Van Wijk's textiel te Leiden verwacht verlies in te halen Adjudant A. Bot te Leiden gehuldigd RECHTZAKEN Leidse Agenda NIET-BEZORGING Laatste Berichten MAANDAjSJJULn95^ DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De Lektsche Textielfabrieken Ge broeders Van Wijk Co., heeft over 1957 excl. afschrijvingen en betaalde rente, een exploitatiewinst behaald van 1.174.521 (v. j. ƒ957.100). Na afschrijvingen ad 438.870 (392.726) en interest ƒ217.526 (189.118) is het saldo winst beschikbaar van f 512.912 (420.149). In het winstsaldo van het afgelopen jaar zijn geen bijzondere baten vervat, hetgeen in 1955 wel het geval was (ƒ44.893), terwijl een gunstige beïnvloeding van het winst cijfer door het vrijvallen van reser ves zoals in 1955, niet heeft plaats gehad. Nadat de winst over 1956 in mindering gebracht is op het verlies- saldo bedraagt dit nog ƒ452.108, bij een geplaatst kapitaal van 5.248.000 (onveranderd), 3% obligatielening ƒ1.598.000 (1.732.000), lening Van Cranenburgh en Heringa's Sajetfa- ibriek ƒ225.000 (400.000) en schuld aan pensioenfondsen personeel 781.429 gulden (860.430). Over de gang van zaken in het lopende jaar is de directie niet on tevreden. De twee bedrijven verheu gen zich in een ruime orderpositie die de bezetting voor geruime tijd' garandeert. Afgezien van niet te voorziene ongunstige ontwikkelingen, wordt verwacht dat de resultaten van het lopende jaar zodanig zullen zyn dat het alsnog op de balans parais- serende verlies dit jaar zal ver dwijnen. De voorbereidingen voor een tot standkoming van een volledige fusie met Van Cranenburgh Heringa's Sajetfabriek zijn in een vergevorderd stadium gekomen en vertrouwd wordt dat deze fusie, die in belangrijke mate tot rationalisatie van de garen- fabrieken zal leiden en vooral op langere termijn sterk kostenbesparend zal werken, in 1957 zal zijn geëf fectueerd. De voorziening van de bedrijven met de nodige arbeidskrachten is in 1956 verbeterd. De rationalisatie van de dekenfabriek werd krachtig voort gezet, waarbij met de vernieuwing van een deel van het machinepark een aanvang werd gemaakt, welke naar wordt vertrouwd in 1957 gro tendeels zal zijn voltooid. Ook ten aanzien van de garenfabrieken werd door vernieuwing van machine-instal- TRAM GEEFT RICHTING AAN. Vanmorgen hebben wij in Leiden rftl zer gezien. de eerste tram met rfthtingaanwy- Na alle sensationele gebeurtenissen van de afgelopen week is dat eigen lijk zo maar een bericht. Maar het is toch wel het signale ren waard, dat de tram in dit ge val de stadstram weet wat hy wil. Voortaan kunnen we zién, dat onze trouwe stadsvriend bijvoorbeeld van de Steenstraat de Blauwpoortsbrug opgaat. Critische Leidenaars zullen zeggen: „waar zou dit voertuig anders heen moeten?", maar geboren en ge togen Leidenaars zullen ook geen moeite hebben met dit vraagstuk. Iets anders is het voor de vreemde lingen,, die bijvoorbeeld voorbij de brug niet kunnen zien, of de tram rechtdoor zal gaan de Haarlem merstraat in, of de Prinsessekade op zal rijden. Al met al is Leiden dus weer een stapje dichter genaderd naar een to taal veilig verkeer. De tram gaf in dit geval de richting aan. Engelse punters verdwenen. De mensen van Cambridge bekla gen zich er over, dat de platboomde \*aartuigen, die zij van Engeland naar Nederland hebben meegenomen, ver dwenen zijn. Gisteren en vanmorgen hebben zij geheel Leiden en naaste omgeving afgezocht, maar de vaartuigen zijn niet meer boven water gekomen. Mocht u deze punters ergens te genkomen, geef onze