Leidse missionaris -pater Verhage- arbeidde 10 jaar op N.Guineeseiland Gecombineerd concert in Cambridge-week Scherp Leidse week vah de Amateurfotografie besloten VRIJDAG 28 )UN1 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Terug uit de missie Op de avond van zondag a.s. zal, zoals reeds ïn het kort gemeld, pa ter Verhage, Leidenaar van geboorte, op Schiphol arriveren om hier, een tienjarig verblijf in Zuid Nieuw Guinea, wat op verhaal te komen. (Tegelijk met hem zal de bisschop van Z.-Nieuw Guinea, Mgr. Tille- mans, op Schiphol aankomen). Pater Verhage werd priester ge wijd in 1945 als lid van de Missio narissen van het H. Hart (MSC). Twee jaar later, 1947 vertrok hij naar Nieuw Guinea. Na twee maanden rei zen bereikte hij de hem toegewezen plaats: Frederik-Hendrik-eiland, een eiland dat tegen Zuid Nieuw Guinea aanligt. Enkele weken later vertrok zijn voorganger, pater Thieman, die het eiland als eerste had verkend en in kaart gebracht. Zeven jaren volgden nu, waarin deze missionaris, pater Verhage, als enige blanke en enige beschaafde te vens, volkomen alleen en geïsoleerd, een groots werk mocht doen. Een enkele maal zou hij in deze jaren nog een confrater ontmoeten, Diploma's Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O. Een feestelijke bijeenkomst in het Antoniusclubhuis besloot gister avond de cursus van de Kon. Ned. Ver. voor de E.H.B.O. 1956-1957. De voorzitter, de heer H. Slegtenhorst, heette de aanwezigen van harte wel kom. Hij begroette speciaal dr. Ver- bruggen die de examens had afgeno men, de afgevaardigden van de BB en de zusterorganisaties en de be- stuursafgevaardigde van de EHBO- raad, de heer Pieck. Het amusante deel van de avond werd op uitstekende wijze verzorgd door het cabaretgezelschap van de personeelsvereniging der N.V. Kon. Ned. Grofsmederij, acrobatiek van de Konegro-boys en de luchtige schets jes der tonelisten werden door de aanwezigen zeer op prijs gesteld. Dr.H. van Scherpenberg reikte voor de pauze na een humoristisch woord je de 64 geslaagden hun diploma's uit en wenste hen geluk met het be haalde resultaat. 'Eén der cursisten van deze jaar-' gang dankte hierna dr. Van Scherpen berg voor het vele werk, dat deze aan hen besteed had, terwijl hij ook de examinatrice dr. Verbruggen en de irtstructeur in zijn dankwoord be trok. Aan het einde van deze avond dankte de voorzitter alle medewer kers van deze prettige avond. Hij hoopte de geslaagden het volgend seizoen weer te ontmoeten op de ver volgcursus. De geslaagden zijn: L. Amersfoort, H. Bavelaar, mevr. Berg-Carree, G. Berveling, mej. L. Boekee, mej. A. C. Borst, mej. N. Bosch, mej. V. G. M. Broers, mej. R. Carree, mej. G. Cas- telein, mej. L. Colla, A. L. v. Delft, W. Duyverman, J. G. Dijkema, C. M. Ernst, L. de Graaf, J. E. Leuge- ring, J. H. v. Maanen, T. P. F. Mens, B. Th. Neger, mej. T. J. M. Neute boom, J. H. Neuteboom, mej. T. M. Nievaart, ,mej. J. Paats, W. L. Pas- schier, W. A. Post, P. J. Schinkel, mej. T. Schoo, I. Selier, M. Serdijn, mej. T. E. J. Sickman, C. Spaanderman, mej. G. v. d. Haak, W. H. Haasbroek, H. Handgraaf, W. C. Hendriks, mevr. Hiestand-Memelink, J. Hoofd, J. M. v. d. Horst, mej. A. M. Knaapen, S. Kok, mej. W. C. Kooimans, A. H. Korenhof, B. Kröse, J. Labordus, mej. S. C. Lagerberg, W. F. Langezaal, N. F. G. Lens, W. Springer, J. Spijker, W. Stikkelorum, A. M. v. Straalen, Z. J. v. Straalen, H. Tegelaar, mevr. TerveerEradus, H. v. Tongeren, J. Veefkind, H. G. Veldmaat, mej. E. Verduyn