S)e£eiclóe6ou/fca/nt Komt er'n bres in de muur van wantrouwen? Amerika bemoeit zich niet met Algerije Russische lucht besmet STOPZETTING KERNPROEVEN IS INZICHT Westelijke voorstellen aan Rusland Duitse atoomwetgeving met haken en ogen Negen doden in Zwitserse alpen ■H3D1 Kans op onweer Vorstenhuwelijk in republikeins Frankrijk Michiel de Ruyter landde opnieuw in Vlissingen WOENSDAG 3 JULI 1957 48ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ6.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ATOMEN scheppen heel wat PROBLEMEN SOCIALISATIE l^a het Tunnejdebat in de Tweede Kamer heeft de heer Voskuil in zijn Vrije Volk" betoogd, dat het de bedoeling van de K.V.P. zou zijn ge weest de P.v.d.A. in een geïsoleerde positie te dringen en de samenwer king tussen K.V.P. en de P.v.d.A. te verbreken. De motie Romme immers over dat geval werd gesteund door de protestantse partijen en de V.V.D. De communisten en de P.v.d.A, stemden tegen. Dat had de P.v.dA. niet behoeven te doen, maar zij deed het, omdathet voor haar een politieke stunt van de K.V.P. heette te zijn, terwijl het in werke lijkheid een politieke stunt van de P.v.d.A. was in de richting van Am sterdam. De heer Voskuil betoogde dus daarna, dat het de bedoeling van de K.V.P. was om tot een andere poli tieke constellatie te komen. Een po litieke constellatie zonder de P.v.d.A. Maar nu grijpen wij terug op een ander object. Het object van het grondbezit. Bij de behandeling van de begro ting van Landbouw in de Eerste Ka mer heeft de heer ochermerhorn na mens de P.v.d.A.-fractie het woord gevoerd en daarbij uitvoerig be toogd, dat een goede landbouwpoli tiek in Nederland moet uitlopen op een socialisatie van de grond en de landbouwbedrijfsgehouwen. De P.v.d.A is dus uit op de socia lisatie van de landbouwgronden en de bedrijfsgebouwen. Dit is natuurlijk een principiële zaak. Men zal dit te meer verstaan, als men leest, dat terzelfder tijd de heer Evert Vermeer, voorzitter van de P.v.d.A., in Rotterdam een rede hield voor een socialistisch studentendis puut, waarin hij betoogde, dat een goede oplossing voor het woning vraagstuk in Nederland alleen tot stand zal komen, -wanneer het wo- ningbezit in Nederland zal worden gesocialiseerd; Een pendant dus van het betoog van de heer Schermerhorn. Un toch heeft „Het Parool" betoogd, dat hier geen principiële zaak aan de orde was. De stelling van „Het Parool" was, dat het hier geen principiële zaak gold, maar dat het een van de practische mogelijkheden is om uit de moeilijkheden te komen. „Het Parool" betoogt, dat de socia lisatie van de grond de zelfstandig heid van de boer niet ondergraaft Kijk maar naar de Wieringermeer en naar de Noordoostpolder, kijk maar naar al de pachtboeren, die van par ticuliere landeigenaars pachten. De eigendom van de grond is niet es sentieel voor de zelfstandigheid van de boer. Dat is allemaal natuurlijk heel mooi. Maar wij vragen ons toch af of zij niet besefffen, dat de grond hier bouwrijp wordt gemaakt voor het communisme Het is altijd weer de leer van Marx, die hier de leiding geeft. f\e heer Schermerhorn en minister Mansholt willen socialisatie van de grond, ook hier. Terecht heeft „Trouw" geschre ven, dat het argument, dat het hier geen principiële zaak geldt, niet op gaat. Het argumenteert het aldus: „Wanneer de Staat eigenaar zou zijn van alle grond en bedrijfsge bouwen zou de overheid de boe renstand kunnen fatsoeneren naar het beeld en de gelijkenis, die zij van de boerenstand in haar hoofd heeft. De overheid zou de bedrij ven naar welgevallen kunnen ver knippen en samenvoegen. Zij zou kunnen beslissen wie boer zou zijn en waar iemand boer zou zijn. De overheid zou beslissen over de be- drijfsgrootte, de plaats en de per soon van de boer en allerlei ves tigingseisen". Maar nu politiek gezien. Dan komt de vraag op, of men nog langer met een partij in zee kan gaan, die dergelijke socialisatieplan- nen voorstaat? De christelijke partijen zijn voor een vrijere ontwikkeling en niet voor staatsbevoogding. Die meerdere vrijheid zou verdwij nen, als de gedachten van de heren Schermerhorn en Vermeer zouden worden verwezenlijkt. Indien het de P.v.d.A. ernst is, om een regering te vormen met de K.V.P. en de protestants-christelijke partijen zullen zij toch hun Marxis tische ideeën moeten