Scheep Aardbeving in Perzië Brand op Ned- kustvaarder 2 Straaljagers neergestort Merkwaardige gang van zaken in de Kieler Woche WOENSDAG 3 JULI 1957 DB LEIDSE COURANT PAGINA 2 Vannacht is een bedrag van S 1200 verdwenen by een sigarenhandel aan de Koningstraat. De inbreker is er in geslaagd een lade te lichten en een gedeelte van het geld uit een kast te halen. De Leidse politie heeft een fa brieksarbeider aangehouden, die er van wordt verdacht twee fietsen ge stolen te hebben. Ook is aangehou den een 17-jarige loopknecht, die in de loop van de tijd 200 gulden ont vreemd zou hebben van zijn baas. Geslaagd. Voor het examen bi bliothecaresse is geslaagd mej. L. Schoenmaker alhier. SAS GAAT MET RADAR VLIEGEN De Scandinavische luchtvaart maatschappij heeft het radarsysteem van de „Radio corporation of Ame rica" (RCA) gekozen voor het ge bruik op de lijndiensten van deze maatschappij, waarop de D C-7c's zijn ingezet. De SAS heeft gedurende zes maanden met het RCA-avq-10 radarsysteem proeven genomen en is thans overgegaan tot het tekenen van het contract. De kosten bedra gen bijna een miljoen gulden voor de 14 D C-7c toestellen van de maat schappij. Volgens een mededeling van de SAS zyn de voordelen van dit sy steem de volgende: a) Onweersbuien en zware stor men kunnen enkele honderden kilo* meters van te voren worden onder kend. Tevens kan worden geconsta teerd of men tussen de buien door kan vliegen, hetgeen bevorderlijk is voor het cofnfort van de passagiers, de veiligheid verhoogt en een hulp middel betekent voor het opmaken van het tijdschema van de beman ning. b) Radar wordt gebruikt als hulp middel voor de navigatie, aangezien het mogelijk is om b.v. de grondsnel- heid te meten. Dit is van bijzonder belang voor de beide poolroutes van de SAS. c) Dit radarsysteem stelt de vlieg tuigbestuurder ook in staat de grond voor en onder zich te onderscheiden, ook wanneer er slecht of helemaal geen zicht is. Het systeem van de „Radio Corpo ration" bestaat uit een draaiende an tenne, bevestigd onder een koepel van plastic in de neus van het vlieg tuig. DYSENTERIE IN JAPAN. Van de zijde van het Japanse mi nisterie van maatschappelijk werk is meegedeeld, dat er in Japan op het ogenblik meer dan 24.300 gevallen van dysenterie zijn geconstateerd. De dysenterie-epidemie breidt zich over het gehele land uit in het voet spoor van een nieuwe golf van een ongewone soort griep. Het ministerie maakte voorts be kend, dat er sinds het begin van de griepepidemie in dit jaar meer dan 896.000 griepgevallen zijn geconsta teerd. POTLOOD en GEEST No. 516. Horizontaal: 1. wiel, schrijfkosten, 8. bijwoord, 9. waan wijs, 10. stad in Zwitserland, 12. ge bod, 13. meisjesnaam, 14. Katholieke Encyclopedie (afk.), 15. snoer om papieren aan te rijgen, 17. lichaams deel, 19. bijwoord, 20. voorzetsel, 21. bekende afkorting, 22. provincie van Nederland, 24. deel van een fiets, 26. oriënt express (afk.), 27. bezonnen heid, 28. waterblaasje. Verticaal: 1. schrijflijn, 2. vlakte maat, 3. zoon van Jacob en Lea, 4. gem. in Gelderl., 5. gebod, 6. hemel geest, 7. gebod, 9. bontjas, 11. akelig, 14. boterton, 16. elk, 17. gaaf, 18. sten gel, 20. trots, 21. gem. in Gelderl., 22. halsdoek, 23. gesloten, 25. afkorting van dyne. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 515. Horizontaal: 1 magonia, 6. mal, 7. kap, 9, as, 10. rib, 12 pa, 13. meter, 15. idee, 16. leer, 17. tegen. 