Moderne muurschildering in nieuwe St. Jozefschool, te Katwijk De Tweede Kamer over de nieuwe pachtwet Nog meer studiehoofden De 22ste K.A.B.-Lourdesbedevaart „Mogen de kinderen TluwcduiveC friak Ea& in Jt Jdaöóc Jiaeó Auto geroofd en geplunderd Marechaussee mishandeld DONDERDAG 27 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Veertig amendementen De belangrijkste onderwerpen van het debat in de Tweede Kamer gis termiddag betroffen de nationalisatie van de grond, het systeem van pacht prijsbepaling en de plaats van het Landbouwschap in het pachtbeleid. Het gehele hoofdstuk, dat men in de Tweede Kamer behandelt kan men samenvatten onder de titel „de nieu we pachtwet". De socialisten drongen aan op een onderzoek naar de nationalisatie van alle landbouwgronden in Nederland. In eerste termijn voerden nog zes sprekers van de Kamer het woord. Vanmiddag krijgen de ministers Mansholt en Samkalden de kans de Kamer te beantwoorden. Zij zullen over het lot van veertig amendemen ten moeten meebeslissen. Kritische opmerkingen werden ge maakt door mr Van Rijckevorsel over de juridische kanten van het ont werp van de nieuwe pachtwet. De positie van de grond- en pacht- kamers dient volgens hem in de toe komst ook in het nieuw burgelijk wetboek opgenomen te worden( Mr Meulink (A.-R.) achte het beter te wachten met herziening van de nieuwe pachtwet tot het nieuwe burgerlijk wetboek tot stand is ge komen. Nationalisatie. Zeer politiek getint was de rede van de heer Vredeling (PvdA) die pleitte voor het instellen van een on derzoek naar de wenselijkheid van het maken van de landbouwgronden tot gemeenschapsbezit. Het gesprek hierover zou naar zijn smaak op hoog niveau gevoerd moe ten worden. Hij herinnerde aan de woorden van de heer Biesheuvel (A.-R.), die zei, dat de Partij van de Arbeid er Botsing tussen busje en personenauto Veertien gewonden Gisteravond om kwart voor zes is op de Zuiderzeestraatweg te Olde broek een autobusje, waarin tien ar beiders gezeten waren, in volle vaart in botsing gekomen met een van te genovergestelde richting komende personenauto. De arbeiders konden met moeite uit het geheel verwron gen busje worden bevrijd en waren allen ernstig gewond. Ook drie inzit tenden van de personenauto liepen ernstige verwondingen op. Alle ge wonden werden, na voorlopig door ijlings ontboden artsen te zijn gehol pen, met ziekenauto's naar zieken huizen in Zwolle vervoerd. De per sonenauto was deerlijk gehavend. De beide wagens zijn in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van het busje, komende uit de richting Harderwijk, wilde enkele in dezelfde richting rijdende militaire jeeps passeren. Te laat merkte hij de uit de richting Zwolle komende personenauto op. Hij tracht te nog, sterk remmend, iets uit te wijken, waardoor het busje, over het rechter voorwiel draaiend, over de kop sloeg. Op dat cgenblik werd de bus door de personenauto gegrepen. Alle tien inzittenden werden min of meer ernstig gewond. In de personenauto zaten vier per sonen, de heer J. Oosterling uit Mid- delharnis en zijn beide zoons en de vertegenwoordiger M. van Rijsber- gen uit Badhoevedorp, secretaris van de bond van agrarische loonbedrij ven. Slechts een van de zoons bleef vrijwel ongedeerd; de drie anderen kregen ernstige verwondingen. Naar wij vernamen verkeren twee arbeiders in zorgwekkende toestand. De burgemeester van Oldebroek kwam zich ter plaatse van het onge- valop de hoogte stellen. geen kolchozensysteem als in Rus land wil invoeren, maar de particu liere bedrijfsvorm wil handhaven. Ook prof. Schermerhorn heeft zich in deze geest uitgelaten. Deze wil de onrendabele grond aan de gemeenschap brengen en de eige naar schadeloos stellen. De socialis ten maken er géén principe van, maar staan de nationalisatie van het grondbezit vóór uit doelmatigheid. Mocht diep ingrijpen noodzakelijk zijn, dan sluit de PvdA bij voorbaat de nationalisatie niet uit. De heer Biesheuvel (A.