de Boer, mej. J. v. d. Wal, T. J. ten Wolde, mevr. WoebeeDe Wolf, J. Raad, mej. N. J. de Boer. als een langsvarende boot toevallig aanlegde. Deze ontmoetingen behoor den echter tot grote uitzonderingen. Na zeven jaar werd het werk te omvangrijk, dan dat het door één pater gedaan kon worden, en kwam er een tweede pater bij. Een beschrijving van het moeite volle werk wordt wellicht het best gegeven als wij iets vertellen over het eiland. Ongeveer zo groot als de helft van Nederland, bestaat het hele eiland uit één groot moeras. De 4000 bewoners van het riland hebben zich dorpen gebouwd midden in het moeras, waar voor elk huis een heuveltje werd op geworpen. De keuze van deze volko men onherbergzame plaats hangt sa men met de koppensnellers-praktij- ken, waar men een schuilplaats voor zocht. In de natte tijd van het jaar vaart de missionaris er met zijn uitgeholde boomstam door de nauwe vaargeu len in het moeras. In de droge tijd van het jaar staat daar echter te weinig water in, zodat varen onmogelijk is. Men „loopt" in deze tijd, en het is te begrijpen, dat het niet alleen blijft bij een wegzak ken van Je voeten alleen. De toestanden onder het volk zijn dikwijls erbarmelijk; de helft van ie kinderen sterft onder de vijf jaar. Verder staat het eiland nog bekend onder de naam van „Muskietenhei"; de muskieten zijn vooral voor een nieuw-aangekomene ondragelijk, zij komen nergens in N.-Guinea zo sterk voor. Berijpelijk dat dit eiland voor de toekomst weinig of geen mogelijkhe den biedt. Er bestaat dan ook weinig belangstelling voor, en de bezoeker, die toevallig met de boot langs komt, gaat niet verder dan de hoofdstatie, die op de rand van het eiland ligt, zonder het moeras in te trekken. Was het werk hier geweldig zwaar, de genade an Boven was des te over vloediger. Pater Verhage heeft met buitengewoon veel succes op dit eiland mogen werken. Bij zijn ver trek van het eiland kon hij dan ook schrijven: „Ik kwam in een heidens land met wat christenen, en ik liet het achter als een christelijk land met wat heidenen". Genoeg is misschien te zeggen, dat veel jongelui van het eiland nu reeds als catechisten wer ken elders in N.-Guinea. IN DEZE TUD VAN FESTIVAL'S hebben de muzikale gasten uit Cambridge en het Madrigaalkoor uit Leiden, niet achter willen blijven, om een gecombineerd concert te or ganiseren in de Pieterskerk, waaraan behalve de dirigenten Boris Ord en Willem Mizée met hun madrigaalko zijn wijze een meester op het ko ninklijke orgel van de Pieterskerk. Tot besluit zongen onze stadgeno ten „Cantica pro tempore, natali" van Herman Strategier. Het le deel bevat de 7 prachtige antiphonen, deel n: „Revelabitur gloria Domini". Strategier versmaadt de muzikale ren ook de Engelse organist Eric evolutie niet, maar biedt bij 't aan- Fletcher en onze Leidse organist horen geen moeilijkheden. De koor POTLOOD en GEEST No. 513. Horizontaal: 1. schaap kameel, 4. bijrivier van de Oker, 7. strijdperk, 9. verlegen, 10. kever, 11. sneeuwschaats, 15. rechtbank, 18. bij woord, 19. soort van kraai, 20. stuk hout. Verticaal: 1. oningewijde, 2. mu ziekinstrument, 3. vaartuig, 4. zijtak Donau, 5. vindt men aan de wand in een school, 6. nauwe, 8. telwoord, 12. hemellichaam, 13. inhoudsmaat, 14. uurwerk, 16. snavel van een vo gel, 17. landtong. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 512. Horizontaal: 1. belonen, 8. genet, 10. Rs, 12. adé, 13. ge, 14. one, 16. per, 17. Neder land, 18. Dee, 19. tor, 20. E.K., 21. dis 23. Ta, 24. Dante, 26. nergens. Verticaal: 2. eg, 3. Lea, 4. onder ling, 5. nee, 6. et, 7. grondel. 