19. en 21 lat, 22. GC, 23, lof, 25. dik, 26. pamflet. Verticaal: 1. mas, 2. al, 3. ooit, 4. ik, 5. aap, 6. manipel, 8. Patrick, 10. reëel, 11. belet, 13. met, 14. ren, 18. gaaf, 20. nop, 22. git, 24. fa, 25. de. Het Mis met uitleg. Op zondag 7 juli a.s. is in het St. Lidwinahuis aan de Zoeterwoudse Singel 34 (zij-ingang) een H. Mis waaronder een verklaring wordt ge geven. De dienst begint om 9 uur precies en is toegankelijk voor niet-katho- lieken, eventueel vergezeld door een katholiek. Circus Knikkebeen. Morgen middag worden de artiestjes van cir cus Knikkebeen om vijf uur verwacht in het gymnastieklokaal aan het Pie terskerkhof. Geslaagd. Voor het propaedeutisch examen zyn aan de Landbouwhogeschool te Wageningen geslaagd de heren M. A. Hoogewerf en E. Pierhagen. Rectificatie. By de uitslagen van de amateur-dansexamens, welke maandag in de school op de Hoog landse Kerkgracht zijn gehouden is abusievelijk niet vermeld mej. Cora van Dyk te Leiden, die slaagde voor Goud met lof. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve O te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten O een exemplaar te doen toekomen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal-exa- men Nederlands recht de dames E. M. ter Kuile-v. Eek te Leiden,- K. S. van Heuven Goedhart te Amster dam; E. A. Quist te Rotterdam en de heren W. Faber te Den Haag; W. F. J. Westermann te Amsterdam. Geslaagd voor het Kerkelijk Voor bereidend examen mej. I. C. Schroot te Rotterdam en de heer C. van Wijn gaarden te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal-exa- men Geschiedenis de heer G. A. J. Giezeman te Poeldijk. Geslaagd voor het candidaatsexa- men A wis- en natuurkunde de heer J. G. Waardenburg te Leiden. Geslaagd voor het candiddatsexa- men F wis- en natuurkunde de heer A. P. Hoogerbrugge te Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexa- men K wis- en natuurkunde mej. A. M. T. Haanappel te Leiden en de he ren A. C. Posthumus te Leiden; J. L. Dubbeldam te Den Haag en M. A. C. J. v. d. Maat te Oegstgeest. Geslaagd voor het candidaatsexa men L. wis- en natuurkunde de heer H. L. Vos te Leiden. Geslaagd voor het doctoraalexa men Scheikunde de heer P. A. Greve te Leiden. Geslaagd voor het doctoraalexa men Psychologie de heren A. Prent te Warmond en W. H. Noordman te Leiden. De zuidkust van de Kaspische Zee in Perzië, is door 'n aardbeving ge troffen, die aan meer dan 100 men sen het leven heeft gekost. Er zijn verscheidene honderden gewonden. Ook elders in Perzië zijn de schok ken gevoeld, zoals in de hoofdstad Teheran. Daar is echter geen schade aangericht. Er zijn aanwijzingen, die er op dui den, dat het epicentrum van de be ving aan de voet van de uitgedoofde vulkaan Damovond in het Elboers- gebergte lag. De dorpjes in de on- middellyke omgeving van de berg zijn het zwaarst getroffen. Het dorp Laridjan is volkomen verwoest. Hier kwamen verscheidene mensen om het leven door lawines van stenen, die van de berghellingen stortten. Uit Sjoestar, in het zuiden van Perzië, wordt een vulkanische uit barsting gemeld. Sedert maandag spuwt een vulkaan daar vuur en lava. Een Mafia-proces Vandaag is in de Zuid-Italiaanse plaats Vibo Valentia een proces be gonnen tegen 5 mensen, die verdacht worden van lidmaatschap van de be ruchte geheime organisatie, de Mafia. Aanleiding tot het proces zyn de verklaringen van een jonge man Se- rafino Castagna, die volgens zijn zeg gen van de Mafia opdracht had ge kregen een politieman in zijn dorp uit de weg te ruimen. In plaats daar van besloot hij een aantal van zijn superieuren in de Mafia te doden. Hij begon met zijn eigen vader, daarna doodde hij nog twee mannen en twee vrouwen. De politie maakte jacht op hem en hield hem in de bergen aan. Er zyn speciale maatregelen ge nomen om Castagna te beschermen, daar zich ook onder het gevangenis personeel en zelfs onder de politie leden van de Mafia kunnen bevin den. Franse spoorweg staking afgewend De dreiging van een spoorwegsta king, die midden