Ste CoidóeSoii/ta/nt Explosie op de zon luid! geoiysisch jaar in Interview met Nasser voor Britse televisie ZON doet Geleerden van 61 landen aan het werk Verenigde Staten bereid kernproeven te staken Nieuwe warmtegolf DINSDAG 2 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14146 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX:PAPENGRACHT 32 met Geofysisch jaar Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ1.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. man. Telefoontjes 1.50. Engelse koningin-moeder onthulde gevallenen-monument Samenwerking in dienst der wetenschap Een grote explosie op de zon heeft de aarde zondag getroffen met gewel dige magnetische orkanen en elektrische stormen. Onmiddellijk werden 10.000 geleerden in alle delen van de wereld ge waarschuwd om van alle gebeurtenissen en de betekenis daarvan een speciale studie te maken. De zonne-explosie viel precies samen met het begin van het „internatio naal geofysische jaar". Dit „jaar" dat 18 maanden zal duren, is zoals men weet een grote studie door geleerden van 61 landen over alles wat op aarde en in het heelal ge beurtMen heeft dit „jaar" gisteren laten beginnen omdat verwacht werd, dat zonnevlekken en -explosies in deze tijd hun hoogtepunt zouden bereiken. HEELAL WERKT MEE. „Het heelal werkt mede", zei A. H. Shapley, onder-voorzitter van de commissie voor het internationale geofysische jaar van de nationale academie van wetenschappen. De zonne-explosie, een enorme „geiser" van gas, uitstraling en atoomdeeltjes, kwam juist van pas. De gevolgen ervan worden thans merkbaar. Bij het reusachtige onderzoek in het kader van het internationale geofy- sich jaar zullen „kunstmanen" en ra ketten, camera's en telescopen, seis in ograf en en radar worden ingescha keld. Meer dan duizend weerkundige stations zullen over de gehele aarde verspreid zijn en vele andere soor ten observatieposten zijn of worden ingericht. Voor het satellietprogram alleen al hopen de Verenigde Staten ongeveer 4.000 waarnemers op te lei den, die ongeveer 200 observatiepos ten zullen bemannen. Vliegtuigen en schepen zullen rap port uitbrengen over weersgesteld heden. Ballons voor grote hoogte, luchtverkenning, gletscher-studie en andere middelen voor bestudering van de omgeving van de mens zul len gebruikt worden. In totaal 75 schepen 48 in de Atlantische Oceaan en 25 in de Gro te Oceaan zullen zoeken naar nieuwe gegevens betreffende de oceaan. Zij zullen werkwijzen van de olieboring toepassen op de oceaan bodem om monsters van aardlagen en mineraallagen te krijgen. En be- Negen dagen op een olievat Een Cubaan die negen dagen heeft rondgedobberd op een olievat, is gis teren in Key West (Flor.) aan land gebracht. Zonder voedsel of water heeft de drenkeling na de ondergang van het motorschip „Tropical" in de Golf van Mexico rondgedreven. De 48 jaar oude Cubaan Perdoma, verklaarde na zijn redding, dat elf van zijn scheepsgenoten op 21 juni waren weggedreven, zich vastklampend aan een kleine reddingboot. langrijker nog, zij zullen de bewe ging der wateren meten, de diepzee- stromingen nalopend van de pool naar de evenaar en terug. Daarvoor zijn twee redenen: 1. De ontwikkeling van een nieuwe tech niek voor de weersvoorspelling voor lange termijn en 2. om te ontdekken of de oceaan een veilige vergaar plaats is voor de reusachtige hoe veelheden radioactief afval die het gevolg zullen zijn van het industrieel gebruik van atoomenergie. De Russen zijn ook begonnen. De eerste Russische radiopeiling- ballon voor onderzoek in het kader van het internationale geofysische jaar is maandagochtend opgelaten door het observatorium voor de dampkring te Moskou. De directeur van het observatorium Resjetof, deeld® mee, dat zijn insti tuut voortaan cike dag vier met ra dio uitgeruste ballons zal oplaten. De van plastic gemaakte ballons kunnen tot een hoogte van 25.000 me ter stijgen en zullen weerkundige gegevens uitzenden. Westerse koers in Libanon Van de 66 zetels in het Libanese huis van afgevaardigden zullen er 53 worden ingenomen door pro-westerse volksvertegenwoordigers. Hoewel de steun aan de leer van Eisenhower voor de toekomst wel vast schijnt te staan, zijn vele pro-wester se afgevaardigden gekant tegen de bin nenlandse politiek van de huidige re gering en tegen de wens van presi dent Camile Sjamoet om zich voor de tweede keer kandidaat te laten stel len voor het presidentschap. Onder de afgevaardigden die zon dag zijn gekozen, bevindt zich de Li banese minister