RIJNSTREEK hoc£mcn De Snoppende Snot* Als de zon schijnt zeep aanlokkelijk fio.ooo.~ Commentaar op verslag van gemeenteraad Noordw.hout NESCAFÉ PRIJSVRAAG n RECHTZAKEN visie op televisie DONDERDAG 27 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Van de heer J. L. Y. van Velsen, hoofd van de v.g.l.o.-school te Noord, wtykerhout bereikte ons bijgaand commentaar op de in de raadsverga dering van J.l. maandag door het raadslid, de heer F. W. v. d. Ploeg geuite klachten over het systeem van de v.g.l.o.-school. Wij laten het hierbij volgen. „Bij de rondvraag van de maan dagavond gehouden raadsvergadering heeft de heer F. W. van der Ploeg, aan de hand van zijn ervaringen als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim een „ernstig" woord van afkeuring laten horen over het systeem van onderwijs, bij de school voor voortgezet lager onderwijs. Wij zullen de gehele tekst niet her halen, zoals weergegeven in „De Leid. se Courant" van woensdag, 2d jni 1957. Wij willen echter de heer Van der Plog een paar vragen stellen. Is de heer Van per Ploeg bevoegd uit de Commissie tot Wering van Schoolverzuim te praten? Is de heer Van der Ploeg op de hoogte van het v.g.l.o.-onderwijs? Heeft de heer Van der Ploeg nooit gehoord van de wettelijke verbods bepaling, betreffende arbeid van jon ge jongens en over het gebrek aan kontrole hierop? Is de Commissie tot Wering van Schoolverzuim ingesteld om zich met de gang van zaken van een bijzon dere school te bemoeien? Moet de heer Van der Ploeg als lid van die Commissie zich uiten in een openbare raadsvergadering? In bovenvermeld verslag merkte de heer Van der Ploeg op, dat het on- geoorloofd schoolverzuim op de v.g. l.o.-school naar verhouding veel gro ter is dan op de lagere school. Weet de heer Van der Ploeg niet dat een verzuim op de v.g.l.o. meestal alleen geschiedt op grond van het verrichten van arbeid thuis of elders. Elke ouder heeft zijn grote jongen graag thuis in het bollenbedrijf. Dat spaart een knecht uit, liever dan hen naar school te sturen. Dit wordt niet als zwaarste motief aanvaard. De heer Van der Ploeg draait de zaak om. De jongens gaan niet graag naar school volgens de ouders en daarom houdt men ze gemakkelijk thuis. Neen, wanneer de jongens eenmaal in de gaten hebben dat thuis blijven geld in het laadje brengt dan gaan ze niet graag meer naar schooL Het is dan gemakkelijk de v.g.l.o.-school de schuld te ®even. Op verschillende ouderavonden zijn de ouders voldoende ingelicht over het doel en de werkwijze der school. Toch zijn er nog ouders, die geldelijk voordeel belangrijker ach ten dan algemeen vormend onder wijs. En nog erger is, dat geen enkel lid van deze commissie die ouders het juiste antwoord heeft kunnen geven. De houding van de leerling wordt dan ook steeds moeilijker op school want de waardering voor wat voor hen gedaan wordt op school is weg en de medewerking wordt minimaal. De taak van de school en de leerling is onnodig verzwaard. Dat is het re sultaat. Gelukkig is dit niet bij alle ouders het geval, gezien de uitlatingen der ouders op de laatst gehouden school vergadering. Hier spraken meerdere ouders zich onomwonden uit en uitten hun bewondering over de ma nier van werken op de v.g.l.o. Zij noemden deze school een zegen voor hun kind. Uit de volgende zinsnede van zijn betoog blijkt dat de heer Van der Ploeg niets maar ook totaal niets weer van het v.g.l.o. „Het gaat toch niet aan een groep kinderen één of twee jaar van him leven te laten verknoeien". Verder zegt spreker nog: „Nagegaan moet worden op welke wijze de v,g,l.o.- school aantrekkelijk te maken". Heeft de heer Van der Ploeg wel eens een v.g.l.o.