pogen de liefde die hij in deze enkele maanden ondervonden had, terug te kaatsen. Vervolgens reikte hij met enkele geestige woorden aan de zes oudste inwoners van ons dorp enkele atten ties uit. De heer P. van Delft bood mevr. v. d. Vijver, presidente van het co mité van ouden van dagen, bloemen aan. Mevr. Van der Vijver dankte alle medewerkenden hartelijk. Zij deelde mee dat men plannen koestert volgend jaar weer een hele dag uit te gaan. Aan de ingezetenen de daad om dit mogelijk te maken. Zij nog vermeld dat de film van het uitstapje van vorig jaar werd vertoond. Besloten werd met twee coupletten van het „Wilhelmus", een goed besluit van een goede dag. Ondertrouwd: C. P. van Veen, 25 j. Leidschendam en P. M. Zand bergen; P. de Koning 3*0 j. en H. de Mooij 28 jaar. Gehuwd: Th. H. Verhave 31 j. en C. J. Glasbergen; W. Slootweg 23 j., Valkenburg (ZJH.) en A. Maat 21 j. Ingekomen: E. van Hal, 24 j., zon der beroep, echtgenote van A. v. d. Meij, van Leiden naar Hofstraat 36; M. P. Steenvoorden, 40 j., zonder beroep, echtgenote van W. van Eg- mond, van Noordwijk naar Koestr. 5. Vertrokken: J. van Delft 60 jaar, kraamverzorgster, van Herenweg 37 naar VSA-Californië-Los Angelos; E. Hirschfeld, Ede, 19 j. machine bankwerker, van Hofstraat 40 naar Leiden. SASSENHEIM Geb.: Arie z. v. C. P. van Nieuw koop en C. J. Ravensbergen; Hugo Johannes Maria z v. M. J. van der Vlugt en P. M. Ruijgrok; Johan Fre- derik z. v. J. Dijkstra en C. de Wree- de; Johannes Adrianus Pancratius z. v. J. van der Zwet en M. C. Zwaan. Ondertr.: B. van der Zaal 30 jr. wonende te Lisse en C. Wesselo 24 jr. Getr. H. Tinga te Wormerveer en E. Herruer; E. J. Gilruys wonende te Amsterdam en C. F. H. Mugie; E. J. Annaert wonende te Lisse en J. D. M. Wesseling; J. van der Slot wonen de te Noordwij kerhout en P. van der Eist. VOORSCHOTEN Woningbouw. Onder architec tuur van architect G. de Regt, te Rotterdam, bouwt de firma Gebr. G. en P. Niersman alhier voor eigen rekening 11 woningen aan de Pape laan. WARMOND Postduiven. De Warmondse Post- duivenclub hield een wedvlucht van af Pont St. Maxence met oude dui ven, afstand 348 km. Gelost te 6.20 uur, aankomst eerste 11.32.53, laatste 12.42.45. Uitslag: P. v. d. Drift 1, 3, 4; J. de Weerd 2, 7; Th. Verwoerd 5, 6; J. Diemei 8, J. Smeets 9. WASSENAAR Grond voor kleuterscholen nu goed koper. Verleden jaar november be sloot de gemeenteraad van de heer A. Borst Pzn. aan de Bremhorstlaan een stuk grond van ruim 4100 m2. te kopen voor 90.420,voor het stichten van kleuterscholen. Gedepu teerde Staten weigerden hun goed keuring aan dit besluit, omdat de prijs van de grond te hoog geacht werd. Daarna besloot de raad voorlopig tot het instellen van een onteigenings procedure. De eigenaar is nu bereid gebleken, de grond voor ƒ70.000 te verkopen. Dit aanbod van de heer Borst komt het college zeer aannemelijk voor; voorgesteld wordt daarom tot deze aankoop te besluiten. Personalia. Voor het propaedeu- tisch examen slaagde aan de Land bouwhogeschool te Wageningen de heren J. M. Lange, D. Piekaar en H. R. Pijlman. ZOETERMEER Postduiven. De Witpen hield een wedvlucht van Pont Sint Maxence over een afstand van 333 km. In con cours waren 41 duiven. Aankomst eerste prijswinnende duif te 10.35. laatste prijswinnende duif 11.43.24 u. De prijzen vielen als volgt: 1, 2, 5 J. Hellemons; 3, 8, 9, 11 N. den Braber; 4, 7, G. H. Koops; 6, 10, J. Zeelen- berg. Woensdag 3 juli inkorven voor Limoges. Vrijdag klokken zetten tus sen 78 uur. In een van de diepste stroomga- ten van de watersnood van 1953 is gistermorgen de 18 jarige E. B. uit Zierikzee in de Schelphoek onder de gemeente Serooskerke op Schouwen- Duiveland verdronken. De jongeman zou met zijn werkge ver aan boord van een boot gaan. Daarbij viel hij echter tusen de aan