Ste &2id6e(2oti4a/nt - - In Algerië wordt men verhuisd Moskou stuurde scherpe nota naar Bonn Londense regering waarschuwt rokers Wervelstorm teistert Louisiana Gedwongen volksverhuizing in Algerië De groeiende Mohammedaanse solidariteit VRIJDAG 28 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14143 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w„ ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Oppassen voor kernbewapening De Sowjet-Unie heeft West-Duits- land gisteren opnieuw gewaarschuwd dat het alle hoop op een hereniging van Duitsland wel kan opgeven, in dien het met de westelijke mogend- den samenwerkt op het terrein van de kernbewapening. De waarschuwing was vervat in een scherpe nota die de sowjet-minis- ter van Buitenlandse Zaken Gromyko aan de Westduitse ambassadeur Wil helm Haas liet overhandigen. Gro myko zegt in de nota zonder omwe gen, dat „de bewapening van Wgst- Duitsland met kernwapens en de her eniging van Duitsland niet met elkaar verenigbaar zijn". De nota was een reactie op het van 23 mei daterende antwoord van Bonn op de Russische nota van 27 april. In deze nota was de Bondsrepubliek ge- Leiders Hongaarse Roode Kruis in arrest Een aantal leidende functionarissen van het Hongaarse Rode Kruis is vol gens betrouwbare zegslieden in Hon garije gearresteerd „wegens hulp aan contrarevolutionaire organisaties". De meeste gearresteerden zijn be kende medici. De arrestaties zouden begin van deze week zijn uitgevoerd. Nep Szabadsag, het Hongaarse re geringsblad, meldt dat leidende func tionarissen van het Rode Kruis door de regering „van hun post ontheven zijn". Het blad schrijft dat het Hongaar se Rode Kruis niet onpartijdig was bij de verdeling van de hulp uit het Westen, en voorrang verleende aan contrarevolutionaire organisaties zo als de organisaties van letterkundi gen en journalisten. Tsjechische geestelijken veroordeeld Acht r.k. geestelijken, paters Sa- lesianen, zijn gisteren in Ostrava, Tsjecho-Slowakije, tot gevangenis straffen, variërend van één tot vier en een half jaar veroordeeld op be schuldiging van staatsvijandige han delingen. Zij zouden gepoogd hebben de jeugd te beïnvloeden en onwettige geschriften verspreid hebben. Dit was het eerste van een reeks processen tegen een groep geestelij ken en kloosterzusters, die kort gele den begonnen is. waarschuwd, dat zij de gruwelen van een vergeldingsoorlog met kernwa pens zou riskeren, indien zij kernwa pens op haar grondgebied zou dul den. De verklaring van de regering in Bonn, dat West-Duitsland geen kern wapens heeft en er ook niet om heeft gevraagd, wordt in de nieuwe nota verworpen als „verkiezingspropa ganda" Rusland herhaalt dat West-Duits land door dood en vernietiging zou worden getroffen, indien het in oor log zou raken met de Sowjet-Unie. T erechtstellingen in Hongarije Drie Hongaren, onder wie de 25- jarige medische studente Ilona Toth, zijn terechtgesteld, aldus meldt ra- dio-Boedapest. Zij waren ter dood veroordeeld op beschuldiging van moord op een lid van de staatsveiligheidspolitie in een ziekenhuis in de Hongaarse hoofdstad in november j.l. De andere terechtgestelden zijn Ferenc Goenczi, een 26-jarige voor malige luitenant, en de 28-jarige ex- gevangene Miklós Gyoengyoesi. De drie werden in april ter dood veroordeeld in het eerste grote pro ces tegen „contra-revolutionairen"* te Boedapest. Roken en longkanker Zware sigarettenrokers, dat zijn mensen, die meer dan 25 sigaretten per dag roken, lopen vier keer zoveel kans aan longkanker te overlijden als matige rokers, personen, die min der dan 15 sigareten per dag roken. Maar lopen zware rokers een twin tigmaal zo grote kans als niet-rokers, aan deze gevreesde ziekte te overlij den, voor matige rokers is deze ver houding nog altijd 1 op 7. Aldus een rapport van de Britse Raad voor Me disch Advies. Voor het eerst in de geschiedenis ging deze medische waarschuwing uit van een regering. De Britse onder minister voor Volksgezondheid, Vaughan-Morgan, maakte deze cijfers namelijk in een gespannen luisterend Lagerhuis wereldkundig. Hij liet te vens doorschemeren, dat de Britse regering een grootscheepse campag ne tegen het roken zal beginnen. De conclusie van de Raad voor Me disch Advies zijn vervat in een rap port, dat tegelijk met de regerings verklaring in het Lagerhuis werd ge publiceerd.