-R.) gaf toe, dat hij zich tijdens het debat over de landbouwbegroting gematigt had uit. gelaten, maar hij vond de socialisti sche opvatting zoals deze is neerge legd in „De weg naar de Vrijheid" al erg genoeg. Een ander punt van het debat vormde de instelling van een ad viescommissie voor het grond- en pachtprijsbeleid. De heer Vredeling was het met de ministèr eens, dat het Landbouwschap hier kan worden ingeschakeld. De heer Biesheuvel verklaarde zich accoord met de heren Droesen en Van Rijckevorsel (KVP), dat het aan vaardbaar is het Landbouwschap niet als eerst-aangewezen bij het uitvoe ren van de pachtwet te betrekken. KERKENBOUW-ZONDAG IN DE BISDOMMEN HAARLEM EN ROTTERDAM. De jaarlijkse kerkenbouwzondag wordt in de diocesen Haarlem en Rotterdam gehouden op 7 juli.. De bisschop van Haarlem zal aan de vooravond zich via de radio tot de katholieken van beide bisdommen richten; mgr. Jansen legt op Ker kenbouwzondag de eerste steen voor de nieuwe kerk in Morgenstond. Niet alleen Henk Ton uit Seroos- kerke, wiens naam gisterenin de dagbladen genoemd werd naar aan leiding van het behalen van het H.B.S.-diploma op vijftienjarige leef tijd, maar ook uit andere delen van het land komen berichten van zeer jeugdige studie-bollebozen. In Amsterdam blijkt nu ook een dergelijk fenomeen te wonen, even eens vijftien jaar oud. Het is Wietz Boomsma, leerling van het Hervormd Lyceum te Amsterdam, die zich even als zijn vriend en klasgenoot Henk Meijer, van zestien jaar, gaan laten inschrijven op de universiteit om wis- en natuurkunde te gaan stude ren. De eindlijst van Henk Meijer vertoonde vier tienen, voor natuur kunde, meetkunde, biologie en schei kunde. Nam afscheid van genade-oord De ruim 900 deelnemers aan 22ste KAB-bedevaart naar Lourdes, namen tijdens een korte plechtigheid, geleid door mgr P. A. Nierman, bis schop van Groningen, afscheid van deze bedevaartplaats. Hedenmiddag zouden zij, na een verblijf van een week, naar hun vaderland terugke ren. Mgr Nierman, die de offerbereid heid van de deelnemers prees, moe digde hen in een korte maar bewo gen toespraak aan, het contact met God te bewaren en te verstevigen, want, zo zeide hij „Het is de grote weldaad van Lourdes dat we daar door Maria God vinden en daarmede ook ons geluk en onze rust". Na zon dag, die nog verdronk in de regen, is het weer omgeslagen. Zon en warmte maken het verblijf buiten tot een genot. Dit heeft ongetwijfeld bijgedragen tot het welslagen van de 22ste KAB-bedevaart, en in het bij zonder van de „Nederlandse dag", waarbij de KAB de leiding had van de plechtigheden. Nederlandse dag. Deze dag begon gisterochtend om half acht met een stille H. Mis aan de grot, opgedragen door mgr Nier man. Na de H. Mis de kruiswegoefe ning langs de steile hellingen van de Calvarieberg, onder leiding van de weleerw. heer Feiter, alamoezenier van de arbeiders te Maastricht. Van middag de sacramentsprocessie, waar bij de KAB-leden de baldakijn, um brella en flambouwen droegen, des avonds een lichtprocessie en even la ter om 11 uur de aanbidding in de bovenkerk, gevolgd door een gezon- Gevaarlijke slang als verstekeling Het was wel even schrikken giste ren, toen bij het uitladen van bana nen uit San Domingo (West-Indië) door het personeel van een grossier- derij aan het Zuiderdiep te Gronin gen in een bananentros een slang van meer dan anderhalve meter werd ontdekt. Het reptiel was zo dik als een tuin slang en was rood, zwart en grijs gekleurd. Een knecht greep het dier koelbloedig achter de kop beet en duwde het in een kist. Na deskundig onderzoek bleek het een zeer giftig exemplaar te zijn. gen middernachtelijke H. Mis in de- zelfde kerk. Hoogtepunt van deze dag was ongetwijfeld de sacraments processie, waarbij mgr Nierman het Allerheiligste droeg. Aan weerszij den van de esplanade, in de schadu wen