©eft2i<lóe0oti/fca/nt De zindeljjke en selectieve waterstofbom H-bommen AMERIKA MOET NOG 5 JAAR EXPERIMENTEREN De weg van Peking loopt over het schavot Franse nood-belastingwet goedgekeurd Russische wapens voor Jemen Hongaren uit Ilo-conferentie gewezen Weer warme dagen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 27 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14142 wel zindelijk, maar blijf uit de buurt Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ1.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 11 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Huurverhoging 117E moeten toch nog even iets ver- tellen over de huurwetten, die al of niet verrassend in de Tweede Kamer zijn aangenomen. Enkele op merkingen hierover zijn nog wel van belang. Om maar met het voornaamste te beginnen: waren de partijen nu eigen lijk wel gebonden aan de afspraak, welke tijdens de kabinetsformatie was gemaakt? Wij geloven van niet. Dat was ook de mening, niet alleen van de negen leden van de K.V.P., die tegen dit ontwerp stemden, maar ook van de protestantse partijen, die minister Zijlstra achter zich hadden en toch tegen deze ontwerpen stemden. In de eerste phase van de kabinets formatie waren er twee problemen. Ten eerste het defensieprobleem, ten tweede het huurprobleem. Laten we ons bepalen tot het huurprobleem. Minister Witte beloofde toen een ont werp te zullen maken, dat alle par tijen zou bevredigen. Hij slaagde daarin ook. Maar er kwam toen op dat ontwerp, noch op de overeen stemming met de minister van Oor log een kabinet tot stand. Kan men dan zeggen, dat men ge bonden is aan deze overeenstemming. Natuurlijk niet. Deze afspraken zijn gemaakt >p een kabinet, dat niet tot stand is gekomen en het kabinet, dat tot stand kwam, was een extra-par lementair kabinet, waartegenover geen enkele fractie in de Kamer een verplichting had. Ook de P. v. d. A.-fractie niet. Had de heer Burger immers zelf tijdens de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer in Oktober 1956 niet verklaard, dat hij zich niet gebonden achtte aan het re geringsprogram, maar dat hij wel ge neigd was daarachter te staan. NU kan men geen vertrouwen heb ben in het stelsel van huurron- den en loonronden en de overtuiging zijn toegedaan, dat men met durf en fantasie een andere richting zou moe ten inslaan. Dan is het standpunt dit: dat er na de huurronden, die wij reeds heb ben beleefd, nóg niets is bereikt. Alle huurverhogingen, iie wij hebben ge had, zijn nog niet eens gelijk aan de stijging van de bouwprijzen in het zelfde tijdvak. Zo komen we er dus niet. In 1955 is de verhoging van de huren met 10 pet. verworpen met de steun van de socialisten. Zij zullen dat zelf toen eigenlijk niet hebben gewild, maar het resul taat lag er. De P. v. d. A. is er toen blijkbaar zelf van geschrokken en prof. Romme heeft toen de heer Burger de kans gegeven de stukken zelf weer aan elkaar te lijmen, zodat hij bovendien nog kon parederen als de man, die het nieuwe kabinet had geformeèrd. DIT is echter allemaal beschou wing achteraf. Waar het nu om gaat is de huur verhoging van 25 pet., die door de Tweede Kamer is aanvaard. Het hele geval is nu, dat men de economische ontwikkeling moet af wachten om te zien of deze wat for sere huurverhoging ook werkelijk re sultaat zal afwerpen voor de woning bouw. Dt wil zeggen: er zal uit de millioenen huurverhoging geld be schikbaar moeten komen voor de woningbouw, vooral nu de geldmarkt zó krap is, dat men is moeten over gaan tot bestedingsbeperking oftewel bezuiniging en tot een beroep op de institutionele beleggers om geld voor de woningbouw te krijgen. Maar ook dan zijn we er nog niet. De Eerste Kamer zal dit besluit tot verhoging van de huren met 25 pet. nog moeten goedkeuren. In de Twee de Kamer hebben negen leden van de K.V.P. hun fiat daaraan niet ge geven. De