- Het rapport is gebaseerd op de bevindingen van diepgaand me disch onderzoek in Amerika, Enge land, Nederland, Duitsland, Finland, Noorwegen en Zwitserland. Hieruit blijkt het volgende: 1. De sterfte ten gevolge van longkanker is hoger onder rokers dan onder niet-rokers. 2. Zij is hoger onder zware rokers dan onder lichte rokers. 3. Zij is hoger onder sigaretten rokers dan onder pijprokers. 4. Zij is hoger onder hen, die voortgaan met roken, dan onder hen, die het roken opgeven, zelfs na hun 40ste jaar. Volgens het rapport is de kans van longkanker onder rokers 1 op 8, on der niet-rokers 1 op 800. De raad geeft toe, dat de medische kennis omtrent de oorzaken van longkanker nog steeds niet compleet is, maar hij is toch van oordeel: „Er Philips Young ten paleize ontvangen Donderdagmorgen werd op Huis ten Bosch de Amerikaanse ambassadeur, Philips Young, ontvangen door H. M. de Koningin ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. De aankomst op Huis ten Bosch: links de Amerikaanse ambassadeur, rechts baron Sweerts de Landas Wyborgh (kamerheer) is onomstotelijk vastgesteld, dat de voornaamste oorzaak is het roken van tabak, speciaal in de vorm van sigaretten." De sterfte ten gevolg van longkan ker onder zware rokers was 20 maal zo hoog als onder niet-rokers. Dit verschijnsel acht de raad fysiek en chemisch gezien allerminst onver klaarbaar, daar tabaksrook voorna melijk bestaat uit microscopisch klei ne olie-achtige druppeltjes, klein ge noeg om in de longen ingezogen en daar vastgehouden te worden. De beurs reageerde. De Londense effectenbeurs heeft onmiddellijk op het verslag gerea geerd. Noteringen van vijf grote ta baksmaatschappijen zakten aanzien lijk. Basis op de Koerillen De leiding van de Japanse inlich tingendienst heeft donderdag mede gedeeld, dat de Sowjet-Unie begon nen is met de aanleg, op een der zui delijke Koerillen (eilandengroep ten noorden van Japan), van een mili taire basis, die even belangrijk zou moeten worden als de Amerikaanse basis op Okinawa. De vroeger aan Japan toebehoren de Koerillen vormen een twistpunt assen *.e Sowjet-L *.ie en Japan. Ja pan heeft verleden jaar, tijdens de toen geveerde Russisch—Japanse on derhandel'. gen, om teruggave van de Koerillen verzocht. Rusland heeft dit verzoez echter afgewezen. Wat er na botsing van twee wagens overbleef Op de Zuiderzeestraatweg te Oldebroek werden woens dagavond veertien mensen gewond, van wie twee ern stig, toen een Volkswagenbusje, waarin zich tien bouw vakarbeiders bevonden, een personenwagen ramde. De botsing ontstond toen het busje, dat tussen een militaire kolonne in de richting Zwolle reed, de file trachtte te verlaten en de bestuurder de personenauto die uit te genovergestelde richting kwam niet tijdig opmerkte. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De foto toont de vernielde wagens op de plaats van de ramp. De bisschop van Haarlem zal woensdag 3 juli geen audiëntie ver lenen. Reeds 17 slachtoffers van „Audrey" De eerste wervelstorm van dit sei zoen, die de codenaam „Audrey" heeft gekregen, heeft donderdag m de Amerikaanse staat Louisiana vol gens onbevestigde berichten 17 men sen het leven gekost. Vijf mensen .zouden omgekomen zijn in het plaafsje Cameron, ten zui den van Lake Charles. In ziekenhui zen van Lake Charles worden circa 250 gewonden verpleegd. Meer dan 20.000 mensen uit de omgeving zijn met het oog op de storm naar Lake Charles overgebracht. Een schip.heeft aan de Amerikaan se kustwacht gemeld, dat een olie- boortoren in zee op ongeveer 32 km. uit de kust bij de grens van Texas en Louisiana onder het geweld van de storm bezweken is. Vijf mannen zouden in een reddingboot op drift geslagen zijn. De eerste slachtoffers van de storm waren vissers, die voor de kust van Louisiana verdronken. In Port Arthur is een hotel van negen verdiepingen ingestort. Te Cameron heeft de politie een gezin bestaande uit vader, moeder en drie kinderen gered, die zes uur lang hadden rondgedreven op het dak van hun door 't water meegesleurde huis. Een zesde lid van dit gezin wordt vermist. De orkaan, met windsnelheden tot 170 km. per uur, waait nu in de rich ting van Arkansas en Mississippi. Warm weer EXTRA BERICHT Minister Zijlstra vraagt om prijsverlaging Het is bekend, dat het streven van de regering en met name van de Minister van Economische Zaken erop gericht blijft op een zo breed mogelijk vlak tot prijsverlaging te geraken. Daaraan gehoor gevend heeft RU- TON besloten de prijzen van zyn wasmachines als volgt te verlagen: RUTON type PRS (ronde pulsator- wasmachine) ƒ258.- wordt ƒ238.