Voor de eerste maal reed *n dubbeldeksbus in Nederland ^Marathon- nieuwtjes Clubkampioenschappen tennisvereniging #Teylingen' MAANDAG 24 JUNI 195/ TYW T ,Fm^ COTTR A NT PAGINA 10 Van Den Haag naar Leiden Voor pers en genodigden heeft de Londense dubbeldeksbus, die in de Cambridge-week een verbinding Den HaagLeiden zal onderhouden vanmorgen zijn proefrit gemaakt. De eerste verdieping van dit étagevoer tuig geeft een rijk overzicht over Nederlands polderland tussen Den Haag en Leiden, van een standpunt, dat de Nederlander nog niet eerder heeft ingenomen en eerlijk ons bevalt het wel. Het is jammer dat de vele viaducten in Nederland het gebruik van deze bussen in de weg staan. Men komt boven tot verwonderlij ke conclusies. Bijv. dat het aantal kaalgekruinde heren groter is dan men denkt. Het is echter niet de bedoeling van de organisatoren, dat .de deelnemers aan deze rit van het landschap of van kale kruinen genieten. Ergens bij Wassenaar gaan de gor dijnen van het apartement op de eer ste verdieping dicht om de belang stellende een kijkje te geven op ver schillende televisiemogelijkheden. De Engelse firma Pye, die deze tocht or ganiseert, wil n.l. laten zien dat de televisie een goed hulpmiddel kan zijn voor de chauffeur van een bus om te zien of iedereen ordentelijk is ingestapt en of er geen wanhopigen achter aan de bus hangen Inderdaad kon men hier zien hoe het in. en uit stappen er aan toe ging. Een camera is bij de uitgang geplaatst en geeft het beeld door aan een televisie scherm, dat in dit geval in het rijtuig is geplaatst. De reizigers in deze bus die enige malen per dag de reis van Den Haag naar de Sleutelstad ondernemen, wor- Stedelijk gymnasium Van de groepen BI en BII van de eindexamen-kandidaten van het Gymnasium slaagden de dames: A. Majolée en T. Zunderman, beiden te Leiden, C. Pieper te Lisse, en de he ren A. Tieleman en D. M. van Weer- lee, beiden te Leiden, G. C. Cadée te Alphen aan den Rijn, C. Fasseur en A. A. van Ooy, beiden te Oegst- geest. Met één candidaat van groep B II wordt het examen voortgezet; 1 kan didaat werd afgewezen. Van groep A H is nog geslaagd de heer J. E. van Dam te Leiden. Berichten, opgenomen na Ups van lezers aan onze redactie, worden gelde l(jk beloond De tipgevers dingen bovendien mee In onze nieows-maratbon waarvoor elke maand (de komende drie maanden) een pr|js van 25. van 10 en van 5 galden beschikbaar wordt gesteld. BEDRIJFSONGEVAL. Vanmorgen omstreeks tien uur is bij werkzaamheden aan de nieuw bouw voor de Twentse Bank op de hoek van Diefsteeg en Langebrug een ijzeren bint van 150 kilogram tijdens het ophijsen uit de strop geschoten. De 15-jarige timmerman De la R. uit Rijpwetering, die dicht bij de hijsmast stond, kon niet snel genoeg meer wegkomen. De jongen kreeg de bint op het rechterbeen. Het ernstige blessures aan dat been is hij door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De arbeider v. d. W., eveneens uit Rijpwetering, die ook bij het ongeval betrokken was, kreeg lichtere ver wondingen. (Ingezonden door P. Vreem, Korte Diefsteeg 1, Leiden). De foyer van de Stadsgehoorzaal is herschapen in een Oud-Engelse her berg, de „Granta Inn", waar met volle teugen van het rasechte „Ale" genoten kan worden. den Voorts bezig gehouden met klei ne