Lang verbeide Sassenheimse weekmarkt officieel geopend Uitslag prijzenpot-prijsvraag DE LEIDSE COURANT Prof. Oud Grootkruisdrager in Orde van Oran'e Nassau Donderdagmiddag is prof. mr P. J. Oud in Den Haag gehuldigd in verband met het feit dat hij veertig jaar geleden zijn intrede in het Parlement deed. Op de foto zien we, hoe prof. Oud uit handen van minister Struy- cken de versierselen van het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau ontvangt, terwijl dr Kortenhorst (mid- dén) toekijkt. H. Hartstoet trekt door Tilburg Zondag 30 juni, de zondag onder het oktaaf van het feest van het H. Hart, om 3 uur, trekt door Tilburg de H. Hart-stoet. Deze stoet, die in de loop der jaren groeide uit de jaar lijkse toewijding van Tilburg aan het H. Hart, is drie jaar geleden opnieuw ontworpen door de bekende stoeten bouwer Lucas van Hoek. De stoet werd opgebouwd naar de moderne theologische inzichten. Jo van Erp voert de regie over de 1200 deelne mers aan de stoet en de vdordracht van de Tilburgers is de vorige jaren van uitzonderlijke betekenis gebleven. Dit jaar zullen verschillende hoog waardigheidsbekleders, waaronder mgr W. M. Bekkers, aan de stoet deelnemen. Mgr Bekkers vernieuwt aan het slot van de stoet de toewij ding van Tilburg aan het H. Hart. Tijdens de plechtigheid houdt pater Piet Wesseling de feestpreek. De route loopt door de binnenstad en enkele tribunes zijn gemakkelijk van af het station te bereiken. HOGER KATECHETISCH INSTITUUT GEOPEND. Mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, bis schop-coadjutor van de bisschop van Roermond heeft gisteren namens het Nederlandse episcopaat te Nijmegen in de Orksteestraat geopend het ho ger katechetisch instituut, dat in een voormalig groot herenhuis is onder gebracht. De provinciaal van de pa ters Jezuiëten, dr. C. Kolfschoten, S.J., zegende het gebouw in, waar godsdienstleraren en onderwijzers uit het gehele land hun hoger ka techetisch onderwijs kunnen krijgen. Van Culemborg uit is het insituut thans naar Nijmegen overgebracht, waar de paters Jezuiëten het gebouw beschikbaar stelden voor het onder richt, dat in het wetenschappelijk centrum van de stad, waarin de r.k. universiteit is gevestigd, door het contact met professoren van verschil lende faculteiten en door de outillage van de universiteit zeer bevorderd wordt. Mgr. Hanssen zeide in zijn toe spraak, dat de theologie vooral na de oorlog een snelle ontwikkeling heeft doorgemaakt. Er blijkt ook een brede belangstelling te heersen gezien de grote kaholieke publiciteit, die men overal constateert. Het hoogwaardig episcopaat verheugt zich over deze brede belangstelling, omdat het ten slotte de gedachten zijn, die de we reld regeren. Ook koesteren de bis schoppen hoge verwachtingen van het instituut, vooral ten aanzien van de godsdienstige vorming in onze scholen, waaraan niet genoeg zorg kan worden besteed. ZEEPOST NAAR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzond- De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Argentina Star 2 juli; Australië: via Engeland 6 juli; Cana da: ms Black Hawk 3 juli, ss Rijn dam 4 juli, ss Statendam 6 juli; Chili: via New York 4 juli; Indonesië: ms Oranje 2 juli; Ned. Antillen: ms Oranjestad 2 juli; Ned. Nw. Guinea: ms Oranje 2 juli; Nieuw-Zeeland: via Engeland 6 juli; Unie van Zuid-Afri- ka en Z.W. Afrika: ms Edinburgh Castle 6 juli; Brits-Oost-Afrika: via Frankrijk 6 juli. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De 66-jarige voetganger S. de| Jong, die dinsdagavond op de Over toom te Amsterdam door een brom fietser werd aangereden, is heden- nacht in de Valeriuskliniek aan zijni verwondingen overleden. Overheidspersoneel nog niet voldaan De r.k. centrale van overheidsper soneel heeft gisteren haar algemene ledenvergadering gehouden. Bij deze centrale zijn aangesloten de algeme ne r.k. ambtenarenvereniging, de ka tholieke bond van overheidspersoneel, het katholiek onderwijzers verbond, de r.k. vereniging van directies en leerkrachten bij het nijverheidson derwijs ,St. Bernardus", de r.k. poli tiebond „St. Michaël", en