SPOOK-KANO „Landbouw is 'n zorgenkind" zegt minister Mansholt Prof. mr. Oud „Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau" Vriendschapsverdrag en processievrijheid AGFA ISOPAN ISS smalfilms. Vl'i i AG 28 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Tweede Kamer over pachtwet Enkele verbeteringen niet in hand van boer De Tweede Kamer ia er ook flater- middag nog niet in geslaagd klaar te komen met de nieuwe regeling voor de pacht. De ministers kwamen gistermid dag toe aan de antwooorden. De Mi nister van Justitie, minister Samkal- den, bepaalde zich tot de louter Juri dische zijde van de vraagstukken. Zeer uitgebreid antwoordde de minis ter over het vraagstuk van de ver plichte registratie van de pachtover eenkomst. De vraag was gesteld of ter versteviging van het recht van de pachter de pacht dient te worden erkend als een zakelijk recht. Ver plichte registratie zou de enige op lossing zijn. De minister- betoogde echter: Wat zou de sanctie moeten zijn bij het nalaten van de registratie. De minis ter achtte de tijd nog niet gekomen om de pachtovereenkomsten bij te laten schrijven in openbare registers. De samenstelling van de centrale grondkamer was ook een onderwerp van bespreking geweest. De minister toonde geen bezwaar tegen de gedach te de kamer te vormen zoals in het oorspronkelijke ontwerp was ge steld uit drie juristen en twee des kundigen. Volkstuinen vallen niet onder de pachtovereenkomst. De mi nister achtte het echter niet noodza- Aetherklanken ZATERDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S VPRO: 17.00 Voor de kinderen. KRO: 20.00 Nat.progr. 20.10 Journ. en weeroverz. 20.25 Marionettenthea ter. 21.00 Cabaret. 22.30 NTS: TT- races 1957. 22.45—23.45 NTS: Eurovi sie: Rep. Song Festival te Venetië. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 20.01—24.00 NATIONAAL PROGRAMMA 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muz. 7.45 Morgengebed en li- turg.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Hoogmis. 9.30 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 Gram. 9.55 Voor de kleu ters. 10.10 TT-races. 10.30 Ben je zes tig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 TT- races. 12.00 Middagklok—noodklok. 12 03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.45 TT-races. 13.00 Nieuws en kath.nieuws. 13.20 Amus.muz. 13.50 Gram. 14.00 TT-ra ces. 14.15 „Dit is leven", caus. 14.30 Accord.ork. 14.50 Kamerkoor. 15.10 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 15.40 TT-races. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.00 TT-races. 17.10 Mu sette ork. en soliste. 17.30 Lichte muz. 17.50 TT-races. 18.00 Instr.trlo. 18.15 Tenniskamp. 18.25 Jazzmuz. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 com mentaar op het nieuws. 19.15 Holland Festival 1957: Residentie ork. 20.00 Nieuws. 20.05 Felicitatie door prof. mr. I. A. Diepenhoorst. 2i.l0 Feest- progr. 21.30 Sport. 21.45 Latijns-Zuid- amerikaanse muz. 22.05 Menselijke verhoudingen, klankb. 22.25 Kon. Luchtmacht Kapel. 23.00 Nieuws. 23.15 Cabaret. 23.50—24.00 Dagslui ting. HILVERSUM II. 296 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 NATIONAAL PROGRAMMA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Pro- menade-ork. 10.50 Buitenl.weekoverz. 11.05 Gram. 11.15 Wat doe je voor de kost. 11.35 Sopr. en clavecimbel. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. me ed. 12.33 Nieuwe gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Vara-Varia. 13.2C Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Nieuwe gram. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Da meskoor. 15.15 Mensen en hectares, caus. 15.30 Holland Festival 1957: Ra- diophilharm.ork. 16.10 Gram. 16.55 Vakantietips. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Hawaiian muz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei.! Een en ander over de 15 landen, aan gesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Pas separtout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. 