tv-programma'tjes, die in de be nedenverdieping van de bus worden samengesteld. De omroepster, mej. Rita Den Boer leidt de demonstratie in met een praatje en voor de camera treden ook op een gitarist en trompettist die een paar liedjes spelen. Het gelreel is aardig gevonden. De lieden, die in Leiden de tentoonstel ling willen gaan zien komen op een rustige en leerzame wijze op de plaats van bestemming. Lawaai in de Breestraat De Londense taxi uit 1935 met de Cambridge-band is zaterdagmiddag al in Leiden gearriveerd. Vanmor gen veroorzaakte het gammele vehi kel, dat naast kreunende piepgelui den ook, dank zij het optreden van 'n band dixieland-muziek laat horen, in de drukke Breestraat op de eerste dag van een normale werkweek een geweldige opstopping. Het voertuig houdt er nl. geen overmatige snelhe den op na. Boven op de wagen torent de bas sist, naast hem zit een „sophisticated lady", die zich door al het lawaai niet laat storen en rustig haar studies in een omvangrijk foliant voortzet. Het lawaai in de anders zo rustige sleutelstad wordt nog verhevigd door de omroeper die zijn koperen bekken voor de Stadsgehoorzaal laat schallen. Vanmorgen omstreeks twaalf uur kwam de TV-bus met genodigden in de Breestraat aan. Terwijl wij het stadhuis binnentra den ontdekten we ook Jonathan Routh, die de opdracht heeft gekre gen door rare stunts de Cambridge- week in Leiden tot de onvergetelijke evenementen te maken. Het is de vraag of hij daar in zal slagen. Tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal Cambridge huisvest wetenschap en techniek Nederlanders, die deze zomer op goedkope manier enige tijd in Enge land met name in Cambridge willen doorbrengen, zien dezer dagen een deel van hun wensen in vervul ling gaan in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Waar de moderne techniek al kans toe ziet; het is maar een stap van de drempel van de Stadsgehoorzaal naar Trinity Court, het centrum van het Universiteitscomplex van Cambridge. In het kader van de Cam'oridge- week wordt er in de Stadsgehoorzaal een tentoonstelling gehouden, waar voor het gebouw een metamorfose moest ondergaan. De entree is aar dig: er hangt een echt-Engelse sfeer en de vele Engelsen, die een bezoek brengen aan de tentoonstelling, doen door hun gesprek het idee, dat men nog op Nederlands grondgebied staat snel vervagen. Behalve aan het Universiteitsplein kan men ook een bezoek brengen aan de oud-Engelse herberg „The Granta Inn", waar vooral „Green King Ale" geschonken wordt. En dat raakt wel de kern van de tentoon stelling: hoe interessant ze ook mag zijn, het commerciële doel ligt er dik op. Technisch aangelegde mensen voor al zullen er hun hart kunnen opha len aan tientallen wetenschappelijke instrumenten, die, in bedrijf, ge toond worden. Het is een uitgebreide stand van 't Engelse concern PYE, dat, vertegen woordigd door bijna al haar takken snufjes toont op huishoudelijk en wetenschappelijk terrein. Men ziet er het meten van de her senfuncties en -storingen, electroni- sche tijdmeting, het verklikken van elektrische en radioactieve velden, aeronautische onderzoekingen en grafisch vastleggen langs elektro nische weg van temperatuur en luchtdruk. Radio, televisie en „recording" vormen een interessante afdeling, waar ons met name