in de zomerdrukte as. vrijdag in geheel Frankrijk zou uitbreken, is dinsdagavond afge wend. De regering en de vakvereniging van spoorwegemployé's zijn tot over eenstemming gekomen inzake loons verhogingen tot een totaal bedrag van 7900 miljoen franc. BELGISCHE STRAALJAGERS IN ZEE? Tijdens een vlucht boven de Noord zee, waar zij de geluidsmuur zouden doorbreken zijn dinsdag twee Bel gische straaljagers van het type Thunderstreak verdwenen. De op sporingswerkzaamheden zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. Een Frans reddingsvliegtuig nam hedenmorgen ter hoogte van Duin kerken een rubberreddingsboot met twee inzittenden waar. De hoofdstad van OostPakistan, Dacca, is maandagnacht omstreeks half twee door een aardbeving ge troffen, bestaande uit een reeks van vijf schokken. De inwoners beland den naast hun bed en de huizen tril den, maar radio-Pakistan, die dit be richt omriep, gewaagde niet van persoonlijke ongevallen of schade. In Zuid-Afrika heerst op het ogenblik een van de strengste win ters sinds jaren. In enkele delen van Natal zou de sneeuw tot 5 meter hoog op de we gen liggen. Honderden automobilis ten zijn hierdoor vastgelopen en het treinverkeer is volkomen ontwricht. De Pakistaanse luchtvaartmaat schappij heeft tegengesproken, dat het in Oost-Pakistan vermiste lijntoestel met 24 man aan boord zou zijn ge vonden en dat alle inzittenden in goe de welstand verkeren. HAZERSW0UDE Vrachtwagen weggezakt. Toen gistermiddag te omstreeks vier uur de chauffeur D. van Veen, met een truck met oplegger, geladen met 13 ton auto-onderdelen, van de expedi teur Heijer te Oegstgeest, op de Voorweg alhier reed, moest hij voor een tegenligger uitwijken. Hij kwam toen met de wielen van de rechter kant van de auto terecht op een ge deelte van de weg, dat even te voren was uitgegraven om een lek in de hoofdbuis van de waterleiding te re pareren. Truck en oplegger zakten tot de laadbak in het weggedeelte. Ge probeerd werd door middel van twee zware tractors de auto op de begane weg te trekken. Het ging niet. Twee kraanwagens van de firma Kok uit Boskoop moesten het ook opgeven. Toen het zware materiaal op een an der auto was geladen, gelukte het met de kraanwagens de auto op de weg te trekken. Het was intussen zeer laat in de avond geworden. De gemeente-opzichter, de heer Noor- dam, die was gewaarschuwd, heeft 's nachts met enige gemeente-werk lieden het wegdek dat over een leng te van vijf k zes meter was weg gezakt, in orde gemaakt. BODEGRAVEN Personalia. Voor het ingenieurs examen Ned. Landbouw slaagde te Wageningen de heer M. P. de Jong. Leidse Agenda WOENSDAG 3 JULI. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Mathesis. Diploma-uitreiken, Stads, gehoorzaal, 8 uur nam. Wlt-Gele Kruis Leiden. Openttng Consultatiebureau, Kamerl. Onnes- laan 22, 11 uur vun. 3 Octobervereniging. Inschrijving deelnemers 3 Octoberoptocht, Oud- Hortuszicht, 7.30 uur nam. ZATERDAG. Opening DAF-tentoonstelling. Zijl singel 36. 10 uur v.m. L.J.A. Slotavond seizoen. Leids Volkshuis. 8 uur nam. ZONDAG. Verbum Dei. H. Mis met verklaring 9 uur v.m. St. Liduinahuis. Dienst der apotheken De avond nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 Apotheek Heyst, Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 28 juni 5 juli zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Luxor: „De vluchteling van Gua- tara", 14 jaar. Casino: „Meisjesslaapzaal", volwas senen. Lido: „Aan de rand van de hel", 14jaar. Trianon: „Tausend Melodiën", alle leeftijden. Rex. „De man van del Rio", 14 jaar. Wat lezers schrijven WOESTENIJ AAN DE MIDDELSTEGRACHT Gaarne zou ik het een en ander onder uw aandacht brengen. Een week geleden stond er in de courant 