van Buitenlandse Za ken, Charles Malik. De koningin-moeder van Engeland heeft zaterdagmiddag te Duinkerken in Frankrijk een monument onthuld ter nagedachtenis aan de 4700 gesneuvelden van het Engelse expeditieleger uit de meidagen van 1940. Men ziet hier koningin Elizabeth met rechts van haar de Franse generaal Jean Ganeval, de vertegenwoordiger van de Franse president, links achter de koningin loopt de hertog van Gloucester. Op Russische belofte De Ver. Staten zijn bereid de proe ven met atoom, en waterstofwapens te staken op een belofte van de Rus sen te onderhandelen over een ver bod van alle produktie van kernwa pens, zo verluidt in Londen. Bevoegde zegslieden deelden mee, Gevangenen protesteerden tegen het warme weer *7? In de Amerikaanse staat Californië was te Santa Rita een opstand uitgebroken in een gevangenisboerderij. Om de gevangenen weer tot bedaren te brengen moest men gebruik maken van traangas. Reden tot opstand: ontevredenheid over het voedsel en protest tegen het warme weer. Hier ziet men de gevangenen in de „frisse" lucht weer bijkomen van het traangas, terwijl de cipiers een onderzoek gaan instellen in de loods waar de op stand uitbrak. Naar normale betrekkingen President Nasser heeft in een in- tervieuw voor de Britse commerciële te levisie verklaard, dat Egypte en En geland weer normale betrekkingen zullen moeten aanknopen. Het speet hem, dat er een periode van slechte realties tussen beide landen is ge weest. Nasser meent, dat het nationalisme in het Midden-Oosten als gevolg van de tegenwoordige Amerikaanse poli tiek in communisme kan verkeren. Het nationalisme domineert thans het Midden-Oosten, niet het commn- Prins Philip leidt voor de televisie het geofysisch jaar in Prins Philip, de echtgenoot van Koningin Elisabeth van Engeland, heeft zondagmiddag het internationale geofysische jaar voor de televisie van de B.B.C. met een korte rede ingeleid. Dit jaar, dat 18 maanden zal duren, zal aan het geofysisch onderzoek gewijd zijn, waaraan vrijwel alle landen ter wereld zullen deelnemen. De hertog van Edinburgh staat hier temidden van camera's en lampen en tegen een achtergrond van een wereld kaart met tijdklokken in de B.B.C.-studio's te Londen tij dens de televisie-opname. nisme. De Amerikanen vallen dit na tionalisme aan, dit zal als gevolg hier van een ondergrondse communistische beweging worden. In zijn eigen land, zo zei de Egyp tische president, is het communisme volledig geneutraliseerd. Betrekkin gen onderhouden met Rusland is evenwel iets geheel anders. Egypte wil met alle landen bevriend zijn, zo als Indië doet. Toen hem gevraagd werd of hij niet vreesde een te groot risico te lopen wanneer Rusland zijn greep op het Midden Oosten versterkt, antwoordde Nasser: „Wij zijn gekant tegen elke overheersing in het Midden Oosten". Waarom geen onderzeeërs? De drie onderzeeërs die Egypte on langs van Rusland heeft gekocht die nen er slechts voor de Egyptische ma rine te versterken, zo zei Nasser. „Waarom zouden wij geen onder zeeërs mogen hebben", vroeg hij. Op vragen betreffende Israël gaf Nasser ontwijkende antwoorden. De kwestie van de vaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal kan men, volgens hem niet losmaken van het gehele Palestijnse vraagstuk. Op grond van de conventie van Konstan- tinopel heeft Egypte het recht zijn grondgebied te verdedigen en over eenkomstig deze bepalingen had Egypte sinds 1948 geen Israëlische schepen door het kanaal laten varen, verklaarde hij. Wij erkennen Israël niet, zei Nasser, nadat de interviewer hem dit enkele malen met nadruk had gevraagd. Hij kon zich niet indenken dat hij een ontmoeting met premier Ben Goerion zou hebben. Nasser sprak in korte afgebeten Engelse zinnen. Het interview was vorige week vrijdag in de tuin van zijn woning gehouden, de film die toen gemaakt werd, is gisteravond vertoond. Hij zei overtuigd te zijn van de steun van de overgrote meerder heid van zijn volk. Nasser heeft ook nog verklaard, dat de plannen voor de financiering van de Assoean-dam gereed zijn. Egypte kan spoedig met de bouw beginnen. Het geld er voor wordt verkregen uit de tolgelden van het Suezkanaal of uit de Egyptische begroting. dat Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapenings conferentie, de steun van de geal lieerden heeft verkregen voor de vol gende twee wijzigingen van de Ame rikaanse voorwaarden voor een be perkt ontwapeningsverdrag: 1. Stopzetting van de proeven met kernwapens voor tien of twaalf maanden indien Rusland belooft te onderhandelen over schikkingen voor een gecontroleerde staking van de produktie van kernwapens. De pro duktie zou moeten worden gestaakt gedurende 1959. 