SPOOK=KANO Lagere belastingambtenaren zijn ontevreden Landeigenaren richten adres aan de Tweede Kamer KAB zal uitgestoken hand van NVV gaarne aanvaarden Aambeien? Danscongres te A'dam bracht contact tussen dansgroepen MAANDAG 24 JUNI 1957 DE LE1DSE CUUKAN't Huidige salariëring ondermijnt plichtsgevoel In Amersfoort is vandaag de alge mene vergadering van de bond van administratief personeel bij 's rijks belastingen gehouden. Hoewel het lijkt of de ambtenaren niets te kort is gedaan, zo betoogde de voorzitter van de bond, de heer J. H. van der Meer, in de jaarrede immers zij kre gen hun deel in alle Ioonronden blijkt toch, dat men alle rangsalaris sen met ongeveer 25% zou moeten verhogen om ze eenzelfde koopkracht te geven als voor de oorlog. De heer Van der Meer zeide, dat de salariëring van de lagere ambte naars-rangen niet veel levensruimte biedt. De hogere ambtenaren werd door de minister van binnenlandse zaken een salaris gegeven, dat her; veroorloofde van de toegenomen wel vaart mede te genieten, aldus spr„ die zeide, dat de positie van de lagere en middelbare ambtenaar daarbij toch wel zeer schriel afsteekt. Vervolgens noemde hij enkele be zwaren, die aan de, volgens hem, te lage salariëring verbonden zijn, zoals het feit, dat de belastingambtenaren, hetgeen hun verboden is, langs ande re weg trachten hun inkomsten op peil te brengen. De echtgenoten zoe ken de geringe gezinsinkomsten te vergroten, of de ambtenaar zoekt een goed heenkomen in het vrije bedrijf. Voorts meent hij, dat de lage sala riëring het plichtsgevoel ondermijnt. De heer Van der Meer zeide, dat er voorzieningen moeten worden ge troffen. De ambtenaren worden ech ter van twee kanten bedreigd. Indien in de overheidssfeer wordt bezuinigd, dan betekent dit, aldus spr., dat -1e Aetherklanken DINSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.4522.30 Filmporgr. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolra dio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luis tert, caus. 12.00 Middagklok-nood klok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zon-, newyzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 Voor de vrouwen van het platteland. 14.40 „Die Egyptische Helena", ope ra. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: dr. J. Hartog: Van eiland tot eiland in de Nederlandse Antillen. 18.00 Gram. 18.10 Ronde v. Frankrijk. 18.20 Tenniskamp. Wim bledon. 18.30 R.V.U.: Levensverzeke ring, haar historie en techniek: drs J. van Wijk: „Techniek". 19.00 Nws. 1910. Commentaar op het nieuws. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Omr. ork. en solist. 21.40 School en Gezin, caus. 22.00 Koor zang. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Niuws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Italiaanse muz. 11.30 Gram. 12.00 Licht muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Mil. ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Leven met diabetes, lezing. 15.30 Mezzosopraan en fluit, piano en celesta. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Fototips. 18.40 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle.. 19.00 Amateursuitz. 19.45 Toneelbe schouwing. 20.00 Nieuws. 20.45 Gram. 21.00 Katja in rok!, hoorspel. 