'n foto van de Middelstegracht met als opschrift „De Middeistegracht ondergaat een schoonheidskuur". Ik hoop dat dit inderdaad zo zal zyn. Maar hoe denken ze er eigenlijk over, wat het wil zeggen, weken achtereen 'n zogenaamde woestijn voor je huis te hebben. Omliggende zaken hebben er scha de van. Moeders die naar het consul tatiebureau gaan, moeten door 'n woestijn baden. Is dit werkelijk noodzakelijk, dat dit zo lang opge broken moet liggen? fco ja, waarom niet 'n pad gemaakt, waardoor men op een behoorlijke manier, hetzij de Groenesteeg kan bereiken of de Noord- of Zuidzijde van de Middel stegracht. U dankend voor de plaats ruimte teken ik EEN BEWOONSTER V. D. MIDDELSTEGRACHT Weduwenpensioen Dat het instellen van een alge meen weduwenpensioen, thans by de regering in voorbereiding, meer dan noodzakelijk is, is wel gebleken uit een recent voorbeeld, waaruit blijkt, hoe het vergaat met weduwen, die gehuwd zijn geweest met een amb tenaar na diens pensionering. Hier betreft het een weduwe van een hooggeplaatst officier een be kwaam militair en een goed vader lander; iemand, die aan Hitiers be vel, om zich in krijgsgevangenschap te begeven, geen gehoor gaf, onder dook en zijn leven in de waagschaal stelde, door mede te strijden in de verzetsbeweging; die verschillende Joodse families heeft geholpen bui ten de gaskamers van Hitier te blij ven. Zevenenveertig jaar lang betaal de deze officier pensioenpremie. Na dat zijn eerste vrouw, met wie hij als militair gehuwd was, was over leden, huwde hij na zijn pensione ring voor de tweede maal. Zeventien jaar duurde dit huwelijk. Op het verzoek van de nu achter- i gebleven weduwe, of zij aanspraak op pensioen kon maken, ontving zij het enige antwoord, dat de Pensioen raad haar kon geven, nl., dat zij in het huwelijk was getreden met deze officier na de datum van ingang van diens ontslag uit de militaire dienst en dus aan geen enkele bepaling van de Militaire Weduwenwet 1922 aan spraak op pensioen kon ontlenen. De Pensioenraad zit aan de dwin gende bepalingen van de wet vast. Deze wet wil voorkomen, dat een gepensioneerde ambtenaar met een te jonge vrouw gaat trouwen. Dat zou het rijk geld kosten. Inderdaad zijn er zulke excessen geweest, maar dan toch sporadisch. De Militaire Weduwenwet 1922 had dit tegen kun nen gaan, zonder andere weduwen, die op een normale leeftijd .huwden en dikwijls vele jaren het huishou den hadden bestierd, vaak nog jeug dige kinderen van op jongere leef tijd gepensioneerde militairen zoals dat bij de marine voorkomt hadden groot gebracht, te schaden. Er is een leemte in deze Weduwen wet. Een leeftijd van b.v. 45 of 50 jaar had vastgesteld moeten worden voor de vrouw waarmede een gepen sioneerde ambtenaar kan trouwen, met het vooruitzicht, dat de vrouw na zyn overlijden in aanmerking komt voor het weduwenpensioen. Er wordt niet half beseft hoeveel van deze weduwen aan de liefdadig heid zyn overgeleverd. Moge de op stapel staande Wedu- wenpensioenwet spoedig in behande ling worden genomen. Dan kan er nog veel goed gemaakt worden. Maar nog beter zou het zijn, dat in de Mi litaire Weduwenwet 1922 een dus danige wijziging kwam, dat een leef tijdsgrens werd bepaald voor het uit betalen van pensioen aan weduwen, gehuwd na de pensionering van haar echtgenoot. Havelte (Dr.). L. CH. II. HARTMAN. Een Zweedse groep sterrekundigen op het eiland Capri heeft hedenmor gen bekendgemaakt, dat zy een van de grootste zonne-explosies die ooit zijn opgetekend heeft waargenomen Een woordvoerder van het Italiaan se centrum voor het geofysische jaar zei, dat de explosie stellig binnen 20 uur op de aarde merkbaar zou zijn, o.a. door noorderlichtverschynselen aan de polen en in de