van de olmen lagen of zaten vele honderden zieken, zeven rijen dik, een staalkaart van wat de we reld aan ziekte en ongeluk biedt. Toch valt zelfs de ongelukkigste en meest misvormde mens niet op. Over allen maakte mgr Nierman het drie voudig zegenend gebaar met het Al lerheiligste, terwijl een Franse pries ter de gebeden voorlas. De laatste dag te Lourdes droeg pastoor Kissels uit Vlodrop, aalmoe zenier der zieken, een plechtige Re quiemmis op voor alle gestorven landgenoten die te Lourdes hun laat ste rustplaats hebben gevonden. Gerrit Jan werd de twaalfduizendste Doordat vader zijn trouwboekje miste Gistermiddag heeft de burgemees ter van Culemborg, de heer H- A. J. M. van Koningsbruggen, de geboor te-akte opgemaakt van Culemborgs twaalfduizendste inwoner, Gerrit Jan van Os, de eerste zoon van de meubelmaker C. H. van Os, die reeds vier dochters heeft. Gerrit Jan was al op maandag geboren, maar toen zijn vader dinsdagmorgen aangifte wilde doen, miste hij zijn trouw boekje. Gistermorgen vond hij het waardevolle document terug, ging aangifte doen en hoordp, dat zijn zoon door deze samenloop van omstandig heden de 12.000-ste Culemborgenaar is geworden. Juist tevoren was name lijk door migratie van twee perso nen-het bevolkingsgetal van 11.! bereikt. Gerrit Jan is nu door de burge meester genoteerd en heeft van de gemeente een spaarbankboekje met 100,inleg gekregen. In het openbaar slachthuis is gistermiddag de ongeveer veertig jarige vleesvervoerder L. Kraft uit Maastricht in het voorkoelhuis voor runderen in elkaar gezakt. Hij over leed ongeveer een uur later in zijn woning. Of dit overlijden een gevolg is van de val, dan wel dat een plot seling onwel worden de val veroor zaakte zal het medisch onderzoek moeten uitwijzen. De Maastrichtse gemeentepolitie stelt een onder zoek in. Woensdagochtend is het hotel ,,'t Lösse Hoes" op de Holterberg In brand geraakt tengevolge van een schoor steenbrand. Aan het blussingswerk werd deelgenomen door de brandweerkorpsen van Holten en de omliggen de gemeenten. De foto geeft een beeld van het branden de hotel en de blussingswerkzaamheden. Toen de kinderen van de nieuwe Sint Jozefschool in Katwijk aan den Rijn na de Pinkstervakantie weer op school kwamen, hebben ze tot hun vreugde gezien, dat de muurschilde ring in de grote ontvangst- en ont spanningszaal eindelijk klaar was. In opdracht van het schoolbestuur, mocht de kunstschilder Pieter Ge- raedts uit Warmond op de enige vrije wand van die zaal een schildering aanbrengen en ongeveer zes weken lang hebben de kinderen als ze daartoe de gelegenheid kregen de dagelijkse vorderingen van het werk bijgehouden en van commentaar voorzien. Het was geen gemakkelijke op dracht, een schildering te maken, die paste in de zo moderne ruimte maar het komt ons voor, dat de schilder er geen betere oplossing voor had kunnen vinden. Ter linkerzijde van de wand, waar op de schildering moest komen, is de achtergevel van het gebouw, waar in door een dubbele rij vensters het licht binnenvalt. Aan de andere kant wordt de grote zaal begrensd door een overloop, die de leslokalen in de beide vleugels van het gebouw met het trappenhuis verbindt. Kolommen en balustrade van de overloop zijn gehouden in een blauwe tint. In de overgebleven korte zijde van de zaal is een toneel aangebracht, dat afge- Eén voorwaarde. Op de vrije wand bleef een ruimte van ongeveer zes bij zeven meter, waarop de kunstenaar een decoratie ve versiering mocht aanbrengen, waarbij slechts de eis gesteld werd, dat de patroon van de school, Sint Jozef, er in voor kwam. „Sint Jozef alléén", aldus de heer Geraedts, „vond ik een beetje een zaam". Daarom beeldde hij de Voed stervader van het Goddelijk Kind af, als hoofd van het Heilig Huisgezin, een forse man, met leliestaf en een bak met druiven en korenaren, die het voorschoot draagt van de tim merman. Maria, gezeten op