22.00 Kamerork. en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling. 23.2524.00 Gram. ambtenaren worden getroffen. Tast men dan wel niet rechtstreeks de sa larissen aan, omdat deze gebonden zijn aan de loonpolitiek, dan zal toch wel het oog vallen op de promoties, en in dit opzicht zijn de lagere en middelbare ambtenaren het meest weerloos. Spreker betoogde, dat de rijksambtenaren al een tiental jaren aan gedwongen bestedingsbeperking hebben gedaan, daar zij zich niet heb ben kunnen handhaven in de positie, welke zij voor de oorlog in de volks gemeenschap innamen. Tenslotte vroeg spreker de lagere ambtenaren te belasten met werk zaamheden, waarin zij zich naar ver mogen kunnen ontplooien, de ambte naren niet te ontzien en er uit te halen wat er uit te halen is, maar ze er dan ook naar te betalen en ze een toekomst te geven. Rijkskabinet bijeen Het rijkskabinet heeft zaterdag op een speciale zitting, die ruim drie uur heeft- geduurd, de kwestie be sproken, die is gerezen over de posi tie van de waarnemende procureur- generaal in de Nederlandse Antillen. De Antilliaanse minister-president, de heer E. Jonckheer, woonde de ver gadering bij. Naar wij vernemen heeft op deze zitting de heer Jonck heer een uitvoerige toelichting gege ven op het Antilliaanse standpunt ten aanzien van het ontslag, dat aan de waarnemende procureur-generaal in Willemstad, mr W. C. van Bins berg en, is verleend naar aanleiding van diens weigering het uitwijzingsbesluit te tekenen van de hoofdredacteur van de „Beurs en nieuwsberichten", de heer A. de Wit. De heer Jonckheer zal vanavond via New York naar Willemstad te rugkeren. Medio juli wordt de Antil liaanse minister-president opnieuw in Nederland verwacht voor besprekin gen over andere aangelegenheden. Over nieuwe pachtregeling De federatie van landeigenaren, omvattende alle als zodanig georgani seerde grondeigenaren in Nederland, die zich in april 1955 met een adres tot de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal wendde inzake het ontwerp van wet tot nieuwe re geling van de pacht, heeft dezer da gen, nu de regering door middel van twee nota's van wijzigingen een groot aantal belangrijke veranderingen in het ontwerp heeft aangebracht, op nieuw een adres gezonden aan de le den dezer Kamer. In het adres wordt o.m. medege deeld, dat, onder handhaving van de in het eerste adres gemaakte alge mene bezwaren, de federatie de in stelling van de commissie van advies voor het grond- en pachtprijspeil een aanzienlijke verbetering acht, die ten volle haar instemming heeft. Het voorschrift, dat de commissie het landbouwschap hoort, dient echter naar haar mening uitgebreid te wor den tot de federatie en tot de bond van landpachters. „Naar wij moeten aannemen en naar uit de verschillende beschou wingen blijkt, aldus het adres, is te zeer als vaststaand aangenomen, dat de grond bij een niet tot de landbouw betrekkelijke bestemming aanstonds een veel hogere waarde verkrijgt en dat de eigenaar uit dien hoofde w'el een hoge schadeloosstelling aan de pachter kan betalen. Dit is echter lang niet altijd het geval, b.v. wan neer de eigenaar zijn grond van ouds her heeft bestemd tot opslagplaats, voor uitbreiding van eigen fabrieks terrein of ter exploitatie als sportter rein, enz. In die gevallen zou het be talen van volledige schadeloosstelling aan de pachter van grond, welke de verpachter, naar hij terecht meende, slechts voor een overeengekomen tijd aan de pachter ten gebruike had af gestaan, neerkomen op het moeten terugkopen van die grond tegen een zo hoog bedrag, dat dit in bepaalde gevallen de verkoopwaarde van die frond met agrarische bestemming zal unnen overtreffen en zulks ofschoon Russische televisie uitzending ontvangen Zaterdag en zondag heeft men op het scherm van het televisie-apparaat in hotel „De Koerheuvel" te Rhenen Russische televisie-uitzendingen ont vangen. Zaterdag werd er een Russische oorlogsfilm uitgezonden en gister middag een aantal Russische kunst werken (schilderijen) en een film over het leven in de steppen. Naar ons werd meegedeeld was het ver haal duidelijk te volgen en waren de aankondigingen in het Russisch dui delijk te zien. In Rhenen en overal in het oosten van ons land, worden regelmatig Duitse uitzendingen op gevangen. De ontvangst van de Rus sische uitzending werd gekwalifi ceerd als