aanpassen aan de christelijke staatkunde. Een Japanse hoogleraar aan de af deling voor wetenschappelijk onder zoek der Tokiose universiteit heeft woensdag gezegd, dat de lucht boven de Sowjet-Unie meer besmet is met radio-actief strontium —90 dan er gens anders ter wereld. Zijn gegevens waren gefundeerd op inlichtingen van de V. N. en de Amerikaanse commissie voor atoom energie. Men vreest, dat zondag 32 men sen zijn omgekomen doordat de vier schepen, waarmee zij ter hoogte van Okinowo bezig waren munitie uit de laatst wereldoorlog te bergen, in de lucht zijn gevlogen- Amerika, Engeland, Frankrijk en Canada hebben Rusland gisteren aange boden de proeven met kernwapens tijdelijk te staken op voorwaarde dat Rusland de produktie van kernwapens stopzet en tevens bereid is de andere (conventionele) bewapening te verminderen. De staking van de proeven zou een dag na de ondertekening van een eerste-etappe-verdrag kunnen beginnen, de staking van de produktie eventueel in 1959. Het Russische voorstel om in de Sowjet-Unie, Amerika, Engeland en de Stille Oceaan waarnemingsposten toe te laten, die er op kunnen toezien dat geen proeven met kernwapens worden genomen, brengt een tijdelijke staking van de proeven thans binnen het rijk der mogelijkheden, zeggen de vier Westelijke landen in een verklaring. De vier landen verbinden aan deze staking echter een aantal voorwaarden. In feite verwerpen zij dan ook het Russische voorstel de proeven onmiddellijk voor twee of drie jaar op te schorten. gen onder leiding van de gehele sub commissie voor ontwapening, die in VOORWAARDEN Een tijdelijke opschorting van de proeven met kernwapens moet vol gens de vier Westelijke landen afhan kelijk zijn van: 1. Een nauwkeurige overeenkomst over de aanvang en de duur (er is in het Westen gesproken over tien of twaalf maanden), de installatie en de vestigingsplaats (met toe stemming van de betrokken lan den) van de noodzakelijke contro le, met inbegrip van waarne mingsposten. 2 De verhouding tot de andere voorzieningen in het eerste sta dium van een alles omvattende ontwapeningsovereenkomst. Deze „andere voorzieningen" zou den moeten omvatten: de eerste stap pen om de groei van de bewapening een halt toe te roepen en de strijd krachten te verminderen, alsmede de noodzakelijke eerste inspectiemaatre gelen en de stopzetting van de pro duktie van splijtbaar materiaal voor wapenen. Over de voorwaarden zou nog overeenstemming moeten wor den bereikt. De Westelijke mogendheden heb ben voorgesteld een groep deskundi- Londen bijeen is, een begin te laten maken met de uitwerking van een inspectiestelsel, waardoor de zeker heid ontstaat, dat de proefnemingen werkelijk opgeschort worden. Verder hebben zij voorgesteld dat de voorzitters van de vijf delegaties beginnen met beraadslagingen over de noodzakelijke verhouding tussen de stopzetting van de proeven met kernwapens en de andere bepalingen van een ontwapeningsovereenkomst. Hoewel Russische zegslieden vroe ger onomwonden verklaard hebben, dat de staking van de proeven met waterstofbommen niet ingewikkelder mag worden gemaakt door daaraan voorwaarden met betrekking tot de produktie van kernwapens te verbin den, verwierp Zorin de gisteren in gediende voorstellen niet onmiddel lijk. Hij zei, dat de verklaringen voor een studie op het hoogste niveau aan Moskou moesten worden voorgelegd. Voorstel van Kennedy Minister Dulles zal zich verzetten tegen elke poging in de senaat, de Amerikaanse regering er toe te dwin gen, zich achter de onafhankelijk heids-eisen van de Algerijnse rebel len te stellen. Dit heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken gisteren op zijn wekelijkse persconferentie duidelijk gemaakt. Dulles deed dit naar aanleiding van een resolutie die de democrati sche senator John Kennedy, voorzit ter van de subcommissie van de Se naat voor buitenlandse betrekkin gen inzake de Ver. Naties in de Se naat had ingediend. In de resolutie wordt een beroep gedaan op beide huizen van het Congres, de AmerL* Verworpen amendement De Westduitse Bondsdag heeft dins dag een amendement op de grondwet over het vreedzaam gebruik van atoomenergie verworpen, nadat de Bondskanselier, dr. Andenauer, had gezegd, dat aanneming van het amen dement uitrusting van de Westduitse strijdkrachten met atoomwapens in de weg