De komende polio-inenting Zieken maken tocht met „De Kasteel Staverden" Scherp Politie zocht naarstig naar „verdronken" jongen Gemeenteraad van Rijnsburg regelde gebruik gymnastieklokaal MAANDAG 1 )UH 1957 DK LEIDSE COURANT PAGINA 2 In het juitinummer van „Katho lieke Gezondheidszorg" wordt aan dacht besteed aan de polio-vaccina tie, die dit najaar over het gehele land zal worden uitgevoerd. Dr Ch. Mol, voorzitter van de na tionale federatie het Wit-Gele Kruis, wijst in zijn hoofdartikel op de nood zaak van een goedsluitende organisa tie zonder welke de enting niet kan slagen. „Het toenemend aantal gevallen van kinderverlamming dat in de laatste jaren zich heeft voorgedaan en de ellende die deze ziekte mee brengt voor de slachtoffers die vaak hun leven lang ongelukkig worden, heeft er toe geleid dat de bevolking ongeduldig uitziet naar een ingrij pen om dit onheil af te weren. "Van daar de gretigheid waarmee nu reeds incidentele inentingen werden uit gevoerd en geaccepteerd zonder dat daarbij voldoende rekening werd gehouden met de toch wel gebleken zekerheid dat een massale bevol kingsinenting alleen maar slagen kan wanneer deze systematisch wordt uitgevoerd per leeftijds-jaarklasse. Dr J. H. Hagenbeek, die als ge neeskundig inspecteur in algemene dienst, belast met de moederschaps- zorg en kinderhygiëne bij de genees kundige hoofdinspectie een zeer be langrijk aandeel heeft gehad bij de opzetting van het polio-vaccinatie project, wijst op de belangrijke rol 41e de kruisverenigingen vervullen als steunpunten van het gehele pro gramma. Plaatselijk zullen de kruis verenigingen, die zich onderling met elkaar moeten verstaan, als steun punten van 'het gehele vacrinatie- project fungeren, zowel met betrek king tot de voorlichting ter plaatse als door het beschikbaar stellen van entingslokalen. De wijkverpleegsters zullen bij het vaccineren de nodige Vanmorgen omstreeks half twaalf is vanaf de Julianasluis te Gouda vertrokken het motorschip „De Kas teel Staverden" met aan boord een 70-tal zieken, van wie ongeveer 45 uit Leiden en omgeving. Deze trip, welke gemaakt wordt onder auspi ciën van het Nederlandse Roode Kruis, gaat allereerst naar Schoonho ven, waar de eerste dag zal worden doorgebracht. Vervolgens staat nog een vaart over de Rijn op het pro gramma, waarbij o.a. Arnhem en Rhenen aangedaan zullen worden. De scheepsarts is dokter A. v. d. Bijl uit Oudewetering. Algerijnen overleggen in Cairo De voornaamste leiders van het Al gerijnse bevrijdingsfront zijn in Cairo aangekomen voor een conferentie, waarop zij belangrijke militaire en politieke besluiten zullen nemen, zo meldt het Egyptische blad „Al Ah- ram". De besluiten zullen op 4 juli bekendgemaakt worden, aldus het blad. Eerder vorige week is in Egypti sche bladen verklaard, dat er wel licht een Algerijnse regering zal wor den gevormd, die door de Arabische landen zal worden erkend. A.F.P. meldt uit Damascus, dat drie leiders van het bevrijdingsfront zondag op uitnodiging van koning Saoed uit Damascus naar Saoedi- Arabië zijn vertrokken om met de koning over de Algerijnse kwestie te spreken. De aanwezigheid van de Algerijnse leiders valt samen met het begin op maandag van de eerste openbare geldinzameling voor de slachtoffers van de Algerijnse vrijheidsstrijd. Voor dit doel zullen de tarieven van de openbare vervoermiddelen en de toegangsbewijzen voor de bioscopen gedurende twee weken met een toe slag worden verhoogd. De actie wordt geleid door een comité van ministers onder leiding van president Nasser. hulp verlenen