een slechte Duitse ont vangst. Op de hooggelegen Koerheuvel heeft Philips geoefend in de tijd van de experimentele televisie. hij, als die grond onteigend werd, op zijn minst die agrarische waarde zou ontvangen". De federatie verzocht de leden van de Tweede Kamer dringend, die voor gestelde regeling althans zodanig te wijzigen, dat dergelijke onbillijkhe den niet kunnen voorkomen, hetgeen zou kunnen geschieden door de rege ling te beperken tot die gevallen, waarin de onteigeningswet toepas sing kan vinden. Het fruit en de nachtvorsten De gevolgen van de strenge nacht vorsten voor de Betuwse en Lim burgse fruitstreken zijn ernstiger, dan men aanvankelijk verwachtte. Het is gebleken, dat de perenoogst ongeveer 30 procent en de appel- oogst 50 procent van de normale oog sten zullen bedragen. Niet alleen de fruitboeren, die reeds van een „rampjaar" spreken, ondervinden hierdoor grote schade, maar ook de fruitveilingen zien zich genoodzaakt personeel te ontslaan, wegens ge brek aan werkzaamheden bij zulke kleine oogsten. Dit personeel zal ge deeltelijk op wachtgeld worden ge steld en gedeeltelijk worden onder gebracht bij bevriende bedrijven en instellingen. Onder andere is dit al gebeurd bij de midden-Betuwse vei ling te Zetten-Andelst. In Zeeland heeft de fruitoogst weinig schade ge leden tengevolge van vorst. Hoewel een kleinere fruitoogst dan normaal prijsstijgingen veroorzaakt, zullen de prijzen toch niet zeer hoog oplopen, daar de fruitgebieden in Italië geen schade hebben geleden. Men verwacht thans veel aan voer~f'Vereniging van Italiaans fruit op de internatio nale markten. De door vorst getrof fen gebieden in Europa zijn Zwitser land, België, een gedeelte van Duits land en Nederland. Schooljongen stak over Ernstig verkeersongeval door onvoorzichtigheid Om half acht, zondagavond, is in Amsterdam op de Nieuwe Hemweg ter hoogte van het Houtveem de be stuurder van een scooter bij een ge compliceerde aanrijding ernstig ge wond geraakt. Voor zover de politie thans bekend is, zou een 8-jarige scholier, die met zijn fiets de weg onvoorzichtig overstak, het ongeluk veroorzaakt hebben. Een personenauto moest daardoor n.l. plotseling hard remmen met het gevolg, dat twee achter de auto rij dende scooters tegen de wagen op botsten. De bestuurder van de eerste scoo ter, een 43-jarige heer uit Amster dam, liep daarbij een schedelbasis- fraktuur en diverse snijwonden op. Hij werd met zijn echtgenote, die op de duo gezeten was en na haar val over pijn in de rug klaagde, naar het Wilhelminagasthuis gebracht en daar opgenomen. De 20-jarige Amsterdamer, die op de andere scooter reed, kon na be handeling in het Wilhelmiangasthuis naar huis worden gebracht. Hij had een hersenschudding en schaafwon den aan het gezicht. Zijn duopassa- giere kwam er met de schrik af. VEEL VRAAG NAAR SLA EN KOMKOMMERS. Er is deze week op de Nederlandse groenteveilingen een zeer grote vraag I geweest naar sla en komkommers, j Het warme weer zal aan deze grote j vraag niet vreemd zijn geweest. Hier bij komt, dat vooral van sla op het ogenblik het aanbod betrekkelijk gering is, zodat dc verhoogde vraag aanmerkelijk hogere prijzen tot ge volg heeft gehad. Op verscheidene groenteveilingen in ons land werd vrijdag voor de goe de kwaliteit sla weer rond 25 cent per krop betaald en soms zelfs nog meer. Ook de komkommers waren vrijdag opnieuw zeer gevraagd. Zo wel voor binnenland als voor export. De goede kwaliteiten komkommers noteerden op de meeste veilingen boven 50 cent per stuk. Voor de te lers betekenen deze goede prijzen een meevaller, maar er staat tegenover, dat door het droge en warme weer de kwalitatieve opbrengst vooral van een produkt als sla, belangrijker la ger is dan normaal. minimumprijzen voor kleinfruitproducten. Ook voor het komende