-school bezocht? De heer Van der Ploeg wil anders opheffing van de school overwegen. Moeten wij de klok weer zoveel jaren terug zetten en deze knapen op de lagere school laten uitdienen in de 7e en 8e klas? Dit tot verveling van de leerling en tot rampspoed van de leerkracht? Een hoofd van de la gere school zei mij eens: „Was ik ze maar kwht, ik weet niet wat ik met deze leerlingen moet beginnen". Is dit misschien beter? In de openbare raadsvergadering heeft de heer Van der Ploeg dit ge luid laten horen. Dit was de juiste plaats niet. Toch stemt het tot na denken. Was er in dit college dan geen enkel lid, dat iets afweet van net v.g.l.o.-onderwijs. Wel erg treu rig- Hebben deze heren in de pers nooit iets willen lezen over de v.g.l.o., het doel en de werkwijze, welke bijna elk jaar opnieuw daar uiteengezet worden. En de verslagen der ouder avonden ook nooit opgemerkt? Nog treuriger is, dat een lid van de commissie tot wering van school verzuim de verontschuldigende praat, jes slikt van enkele ouders, die het grote nut niet willen inzien. Heeft de heer Van der Ploeg nooit eens ge dacht zelf eens te komen kijken op de v.g.l.o.-school, waar zoveel over geroddeld wordt? Zonder rancune. Hij is er van harte welkom". J. L. Y. VAN VELSEN Hoofd R.-K. Centrale V.G.L.O.-School. ALPHEN AAN DEN RIJN MOTORRIJDER REED TEGEN RIOOLPUT Woensdagavond omstreeks 11.30 uur is de heer I. de Keijzer met zijn lichte motorfiets op de Verlengde Aarkade, ter hoogte van de toegangs weg naar het oude zwembad, komen te vallen. Hij liep een hersenschud ding en een ernstige hoofdwond op. Dr. J. Veenendaal verleende eerste hulp. De K. is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. e motorrijder is vermoedelijk door onvoldoende verlichting op zijn voertuig uit de koers geraakt, tegen een rioolput aan de kant van de weg gereden en vervolgens geslipt. Hij werd door een passerende bromfiet ser, de heer V., bewusteloos op de weg aangetroffen. Nieuwe straatnamen. I.vm de in aanbouw zijnde 80 woningen ten westen van de Jan Pieterszoon Coen- laan dienen namen te worden gege ven aan de laan, welke ten westen van de evenwijdig aan de Jan Pieters zoon Coenlaan geprojecteerd is en aan de twee straten, welke de beide genoemde lanen zullen verbinden. De laan, die ten westen van de J.P.C.- laan van de Hoorn af naar de Prin ses Margrietlaan zal lopen, willen b. en w. vernoemen naar Pieter Stuy- vesant, die van 16461666 directeur- generaal was van Nieuw Nederland. Beide straten tussen de J.P.C.-laan en de Stuyvesantlaan willen b. en w. in samenhang hiermee vernoemen naar Jan van Riebeek, eerste gouver neur-generaal van de Kaapkolonie, grondlegger van de Unie van Zuid- Afrika en stichter van de Kaapstad en naar generaal J. B. van Heutsz, van 19041909 gouverneur-generaal van het voormalig Nederlands Indië. De Oranje Nassausingel willen b en w. Rembrandtlaan gaan noemen. Bouw kath. l.o.-school Op de gemeentebegroting werd destijds 250.942.uitgetrokken voor de bouw van een r.k. l.o.-school aan de Van Nesstraat, in plan „West". In dit bedrag was 198.048.begrepen voor de bouw. Het r.k. schoolbestuur is voornemens de bouw op te dragen aan de op één na laagste inschrijf- ster, de firma Joh. Schutte te Zaan dam, voor de som van 220.000.B. en W. stellen de raad voor de raming op de gemeentebegroting te verho gen met het verschil ad 21.954.