9. ver drag, 11. Sneek, 13. genot, 15. Ede, Adriaan Blankenstein medewerkten. Het Cambridge Madrigaalkoor be gon met „Praise our Lord" van de hand van William Byrd. Een voor treffelijke reproductie werd van deze hymne gegeven. De mooie lichte stemmen klonken sereen en vrij in de hoge ruimte van de kerk. De vo cale kwaliteit mocht er wezen en de stemgroepen waren (tenoren het zwakste) vrijwel evenwichtig bezet. Met een simpel gebaar bracht de di rigent de fijn geschakeerde nunaces aan, alles volkomen evenwichtig. Zo was 't in Tomkins' „When David H eard" en in de voortreffelijke mu ziek vön Purcell „Jehova quam multi sunt hostes mei". Opgevoerd in de polyphone schrijfwijze bleef deze haar trouw; lyrisch is zijn melodie in hpt hem eigene muzikaal idioom. Als laatste koorwerk „Lo, the full final sacrifice" van Gerald Finzi. Er is kranig gezongen, 't Werk op zich heeft ons niet zor bekoord, maar de uitvoering mèt de fraai, gezongen ba riton-solo verdient alle lof. Jammer dat de begeleiding van het orgel veel te sterk was, voortkomend uit onbekendheid met de aócoustiek van het gebouw. Ï}E AFDELING HOLLAND op dit concert zong heel. heel anders. Evengoed mooi, zoals wij van Wil lem Mizée gewend zijn. De stemmen waren meer substantieel, voller. De tenoren waren ook hier 't zwakke punt, de bassen iets te veel domine rend. Weten de Engelsen w,at koor- zingen is, hier is men in dit opzicht ook niet misdeeld. Het kleine gese lecteerde koor zong uitsluitend cap- pella, waarbij de dirigent artistiek voorgaat de kunst van velerlei tijd en land te bestuderen. Het wel wat overdadig programma (waarbij het gebrek aan een text terdege gevoeld werd) begon met „Bewaert Heer Hollandt", waarna het prachtige „O Leyda gratiosa". Deze muziek is in beweeglijke expressieve stijl door de Leidse medicus-organist Cornelis Schuyt geschreven. Een mooi staal tje zangkust. Vervolgens werken van da Vitto- ria en da Palestrina, waarin Mizée speciaal uitmunt. Ingesteld op de hoogste vertolking van kerkmuziek liet hij een drietal hooggestemde Slavisch-Byzantijnse kerkgezangen horen, een hevig geëmotioneerde uiting van hart en geest, van de oos ters ingestelde mens, een ware gees telijke verrukking. In aansluiting daarop hoorde men van de Engelse organist Fletcher een „Fantasie for double organ" van Orlando Gibbons, terwijl Adriaan Blankenstein „Pré lude en Fuga in E gr. t." van Buxte- hude speelde. Ieder betoonde zich op HET BEVOLKINGSONDERZOEK OP TUBERCULOSE Zoals verleden week reeds werd meegedeeld is het bevolkingsonder zoek in Leiden bijna ten einde. Ieder die töt heden verzuimd heeft op de aangegeven tijd te "Verschijnen, kan nog worden onderzocht op de volgende dagen: Zaterdag, 29 juni 1957, van 912 uur; Maandag, 1 juli 1957, ,van 912 uur en 14.0016.30 uur; Dinsdag, 2 juli 1957, van 1416.30 uur en 1921.30 uur. De in bezit zynde oproepkaart meebrengen. Ook zij die zich niet hebben opge geven of niet zijn opgeroepen, maar toch nog willen deelnemen, kunnen op bovengenoemde tijden nog terecht. Plaats van onderzoek: Weeshuis, Hooglandse Kerkgracht 17. Voor hen die uitstedig zijn of door ziekte nu nog verhinderd zijn, zal gepoogd worden in de eerste week van september nog een of twee da gen gelegenheid voor onderzoek te bieden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand. ex. En gelse taal- en letterkunde