seizoen zul len voor een aantal kleinfruitprodük- ten op de veilingen weer minimum- veilingprijzen gelden. Deze zijn vast gesteld door het centraal bureau van de tuinbouwveilingen. Voor frambo zen en zwarte bessen bedraagt deze minimumveilingprys 60 cent per kg. Beneden deze prijs zal dit produkt niet verkocht worden. Bij eventuele doordraai krijgt de kweker 60 ct per kg. vergoeding voor de kwalitei ten 1 en 2. Er zal voor deze produk- ten verder resp. 2 en 3 ct. per kg. heffing worden ingehouden dit jaar. Voor bramen geldt de minimumprijs regeling alleen voor Zeeland. De mi nimumprijs is 40 ct. per kg. Voor dit produkt moet geen heffing worden betaald. Ook is geen heffing dit jaar verschuldigd voor op de veiling aan gevoerde rode bessen. Hiervoor is een ophoudprijs vastgesteld van 30 ct. per kg. geen protest tegen ilsy Burgemeester en wethouders van Delft hebben in antwoord op de vra gen, welke in de laatstgehouden ge meenteraadsvergadering werden ge steld door de heer Spanjaard (P.v. d.A.) over het vliegfeest Ilsy 1957 op Ypenburg, meegedeeld niet van me ning te zijn, dat de demonstraties ge varen voor het publiek opleveren en herinneren er aan, dat reeds vyf ma len dergelijke demonstraties werden gegeven en dat daarbij nog nimmer van gevaar gebleken is. Bovendien menen zij, dat de organisatoren over voldoende ervaring beschikken en zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn. Zij citeren #het perscom muniqué, dat door da Kon. Ned. ■Vereniging van Luchtvaart werd verstrekt en verklaren tenslotte, dat politie, brandweer en eerste hulp diensten in Delft volkomen paraat waren om, in geval van ongelukken, de gevolgen zoveel mogelijk te kun nen beperken. Radiorede A. Middelhuis: Overleg bracht grote successen De voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer J. A. Middelhuis, heeft zaterdagavond voor de microfoon van de katholieke radio omroep een korte rede uitge sproken over de vrijdag door het N.V.V. afgelegde verklaring met be trekking tot de samenwerking tus sen de drie vakcentralen. De heer Middelhuis zei, na zijn vreugde over dit alles te hebben uit gesproken: De vele moeilijke vraagstukken, waarvoor de vakbeweging telkens wordt geplaatst, vereisen grondige voorbereiding en vooroverleg. Indien dat goed gebeurt, dan kunnen aan vankelijke verschillen van inzicht meestal tijdelijk worden overbrugd, &ls dan de drie richtingen met een gezamenlijk standpunt aan het ver dere overleg deelnemen, versterkt dat de positie van de werknemers en wordt het overleg met de werkge vers en de overheid duidelijker en eenvoudiger. Negen jaren praktijk met een samenwerking, zoals die tot in 1954 in de Raad van Vakcentra len plaats vond, heeft dat nut van samenwerking duidelijk bewezen en heeft voor ons land. doch vooral voor de werknemers, grote succes sen opgeleverd. Hoe verder de gang van zaken zal zijn valt nog niet te voorspellen. Er zijn immers voor een samenwerking tussen de drie vakcentralen verschil lende mogelijkheden denkbaar, maar, al is de vorm van samenwerking ook belangrijk, hoofdzaak is toch wel, dat door het besluit van het N.V.V., de zaak van het overleg en van de samenwerking weer vlot is geko men. Ik twijfel er niet aan of de K.A.B. zal, met respect voor het N.V.V., de uitgestoken hand gaarne aanvaarden. Nu het overleg met de werkgevers in de stichting van de arbeid de laatste jaren stroever en neem dit tabletje en U stilt de pijn. Duizenden lijders aan aambeien zUn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs la een volkomen nieuw raiddel in tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen allnkcn en bevor deren genezing; ze zijn sacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van oljn HEMOTABS 'n Complete kuur 1.47 Bij Apothekers en Drogisten Advertentie