redactie dan even een seintje. Het is voor ons Leidenaars geen aangename gedach te de Engelsen weg te zenden met het idee, dat zij in de Sleutelstad besto len zijn. Hitte-lawaai Even dit: denkt u er met Jeze warmte aan, dat uw buren wel eens last kunnen hebben van de hard- spelende radio, wiens geluid niet door gesloten ramen gedempt wordt. De politie van Amsterdam wordt in deze dagen van hitte steevast door tiental len opgebeld door mensen, die zich beklagen over de radio van de bu ren. In Leiden zo horen wij valt dat nog al mee, maar ook daar komen klachten binnen. l' Gidsen en kabouters. Gidsen en kabouters van de Harte- brug-parochieworden fnorgen om 6.15 uur o.m. in uniform verwacht bij de H. Mis in de Lode wij kskerk. Daarna vlaggenparade. Geslaagd te Amsterdam voor de Amsterdamse Ver. voor opleiding tot diëtisten mej. E. M. Winkelmolen. laties en op andere wijze naar toe nemende rationalisatie gestreefd, welke in de komende jaren nog be langrijk zal moeten worden voort gezet. De in samenwerking met an dere bedrijven ondernomen research begint zijn vruchten af te werpen. De produktie gaf als gevolg van de genomen maatregelen een bevredi gende stijging te zien, terwijl ook de afzet van dekens, handbreigarens en industriegarens een bevredigend ver loop had. Fabrieksgebouwen, terreinen en woningen staan per 1 januari te boek voor ƒ1.411.708 (v. j. 1.587.468) en machines, inventaris en auto's voor ƒ1.103.299 (ƒ1.133.161). Gebouwen, machines en inventaris zijn verze kerd voor ƒ18.991.947 (ƒ17.648.107). Voorraden zijn gewaardeerd voor ƒ5.661.930 (ƒ5.920.789), handelsdebi- tueren ƒ2.489.922 1.949.364), di versen tegoed ƒ482.302 (ƒ238.325) en crediteuren ƒ1.794.435 1.640.491). Kasmiddelen beliepen 117.276 (v. j. ƒ48.105) en de bankschuld ƒ435.431 (ƒ369.921). De lopende inkoopcon tracten staan in het credit van de balans voor ƒ1.636.250 1.591.390). ALPHEN AAN DEN RIJN Ernstig bromfiets ongeluk Op de Provincialeweg nr. 25, tus sen de Damse Rijnbrug en de Steek- terweg te Alphen a. d. Rijn vond zondagavond even voor half acht een botsing plaats tussen twee bromfiet sers van welke er één een dame op het duo meevoerde. Een van de bromfietsbestuurders, de heer A. van der Meer, wonende te Alphen a. d. Rijn, is evenals mej. J. V. uit Rot terdam, die met de andere brom fietser, de heer J. v. W., eveneens uit Rotterdam afkomstig, meereed, werd met ernstige verwondingen op genomen in het Academisch zieken huis te Leiden. Het ongeval vond plaats, doordat de heer J. v. W. bij bet passeren van de tegemoetkomende bromfiet ser, de macht over het stuur ver loor, toen de bij hem achterop zit tende dame, met haar benen een betonnen paaltje raakte. Het meisje zat op het duo met haar beide benen naar één richting. Dr P. Steehouwer verleende de eer ste hulp. De heer Van der Meer liep een ernstige schedelbasisfractuur op, het meisje een zware hersenschud ding en een gebroken enkel. 25 jaar in politiedienst De commandant van de Verkeers- groep der Rijkspolitie te Leiden, ad judant A. Bot, herdacht vandaag het feit, dat hij een kwart eeuw geleden in politiedienst trad. In tegenwoor digheid van zijn echtgenote en twee dochters werd de jubilaris vanmor gen door tal van sprekers op het bu reau aan de Heerengracht gehul digd. Zo voerde o.m. majoor L. Vermeu len het woord, die begon met er op te wijzen, dat door de beperkte zol derruimte de belangstelling voor deze gelegenheid niet groter had kunnen zijn. Tal van verzoeken om bij de huldiging aanwezig te mogen zijn