20.0024.00 Nationaal programma: Zie Hilversum I. Landbouw een zorgenkind. Minister Mansholt kwam vervol gens aan het woord ter bespreking van de landbouwkundige toetsing en de prysbeheersing. De minister zei, dat door het verschi' in de ontwikke ling van de landbouw en de industrie de landbouw een zorgenkind is. Op allerlei wijze wordt hiermede reke ning gehouden. In ons land is de be volking bereid zich beperkingen op te leggen ora de landbouw een deel te geven in de algemene welvaart. Dit moet niet worden gezien als steun al leen, maar als een onderdeel, passend in het beleid van de volkshuisvesting. Alles moet worden gedaan om tot een gezonde landbouw te komen. Niets mag worden nagelaten om tot een hogere product! en arbeidspro ductiviteit te komen. Er is echter 'n aantal externe omstandigheden, die het bereiken van betere bedryfvor- men belemmeren en die niet in de hand van de boer liggen. Hier ligt 'n taak van de overheid. Wat de pachtwetgeving betreft staat Nederland niet achter bij het buiten land. Anderzijds, aldus minister Mans holt, is er geen reden voor zelfver- genoegzaamheid. Moeilijk proces. In de pachtwet dienen niet alleen de rechtsverhoudingen te worden ge regeld, maar deze wet moet tevens helpen betere productieomstandighe den te scheppen. Dit is een moeilijk proces, dat tientallen jaren zal duren. Een pachtwet mag niet centralis tisch zijn. Volgens het huidige ont werp vinden landbouwkundige toet sing en in mindere mate de prijsrege ling via de gedecentraliseerde orga nen een juiste uitvoering. De minis ter zei in antwoord op opmerkingen, dat het essentieel is voorwaarden op te nemen in de pachtwet voor goed keuring door de grondkamer van pachtovereenkomsten. Wij mogen niet terugglijden in oude toestanden met versnipperde bedrijven. De wet kent echter artikelen, die voldoende soepel zijn om aan allerlei omstan digheden tegemoet te komen. Samenvattend zei de minister, dat de landbouwkundige toetsing ten aanzien van familieverhoudingen niet zal plaatsvinden bij overdracht van het gehele bedrijf, en bij overdracht van los land alleen ten aanzien van de verkaveling en niet t.a.v. de groot te en neveninkomsten. Vrijdagmiddag om een uur zal de minister zijn rede voortzetten na nog over de 40 amendementen overleg gepleegd te hebben. 40 Jaar na intrede in Parlement Prof. mr P. J. Oud, voorzitter van de V.V.D.-fractie ln de Tweede Ka mer, is onderscheiden met het Groot kruis in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen zijn hem gistermid dag tijdens een receptie in het ge bouw van de Tweede Kamer ter ge legenheid van het feit, dat hij 40 jaar geleden zijn intrede in het parlement deed, door de vice-premier en minis ter van binnenlandse zaken, bezits vorming en P.B.O. mr A. A. M Struycken, uitgereikt Vele oud-Kamerleden en oud-minis. ters, leden van de huidige Tweede Kamer ende ministers Mansholt, Al- gera, Samkalden, Staf, Helders en Witte waren in de rookzaal van het Tweede-Kamergebouw aanwezig, toen minister Struycken deze hoge onderscheiding voor prof. Oud be kendmaakte. Hij deed dit aan het einde van een toespraak, waarin hij herinnerde aan het „wijze besluit" van de kiesgerech tigden in den Helder van 40 jaar ge leden om de heer Oud tot Kamerlid te kiezen. Minister Struycken zeide, dat het'voorvele Kamerleden een voudig is een overzicht te geven van hun activiteiten. „Dit geldt niet voor prof. Oud, wiens werk een ontelbaar aantal onderwerpen heeft gekend". En elk onderwerp, zo ging mr Struycken verder, werd volledig door prof. Oud beheerst. „Zijn stelling is: als je iets doet, doe het dan goed, lever geen, half werk". De minister herinnerde hierbij aan het eerste optreden van prof. Oud in de Tweede Kamer, waarbij deze het regeringsstandpunt verdedigde bij het wetsontwerp voor een centraal testamenten-register. „De bewinds man, die het had ingediend, kon niet veel meer doen dan zich aansluiten bij de woorden van het Kamerlid