legsteiger en de boot in het water. Pogingen om hem te redden zijn mis lukt. De zwarte bessen beginnen in Zeeland aan de markt te komen. Ze zijn zeer duur. In Kapelle-Biezelinge werden dinsdag de eerste zwarte bessen geveild voor 3,30 per kg. WEET U HET OOK NIET Vraag.: Opleiding avond-U.T.S. Antwoord: Volgens door ons inge wonnen inlichtingen bestaat er geen avond-U.T.S. in Leiden of omgeving. Wel bestaat in Leiden een vergelijk bare instelling voor technisch avond onderwijs n.l. de school van het ge nootschap Mathesis Scientiarum Ge- nitrix, Pieterskerkgracht 13. Het lijkt ons het beste als U eens met de di rectie van deze school ging praten (is ook overdag mogelijk). Vraag A. M, v. N. te W.: Waar is het kath. emigratiebureau in het rayon Haarlem gevestigd? Antwoord: U kunt zich het best richten tot de L.T.B., Parklaan 12 te Haarlem. Vraag T. B. te W.: betreffende het Mishoren in de Abdij van Egmond op zondagen. Antwoord: U kunt te allen tijde, zonder hiervan vooraf kennis te ge ven, de Missen in de abdij van Eg- mond bijwonen. Behalve voor de in woners van Egmond, die een eigen parochiekerk hebben, zijn de Mis sen voor iedereen toegankelijk. De stille H. Mis is om 7 uur 's morgens, de Hoogmis (waar om het waar schijnlijk begonnen is) wordt gezon gen om half tien. Vraag betreffende het barsten van eierschalen bij het koken van eieren. Antwoord: Als men de eieren pas in het water legt als dit kookt, is het temperatuurverschil te plotseling en te groot, waardoor de eierschaal dikwijls breekt (ei opzetten in het koude water verdient geen aanbeve ling). Dat dit niet altijd gebeurt komt omdat het ene ei een dikkere schaal heeft dan het andere. Dit veel voorkomende euvel is heel eenvou dig te verhelpen door een scheutje azijn aan het water toe te voegen. Vraag: Betreffende Picasso. Antwoord: De volledige naam van Picasso is Pablo Picasso. Hij werd 23 oktober 1881 te Malaga geboren en vestigde zich in 1903 te Parijs. Antwoord: Wend u tot de A.N.W.B., afd. Kampeercentrale, Parkstraat 18 26, Den Haag. Vraag: Route per bromfiets van Sassenheim naar Venlo; hoeveel km.? Welke papieren heb ik nodig voor Duitsland? Antwoord: Sassenjieim, Leimuiden, Alphen, Utrecht, Den Bosch, Eindho ven, Weert, Maasbracht, Sittard, Heerlen, Vaals; afstand 265 km. Voor Duitsland heeft u een paspoort (of sedert kort een nog niet vijf jaar verlopen paspoort) nodig. Te beko men ter gemeentesecretarie. Vraag: Route per bromfiets van Voorschoten naar Antwerpen; hoe veel km.? Antwoord: Voorschoten, Ypenburg, R'dam, Dordrecht, Willemstad, Ze venbergen, Roosendaal, Nispen, Ant werpen, afstand 135 km. Leiden, Boskoop, Gouda Schoonho ven (pont), Zaltbommel, 's Herto genbosch, Kaatsheuvel, Oostenhout, Moerdijk, Dordrecht, Rotterdam, Den Haag, Leiden? Afstand 235 km. Vraag A. C. B.: Is het mogelijk aardbeien in te maken zonder dat ze verkleuren. Wij steriliseren ze dan 20 minuten op 75 gr. C. Antwoord: Verkleuren doen ze al tijd min of meer. De temperatuur van 75 gr. 'C. is goed, doch wij zou den de duur willen stellen op 15 mi nuten. Suiker: 250 gr. per kg. vruch ten. Vraag A. J. V.: Ik heb een was machine, hoe moet ik de witte was behandelen? Antwoord: De witte was moet als volgt behandeld worden indien ge bruik wordt gemaakt van een was machine: Eerst het goed in de week zet ten gedurende hoogstens 3 uur, daarna uitwringen, eenmaal na spoelen in de machine en weer uit wringen, vervolgens maakt men sop in de machine, waarin het wasgoed gelegd wordt. Zet de machine gedu rende 15 a 20 minuten in werking; indien het goed erg vuil is, iets lan ger. Daarna even nakijken of het schoon is. Vervolgens spoelen, ble ken, blauwen, alles in de machine, met dien verstnade dat tijdens het blauwen de machine draaien moet, anders zou het blauwsel bezinken en