—. NIEUWVEEN Reisprogramma ouden van dagen. Traditiegetrouw gaan de ouden van dagen van Nieuwveen de eerste woensdag in juli weer hun jaarlijks uitstapje maken. Na veel voorberei dend werk is het comité er weder om in geslaagd een aantrekkelijke reis uit te stippelen. A.s. woensdag om 8 uur vertrekt de stoet van de Kerkstraat om langs de Vecht naar Utrecht te rijden. In Utrecht zal men onder leiding van de gemeentepolitie een rondrit door de stad maken. Van Utrecht gaat het via Bilthoven naar Rjhenen waar een bezoek gebracht zal worden aan het dierenpark al daar. Van hieruit wordt de reis voort gezet langs Achterberg, Veenendaal en Woudenberg naar de Pyramide van Austerlitz. Daar zal een bezoek gebracht worden aan de speeltuin. Vandaar zal de terugreis aanvaard worden om langs Amersfoort en Hil versum naar Nieuwveen te rijden, waar de stoet omstreeks 7 uur nabü de Kattenbrug verwacht wordt Hier zal de muziekvereniging uit Ter Aar haar opwachting maken en het gezel schap onder vrolijke tonen vooraf gaan naar Bondshotel Leliveld. Hier zal aan de oudjes een warme maal tijd worden aangeboden. Mede tot het financieel welslagen van deze tocht zal er a.s. zaterdag avond om 7 uur een op het Nic. Boys terrein alhier een wedstrijd plaats vinden tussen de eerste elftallen van Nic; Boys en TAVV uit Ter Aar met als inzet een fraaie wisselbeker. Geslaagde ouderdag. Evenals vorige jaren werd gisteren in Huize Sint Ursula de jaarlijkse ouderdag gehouden. Deze ouderdag heeft ten doel de ouders van de aldaar ver blijvende kinderen kennis te laten nemen van de gemaakte vorderingen en hem een overzicht te geven van de verschillende leermethodes. De ouders werden door het onderwijzend personeel uitvoerig over de vorderin gen van de kinderen voorgelicht. Na dat omtrent het middaguur in de aula de koffie werd gebruikt werden de bezoekers welkom geheten door Moe der Overste, waarbij zij een bijzon der woord van welkom toeriep aan burgemeester B. Kammenga en echt genote. Burgemeester Kammenga sprak er zijn grote waardering over uit dat de gemeente Nieuwveen een dergelijke inrichting rijk is. Het deed spreker genoegen mede te kunnen delen, dat Huize Sint Ursula bij het gemeente bestuur van Nieuwveen de volle be- 1 heeft. :d der sohool, Zuster Vir ginia, dankte hierna burgemeester Kammenga voor de gesproken woor den. Hierna werden er door groepjes kinderen onder leiding van de ver schillende leerkrachten diverse spel letjes opgevoerd. De belangstelling van de zijde der ouders was over weldigend groot. TER AAR Nadat voor enige weken door mid del van een Veilig Verkeersdag in Ter Aar belangstelling werd gewekt voor het Verbond voor Veilig Ver keer, en verschillende personen zi"ch in principe bereid verklaarden lid te worden van het Verbond, werd nu in café Bos te Papenveer een vergade ring gehouden om te komen tot defi nitieve oprichting van een afdeling Ter Aar. Een voorlopig comité was gevormd dat de voorbereidende werkzaamheden verrichtte en ook het initiatief had genomen voor deze vergadering. Helaas was de opkomst niet groot. Dit zal voor een groot gedeelte te verklaren zijn door de vele en druk ke werkzaamheden in de tuinderij. Het voorlopig comité wilde echter toch doorgaan omdat het zoals de voorzitter verklaarde in zijn inlei dend woord in dit najaar klaar wil zijn om actief te gaan werken. De heer N. den Hollander, die als voorlopig voorzitter optrad, verwel komde verder de aanwezigen en bij zonder de heer J. G. Hooftman, dis trictsbestuurder van het Verbond voor Veilig Verkeer district Z.