Het danscongres 1957, dat zaterdag in gebouw Marcanti te Amsterdam is gehouden, bracht voor de eerste maal op landelijk niveau een ontmoe ting tussen beroepsmensen, amateurs en kunstenaars op dansgebied met de vier groepringen: gezelschaps-, folk lore-, volksdans en ballet. Het „cen traal dansberaad", dat zich ten doel stelt de bevordering van het contact tussen de verschillende gebieden van de dans en het stimuleren van een verantwoorde dans in Nederland, had dit congres georganiseerd met mede werking van zowel het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen als het Prins Bernhardfonds en de gemeente Amsterdam. Een 400-tal meest jeugdige mensen, beoefenaars van de uit eenlopende dansgroeperingen, waren 's middags in de gelegenheid kennis te maken met de hun onbekende, en dus onbeminde, dansen, onder lei ding van de leerkrachten de heer Th. W. Bus (gezelschapsdans), mevrouw F. van DoornLast (volksdans) en mevrouw E. WijdeveleHarss (kunst dans). Door beoefening van enkele basisbewegingen en specifieke stijl vormen konden de zichtbaar enthou siaste deelnemers ervaren wat er ka rakteristiek is voor de onderscheide ne dansvormen. Met enkele hartelijke woorden is vervolgens afscheid genomen van de voorzitter van het centraal dansbe raad, prof. van Holk uit Oegstgeest, die als zodanig wordt opgevolgd door de heer J. C. Wilmans uit Mepoel, lid van Gedeputeerde Staten in Drente. De avond stond eveneens in het teken van de dans. ruim 900 bezoe kers sloegen het spel „De wereld een dansfeest?" van J. H. W. Veenstra gade, dat werd opgevoerd door een balletgroep van de school van Max Dooyes, de folkloristische dans groep „De Schermers dansers", leden van het Amsterdams volksdanscen trum en leerlingen van een dans school. Medewerkers van de vier gro te Nederlandse balletten (Scapino, Ballet der Lage Landen, Ballet der Nederlandse Opera en 't Nederlands Ballet) voerden vervolgens nummers uit eigen repertoire op. De avond ein digde met balroom- en volksdansen. moeilijker is geworden, is het des te meer van belang, dat de werkne- mers-ofganisaties elkaar weten te vinden. Positie versterkt Alleen de communisten keuren het besluit van het N.V.V. af. In stede van dat ons dit kan verontrusten, vinden we dat een gunstig teken. Het overgrote deel van de Neder landse werknemers heeft gelukkig meer vertrouwen in constructief vakverenigingswerk dan in heilloze avonturen. Een hernieuwde samenwerking zal, naar mijn mening, aan land en volk ten goede komen. Het zal de positie van de bonafide werknemersorgani saties versterken en mede daardoor aan het vertrouwen van de werkne mers in die organisaties nieuwe steun geven". De heer Middelhuis riep tenslot te de medewerking in de K.A.B. op de eigen beweging verder uit te bou wen en te versterken. Jonge rovers Twee jongemannen hebben zater dagmiddag tegen het middaguur de lade gelicht in de kruidenierswinkel van de 62-jarige mej. W. P. Bezemer aan de Zuidhoek te Rotterdam. In een greep had een hunner een be drag van ruim 100.te pakken. De winkelierster, die zich in het achterhuis bevond maar zich naar de winkel begaf omdat de bel was over gegaan, betrapte de jongelui. Zij kreeg van een hunner een klap op het hoofd en kon eerst alarm slaan, toen de daders verdwenen waren. Een van de buren hoorde gegil, belde fluks de politie op en even later gierde een overvalwagen door de buurt, waardoor het tweetal zich ontdekt zag en èen toevlucht zocht in een leegstaand huis. Tevergeefs, want zij werden ontdekt en gearres teerd. Het waren de 22-jarige schil der C. J. M. en de 17-jarige varens gezel S. van der L. Het geroofde geld hadden zij nog by zich. tiende int. iiaringrit. Voor de tiende keer is gisteren een internationale haringrit naar Vlaar- dingen voor automobielen, motorrij tuigen, scooters