moesten volgens hem worden afge wezen. Majoor Vermeulen toonde zich dankbaar voor de toewijding en voor de wijze waarop de verkeerszaken door de jubilerende adjudant wor den behartigd en gaf ook de verzeke ring, dat hij ondanks sommige me ningsverschillen, die er hebben be staan, het standpunt van adjudant Bot steeds heeft weten te waarderen. Voorbeeldig is steeds de plichtsbe trachting van de jubilaris geweest en dat terwijl de taak van de Ver- keersgroep zulk een moeilijke is. Majoor Vermeulen bood aan het eind van zijn toespraak een enveloppe met inhoud aan. Tweede spreker was ad judant A. Koerten uit Oegstgeest, die als vertegenwoordiger van de groeps commandant in het district van zijn belangstelling blijk gaf. Hij verklaar de dankbaar te zijn voor de steun, welke de jubilaris voortdurend be reid is te verlenen. Nadat adjudant Koerten een sche merlampje had aangeboden richtte hij zich meer in het bijzonder tot mevrouw Bot, die haar man steeds trouw terzijde heeft gestaan. Zij mocht bloemen in ontvangst nemen. Namens het personeel van de Ver- KAATSEN WEDSTRIJDEN TE R'DAM Zaterdag jl. vonden te Rotterdam kaatswedstrijden plaats tussen leden van Den Haag, Rotterdam en Leiden. In de A-klasse werd door 4 en in de B-klasse door 6 parturen deelge nomen. De uitslag: A-afd.: J. Heida en A. Koldijk, Rotterdam en Van der Zee, Haag; 2e prijs: S. van der Veer en H. Veldstra, Leiden en T. Koning, Den Haag. B-afd. Ie prijs H. Dekenga en F. Ferwerda, Rotterdam. 2e prijs: J. de Kant, Rotterdam en J. Dijkstra, Lei den. Voor belangstellenden wordt me degedeeld dat op maandag en vrij dagavond van 7 tot 9 uur nam. wordt gekaatst in de Leidse Hout, veld 3. Leiden en donateurs worden ver zocht zich in verbinding te stellen met de heer H. Veldstra, Lage Mors- weg 17, Leiden. BEDREIGDE DIRECTEUR Voor bedreiging met zwaar licha melijk letsel was een 27-jarige Leid se instrumentmaker gedagvaard voor de Haagse politierechter. Hij was niet verschenen, maar wel was zijn moeder aanwezig, die verklaarde dat haar zoon ziek en overspannen was. was. Als getuige werd gehoord de 55- jarige directeur van een steenfabriek Deze vertelde hoe een broer van de verdachte bij hem in dienst was ge weest. Toen de broer met vakantie ging had deze de gebruikelijke toe lage gekregen, maar het loon over de vakantieweek zou pas aan het eind van de week worden uitbetaald, zoals in het bedrijf gebruikelijk is. Verd. vervoegde zich echter bij de fabriek om het loon van zijn broer die overigens nooit weer op het werk verschenen is te halen. Dit werd hem geweigerd. Later was verd. het kantoor binnengestapt, had de directeur bij diens jasje gegrepen en een steen dreigend boven diens hoofd gehouden onder het uiten van de woorden „Als je niet uitbetaalt sla ik je de hersens in". De officier van Justitie eiste vier weken gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Het vonnis luidde: veertien da gen voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftyd en 15 boete of drie dagen. keersgroep Leiden bood opperwacht meester J. Timmerman zijn geluk wensen aan. De heer J. de Lange dankte al: hoofdbestuurder van de Rijks Politie Vereniging voor alles wat de jubilaris in de afgelopen jaren voor de organi satie heeft gedaan en bood een enve loppe met inhoud aan. Ook de af delingbestuurder, adjudant S. Kro nenburg, deed zijn felicitaties ver gezeld gaan van een geschenk en bloemen. Namens de politie techni sche dienst wenste de heer Swartjes geluk. Van het Corsocomité Bollen streek ontving de familie Bot een groot bloemstuk. Na de koffie richtte adjudant Bot een uitvoerig dankwoord tot alle sprekers van deze morgen. MAANDAG 1 JULI. Koksschool Leiden. Viering 7-jarig bestaan. Optreden Koksschoolkoor en cabaret Cees de Lange, Stadsge hoorzaal, 8 uur nam. R.