-H. Noord. Voorts stelde de voorzitter het voorlopig comité voor aan de vergadering. Naar zijn mening is het begin moeilijk, maar als men pro paganda maakt en de mensen warm maakt voor het grote belang wat het Verbond beoogt, n.l. veilig wegver keer, dan moet het mogelijk zijn te komen tot een bloeiende afdeling. De heer Hooftman stelde vast dat er nog zo vaak weinig aandacht wordt geschonken aan veilig verkeer. Dat is erg jammer voor een zo be langrijke zaak voor zo velen. Ver- ZIJN DE LEIDSE GAZONS r\E ZON was gisteren vandaag liet zij weer verstek gaan zeer wel willend en koesterde mild Leidens schone singels met hun heerlijke vegetatie en bomenrijkdom in tiental len groene kleuren. Het is hier uitnemend toeven op de kronkelende paden tussen de kortgeknipte ga zons en ook de her en der geplaatste banken nodigen tot een zonovergoten of, zo u dit verkiest, een be schaduwde rustpoze uit. Alleen is het hier in der gelijke lommerrijke en gra zige oorden en dit is werkelijk een uitzondering op de regelen des levens verplicht gesteld, de per ken te buiten te gaan, men blijft beperkt tot de paden. Mens en dier wordt ver zocht het gras niet te be treden; de honden niet los slechts aan de lijn mo gen zij aan gene zijde van het pad het groen besnuf felen de mensen niet los en ook niet aan een lijn, zij hebben in het gras niets te zoeken. Nu is dit een heel redelijke veror dening, het is gemakkelijk voor te stellen hoe de wei de veldjes er uit zouden zien, indien zij een speel- gelegenheid voor de jeugd of een picknickplaats wa ren. Er zou een lichtelijke doezelende eenden, vormen een bijkans onweerstaan bare verlokking voor lie- den-met-een-uurtje-vrijaf. Was het dan te verwonde ren, dat op ettelijke plaat sen meisjes een kloek be sluit namen en kordaat, zonder meer, een spronge tje over het hekje maak- MAAR MEISJES ZIJN I GEEN EENDENI chaos ontstaan en de gras mat zou spoedig in een zandbak veranderd zijn. lyiAAR HET BLIJFT een verleidelijk gezicht, zo'n grote open frisse vlak te, waar de zon vrij spel heeft. Vooral de zacht- glooiende oeverS naar het singelwater toe, met de hoge rietpartijen en de ten en zich behagelijk neer vlijden langs de waterkant, terwijl enkele luierende kroosduikertjes luid kwa kend hun heil in het koele nat zochten? Neen, te ver wonderen was het zeker niet. Maar ja, het mag nu eenmaal niet en, zoals ge zegd om redelijke motie ven, dus viel het te ver wachten, dat de dames vroeg of laat tegen de lamp zouden lopen (een moei lijke gang van zaken wan neer men ligt, maar deze woordspeling doet het nog al). r\E LAMP kwam in de vorm van een agent van politie op een fiets. Helaas voor de meisjes, en misschien een ondankbaar gebaar tegenover de giste- *.*i m zo vriendelijke zon, maar ze moesten van het gras af. De agent, die een bij de omgeving pas send zonnig humeur had, behoefde Zelfs geen zachte drang te gebruiken om de zomerse meisjes te bewe gen, het zonnebad elders op een bank Voort te zet ten. Ze keken een beetje sip en waren niet zo kwiek als toen ze een kwartiertje tevoren in het gras wip ten, maar na verloop van tijd lagen de singelranden weer verlaten en kropen de eerste snaters weer ge- noegelijk op de kant. En zo hoort het toch ook dan sluit de inzending voor de grote Haal nog gauw een wedstrijdformuller bij Uw winkelier en post het UITERLIJK OP 30 JUNI aan prachtigprl/zan Advertentie der vertelde spr. een en ander ovei de organisatie en de doelstelling van het Verbond. Sedert vorig jaar is Nederland verdeeld in districten. Ter Aar behoort tot Zuid-Holland Noord. Deze districten zijn ingesteld om de contacten tussen Verbond en afdelin- ken te intensiveren. De propaganda is specifiek voor de afdelingen om dat de omstandigheden bij het ver keer in iedere gemeente weer ver schillende zijn. Vervolgens werden verschillende vragen gesteld waarop de heer Hooft, man een verhelderend antwoord gaf. Vragen o.a. over cursussen konden niet positief beantwoord worden om dat dit zal afhangen van de inzichten van het te kiezen bestuur. Door het invullen van een formu liertje gaven vrijwel alle aanwezigen zich op als lid van de op te richten afdeling en er