poolgebie den. Ook zullen er hevige storingen komen in de radiomagnetische vel den. Drie uren na de eerste waar neming duurde de ontploffing nog steeds voort. De explosie had zich in hetzelfde cenrum voorgedaan, waar ook die van 28 en 30 juni waren waargeno men, maar had veel grotere kracht. ZWEMMEN. RECORD INSCHRIJVING VOOR 2 KJM. WEDSTRIJDEN IN DE BOSBAAN. Een record aantal van pl.m. 50 zwemmers en zwemsters heeft inge schreven voor de 2 km. wedstrijden, die zondag a.s. in de Bosbaan bij Amsterdam worden gehouden. Op de vrije slag heren starten o.m. Peter Swijghuisen, Willemse, Kayser, Rein Prins, De Bruin en Hoogveld. By de dames is op de vrije slag een spannende strijd te wachten tus sen Judith de Nijs, Corrie Schimmel, Jans Koster en Mary Kok. De school slag telt bij de heren 85 en bij de dames 40 deelnemers(sters). 1 Dode, 2 gewonden Vanmorgen vroeg heeft een brand het logies van de 400 ton metende Nederlandse kustvaarder „Nyen- burgh", die in de haven van Ant werpen gemeerd lag, geheel vernield. De 19-jarige Wim Roeleveld uit Scheveningen, die zich in de bad kamer bevond, kwam door verstik king om het leven. Twee andere ma trozen, de 18-jarige Nicolaas Tuyne- ryer uit Scheveningen en de 23-jari- ge Herman Halter uit Rotterdam kre gen zware brandwonden, toen zy door de vuurpoel naar buiten vlucht ten. De brandweer moest ruim twee uur v/erken om het vuur te blussen. De schade is zeer aanzienlijk, hoewel de lading onaangetast bleef. Tussen Beuningen en Ewijk, op de zuidelijke uiterwaard van de Waal, is vanmorgen omstreeks half elf een straaljager neergestort. Het vliegtuig heeft zich in de grond geboord. Andere berichten spreken van twee neergestorte straaljagers en in ieder geval heeft men twee parachutes zien dalen. Een kwam in de Waal terecht, de tweede aan de overkant van de rivier. Voor zover bekend zijn de beide vliegers in leven. Nader wordt gemeld, dat inder daad twee toestellen, namelijk twee T. 33 Lockheed straaltrainers van de basis Volkel, die in een formatie van vier vlogen, tegen elkaar zijn gebotst. Dit gebeurde boven Andelst. Eén toestel stortte neer op het uiter waard bij Ewijk. De twee inzittenden verlieten met de schietstoel het, toe stel. Eén kwam met zijn parachute in de Waal terecht, doch werd gered. De andere kwam neer op de Betuwse oever en bleef eveneens ongedeerd. Het ander toestel maakte een nood landing bij Ede. Ook de twee inzit tenden hiervan bleven voor zover bekend, ongedeerd. Het tweede toestel is eveneens neergestort, en wel te Otterlo. De beide inzittenden konden zich met de schietstoel redden en zijn ongedeerd. De beide stralajagers zijn vernield, op de grond is geen schade van be tekenis aangericht. De namen der vier vliegers zijn eerste luitenant-vlieger A. Snijders, tweede luitenant-vlieger T. H. de Groot, sergeant-vlieger H. Peeren boom en sergeant-vlieger P. Vrolijk. Hoe zij over de twee toestellen ver deeld waren is niet precies bekend. Nader vernemen wij, dat het twee de toestel, nadat het een vleugel had verloren, is neergekomen en in brand geraakt. Aanvankelijk dacht men, dat de piloot in de vlammen was omgekomen, doch later bleek, dat hy veilig was neergekomen bij de Otterlose ingang van het nationale park de Hoge Veluwe. De tweede in zittende wist zich eveneens met een De Tour de France Hedenmorgen kwart voor elf zijn 83 overgebleven renners gestart voor de zevende etappe van de Ronde van Frankrijk van Metz naar Colmar, 'n afstand van 223 km. De route voert over twee bergpas sen: de Schlucht (1100 m.) en de Wettstein (983 m.). Anquetil droeg de gele trui. Te Pont a Monsson (28 km.) is de tour-karavaan met 7 minuten vertra ging gepasseerd. Gueheille reed al leen aan de kop, op 300 