Oud". Onder grote vrolijkheid van de Aanwezigen zeide mr Struycken voorts, dat echter prof. Oud niet al tijd de zijde van de regering heeft ge kozen en zich vele keren integendeel een fel tegenstander toonde. Prof. Oud, aldus minister Struycken, heeft altijd een rol op het eerste plan ge speeld, niet alleen in de Kamer, maar ook elders, als minister van fi nanciën onder moeilijke omstandighe. den en als burgemeester van Rotter dam. „De regering huldigt een die naar van de samenleving, een be kwame parlementariër en een veel zijdig politicus met een grote kennis van ons staatsrecht". Na minister Struycken werd prof. Oud, wiens echtgenote in verband met haar gezondheidstoestand de hul diging niet kon bijwonen, namens de leden van de Tweede Kamer toege- sproken door de voorzitter, mr L. G. Kortenhorst. Hij wees op de geest van saamhorigheid, die onder de Ka-1 merleden leeft en die het mogelijk maakt, dat de politieke geschillen de spontane bijeenkomst tot huldiging van de heer Oud niet heeft verhin derd. Spr. noemde prof. Oud „een van de besten onder ons, zonder wie het politieke leven zeker zou verar men". In zijn antwoord sprak prof. Oud zijn dank uit aan H. M. de Koningin voor de hem verleende onderschei ding en aan de regering, die zoals mr Kortenhorst had medegedeeld; het initiatief heeft genomen tot de huldiging. Ook prof. Oud herinnerde in zijn antwoordrede aan het verleden. Hij wees daarbij op de belangrijkheid van het parlementaire werk en zeide: „Er zyn wel mensen, die het parle ment aanvallen, ook nu. Ik waar schuw hen altijd: wanneer gij het ge zag van het parlement ondermijnt, ondermijnt gij uw eigen volksin vloed". „Hoe het in de toekomst zal gaan", aldus besloot prof. Oud, „we ten wij niet. Eén ding weten wij wél, i&t een gezonde volksinvloed be- uraard zal blijven. Het Nederlandse Volk ral nooit moeten vergeten, wat het als vrij volk in de Staten-Gene- raal heeft ontvangen". VERPLICHTSTELLING BEDRIJFS PENSIOENFONDS VOOR DE BETONWARENINDUSTRIE. Op verzoek van de organisaties van werkgevers en werknemers in de be- tonwaren industrie heeft de staatsse cretaris van sociale zaken op grond van de wet betreffende verplichte' deelneming in een bedrijfspensioen fonds met ingang van 1 juli 1957 voor de werknemers van 19 tot en met 64 Jaar, werkzaam in deze bedrijfs tak, het deelnemen in het bedrijfs pensioenfonds voor de betonwaren- industrie verplicht gesteld. In dit te Amsterdam gevestigde pensioenfonds zullen vermoedelijk ongeveer 7000 werknemers deelne men. Het aantal bedrij fspensioenfondsen, waarin de deelneming krachtens ge noemde wet verplicht is gesteld, is hierdoor gestegen tot 24. GEMEENTE HAARLEM KOOPT HOTEL. Gistermiddag is namens de ge meente Haarlem tijdens een openbare verkoping het gebouw op het Sta tionsplein waarin gevestigd is ge weest het hotel en café-restaurant „Royal" voor een prijs van 160.200 gekocht. Het gebouw is ver kocht voor de toekomstige reorgani satie van het Stationsplein. De ge meente is reeds in het bezit van een vroegere fabriek van J .J. Beynes. De „zwervende" woningzoekenden Bescherming door nieuwe richtlijnen De minister van maatschappelijk werk heeft nieuwe richtlijnen vast gesteld voor de vergunningverlening en de vordering van woonruimte. Een van de voornaamste wijzigingen houdt in ,dat burgemeester en wet houders, in geval van wonlngruil, aan een niet-ingezetene, een vergunning niet zullen mogen weigeren indien het om een passende woonruimte gaat. De bedoeling van deze nieuwe be paling is, dat door b. en w. in be ginsel aan woningruil wordt medege. werkt en dat zulks alleen in die ge vallen niet geschiedt, waar de doel matige verdeling van de woonruimte in het gedrang zal komen. Voorts is bepaald, dat, indien geen gemeente bereid is aanspraken op woonruimte te erkennen, gedeputeerde staten een gemeente kunnen aanwijzen, welke volgens de geldende normen een ver gunning zal verlenen. Op grond van dit artikel zijn in de toekomst dus ook de belangen van