vlekken veroorzaken. Vervolgens moet het goed gesorteerd worden in stijfsel- en ander goed. Het stijven geschiedt niet met de machine. De hoeveelheid zeep, die u gebrui ken moet, hangt af van de inhoud van de machine. Een goed sop maakt men bij gebruik van zacht water met ongeveer 4 gram huishoudzeep per liter. Indien hard water gebruikt per liter, of 7 gr. zeeppoeder per liter, of 5 gr. zelfwerkend wasmiddel per ltier. Indi enhard water gebruikt wordt, is meer zeep nodig. Zelfwer kende wasmiddelen moeten met koud water aangemengd worden, alle ze pen lost men op in heet water. Uit uw briefkaart blijkt ons dat u reeds twee keer wast, doch dat u er mee zit, dat het goed ondanks dat toch erg „gelig" is. Wij zouden zo zeggen, niet voldoende gespoeld, zo dat er toch nog stukken zijn, waaruit de zeep niet geheel verdenen is. 2. Wat betreft de behandeling van de babywas, geldt het volgende: het materiaal voor deze was is hetzelfde als voor de andere kleding gebruikt wordt, echter moet men rekening houden met de gevoeligheid van het kinderhuidje. Hier is van veel nut de komst van de synthetische was middelen, maar waar het hier ook op aankomt is het spoelen, men moet spoelen zolang, tot het laatste spoel water geheel helder is. Katoenen luiers e.d. liefst in de zon bleken en anders met bleekwater, maar in dit laatste geval antichloren, d.w.z. gebruik voor het bleken dan een mengsel van 100 gr. hypokristal- len, opgelost in een liter kokend wa ter. Gebruik van deze oplossing even veel als ge van bleekwater neemt. Blauwen en stijven van deze artike len moet niet plaats hebben. Hebt u wollen kinderkleding, bleek dan met wolblank en zet het goed daarna eni ge tijd in water en azijn. Spoel ver volgens tot alle geurtjes weer ver dwenen zijn. Luiers dienen zoveel mogelijk „leeg" in lauw water met soda gezet te worden. (10 of 25 gr. soda per teil). Laat ze enige uren weken. Weinig verontreinigde luiers kan men hierna enkele malen spoe len en daarna ophangen. Vóór alles echter, spoelt Succes met uw was. Vraag: mevr. F. Z. te L.: Wat is dat „een lange, dunne en lekkere „fasce- deria"? Antwoord: Gaarne nader bericht. Vraag: A. J. H.: In mijn beste pak zitten twee harsvlekken. Heb reeds geprobeerd met lauw water, waar door de kleverigheid wel, maar de vlekken niet verdwenen zijn. Wat kan ik nu doen? Antwoord: Deze vlekken dienen behandeld te worden met spiritus, alcohol, aceton (middel is gevaar lijk voor aantasting der stof), eau de cologne of witte terpentijn. Vraag abonnee: Hoe verwijdert men roestvlekken uit een gehaakt kleedje? Antwoord: Indien de stof wasbaar is, kunt u het kleedje weken in sop van synthetisch wasmiddel en zono- nig daarin nawassen. Indien niet of moeilijk wasbaar: de stof over een kopje met heet water gespannen hou den; op de plek wat zuringzout doen, vooral goed naspoelen. Houdt u er rekening mede, dat dit middel altijd uitbijt? Door onvoldoende te spoelen verteert de stof. Het eerste middel lijkt ons veiliger, al moet u de bewer king misschien herhalen. Vraag mevr. M.: Kan men nieuw wit linnengoed een jaar bewaren zon der dat het geel wordt? Antwoord: Onze grootouders bor gen dit goed op in blauw papier en het bleek zeer goed te voldoen, ge zien de grote hoeveelheden, die zij als bruidsschat meebrachten. Con- tróle af en toe lijkt ons verstandig. Vraag M. J. F. G. stelt een vraag over premieheffing en medeverzeke ring van gezinsleden. Antwoord: Als gepensionneerde bent u niet verplicht verzekerd, als werknemer wel, althans dat maken wij op uit uw brief. Uw pensioen is hoger dan uw loon en aangezien wij van beide geen bedragen weten, dus niet weten in welke verhouding zij ten opzichte van elkaar staan, kun nen wij niet zeggen, of uw gezin medeverzekerd is, dus beschouwd mag worden als indirect-verplicht