meter ge volgd door een tiental renners bij wie Huot en Voorting. Op 100 meter volgde 'n ander peloton met de gele truidrager Anquetil. Alle andere ren ners passeerden met 400 meter ach terstand op de vorige groep. Kort voor Pont a Monsson hadden De Jongh, Kersten, Defilippes en Dupré een uitlooppoging gewaagd, die echter al na 500 meter mislukte. Het was zeer warm, bijna 30 gra den in de schaduw. Een groep van 23 renners, bij wie Queheille die hier als eerste door kwam en een premie van 500 gulden won, is om half een Nancy (58 km.) gepasseerd. Zij hadden V/2 minuut voorsprong op het uitgerekte peloton. Geen enkele renner had een noe menswaardige achterstand. Over Duitse organisatie gesproken De Nederlandse deelnemers in de Finnjollenklasse van de Kieler Wo che zijn maar weinig te spreken over de gang van zaken in dit eve nement. Het meest verbaasd waren zy, toen by de prysuitreiking bekend werd gemaakt, dat Karei Warburg als vierde was geëindigd, terwyl volgens de telling, door onze landge noten bygehouden, Warburg op de derde plaats behoorde te staan en na een protest werd dit dan ook door de organisatoren toegegeven. Met Sleeswyk en Gerhards ging het ook vreemd toe. In het begi i van de week waren hun nummers en na men door elkaar gehaald maar zy hadden daar bytyds op gewezen. Hoe groot was echter hun verbazing, toen de Duitsers hardnekkig deze twee Nederlanders door elkaar bleven halen en het kostte ook hier enige overredingskracht alvorens Hans Sleeswyk de tweede prys in het eind klassement kreeg, waarop hy recht had. Onze landgenoten hebben zich overigens in het veld van 25 deelne mers o.a. uit Frankryk, Oost- en West-Duitsland, Denemarken er Ne derland uitstekend geweerd. Onbetwiste winnaar was de Deen se crack Elvstroem, olympisch kam pioen in Melbourne, die alle vier wedstrijden voor de Kieler Woche de eerste drie dagen wordt op aparte prijzen gezeild won. Hans Slees wyk was de enige met Elvstroem, die alle vier wedstrijden uitzeilde en werd met twee derde, een vierde en een zevende plaats tweede in het eindklassement. De andere deelnemers lieten óf door het zware weer op sommige dagen verstek gaan óf kwamen niet over de eindstreep. Daardoor kon Karei Warburg, die op de eerste dag niet finishte, maar daarna tweemaal derde en eenmaal tweede werd, in 't eindklassement op de derde plaats eindigen. Koos de Jong, Jaap de Boer en Leo Gerhards kwamen de tweede en vierde dag niet aan de start om dat het weer te slecht was. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 3 July 1857. Berlyn Eene alhier geopende tentoonstelling van sigaren bevat niet minder dan 2 milioen siga ren van alle qualiteit. De beste met vergulde einden, palmhouten kist, enz., wordt verkocht voor 500 thaler (f 875), de minste soort voor 100 thaler (f 17.50) de duizend. Advertentie: Nieuwe haring. De Ondergeteekende berigten aan hunne geeërde Begunstigers, dat bij hen is aangekomen puike beste nieuwe haring, tegen 20 d 25 cent per stuk. C. Vlieland en Zoon. In de Mandemaker- steeg. schietstoel en parachute veilig te stellen. Hij kwam achter de kogel vangers op de rijksheide by Ede aan de grond. Het toestel, dat bij Ede neerstortte is geheel vernield en uitgebrand. Met een laagvliegende helicopter van de vliegbasis Deelen en door enkele honderden militairen uit Ede werd geruime tyd in de bossen gezocht naar de piloot, voor men vernam, dat hy gered was. De brandende kero sine van het in het hertenreservaat neergestorte toestel zette meteen het kurkdroge bos in brand, doch de ylings met groot materieel uitgeruk te Edese brandweer, geassisteerd door de militairen, wist het vuur snel te bedwingen. Ongeveer een hectare dennebos ging verloren. De beheerder