vraag is nu hoe de verhou dingen binnen de K.V.P. in de Eer ste Kamer zullen liggen en of daar ook het grootste gedeelte van de C.H.U. haar fiat aan de plannen van de minister zal willen geven. De K.V.P. zal voor het overgrote deel wel meegaan. Ir Kraayvanger, die deze zaak voor de K.V.P. in de Eerste Kamer behandelt, is zeer ge porteerd voor deze verhoging en zal tegen de blokkering daarom zeker geen bezwaar maken. Hij heeft in deze zaken genoeg invloed om de fractie goeddeels mee te krijgen. En dan is de zaak in kannen en kruiken. Maar wat het resultaat dan be treft zijn we niet zo optimistisch ge stemd. Het zal in ieder geval nog een hele tijd duren, voordat de huurver hoging van invloed zal zijn op rui mere middelen voor de woningbouw. Algerijnse organisaties ontbonden De Franse regering heeft besloten dat de twee voornaamste Algerijnse nationalistische strijdorganisaties het nationale bevrijdingsfront en de Algerijnse nationalistische beweging als ontbonden moeten worden be schouwd. Voortaan zal de politie Algerijnen kunnen arresteren op beschuldiging van pogingen om een illegale organi satie opnieuw op te richten. Beginselaccoord inzake de ontwapening Amerikaanse geleerden hebben president Eisenhower meegedeeld dat zij een volkomen „schone" waterstofbom kunnen maken, als zij nog vier of vijf jaar de gelegenheid krijgen proeven te nemen. De „schone" bom zou geen radio-actieve afvalstoffen verspreiden. Zij zou een wapen voor alleen maar het slagveld worden en geen burgers treffen, mits deze zich op de vereiste afstand bevinden. Dit heeft president Eisenhower gisteren op zijn persconferentie bekend gemaakt. De deskundigen hebben betoogd, dat de wapenproeven moeten worden voortgezet als de wereld voor vreedzame doeleinden het volle nut van de atoomwetenschap wil hebben. In dit verband merkte Eisenhower op, dat men bij het aangaan van akkoorden om de proefnemingen te staken er voor moet waken, dat hierdoor niet het tegengestelde wordt bereikt va nwat men wenst. Dit betekent evenwel niet, dat V.S. nu hun voorstel om als onderdeel van een algemene eerste stap tot ontwapening de proeven met kernwapens te staken, zullen intrekken. HET EERSTE STADIUM De Sowjét-Unie en vier westelijke mogendheden hebben gisteren in be ginsel overeenstemming bereikt over de wijze waarop de klassieke bewa pening moet worden verminderd in het eerste stadium van het ontwape ningsplan. De Amerikaan Stassen heeft voor gesteld, dat deze vermindering ge beurt op basis van onderling goed gekeurde lijsten. Het oorlogsmateriaal dat op deze lijsten wordt geplaatst, komt in depots te berusten onder internationaal toezicht. Het blijft Het was inderdaad Crabo Het stoffelijk overschot van een kikvorsman zonder hoofd en handen dat begin juni te Chichester is aan gespoeld, was inderdaad dat van Lio nel Crabb, die een jaar geleden tij dens een bezoek van Russische oor logsschepen aan Engeland is verdwe nen. Dit heeft de officiële Engelse lijk schouwer G. F. L. Bridgman gisteren meegedeeld. De lijkschouwer zei dat hij niet kon vaststellen hoe Crabb om het leven is gekomen. De weduwe van Crabb was niet in staat het stoffelijk overschot te her kennen. evenwel op het grondgebied van het bezittende land. Stassen heeft de Sowjet-Unie uit genodigd een lijst op te stellen, waar op ongeveer 15 procent van het aan wezige oorlogsmateriaal voorkomt. Amerika zal dan hetzelfde doen. Het moet modern materiaal zijn. De Russische afgevaardigde Zorin zei, dat hij het Amerikaanse voorstel in beginsel aanvaardde. Wel vroeg hij nog nadere inlichtingen. Ook Frankrijk, Engeland en Ca nada waren het in beginsel met Stas sen eens. Zij maakten echter het voorbehoud, dat er overeenstemming moet zijn tussen bewapening en troe pensterkte. De Sowjet-Unie en de V.S. hebben namelijk een overschot aan wapens. AMSTERDAM SCHIPHOL Niet minder dan 800.000 