en tevens de „follow- up verzorgen. De vaccinatie zal dit jaar slechts worden uitgevoerd bij de jaargang 1955 om de organisatie een inloop periode te geven. In het voorjaar van 1958 zal de vaccinatie dan worden uitgebreid tot de oudere en jongere jaargangen welke na die van 1955 het meest bedriegd gaan worden. Echtpaar omgekomen 6 kinderen blijven achter De heer V. uit Mill, die vrijdag avond bij een botsing op het kruis punt van de weg Grave-Mil met zijn bestelauto in botsing kwam met een personenauto, is aan de hierbij op gelopen verwondingen overleden. De bestelauto van de heer V., waarin ook zijn vrouw zat, vloog bij de botsing in brand. Mevrouw V. kwam hierbij om het leven en de heer V. werd overdekt met zware brandwonden overgebracht naar het Sint Canisiusziekenhuis te Nijmegen. Het echtpaar V. laat een gezin van zes kinderen achter. De ongeveer 65-jarige heer Teipe, die reeds enige jaren als hotelgast in Arcen woonachtig was, is donder dagavond niet van een jachtpartij teruggekeerd. De politie werd ge waarschuwd, maar toen allerlei po gingen geen resultaat opleverden en de vermiste ook vrijdag nog niet te^ ruggekeerd was, heeft men een po- litiespeurhond uit Horst laten ko men. Deze volgde het spoor naar een dennenbos, waar men vrijdagavond de heer Teipe levensloos aantrof. Hij had een boek by zich en het geweer lag naast hem. Na gehouden sectie kwam men tot de conclusie, dat hy vermoedelijk door hartver lamming is overleden. AUTO MET VIJF ENGELSEN TEGEN BOOM GEBOTST. Gistermiddag te omstreeks half vijf is bij de Wittelterbrug te Die ver een personenauto tegen een boom gebotst. Tn de wagen bevonden zich twee vrouwen van Engelse natiónali- teit en drie Engelse militairen van de luchtbasis Gelsenkirchen, die een be zoek aan een hondententoonstelling te Groningen hadden gebracht. Een van de militairen kreeg een schedelbasisfractuur en een van de vrouwen een ingedeukte borstkas. Twee personen werden licht gewond en de bestuurder kwam met de schrik vrij. De gewonden zijn naar het zie kenhuis te Meppel vervoerd. Voor het leven van de ernstig gewonde mi litair wordt gevreesd. De auto werd geheel vernield. POTLOOD en GEEST No 514. Horizontaal: 1. Uitroep, 3. gem. in N. Brab., 7. akelig, 9. gem. in N. Brab., 11. gravure, 12. twijg, 14 gem. in Gelderl., 16. boom, 18 meisjesnaam, 20. verdikking der op perhuid, 22. en personne (afk.), 23. tijding, 25. gem. in N.H.. 27. zand heuvel. 29. telwoord (Eng.), plaats in Zeeland, 32. interval van negen tonen (muziek), 33. muziek noot. Verticaal: 2. voorvoegsel, 3. foei, 4. metaalhoudende delfstof, 5. geslo ten. 6. rund, 8. zoon van Jacob, 10. vlug, 11. einde, 13. gast, 15. schaap kameel, 17. bij elkaar behorende voorwerpen. 19. niet gesloten, 21. zwemvogel, 24. slotwoord van litur gische gebeden. 26. boom, 28. aard soort, 29. rivier in Siberië, 31. water in Friesland. Oplossing morgenavond. Buisleidng langs het Suez-kanaal Egypte heeft zaterdag de eerste of. ficiële verklaring uitgegeven over een plan van de Griekse reder Onas- sis voor de aanleg van een oliebuis- leiding langs het Suezkanaal. Er zou een Egyptische aandelen- maatschappij gevormd worden om de buisleiding te maken en te exploite ren. Deze maatschappij zou 51 pro cent van het aandelenpakket behe ren. Het buitenland zou niet meer dan 49 pet. van het pakket in han den mogen hebben. Men zou besloten hebben de buis leiding op de westelijke oever van het Suezkanaal, van Port Said naar Suez, aan te leggen. Wilde kracht van wervelstorm Het was geen prettige vondst, die de politie