een bankje, houdt het Kind Jezus op een knie, dat vol belangstelling is voor het spel van vele kinderen rondom Herri. In het centrum van het geheel rijdt op een groot, bruin paard Sint Willi- brord, de patroon van Nederland, die volgens de overlevering te Katwijk aan land kwam. Het dorpje is op de achtergrond zichtbaar. In het zegenend gebaar van de Moedermaagd ligt een bede vervat tot haar Goddelijke Zoon, een bede, die de schilder tot intentie was: Laat de kinderen, wanneer ze groot zijn, even eerlijk blijven als ze nu zijn in hun spel. Eerlijkheid ademt de hele schilde ring. Er> het was ook deze eerlijk heid, die de schooljeugd ontsnapt aan de aandacht van de onderwijzers in ademloze spanning kon boeien. De jongens herkenden zichzelf in het spel. Ze ontdekten elkaar in het „land veroveren", maakten de spanning méé door van de knaap, die zijn vlie ger oplaat en genoten van de actie, die de voetballers ontwikkelen. Een en twintig kinderspelen heeft Pieter Geraedts in zijn schildering getroffen in hun meest kenmerkende momenten. „Vooral dat bokspringen heeft me moeite gekost", vertelde de schilder. Maar hij liet zijn kinderen dat spel beoefenen, terwijl hij met zijn schetsboek in de tuin ging zit ten Trots en kostbaar bezit. Van de jongens en meisjes, die wel eens kwamen kijken toen hij in de school aan het werk was, heeft hij geen last gehad. Hij had plezier in hen, en nam van tijd tot tijd de gelegenheid te baat, om de lcleurkom- binaties van hun kleding te bestude ren. Zo is hij er in geslaagd een bijzon der levendig geheel te krijgen, waar in dezelfde tinten blijven voorkomen, die ook in de zaal gebruikt werden. De architect die het schoolgebouw ontwierp, ir H. A. van Oerle te Lei den, mag zich o.i. gelukkig prijzen dat men Pieter Geraedts, vroeg om de wandversiering te vervaardigen. Het is de trots geworden van het hoofd der school, de heer G. A. Bo- minaar, en een kostbaar bezit van alle katholieken van Katwijk. Zondagavond werd achter de wo ning van de burgemeester van Goor, de heer Van Essen, een auto ont vreemd, waarmede de dochter van de burgemeester en haar verloofde juist van vakantie waren teruggekeerd. Deze auto is thans in Eindhoven teruggevonden met een lege benzi netank. De daders hebben de wagen grondig geplunderd. Koffers, een ra diotoestel, een petroleumvergasser, fototoestel en papieren, kortom de gehele inhoud was verdwenen. Twee jeugdige personen, die zon dagmiddag uit de Rekkense inrich ting zijn ontsnapt, worden van deze daad verdacht, maar de politie is er nog niet in geslaagd het tweetal aan te houden. Een maand gevangenisstraf Een maand gevangenisstraf luidde het vonnis van de Utrechtse politie rechter in de zaak tegen de 20-jarige schoenbewerker R. van K. en zijn 18-jarige broer H. van K„ beiden te Culemborg, die zich voor hem moes ten verantwoorden wegens belediging en mishandeling van een mare chaussee. De beide verdachten, die op de avond van 19 januari j.l. onder in vloed van sterke drank verkeerden, troffen in de trein van Tiel naar Geldermalsen de 20-jarige mare chaussee D. van de H. aan. Toen deze naar aanleiding van hun luid ruchtig optreden een opmerking maakte, ontstond er een twist, waar bij de militair voor ploert werd uit gescholden en door de broers werd geslagen en gestompt, waardoor hij een gezwollen linkeroog opliep. Noch de in de coupé aanwezige bur ger, noch een andere militair hadden getracht de marechaussee te ontzet- gexracni ae marecnaussee xe onxzex- ^endineen ten, vermoedelijk geïntimideerd door het woeste optreden van de Culem- borgers. De marechaussee had zich niet ten volle kunnen verweren, daar zijn rechterhand was geblesseerd. De officier van justitie, mr Kol- kert, noemde het optreden van de verdachten zeer laf. Hij eiste tegen van K. twee maanden gevange nisstraf en tegen zijn broer zes we ken. Aan boom vastgebonden Jongen plukte kersen