de r.k. bond van vervoerspersoneel ,St. Ra- phaël". Zij omvat ongeveer 100.000 overheidsdienaren. Tijdens de vergadering heefy voor zitter A. C. M. Weijters er op ge wezen, dat verschillende desiderata met betrekking tot de rechts- en ma teriële positie van het overheidsper soneel, ofschoon van zeer dringende aard, nog geen oplossing vonden. Mede hierdoor zal in het komende jaar nog veel actie gevoerd moeten worden om te komen tot een verbete ring op tal van punten. Over de bezitsvorming voor het overheidspersoneel, waarover d« aanvankelijke discussies reeds maan den lang achter de rug zijn en een voorlopig rapport reeds maanden ge leden is uitgebracht, is nog steeds geen principiële beslissing van de regering bekend. Voorts heeft de vergadering ge klaagd over het georganiseerd over leg, dat nog steeds niet aan de eisen van een modern overleg vol doet en de zorg voor het behoud van de eigen en onmiskenbare status van het overheidspersoneel, waaromtrent door een daartoe ingestelde staats commissie rapport moet worden uit gebracht. Tenslotte werd gesproken over de op handen zijnde verbetering van de pensioenwet en de spoorwegpensioen wet 1925, waarvoor binnenkort he eindrapport van de staatscommissie- Van Poelje wordt verwacht. Middenstand blijft niet achter In aanwezigheid van vele genodig den waaronder we opmerkten de se cretaris van de Kamer van Koophan del te Leiden, de secretaris van het hoofdbestuur van de vereniging voor Markt-, Rivier- en Straathandel, de echtgenote van de burgemeester en vele anderen, heeft de heer A. Vo gelaar, loco-burgemeester de feeste lijk versierde markt te Sassenheim officieel geopend. De burgemeester kon wegens ziek te niet aanwezig zijn, doch had een telegram gezonden waarin hij de medewerkers dankte voor het presteerde en de markt een voor spoedige toekomst wenste. Berichten van verhindering waren ook binnengekomen van de gemeen tebesturen van Aalsmeer en Wasse naar. Reeds enkele jaren wordt in Sas senheim over een markt gesproken. Men wü in de eigen plaatsen markt hebben, aldus de heer Vogelaar. Vele inwoners gingen vooral in de na oorlogse jaren elke week naar een markt. Het gemeentebestuur en ook de middenstand zagen dit met lede ogen aan. Toen in 1956 een raadslid (de heer J. v. d. Nouland) het initia tief nam om tot oprichting van een markt te komen vond dit veel bijval. Er werd hard gewerkt en op een openbare vergadering werd zeer se rieus over dit plan gesproken. De goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten kwam op 2 mei j.l. af. Thans is de markt tot stand gekomen. Dit zou echter niet geschied zijn zonder de grote medewerking van verschillen de personen en instanties. De inlich tingen van de gemeenten Wassenaar en Aalsmeer waren van groot belang. De secretaris van de vereniging voor markthandel, de heer Schouten, heeft het gemeentebestuur ook zeer ten dienste gestaan. Bij de oprichting der markt werd veel medewerking ondervonden van de directeur van het marktwezen te Leiden, de heer Wijma, en zijn op zichter, de heer Verhagen. De tijden zijn duur. Men heeft om een markt gevraagd, mede door de innerlijke wens om goedkoper te ko pen- Welnu, we kunnen nu zien of de markt prijsregelend werkt. De middenstanders moeten nu bewijzen dat ze mee kunnen met de prijzen. Spreker hoopte, dat zowel de ko pers als verkopers een prettige sfeer zullen scheppen, zodat de markt meester, de heer Keijzer, zich als een vader tussen z'n kinderen kan be wegen. De heer Schouten, secretaris van het hoofdbestuur, sprak hierna enige woorden. Aanvankelijk stond het hoofdbe stuur sceptisch tegenover de plan nen van de gemeente. Toen bleek, dat er grote belangstelling voor was, er waren ten laatste meer dan 200 aanvragen, is men doorgegaan. De markt kon ook een groot voor deel zijn voor de gevestigde midden stand als deze personen mee kunnen gaan met de gewijzigde omstandig heden. Na deze spreker werd de markt officieel geopend door het doorknip pen van een lint. Het gezelschap maakte hierna een rondgang over de versierde markt, bestaande uit 40 kramen. Reeds di rect