-k. Emigratiebureau. Zitting, 't Karrewiel, Steenstraat, half acht half negen nam. Gidsenbeweging Leiden. Avond wake (O. L. Vr. Visitatie) Lodewyks- kerlc 19.30 uur nam. DINSDAG 2 JULI. A.K.W.V. Leiden. Slotbijeenkomst. Hof van Holland, Noordwijk, 18.30 uur nam. St. Eloy. Adviesavond. Gebouw Ohr. Soc. Belangen, Oude Singel 236, 7.308.30 uur nam. Gidsenbeweging Leiden. H. Mis (O. L. Vr. Visitatie), na afloop vlag genparade, Lodewijkskerk, 6.15 v.m. WOENSDAG 3 JULI. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Mathesis. Diploma-uitreiken, Stads gehoorzaal, 8 uur nam. Wit-Gele Kruis Leiden. OpenÊng Consultatiebureau, Kamerl. Onnes- laan 22, 11 uur v.m. 3 Octobervereniging. Inschrijving deelnemers 3 Octoberoptocht, Oud- Hortuszicht, 7.30 uur nam. Dienst der apotheken De avond nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; Apotheek Heyst, Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan alsnog trachten U een exemplaar te doen toekomen. HILLEG0M GEMEENTERAAD In de raadsvergadering die vrij dag j.l. om 5 uur onder voorzitter schap van de burgemeester jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden werd gehouden, werd uitvoe rig gediscussieerd over het voorstel tot „aanschaffing van nieuwe vloer bedekking en banken voor de o.l. school „Prinses Marijke". Ten slotte werd hierin bewilligd. Met dit debat had de raad haar beste kruit verscho ten. Nog even werd er gepraat over de aanschaffirig van de tweede vuilnis- roltrommelauto. De heer D. van Eg- mond (Prot. Chr.) vond het een duur geval omdat er ook weer 4 man bij tewerk moeten gesteld. De heer Bak ker stelde hem echter gerust, want in de commissie van openbare wer ken was medegedeeld dat bij de aan schaffing van deze tweede wagen er op iedere wagen met drie man per soneel kan worden volstaan. De heer Bakker vroeg wanneer de voorzitter aan de raad de toegezeg de inlichtingen zou verschaffen over het algemeen uitbreidingsplan. Dit zou binnenkort geschieden, aldus de voorzitter, de vele wijzigingen had den deze zaak vertraagd. Bij het voorstel tot aankoop van 17 ha. grond deelden b. en w. mede, dat vast staat dat het nieuwe uitbrei dingsplan in tegenstelling met dat van 1938 een gedeelte van de gronden ten zuiden van de Elsbroe- kerlaan voor de toekomstige uitbrei ding der bebouwing zal bestemmen en dat daar een vry grote woonwijk met bykomende voorzieningen ge projecteerd zal worden. In dit ver band wordt gedacht aan de bouw van een nieuwe lagere technische school tegen de 2e divisie-profs van uit Leiden. Voor de rust was het een aardige partij voetbal, waarby de Leidenaars de leiding namen met een doelpunt rechtstreeks uit een corner. Via de paal belandde de bal in het net. P en een bejaardencentrum in de St. van der Lippe maakte er even later T 1L J - M An. nV> 1 1 iran J oseph-parochie. De raad ging accoord met de aan koop van deze grond voor een totaal bedrag van ƒ220.000. Het besluit tot aankoop van grond toebehorende aan de here S. P. War merdam, waartoe de raad indertijd overging, werd op voorstel van b. en w. ingetrokken. Ofschoon de heer J. Versteege (K. V.P.) het bedrag van 16.en 17. per m2. voor twee percelen bouw grond gelegen in het plan „Weere- stein" te laag vond, werd het met al