werd overgegaan tot de verkiezing van een beetsuur. De stemming had tot uitslag dat het be stuur zal bestaan uit de volgende per sonen: mej. L. v. Tol, mej. Joh. den Haan en de heren N. den Hollander, A. W. v. d. Hoorn, K. Heijs, G. J. Wij zenbroek, C. Bol, Jac. v. Vliet en K. Goedhart. Dit bestuur werd ge kozen voor de tijd van één jaar. Na de verkiezing vertoonde de heer Hooftman een paar filmpjes met betrekking op veilig verkeer. Met een dankwoord sloot de voor zitter deze oprichtingsvergadering. W0UBRUGGE Oefening BJ5. Woensdagavond werd op het erf van de heer Rijlaars dam een oefening gehouden door de afdelingen blokbrandweer, redders en E.H.B.O. van de plaatselijke orga- ganisatle der B.B., getoest aan de werkelijkheid. Een denkbeeldige bominslag op de schuur, waardoor drie arbeiders gewond raakten, en brandbommen op de woning moes ten zo snel mogelijk worden bestre den en verholpen. Na 20 minuten moest ook de grote brandweer te hulp geroepen worden, die op een afgeperkt terrein water gaf. Het ge heel stond onder leiding van de in structeur Snel uit ^lphen. Als geheel mocht de oefening geslaagd genoemd worden, al bleek ook nu uit enkele tekortkomingen, dat aan enkele on derdelen nog wat meer aandacht ge schonken moet worden. Z0ETERW0UDE (H. R.) Oranje-feestenZaterdag 29 juni a.s. zal het jaarlijkse oranjefeest wor den gehouden, op het terrein nabij perceel H.R. 100. In optocht zullen de kinderen, met versierde fietsen, auto-peds e.d. van af de machinefabriek van de fa. De Jong langs de Hoge Rijndijk gaan naar het feestterrein. Om 10.30 uur zal het feest door de voorzitter wor den geopend, waarna toespraak van de burgemeester. Zanghulde van de kinderen aan ons Koningshuis, waar na tractatie van de kinderen. Om 2 uur 's middags zijn er tal van kinderspelen om mooie prijzen. Des avonds groot avondfeest op het feest terrein, hetwelk om 11 uur wordt be sloten met een schitterend vuurwerk. De bewoners van de Hoge Rijndijk worden verzocht die dag te vlaggen. ONEERLIJKE CHAUFFEUR. De officier van justitie bij de Haag se politierechter vorderde veertien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, toezicht van de Prot. Chr. reclassering en 50. boete of vijf dagen tegen 'n 2H-jari ge chauffeur uit Boskoop. Deze be kende dat hij te Wassenaar in mei 1956 20.had weggenomen uit een portemonnaie. Hij kwam daar aan de deur als bezorger van een wasse rij en toen de vrouw des huizes niet thuis was had hij bij de kapstok een portemonnaie zien liggen. Deze be hoorde toe aan een dochter, die bij haar moeder op bezoek was geweest en de portemonnaie had vergeten. Later werd deze teruggevonden, maar leeg Een rapport van de Prot. Chr. re classering was niet zo gunstig voor verdachte. De officier voegde hieraan nog toe, dat er ook nog een diefstal van een vulpen in dezelfde tijd voorwaarde lijk niet is vervolgd. Tot dusverre had hij nog een blanco strafregister. De rechter veroordeelde de chauffeur tot veertien dagen voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, toezicht van de Prot. Chr. reclassering met de bij zondere voorwaarden dat verdachte overleg pleegt over de keuze van een werkkring en 25.