Zesde Tour-ètappe met vele ontsnappings pogingen: Trochut winnaar Zondag a.s. om de Grote Prijs Lage Landen op Duindigt Frankrijk heeft nog geen kopman Nederlandse ploeg deed het wel wat al te kalm: Stolker 80e Gélinotte om de prijs van f 12.000 en het Europees kampioenschap WOENSDAG 3 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 de hy tenslotte volkomen fris (Stolker had vrijwel geen werk op kop gedaan) op een der laatste plaatsen in het dag klassement. Met een zeer grote achter stand. De Zuilenaar was bij de finish erg kwaad op zichzelf. Hij had zich in derdaad ook veel te verwijten. Nog 83 renners De strijd was inmiddels weinig in teressant geworden. Regelmatig demar reerden enkele renners, o.a. Piet v. Est eenmaal na 72 km., maar steeds op nieuw werd dé minieme voorsprong door het peloton weggewerkt. Nochtans be reikte de strijd voor sommige coureurs beslissend stadium. De Belg Van Geneugten kreeg bijvoorbeeld een lekke band en moest deze zonder assistentie repareren. Hij verloor daardoor het con tact met de hoofdmacht en de groep- Stolker en overschreed tenslotte de tijds limiet. Ditmaal kende de wedstrijdlei ding geen genade. Evenmin voor de regionalen Jean Graczyk en Jean Annaert (beiden van de Noord-Oost-Centraal-ploeg), die in zijn gezelschap waren, en daar Gibanel gistermorgen niet startte, zou de tour vandaag met nog slechts 83 renners wor den voortgezet. Roger Hassenforder kwam door ban- denpech eveneens in moeilijkheden. La ter ook Privat en Nino Defilippis. Deze laatste gebeurtenissen veroorzaakten een ware paniek in de Franse en Italiaanse ploegen. Darrigade en Bergaud bleven op Privat wachten. Defilippis kreeg hulp van vrijwel zijn halve équipe, juist (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) METZ, 2 juli. De ronde van Frank rijk heeft na zes dagen nog niets van zijn wilde, onstuimige karakter verloren. Sedert de start in Nantes werden, on danks de slopende weersomstandigheden, dagelijks ruime verschillen geforceerd. Veelal door kleine groepjes eenmaal zelfs door een enkele renner. De gril lige lijn is dinsdag voortgezet. Want ook in de zesde étappe heeft een ploegje renners, die de 248 km. lange rit in Charleroi met grote achterstand op de drager van de gele trui begonnen, een voorsprong van vele minuten opge bouwd. Het waren o.a. de regionalen Trochut en Lauredi. Zij ontsnapten na 138 km., tijdens de bestijging van de Mont Thonne, aan de aand&cht van de Franse nationale ploeg, die op dat mo ment evenals de Italiaanse formatie vele moeilijkheden had. Voor de algemene rangschikking heeft deze „coup" weinig betekenis gehad, al kreeg Jacques Anquetil in de 7de étappe opnieuw in de gele trui er weer enkele directe concurrenten bij. De Nederlandse prestaties zijn in deze étappe miniem geweest. Onze landge noten arriveerden allen met een ach terstand van bijna een kwartier in het peloton te Metz. Uitgezonderd Michel Stolker, die in deze rit zeer ontactisch heeft gereden. Zijn verschil met de win naar was ruim een half uur en slechts dank zij het feit, dat de wedstrijdleiding voor de start de tijdslimiet tot 10 pet. had verhoogd, mocht hij vandaag de strijd voortzetten. Het gebrek aan initiatief van onze landgenoten had tot gevolg, dat de goede positie in het ploegenklassement, de 2de plaats achter de nationale Franse ploeg, verloren ging. Onze landgenoten zijn nu vijfde geklasseerd. Moeilijkheden Zoals ook in de vorige étappes ont wikkelde zich de strijd al spoedig na de start. Reeds na enkele kilometers werd de eerste ontsnappingspoging ge noteerd. Hij had geen effect, maar de strijd bleef boeiend en voor de renners inspannend. Door enkele renners onder nomen ontvluchtingspogingen, waren niet van beslissende betekenis, doch