gemene stemmen aangenomen, nadat de voorzitter er op gewezen had, dat dit de prys was waarby de gemeen te geen verlies leed. De koper, de N.V. bouw- en exploitatie-maat schappij „Me-Mo" te 's-Gravenhage heeft de bedoeling op deze grond on. derscheidenlyk drie dubbele woon huizen en een blok van vier wonin gen te bouwen. Deze bouw zal ge schieden zonder overheidssteun. Nadat daarna in vlug tempo was besloten om garant te blyven voor het bedrag nodig om een woning te bouwen niettegenstaande het daar voor vastgestelde 4% verhoogd werd op 5%; besloten werd het badhuis te herstellen en aan de Wilhelmina- kleuterschool de nodige gelden waren toegezegd om diverse middelen aan te schaffen tot vermaak van haar kleuters, eindigde deze vergadering. LEIDSCHENDAM Contactavond B B. Dat het met de gemeentelijke B.B. de goede rich ting uitgaat is weer eens gebleken op de contactavond van allen die by de B.B. betrokken zyn. Burgemeester Banning was met recht trots op de ijver en toewyding welke velen voor de bescherming van de burgerbevol king aan de dag leggen. De hemel boven onze samenleving is nu wel blauw te noemen maar er zouden ook stormen kunnen komen en de B.B. doet haar best mogelijke storm te doorstaan, aldus de burgemeester. Daarvoor bracht hij namens het ge meentebestuur dank aan allen die zich voor de B.B. inspannen. Nadat de burgemeester de vaar digheidsdiploma's aan de leden van de kringploeg en de ploeg uit de ge meente had uitgereikt, constateerde de heer C. van Wyck, de leider van de kringploeg den Haag, met voldoe ning dat de belangstelling voor de B.B. in Leidschendam steeds groeien de is. Verder werd nog medegedeeld, dat als commandant van de kringploeg en de gemeentelijke ploeg benoemd zljn..re2?- de heren p- C. Christione en H. Th. van Schendelen. Op genodgelijke wijze bleven de aanwezigen nog lange tijd bijeen. N00R0WIJK GESLAAGD ORANJESPORTFEEST TE NOORDWIJK-BINNEN. Ook dit jaar handhaafde de Oran jevereniging te Noordwyk-Binnen de goede traditie om de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard te vieren met een sportfeest voor de Noordwykse jeugd. Zaterdagmiddag werd dit festijn geopend op het fraaie sportpark aan de Van Panhuysstraat, dat voor deze bijzondere gelegenheid met allerlei vlaggen was versierd. Evenals voorgaande jaren was al les weer tot in de puntjes verzorgd en dat deze sportmiddag ondanks de warmte zo bijzonder vlot en prettig verliep is vooral te danken aan de organisator van dit feest, de heer J Gravendaal.Urenlang stond hij ach ter de microfoon om het sportgebeu ren te leiden op een manier, die al le hulde verdient. De sportwedstryden werden afge wisseld door een zeer instructieve demonstratie van de gymnastiek- en sportverenigingen M.S.V. en D.O.S., terwijl tot besluit een spannende voetbalmatch gespeeld werd tussen de veteranen van de beide plaatse- lyke clubs „Noordwyk" en S.J.C. De oudjes deden het nog best, die van S.J.C. nog iets beter, want zij wonnen de strijd van bal en palen niet 21. Arbiter Van Beelen leidde prima. Voor al dit sportgebeuren toonden jong en oud flinke belangstelling. De voortreffelyke geluidsinstalla tie van de heer H. Caspers bewees weer goede diensten en zorgde te vens voor de muzikale omlijsting. De uitslagen luiden als volgt: 60 meter hardlopen meisjes: 1. An- ta van Bohemen; 2. Wil Westgeest; 3. Riet Kortekaas. 60 meter hardlopen jongens: 1. Floor Lindhout; 2. J. Deurman; 3. J. van Vuurden. 80 meter hardlopen meisjes: 1. Lieneke Zoet; 2. Els Zoet; 3. Trees van der Holst. 