terechtgestelden Premier Tsjoe En-lai van commu nistisch China heeft gisteren onthuld dat van elke zes personen, die be schuldigd werden van „contra-revo lutionaire" activiteiten er één tei dood veroordeeld is. Tsjoe zei niet hoeveel personen zijn terechtgesteld. Maar de Chinese leider Mao Tse-Toeng, zou voigvns onlangs uit Warschau ontvangen be richten, hebben toegegeven dat meer dan 800.000 personen zijn gedood. Tsjoe zei gisteren bij de opening van het nationale volkscongres in Pe king, dat de grote meerdheid van de ter dood veroordeelden hun vonnis- Nachtzittingen Het Franse parlement heeft van nacht zijn definitieve goedkeuring ge hecht aan de nood-belastingwet, die het land dit jaar meer dan 150 mil jard frank aan nieuwe belastingen gaat kosten en volgend jaar circa 300 miljard. Zowel de Nationale Vergadering als de raad /an de republiek zijn tot diep in de nacht bijeen geweest om de verschillen, die steeds weer tus sen goedgekeurde lezingen van de wet bleken te bestaan, weg te wer ken. Na drie stemmingen in elk der beide Kamers kon tenslotte de Na tionale Vergadering in vierde en laat ste lezing (met 280 tegen 221 stem men) haar fiat geven aan een versie, die vrijwel overeenkomt met de lezing, welke maandagnacht bij de vertrouwensstemming werd goedge keurd. De nootwet kan nu in de staats courant afgekondigd worden. Dit be tekent o.m., dat de benzinedistributie de volgende week wordt opgeheven, doch dat de benzine 90 tot 95 frank per liter gaat kosten, een Europees record. Tussen de stemmingen over de wet door hebben de Nationale Vergade ring en de Senaat woensdag ook een nieuwe conventie tussen de regering en de bank van Frankrijk goedge keurd, die voorziet in een speciaal voorschot van de bank aan de />chat- kist ten bedrage van 300 miljard frank en het recht van de staat om uit de goudreserves van de bank te putten tot een bedrag van 100 mil jard. De commissie van buitenlandse za ken van de Nationale Vergadering heeft zich woensdag uitgesproken voor bekrachtiging van de verdragen in zake de Europese gemeenschappelijke markt en de Euratom. Het debat over de bekrachtiging zal dinsdag begin- sen hoorden tussen de „tijd van de be vrijding" (1949) en 1952. „Deze von nissen waren destijds absoluut nood zakelijk". De Chinese premier deelde mee, dat 16.8 procent van de contra-revolutio nairen ter dood veroordeeld werden en ongeveer 42.3 procent tot dwang arbeid veroordeeld. Verder werd 32 procent „onder toezicht van de poli tie gesteld". Ongeveer 57 pet. van de veroordeelden is na een heropvoe ding op vrije voeten gesteld. De Chinese regering heeft het af gelopen jaar schitterende vorderin gen gemaakt, verklaarde Tsjoe. Hij zei, dat er enorme successen waren geboekt bij de wijziging van het oude eigendomsysteem en de oude produk- tiemiddelen. De natuurrampen, die 15.2 miljoen ha hebben getroffen, waarvan. 70 miljoen mensen moeten leven, heb ben deze successen niet kunnen ver minderen. De Chinese premier onthulde, dat een handvol kapitalisten heeft voor gesteld de vertegenwoordigers van de staat terug te trekken uit de gecom bineerde particuliere- en overheids- ondernemingen". Hij noemde dit „een bijzonder in het oogspringend kenmerk van hun weigering om de socialistische omvor- ming te aanvaarden." Verder waarschuwde Tsjoe En-lai 5 acht niet-communistische partijen China, dat zij zichzelf buiten het huidige verenigd front zouden slui ten, indien zij niet zouden erkennen, dat de communistische partij dit rege ringsfront leidt. Volgens nog niet bevestigde berich ten hebben twee Russische vracht schepen, begeleid door twee onder zeeërs en een mijnenveger, in de Je- menitische haven Al Saleef aan de Rode Zee wapens uitgeladen. Graaf Willem V trekt Hoorn binnen Hoorn viert feest in verband met het feit, dat de stad 600 jaar geleden de stadsrechten verkreeg. Op de bijgaande foto