zou kunnen staan. Het amen dement moest met een meerderheid van twee derde worden goedgekeurd, doch het kreeg 2 stemmen tekort. Het amendement zou West-Duits- land de bevoegdheid hebben gegeven wetten aan te nemen over „de pro duktie en het gebruik van atoom energie voor vreedzame doeleinden". De woorden „voor vreedzame doel einden" waren door de juridische commissie van de Bondsdag toege voegd aan de door de regering voor gestelde tekst. Een woordvoerder van de christen democratische partij zei, dat Bonds kanselier Adenauer op een partij- vergadering had gezegd, dat toevoe ging van deze woorden zou kunnen worden uitgelegd als een verbod voor West-Duitsland tot het hebben van atoomwapens. De christen-democratiche fractie is onmiddellijk na de verwerping van het amendement bijgen geko men om met de Bondskanselier te overleggen over de toestand. Ade nauer stelde op deze bijeenkomst voor, de woorden „voor vreedzame doeleinden" weer te schrappen. Hij was van oordeel, dat een beperking van de bevoegdheid op het gebied van de atoomenergie West-Duitsland zal schaden bij zijn internationale onderhandelingen, zowel in de Navo als in de West-Europese Unie. De ontwikkeling van de atoom energie in West-Duitsland kan voor lopig worden voortgezet krachtens in de deelstaten van kracht zijnde wetten. kaanse regering te machtigen via de Navo, Marokko of Tunesië of eventueel via de Ver. Naties haar invloed aan te wenden om te komen tot de politieke onafhankelijkheid van Algerije. De 40-jarige Kennedy, die zondag heeft verklaard, bereid te zijn in 1960 eventueel de democratische kandida tuur voor het presidentschap te aan vaarden, schijnt met zijn resolutie onder meer uitbreiding van zijn in vloed in de democratische partij te beogen. Volgens Kennedy heeft de strijd vqn Frankrijk tegen de Algerijnse re bellen de Navo-strijdkrachten op het vasteland van Europa tot op het merg verzwakt, de hoop op een gemeen schappelijke Europese markt ver duisterd en de vrijmaking van de handel ernstig bedreigd. Minister Dulles verklaarde op rijn persconferentie dat men beter het kolonialisme in „de landen onder het communistische juk" kan bestrijden. Hij legde er de nadruk op, dat de Amerikaanse regering het dienstiger acht, zich niet te mengen in een pro bleem dat niet tot haar bevoegdheid behoort. Bovendien vond hij het on rechtvaardig Frankrijk er van te be schuldigen, dat het op het gebied van koloniale kwesties reactionair zou zijn, terwijl het de afgelopen jaren vijf landen onafhankelijkheid heeft verleend, nl. Vietnam, Laos, Cam bodja, Tunesië en Marokko. In het Zwitserse Alpengebied heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan toen 10 taliaanse toeristen, die juist de eerste top van de Piz Palu hadden bereikt, 600 meter naar beneden stortten doordat de sneeuwrand wegens de hoge temperaturen niet stabiel genoeg meer was. Negen van de Alpinis ten kwamen hierbij om het leven. Op de foto ziet men een sneeuwvliegtuig met de bergpiloot Fredy Wissel, die op de Perse-gletscher landt om de negen ontzielde lichamen op te halen. Zeer aantrekkelijke krediet- Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN Vanmorgen bevond zich een ho- gedrukgebied boven Denemarken en Duitsland. Ten westen van Portugal lag een van de oceaan afkomstige depressie, terwijl ook boven Spanje en Zuidwest Frankrijk de luchtdruk tamelijk laag was. Tengevolge van deze luchtdrukverdeling waaiden over een groot deel van het West- Europese vasteland oostelijke tot zuidoostelijke winden, waarmee war me lucht zich naar het Kanaal en de Noordzee uitbreidde. In Engeland gaf het opdringen van de warme lucht tot langdurig en wijdverbreid onweer aanleiding. In ons land werd de zon neschijn tijdelijk getemperd door wolkenvelden. Morgen zal de wind nog meer zuidelijk worden en moet zeer warm weer worden verwacht. De onweerskansen worden groter. Onbedoelde propaganda Een vorstelijk huwelijk in een repu blikeins land wekt vanzelfsprekend opzien. Zo is het ook met de huwe lijken, welke de kinderen van. de Graaf van Parijs in Frankrijk slui ten. Franse anti-monarchisten ver- In Vlissingen, de Zeeuwse havenstad, welke op het ogenblik feest viert ter gelegenheid van de 350ste ge boortedag van de daar geboren Nederlandse vlootvoogd Michiel Adriaanszoon de Ruyter, is dinsdagmiddag