zij brachten wel de Belg Adriaenssens, Sab- badini en enkele andere renners, die bandenpech kregen, in moeilijkheden. De Franse nationale ploeg, die nog steeds een grote eensgezindheid toont, hoewel de renners in dit stadium van ploegleider Marcel Bidot voor hun eigen kansen mogen rijden, kreeg het in de eerste fase van de strijd zeer druk. Voortdurend moest zij ontsnappingspo gingen afremmen en zij deed dit be- ,0e Ronde voert 1200 banden met zichmee 0eRondevoert2OO re genjassen met zich De Ronde voert 200 wielen-met zich mee OeRon de voert 2000 truien met zich mee Oe Rondevoert2000 petjes met zich mee dnnkbusjesmet zich. Andre Trochut van de Franse zuidwest- ploeg heeft de zesde etappe van de Tour de France, over 248 km. van Charleroi naar Metz, gewonnen. Deze telefoto geeft beeld van de finish in Metz. Op de voorgrond Trochut, die zegevierend de hand omhoog steekt, achter hem Joseph Groussard van de Franse westploeg, die tweede werd. Op de derde plaats eindig de Mario Bertolo van de Franse noord oost-ploeg en vierde werd Nello Lauredi van zuidoost-Frankrijk. op het moment waarop Nencini met en kele andere renners uit het peloton ont snapten. Beslissende val Na talrijke schermutselingen kwam tenslotte juist nadat een hergroepering had plaatsgevonden de beslissende aanval. Bertolo demarreerde krachtig en Trochut, Groussard en Lauredi sprongen naar zijn wiel. Het peloton, willoos geworden na de talloze jachten, liet hem gaan. De voorsprong groeide snel op de rit door de Maas-vallei. Spoedig was zij 1 min. 35 sec. en toen Defilippis en Anquetil (bandenpech) juist in de hoofdmacht waren terugge keerd bedroeg zij 2 minuut en tenslotte was het verschil" 11 minuten. Het peloton had geen aandacht voor de vluchtelingen. Het wenste slechts water. Talrijke keren sprongen de renners van hun fietsen om zich te verfrissen. Bij pompen, café's en enkele keren zc-ifs onder de stralen van de gemeentelijke brandweer. Het tempo bleek voortdu rend beneden het geprojecteerde moyen ne. De vluchtelingen kregen daardoor de kans op een nog ruimere marge en zij benutten deze kans ook. Veertig km. voor de finish was het verschil 15% minuut en bleef daarna onveranderd. Trochut won tenslotte op het fraaie. 2700 meter lange circuit van Metz de eindsprint. Het was de eerste triomf van een Franse regionaal in deze ronde van Frankrijk. Wim van Est werd 14e in de sprint van het peloton en hij klasseerde zich daarmee als 12e. Kersten (17e), De Jongh (19e), Voorting (26e), De Groot (42e) en Piet van Est (52e) kregen dezelfde tijd toegewezen. Michel Stolker had een achterstand van ruim 19 minuten op de hoofdmacht. Hij werd daardoor 80ste in de algemene rangschikking. Het waren prestaties, die Pellenaars ongetwijfeld aanleiding hebben gegeven tot een donderspeech fiPont-de- - -Roide Beaume-tes-Dames BESANfON Uitslagen en klassementen Het resultaat tam de zesde étappe van Charleroi naar Metz over 248 km., luidt: 1. Trochut (Z.W.) 6.29.54; 2. Grous sard (West) z.t.; 3. Bertolo (N.O.C.) z.t.; 4. Lauredi (Z.O.) z.t.; 5. Baffi (Italië) 6.39.39; 6. Mahé (Fr.) z.t.; 7. Rohrbach (N.O.C.) z.t.; 8. Christian (Zw.) 6.44.07; 9. Darrigade (Fr.) 6.44.31; 10. De Bruyne (België) z.t.; 11. Thomin (West) z.t.; 12. Wim van Est (Ned.) z.t.; 13. Baroni (Italië) z.t.; 14. ex aequo het grote pe loton, waarbij o.a. Walkowiak, Anquetil, Bauvin, Bergaud, Forestier, Privat, Sta- blinski (allen van de Franse nationale ploeg), Janssens, Keteleer, Planckaert (allen België), Astrua, Defilippis, Nen cini, Padovan (allen Italië), De Groot, De Jongh, Kersten, Piet van Est en Voorting (Ned.), Bahamontes, Lorono, Ruiz (allen Spanje), Clerici, Hollen we ger, Schellenberg (allen Zwitserland), Picot (West), Dotto (Zuidoost), Jean Bo- bet (lie de France), allen in dezelfde tijd als Darrigade, 6.44.31; 79. Stolkei (Ned.) 7.03.53. Algemeen klassement: 1. Anquetil (Fr.) 32.42.03; 2. Janssens (B.) 32.43.04; 3. Forestier (Fr.) 32.45.20; 4. Privat (Fr.) 32.45.32; 5. Schellenberg Zw.) 32.46.12; 6. Walkowiak (Fr.) Thomin (West) 32.47.43; 8. 