2. Ondertekening van een verkla- Ting te zamen met Engeland en Rusland nooit gebruik te maken van kernwapens behalve voor zelf verdediging tegen een onuitgelokte agressie van grote omvang. De vaste afgevaardigde van West- Duitsland bij ae^avo, Herbert Blan. kenhorn, heeft gisteren van zijn re gering opdracht gekregen de Atlan tische geallieerden mee te delen, dat Bonn zal meewerken aan het tot stand brengen van een gebied voor luchtinspectie boven Europa, waarin begrepen het grondgebied van West- Duitsland. West-Duitsland stelt echter drie belangrijke voorwaarden. Volgens welingelichte bronnen in Bonn zyn deze: 1) De luchtinspectie-overeenkomst mag niet tot resultaat hebben, dat de tegenwoordige verdeling van Duits land blijft voortduren of dat het com munistisch regime van de Oostzone wordt erkend. 2) Het gebied van de luchtinspectie mag niet het ijzeren gordijn in Duits land tot as hebben, want dat zou lij ken op erkenning van deze grens lijn. 3) Aan de overeenkomst mag niet als voorwaarde verbonden worden vermindering of terugtrekking van de troepen in het betreffende gebied. Volgens regeringskringen in Bonn hebben de Westelijke geallieerden De stakingen in België De staking in de Belgische ijzer en staalindustrie heeft zich gisteren aanzienlijk uitgebreid. Het aantal stakers in Luik en om geving bedraagt nu 150.000. In het district Charleroi-Mons hebben 60.000 arbeiders het werk neergelegd en in Antwerpen staken 40.000 van de 55.000 arbeiders. Het gaat de arbeiders om een ver hoging van de vakantietoeslag. De storing, die gisteren in ons land onweersbuien en afkoeling bracht, is snel naar Noorwegen weggetrok ken. Het bijbehorende onweersfront drong tot diep in Duitsland door. Na het passeren van de storing begon een hogedrukgebied zich van de Britse eilanden over de Noordzee en onze omgeving uit te breiden. De uit gestrekte wolkenvelden, die gister avond en vannacht van zee waren binnengedreven begonnen daardoor vanmorgen weer op te lossen. Het hogedrukgebied zal naar Zuid-Zwe den trekken, terwijl tegelijkertijd een vrij diepe depressie van de oce aan naar de Golf van Biscaje be weegt. Door deze ontwikkeling zul len in ons land oostelijke tot zuid oostelijke winden gaan waaien, waar mee weer warmere lucht van het vasteland zal worden aangevoerd. In verband hiermee moet voor de ko mende dagen opnieuw op warm tot zeer warm weer gerekend worden. Adenauer al verzekerd, dat in het plan voor vrije inspectie vanuit de lucht, dat deze week aan de Russen zal worden overhandigd, het ijzeren gordijn in Duitsland niet als schei dingslijn is aangehouden. De stormramp in in de Ver. Staten De stormen en overstromingen, die zondag de Amerikaanse staat Mis souri hebben getroffen, hebben min stens aan zeven personen het leven gekost. Wegen en spoorwegen wer den door grondverschuivingen ver sperd. Intussen wordt het aantal doden in Zuidwest-Louisiana en Zuidoost Texas tengevolge van de orkaan „Audrey" en de hieropvolgende vloedgolf op ruim vierhonderd ge schat. Eisenhowers vertegenwoordiger ter plaatse, Val Peterson, meldde Wash ington, dat plaatselijke autoriteiten vreesden, dat het aantal slachtoffers tot vijfhonderd zal stijgen. De kustplaats Cameron in „onbe woonbaar" verklaard door het hoofd van de dienst van volksgezondheid in het getroffen gebied. In de over stroomde straten huizen talloze gif tige slangen en de aanwezigheid van de rottende overblijfselen van vele dieren betekent een grote kans op epidemieën. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEER WARMER Zonnig weer met een over- wegend oostelijke wind. War- mer. 3 Juli: zon op 4.27; onder 21.04; maan op 11.57; onder 23.39. Hoogwaterstanden 3 Juli: vm. 7.00; n.m. 7.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM geheel bew. 22 C. KOPENHAGEN regenbui 22 ABERDEEN lfcht bew. 18 LONDEN onbewolkt 25 AMSTERDAM zwaarbewolkt 25 LUXEMBURG mist 31 PARIJS mist 31 BORDEAUX regenbui 26 GRENOBLE onbewolkt 32 NICE onbewolkt 28 BERLIJN licht bewolkt 34 FRANKFORT licht bewolkt 34 MüNCHEN licht bewolkt 30 ZURICH half bewolkt 32 GENèVE onbewolkt 31 LOCARNO onbewolkt 30 WENEN onbewolkt 32 INNSBRUCK licht bewolkt 30 ROME onbewolkt 33 AJACCIO onbewolkt 26 MALLORCA onbewolkt 30 Korreltje Een verstandig man beweert niets, dat hy niet bewijzen kan.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1