opviel een re corder, die niet met draad of band, maar met een elektromagnetische plaat werkt, en waarop tevens een gewone gramofoonplaat gedraaid kan worden. Men schrikt als men zich zelf op het televisiescherm ziet. Natuurlijk is er ook een klein Op „Trinity Court" kan men univer siteitsfiguren ontdekken, als het twee tal dat hierbij is afgebeeld. Wassen beelden, waarbij de echte door hun stilzwijgen soms opvallen hoekje voorbehouden voor de stad Cambrige en haar Universiteit. Daar zagen we, temidden van een aantal wassen beelden een treffend voor beeld van Engelse zelfbeheersing: een juffrouw, die zo stil zat te stu deren, dat men er aan twijfelde, of het wel „een echte" was. Haar gedrag op de oude taxi, die we even later in de stad ontmoetten, gaf ons zeker heid. Gezien de reclame, die de afgelo pen weken in voorbereiding op de tentoonstelling voor de stad Cam bridge gemaakt is, is de aandacht, die uiteindelijk aan de stad en haar universiteit gewijd wordt zeer te leurstellend. De tentoonstelling bezoekt in ok tober, gedurende de Jaarbeurs, de stad Utrecht Toelatingsexamens St. Agnes-lyecum Voor het toelatingsexamen op 17 en 18 juni 1957 van het St. Agnesly- ceum, Oude Vest 193, Leiden zijn geslaagd: Ineke Burgers, Wassenaar; Carla v. cL Erve, Wassenaar; Marlieske de Meij, Wassenaar; Hetty Smeets, Was senaar; Marianne v. Leeuwen, Al phen a. d. Rijn; Jacqueline v. Slag- maat, Alphen a. d. Rijn; Yvonne Pe tit, Voorburg; Germaine Knipscheer, Den Haag; Mar ja Verkleij, Hazers- woude; Nelly Berg, Zoeterwoude; Corry v. d. Ham, Zoeterwoude; Ine ke v. Leeuwen, Zoeterwoude; Cily Muusers, Zoeterwoude; Jeanne Pie- tersen, Zoeterwoude; Thea Straathof, Zoeterwoude; Jopie Bröring, Noord- wijk; Els v. Hellemond, Noordwijk; Marianne Herüer, Noordwijk; Elly de Zinger, Noordwijk; Ada Lange- slag, Rij nsaterwoude-Woubrugge; Ria Bakker, Voorburg; Marianne Bouhuis Noordwijk; Henneke de Groot, Noordwijk; Nelly Hiep, Noordwijk; Truus Kapel, Noordwijk; Ria v. d. Zee; Petra v. Bemmelen, Voorscho ten; Tineke Does wijk, Voorschoten; Marianne Lelieveld; Lenneke Ver steeg; Hermientje v. Zandwijk; An- nemarie Chorus, Oegstgeest; Blandje v. Cleef, Oegstgeest; Mia v. Diemen, Oegstgeest; Nelleke v. d. Hoeven; Jo ke de Hollander, Oegstgeest; Lia Hooymans, Oegstgeest; Marijke Loo- mans; Annelies Nouwens, Oegstgeest; Anke v. d. Putten, Oegstgeest; Mar grit Schermer Voest; Corrie Sijpe- steijn; Joke Witteman, Oegstgeest; Rita Wiesman, Oegstgeest; Dorothé Martijn; Adje Nieuwenhuysen: Yvon ne Bonnet; Henriëtte v. d. Bosch, Al phen aan den Rijn; Willy v. d. Brink, Leiderdorp; Marja Chreijghton; Elly Dool; Coby Droog, Oud Ade; Antoi nette de Graaf; Elly Groothuyse, Al phen a. d. Rijn; Joke v. d. Klugt; Gonny Naber; Corrie Peters; Cilia Rebers, Voorschoten; Ankie v. Rhijn, Noordwijk; Henny Sistermans, Noordwijk; Anneke Tapper, Katwijk; Helma Ulijn; Thea Verkleij, Katwijk; Joke IJsselmuiden, Sassenheim; Ma rian Zijerveld, Alphen a. d. Rijn; Truus van Zeil, Rijpwetering; Erna Egberts, Langeraar; Mientje Valen- tij, Ter Aar; Babs Evers; Annelies Janssen; Jopie Boon; Connie Devi- lee; Topy Fleur; Anneke de Grijs; Tineke Heemskerk; Loes Jansen; Le- neke v. d. Meer; Tineke v. Noort; Veroontje Ober; Joke v. d. Poel; Wil ly de Rooy; Ineke v. d. Stok; Mieke