de „zwervende" woningzoekenden, d.w.z. degenen die om welke reden dan ook van de ene gemeente naar de andere worden verwezen, doch praktisch nergens erkenning kunnen krijgen, beschermd, doordat gedepu teerden in geval van meer provincies de minister van maatschappelijk werk) als beroepsorgaan zijn inge schakeld. Bij opvolging in functie zal wor den bevorderd, dat de in het belang van de dienstuitoefening noodzakelij ke woonruimte voor de betrokken ambtenaar onmiddellijk beschikbaar wordt gesteld. Ten opzichte van de geldende be paling voor ambtenaren houdt het nieuwe voorschrift de beperking in, dat deze faciliteit slechts geldt in ge val van opvolging in functie en dat de gemeente ook andere woonruimte dan de verlaten woning ter beschik king kan stellen. Wel wordt duidelijk gesteld, dat het rijksbelang eist, dat de uitvoering van een rijksdienst niet verstoord mag worden, doordat de opvolger van de vertrekkende ambtenaar niet in de standplaats zou kunnen wonen. De nieuwe richtlijnen, welke zijn opgenomen in de staatscourant van vaijdaag treden op 1 juli in werking. Hoofdbedrijfschap detailhandel Winkels niet tot tien uur open in Sinterklaastijd Het ontwerp-schrijven bestemd voor de vaste commissie voor de [middenstand uit de Tweede Kamer, fwaarin het bestuur van het hoofdbe drijfschap detailhandel zijn advies geeft voor het ontwerp van de wet tot wijziging van de winkelsluiting swet 1951 heeft in een openbare ver gadering van dit hoofdbedrijfschap een langdurige discussie uitgelokt. Een commissie had dit ontwerp- schrijven voorbereid. In dit ontwerp stónd o.m., dat bij een meerderheid V.an de commissie niet de indruk be stónd dat er onder de huidige om standigheden behoefte ts om op de dagen voor Sinterklaas de winkel sluitingstijd van negen uur op tien uur *s avonds te stellen. Ter peiling van de mening van het bestuur werd hierover een stemming gehouden. Vijftien bestuursleden spraken zich uit voor handhaving van de huidige sluitingstijd van ne gen uur. Negen stemmen waren voor tien uur 's avonds. Het ontwerp-schrijven zal nu nog enige redactiewijzigingen ondergaan en daarna ook nog worden voorge legd aan de bestuursleden VLUCHTELING UIT JEUGD GEVANGENIS IN AMSTERDAM GEPAKT. Op het Mr Treubplein te Amster dam is gisternacht 'n 21-jarige ver tegenwoordiger aangehouden, die uit de jeugdgevangenis te Zutphen bleek te zijn ontsnapt Hij reed in een auto, was niet in het bezit van geldige pa pieren en gaf aanvankelijk een valse naam op. Volgens zijn verklaringen was hij na zijn ontsnapping uit de jeugdgevangenis met twee anderen, per gestolen auto via het zuiden des lands en Den Haag naar Amsterdam gereisd, hij zal weer naar zijn oude verblijfplaats in Zutphen worden te ruggebracht. Is 2/3 meerderheid noodzakelijk? Zal het vriendschapsverdrag tussen Nederland en de Verenigde Staten de eindstreep halen? Deze vraag speelt in het hoofd van sommige leden van de Eerste Kamer kennelijk KVP- ers die in het voorlopig verslag over het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst bedenkingen maken tegen het verschil tussen een gelijksoortig artikel in de Grondwet en het artikel in het verdrag over het houden van openbare godsdienstoefe ningen. Deze zelfde bezwaren zijn van KVP-zijde gemaakt bij de dis cussies in de Tweede Kamer. De senatoren stellen voorop, aldus de samenvatting in de „Volkskr.", dat ook volgens hen het gelaakte artikel van het verdrag strijdig is met de Grondwet. Voor het overgrote deel van Nederland geldt volgens de Grondwet processie-verbod. Door Het vriendschapsverdrag zouden Ameri kanen buiten dit verbod vallen en dus wel processies kunnen houden. De Kamerleden zullen zich om deze reden niet tegen de goedkeuring van het verdrag verzetten. Zij willen wel de eis stellen, dat het voorstel tot goedkeuring met tweederde meer derheid dient te worden aanvaard. Bij donker weer filmen Advertentie EERSTE OPVOERING TWENTSE PASSIESPELEN. In het openlucht theater te Hertme ln Twente is