JUft In zon, zweet en stof nam de 44e Tour de France n aanvang DARRIGADE WINNAAR IN DE SPRINT, Wim van Est en Daan de Grnnt in le rij HONIG Arie v. Wetten onderging de vuur doop en was meteen de zondebok kippensoep Slecht begin derT.T. VRIJDAG 28 1UNI 1957 DB LEIDSE COURANT PAGINA 11 Uitslagen en klassementen Fransen hadden op de eerste dag drie uitvallers (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) GRANVILLE, 27 juni. Granville, het pittoresque stadje aan de rotskust van Normandië was donderdagavond als in een feestroes. Voor de eerste keer in zijn geschiedenis fungeerde het als étappe plaats van de tour en onmiddellijk be leefde het een Franse triomf. André Bar- rigade, de bekwaamste sprinter van de Franse nationale formatie, won namelijk op knappe wijze het bijzonder enerveren de eindgevecht, dat door een kopgroep van negen renners op de zacht glooiende helling naar de finish werd ingezet. Een gevecht, waarin de Fransman de vrijwel even snelle Spanjaard Miguel Poblet als voornaamste tegenstander had: het ver schil tussen hen was bij de eindstrijd nauwelijks een halve lengte. De Neder landers hebben in de slotfase de strijd niet beslissend kunnen beïnvloeden, hoe wel zij in de kopgroep door twee ren ners waren vertegenwoordigd: Wim van Est en Daan de Groot. De rouleur uit St. Willebrord klasseerde zich als vijfde achter de Franse regionaal Thomin en de Italiaan Nencini. Daan de Groot ein digde als achtste. De kennelijke opzet van Pellenaars een goede plaats in de ploegenrangschikking werd op deze eerste dag dus gerealiseerd. Zonnige start De 44e ronde van Frankrijk is onder voortreffelijke omstandigheden begonnen. De gehele dag scheen uit de strakblauwe hemel een felle zon, terwijl de wind kracht te zwak was om voor de renners een handicap van betekenis te kunnen zijn. De officieuze start op de feestelijk versierde Cours Franklin Roosevelt, waar zich vrijwel de gehele bevolking van Nantes had verzameld, verliep geheel volgens protocol. Darrigade heeft de eerste étappe van de tour gewonnen. Hier gaat hij over de streep In Granville, gevolgd door Schellenberg, Wim van Est en Nencini. (Telefoto) Achtereenvolgens werden de reginale ploegen van lie de France Frankrijk zuid west, noordoost centr., Frankrijk zuidoost, noordoost centraal, Frankrijk zuidoost, Frankrijk west en de nationale équipes van Zwitserland, Luxemburg, Spanje, Nederland, Italië, België en Frankrijk aan de geestdriftige toeschouwers voor gesteld, werden de Belg Stan Ockers en de heer Charles Joly (oud-adjudant directeur van de tour) gedurende een minuut van welhaast onvoorstelbare stilte plechtig herdacht en de Franse vlag door de burgemeester van Nantes gehesen, alvorens de rit door de straten vol juichende toeschouwers naar de plaats van de officiële start „La Close" op de weg naar Rennes begon. Prëcies volgens het tijdschema, om 10 minuten over half twaalf, gaf de directeur van 's wereld grootste wieier- evenement, Jacques Goddet, ten slotte het teken voor de officiële start: het was het moment, waarop vooral de Ne derlandse debutanten, beduusd door de ceremonie die aan de rit vooraf gingen, vol ongeduld hadden gewacht. Nederlanders actief De strijd ontwikkelde zich reeds spoe dig in de eerste étappe naar Granville, een 204 kilometer lange rit over voor treffelijke wegen. Zij werd ingeleid door Nederlandse renners. Na 12 km. sprong Wim van Est uit het peloton weg en kreeg assistentie van De Groot. De Spaanse favoriet Miguel Poblet, Stablin ski van .de Franse nationale ploeg en de Italiaan Padovan sprongen onmiddel lijk naar zijn wiel en kort daarna voeg de ook de debutant Van Wetten zich bij Van Est. Deze ogenschijnlijk on schuldige aanval zou de gehele verdere étappe karakteriseren. Want de kop