v. Ulden; Ellen Verduin; Elsje Vis ser; Tonny Warnau; Anneke v. d. Berg, Leiderdorp; Toos v. d. Valk, Zoeterwoude; Marianne Spiering. Aantal candidaten: 103. Afgewe zen 11. Herexamens: 3. Waar geen plaatsnaam werd ver meld is bedoeld Leiden. Toelatingsexamen Gemeentelijke H.B.S. Aan de gemeentelijke HBS te Lei den zijn geslaagd voor het toelatings examen: H. Altink, B. C. J. Apel doorn, J. P. van Ark, Rientje van Be- veren, Zoeterwoude, E. Bonnet, R. J. H. Bremer, Josien de Bruin, R. H. Buitenhuis, J. van Burk, Warmond, Marianne Dahlmeijer, A. J. van Doorn, Lenny van Duin, Noordwijk, Nelly van Duin, Noordwijk, J. Chr. van Duyn, E. Eisma Voorschoten, Ineke Fakkel, E. M. Fallaux, D. A. Fritschi, Voorschoten, J. M. den Haan, P. Hachmer, D. Hogedoorn, A. J. Ha- gemans, H. F. v. d. Hoeven, J. Hon delink, Oegstgeest, G. Huisman, G. De ontdekking, dat er „zo'n gekke ouwe kar" door Leiden reed, heeft vele jonge Leidenaren met vreugde vervuld. Ze verklaarden het vehikel onmiddellijk tot hun speelterrein, zo als hierbijgaande foto toont. L. Janssen, R. de Jong, G. de Jonge, R. E. de Jongh, R. J. v. d. Kamp, M. Kantebeen, C. H. Kapaan, R. P. Kempff H. Klinkhamer, H. Kok, W. L. de Koning, Kitty Koster, Elsje Kuyl, Voorschoten, J. J. van Leeu wen, P. C. M. v. d. Linden, E. J. Lubbers, Oegstgeest, Mieke Maas, R. van Mastrigt, H. W. v. d. Meulen, R. Molenaar, A. I. van Nieuwenhoven, P. Onderwater, P. G. Onvlee, N. van Ooij, J. A. Otten, Voorschoten, K. P. Piena, H. J. Popken, J. J. v. d. Pot, M. J. M. du Prie, J. C. Rosenberg, G. B. Schmidt, Lia Sloos, D. Slothouwer, P. A. Smit, J. Swaan, E. H. v. d. Veen, T Veldstra, Ria Veltman, J. M. Vorst, F. J. A. v. d. Waals, Janny Wassink, H. F. van Weeren, Anneke Wickel, Ria v. Wingen, J. Swirtz, J. van Zo meren. Afgewezen: 32. Daar waar geen plaatsnaam bij vermeld is, is dit Leiden. Toelatingsexamen Christelijk lyceum Aan het Christelijk Lyceum Leiden zijn geslaagd voor het toelatings examen: Thomas Admiraal, Karei v. Ark, Gerard Bassie, Hans Bijleveld, Tjapke Broekema, Hans de Bruyne, Peter Buitenhuis, Marianne Dam, Piet v. d. Deyl, Emma v. d. Eijkel, Wim Eradus, Maarten Foeken, Geer- truida Gilhuis, Jenny v. Ginhoven, Jan-Dik de Graaf, Pieter Guyt, Jaap Haasnoot, Elly Hendriks, Els Hey- mans, Cornelis Horsman, Paulus v. d Horst, Donald t Hooven, Sam Kartstens, Fred Kiel Angenita Klein, Piet Kranenburg, Johanna Kreft, Ali- da Kromhout, Dirk Kromhout, Floor Kromhout, Hans Kroon, Rudolf v. d. Lip, Paul Mekking, Leen Molenaar Piet Moolenaar, Bram Mulder, Géri Natzijl, Rudolf Nieuwenhuis, Marie- Louise Otto, Piet Parlevliet, Frits Pasma Kees Passchier, Adriaan v. d. Plas, Cornelia Pleijsier, Harm Poort, Dian Rodenburg, Grieta de Ru^Mein- dert Scheffer, Fokkelien Schram, Tordis de Sitter, Machteld Slappen- del, Harm jan Smid, Kobie Spieren- bur, Hpgo v. Sprang, Ineke v. Spron- sen, Steef Stolp, Joop v. Strien, Jaap Stuiver, Pieter Turenhout, Bram de Ven te, Agnes Verweij, Ton Visser, Ide Vos, Jan Vos, Jacob de Vreugd, Anneke Westering. Afgewezen 13. Met een aantal candidaten wordt het examen voortgezet. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Gen. II de heer O. K. L. Peiger te Den Haag. Geslaagd voor het Semi-arts ex. Mevr. van GeldorpVan Baaien te Den Haag en de heren C. J. van Dongen te Oegstgeest en W. A. Ver- steegh te Oegstgeest. Geslaagd voor het artsexamen mevr. L. Bakker ten Raa te Voorburg, Mevr. J. G. Kofmanter Kuile te Leiden en de heren F. G. I. Jennekens te Maas tricht en H. J. Schreurs te Heemste de. NOORDWIJK UIT DE RAADSSTUKKEN Verbetering Scbiestraat en Lageweg begroot op ƒ412.000 In maart 1955 werd de raad in kennis gesteld met een plan voor een reconstructie van de Lageweg en Sohiestraat. Dit plan was ont staan uit het streven van Gedepu teerde Staten genoemd gedeelte van de verbinding NoordwijkLeiden op de gewenste breedte te brengen en voor het huidige verkeer geschikt te maken. In de gemeentebegroting van 1956 hebben b. en w. mededeling ge daan dat voorlopig op een investe ring van 260.000 was gerekend. Dit bedrag was gebaseerd op een glo bale raming, welke raming thans in een definitieve begroting is omgezet. Het is begrijpelijk dat de belangrijke stijging van lonen en materialen- prijzen in de afgelopen jaren in deze begroting zou doorwerken. Ook an dere factoren werkten mede, dat de begroting veel hoger kwam, door ho gere kosten van benodigde grond- stroken, terwijl een ingesteld bodem- onderzoek heeft uitgewezen,-dat een meer stabiele wegconstructie nodig is dan aanvankelijk was gedacht. Ten slotte waren in de globale raming de kosten van directie en toezicht, van het verleggen van de hoogspannings kabel en het slopen van een bunker memorie geraamd. Al deze factoren hebben er toe geleid, dat thans re kening moet worden gehouden met een uitgaaf van 412.000, nog te verhogen met de kosten van vernieu wing van de brug over de Nieuwe Vaart en een bijdrage aan de ge meente Voorhout voor de vernieu wing van de Noord wij kerhoekbrug. Aangezien de grondaankopen, waar voor rond 4(2.000 werd uitgegeven reeds in de begroting zijn opgeno men, stellen b. en w. de raad voor om een krediet van 370.000 beschik baar te stellen. Er mag op worden gerekend dat door de provincie in de totale kosten een subsidie van 50' procent wordt verleend en 75 procent wordt vergoed van de gedurende 15 jaren door de gemeente verschuldig de annuïteit van de resterende kos ten. Deze bijdragen maken deze drin gend nodige reconstructie voor de gemeente financieel aanvaardbaar en b. en w. menen dat hiermede thans zo spoedig mogelijk een begin moet worden gemaakt. Reconstructie Langevelderlaan en Duinweg begroot op ƒ264.000. Nu de werken, uit te voeren in het ka der van het ruilverkavelingsplan Lange veld, steeds verder voortgang vinden, doet de plaatselijke commis sie een beroep op de gemeente om, in verband met kavelindeling en toe wijzing van kavels b.g.n. gemeente wegen in het Langeveld te recon- struëren. Beoogd wordt allereerst de Duinweg vanaf de ingang van het Pompstation der waterleiding tot aan de boerderij van Hoogervorst, welke weg in het ruilverkavelingsplan een ander beloop heeft gekregen. Het ligt in de bedoeling deze weg op een breedte van zes meter te brengen, welke breedte in verband met de te verwachten ontwikkeling in het Lan geveld dringend nodig is. De andere weg die voor verbete ring in aanmerking komt is de Lan- gevelderlaan vanaf de grens der ge meente tot aan de boerderij van Hoo gervorst. Ook deze weg krijgt een ander beloop, doordat do scherpe bochten bij Duivenvoorden