vrijdagavond deed in het Kralingse strandbad. Duizenden had den er verkoeling gezocht en toen iedereen naar huis was gegaan men het bad controleerde vond men een bundeltje kleren. Niemand was komen zeggen, dat zijn kleren ver dwenen waren en daarom gingen de eerste gedachten uit naar een geval van verdrinking. Naarstig werden de kleren nagekeken of men misschien enig aanknopingspunt kon vinden. Inderdaad, de politie vond een blaad je papier uit een schoolschrift en daarop stond een naam. Op het be- volkinsbureau zou men dan wel ver der gaan zoeken. Maar ja, dat was al uren dicht en er moest een hoofd commies van huis worden gehaald. Een reservesleutel werd van h^t hoofdbureau van politie gehaald cn toen kon het snuffelen tussen de na men van de ruim 700.000 Rotterdam mers beginnen. De hoofdcommies vond de naam en zo kon de politie meteen naar het huis van het „slacht offer" gaan. Maar gelukkig bleek alle moeite voor niets te zijn geweest, want de jongen, van wie de kleren bleken te zijn, sliep, onwetend van wat hij ont ketend had, als een roos. Toen kwam aan het licht, dat hij 's middags was gaan zwemmen, zijn kleren in de drukte niet terug had kunnen vin den en een vriendje zijn moeder had laten waarschuwen. Men had hem an dere kleren gebracht en hij kon naar huis gaan. Dronken man beroofd en uit taxi gezet Klom op spoorbaan Tot hun ontsteltenis zagen twee rangeerders een man op de rails lig gen op de spoorbaan Rotterdam Utrecht naby Terbregge. Zij snelden naderbij en trachtte hem voor de aanstormende trein weg te trekken. Zij slaagden daar in gedeeltelijk; de man werd echter aan het hoofd ge raakt en moest met een zware sche delbasisfractuur naar het ziekenhuis wórden overgebracht. Dit was het eind van een drama, dat in de nacht van 17 op 18 juni j.l. begon in enige café's. Twee Rotter dammers, een 20-jarige autohande laar J. J. v. H. en de 21-jarige sol daat J. v. R. waren met de betrok kene, een 44-jarige vertegenwoordi ger op stap gweest. Toen de vertegewnoordiger smoordronken was, hebben hem in de buurt van rbregge uit de auto gezet, nadat zij hem van zijn geld, ruim tweeduizend gulden, be roofd hadden. De politie, die de beide verdachten heeft aangehouden, vermoedde eerst, dat zij de vertegenwoordiger in dron ken toestand op de spoorbaan had den neergelegd. Later bleek echter, dat twee rangeerders, de man in be schonken oestand de spoorbaan heb ben zien opwandelen. Zij waar schuwden hem, maar de man ver klaarde, dat hij wel weg zou gaan. Tot hun ontsteltenis zagen zij hem enkele minuten later, toen de trein in volle snelheid naderde, languit op de spoorbaan liggen. Het gelukte hen de man weg te trekken. Hij kreeg echter van de trein een hevige klap tegen het hoofd. Zondagmorgen is de 40-jarige vrouw W. B. te St. Willibrord bij een gasontploffing in een schuurtje le vensgevaarlijk gewond. De ontplof fing ontstond toen zij het butagasstel in het schuurtje wilde aansteken. Waarschijnlijk door een lek in de leiding was iets van de vloeistof ont snapt zodat een grote steekvlem de kleren van de vrouw in brand zette, toen de lucifer ontvlamde. Buren wisten met een tuinslang de brandende kleren te blussen, maar de vrouw moest met levensgevaarlijke brandwonden overdekt naar het Charitasziekenhuis te Roosendaal Volgens de laatste officiële schat- i worden vervoerd. ting heeft de vloedgolf, die vrijdag, j aangezogen door de wervelstorm „Audrey" de kustgebieden van Loui siana en Texas in de Verenigde Sta ten overspoelde, zeker 275 mensen van het leven beroofd. Honderden