woensdagavond de pre mière gegaan van de Twentse passie spelen. De belangstelling voor de pre mière was zeer groot. Onder de ruim 1200 aanwezigen be vonden zich o.m. de echtgenote van de commissaris der koningin in Overijssel, mevr. Ridder de van der Schueren, de burgemeesters van vrij. wel alle Twentse gemeenten, leden van de Eerste en Tweede Kamer, veel industriëlen, en vele geestelijken en predikanten. Het Twentse passie-spel is in op dracht van pastoor Veeger geschre ven door Jos Naaykens en wordt uit gevoerd onder de regie van Joop Biekman. Niet alleen aan het spel, doch ook aan de omlijsting is zeer grote zorg besteed. Het passie-spel wordt gedra- fen door een kern van de beste 'wentse amateur-tonelisten en uit gevoerd met medewerking van vele figuranten. In totaal werken er ruim 250 personen mee. Nieuwe vinding op scheepvaartgebied Rotterdamse Lloyd vraagt octrooi aan De Koninklijke Rotterdamse Lloyd" heeft octrooi aangevraagd op een vinding van een van zijn jongere in genieurs, ir E. Vossnack uit Sant poort, die na enige Jaren experimen teren erin geslaagd is, een systeem te vinden om roestvorming aan de ijze ren scheepshuid onder water tegen te gaan. De rederij heeft nu anderhalf jaar met de vinding geëxperimenteerd, o.a. bij de „Willem Ruys", die voor heen twee maal per jaar in dok moest om onder water te worden bijgeverf. Na toepassing van de nieuwe vinding is het vlaggeschip van de Lloyd een jaar in de vaart gebleven en een na dien uitgevoerd onderzoek heeft uit gewezen, dat van roestvorming onder water geen sprake meer is. Als ge volg hiervan heeft de Lloyd reeds twee,derde van het aantal Lloydsche- pen met de nieuwe vinding uitgerust. De vinding berust op de zg. Ka- thodische bescherming, d.w.z. het on- dergedommpelde scheepsijzer fun geert als negatieve pool van een gal vanisch element en het zeewater als geleidende vloeistof. Het principe hiervan is niet nieuw en werd voor bescherming van de scheepshuid reeds op verschillende manieren toe- fepast. Alle methoden hadden echter un specifieke bezwaren, die ir Voss. nack bij zijn vinding wist op te hef fen. Wat ral er gebeuren als die twee derde meerdreheid niet wordt ge haald? Kan de voorzitter van de Eerste Kamer dan, buiten de leden om, verklaren dat het wetsvoorstel is aangenomen omdat een volstrekte meerderheid er vóór was? Of moet de Kamer zelf een beslissing nemen? De senatoren overwegen verder de mogelijkheid om, alvorens over het voorstel te stemmen, vast te stellen of de tweederde meerderheid al dan niet gewenst is. Zij erkennen, dat de zaak voornamelijk een theoretische is. Maar zij willen toch niet de mo gelijkheid uitsluiten, dat de kwestie op den duur actueel kan worden. De rest van de senaat ziet de strij digheid met de Grondwet niet. In het algemeen wil men eerst bij de mon delinge behandeling een standpunt bepalen. Vele leden verklaren over het omstreden artikel: „Met gerust heid een eventuele uitspraak van de nationale of de internationale rech ter te willen afwachten." Nederland is beweeglijk Tweehonderdduizend Nederlandse motorvoertuigen zijn in 1956 buiten de Beneluxgrenzen geweest, te weten 150.000 personenauto's (45 procent van "het totaal), 24.000 motorfietsen, 14.000 vrachtwagens en 4000 autobus sen. Tezamen bleven deze voertuigen drie miljoen nachten in het buiten land. De gemiddelde verblijfsduur in Engeland was 17 dagen, in Spanje 16, in Joegoslavië 10, in Noorwegen 9 en verder hoogstens 5, terwijl Frankrijk en Duitsland resp. met 3,5 en 2,5 ver- blijfsdagen uit de bus kwamen. In deze laatste cijfers zijn echter zaken reizen en doorreisdagen naar andere landen verdiskonteerd, want per 100 dagen was men 50 dagen in Duitsland en 28,5 dagen in Frankrijk. Uit voorlopige gegevens uit de thans reeds afgegeven ruim 226.000 reisdocumenten door de A.N.W.B. blijkt, dat de automobilist zijn va- cantieplannen om financiële redenen beperkt en zij reisdoel exacter over weegt, dan in 1956. BEDRIJFSCHAP VOOR