100 meter hardlopen dames; 1. Lieneke Zoet (buiten mededinging); 2. Adri Vink; 3. Greet van Rhijn; 4. Anneke Gravendaal. 100 meter hardlopen heren: 1 Henk Schmohl; 2. Rien Barendse; 3. Gerard Vogelaar. 1500 meter hardlopen heren; 1. P Christiaanse; 2. J. de Ridder; 3. P de Haas; 4. Henk Schmohl. Estafette meisjes L.O. 10 x 60 me ter: 1. Openbare school; 2. r.-k. zus terschool; 3. School met de Bijbel. Estafette jongens L.O. 10 x 60 me ter: 1. Openbare school; 2. r.-k. jon gensschool; 3. Wilhelminaschool. Estafette meisjes v.g.l.o. en m.u.l.o.; 1. r.-k. ULO; 2. r.-k. VGLO; 3. Chr ULO. Estafette jongens ULO: 1. r.-k ULO (gediskwalificeerd); 2. Chr. ULO. Verenigings-estafette: 1. ploeg Schmohl; 2. MSV. met een mooi schot 11 van. De UVS-ers deden het rustig fian en schoten kort voor de rust nog maals in (1—2). Vlak daarop volgde een derde doelpunt. De Noordwijkse verdediging stond als betoverd en verroerde geen vin. Na de rust was er maar een ploeg, die voebalde en dat was UVS. Rustig maar doeltreffend gaf UVS voetbal les en voerde de score op tot 71. Met deze stand eindigde een wed strijd van partyen, die niet aan el kaar gewaagd waren. Grote taptoe Fanfarekorps. Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard heeft het Fanfarekorps Excelsior zaterdag avond een muzikale wandeling ge maakt door het dorp met als besluit een grote taptoe op het Lindeplein. Ondanks de warmte bestond er veel belangstelling voor het optreden van het korps. VOORSCHOTEN Wedstrijden voor padvinders en padvindsters. In het bos van huize Beresteyn streden patrouilles van de padvinsters, katholieke gidsen, pad vinders en katholieke verkenners om de eer van de beste patrouille van Voorschoten. Onder leiding van oubaas A. de Groot, commissaris van de Nederlandse padvinders, hopman H. Trel, hoofdleider van de St. Lau- rentiusgroep en schipper Bos van de zee verkenners wer.'en diverse acti viteiten verricht. De moeilijkste op gave was wel het bakken van een brood op een houtvuur, spoorvolgen, natuurkennis, geheimschrift en re creatie wisselden elkaar af, terwyl een ijverige jury bestaande uit mevr. Peeters-Wohrmann en de heren Van Schaik en Mol alle gebreken noteer den. Het slot van de middag en avond bestond uit een groots kamp vuur. Aalmoezenier Groenendyk sprak de deelnemers toe en wees hen op de naastenliefde. Ondanks de warmte blijven de mensen yskoud, aldus de aalmoezenier, yskoud is hun hart, dat al te gemakkelyk een an der ziet lyden. Vergeet nooit de woorden van Baden Powell die als devies meegaf aan alle broeders en zusters padvinders: „Dienen en Pa raat zijn voor iedereen". De jury deelde mede, dat de Kivie. ten van de St. Laurentiuspoep deze wedstryd gewonnen hadaen op de voet gevolgd door de Alligators van de Leif Ericsongroep, de valken van de Pr. Beatrixgroep werden drie, de Zwaluwen van de Duivenvoordegroep vier en de Edelweisronde van de St. Irmagroep vijf. Mr Johnnie bij de r.-k. Instuif. Mr Johnnie, bekend telepaath en goochelaar, bracht zaterdagavond een bezoek aan de r.