- RUTON type ARS (ronde agitator wasmachine) ƒ328.- wordt ƒ298.- RUTON type ASV (vierkante agi tatorwasmachine) 420- wordt 398- RUTON geeft een go< Het hogedrukgebied, dat woensdag dat de Nederlandse huisvrouwen ze- boven Frankrijk tot ontwikkelingker met enthousiasme zullen begroe- kwam, heeft zich de afgelopen twee I ten' dagen langzaam naar het oosten ver- Uit de onrustige gebieden De laatste paar weken zijn in het diepste geheim tienduizenden mo hammedaanse gezinnen met geweld uit de onrustigste gebieden in Alge rije naar andere streken overge bracht. Dit hebben Franse militaire autori teiten in Algiers meegedeeld. Frankrijks Algerijnse begroting moet met minstens twintig miljoen gulden worden aangevuld om de ver bannen gezinnen te onderhouden. Het Par ij se avondblad France-Soir meldt dat in totaal ongeveer 300.000 Algerijnen naar andere plaatsen zijn overgebracht. Volgens de officiële Franse bekend making behoren tot de ontruimde ge bieden onder meer een deel van de streek langs de Tunesische grens waar de bevolking ervan werd ver dacht de wapensmokkelaars te hel pen, en een bosrijk gebied langs de kust ten oorden van Constantine, waar de Franse troepen moeilijk toe zicht konden houden. Nu deze gebieden ontvolkt zijn, plaatst en wordt nu boven Oostenrijk aangetroffen. Het weer in ons land wordt door dit hogedrukgebied be heerst, waarbij met zuidwestelijke wind warme lucht uit Zuid-Frankrijk naar onze omgeving word getrans porteerd. De krachtige zonnestraling is in staat de temperaturen hierin op de meeste plaatsen tot boven de 25 graden te doen oplopen. De begren zing van deze warme lucht loopt van de Azoren over Ierland en Midden- Engeland naar Zuid-Zweden. Langs deze begrenzing lopen een aantal sto ringen, die in Ierland en Schotland enige regen veroorzaken. Voor het weer in de West-Europese staten zijn deze storingen van weinig betekenis, kunnen de militairen onmiddellijk 1 Z0(jat in het weerbeeld geen veran- schieten, wanneer zij daar iemand zien, aldus de Fransen. Volgens de Franse autoriteiten is de bevolking niet ver weg gebracht. Het zou een kwestie van een kilome ter of tien zijn. De Franse regering betaalt hun nieuwe huisvesting en onderhoud. De gezinnen mochten alle bij elkaar blijven. dering komt. Morgen is het opnieuw zonnig en warm, waarbij mogelijk in het zuidoosten van het land de temperaturen de 30 graden over schrijden. De wind heeft daarbij de neiging naar zuidelijke tot zuidoos telijke richtingen te draaien. Langs de kust valt echter tijdelijk zeewind binnen. Advertentie Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Onze kaart laat zien hoe de mo hammedaanse volken, in totaal onge veer 400 miljoen zielen, over de we reld zijn verdeeld. Bijna 20% van de bevolking van Azië en ongeveer 35% van de bevolking van Afrika zijn mo hammedanen. Het merendeel van de onafhanke lijke mohammedaanse landen zijn voormalige koloniën. Men bemerkt, dat ook de Sovjetunie talrijke gebie den omvat welke in hoofdzaak door mohammedanen zijn bewoond. In toenemende mate kan men uitin gen van mohammedaanse solidariteit vaststellen. Op de mohammedaanse conferenties welke van tijd tot tijd worden gehouden, wordt steeds ge pleit voor het vormen van een mo hammedaans blok waarbinnen de mohammedaanse landen zowel op politiek als economisch gebied zo nauw mogelijk moesten samenwer ken. Op de agenda van deze confe renties ontbreken ook nooit de mo ties waarin wordt gezegd, dat een aanval op een mohammedaans land dient te worden beschouwd als een aanval op de ganse mohammedaanse wereld. Men zal goed doen die mo hammedaanse solidariteit niet te overschatten, maar onderschatten moet men haar evenmin. HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 15.15 uur). AANHOUDEND ZONNIG. Zonnig, droog en warm tot zeer warm. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen, i maar aan de kust tijdelijk zee- wind. 29 Juni zon op 4.25; onder 21.06; maan op 6.35; onder 21.51. Hoogwatersta nden 29 Juni v.m. 4.10; n.m. 4.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA regen 20 C. onbew. 20 geheel bew. 18 regen 19 licht bew. 27 onbew. 22 onbew. 22 onbew. 26 onbew. 30 onbew. 25 licht bew. 24 zwaar bew. 20 onbew. 25 licht bew. 20 onbew. 22 onbew. 23 onbew. 24 onbew. 20 licht bew. 23 zwaar bew. 27 licht bew. 26 onbew. 29 Korreltje De dingen, die de mensen willen weten, zijn gewoonlijk de dingen waar ze niets mee te maken hebben.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1