de heer J. 16. pat, 21. dar, 22. sté, 24. de, 25. en. E. W. Spronk te Vlaardingen. zangers onderschrijven evenwel niet, dat er geen moeilijkheden in deze contemplatieve maar zeer bewogen muziek zijn. Het Nederlands Madrigaalkoor heeft z'n belangrijke taak vaardig vervuld. Men heeft het concert Cam bridgeLeiden samen (laten wij zeggen) gevierd, en de viering stond op niveau, zodat men elkanders- .bij drage in deze kunstuiting met war me Ontvankelijkheid heeft gewaar deerd om de technisch onwrikbare toonvastheid, fraaie klankgeving en ontroerde voordracht. De beide ko- OW4C wc ullcv;wc Verucr ren heben elkander gecomplimen- Voor: le een bijzondere reserve te KON. NED. FABRIEK VAN WOLLEN DEKENS v/h J. C. ZAALBERG Zn. Aan de aandeelhouders van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen dekens, v/h J. C. Zaalberg en Zn. te Leiden wordt in de op 9 juli te hou den vergadering voorgesteld over het boekjaar 1956 e endividend uit te ke ren var» 10% (vorig jéar 8%). In het jaarverslag geeft de direc teur, de heer W. A. fechrandt, een overzicht van de gang van zaken, waarin hij erop wijst, dat de aan passing vpn de dekenprijzen aan de vervangingswaarde van de wol een aanzienlijke achterstand ondervond en ondervindt. Het huidige prijsni veau geeft daarom reden tot voor? zichtigheid. In de productie over 1956 zyn en kele artikelen, welke het vorig jaar minder voordelig gebleken waren, feheel geschrapt dan wel tot min- ere hoeveelheden teruggebracht. Hierdoor kan veelvuldig overwerk worden vermeden .terwyl ook in een kleiner aantal ploegen kon worden gewerkt. Mede ten gevolge van de kostbare investeringen, zowel in het verslag jaar als daarvoor, kon het aantal on geschoolde werkkrachten worden verminderd en de arbeidsprodüktivi- teit verhoogd. Ook door deze factoren is de ren- tabilteit toegenomen, zodat de fi nanciële uitkomt t.o.v. eht vorige jaar is verbeterd, aldus het verslag. De productie van dekens volgens het Nocturne-procédé nam een bevre digende ontwikkeling. Het aantal on uitgevoerde orders was aan het eind van 1956 ongewoon groot, zodat eerst in april de achterstand kon worden ingelopen. De vooruitzichten voor 1957 zijn gunstig, doch moeten met voorzichtigheid worden beoordeeld. De onderhandelingen met de ge meente Leiden over de verkoop van fabrieksgebouwen tussen de Veste- straat en de Uiterste Gracht hebben vorig jaar vastere vorm aangenomen en de directie verwacht, dat zij tot eeri bevredigende overeenkomst zul len leiden. In 1956 werd een voordelig saldo exploitatierekening behaald van ƒ681.945 v.j. ƒ557.136). Na interest- betaling en afschrijvingen is een winstsaldo beschikbaar van ƒ289.972 In overleg met de raad van com missarissen stelt de directie verder teerd onder aanbieding van bloemen. De burgemeester en mevrouw Van Kinschot, alsook wethouder Van Sehaik waren in de bevredigend be zette kerk aanwezig. J. KORTMANN. vormen, groot ƒ60.000, 2de de af schrijving te bepalen als volgt: ge bouwen 26.705.15, machines, in stallaties en fabrieksinventaris 188.136.30, kantoorinv. 