slachtoffers worden nog vermist. Dit werd bekend gemaakt door generaal- majoor Raymond Hufft, directeur gisteravond te Rotterdam zo ernstig van de dienst burgerbescherming in f gewond, lat hij in een ziekenhuis de staat Louisiana, nadat hij met at- moest worden opgenomen, waar gezanten van president Eisenhower bloedtransfusie moest worden toege- een tocht door het getroffen gebied Past- Da 34-jange P. H., elektromon- gemaakt had. De president heeft deteur. en diens broer, de 33-jarige - - - - - - hulpmachinist M. R., beiden te Glas gow geboren en opvarenden van het Schotse schip „Lechgarth" dat in de Rijnhaven te Rotterdam ligt, bezoch ten een café. Waarschijnlijk omdat ze te rumoerig waren, werden ze op straat gezet. De hulpmachinist nam dit niet en liep ineens door een ruit,, waarby hij Schotse zeelui stonden voor niets Een Schotse zeeman heeft zichzelf Vrijdagavond werd voor de raads leden vóórdat zij in vergadering gin gen, de nieuwe roltrommelvuilnis- auto gedemonstreerd. Deze auto die een hele grote verbeterig voor de ge meente is, en op de modernste wijze is uitgerust, zal a.s. maandag in dienst gesteld worden. Op de zijkanten van de auto staat de slagzin: „Zeg het met bloemen en met een schone straat". Na deze demonstratie begaf de raad zich naar de raadzaal om de belangen van de gemeente verder te behandelen. Na de gebruikelijke opening wer den enkele ingekomen stukken, waar onder goedkeuring van Ged. Staten afgehandeld. Verder was er een brief van de secr. van de Spinozaver., de heer v. d. Tak, waarin deze de ge meente aanbood een reliquie, be staande uit 14 brochures van het Rijnsburgse collegiantenboek uit de 17e eeuw. Vervolgens werden de aan vraag van het Herv. schoolbestuur tot het aanschaffen van leer- en hulp middelen, ten bedrage van 839.45, en het verzoek van de hoofden der scholen en besturen om een filmpro jector ten behoeve van alle scholen aan te schaffen, welk apparaat 500 zal kosten, en de films per jaar ƒ385. Hierna kwam het agenda-punt vast stelling verordening, regelende de voorwaarden en tarieven van het gemeentelijk gymnastieklokaal ter ta fel, waarvoor vooral de huurprijs voor de gymnastiekver. DWS een langdurige discussie met zich mee bracht. Het voorstel van b. en w., een bedrag van 1500 per jaar voor 25 I lesuren per week te heffen, werd door vele raadsleden te hoog gezien, vooral de heer W. L. v. d. Gugten (zelf leider van DWS) wees op de vele financiële moeilijkheden van DWS en wees er tevens op, dat bij dit bedrag de onkosten zijn berekend voor een toezicht op de turnavonden. Deze kunnen er wel af, aangezien door de leiders (sters) zelf wel toe zicht gehouden kan worden. Na veel heen en weer gepraat werd besloten het voorstel van b. en w. aan te ne men, met dien verstande, dat het toe zicht door DWS wordt gehouden en als dit naar tevredenheid zal gedaan worden, het bedrag hiervaar bestemd, aan DWS terug betaald zal worden. Verder werd nog besloten dat DWS ook op vrijdagavond het lokaal ter beschikking kan krijgen, mits er geen andere vereniging een aanvraag in dient. Terrein voor storting bedrijfsvuil. Vervolgens werden de tarieven voor het deponeren van bedrijfsvuil op de stortplaats vastgesteld. In 't ver volg zal men voor het vuil wat men vgwheen in het wilde weg op de belt gooiae, voor Vi m3 of minder 50 cent, en 1 per m3 meer, en voor het le digen van faecaliën minder dan 1 m3 ƒ7.50 per m3 moeten gaan betalen. Het doorspuiten van rioleringen zal 15 per uur gaan kosten. Op een vraag van de heer v. d. Mey om de toegang tot de vuilnisbelt