een heropvoering gegeven van de landing van De Ruyter in Vlissingen na de vierdaagse zeeslag in 1666. Toen „Bes- tevaer Michiel" in de Koopmanshaven uit een „chaloep" aan land stapte, stond daar zelfs niemand minder dan raadspensionaris Johan de Witt om hem te verwelkomen. Deze foto laat zien hoe Michiel de Ruyter aan i land stapte. wijten de Graaf van Parijs die zich, zoals men weet, nog altijd beschouwt als de wettige erfgenaam van de Franse kroon dat hij van de hu welijken van zijn kinderen monar chistische demonstraties maakt. Nu is het een feit, dat de schuld van deze „demonstraties" minder bij de Franse troonpretendent ligt dan wel bij de Franse pers, die zulke spectaculaire plechtigheden altijd aangrijpt voor uitbundige publica ties. Zo schrijft de Parijse correspondent van „Trouw", dat de Franse dag- an weekbladen bijvoorbeeld wekenlang vol hebben gestaan over de Franse prinses Hélène, die enige maanden geleden haar Belgische prince-char ming naar Kenya volgde. Deze over dreven publiciteit heeft de beide jongelui gehinderd en de Graaf van Parijs was er evenmin mee ingeno men. De republikeinen zagen er te vens een monarchistische demonstra tie in, vandaar, dat alle maatregelen zijn getroffen om een herhaling te voorkomen, nu ook de oudste zoon van de Franse troonpretendent, Henri van Orléans op 5 juli te Dreux in het huwelijk zal treden met de charmante Marie-Theresa, hertogin van Wiirtemberg. De graaf heeft een beroep gedaan op de Franse pers, doch desalnietemin zullen op 5 juli 300 persmensen aanwezig zijn, die via radio, televisie, film en pers de gebeurtenissen op de voet zullen vol gen. Grote belangstelling. Nu zal die plechtigheid ook een ge beurtenis worden, welke de pers wel zal moeten interesseren. Zij zal wor den bijgewoond o.m. door de Neder landse prinsessen Beatrix en Irene, de koning en de koningin van Grie kenland, ex-koning Umberto van Ita lië en vele honderden vertegenwoor digers van de hoge Europese adel. Ko ning Boudewijn en Prins Albert die eveneens waren uitgenodigd hebben de invitatie niet aangenomen uit eer bied voor de Franse republiek. Het Hof te Laeken ziet in de Graaf van Parijs nog altijd de Franse troonpre tendent. Het Nederlandse en het Griekse Hof hebben evenwel van het Elysée de verzekering gekregen, dat hun aanwezigheid te Dreux niet ver keerd zal worden uitgelegd. Om iedere mogelijke verdenking te voorkomen heeft de Graaf van Parijs thans beslist, dat in de te klei ne huiskapel van het geslacht Or léans te Dreux, die slechts 300 zit plaatsen kan bieden, 160 stoelen ge reserveerd zullen zijn voor de repu blikeinse autoriteiten. Verscheidene Franse politici, die beslist niet kunnen worden verdacht van monarchistische smetten hebben de invitatie al aangenomen. Er blij ven slechts 140 zitplaatsen over voor de hoge adel, waarvan velen genoe gen moeten nemen met een plaatsje buiten de kapel. Het huwelijk zal worden ingeze gend door kardinaal Feltin. De belangstelling voor de gebeur tenis is groot. De ouders hadden 3500 uitnodigingen verzonden. Ze meen den, dat er ongeveer 1500 zouden worden geaccepteerd, zodat aanvan kelijk op dit aantal gasten was gere kend. Thans blijken er vrijdag onge veer 3Ö00 personen aanwezig te zul len zijn, zodat in allerijl maatregelen moesten worden genomen. Eenheden van het leger, de gendarmerie, de politie en de C.R.S. zullen de ere wacht vormen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's veer (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). ZEER WARM. Warm tot zeer warm weer met zonnige perioden maar ook plaat- selijk onweer. Zwakke tot ma- s tige wind tussen oost en zuid. 4 Juli: zon op 4.28; onder 21.04; maan op 13.15; onder Hoo<rwatersta nden 4 Juli: v.m. 7.55; n.m. 8.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbewolkt 22 C. OSLO onbewolkt 21 KOPENHAGEN licht bew. 21 ABERDEEN licht bewolkt 21 LONDEN onweer 27 AMSTERDAM zwaar bewolkt 22 LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO onbewolkt licht bewolkt 29 onbewolkt 31 onbewolkt 31 licht bewolkt 27 onbewolkt 25 onbewolkt 29 onbewolkt 27 onbewolkt 30 onbewolkt 31 licht bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt 32 Korreltje Men hecht weinig waarde aan iets, wat men zonder moeite heeft verkre-

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1