1410.50, futo's 25.577.74. Kleurendia's en verkeersfilms Tot besluit van de Leidse week van de amateurfotografie en van amateurfotografie-actie „Fotografeer Veilig Verkeer", had de stichting tot bevordering van de amateurfotogra" fie gisteravond een bijeenkomst be legd in „'t Gulden Vlies". De voor zitter van de stichting, de heer J. Wolfslag, was door omstandigheden verhinderd aanwezig te zijn. Daarom sprak de heer N. van der Horst het begroetingswoord tot de belangstel lenden. De heer P. v. d. Zanden uit Leiden vertoonde vervolgens een aantal kleurendia's, die bestonden uit va kantie- en reisopnamen van verschil lende amateurs. Uit de verscheiden heid was een interessante reis samen gesteld naar Ober Baiern, Zwitser land, Cannes, Monaco en Zweden. Hoewel daarvoor heb je nu een. maal met kleurenfotografie te doen de opnamen bijna allemaal mooi zonnig waren en zo nu en dan zelfs een beetje scherp, vertelde de heer Van der Zanden, dat wij hier, in Nederland, wat betreft het licht, bij zonder verwend zijn. Na het beëindigen van de diaver toning gaf de heer Van der Horst nog enkele practische wenken voor de kleurenfotografie en zette de heer Stumpel, propagandist van de Ver eniging voor Veilig Verkeer te Den Haag, bedoelingen en opzet uiteen van de landelijke week van de ama teurfotografie, waartoe het initiatief is uitgegaan -van de" amateurfotogra fen te Rotterdam. Dienstbetoon Door de actie „Fotografeer Veilig Verkeer" wordt in de amateurfoto- jrafie die als hobby steeds belang rijker wordt het dienstbetoon aan de samenleving gediend. Spr. eindigde zijn toespraakje met de wens, dat de actie het volgend jaar op groter schaal ook in Leiden gevoerd zal kunnen worden. Voordat aan het eind van de avond de prijzen werden bekendgemaakt voor de verkeersfoto's, die de deelnemers aan de actie hadden gemaakt, wer den een aantal verkeersfilms ge draaid, waaronder die van Carolien- tje, de Knipperbol en Verkeer in New York. Uitslag lste prijs J. Klugtkind, Alphen; 2de pry's K. Staats, Leiden; 3e prijs P. Kruger, Leiden; 4e prijs N. Later, veer, Leiden; 5de prijs A. de Vries, Njoordwyk aan Zee; 6de prijs E. D. Wasschere Den Haag; 7de prys A. K. Kasper, Noord wijk aan Zee; 8ste prijs A. van Lunteren, Leiden; 9de prijs H. J. Jung. Oegstgeest; 10de pr. L. A. Molle, Leiden. De jury bestond uit inspecteur van politie N. G. Groothuizen te Alphen aan den Rijn; inspecteur Van Gel deren te Katwijk, hoofd-agent en leider van de verkeerscursussen R. Fi S. Voerman te Leiden en de heer S. Machielsen, voorzitter van de Leidse afd. van het Verbond voor Veilig Verkeer. Eindexamen H.B.S.-b r.-k. Lyceum Leiden voor het einddiploma HBS afdeling B, aan het R.K. Lyce um te Leiden: Joop Arts, Voorburg; Piek Bergman, Leiden; Piet Brom, Rijnsburg; Piet Boerman, Leiden; Humiel Castelein, Leiden; Kees v. d. Eerden, Lisse; Loek van Gestel, Was senaar; Hans Gorres, Leiden; Piet Jansen, Noordwijk; Ben Oude Alink, Leiden; Kees Schuur, Zoeterwoude; Wim Steijn, Voorschoten; Jan Stie- rum, Voorschoten; Antoon De Vroo- men, Warmond. Afgewezen geen. ALPHEN AAN DEN RIJN PLOTSELINGE DOOD De heer Van R., wonende te Al phen, trof donderdagavond omstreeks zes uur langs het Goudse Rijpad te Alphen een dame in bewusteloze toe stand aan, liggend naast haar splin ternieuwe bromfiets. Bij nader on derzoek bleek de dame overleden te zijn. De waarnemer van dr. K. Gil! uit Zwammerdam stelde hersenbloe ding als de doodsoorzaak vast. Het betreft de 48-jarige mevr. M. J. Blit- terswijk—-Treur, een inwoonster van Gouda. Scheepsberichten ALWAKI 27 te Pt. Swettenham; ZMPENAN 27 te Halifax; BAWEAN 26 vm. v. Singapore nr. Manila; BILLI- TON 27^ v. Gen ja nr. Marseille; GAAS- TERKERK 27 baai Suez ten anker nr. Pt. Said: GANYMEDES 28 te Lehavre; HOUTMAN 27 v. Hongkong nr. Singa pore; KALINGA (t) 27 v. Miri nr. Sin gapore; KIELDRECHT 27 v. Calcutta n. Chittagong; LEKKERKERK 