Tweede dag Leids Ziekentriduum Boodschapper uit Cambridge gleed Leidse kade op Rustige en intieme sfeer in de Herensingelkerk Schip „Pericles" bracht zingende Madrigal Society DONDERDAG 27 IUNI 1957 DB LETDRE COURANT Met 203 deelnemers werd vanmor-1 Een moment hedenmorgen tijdens het gen in de kerk van O.L. Vrouw He- communie-uitreiken door pastoor Lo- melvaart en St. Jozef, de Herensin-1 huis. gelkerk, zoals zij beter bekend is, het ziekentriduum voortgezet. Het getal is gelijk geleven, maar er van Remundt zo prachtig had gezon- zijn altijd wisselingen. Enige zieken gen was voor een dag op non-actief waren vandaag niet present, maar an-1 gesteld, om pastoor Van Schalen de deren verzochten aangelokt door Ook het vervoeren van de zieken van de kerk verloopt zeer vlot. Roode Kruis-wagens bij de ingang van de kerk. gelegenheid te geven, een toelichting bij het Misoffer te geven. De H. Mis werd opgedragen door de pastoor van de Hartebrugkerk, pater G. M. J. Lohuis o.f.m. Ontroerend waren de gedachten, die pater Van Schalen over de H. Mis ontwikkelde. De zieken leefitien intens met het gebeuren mee en ook de preek liet niet na zo hoorden we later die pe indruk op hen te maken. Pastoor van Schalen sprak over het werkelijk gebeuren van het kruis offer in de kerk. Christus heeft de tijd weggenomen en de mens ver plaatst naar Calvarië. Het offer van de Mis is van onein dige waarde, niet alleen vor ons zelf. De mens is zó machtig door het mis offer, dat hij in staat is anderen te redden voor het eeuwige leven. Kalm en rustig verliep hierna h,et koffie-halfuurtje. De zieken kregen gelegenheid met elkaar van gedachten te wisselen en ve le oude contacten werden opnieuw gelegd. In deze rustpauze klonk in de kerk het geroezemoes van vele stemmen. Lof. Gistermiddag celebreerde pastoor Van Schalen, geassisteeerd door ka pelaan A. H. Schrama uit Leiden en kapelaan J. W. Schrama uit Alphen een plechtig Lof. Pastoor Van Schalen en pastoor Blok gaven tijdens dit Lof de zieken zegen met het Allerheiligste. Pastoor Van Schalen preekte over de zin van het lijden. De verdiensten door te berusten in het lijden kun nen van onschatbare betekenis zijn voor eigen heil en het heil van een ander. de foto's en het verslag in de krant j totstandbrengen van een verenigd commandant, D. Ypelaan, onder-com- nog twee dagen van het triduum te mogen meemaken. In de kerk hing vanmorgen een rustige en intieme sfeer. Het koor dat gisteren onder leiding van kape laan De Jong met aan het orgel Piet VOORSCHOTEN Father Jan Smit 25 jaar priester Vol was de kerk te Voorschoten tijdens het afscheidslof van father Jan Smit, op 30 november 1932. Pas toor P. Meijer en de parochie namen afscheid van een mede-tfarochiaan. Het zal van velen wel voor een groot deel nieuwsgierigheid geweest zijn om te zien hoe of „pater Jan" af scheid zou nemen, vertelt father Smit. Die dag ligt mij nog zo goed in het geheugen als was het gisteren. Father Jan Smit, de oudste pries terzoon van de bekende, onlangs overleden oud-hoofdonderwijzer der r.-k. jongensschool, ontving op 17 juli 1932 in Mill-Hill de priesterwij ding. In november van dat jaar werd hij uitgezonden naar de missie in de Belgische Congo. Het eerste verlof in 1940 werd noodgedwongen door de oorlog in Portugal doorgebracht, het tweede verlof viel in 1948 en thans is het derde verlof al weer bijna voorbij. Op 1 augustus wordt voor de vierde maal de reis naar de Con go gemaakt. Deze reis gaat per vlieg tuig, donderdag uit Holland en zon dag in Basankusu in de Congo. Wie verre reizen maakt, kan veel verha len. Reeds vele dorpsgenoten heb ben van zijn smakelijke verhalen, doorspekt met droge humor genoten. Bij de vraag wat hier nu wel het meeste opvalt na een aantal jaren in de missie doorgebracht te hebben, was het verrassende antwoord: de straatstenen. Stenen zijn in de Congo waarde-artikelen, daar worden alleen grote huizen van. gebouwd en hier liggen ze maar zo zonder meer op straat. En dan ook die grote uitbrei ding van Voorschoten, geweldig, het tegengestelde van de Congo. Daar lopen de steden steeds meer vol en de dérpen leeg. Toen father Smit in 1932 te Leopoldsville aankwam woonden daar 30.000 mensen en nu ruim 300.000. Het 25-jarig priesterfeest wordt kerkelijk gevierd op 7 juli. Op ver zoek van father Smit zal het een so ber karakter dragen. Een plechtige Hoogmis, receptie en sluitingslof. HET K.V.P.