Kersenplukken schijnt soms toch wel een zware misdaad te zijn, t< oordelen naar de straf, die de twaalf jarige Bennie G. uit Bergen op Zoom hiervoor heeft moeten ondergaan. Hij was met enige vriendjes naar een kersenboomgaard gegaan om zich daar te goed te doen aan die heerlijke vruchten. Dat was natuur lijk niet helemaal in orde, maar daar zijn het kleine rakkers voor. Een der kersenwachters betrapte Bennie ech ter en greep de jongen. Hij werd op zijn knieën voor de boom gezet en kreeg van de wachter een zware boomtak in zijn nek gelegd, welke hij met beide handen moest vasthou den. Met zijn broekriem om de hals van de jongen bond de man de knaap aan de boom, zodat hij zich niet meer kon bewegen. Een zusje van Bennie, die hem na verloop van tijd zo zag zitten, riep haar moeder, die haar zoon bevrijd de en aangifte deed bij de politie. Op het bureau vertelde de wachter, dat hij de kinderen alleen maar schrik had willen aanjagen politie maakte proces-verbaal op. Foto-, teken- en schilderwedstrijd voor militairen 1957. De dienst Welzijnszorg Leger houdt voor de zesde maal een foto-, teken en schilderwedstrijd, waaraan alle in actieve dienst zijnde militairen van de Koninklijke Landmacht en de Ko ninklijke Luchtmacht gratis kunnen deelnemen. De inzendtermijn loopt van 1 juli tot en met 31 augustus a s. Vow deze gecombineerde wedstrijd zijn legpenningen beschikbaar ge steld en tal van andere prijzen. De prijsuitreiking zal geschieden op zaterdag 16 november a.s. in het voormalige koninklijk paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage, waar tevens van 16 tot en met 19 novem ber de jaarlijkse tentoonstelling zal gehouden worden van de beste in- Het is niet al veilig wat er blinkt Ongunstig resultaat van Haagse verkeerstest In samenwerking met gemeente lijke verkeerspolitie en EVO (eigen vervoerders organisatie) werd dezer dagen te 's Gravenhage een gratis keuring gehouden van Haagse motor voertuigen. Het resultaat was schrik barend. Er werden 248 voertuigen voorgereden, waarvan 35% de vei- ligheidsproeven niet kon doorstaan. De eigenaars van 85 wagens kregen van de organisatrice de vereniging voor Veilig Verkeer een geel bre vet van ondeugdelijkheid voor hun koetsje overhandigd. De wagens za gen er schitterend uit Op een fiets rijdende is op het Drooglever Fortuynplein te Rotter dam de 22-jarige H. G. A. Vogel aan gereden door een trekker met opleg ger. De man liep een schedelbasis- fractuur op en is naar een zieken huis vervoerd, waar bleek, dat hij was overleden. KORTE golf Het alom bekende hotel ,,'t Lösse Hoes" bij de Holterberg onder de ge meente Holten in Overijssel is gister morgen door een felle brand ver woest. De brandweren uit Holten en omliggende plaatsen waren machte loos. In de achter de woning lopende Kerkvaart te Mijdrecht is gistermor gen het 'tweejarige dochtertje van de familie Bos verdronken, nadat het uit de tuin van de ouderlijke woning ontsnapt was. De moeder die het kindje zocht, zag het in het water liggen en bracht het op het droge. Doktershulp mocht echter niet meer baten. De Sow jet-Unie zal in de na bije toekomst in staat zijn televisie- golven door de maan te laten terug kaatsen, zodat de Russische program ma's in een groot deel van de wereld te zien zullen zijn, zo heeft een pro fessor in een artikel in de „Komso- molskaja Prawda" verklaard. Het Chinese blad „Takoeng Pao" meldt, dat meer dan 50.000 boeren in de provincie Hopei hun boerderijen hebben verlaten en naar de steden zijn getrokken. Dit was het gevolg van natuurrampen en de slechte or ganisatie op de collectieve boerde rijen. In Nepal zijn de laatste tijd 200 mensen van honger gestorven, heeft een politieke leider.in de hoofdstad Katmandoe verklaard. In deze stad zijn heftige betogingen tegen de overheid gehouden wegens de slechte voedselvoorziening.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6