verzekerd, d.w.z. dat er geen afzon derlijke premie verschuldigd is. Als algemeen loonbegrip bij het zieken- fondsenbesluit gelden de bepalingen, die in de Coördinatiewet sociale ver zekering staan vermeld. Kortweg ge noemd staat daar vermeld dat loon is „al hetgeen uit dienstbetrekking wordt genoten". Uw pensioen geniet u niet uit dienstbetrekking, dus telt dit pensioen niet mede voor de be rekening van de premie, die u betalen moet, maar er schuilt een addertje onder het gras en wel als uw pen sioen en uw loon boven de verzeke- ringsgrens komen, dus boven de 6909.dan bestaat de mogelijkheid, dat u niet meer verplicht kunt zijn. Aannemende dat deze be dragen liggen beneden die grens, dan bent u wel verplicht verzekerd, maar uw gezin is niet mede verzekerd, dit moet dus vrijwillig verzekerd wor den, als uw pensioen niet boven de Sens voor vrijwillige verzekering t. Bespreekt u uw geval eens met de administratie van het ziekenfonds, waarbij u bent aangesloten. Wij we ten ook uw leeftijd niet, maar als u b.v. ook uitkering geniet ingevolge de algemene ouderdomswet, geldt dit bedrög ook mede voor bepaling van de loongrens voor verplicht verze kerden. Wellicht ook nok andere in komsten? Vraag mevr. W.: 1. Als men voed sel in aluminium pannen bewaart, is dat schadelijk voor de gezondheid? Antwoord: Het is niet aan te be velen voedsel langere tijd in deze pannen te bewaren, en in het be lang van de gezondheid, maar even eens bederft het eten er spoediger in, waardoor ook weer de gezondheid er aan te pas komt. Ook slaan deze pan nen spoediger aan, b.v. als men er zure etenswaren in bewaart. 2. Sneeuwwaterkringen uit suede- schoenen. Het vuil zit er dus al een hele tijd in en wij geloven niet, dat er veel anders aan te doen is dan wat zwart te maken met een in de han del verkrijgbaar blokje (in klein doosje), waarbij ook een borsteltje verpakt zit. Door wat poeder van het blokje af te wrijven en dit op de schoenen uit te borstelen, verdwijnen veel onaangename vlekken. 3. Zijden shawls moeten gewas sen worden in een lauw sopje van synthetische zeep. De shawls door het sop kneden. Na het spoelen in water, eventueel met azijn, de shawls uit drukken in een badhanddoek. Echte zijden shawls dadelijk met een warm ijzer aan de verkeerde kant droog strijken. Vraag- J. B.: Ik heb een dochter van 20 jaar, zij heeft 18 maanden gewerkt in een winkel, nam wegens verandering van betrekking ontslag en kreeg geen vakantie of snipper dag en evenmin vergoeding hiervóór. Hoe zit dat? Antwoord: een vraag zonder ook maar een enkele vermelding van da tum. Wanneer in dienst, wanneer uit dienst? Werkte zij onder c.a.o.-ver- band of andere regeling? Zelfs geen woonplaats staat er vermeld. Het beste is, dat uw dochter zich wendt tot haar bond, die haar kan onder vragen en inlichten, eventueel haar rechten verdedigen. U dient er ech ter wel rekening mede te houden, dat zij geen jaar in dienst geweest zijnde, geen volledig recht op vakan tie kan doen gelden, hoogstens een dag per twee maanden arbeid, tenzij anders is bepaald in betrokken c.a.o. of loonregeling. Vraag J. C. van R.: Mijn dochter werkt in de bollenschuur en verdient 29.25 bruto. Hoeveel wordt er van haar loon afgehouden? Antwoord: voor de algemene ouder domswet moet zij 1.79 betalen, loon belasting is niet verschuldigd. Voor ziekenfonds moet 2.1 pet. worden be taald, terwijl voor de ziektewet 1 pet. moet worden ingehouden. Vraag: X. te H. stelt enkele vra gen over netto lonen, maar vergeet op te geven of hij gehuwd is, even tueel kinderen heeft of ongehuwd bleef. Antwoord: als u ongehuwd bent, moet u van een bruto loon van 350 betalen Alg. Ouderdomswet ƒ22.50 per maand, loonbelasting ƒ42.35 per maand. Verder natuurlijk 1 procent ziektewet en 2.1 procent