-FESTTVAL. „Politiek en godsdienst zijn niet te scheiden. Het is een pertinente leu gen dit te beweren", aldus mrH. W. van Doorn tijdens het KVP-festival in Voorschoten. De KVP heeft een roeping ter wille van de christelijke maatschappijleer en iedere katholiek is verplicht minstens door zijn stem deze roeping te steunen. Alleen een christelijk-democratische partij, wat de KVP is, waarborgt de christelijke belangen. Het menselijk geluk is hecht ver bonden met de christelijke beginse len, het is niet te scheiden daarvan. Zonder de christelijke beginselen kunnen wij dus nimmer gelukkig zijn. Het is dwaasheid te beweren, dat dit ook de opvatting van de so cialisten is. Men kan daarin ook niet geloven, wanneer een partij onder zijn vertegenwoordigers telt een ka tholiek o.a. de heer Willems en een overtuigd humanist de heer Ver meer. Willen deze sterk uiteenlopen de overtuigingen van deze aanhan gers van een partij niet botsen, dan moeten beiden water bij de wijn doen en onze katholieke principes laten dat niet toe". Diep ging de heer Van Doorn in op de internationale taak van de KVP, welke o.a. hierin bestaat in het litiek terrein. Scherp tekende de spreker het grote gevaar, dat schuilt in een regering, die alléén geleid wordt door socialisten en liberalen, zoals in België. Na enige jaren van socialistisch beleid in België komt thans de arbeider, die heil zag in een socialistische partij zonder godsdien stige overtuiging, in opstand tegen diezelfde partij. Het zijn in België niet alleen de overtuigde katholie ken, die in opstand komen tegen de regering, neen het zijn ook de socia listische arbeiders, die nu ondervin den wat het wil zeggen socialistisch bestuurd te worden. Met de Belgen hebben ook de Denen dit ondervon den. Met de bede dat de katholieken hun plicht beseffen en kennen be sloot de heer Van Doorn zijn toe- Na de pauze volgde een geanimeerd debat en tot slot werd de film „Geest en Vuur" vertoond. DIPLOMA-UITREIKING BRANDWEER. Gisteravond kwam de Voorschoten- se vrijwillige brandweer bijeen in de raadzaal, waar door burgemeester C. J. v. d. Hoeven aan 15 leden van de plaatselijke brandweer het diploma Brandwacht 2e klas werd uitgereikt. De burgemeester sprak een wel komstwoord tot de heer Nauta, do cent van de cursus, tot de leden van de examencommissie, de heren Pries ter en Wijnands, tot de heer Pels, lid van de Raad, en verder tot de com mandant van de brandweer, de heer J. Lekkerkerker, en de leden van de brandweer. Burgemeester was er ver heugd over, dat alle cursisten waren geslaagd. Hieruit bleek, dat zij een goede en juiste opleiding hebben ge had. De cursus was gegeven ln een lo kaal van de Openbare Ulo, was be zocht door 15 leden van het korps Voorschoten en 4 leden van het korps Wassenaar. De cursisten van Wasse naar waren op deze avond ook aan wezig. Het verheugde spr. in het bij zonder, dat de moeite door het sla gen was beloond. Spr. wenste alle cursisten geluk met het behaalde succes en hoopte, dat een volgend jaar de geslaagden weer aanwezig zouden zijn om het diploma brand wacht leklas in ontvangst te nemen. De commandant van de brandweer had zich ook aan het examen onder worpen en het bleek wel, dat hij ter dege aan de tand gevoeld was. Hier na reikte de burgemeester het diplo ma uit aan de heren J. Lekkerkerker, In september begint polio-inenting Leiden In de maanden september en okto ber zal te Leiden de inenting tegen polio (kinderverlamming) plaats vin den voor de kinderen, die in 1955 zijn geboren. In januarifabruari zullen de kinderen aan de beurt komen die in de jaren '54. '53 en '52 