te verbete ren, antwoordt de voorz., dat er ijzeren platen neergelegd zullen wor den om het rijden te vergemakkelij- ken;maar voor uitbreiding is nog geen oplosing gevondena Aan de agenda werd nog een punt toege voegd betreffende een aanvraag van de bouwfonds-stichting voor de bouw van 8 woningen aan de Burgemees ter Hermanstraat en 4 in de De Ruy- terstraat, waarvoor een 11-tal gega digden zijn, waarvan 9 definitief en 2 nog niet geheel besloten hebben. De raad nam een drievoudig besluit hiertoe. Ie dat door de gegadigden hier van 1 of ten hoogste 3 woningen kunnen worden aangekocht, (met af trek van rijkssubsidie zullen de bouw kosten per woning 19.000 bedragen). 2e de benodigde grond zal voor 12,— per m2 verkocht worden. 3e voor ren te en hypothecaire aflosing stelt de gemeente zich garant. DIPLOMA-UITREIKING TUINBOUWDAGSCHOOL. Het was voor de leerlingen van klas 4 van de Tuinbouwdagschool alhier een belangrijke dag, toen in tegen woordigheid van ouders, leraren, be stuur en enkele genodigden waaron der burgem. B. H. Koomans in de school aan de Santdlaan de diploma's werden uitereikt. Namens de Rijks- tuinbouwconslulent werd een geestig woord gesproken door de heer Krü- ger. De leerlingen werden ook nog toe gesproken door de 2e voorzitter, de heer Van Vliet, het hoofd der school, de heer G. Docter, en de klasleraar de heer J. Braakhekke. Door een der leerlingen, Henk Nap, werden aan het hoofd en leraar namens de leer lingen geschenken aangeboden en dank gebracht voor het ontvangen onderwys. De volgende leerlingen werden gediplomeerd: P. van Delft, Rijsburg, P. Fennes en G. C. Spieren burg, Katwijk aan den Rijn, J. v. d. Grijspaarde, Wassenaar, G. W. Hou- Vóór honderd jaar Uit de Lcvdsche Courant van 1 July 1857. Advertentie: Algemeene Post wagen-onderneming Van Gend en Loos. De Administratie berigt, dat zij te Leyden weder een Kan toor harer Onderneming heeft geopend, ten huize van de Hee- ren Gebroeders Van der Post, Breedestraat, Wijk IV, no. 303, tegenover het Stadhuis, onder Directie staande van de Heer H. P. van der Post. had. Wat samenspel en afwerking betreft, kon het eerste nog heel wat leren. Zelfs de twee doelpunten, die DSO maakte waren niet eens ten volle verdiend. Reeds aanstonds na de aanvang bleek, dat de oudjes het vak nog terdege verstonden. Tech nisch waren zij ongetwijfeld de sterk- sten van het veld. Ab. den Hertog opende voor de kampioenen de score 01. Langzamerhand verplaatste zich het spel naar de andere helft en werd de druk op het kampioenen- doel sterker. De druk op het doel nam toe en uit uit genomen corner wist de broer van Ab uiteindelijk de stand gelijk te maken (11). Na de rust kreeg men eenzelfde spelbeeld te zien. Het grootste ge deelte van de tweede helft speelde zich af op de DSO I-helft. Bovendien was het plaatsen van het eerste elf tal slecht. Bij een uitschieter rende Heggelman de bal achterna, zodat de keeper in de war raakte en een niet aaacuaai vj w nou- 20 *raa* en helemaal niet verdiend waard en J. Meulendijk, Noordwijk, doalP"nt ontstond (2—1L). t vj::x i.' De kampioenen namen dit niet en De inwoners van het zwaarst ge troffen plaatsje Cameron, zijn tijde lijk in tenten ondergebracht. Het enige gebouw in Cameron, dat de ramp heeft overleefd is het van staal en beton opgetrokken gerechtsge- .4JJ bouw. De heropbouw van Cameron een bloedneus opliep. Het tweetal zal verscheidene jaren vergen. In de stad Lake Charles aan de rand van het getroffen gebied werd voor mil joenen schade aangericht. Een armada van helikopters er honderden