32.47.57; 10. Jean Bobet (He de France) 32.48.29; 11. Barone (lie de France) 32.50.20; 12. Christian (Zwits.) 32.50.32; 13. Daan de Groot (Nederland) 32.50.44; 14. Bahamontes (Sd.) 32.51.21; 15. Asrtua (It.) 32.51.42; 16. Dotti (ZO.) 32.52.03; 17. Defilippis (Italië) 32.52.38; 18. Lauredi (Z.O.) 32.52.42; 19. Nencini (Italië) 32.53.16; 20. Bober (He de Fran ce) 32.54.32; 23. Wim van Est (Ned.) 392.57.14; 34. De Jongh (Ned.) 33.03.26; 40. Voorting (Ned.) 33.08.24; 52. Piet van Est (Ned.) 33.20.25! 60. Kersten (Ned.) 33.23.11; 80. Stolker (Nederland) 33.51.49. Ploegenklassement: 1. Noord Oost Cen traal 19.54.04; 2. Frankrijk Z.W. 19.57.56; 3. Frankrijk West 19.58.26; 4. Frankrijk Z.O. 19.58.56; 5. ex aequo Frankrijk en Italië, beide 20.08.41; 7. Zwitserland 20.13.09; 8. ex aequo België, He de Fran ce, Nederland, gemengde Luxemburgse ploegen, Spanje, alle 20.13.33. Algemeen ploegenklassement: 1. Frank rijk 97.29.40; 2. Frankrijk West 98.11.26; 3. Italië 98.18.16; 4. Zwitserland 98.22.10; 5 Nederland 98.22.24; 6. België 98.22.51; 7 lie de France 98.29.52; 8. Noord Oost Centraal 98.32.03; 9. Frankrijk Z.W. 98.34.16; 10. Frankrijk Z.O. 98.40.48; 11. Spanje 98.59.04; 12. gem. Luxemburgse ploeg 99.54.22. Puntenklassement: 1. Thomin (West) 69 pnt.; 2. Schellenberg (Zwits.) 81 pnt.; 3. Picot (West) 89 pnt.; 4. Forestier (Fr.) 91 pnt.; 5. Bober (lie de France) 117 pnt.; 6. Wim van Est (Ned.) 120 pnt.; 7. Christian (Zwits.) 127 pnt.; 8. Nencini (Italië) 131 pnt.; 9. Anquetil (Fr.) 133 pnt.; 10. Keteleer (Belg.) 137 punt.; 13. De Jongh (Ned.) 174 pnt. kwaam. Forestier, Stablinsky, Bauvin, Bouvet en Jacques Anquetil bijvoorbeeld bedwongen zeer knap een groep van 15 renners, die na 27 km. een aanval in zetten. Zeven km. verder was deze aan val beëindigd, maar André Darrigade werd even later opnieuw tot een gewel dige krachtsinspanning gedwongen toen Bahamontes in het Ardennenlandschap opeens fel demarreerde. De Spanjaard bouwde opmerkelijk gemakkelijk een voorsprong op het peloton op, maar Dar rigade kon hij niet kwijtraken. Het enige resultaat van deze ontsnappingspoging was, dat de Fransman op de top van de Bruly, kort voor de Belgisch-Franse grens, een flinke geldpremie won. Ontactische rit De rit over het sterk geaccidenteerde heuvellandschap vergde veel van toch reeds zeer vermoeide renners. Voort durend moesten zij op de pedalen staan en het peloton werd vaak ver uiteen getrokken. Daarvan is Michel Stolker de dupe geworden. De man uit Zuilen wilde zijn krachten sparen om vandaag, in de rit door de Vogezen met de aan vallers te kunnen meegaan. Daarom reed hij, vrolijk lachend en geruststellend knikkend voortdurend achter in het pe loton. Vlak voor de grens ging het mis. 1 De hoofdmacht splitste zich in enkele I De drafsport in ons land staat in ver-1 enorme bedragen, welke in genoemde kleine groepjes en Stolker was in de gelijking met de grote landen, Italië, landen worden aangewend ter verbete- laatste. Kansen om zich te herstellen Zweden, Frankrijk en Duitsland qua om- ringvan de fokkerij en de sport zelve, kreeg hij niet meer en daardoor eindig-1 vang maar op een bescheiden plaats. De1 vormen zulke kapitalen, dat hieraan in Jacques Anguetil is de ge- boucle" laten optekenen. Wij hebben hem in Metz, nadat hij drie flesjes spuitwater achterover had geslagen en er twee over zijn hoofd had leeggestort, gevraagd naar zyn ervaringen. Toen hij bemerkte, dat wij