van de gemeenteiyke Edese bossen, de heer J. Versteeg, die juist bezig was in een boom een wild- zit te timmeren kreeg de schrik van zyn leven, toen plotseling met loei end geweld de straaljager op slechts enkele meters afstand van hem neer stortte, explodeerde en in brand vloog. DE DAG WERD NACHT. Hedenmiddag omstreeks half twee ontlastte zich boven Leiden en om geving een stortbui. Het werd zo donker, dat de straatverlichting ge rust kon worden ontstoken en de bestuurders van motorvoertuigen eveneens de verlichting in werking stelden. STAGNATIE IN TREINVERKEER DOOR ONWEER. Vlak bij het station Hollandse Spoor in Den Haag is vanmiddag tus sen kwart over een en halftwee een gedeelte van de bovenleiding ten ge volge van blikseminslag naar bene den gekomen. Hierdoor ontstond stagnatie in het treinverkeer op de lijn AmsterdamRotterdam. Tussen Hoek van Holland en Maassluis heeft een trein met kinderen door nog onbekende oorzaak vertraging. Marktberichten 'S-HERTOGENBOSCH. 3 juli Vee. Op de markt van heden werden aangevoerd 4993 stuks vee, zynde 1646 runderen, 173 graskalveren, 970 vette kalveren, 372 nuchtere kalve ren, 56 schapen, 12 geiten, 61 fokzeu- gen, 28 slachtvarkens, 62 lopers, 1090 biggen, 263 lammeren. De pryzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwa liteit, als volgt: melk- en kalfkoeien 7001140; guiste koeien 650 930, kalfsvaarzen 735975; klam vaarzen 640860; guiste vaar zen 650840; pinken 450660; gras- kalveren 325—500: nuchtere kalveren voor fok of mesterij 75200; weide- schapen 7095; lammeren 4570; drachtige zeugen 270350; lopers 62 78; biggen 3555; ooien met lam meren 150220; slachtrunderen: aanvoer 771 stuks, extra kw. 3.30— 3.40 p. kg gesl. gew. Ie kw. 3.10— 3.25. Vette kalveren le kwal. 2.25 2.45; lev. gewicht; nuchtere slacht- kalveren 1.151.40; slachtvarkens f 1-541.60; slachtzeugen le kwal. 1.44—1.50, 2e kwal. 1.35—1.40; vette schapen 100—125 vette lamme ren 6585; nuchtere slachtkalveren 3555 per stuk. Verdere mededelingen: Melk- en kalfkoeien aanvoer ruimer, handel kalm, pryzen moeilyk te handhaven; guiste koeien aanvoer normaal, han del stil, nauwelijks pryshoudend; jongvee aanvoer iets groter, handel redelijk, prijzen gehandhaafd; vette kalveren aanvoer groter, handel traag pryzen lager; nuchtere slachtkalve- ren aanvoer minder, handel stug, pryzen minder; schapen en lamme ren aanvoer minder, handel rustig, niet prijshoudend; fokzeugen aanvoer groter, handel stil, prijzen lager; lopers en biggen aanvoer minder, handel rustig, prijzen minder; slacht vee aanvoer groter, handel gedrukt, pryzen niet gehandhaafd; slachtzeu gen aanvoer minder, handel matig, pryzen minder. WOF.RDEN, 3 juli. Kaas. Aan voer 224 partijen. Notering eerste kwaliteit 2.312.37, tweede kwali teit 2.232.30. extra kwaliteit tot 2.64, Handel kalm. Jongvee. Aanvoer: 20 lamme- i ren en 58 biggen. Notering: Lam meren 5060, biggen 4555. Han del voor beide stug. LEIDSCHENDAM, 2 juli. Groente. Riienkomkommers A 3743, id. B 34—40, id. C 29—31. krom 21—23, kaskomkommers A 3527, id. B 25 33, id. C 2023, tomaten per bak van 12li kg., A 12.60—13.90, id. B 11.90—13.20, id. C 11.10—12.30, sla 23 31, andyvie 1020, spinazie 18—25, bospeen 3040, snijbonen 132—138, tuinbonen 17—19, perziken 2830, postelein 1517. TER AAR, 2 juli. Groente. Kas- snybonen 1.061.41, id. B 0.701, id. stek 0.38—0.65, peulen B 0.24— 0.30, doppers 0.210.45, capdoppers 0.210.41, blauwschokkers 0.48—0.63, witte capcijners 0.40—0.45, krombek- doppers 0.42 alles per kg. Tuinbo nen 1.45—2,'—, per 10 kg, sla B 0.06 per stuk. Augurken: basterd 0.45, grof A 0.55—0.56, grof 0.51—0.56, CD 0.350.38, E 0.28 alles per kg.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2