boten zoeken de zuidwes telijke hoek van Louisiana voortdu rend af naar nieuwe slachtoffers en overlevenden. Zaterdagochtend trok een staart van de wervelstorm over de staat New York, waar duizenden huizen werden besohadigd. Minstens drie mensen onder wie een straaljager piloot, verloren tengevolge van het noodweer het leven. Zondag bereik te de orkaan het oostelyk deel van Canada. Ook daar werd veel schade aangericht. Vooral de provincie On tario werd getroffen. Verscheidene wegen werden versperd door over stromingen en door omgevallen bo men. ging verder, en zijn broer P. R. sloeg een andere ruit in. Aan de rechter zowel als aan de linker pols liep hij een slagaderlijke bloeding op, en zijn bloedverlies was zo hevig, dat de wonden al hadden opgehouden te bloeden, toen de politie arriveerde. Deze heeft de armen van de man af gebonden en hem met spoed naar een ziekenhuis getransporteerd. Tijdens baggerwerkzaamheden nabij de Beatrixkade te Eindhoven ten behoeve van een steenfabriek heeft men een uitgeholde eiken boomstam met een doorsnede van bij na anderhalve meter ontdekt, welke waarschijnlijk in het jongste stenen tijdperk door de prehistorische bevol king als waterput werd gebruikt. In de holte van de stam werd een stukje van een stenen mes gevonden. Aan genomen wordt, dat de vondst 3 a 4 NQGRBWIJKERHOUT BIJ DE RDIGENHOEK DUINBRAND Zondagmiddag is vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van een sigaar of sigaret naby de Rui- genhoek een oppervlakte van plm. 1 ha. struikgewas en binnenduin ver brand. Geholpen door vakantiegangers is de brandweer van Noord wykerhout er na veel werk in geslaagd de brand te lokaliseren en deze met behulp van ter assistentie gekomen nevel spuit van de Noord wij kse Brandweer te blussen. ONGELUKKEN BIJ HET DUIKEN. Bij het duiken zijn zondagmiddag nabij het inwateringskanaal van het verkavelingsplan Langeveld twee on gevallen gebeurd. G. van K. uit Hillegom liep daar bij een halfswervelfractuur op en J. B. uit Voorhout moest met een lichte hersenschudding naar huis worden vervoerd. Mutatie bij de Rijkspolitie. Met ingang van 1 juli is de wachtmeester der Rijkspolitie le klasse, A. Serné overgeplaatst naar de Bewakings dienst van het Koninklijk Huis te Soestdijk. J. Koudijs, J. M. Maarsen v. d. Brink, H. Nap en F. Regeer, Leiden, J. van Os, Voorschoten, B. van 't Riet, Abbenes, A. A. J. Rops, Den Haag, A. Verboon, Oegstgeest, W. de Witte, Rijsoord. Van 3 B naar 4B werden bevor derd: J. Barnhoorn en A. Olderik, Noordwijk aan Zee, H. Frussee, Oegst geest, A. Cok, Koudekerk a. d. Rijn, W. Feddern en A. den Haan, Rijns burg, C. Gusekloo en W. Rozen, Wassenaar, J. Heil, Warmond, H. den Hollander, N. Nederhof, J. van Os cn H. Schonbeek, Voorschoten, A. Kor- pershoek, Katwijk aan den Rijn, F. Maryt, Leiden, B. Vooijs en C. Vooijs, Katwijk aan Zee, C. v. Vliet en R. Taubert, Zoeterwoude. 3 Werden niet bevorderd. Van 2B naar 3B: L. Baars en H. Spek, Leiderdorp, A. van Dijk, Remmerswaal en J. Zwanenburg, Katwyk a. Zee, C. van Egmond, J. de Mooy, D. de Mooy, F. de Rover en B. Heemskerk, Rijnsburg, C. v. Grie ken, D. Ravensbergen en M. Verhaar, Oegstgeest, C. Guyt en E. Knoppert, Voorhout, C. de Ruyter en V. Zon neveld, Noordwijk, C. Scheffer, Lei den C. Koelewijn, Katwijk a. Rijn, waaronder 2 voorwaardelijk. Van 1B naar 2B: A. Admiraal, S. Barnhoorn en T. Slagveld, Noord wijk, J. Dongelmans en A. Leget, Leiden, A. v. Duyn, J. C. Leenhouts en G. Remmerswaal, Katwijk a. Zee, C. Heemskerk, H. v. d. Meer, J. Star en L. Ravensbergen, Rijnsburg, C. Hogewoning, F. den