zijn geboren. Daarna worden de overige kleu ters en kinderen ingeënt. Het is nog niet bekend welke de leeftijdsgrens voor de inenting wordt aangehouden. In ieder geval zullen alle kinderen beneden de tien jaar aan bod komen. De grootte van het getal kinderen is afhankelijk van de toevoer van het Salk-vaccin uit de Verenigde Staten LEIDSE POSTZEGELVERZAMELAARS. Gisteravond kwamen de Leidse philatelisten in de bjvenzaal van de „Kleine Burcht" aan de Nieuwe Rijn bijeen voor de laatste vergadering van het seizoen. De voorzitter, de heer D. J. Mei- te houden. boom sprak een openingswoord. Na de gebruikelijke afwerking van de huishoudelijke zaken werden we derom een aantal leden tot de ver eniging toegelaten tot welke de voorzitter een welkom toeriep. Na de veiling en de gebruikelijke verloting en de ruiling van zegels, wees de voorzitter in een slotwoord op de ruilbeurs welke elke 2de vrij dag van de maand in de achterzaal van de „Kleine Burcht" van 8 tot 10 uur wordt gehouden (uitgezonderd in de maand augustus). De Jeugdaf deling houdt een beurs elke 2de dinsdag van de maand in Huize „Over 't Hoff", Gerecht no 10. Hier na volgde sluiting van de prettige vergadering met de beste wensen voor een genoeglijke vakantie. COMITé OVER DE CAMBRIDGE- WEEK Gistermiddag heeft het Cambridge- weekcomité een persconferentie ge houden, waarop werd verklaard, dat de grappen van Jonathan Routh los staan van het programma in deze week. Men legde er de nadruk op, dat naast de commerciële belangen, die in de tentoonstelling worden verte genwoordigd deze week ook plaatse lijke en universitaire aspecten heeft. De sportwedstrijden, het optreden van de Marlowe Society en de Cam bridge society werden gememoreerd. Het gemeentebestuur, dat deze week door de loco-burgemeester is vertegenwoordigd, leverde zijn aan deel door het overbrengen van de boodschap aan de burgemeester van Leiden. Niet werd verheeld, dat de industrie het leeuwenaandeel in de organisatie heeft genomen. In feite was het de president-direc teur van „Pye", mister Stanley, die in Australië door een gelijke orga nisatie, op het idee van deze Cam- brdige-week werd gebracht. Zeker niet op de laatste plaats stond hem bij het ontwikkelen der plan nen vóór de banden tussen Cambrid ge en Leiden, en in meer uitgebreider zin tussen Engeland en Nederland, nauwer aan te halen. Volgend jaar hoopt men een Cam bridge-week in de Verenigde Staten Europa op economisch, sociaal en po-mandant en verder aan de leden J aÈÊt— - k - w. Oorschot, Th. F. Oorschot, P. J. v. d. Peet, J. M. de Ruyter. H. F. C. v. d. Burg, J. M. Niersman, H. Du- rieux, H. van Mulligen, H. P. Niers man, S. Stolk, J. J. Planje, D. H. Bakker, J. van Beveren. Na de uit reiking memoreerde de burgemees ter het succes van de Voorschotense Brandweer bij de onlangs gehouden wedstrijden te Dirksland. Spr. hoop te, dat de wisselbeker, die thans in handen van Voorschoten is, in Voor schoten zal blijven, maar dit zal af hangen van het behaalde resultaat in Zeist en daar zal nog strijd geleverd I moeten worden. De heer Bloem van het korps Wassenaar bracht de bur gemeester dank voor de ondervonden gastvrijheid in Voorschoten en voor de mogelijkheid, die Voorschoten aan het korps van Wassenaar geboden had om deze cursus te volgen. De heer Priester van de examen-commis sie was dankbaar voor de ontvangen uitnodiging en hij had met genoegen het examen afgenomen. Hem was ge bleken, dat de cursisten met enthou siasme de stof onder ogen en han den hadden genomen en dat zij hun tijd hiervoor beschikbaar hadden gesteld. De docent, de heer Nauta, complimenteerde de burgemeester met het korps, dat hij in Voorschoten bezit. De hem toegezwaaide lof wen telde hij af op zijn cursisten, die zo bereidwillig waren geweest het ge doceerde in zich op te nemen en in praktijk te brengen. De heer Wij nands, eveneens lid van de examen commissie, gaf de geslaagden nog de stimulans, niet tevreden te zijn met de rang van brandwacht 2e klas, maar hogerop te