BLOEMBOLLENHANDEL. De Bond van Bloembollenhandela ren heeft er in een schrijven aan de Sociaal-Economische Raad op aange. drongen, het ontwerp-advies inzake de samenstelling van het bestuur van het bedrijfschap voor de bloembollen- handel (tweede zittingsperiode) in dien zin te wijzigen, dat de bond ten minste zes leden voor het bestuur ral hebben aan te wijzen, terwijl twee leden gezamenlijk worden aangewe zen door de bond en het katholiek centraal orgaan voor de groothandel (afd. bloembollenhandel), dan wel een lid door het katholiek centraal orgaan zelfstandig en een lid door de bond en het kath. centraal orgaan gezamenlijk. Drie vakorganisaties hebben bij de S.E.R. bezwaren kenbaar gemaakt te gen een door de vereniging van reizi gers, inkopers en administratief per soneel in het bloembollenbedrijf (Rivib) gedaan verzoek, ln aanmer king te komen voor het bezetten van zetels in het bestuur van het bedrijf schap. De vakorganisaties, zijnde de alge mene bond „Mercurius", de Ned. Cnr. beambtenbond en de Ned. Kath. bond van administratief, verkopend en verzekeringspersoneel „Sint Francis- cus van Assisië", kwalificeren de Rivib als een personeelsvereniging, die zich in hoofdzaak bezig houdt met vaktechnische aangelegenheden en met ontspanning. DODELIJK VERKEERSONGEVAL IN DEN HAAG. Gistermiddag om vijf voor twaalf is in Den Haag een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 87-jarige heer V. de Groot, wonende in de Sweelinckstraat al daar. Het slachtoffer liep op de Con- radkade op het linkertrottoir in de richting van het station. Op het ogen blik dat een tram van lijn elf, die in dezelfde richting ging, hem achter- opreed, liep hij onverwacht en zonder om te kijken een van de doorgangen in de trambaan op. Hij werd door de tram gegrepen en kreeg een schedel- basisfractuur. Des middags om half twee is hy in het ziekenhuis West einde aan zijn verwondingen over leden. DE DOOR WILLIAM BYRO(N MOWERY 47). Norman richtte zich op. „Wat? Twee mijl? Zo ver" „Twee mijl of meer. Op deze drie werf vervloekte rivier betekent dat minstens een uur, Eric. Denk eens aan wij zijn hun een uur voor!" Hij sloeg Norman op de schouder. „Man, wij zijn hun ontlopen! Wij zijn niet alleen voorgebleven, maar heb ben op hen gewonnen. Zij halen ons voor de pas niet meer in. Zij kunnen ons niet meer pakken". Hij kon bijna niet geloven, dat Nor man en hij het werkelijk gewonnen hadden van Bernards achtervolgers, die de hele nacht hun uiterste best hadden gedaan om hen in te halen. Ondanks de duisternis en hun uit putting en hun grote minderheid hadden zij de wedloop gewonnen. Ofschoon de wacht aan de pas er nog was, schonk de triomf over Ber nard hun nieuwe krachten. Norman schudde zijn afmatting af, dompelde zijn gezicht in het ijskoude water en bleek weer in staat, om mee te hel pen roeien. Terwijl maan en sterren verbleek ten en het eerste grijs van de mor gen aan de oosterkim zichtbaar werd, raceden zij over een kalm stuk en sjouwden langs de laatste, lange draagplaats, bij een mijl vol stroom versnellingen. Aan de embarque bo ven de stroomversnellingen bevon den zij zich aan de rand van dat grote moraine-meer, de bronnen van de Sulteena. Aan de overzijde van het meer, 'n mijl weg, begon de Grote Draag plaats. HOOFDSTUK XV. Aan de oever van het kille, grijze meer voerden zij een kort gesprek. Gedurende de gedwongen rust op de voorlaatste dag, toen zij door de storm niet verder konden, hadden zij een uitvoerig plan bedacht, om de tien mannen aan de voet van de Draagplaats weg te lokken en Alan gelegenheid te geven, door de pas te glippen. Maar dat plan vereiste duis ternis en veel tijd. Nu de dag reeds aanbrak en Bernards mannen slechts een uur achter waren, moesten alle bijkomstigheden vervallen en kon slechts de kern van hun plan gehand haafd blijven. Norman wees op het midden van het meer, waar een lage massa als 'n rugvin boven het water uitstak. „Dat is een eilandje. Zet mij daar af, draai dan naar de Noordwal en nader