-k. Instuif te Voor schoten. Op verbluffende wyze wist hy ondanks de geweldige hitte in de zaal een honderdtal jongelui aange naam bezig te houden met vernufti ge trucs en gedachtelezen. Tussen de diverse nummers in bestond er ge legenheid tot dansen, waarvan druk gebruik gemaakt werd. U.V.S. GAF VOETBALLES. het kader van het Zilveren Daeltoernooi speelde de voetbalver- WARM0ND AFSCHEID VAN WIJKZUSTER WIT-GELE KRUIS Zaterdagmiddag is er, zy het dan in besloten kring een officiële af scheidsreceptie geweest van de oud- wykverpleegster Zuster Terlingen. In hotel „De Stad Rome" waren hier voor bij elkaar het bestuur van het Wit-Gele Kruis, enkele vertegenwoor digers van het Rode Kruis en Hulp in de huishouding, alsmede de oud voorzitter van het Wit-Gele Kruis, de heer Slager. Dokter Walenkamp verheugde het, dat men vanmiddag toch nog offi cieel afscheid van Zuster Terlingen kon nemen. U hebt veel meegemaakt in War mond, aldus spr. De bouw van het consultatiebureau, uw werk als ver pleegster, wij verpleegster, kraamver pleegster, als assistente van het con sultatiebureau en kleuterbureau en uw hulp aan de ouden van dagen. Warmond had het niet beter kunnen treffen en het bestuur is bly met u geweest. Het allerbelangrykste, dat u gedaan hebt is echter, dat u het Wit-Gele Kruis naar de mensen toe hebt gebracht. Nu de leden haar niet mondeling kon den danken, had men gemeend dit stoffelijk te moeten doen en dokter Walenkamp overhandigde de Zuster dan ook een electrische pick-up met versterking, alsmede nog een geslo ten couvert voor de aanschaf van gramofoonplaten. Tot slot dankte dokter Walenkamp voor de persoonlyke samenwerking en kon niets anders zeggen, dan dat de samenwerking tussen huisarts en de verpleegster ideaal was geweest. De heer F. Slager greep terug naar de tijd, dat Zuster Terlingen in dienst kwam in 1950. Hoe men met angst in het hart overging van een reli- gieuse naar een leken-zuster, doch die angst bleek spoedig ongegrond. De heer Hogenboom had aan de lof uitingen van de vorige sprekers niet veel meer toe te voegen. Hij was. toen hij van haar vertrek hoorde, van do ene verbazing in de ander gevallen en hoopte maar dat het nu met de hulp in de huishouding goed zou blyven gaan. Zuster Lovis dankte haar vervol gens namens het district. Zy zeide nog geprobeerd te hebben Zuster Ter- lingen hier te houden. Het meest be treurde zij het nog, dat ook de pro vinciale banden zijn verbroken en deed alsnog een goed woordje voor Zuid-Holland. Mevr. De Rynsburger, oud-hospita van de Zuster, dankte byzonder voor de gezellige huiselijke uren. Tevens dankte zy namens het Rode Kruis. 27-JARIGE TUINDER DOOR DE BLIKSEM GETROFFEN. Te Vuren (Gld.) is vanmiddag tij dens een hevige onweersbui een 27- jarige tuinder, die met zyn vrouw druk bezig was om het wasgoed van de lijn binnen te halen, door de blik sem getroffen en op slag gedood. Zyn vrouw is levensgevaarlyk gewond. Als plaatsvervanger van de pastoor nam kapelaan A. P. Loos het woord. De korte tyd, dat hU de Zuster mee maakte, hadden hem geleerd, dat zy veel en goed contact had met de ge zinnen. Wat u gepresteerd hebt, kun nen alleen de gezinnen getuigen, al dus spreker. U bent tevens een ziel zorgster geweest. Hierna dankte Zuster Terlingen het bestuur voor het mooie cadeau, voor de samenwerking en voor de stimu lans, die het bestuur door zijn belang stelling aan haar had gegeven. Het gezelschap bleef nog wat ge zellig by elkaar onder het nuttigen van een koele drank, waarby tevens de pick-up werd geprobeerd. Daarna nam een ieder afscheid van deze sym pathieke Zuster. WASSENAAR GEKLEURD GLAS IN VILLA AAN KONIJNENLAAN MOET VERDWIJNEN De Bouw- en Handelmaatschappij „Gebrs. Planken N.V." te Den Haag heeft zich met twee beroepschriften tot de gemeenteraad gewend, die beide betrekking hebben op een villa aan de Konijnenlaan, die voor een van de heren Planken werd gebouwd. In het eerste beroepschrift maakt de N.V. bezwaar tegen het weigeren van een gewyzigde bouwvergunning