27 v. Abadan nr. Bashar; MOERKERK 27 v. Aden nr. Suez; MERWELLOYD 28 te Colombo; MOLENKERK 27 v. Aden nr. Karachi) OVER1JSEL 27 v. Hongkong nr. Shanghai; PEPERKUST 27 v. Da kar nr. A dam; POLYDORUS p. 28 vm. Gibraltar nr. A'dam; POLYPHEMUS 27 v. Tj. Priok nr. Semzrang; PRINS WILLEM VAN ORANJE 27 in Kieler- kanaal nr. Helsinki; RADJA 27 v. Pt. Said" nr. Gibraltar; RONDE 29 Sin gapore verwacht; SINGKEP 27 v. Pt. Swettenham nr; Singarope; SLAMAT 29 Singapore verwacht. Textiel en koffie Gezamenlijke verkoop Ongeveer 6000 zelfstandige textiel- winkeliers, leden van de Mitex, de federatie van middenstandsorganisa ties in de textleldetailhandel, gaan met ingang van 20 juli a.s. koffie te gen inkoopsprijs verkopen in hun winkels en daarmee „een oorvijg uit delen aan de kruideniers", die nog steeds via spaarzegels textielgoederen als cadeau aan het publiek verstrek ken. Dit laatste is een doorn in het oog van de textieldetaillisten, te meer daar de Hoge Raad, na het totstand komen van de wet tot beperking van het cadeaustelsel, één vorm niet heeft veroordeeld, n.l. het verstrekken van spaarzegels aan de consument, die te gen bijbetaling van een meestal gering bedrag textielgoederen kan betrekken. De Hoge Raad heeft deze vorm niét in strijd geacht met de wet, omdat deze bijbetaling een reële betekenis voor het produkt zou hebben. De kruideniers willen dit cadeau stelsel blijkbaar niet loslaten, zo is gebleken uit uitvoerige gedachten- wisselingen tussen de textielorgani- saties en de kruidenierscentralen, zo deelde de heer B. I. Terheijden, voor zitter van de Mitex vanochtend tij dens een persconferentie in het Tex- tielhuis aan de Prinsengracht te Am sterdam mede. Daarom gaat men over tot het verkopen van koffie onder de naam Texaroma-koffie en wel in de pryzen van 1.60 (normale prijs 2.18) en 1.30 (1.72) per halfponds. pakje. Ook de circa 1500 aangesloten winkeliers bij de centrale van bon den in de huishoudelijke, luxe en speelgoedbranche, doen aan deze ac tie mee. Wanneer de kruideniers besluiten om het geven van cadeaus uit de tex tielbranche te staken, zijn de textiel- v/inkeliers direct bereid de verkoop van de koffie te stoppen. De Mitex, waarbij zijn aangesloten de christelijke bond C.T.B., de Neder landse bond „Demotex" en de Katho lieke vakbond „St. Willebrordus" alle voor de textieldetailhandel, heeft vo rig jaar de totstandkoming van de wet tot beperking van het cadeaustel sel zeer toegejuicht, zo deelde men op de persconferentie mede. Helaas bleek deze wet mazen te bevatten, met als gevolg dat het verstrekken van cadeaus in onverminderde mate terugkeerde. Men heeft koffie als verkoopartikel genomen, omdat hiermee niet de ves tigingswet kruideniersbedrijf wordt overtreden, omdat het voor het pu bliek een zeer aantrekkelijk produkt is, en omdat de winstmarge op dit ar tikel niet onaantrekkelijk is. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 28 Juny 1857 Verslag over de ,JLzteken" in Zo- merzorg: Op den eersten blik is elke bezoeker overtuigd, dat hij in deze opmerkelijke mensch- jes gaarne voorwerpen voor zich ziet welke behooren tot de klasse der dwergen. Deze hebben iets terugstotends; de Azteken daar entegen iets zoo aantrekklijks dat men zich lang en aangeriaafn met hunne beschouwing kan be zig houden, en die niet ligtelijk vergeet. Men is geneigd met hen te spelen gelijk men het zoude doen met een schoothondje. SPORT De Tour de France Hedenmorgen zijn om 10.40 uur te Granville 117 