en bromfietsen ge houden, zodat men in de zaal van de „Harmonie" heeft kunnen smullen van de „Hollanse Nieuwe", die daar gratis werd geserveerd. Niet alleen uit alle delen van ons land, doch ook groepen uit Duitsland, België en En geland namen aan deze traditionele haringrit deel. Aan deze tocht was tevens een puzzlerit, een z.g. vier-visstedentocht vérbonden, welke in ".eidschendam aanving en via IJmuiden, Katwijk en Scheveningen weer naar Vlaardin- gen werd geleid. Met deze haringrit viel samen de provinciale brandweerwedstrijd waar bij een denkbeeldige brand moest worden geblust in het oude politie bureau aan de Markt in de nabijheid van de wapenkamer, zodat de brand weerlieden tijdens de blussing door hevige knallen werden opgeschrikt. Bij deze wedstrijd werd de eerste prijs behaald door de brandweer uit Dirksland metl515 punten. Bij de beroepsbrandweer ging de eerste prijs naar van den Bergh en Jurgens-fabr. N.V. te Rotterdam. Verder is er een groot nationaal fe deratief drumbandconcours gehou den, georganiseerd ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Shell-harmonie, waaraan verscheide ne drumbands hebben deelgenomen. Zaterdagmiddag kwart over drie is aan de Koninginneweg te Amster dam het driejarig meisje Annemieke de Vries uit het raam van de twee de etage van de ouderlijke woning gevallen. Het meisje kwam op de betonnen vloer van een plaatsje te recht. Met een schedelbasisfractuur werd het in het Wilhelminagasthuis opgenomen, waar het enige tyd la ter is overleden. Het kindje zou, bij het spelen met haar achtjarig broer tje, op de vensterbank zijn geklom men en zo de dodelijke val hebben gemaakt. DE DOOR WILLIAM BYRON MOWERY 43). Eerst meenden zij, dat de hydro plaan levensmiddelen en voorraden ging brengen aan de wachters in de pasmaar toen het vliegtuig de motorkano beneden zich op de ri vier in zicht kreeg, boog het in die richting, daalde steil omlaag en dreunde zo laag over hen heen, dat de luchtstroom uit de uitlaat de ka no hevig deed deinen. De hydroplaan cirkelde driemaal om de kano heen. De piloot een Be reden Politieman, en vier anderen staarden omlaag. Toen gleed het vliegtuig een dui zend ellen door, kwam plassend op het water neer en kwam terug taxiën, recht op de boot af. Norman staarde verblekend naar het naderende vliegtuig. Alan licht te een punt van het zeil op om te kijken. „Eric, wij zijn erbij. Zij hebben in de gaten, dat ik bij je ben. Ze be keken je schip als een vals bankbil jet", Verborgen reikte hij naar zijn geweer en duwde een patroon in de loop. „Zeg eens, hoe stel je een vlieg tuig buiten gevecht?" „Houd dat geweer weg] Ze zijn zes tegen twee, en dat vliegtuig taxiet tweemaal zo vlug als deze boot lo pen kan. Ze doorzeven ons, als we aan het schieten gaan. Zie je de ge weerlopen niet uit het venster van de cabine steken". „Of ik ze zie! Dat is het hem juist als we onder het bereik van die geweren komen, is het uit met ons". „Laten we eerst zekerheid verkrij gen, dat het hun niet enkel om een onderhoud te doen is. Öoud je ge dekt". Toen de beide vervoermiddelen elkaar naderden, klom de Bereden Politieman, een korporaal van de Landing, uit de cabine op een - der pontons en beval de boot, met een kort gebaar, om halt te houden. Norman minderde vaart en week uit voor het vliegtuig. „Wat is er?", riep hy de korporaal toe, boven het motorgeronk uit. Het antwoord van de korporaal was kort eri liet aan duidelijkheid niets te wensen over. „We moeten jou en Laramie! Je bent mijn arrestant. Geen kunsten en waag net niet, je geweer aan te ra ken. Breng je boot hierheen". Met vier geweren op zich gericht, over 'n afstand van nog geen zeven tig meter, bleef Norman geen andere keuze dan zijn motorboot gehoor zaam naar het vliegtuig te wenden „Alan!", zei hij