groep, waaruit Van Wetten spoedig door pech terugviel hij moest een wiel verwisselen en kon later slechts dank zij de assistentie van De Jongh, Kersten, Stolker, Van der Pluym en Piet van Est, weer het peloton bereiken werd snel uitgebreid tot elf renners. Het wa ren behalve Wim van Est, Dc Groot, Poblet, Stablinski en Padovan, de Zwit ser Schellenberg, de winnaar van de Giro, Nencini, de Franse nationalen Dar rigade en Mahé en Morvan, Thonin en Leber van de regionale westploeg. Beslissende voorsprong De kopgroep bouwde snel een beslis sende voorsprong op. Na 22 kilometer was het verschil enkele honderden' me ters, na 28 kilometers een halve minuut en in Nozay, na 34 km., reeds 1 min. en 15 sec. Het tempo was in deze fase vaak zeer hoog en daardoor kreeg de strijd op de geaccidenteerde wegen een monotoon karakter. Want de aanval van de elf vluchtelingen werd niet door het peloton gesteund. De verschillen wer den dan ook steeds duidelijker: bü de eerste ravitaillering in Bain-de-Bretagne (71 km.), een der hoogtepunten in deze étappe, had de groep een voorsprong van 2j^ minuut en na 84 km. volgde het peloton op drie min. en 45 sec. Het was de grootste marge in deze rit. Op de pas herstelde wegen voor St. Aubin-d'Aubigne (121,5 km), waar het asfalt onder de felle zonnestralen was gesmolten, moesten de uitstekend samenwerkende aanvallers het tempo vertragen en bovendien reageerde het peloton eindelijk op de vroeg ingezette vlucht. De grote groep splitste zich en drie renners (Jean Bobet, Suarez en Janssens) bij wie zich kort daarna o.a. Forestier aansloot, zetten een tegenaan val in. Later bereikten ook Piet de Jongh en Gerrit Voorting, in gezelschap van De Bruyne, met een prachtige sprong deze tweede groep. Het effect was, dat de triomfrit van de kopgroep door de juichende steden en over de beboste heuvels van Bretagne minder feestelijk werd. Le Ber, gehandicapt door een opspelende maag, kon het tempo van de opgejaagde ploeg niet meer volhou den. Hij viel terug.en arriveerde ten slotte met een achterstand van ruim een half uur op Darrigade in Granville. Hij werd evenals zijn ploeggenoten Bar- botin en Cerfentan, door de wedstrijd leiding uit de strijd genomen. Ook Frangois Mahé handhaafde zich niet: na 167 km. kreeg hij een lekke band. De pil werd voor hem verguld, want de Franse nationaal kreeg de prijs voor de meest onfortuinlijke renner. Slotfase In de slotfase leek de strijd zich op windend te zullen ontwikkelen. Miguel Poblet, de snelle klimmer en rappe sprinter, verloor op een der heuvels voor Avranches, 28 km. voor de finish, het contact met de kopgroep. De Spanjaard werkte zijn achter stand echter weer snel weg en werd daardoor een der belangrijkste kandi daten voor de étappezege. Op de lange weg naar de eindstreep demarreerde hij, geheel rechts van de weg, inderdaad krachtig. Maar André Darrigade, fel sprintend op het linker gedeelte, kon zich naast hem handhaven. En met en kele forse rukken verzekerde de Frans MpontAudemer sm&vztwttrmc*. Elbeufi ^RcnUl'BfêQue 333 3 ==pgr^-. EI 3 1/ 1 13i. km man zich tenslotte van de flinke geld- premies, de gele trui en de zoenen van Yvette Horner, die de karavaan ook dit jaar weer vergezelt. Wim van Est be reikte de streep vrijwel gelijktijdig met Nencini. Aanvankelijk werd hem de vierde plaats toegewezen, maar na be studering van de finishfoto corrigeerde de jury deze uitspraak. Daan de Groot, die deze lange vlucht voortreffelijk had gereden, beïnvloedde de slotfase geen moment: hij werd achtste. De prestaties van de overige Neder landers waren eveneens bevredigend. Piet de Jongh (21e) klasseerde zich als eerste van het peloton voor Gerrit Voor ting. Wagtmans een zeer rustige koers werd in dezelfde tijd 60e. Van der Pluym 77e, Stolker 