Neder landers waren, begon hij met een lofzang op Daan de Groot. „De Groot heeft gis- gelijkse ontdekking, maar ik geen sprake van een eenheid rijd gemakkelijk en voor de met een kopman, voor wie komende etappes ben ik vol iedereen zich inzet, goede moed. Mijn eerste con- Toen Louison Bobet niet lukkigste man in de Tour. De teren fantastische gereden 23-jarige coureur uit Rou- en ik dank my ngoede plaats aan, die eens bezitter was in de etappe naar Charleroi van het meest befaamde in de allereerste plaats aan ploeggenoten. Voor één ding wiak en Forestier vrijwel baanrecord, het werelduur- die Hollander. Het_ was for- ben ik bang: voor een „bon elke dag van zich doen spre- kus en een grote bos bloemen van het mooiste meisje van Metz en Yvette Horner, de accordeonspeelster van de reclamekaravaan, die in de jaren dat zij de func tie van „kleedster" vervult wel zo langzamerhand de nodige routine heeft opge daan, trok hem een schone gele trui over de schouders. Het is de eerste keer, dat Anquetil de tour rijdt Anquetil stak de loftrompet over Daan de Groot zo prachtig het tempo weten - - aan te geven, dat ik hem juist daarom mag men de achteraf alleen maar dank- wijze, waarop deze sympa- baar kan Wat be_ thieke Fransman zich in de streft, had hij de prijs voor tot nu toe zeer zware stryd de strijdlustigste renner ge- handhaaft, als een prestatie kregen. Ik heb", aldus ver van formaat beschouwen, aan Daan de De Tour heeft zes etap pes achter de rug. maar nu al heeft het natuurtalent An- volgde Anquetil zijn verhaal, „als debutant enorm opge zien tegen deze Tour de France. Ik wist, dat ik een naam te verliezen had na mijn overwinning in Parijs- Nice en ik was bang voor daarop zal reageren". Jacques Anquetil sprak dus over de steun van zijn ploeg- makkers. Inderdaad is die steun er om de eenvoudige reden, dat elk lid van de ploeg van de nationalen sterk rijdt en omdat tot gisteren altijd wel één van die ren ners in de kopgroep zat. Maar het is opmerkelijk, dat tot nu toe is er eigenlijk ons land niet eens te denken valt. Des ondanks heeft de Nederlandse drafsport in het buitenland een klinkende naam, want uit de nog bescheiden fokkerij komen toch nog telken jare produkten voort, welke het met succes tegen de buitenlandse vertegenwoordigers kun nen opnemen. Sinds de stichting van de „Grote Prijs der Lage Landen" heeft ons land zich ook op dit internationale terrein met succes bewogen, want in de drie afge lopen jaren heeft deze course in Europa een grote naam gekregen. Paarden als Fritz Messidor, Cancanniè- re. Gay Noon en Tampiko, die onder de deelnemers waren, stonden op de draf sportmarkt hoog genoteerd Vorig jaar met Gay Noon en Tampiko werd door insiders zelfs de vrees geuit, dat het moeilijk zou zijn om in de volgende ja ren een nog sterker veld samen te stel len. Deze vraag is ongegrond gebleken, want wat nu zondagmiddag op Duin digt aan de start komt, is het sterkste veld dravers, dat ooit in de geschiedenis van de Europese drafsport in één course verzameld is. Niet minder dan 8 van de 14 deelne mers staan in de Europese elite-lijst met aan het hoofd de Europa-recordhoudster en kampioene, de grandioze „Gélinotte". Verder Jaboune uit België met zijn re cord 1.17.7, met Oriolo de snelste 4- jarige in Europa; Jariolain, de Italiaans Franse draver, de algemeen gedachte opvolger van Gélinotte; de Zweedse ster ren Marta Rappson en Tampiko en de laatste aanwinst in deze elite-lijst Io d'Amour, gecompleteerd rtiet Emden, Forges en de sterkste Nederlandse dra vers. De inzet is 20.000 en de strijd om de punten voor het Europees kampioen schap 1957 en de Gouden Cup. „De prijs is niet aantrekkelijk", zo schreef een groot Frans blad. „Het is een zaak van prestige, vooral