scherp, „je had gelijk we moeten die hydroplaan buiten gevecht stellen". Hij bewoog de lippen bijna niet, opdat de man nen in het vliegtuig hem niet kon den zien praten. „Luister! Zie je dat luikje onder de vleugel? Dat is het luikje van één van de benzinetanks. Hef je ge weer op ik durf niet naar het myne grijpen en jaag een salvo door dat luikje. Als je het raakt, be rokken je hen onmidaelijk een ern stige schade; en dan knyp ik er tussenuit." Het was voor Alan, die in onge makkelijke houding onder het zeil lag, niet eenvoudig om zyn geweer op dat vliegtuig te richten, terwijl het vliegtuig bewoog en de boot on der hem trilde. Maar hij gunde zich tijd. Als hij miste, zouden die ge weren op Norman en hem afgaan. „Haast je in 's hemelsnaam!", spoorde Norman aan, toen de af stand tot veertig meter geslonken was. Alan. mikte zo goed mogelijk en schoot zyn magazijn leeg op het vleugelluik. De weerkaatsing van het schot onder het zware zeil maakte hem bijna doof, de kruitdamp benam hem het gezicht. By het knallen van het laatste schot wendde Norman scherp het roer en joeg van het vliegtuig weg. „Heb ik geraakt?", schreeuwde Alan. Hy had een doffe ontploffing gehoord en ving een glimp op van een plotselinge, rode vlam, die uit die linkervleugel oplaaide, maar hij kon het niet duidelijk zien. „Of je geraakt hebt? Goeie hemel!" Alan duwde het zeil weg, richtte zich op, schepte een handvol water om zyn ogen te wassen en keek naar het vliegtuig. De linkervleugel was door de ont ploffing bijna afgerukt, de vlammen likten langs de cabine en omhulden het ecraamte van het vliegtuig. „Eric! Keer terug. Dat ding is er geweest, die mannen zullen verdrin ken". Doch vóór Norman de steven kon wenden had de piloot, met grote te genwoordigheid van geest beseffend, dat het met zijn hydroplaan gedaan was, vol gas gegeven en joeg de vlammende machine over de stroom naar de ondiepte, langs de oever. Zij brandde lichtelaaie! De mannen sprongen eruit; twee hunner, wier kleren vlam hadden gevat, wentel den zich in het water. De piloot stond te razen. De korporaal doofde een brandend plekje van zijn broekspijp, knielde doodbedaard op de modderige oever en schoot een salvo op Alan en Nor man af. Laatstgenoemde haastte zich buiten het bereik der kogels te ko men Met een gebaar naar het Zuiden, zei hy: „Bernard schijnt er achter gekomen te zijn, dat ik je de Sultee- na op breng. Ze hebben Joan zeker gevonden". „Ik verwed er mijn kop onder, dat zy haar niet gevonden hebben! Maar ons hebben zij stellig dóór. Die piloot kwam recht op ons af, zodra hij je boot in het oog kreeg. Hij zocht ens en niets anders. Ik vermoed, dat Clancy's mannen, in de engte, Bernard verteld hebben, dat jij Noordwaarts bent getrokken; en toen hij men niet vond, heeft hH die twee dingen met elkaar in verband gebracht". „De aterling is er slim genoeg toe". „Hoe ver zijn we nog van de pas?" „Ongeveer vyftig mijl. En de laat ste twintig moeten we paddelen. Bij de Babiche Waterval moeten wij de motor overboord smijten ver derop is de rivier één draagplaats na de andere, en zware bovendien". „Dan mogen we wel roeien wat we kunnen. Die motorboot komt ons natuurlijk met volle kracht achter na. Dat vliegtuig zijn we keurig kwijtgeraakt, maar dat schip is een andere kwestie". Norman zette hun aanhangmotor op volle kracht en zij voeren verder stroomop. Hun hoop op een heime lijke ontsnapping en een ongemerkt naderen van de pas was vervlogen. Bernard had lont gemken en kwam hen met man en macht achterna, de Sulteena op. Beiden grepen naar de riemen en Alan zette zich middenin waar hij harder kon roeien dan in de voor steven. Door te roeien konden zy hun vaart een paar mijl per uur op voeren, die het motortje aanzienlijk hielpen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9