79e, Piet van Est 82e, Van Wetten 91 en Kersten 97e arriveerden met iets grotere verschillen. In het algemeen ploegenklassement neemt Nederland na de eerste étappe de derde plaats in met een geringe achterstand op Frankrijk Nationaal en Italië. De verliezers waren de Luxemburgse en de Belgische équipe. De Belgen heb ben in deze rit geen moment initiatief getoond; mogelijk verzamelen zij him krachten voor de étappe naar Char leroi. De gemengde Luxemburgse ploeg was evenmin actief. Charly Gaul (54e) in de vlakke étappes een „gewone" renner was met een achterstand van 1 min. 38 sec. op Darrigade, nog de best geplaatste van deze ploeg. De uitslag van de eerste étappe van de ronde van Frankrijk van Nantes naar Granville over 204 km. luidt: 1. Darrigade (Fr.) 4.56.18 met boni ficatie 4.55.18; 2. Poblet (Sp.) 4.56.18 met bonificatie 4.55.48; 3. Thomin (Fr. West) 4.56.18; 4. Nencini (It.); 5. Wim van Est (Ned.)6. Schellenberg (Zwit serland) 7. Padovan (It.)8. De Groot (Ned.); 9. Stablinsky (Fr.), allen z.t.; 10. Ferlenghi (It.) 4.56.26; 11. Holen- weger (Zw.)12. Forestier (Fr.)13. Privat (Fr.) allen z.t.; 14. Dupré (Zuid west) 4.57.49; 15. Baffi (Italië)16. Picot (West); 17. Bober (lie de France); 18. Quehoille (Zuidwest); 19. Bouvet (Fr.); 20. Pipelin (West) allen z.t.; 21. De Jongh (Ned.) 4.57.56; 22. Voorting (Ned.) z.t.; 60. Wout Wagtmans 4.57.56; 77. Van der Pluym 5.04.40; 79. Stolker 5.05.51; 82. Piet van Est 5.06.02; 91. Van Wetten 5.06.12; 97. Kersten z.t. Het ploegenklassement luidt: 1. Frankrijk 14.48.02; 2. Italië 14.49.02; 3 Nederland (Wim van Est, De Groot en De Jongh) 14.50.32; 4. Zwitserland 14.50.40; 5. Spanje 14.51.40; 6. Frankrijk West 14.51.56; 7. Frankrijk Zuidwest 14.53.24; 8. Ile de France 14.53.41; 9. ex aequo Frankrij-k noord oost centraal, Frankrijk zuid oost en België 14.53.48; 12. gemengde Luxemburgse ploeg 14.56.57. De prijs voor de meest strijdlustigste renner is toegewezen aan Nencini. De renners Elena, Faure en Muysenq van de Franse zuidoostploeg arriveerden 44 seconden na de toegestane limiet van 8 procent te Granville. Daar zij even wel tegen het einde van de rit door het publiek gehinderd waren, verkre gen zij toch toestemming om vandaag in de tweede étappe te starten. De volgende renners werden wegens het overschrijden van de tijdslimiet ge ëlimineerd: Barbotin (8 min. 59 sec.), Le Ber (9 min. 1 sec.), Carfentan (15 min. 58 sec.). Deze drie renners behoor den tot de Franse westploeg. De prijs voor de grootste pechvogel werd toegekend aan Franggois Mahé (Frankrijk) Deze foto laat zien hoe Wout Wagtmans (1.) en de tourwinnaar van vorig jaar, Roger Walkowlak, r.) In de permanence dokter Dumas assisteerden door in Nan tes de maat te nemen van de Franse kampioen Valentin Huot CRICKET NEDERLAND—WEST INDIë De cricket-wedstrijd tussen Nederland en West Indië. gisteren in Haarlem ge speeld, is met 185 runs door West-In- dië gewonnen. De totaal-scores luiden: West-Indië 308 out en Nederland 123 all out. een soep voor fijnproevers 48 cent per zakje In hotel de Casino in Jul- louville, een klein maar heerlijk plaatsje aan de glin sterende branding van het kanaal, op acht kilometer van Granville, had de Ne derlandse ploeg voor deze eerste tournacht onderdak gekregen. Samen met de ploegen van Ile de France en Frankrijk Zuid Oost brachten de Nederlanders de nodige drukte in het hotel, dat anders alleen bevolkt wordt door rustige badgas ten. De grote biljartzaal was door de masseur in beslag genomen en de leren club fauteuils in de lounge waren twee per man bezet door Pellenaars en zijn jon gens. Eén van de Nederlandse knapen zat er met een wit, ongelukkig gezicht bij. Arie van Wetten, de debutant uit Noordwijkerhout, zal, zo oud als hij wordt, nooit deze eer ste tourdag