Hollander en S. Zandbergen, Oegstgeest, H. van Leeu wen, Zoeterwoude. N. v. d. Mey, Voorschoten, A. Moerkerk, Katwijk a. d. Rijn, C. van Santen. Wassenaar, waaronder 1 voorwaardelijk. De leerlingen van de A-klasse wer den per 1 april bevorderd. Z0ETERMEER DSO IKampioenen '49/50 23. Zaterdagavond heeft het eerste elftal van DSO haar krachten ge meten met de kampioenen '49/50. Dat er aan beide zijden de nodige inval lers waren is te begrijpen, maar on danks deze veranderingen bleken de dus bleef het een voortdurend storm lopen op het DSI I-doel. Na ruim een half uur spelen maakten de kam pioenen gelijk (22). De druk bleef aanhouden. Uit een genomen corner werd met een fraaie kopbal het win nend doelpunt genomen. Dit gebeur de binnen de twee minuten na de gelijkmaker. In deze stand kwam geen verandering. Oldebarneveldruiters. Op het terrein van H. de Mol werd zaterdag avond een demonstratie gegeven door de Oldebarneveldruiters uit Berkel en Roodenrijs. Door de te late propaganda en de minder goede organisatie was de be langstelling niet bepaald daverend. Toch waren de prestaties niet onver dienstelijk. Voor de aanvang gaf de heer B. H. Kennepol een uiteenzet ting van het werk der Landelijke ruiterij. Hierna traden de 13 ruiters, waaronder twee amazones, onder commando van de heer C. de Boer uit Steenderen met hun programma op. Na de parade van alle ruiters werd caroussel gereden. Dit program manummer was goed verzorgd. B. v. d. Burg gaf daarna een paar staal tjes van vrijheidsdressuur. Eerst reed de ruiter per fiets op een liggend paard, waarover een plank was ge legd. Daarna vlijden 2 paarden zich neer en werd de stunt herhaald maar nu over beide paarden. Bij het groepspringen werden J. en B. v. d. Burg eerste met 2 fouten in 34 sec. Tweede werden G. van Leeuwen en J. Westerman met 2 fouten in 35 sec. Ria, Jan en Chris Westerman lieten daarna pyramiderijden zien. Een keurig nummer. Bij het solo- paardspringen waren de uitslagen als volgt: 1. Bas v. d. Burg in 34 sec. en 0 fouten; 2. Ria Westerman in 36 sec. en 0 fouten; 3. Chris Westerman met fouten; 4. Jan Westerman in 33 sec. en 4 fouten. Als sportnummer werd een kisten- race gegeven. Dit was een variatie op de bekende stoelendans, waarby men nu te paard gezeten was en de stoelen plaats hadden moeten maken voor kisten. Een leuk nummer en te vens een goed slot van een goede oudjes toch nog zo behendig, dat DSO I demonstratie, die ongetwijfeld meer I niet veel in de melk te brokkelen I belangstelling verdiend had. NA ONGEVAL OVERLEDEN. Een 50-jarige opzichter van de Nederlandse Heide-maatschappij, de heer J. B. uit Nieuwvliet, is gister avond in het ziekenhuis te Oostburg overleden aan de gevolgen van een ongeval, dat hem zaterdag te Groede is overkomen. B. was zaterdag per motor onderweg naar de feestelijke herdenking van het eerste lustrum van de afsluiting van de Braakman, toen hij in Groede tegen een uit een garage komende personenauto bot ste. Hy werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. B. was gehuwd en had geen kinde ren. De 57-jarige P., die gisteravond omstreeks half negen by de Vlotha- venweg te Amsterdam met zijn brom fiets de nieuwe Hemweg overstak en daarbij niet voldoende aandacht be steedde aan het verkeer, is door een pesonenauto gegrepen. Het slachtoffer is ter plaatse overleden. ZOETERWOUDE (H. R.) ORANJE FEESTEN Vrijdagavond en zaterdag werden voor de Hoge Rijndijk de Oranje feesten gehouden op het daarvoor be schikbaar gestelde gemeente-terrein. Des avonds om half acht