renners gestart voor de tweede etappe van de Ronde van Frankryk van Granville naar Caen, een afstand van 226 km. door een over het algemeen heuvelachtige streek. De Fransman Darrigade reed in de gele trui. Om 11.19 uur is Ruby van de Franse noord-oost-ploeg de vliegen de controle van Coutances (27 km) gepasseerd. Bvt peloton volgde op 50 meter. Vijf renners, by wie de Belg Sohoubben, hadden 30 seconden ach terstand. Het was reeds zeer heet. De zon straalde aan een wolkeloze hemel. Grote belangstelling voor het telefonisch nieuws. Naar wy van de zijde van de plaat selijke telefoondienst in Den Haag vernemen, bestaat er een overweldi gende belangstelling voor het tele fonische doorgeven, van het nieuws van de Ronde van Frankryk. Het nummer 41, waarop de berichten worden doorgegeven, heeft donder dag een zo groot aantal oproepen te verwerken gekregen, dat de dienst er reeds toe heeft moeten besluiten aantal hierop aangesloten beant- woordingslynen met de helft uit te breiden. Tijdens de spitsuren was het op donderdag namelijk niet mogelijk met de beschikbare lijnen alle aan vragen te beantwoorden, zodat een zeer groot aantal belangstellenden niet of eerst na vele malen herhaal de pogingen aansluiting met de nieuwslezers kon krijgen. In tal van kantoorgebouwen in hei centrum van de stad heeft de over maat van belangstelling, die vooral teger sluitingstijd dei kantoren voor het nummer 41 werd getoond, tot stagnatie in het uitgaand telefoonver keer t,cieid De uitgaande lijnen van dergelijke gebouwen werden name lijk Hoor de nieuwsg1.«i ige draaiers van het nummer 41 zo zeer in beslag genomen dat het moeilijk werd voor andere gesprekken de kiestoon te verkrijgen. Talrijke „storingen", die by de plaatselijke telefoondienst werden gemeld, waren dan ook uit sluitend op rekening van de belang stelling voor het laatste nieuws over de „Ronde van Frankryk" te schrij ven. De telefoondienst wijst erop, dat het normale gebruik van de voor diverse Instellingen beschikbare lij nen alleen mogeliik is, indien deze niet te veel door individuele oproe pers naar het tour-nieuws bezet worden. Het zou reeds een belangrij ke verlichting betekenen, wanneeT groepen belangstellenden door een gemeenschappelijke oproep zich op de hoogte stelden van de gang van zaken. Het in gebruik nemen van nummer 41 heeft er toe bijgedragen, dat het normale verkeer niet in belangrijke mate wordt gestoord. Bij de vliegende controle van Bric- quebec (80,5 km.) zijn 13 renners gepasseerd met 2 minuten voorsprong op het tijdschema. Het ware Ruby, Queheille, Janssens, Walkowiak. Tro- chut, Astrua, Padovan, Stablirtski, Bernardo Ruiz, Bauvin, Forestier, i Daan de Groot en Barone. Zij hadden 4 minuten voorsprong op vier renners, bij wie Privat en Antonin Rolland. Het grote peloton, met de gele- trui-drager Darrigade, volgde 5 min. na de kopgroep. j EUROPEES POLITIETOERNOO! Zwitserland in troosttoernooi In aansluiting op het verslag van het Europees Politie-voetbaltoernooi (zie 4e blad) geven we hieronder het programma voor de wedstrijden van hedenavond en morgenmiddag. Daar uit blijkt, dat Zwitserland (met 02) in het troosttoernooi komt en niet Oostenrijk (met 14), voor ons een onbegrijpelijke beslissing* Het programma van hedenavond op I het terrein van U.V.S. (Wassenaarse- I weg) luidt: 1 5.45 uur: Zwitserland—België j 6.55 uur: ZwedenDuitsland j 8.05 uur: FrankrijkZwitserland Morgenmiddag terrein Leidse Hout: 2.30 uur: NederlandZweden 3.40 uur: BelgiëFrankryk 4.50 uur: DuitslandNederland. DE T.T.