afgesne den zullen worden. De kosten van reconstructie van beide wegen zijn begroot op 264.000. Van de Centr. Cultuurtechnische Commissie mag gerekend worden op een bijdrage van ƒ45.000, zodat b. en w. thans de raad verzoeken een krediet van ƒ219.000 te verstrekken. Wat lezers schrijven LASTIG UUR VAN POLDERVERGADERING Op zaterdag 29 juni a.s. zal voor middag 9 uur de gebruikelijke ver gadering van de Stemgerechtigde ingelanden van de Noord Eind en Geerpolder plaats hebben. Onder de agendapunten komen verschillende belangrijke zaken aan de orde, b.v. aangaan van een vaste geldlening voor de Geerweg; bespreking inzake aankoop van een perceel water langs de Geerweg, bespreking ruil verkavelingsplannen Keetsloot. Nog verschillende belangrijke zaken ko men aan de orde. Alleen bevreemdt het vele ingelanden, waarom de ver gadering juist op zo'n ongunstig tijdstip, zo midden in de zomer en 's morgens om 9 uur wordt gehou den. Bij vele polders wordt 's avonds de vergadering belegd, of is het de bedoeling van het polderbestuur, dat er door deze omstandigheden zo min mogelijk belangstelling zal zijn? Voor de enkele landbouwers die het bestuur vertegenwoordigen is dit tijdstip en morgenuur geen bezwaar; de overigen kijken wel toe. SASSENHEIM Gisteren werden de finales ge speeld in het toernooi om het club kampioenschap van de R.K. tennis vereniging Teylingen te Sassenheim. In de finale van het heren-enkel spel kwamen uit J. Verdegaal en J. Oost jr. J. Verdegaal had zich in de finale gewerkt via overwinningen op A. Eykeikamp en H. Demmink, ter wijl J. Oost eerst had afgerekend met T. Hubers en P. v. Reisen. Tegen het constante, rustige maar berekende spel van J. Verdegaal kon de lenige meer spectaculair spelende J. Oost het niet bolwerken. Het werd 62, 64, waarmee J. Verdegaal zijn titel van 1956 prolongeerde. De finale van het damesenkelspel is een boeiende, enerverende partij geworden. Twee dames die niets voor elkaar onderdoen. Mej. Jo v. d. Berk verdedigde haar titel 1956 tegen mevr. C. v. d. Berg. De eerste set was voor mej. J. v. d. Berk, tegen wier sterk aanvallende, gedurfde spel de tegenstandster nog niet het juiste te genspel kon vinden (62). Mevr. v. d. Berg herstelde zich in de tweede set en na 50 werd het 63. De der de en beslisende set had een bijzon der enerverend verloop. Na 42 en 53 voor mevr. v. d. Berg, 65 voor mej. v. d. Berk, waarna eerstgenoem de de partij tenslotte in haar voor deel besliste (86). De herendubbel J. OostT. Hu bers, die vorige week reeds de fa voriete combinatie J. VerdegaalJ. v. Reisen had uitgeschakeld, moest het in de finale opnemen tegen H. DemminkF. ter Meer, twee gerou tineerde dubbelspelers. J. OostT. Hubers wonnen tenslotte na een prettige, sportieve partij (63, 64). Ne afloop dezer partijen reikte de voorzitter de prijzen uit. Mevr. C. d Berg, bedolven onder de bloemen en J. Verdegaal ontvingen een wis selbeker. Zij, de 2e prijswinnars en de overwinnaars der herendubbelpoule ontvingen ieder een medaille. De uitslagen der finale-partij en dames-enkel: mevr. v. d. Bergmej. J v. d. Berk 2—6, 6—8, 8—6. Heren enkel: J. VerdegaalJ. Oost jr 62, 64; Herendubbel: J. Oost jr en T. Hubers tegen H. Demmink en F. ter Meer 63, 64.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8