voor muren ter weerszijden van de inrit naar de garage van de villa. Overeenkomstig het advies van de schoonheidscommissie hebben b. en w. deze wyziging geweigerd op estfie- tische gronden. Het tweede beroepschrift keert zich tegen ene lastgeving van b. en w., om het gekleurde glas, dat in afwy- king van de bouwvergunning in de villa werd aangebracht, te vervangen door ongekleurd glas. Wat dit be roepschrift betreft, merken b. en w. aan de raad op, dat tegen een last geving geen beroepschrift mogelijk is. r raad wordt dan ook voorgesteld, zich voor wat dit beroepschrift be treft, onbevoegd te verklaren. Over de muren langs de oprit mer ken b. en w. in hun pre-advies op, dat naar hun oordeel de muren in kwestie in esthetisch opzicht in zeer belangryke mate tekort schieten. B. en w. ontkennen dat, zoals in het beroepschrift wordt gesteld, verleden jaar mondelinge toezeggingen aan de firma Planken zouden zyn gedaan. Aan de raad wordt voorgesteld, op het beroepschrift afwyzend te be schikken. Opleiding tot leerling-verkoopster aan de r.-k. Huishoudschool. Het bestuur van de r.-k. Huishoudschool in de Kerkstraat heeft de gemeente raad verzocht de noodzaak uit te spreken van het invoeren van een opleiding voor leerling-verkoopster aan deze school. Aan een dergelyke opleiding blykt, aldus het schoolbe stuur, grote behoefte te bestaan. B. en w. achten deze uitbreiding van het leerplan zeer zeker gewenst. Naar verwacht wordt zal de nieuwe opleiding in het komende seizoen ge volgd worden door een 15-tal leer lingen. De inspectrice van het Nyver. heidsonderwijs heeft een gunstig ad vies uitgebracht. Het uitspreken van de noodzaak van deze nieuwe opleiding is nodig voor het verkrygen van subsidie van rijk en gemeente. B. en w. hebben de raad voor gesteld, het verzoek van het school bestuur in te willigen. Baatbelasting in park De Kieviet. Toen enkele jaren geleden beslo ten werd in villapark De Kieviet een nieuwe riolering aan te leggen, be sloot de gemeenteraad tegelijkertijd een gedeelte van de aanlegkosten te door middel van een baatbelasting verhalen op de eigenaren, wier eigen dommen by de aanleg van de riole ring zouden zyn gebaat. B. en w. stc.len de gemeenteraad thans voor, deze baatbelasting in te voeren en het tarief vast te stellen. Van de totale kosten van de riole ring zal 80 procent in een periode van 30 jaar worden verhaald. Het tarief voor gebouwde eigendommen wensen b. en w. te zien vastgesteld op ƒ3.per strekkende meter be lending langs de weg en voor onge bouwde eigendommen 2 per strek kende meter. De opbrengst zal daar door per jaar omstreeks ƒ20.000 be dragen. Zilvermeeuwen slaagden voor zwemproef. Een 12-lal leden van de r.-k. zwemvereniging „De Zilver meeuwen" heeft dezer dagen de eisen van zwemvaardigheid voor het di ploma C met goed gevolg afgelegd. De namen \an de geslaagden zyn: de dames A. de Zwart, P. Lommers. H. Lommers, Th. Driessen, N. v. d. Plas en R. de Kousemaeker en de heren J. v. d. Zwet, A. Lommers, W. van Vliet, W. Teeling, B. van Horn en H. Bunnik. Wielrljdster stak onvoorzichtig over* *n Kerkstraat werd de 41-jarige mej. B. uit Wassenaar, die op de fiets plotseling naar links de weg overreed, aangereden door een personenauto, bestuurd door de 24- jarige J. uit Wassenaar. De vrouw liep knie- en hoofd wond en en een hersenschudding op en moest per ambulance-auto naar het academisch ziekenhuis te Leiden worden over gebracht. Fiets en auto werden be-

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3