ontwikkelde zich een levendige handel. Dat de middenstand niet achterbleef bleek wel dat verschil lende middenstanders op de markt stonden en andere in hun winkels koopjes brachten onder de leuze „Marktdag koopjesdag". Het publiek toonde de <*ehele middag zeer grote belangstelling. VIJFTIEN PRIJSWINNAARS zijn er ditmaal te voorschijn gekomen uit de ver over de drieduizend inzendingen op prijsvraag nummer twee. Omstreeks 80 oplossers hadden het juiste eind totaal 475 op de briefkaart vermeld, doch hiervan bleven bij nadere controle onder staande afzenders over, die inderdaad op elke vraag het juiste ant woord wisten: 1. S. DAMHUIS, A 92, Ravenstein 2. J. ELLERME1JER, H. Gerhardstraat 18, Zaandam 3. E. FELLING, Duivenakkerstraat 45, Gennep 4. G. JACOBS, Baarlosestraat 102, Blerick 5. G. MEIJER, Hotel Berghuis, Amerongen 6. J. MUURL1NG, Langeslag 8, Heerde 7. A. C. J. OOSTERW1JK, Jufferstraat 2, Zeist 8. A. J. J. SCHAKEL, Zomerstraat 53, Tilburg 9. J. Schakel, Zomerstraat 53, Tilburg 10. D. F. SCHüTZ, 2de Dorpsstraat 34, Zeist 11. H. TH. G. SERRéE, Graaf Janlaan 87, Zeist 12. H. STOBBE, Prins Hendrikstraat 31, Egmond aan Zee 13. J. VERSLEYEN, Scholtis Coopmanstraat 21, Blerick 14. Mevr. M. DE VRANKRLJKER, C. Huygensstraat 30, Bussum 15. CHR. VULLINGS, Baarlosestraat 12, Blerick. Na aftrek van de ongeldige inzendingen en de kosten boekte de prij- zenpot een netto opbrengst van f 1256,96, welk bedrag verdeeld wordt over de winnaars, die derhalve ieder 83,79 ontvangen. EN HIER IS DE OPLOSSING VAN DE TWEEDE PRIJZENPOT-PRIJSVRAAG. A. Wat een pand is weten we allemaal; als onderpand is het een waarborg (1), ook wordt de naam pand gebruikt voor een gebouw (4) zoals in de zin „Ik heb een pand gekocht"; en dan kennen we de jaspanden, dus 'n deel van een jas (5) Totaal 10 B. Een serenade is een avondconcert (8) ter huldiging (10). Totaal 18 C. David is in de Bijbel een zo bekende figuur, dat wij mogen aannemen, dat men weet dat het hier betreft een vluchte ling (11) die later koning over Juda werd (12) en wiens macht zo steeg, dat hij koning werd over geheel Israël (13). Tenslotte is ihy de dichter van verschillende bekende psal men (15). Totaal 51 D. Plankton is de naam voor het primitieve leven (17) dat voor komt aan de wateroppervlakte van de wereldzeeën. Hierin bevinden zich belangrijke stoffen, die de mens in staat stel len zich op eenveudige en goedkope wijze van voeding te voorzien. Totaal 17 E. De Schneppersprong komt voor bij atletiek (22) en is een bepaalde manier van vèrspringen. Totaal 22 F. De beroemde Michel Angelo schreef sonnetten (26), maar was ook schilder (27) èn beeldhouwer (29). De andere ge noemde beroepen oefende hij niet uit. Totaal 82 G. Een bekkesnijder was oudtijds een vechtersbaas (33). Een taveerne binnenkomend stak hij zijn mes in de wand of balk en wachtte af wie de moed zou hebben dit mes aan te raken, hetgeen betekende, dat men een tweegevecht met hem aan durfde. Veelal trachtte men dan tijdens het gevecht elkaar het mes over het gelaat te halen, vandaar de benaming bek kesnijder. Totaal 33 H. Het zonlicht is niet minder dan ongeveer 500.000 maal (39) sterker dan het licht der volle maan. Om precies te zijn 480.000 maal. Totaal 39 I. De warmste plek van het menselijk lichaam is het hart (42). Hier wordt immers de grootste energie verbruikt, met de daarbij onvermijdelijk vrijkomende warmte. Totaal 42 K. De prins onzer dichters Joost van den Vondel (49) was de dichter van de bekende regels: „Waer werd oprechter trou" enz. Totaal 49 L. Nieirw-Holland noemden de Nederlandse ontdekkingsreizi gers dat onherbergzame Zuidland in de Stille Oceaan, dat de Engelsen later de naam Australië (53) hebben gegeven. Totaal 53 M. „Parijs is wel een mis waard" werd gezegd door Hendrik IV (59) toen hij als protestant het rooms-katholieke geloof moest aannemen, wilde hij zich als koning van Frankrijk er kend zien. Dit geschiedde in 1593 en Parijs, dat hem aanvan kelijk niet wenste, capituleerde. Totaal 59 Het totaal der totalen werd dus: 475

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9