— boete of vijf dagen. SUIKER IN BENZINETANK. Overeenkomstig de eis veroordeel de de Haagse Politierechter de fruit handelaar J. van H. thans te Utrecht, tot 100.boete of 20 dagen en be taling van 149 schadevergoeding. De verdachte had op een zaterdagavond te Bo6koop nabij een gymnastieklo kaal in de benzinetank van een vrachtauto suiker gedaan. De auto behoorde toe aan een inwoner van Zoeterwoude, die in de gymnastiek zaal een uitvoering bezocht, waaraan zijn meisje meedeed. Hij wist van het gebeurde niets af en reed nog een paar dagen met de wagen door tot dat de motor het verder vertikte. De verdachte, die niet verschenen was, had bekend. H\j zou direct nadat hij de suiker in de tank had gedaan al OPLICHTENDE ZIGEUNERIN. „Alle slachtoffers zeggen dat zij in de ban zijn geweest van deze zi geunerin. Zij voorspelde de toekomst en hield de mensen in haar ban ge vangen", zei de Haagse politierechter in de zaak tegen een niet verschenen zigeunerin. Deze is thans zonder be kende woon- of verblijfplaats hier te lande en op de aangeplakte oproepin gen was zij niet ter zitting versche nen. Op 10 november 1956 had zij te Wassenaar oplichtingen gepleegd, maar volgens de rechter had zij het bij de mensen in Noordwijkerhout nog veel bonter gemaakt. „Een zeer misdadig element blijkbaar", consta teerde de rechter. De officier van justitie vorderde drie maanden gevangenisstraf. De rechter legde de verdachte zes we ken onvoorwaardelijke gevangenis straf op. (Van onze T.V.-medewerker). Toen de VARA voor dinsdag avond een t.v.-voorstelling van „De eerbiedige lichtekooi" had aangekon digd, hebben we ons afgevraagd, of dit realistische en naar katholieke op vatting verwerpelijke spel van Jean Paul Sartre wel geschikt was voor vertoning aan een zo verschillend sa mengesteld publiek als dat van de kijkers thuis. Men had weliswaar na drukkelijk gewaarschuwd, dat dit spel was voorbehouden voor geeste lijk volwassenen en misschien zou men dan kunnen veronderstellen, dat men in de huiskamer met opgroeien de jeugd de knop van het toestel zou hebben dicht gedraaid. Maar de praktijk leert, dat dit een ideaal is, waar men nog ver van ver wijderd is. Hoe sterk het spel ook mocht zijn, zowel van Andrea Dom burg als van Henk van Ulsen en de neger Otto Sterman, we blijven er bij, dat men een ongelukkige keuze heeft gemaakt met deze vertoning. Het accent had moeten liggen bij het probleem van de rassen-discriminatie, maar regisseur Kees van Iersel had het zwoele milieu op de voorgrond geplaatst in de camera's hebben die situatie nog verscherpt. De presen tatie was zelfs voor levenservaren mensen schokkend en vaak beledi gend. In het algemeen zouden we wil len raden, in gevallen als deze, radi caal te zijn en van overdreven realis me afstand te nemen. In ie rubriek „U en Uw rege ring" heeft Meyer Sluizer een ge sprek geleid tussen Amsterdamse en Zaanse autoriteiten over de befaam de tunnelkwestie. Men is er niet uit gekomen, zoals wel te verwachten was. Het betreft hier een zaak, waar de geleerden het nog niet over eens zijn. Van nog meer actualiteit was het gesprek, dat Piet te Nuyl Jr. had met twee betrokkenen bij de jongste scheepsaanvaring. De enscenering bracht tijdens het onderhoud een te lefoongesprek, dat een interessante wending gaf in verband met de ver dere gang van zaken met het aange varen schip. Hedenavond komt de AVRO met ontmoetingen in Afrika, onder de ti tel „Luipaard op schoot". Verder tre den voor de lens enige actrices en acteurs van onder de dertig jaar, die hebben deelgenomen aan een onlangs gehouden toneelconcours. Henk van Ulsen, die we gisteravond als hoofd figuur in De lichtekooi zagen, heeft in dat concours de eerste prijs ge wonnen; andere prijswinnaars waren Ramses Shaffy en Jules Croiset. Za terdag is Prins Bernhard jarig en dan zal een kwartier lang een nationaal programma worden getoond. Daarna laat de KRO een wereldberoemde marionettentheater „La compagnie des marottes" optreden. Dit gezel schap is zo juist teruggekeerd Van een succesvolle tournée in Europa. Het nu volgende Krocodil-programma wordt getoond vanuit de Philips- Ifljiouwburg te Eindhoven.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8