vergeten. Toen hij midden in zijn eerste aanval ineens zijn pedalen niet meer soepel kon rond- krijgen, was hij, in de ver onderstelling dat zijn ver snellingsapparaat niet meer functioneerde, afgestapt en had hij om een nieuw wiel gevraagd. Hij kreeg zijn wiel en hij zette de koers voort, maar een prachtige kans voor Nederland ging door deze manoeuvre verloren. Van Wetten was op het moment dat hij afstapte namelijk juist het kopgroepje van Van Est en De Groot komen verster ken, waarmee Neaerland als enige ploeg drie man vooraan had zitten. Dit had, aangenomen, dat Van Wetten het tempo van de elf vluchtelingen met Wim van Est en Daan ae Groot had kunnen volgen, een eer ste plaats in het ploegenklas sement kunnen opleveren. En dat dat niet geoeurd" door een wat overhaast be slui» van een der nieuwe lingen. zat de ploeg danig dwars en het allerergste voor Van Wetten was wel, dat Pellenaars en de andere jongens er in de grond van hun hart niets van geloof den. dat er iets met ziyi de- raiheur niet :u o*dc was ge weest. Pellenaars maakte hem dui dehjk, dat hij in zo'n geval nooit dadelijk moet afstap pen. „Man, je kett'ng was misschien even strak korucn niet ontevreden over de ver richtingen van zijn jongens, maar hij bekeek de zaken al of niet uit taktische over wegingen nogal filosofisch. „Ik heb de jongens gezegd, dat wij vandaag maar eens moesten kijken wat erin zat, je rijdt maar een eind weg, zo gek gegaan. Jammer, dat wij niet met drie man voor aan konden blijven, maar goeddaar wil ik ook eigenlijk niet meer over pra ten. De zaak is nauwelijks begonnen en we moeten nu maar rustig afwachten wat er komt. Als er mogelijkhe den in zitten, komen ze er vanzelf wel uit". Ik zat lekker. De Noorwijkerhouter miste de boot door alleen te denken en niet te fietsen te staan, aan dat apparaat van jou mankeerde nieis". „Ik dacht het", was de te genwerping van Van Wetter., die er heel stil en wit bij zal. „Je meet niet denken, je moet fietsen en als Je had doorgetrapt had je zelf kun nen zien, dat die fiets van jou piekfijn in orde was". Arie van Wetten zei niets meer, maar aan zijn gezicht te zien was hij het liefst maar hard weggelopen. Het duurde overigens nitt zo heel lang of de lucht was weer geheel opgeklaard in het kamp van de oranje trui en Met de massage en de stevige maaltijd, die daarop volgde leek alle teleurstel ling weggewTeven en weg geslikt en ook <?a lange Van Wetten kon weer met opti misme over de komende da gen praten. Pellenaars was uiteraard die hem de vijfde plaats had opgeleverd. „Ik weet eigen lijk zelf niet, waarom ik zo vroeg demarreerde, maar toen ik zag dat ik lekker zat, ben ik er tussenuit gegaan. Die Spanjaard Poblet heeft zeker gelijk aangevoeld, dat het menens was, want hij pakte dadelijk mijn wiel en ook Stablinski ging mee. De anderen en Daan de Groot kwamen daarna". Wim dronk achter elkaar twee flessen melk leeg en vervolgde zijn verhaal: „in eens zag ik Van Wetten ko men en toen ben ik hem gaan halen. Toen we goed en wel samen bij de kop zaten, was hij ineens weg, ik begreep er geen steek van. We heb ben verder goed gereden. Daan en ik, maar op het laatste stuk kreeg ik toch wel erg veel last van de warm te". Ook Daan de Groot klaagde over de warmte. „Ik was nog niet anders gewend ge weest dan regen en kou". We zijn er nog niet aan ge wend", zei de Amsterdam mer, die er maar niet over uit kon, dat Darrigade geen meter kop had gedaan. „Moed houden en pap eten", was het commentaar van de rustige Piet van Est, een keiharde jongen, die ook heel wat had „afgezien" naar hij zei, maar die nu eenmaal geen type is, die er lang over praat. „Ik heb op het laatst al mijn suikerklontjes in mijn drinken gegooid, want eten kun je met deze tempera tuur toch niet", zei