voor Gé linotte. Laat ons Fransen toch, egoïstisch wensen dat Jariolain komt, want het zou de grootste gebeurtenis van de draf sport in het algemeen worden en van het Europees Circuit in het bijzonder". Nu. Gélinotte komt, Jariolain komt en al die anderen. Niet het duel Géli notteJariolain zal de hoofdzaak zijn, neen deze ganse grote elite staat klaar om zondag op Duindigt elkaar de eer te betwisten van de zege in deze his torische ontmoeting. Over Gélinotte genoeg. De 68-jarige Charles Mills zei bij zijn besluit om toch te komen: „Dit is het grootste sportieve offer, dat Gélinotte zal moeten brengen, want zij zal vleugels moeten hebben ryks eerste man zal worden, om dit te kunnen winnen". Dit is geen te doen. Toch zal hij bin nenkort deze keuze moeten doen. Een der Franse natio nalen zal straks tot meester van negen knechten worden uitgeroepen en heel de kara vaan is benieuwd wie het zal zijn. verwachting De markante Gélinotte zoals de tien duizenden het paard zondag a.s. op Duindigt zullen kunnen bewonderen. grootspraak van Mills, want hy heeft aan de lijve ondervonden, dat met de opkomende jeugd niet valt te spotten. In Kopenhagen de derde ontmoeting in het Grand Circuit gaf hij 40 me ter voorgift over 2600 meter aan Jario lain. In de eindstrijd vocht Gélinotte als een leeuwin, maar zij kon wel naast Jariolain komen, doch niet er langs. Een 40 meter voor de eindpaal maakte Jario lain een fout, waardoor Gélinotte nog kon winnen. De bekwame en interna tionale rijder Orlando Zamboni ver klaarde na de course: „Ik begrijp het niet. De hengst moet zich verstapt heb ben. Uitgelopen was hij nog lang niet en ik zou zeker hebben gewonnen. Maar de revanche komt". Nu is het geen 40 meter, maar 60 me ter voor Gélinotte en daarom is het be grijpelijk. dat Mills allerminst optimis tisch is gestemd. Jariolain vestigde zijn grote naam in de Prix de l'Europe in Milaan, waar hij over 2600 meter in 1.19.9 won. Zijn actie en spirit stempel den Jariolain tot een paard van de groot ste klasse. Zijn fout is nog, dat hij te ontstuimig is en fouten maakt, maar Zamboni gelooft stellig deze fouten weg te kunnen nemen. Maar zo zouden we kunnen doorgaan met het noemen van concurrenten van de grote Gélinotte. en met gegadigden voor de Grote Prijs der Lage Landen. We noemen Io d'Amour (2560 m.), Jaboune (2560 m.), Tampiko (2600 m.), Marta Rappson (2580 m.). Tegenover dit selecte gezelschap staat de Nederlandse vertegenwoordiging vrij wel kansloos. De hoop is gevestigd op Petershof, Quintus Harvester en een Roland. Zij zullen zichzelve moeten overtreffen om te kunnen winnen. De papieren van Emden staan vooral in het. buitenland hoog genoteerd. In Kopenhagen heeft hij door een aanrij ding veel terrein verloren, doch is daar na op grootse wijze teruggekomen en eindigde als derde achter Gélinotte en Jariolain. In Gothenburg eindigde hij als vierde, eveneens in een soortgelijk ge zelschap. Indien Emden, die tot één der beste Franse paarden wordt gerekend, nu ook eens in ons land tot een presta tie komt. zoals hij die regelmatig in het buitenland levert, dan zal ook hij in de voorste gelederen te vinden zijn. Een voorspelling is uitermate moeilijk. Tot vóór zondag werd Jariolain in het buitenland als de grote favoriet be schouwd. maar na de recente prestaties van Jaboune. Marta Rappson en Io d'Amour in de Elite-Rennen zijn de kan sen weer volkomen open. Op grond van Marta Rappson's laat ste verrichting in Duitsland, waar zij 40 meter gaf aan Io d'Amour, en nu slechts 20 meter, mag worden aangeno men, dat de merrie vóór de Belg en de Duitser zal eindigen. Indien zij derhalve repeteert, heeft zij in feite alleen Jario lain te vrezen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12