het pad naar de pas zo dicht als je kunt, zonder gezien te worden. Ik steek op dat eiland een vuur aan, om de aandacht van die lui te trek ken. Zjj zullen een kano op onder zoek uitzenden en daar zal ik een paar kogels op afvuren. Dat zal een hele opschudding geven. De wacht zal denken dat zij jou hebben; zij zullen het meer oproeien om je te omsingelen. Ik stel mij op tussen de rotsen en houd hen aan de praat; en terwijl zij met mij bezig zijn, kun jij door de pas sluipen". Zij lieten hun kano te water en voeren het morainemeer op. De dag brak aan. Op deze hoogte wordt het. sneller licht dan in de lager gelegen dalen; de eerste zonnestralen ver-, guldden reeds de hoogste bergtop pen. Halverwege het eiland werden zij opgeschrikt door het knallen van twee geweren aan de zuidzijde van het meer. Zij draaiden zich snel in die richting en ragen de heldere vlammen van een kampvuurtje. Terwijl zy zich afvroegen wat die schoten en dat kampvuurtje konden beduiden, voegde zich nog een half dozijn geweren bij de eerste twee en het knallen zwol aan tot een heftig salvo. Het ratelen en knallen van acht of negen geweren rolde over 't water. „Wat is daar aan de hand?", adem de Alan. Norman schudde verbluft 't hoofd Zij lieten hun boot drijven. Door de schemering turend agen zij, dat het kampvuur zich op de punt van een rotsachtige landtong bevond; zij vin gen glimpen op van vier kano's die aeze landtong omringden en het kamp klaarblijkelijk wilden omsin gelen. „Dat zijn die mannen!", bracht Alan uit. „Eric, dat is de wacht van de pas. Het kan niets anders zijn". „Kun jij zien, wat zij uitvoeren; waar zij op schieten?" Alan stak zijn riem in het water. „Het kan ons geen pannekoek sohe. len waar zij op schieten! Zij staan ons niet langer in de weg, dat is de hoofdzaak. Vooruit, .nan r—roei! Wij stuiven regelrecht naar dat pad!" „Maar zij zullen de pas in geen ge val onbewaakt heboen gelaten", weerlegde Norman; „er zullen in elk geval één of twee man zijn". „Wat zou dat? Als we een paar man nog niet de baas kunnen, zijn wij geen knip voor de neus waard. Voorwaarts!" Hij begon krachtig te roeien. „Moet je de kans niet met beide handen aangrijpen, als ze zich zo vriendelijk aanbiedt?" „Het kan een kans zijn of niet", antwoordde Norman en begon ook te roeien. „We zullen het er maar op wagen. Hoor eens, als wij dichtbij de aanlegplaats komen moet jij je ver stoppen; anders krijg je een kogel door je kop. Als er schildwachten staan, zal ik wel n hen praten. Op mij zullen zij geen argwaan hebben hier is nog niet bekend geworden, dat wij samen zijn. Ik zal hen zo dicht mogelijk bij ons lokken, dat wij hen onverhoeds kunnen aangrijpen en ontwapenen". In volle vaart stoven zij het eiland midden in het meer voorbij en nader den de pas. De rotsachtige oever doemde uit de schemering op en nam duidelijker vormen aan. Alan hield i op met roeien, bukte zich zo diep dat hij onzichtbaar was en tuurde naar de aanlegplaats. In de snel-aanbrekende dageraad ontwaarde hij, in de beschutting van een hoge rots, het kamp van tien wachters. Er smeulde een vuur; op het strand lag één enkele kano; pot ten, ketels en kampeergerei lagen om het vuur verstrooid; dekens en slaap zakken lagen overal verspreid, alsof de mannen kort tevoren in grote haast waren opgebroken. Hij zag niemand. Het kamp leek uitgestorven. Toen hun kano geen honderd voet meer van de wal was, riep Norman zacht: „Hallo! Is hier niemand?" Hij kreeg geen antwoord. Van de aanlegplaats voerde een eeuwenoud pad, dooi de mocassins van uitgestorven stammen uitgesle ten, de steile helling op, door velden van losse stenen kronkelend, steeds hoger, wel een mijl ver, tot aan de hoge, rotsige waterscheiding, die zich scherp tegen de morgenhemel afte kende. Alan volgde het pad door die ver- radelijke steenvelden met de ogen, maar hij zag nergens een schild wacht. Het kamp, het pad en de hele pas schenen verlaten en onbewaakt. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10