hij. Van de beide andere de butanten was Piet de Jongh het best te spreken. Het was hem ondanks de zon en de sóms venijnige klimmetjes in het parcours nogal mee gevallen en het winnen van de sprint van het peloton heeft hem het nodige zelf vertrouwen voor de komen de dagen geschonken. „Na Avranches was ik gemak kelijk gaan draaien en toen ik Keteleer het sprintje voor zijn makker De Bruyne zag aantrekken, pakte ik het wiel van De Bruyne en daar gingen we". Jaap Kersten werd stevig onderhanden genomen door verzorger „papa" Guerlache. Hij had onderweg last van kramp in beide kuiten ge kregen en dat had zijn eerste touretappe extra zwaar ge maakt. Maar de masseur had de harde plekken al gauw uit de spieren van de Lim burger gewreven en zo kon de gehele Nederlandse ploeg weer fit aantreden voor de tweede etappe naar Caen, want ook de routiniers Wagt mans en Voorting kwamen de eerste schermutselingen in goede welstand door. Lomas en Ubbiali bij de training gewond Voor Bill Lomas is het TT-avontuur gisteren beëindigd. De sympathieke En gelse coureur geraakte tijdens de trai ning in de 500 cc klasse in een der boch ten van het circuit met zijn Guzzi aan het slingeren en vloog aan de linker kant van de weg tegen een stroobaal. Lomas schoot door de lucht en kwam in de droge greppel langs het circuit terecht, waar hij bewusteloos bleef lig gen. Toen medische hulp aanwezig was, kwam de Engelsman weer bij. maar hij werd in een ziekenauto naar het Wil- helmina Gasthuis in Assen vervoerd omdat de dokter vreesde, dat hij bij zijn val een schedelbasisfractuur en een shock had opgelopen. Lomas was sinds een ongeluk in Imo- la in het begin van dit jaar, waarbij hij een ernstige schouderblessure opliep, niet meer actief geweest.' In Assen deed hij weer voor het eerste aan de trai ning mee. Ook Ubbiali ernstig gewond. Een tweede ongeluk gebeurde in de 125 cc klasse toen de remmen van de motor van Ubbiali geblokkeerd raak ten. De M.V. van de Italiaan vloog in brand. De coureur schoot over de weg en kwam aan de linkerkant van het cir cuit terecht, terwijl zijn motor aan de andere zijde brandend bleef liggen. De Italiaan liep een ernstige shock op en werd eveneens naar het Wilhelmina Gasthuis te Assen overgebracht. VOETBAL DE KWESTIE SAL. In de algemene vergadering van de A.V.C. Ajax, donderdagavond in het Ajax-stadion in Amsterdam gehouden, is met algemene stemmen de navolgen de motie aangenomen: „De leden van de AVC Ajax. in jaar lijkse algemene vergadering bijeen zijn de. van de uiteenzetting door de voor zitter in de „zaal Sal", kennis genomen hebbende, diep verontwaardigd over het aan het bestuur, dun aan de gehele vereniging, van de zijde van de KNVB began eonrecht en belediging, keurt de door het bestuur genomen stappen om via de rechter eerherstel te verkrijgen goed. De vergadering, eensgezind aan de zijde van het bestuur staande, spreekt haar volle vertrouwen uit in het be stuursbeleid en gaat over tot de orde van de dag" Morgenavond speelt ASC de beslis singswedstrijd tegen Rijswijk om een plaats in de 3e klasse KNVB. Deze wed strijd wordt te 6.30 uur gespeeld op het terrein van Blauw Zwart aan de Kat- wijkse weg t.o. Duinrel te Wassenaar. ASC speelt als volgt: Doel J. Spoor; achter: Th. van Daa- len. A. Wolterink; midden: P. Dubbelaar, A. van Duuren, Th. Lasander; voor: C. v. d. Waals,e G. Spiering, R. Brard, H. Vreeken, J. Lolkes de Beer. 1 joen mensen de Ronde passé - Soms huurt men spe ciaal een vlieg ruig om de Ronde maargoed le kunnen zien Tijdenshet passeren kg Ronde krijgen de kaderen op school TijdensdeRonde heeft Frankrijk nog nooileen regeringscrisis gekend Boms wont deiraang Crr.r'Ro-:Mr*l,vrr»p.y. seren laai een slad soms het trottoirweg- breken

Leidse Courant | 1957 | | pagina 13