zien we Graaf Willem V bij zijn intocht in de stad; op de achtergrond de Oostpoort. Manument vaat yeualten ffiütten te Quitikeiken Geloofsbrieven ongeldig In drie afzonderlijke stemmingt i hebben de vergaderden van de veer tigste internationale arbeidsconfe- rentie (I.L.O.), die op het ogenblik te Genève wordt gehouden, de ge loofsbrieven van de afgevaardigden der Hongaarse regering, werkgevers en werknemers ongeldig verklaard. Na de eerste stemming, waarbij men met een geringe meerderheid de Hongaarse regeringsafgevaardig den de toegang ontzegde (maar waar bij men niet de vereiste tweederde meerderheid bereikte om hen ook uit de vergadering te wijzen), trok de Hongaarse regering terstond haar af vaardigingen van werkgevers en werknemers terug om, zoals één der regeringsvertegenwoordigers zei „toe te geven aan de gewettigde veront waardiging van de vakverenigings organisatie en het Hongaarse volk over de laster, waaraan zij bloot stonden". Werkgeversafgevaardigden uit de vrije landen hadden de geldigheid van de geloofsbrieven der Hongaar se regeringsvertegenwoordigers en (op voorstel van de Nederlander A. G. Fennema en een Mexicaan) die der Hongaarse werkgevers betwist Met grote meerderheid van stem men weigerde men vervolgens de afgevaardigden van de werkgevers en van de werknemers toe te laten, Dit is het indrukwekkende oorlogsgedenkteken te Duinkerken, opgericht ter nagedachtenis van de ruim 4.700 gevallen militairen van de Britse expeditionaire strijdmacht, die het leven lieten in de strijd, welke leid de tot de beruchte evacuatie van Duinkerken in 1940 en van wie de laatste rustplaats niet bekend is. Het monu ment zal op zaterdag 29 juni a.s. door de Engelse koningin-moeder worden onthuld. Het ligt naast de algemene begraafplaats van Duinkerken. Het hogedrukgebied, dat gisteren boven Frankrijk gelegen was, ver plaatste zich het afgelopen etmaal naar Zuid-Duitsland. Het weer in ons land wordt door dit hogedrukgebied beheerst. Een wamtefront van een oceaandepressie, die vrijwel niet van plaats verandert, bereikte vergezeld van een regenzone de oostkust van Engeland. Wolkenvelden, die met dit front samenhangen, dreven gister avond en vannacht ons land binnen, waardoor de zonnestraling tijdelijk getemperd wordt. De regenzone be reikte ons land niet. Voor het weer van morgen is belangrijk, dat op nieuw iets warmere lucht in aantocht is, waardoor de temperaturen mor gen tot 25 graden of hoger kunnen oplopen. Aangezien de frontale be wolking voor een groot deel oplost, kan voorts op meer zon gerekend worden dan vandaag. Op wat langere termijn gezien, ziet het er naar uit, dat er enkele warme dagen verwacht kunnen worden. maar daar in feite beide delegaties reeds sedert het begin aan de con ferentie op 5 juni j.l. hadden deel genomen, kwam het besluit om hen niet toe te laten neer op een uitwij zing uit de vergadering. De confe rentie eindigt vandaag. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ WARM. Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Opnieuw warmer. 28 Juni zon op 4.24; onder 21.06; maan op 5.19; onder 21.14. Hoogwaterstanden 28 Juni v.m. 3.25; n.m. 3.55. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 upr luiden: STOCKHOLM zw. bewolkt 18 C. OSLO onbewolkt 17 KOPENHAGEN zw. bewolkt 16 ABERDEEN geheel bewolkt 14 LONDEN zwaar bewolkt 22 AMSTERDAM geh. bewolkt 18 LUXEMBURG licht bewolkt 19 PARUS onbewolkt 22 BORDEAUX licht bewolkt 24 GRENOBLE onbewolkt 22 NICE licht bewolkt 24 BERLIJN licht bewolkt 24 FRANKFURT zw. bewolkt 20 MUNCHEN zwaar bewolkt 15 ZURIOH mist 16 GENEVE licht bewolkt 21 LOCARNO lieht bewolkt 24 WENEN onbewolkt 20 INNSBRUCK licht bewolkt ROME licht bewolkt AJACCIO -x-28 licht bewolkt 24 Korreltje Hoe meer een mens tot volkomen ernst in staat is, des te hartelijker kan hij lachen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1