ziekenfond- senbesluit. Indien gehuwd: A.O.W. f 22.50, loonbelasting z.k. ƒ21.20. Indien loon 400 bedraagt: ongehuwd A.O.W. ƒ25.80, loonbelasting 54.70. Gehuwd: A.O.W. 25.80, loonbelasting 28.66. In beide gevallen natuurlijk eveneens de percentages voor ziektewet en ziekenfondsenbesluit. Eventuele bij drage pensioenfonds bent u ook ver plicht te betalen. Per 1 januari 1987, bij de invoering van de algemene ouderdomswet, had u een looncom- pensatie moeten ontvangen van 5.6 procent, omdat er wel premie van u werd ingehouden. Vraag H. J. H.: Hoe kan ik aan het diploma electrisch lassen komen, N.V.L.? Antwoord: wij raden u aan u in verbinding te stellen met de vereni ging tot bevordering van electrotech- nisch vakonderwijs in Nederland, secretariaat P. de Hoochstraat 55 te Amsterdam. Daar zal men u ver moedelijk de voor u beste oplossing kunnen geven. Vraag G. R., G. v. M. en Abonnee stellen vragen over huurverhoging in verband met bouwvalligheid en sa neringsplan in Leiden. Antwoord: indien deze woningen onbewoonbaar zijn verklaard, dan geldt de prijs die wettelijk gold op 31 december 1950. Dus geen huurver hogingen, Betreft het een krotwo ning, dan kan de bewoner zich recht streeks - /enden tot de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid te 's-Gravenhage, maar ook tot b. en w. ter plaatse. In deze brief, waar in volledige namen en adressen van verzoekers en van verhuurders, ver schuldigde huurprijs, gegevens om trent de toestand waarin de woning verkeert; moeten worden vermeld, kan dan het verzoek gedaan worden de huurprijs nader te willen vast stellen. In de meeste gevallen wordt dit dan de huurprijs die op 31 decem ber 1950 gold. Er gaat echter een onderzoek aan vooraf. Indien de huurprijs van een krot woning reeds vóór 1 september 1955 is verlaagd (met toepassing van ar tikel 17, besluit bijzondere huurprij zen), dan is geen verzoek nodig, maar mag de verhoging niet worden toegepast. Raadpleeg b. en w. eerst, dat gaat vlugger, want de minister vraagt toch ook eerst het advies van b. en w. Voor G. v. M. geldt nog, dat de onbewoonbaarheid inderdaad door een bord wordt aangegeven; dit is dan het bewijs, dat ook inderdaad de huurprijs moet worden teruggebracht tot het peil van 31 december 1950. Vraag iej. L. d. H.: Laatst hoorde ik het woord ,,Lucas"-kind gebruiken. Wat betekent dit en waar komt het vandaan? Antwoord: het besluit op de in komstenbelasting verleent kinderaf trek voor enkele categorieën kinde ren. Heeft men volgens deze bepalin gen recht op kinderaftrek voor drie of meer kinderen en bovendien nog een ander kind van 16 jaar of ouder, doch jonger dan 21 jaar, dan krijgt men daarvoor ook kinderaftrek. Deze kinderaftrek krijgt men echter slechts voor één kind. Voor sommige kinde ren krijgt men dubbele of driedub bele aftrek. Deze gelden ook als dub bel of driedubbel voor de vraag of er reeds sprake is van kinderaftrek voor drie kinderen. Deze bepaling is opgenomen in het besluit naar aan leiding van een voorstel van de heer Lucas (lid der Tweede Kamer) van daar de naam „Lucaskind". 2. Waarom noemt men januari louwmaand? Antwoord: dit woord is afkomstig van het middelnederlandse woord loumaent, met de stam van het oude werkwoord louwen, dat een bijvorm is van looien. Louwmaand is dus eigenlijk de looimaand, als komende na de slachtmaand. Vraag M.: Bestaat er een wettelijke regeling met hoeveel de pensionprij- zen mogen worden verhoogd? Antwoord: pensionprijzen zijn niet onderworpen aan prijs voorschriften. Wij hebben wel eens gehoord, dat de Ned. Consumentenbond, Huygmstr. 1 te 's-Gravenhage, gegevens verza melt over prijsverhogingen. Wellicht verdient het aanbeveling zich tot deze bond te wenden, indien naar uw me ning de prijs te veel stijgt.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5