gaan. De heer Lek kerkerker sprak namens de brand weer. Hij feliciteerde zijn leden en was de gemeente erkentelijk voor de ondervonden steun en medewerking. Het ligt stellig in de bedoeling een cursus te volgen voor brandwacht le klas, want Voorschoten is zonder twij fel gediend met een goed uitgerust en onderlegd korps. De heer Nauta zal weer worden uitgenodigd om ook deze cursus te geven en er bleek wel, dat hij bereid was deze cursus te geven. Als blijk van waardering en ter herinnering aan de afloop van deze cursus werd de heer Nauta een zilveren asbak met inscriptie en een boekwerk aangeboden, hetwelk de heer Nauta ten zeerste op prijs stel de. De heer Pels liet een stem uit de burgerij horen. Hij complimen teerde de burgemeester met het be haalde succes van zijn korps en fe liciteerde de geslaagden met het mooie resultaat. „Remarkable sense of humor these English have" „Een wonderlijk gevoel voor humor hebben die Engelsen toch", merkten de omstanders gisteravond ernstig op toen police-sergeant Donald Horton, met het schip komend van Cambrid ge, op de loopplank onderuit gleed en met een doffe klap op de kade van Ide Leidse Beestenmarkt terecht kwam. Men dacht, dat het er alle maal bij hoorde en fotografen die ,"_rrr Y'"'~~YZ niet snel genoeg bij de hand waren, inderdaad sprookjesachtig door de De police-sergeant Donald Horton leest de boodschap uit Cambridge voor. aanmerking genomen. Het publiek kreeg eindelijk iets terug voor het lange wachten. De koormuziek klonk verzochten de boodschapper uit de Engelse universiteitsstad Cambridge een herhaling van dit merkwaardige entree te geven voor een plaatje. Hij gaf geen gevolg aan dit verzoek. Zeker drie kwartier te laat kwam gisteravond op de Beestenmarkt de „Pericles" aan, het schip, dat recht streeks van Cambridge naar Leiden voer. De boodschapper z>u een document bij zich hebben, waarin de burge meester van Cambridge zijn groeten aan de burgemeester van Lqjden overbracht. Het schip is zaterdag morgen al uit Cambridge vertrokken; vóór het de overtocht over zee kon maken moest het dwars door Enge land door de vele kanalen en vaar ten en hetzelfde geldt voor Holland na aankomst van de „Pericles" te Amsterdam. Maar om kwart over tien a half elf was het dan toch zover. De leden van de Marlowe Society avondlijke stilte. De trossen werden uitgeworpen, ook de loopplank. Het is ongetwijfeld aan een Leids kistje te wijten, dat het entrée van de martiale politie-figuur niet op de juiste wijze geschiedde. Leiden moet voor dit incident dan ook zijn verontschuldiging aanbieden. Boodschap. Stram diende de boodschapper zich vervolgens bij de burgemeester aan, waarna hij het document, dat hij bij zich droeg ontrolde en met vaste stem de boodschap voorlas. De bur gemeester van Cambridge was, blij, zo las hij ongeveer, dat Leiden, dat zoveel overeenkomst met de Engelse stad vertoont nu eens in de gelegen heid was kennis te maken met enige acpecten van 't leven in Cambridge, hand drukte. De burgemeester drukte de police- sergeant hartelijk de hand en sprak intussen ook enige vriendelijke woor den. Even bracht hij een bezoek aan hadden zich aan boord van een vaar- het schip, waarbij hij de zangers de tuig van rederij Harland opgesteld om de leden van Cambridge Madri gal Saciety te verwelkomen. Avondmuziek. Terwijl het schip plechtig over het water van het Galgewatei voer galm de de koormuziek de toeschouwers tegemoet. Dit was één van de hoog tepunten van de avond de joyeuse entrée van de boodschapper niet in Het schip „Pericles" met aan boord een zingend madrigaal-koor. hand drukt. Tegen tien over half elf ontbrand de het vuurwerkstuk, aan de over zijde van de Beestenmarkt, dat „groe ten uit Cambridge" bracht. De leden van de Marlow Society werden hierna allen aan de burge meester voorgesteld. Het werd een weinig benauwd op de Beestenmarkt op dit moment, want belangstellen den dromden tezamen rond dit hand druk tafereeltje.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7