-RACES Zijspanrijder Knebel ernstig gewond Tijdens de laatste training van de zijspannen is hedenmorgen de com binatie van de Duitsers Josef Knebel en Rolf Amfaldern bij het uitkomen van een bocht bij Manderveen over de kop geslagen en ruim 20 meter verder terecht gekomen De bestuur der, Josef Knebel, werd in zeer ern stige toestand naar het Wilhelmina- ziekenhuis te Asser overgebracht, waarschijnlijk heeft Knebel de bocht te hoog genomen en heeft daarbij de berm geraakt waardoor hij de macht over het stuur kwijt raakt. De BHW is zeker 20 meter van de weg af te recht gekomen. Knebel werd nog verder weggeslingerd terwijl Amfal dern in de droge sloot langs het cir cuit werd gesmeten Knebel overleden Naar wy nader vernemen, is de Duitse zijspanrijder Knebel ander half uur later in het Wilhelmina-zie- kenhuis te Assen aan dé opgelopen verwondingen overleden. NOTARISKLERK VERDUISTERDE 17.000 GULDEN. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft vanmorgen de 35-jarige notaris klerk B. H S. uit- Noordwijk, over eenkomstig de eis van de procureur- generaal veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaren met aftrek van voorarrest De klerk kon in de jaren 1955 en 1956 door gebrek aan controle voor ruim f 17.000 verduis teren ten nadele van cliënten van de notaris en het notariaat zelve. De rechtbank had S. tot een gevan genisstraf van twee en een half jaar met aftrek van voorarrest veroor deeld. Marktberichten LEIDEN, 28 juni, Vee Aange voerd: 2 stieren, 40 melkkoeien, 290 vette koeien, 88 varekoeien, 25 pin ken, 135 vette kaïveren. <37 r.uchi^- re kalveren, 60 vette schapen, 158 vette lammeren, overhouden», 1308 zuig- en weidelammeren 33 varkens, zeugen, 295 schrammen, 577 biggen, 1 paard, 13 geiten, totaal 3162 stuks. Notering: melkkoeien f 1000—1150; vette koeien schoon gewicht f 2.70 3.30; varekoeien f 700—950; pinken 350550; vette kalveren, levend gewicht 1.702.25; nuchtere kalve ren levend gewicht 1.30—1.50; vet te schapen ƒ90105; vette lammeren overhouders f 95 -125; zuiglammeren 7095; weidelammeren 1 5070 en 5580; drachtige zeugen ƒ300 350; schrammen 60100; biggen f 45—55. Overzicht: voor melkkoeien rustig, duur; vette koeien stroef; varekoeien stil; pinken flauw; vette kalveren zeer stroef; nuchtere kalveren sle pend; vette schapen overhouders en lammeren matig; Texelse lammeren lui; zeugen, schrammen en biggen zeer matig. Kaas Aangevoerd 61 Goudse partijen en 8 Leidse Notering; Goud se extra kwaliteit tot f 2.53, eerste kwaliteit f 2.33—2.40; tweede soort 1 2 252.32; Leidse eerste kwaliteit f 2.422.52. De nandel was lui. LEIDSCHENDAM, Eieren - Aan gevoerd 50200 kipeieren. Genoteerd werd voor 2000 eieren no 0 f 13.90 14.60; 5000 eieren no. 1 f 13.10—13.60; 8400 eieren no. 2 f 12.15—12 65; 10400 eieren no. 3 f 11 25 -11 70; 5500 eie ren no. 4 f9.80—10.20; 10500 eieren hiervan is niet niuw en werd voor no 5 f 8.408.80; 6000 eieren no. 6 7.157.30; 2400 eieren no. 7 ƒ6.30 6 40. Tevens werden verhandeld: 15 kippen 1.653.70; 10 duiven ƒ0.40 —0.55. VEUR, Groente Rijenkomkom- mers A 19—23; B 16—20; C 13—15; krom 1418; kaskomkommers A 20 —25; B 1822; C 13—15; tuinbonen 23—26; tomaten A 1230—1360; B 1090—1210; C 1110—1260; andijvie 7 14; sla 713; spinazie 25—41; pos telein 17—24; bospeen 3345; bloem kool A 27—41; B 21—27; C 13—17; aardbeien 140180 per kg; rabarber 2027; perziken 1833.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2