was een nieuw soort balspel de inleiding voor de opening van het feestterrein. Hierbij werden de prijzen gewon nen, voor heren door 1. H. Vervoorn, 2. Ton Delvos, 3. Cees Bruines, voor dames door 1. A. de Brabander, 2. Joke van Aalst en 3. Marie Bylonk, voor jongens en meisjes door Wil de Groot, 2. Ant. Koek, 3. Aad de Ko ning en 4. G. Verhoorn. Zaterdag. Het was wel een heerlij ke zomerse morgen toen alle kinde ren zich spoedden naar het terrein van De Jongs machinefabriek, waar reeds om half negen door de jury's de vele versierde voertuigjes, groe pen en afzonderlijke verklede per sonen werden beoordeeld. De uitslag was: Verklede perso nen: 1. Rinus van Beveren, kinderen van Galen, 3. kinderen Kiers, 4. Ber tha de Graaf en 5. kinderen v. Diest. Versierde rijwielen: 1. Marijke Nij- huis, 2. Willy Tyssen, 3. Cok van Diemen, 4. Joop van Zaal, 5. Liesje Koster en 6. Janny van der Voort. Versierde auto-peds: 1. Petri van Zaal, 2. Mareike van Diemen, 3. Joke van Leeuwen, 4. Loes van der Valk en 5. Hanneke Rasser. Versierde wagentjes: 1. Kinderen Menninga en v. d. Graaf, 2. kinderen Vink, 3. kinderen Vreeburgen, 4. groep v. d. Akker, 5. Leny en Elly v. d. Hoek en 6. Wilma van Beveren. Al spoedig was de grote stoet van ruim 400 kinderen opgesteld en voor afgegaan door de trommelslagers (sters) van de Leiderdorpse Harmo nie ging de opocht, welke werd af gesloten met het afgeladen Glipper- tje met de kleinere kinderen, langs de Hoge Rijndijk tot aan Grenshoek en vandaar naar 't feestterrein (een wel wat lange tocht voor de kinderen vooral met dit warme weer.) Op het feestterrein aangekomen sprak de voorzitter, de heer v. d. Krol, het openingswoord, waarna burgemeester Smeets zich tot de kin deren richtte, Hij noemde het een goede gedachte van het Oranje-comi té om de feesten die rondom Soest dijk plaats hebben mede te vieren, de wijze waarop dit geschiedt kon hij met een gerust hart aan de Hoge Rijndijkers overlaten. Hierna volgde de ruime tractatie der kinderen en vrije ritten in zweef- schommel- en draaimolen. Des namiddags om 2 uur werd op nieuw aangetreden voor de diverse volksspelen, waarby de prijzen wer den behaald door Meisjes 6 en 7 jaar blokjes rapen 1. Bobi Roest; 2. Annelies v. d. Hoe ven; 3. Marijke van Maasdam; 4. Ma- rietje van Diemen en 5. Anne Marie v. Rooijen. Meisjes 8 en 9 jaar, balspel: 1. Ma ria de Vrind, 2. Carla van Beveren, 3. Agaat Vermeulen; 4. Anneke Ze venhoven, en 5. Tineke v. d. Hulst. Meisjes 10 en 11 jaar, hardlopen met hindernissen: 1. Tineke Rijsdijk, 2. Agnes van der Ven; 3. Marianne van Maasdam, 4. Anneke van Hofwe gen en 5. Paula van der Hulst. Meisjes 12 t.m. 14 jaar, balspel: 1. Nelly Verkerk, 2. Els van Hofwegen, Ria de Rijck, 4. Thea Straathof en 5. Joke van der Voort. Jongens van 6 en 7 jaar, vlaggetje steken: 1. Frans Tijssen, 2. Jan Zandbergen, 3. Ambr. Reis, 4. Hans Belt, en 5. Jan van Galen. Joongens van 8 en 9 jaar. Zaklo- pen: 1. Harry Verkerk: 2. Leo van de Akker, 3. Frans v. d. Hoeven; 4. Jos Bruines en 5. Peter Brouwer. Jongens van 10 en 11 jaar. Zaklo- pen: 1. Emme Drent; 2. Ton de Rooy; 3. Jaap Kransen; 4. Paul overdijk en 5. Herman Roest. Jongens van 12 t.m. 14 jaar, hard lopen met hindernissen: 1. Koos Spek, 2. Jac. v. d. Ven, 3. Leo van der Voort, 4. Otto Rijsdijk en 5. Cok Zevenhoven. Aan de verkennersgroep met hun rijdende tent werd een extra prijs toegekend. Een gezellige drukte op het feestterrein vulde de warme avond welke besloten werd met een schitterend vuurwerk.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2