Amateurs streden om Ned. kampioenschap op de weg Denen demonstreerden goede gymnastiek te Leiden Volledige Engelse zege in 24- uursrace van Le Mans MAANDAG 24 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Piet Steenvoorden won de slijtageslag De 22-jarige Piet Steenvoorden uit Heemstede is reeds zeker van een plaats in de ploeg, die op 17 augus tus in Wareghem gaat proberen de regenboogtrui bij de amateurs op de weg in Nederlandse handen te hou den. Steenvoorden won zondagmiddag op het circuit van Zand voort de slij tageslag om de nationale amateur kampioenstitel door de Zeeuw, Jo de Roo, de militair Ben Teunisse en de winnaar van Olympia's toer „man neke" Roks in de sprint te verslaan. Dit jaar dus geen touwtrekken om Steenvoorden zoals in 1'956, toen hij eerst wel, daarna niet en vervolgens weer wel naar Melbourne zou gaan. De Heemstedenaar was in de voor laatste van de 36 ronden Op dit moei lijke circuit samen met Adrie Roks uit de toen nog 30 renners tellende kopgroep gesprongen, gevolgd door Ben Teunisse en Jo de Roo en had een goede 150 meter voorsprong op de anderen genomen, genoeg om zich in de laatste 4 kilometer te hand- j haven. Bij het ingaan van de laatste Tar- j zanbocht kropen de leiders omhoog om positie te zoeken. Steenvoorden koos het goede wieltje, dat van Jo de Roo, op hem zelf na de beste sprin ter van het kwartet en enkele tien tallen meters voor de eindstreep was de Heemstedenaar zeker van de zege. Hij flitste toen langs de Zeeuw, die, nog voordat hij over de finish ging, de riemen van zjjn toeclips losmaak te ten teken van overgave.... Intussen had Henk Buis zich los gemaakt van de achtervolgende groep en veroverde de vijfde plaats, terwijl kort achter hem Ab van Egmond ge renommeerde sprinters als Joop van der Putten en Harrie Scholten ver sloeg in de strijd om de zesde plaats. Ruim 30 van de 320 amateurs, die 's morgens om kwart voor elf van start waren gegaan, volbrachten de strijd tegen de elementen, die het rijden op dit circuit altijd zo moeilijk maken: de brandende zon, de harde uitdrogende zeewind en tenslotte het golvende parcours.- Al gunde iedereen de sympathieke Heemstedenaar ten volle het succes, zijn overwinning kwam toch vrij on verwacht. Hij had dit jaar nog geen goede uitslagen gemaakt en behoorde dus niet tot de favorieten. Daartoe werden o.m. wel gerekend Ab Gel dermans en de Limburgse kampioen Hugens. Maar zij stortten zich in de eerste 100 kilometer in roekeloze avonturen en verdwenen voor het einde achter de spits. Na 40 kilometer kwamen de eerste schermutselingen in de voorhoede. Rob van de Ruit en Ben Teunisse stelden de zenuwen op de proef maar giaven hun poging al spoedig op. Het volgende uitstapje kwam van Schalk Verhoef, Joop van der Putten en de Limburgers Steenbakkers en Willem- sen. En hier begin Ab Geldermans zijn grote fout. Hij sleurde het pelo ton er waren toen ruim 60 km gereden op de vluchtelingen en ging na de aansluiting samen met Verhoef, Steenvoorden en Van der Putten op de loop. Het kwartet kreeg 15 seconden voorsprong en niet meer. Steenvoorden zag het eerst in, dat deze vlucht te vroeg was geweest en liet zich na 68 km. terugvallen, ge volgd door Schalk Verhoef. Maar Gel dermans ging door met Van der Put ten aan zijn wiel en putte zich der mate uit, dat, toen de Limburgse kampioen Hugens in de negentiende ronde bij hen kwam en het door uit vallers toch al gedunde peloton in stukken uiteen viel, Geldermans als eerste terugzakte en in de derde groep belandde. Zijn rol was uitgespeeld. Even roe keloos sprong nu Hugens met zijn krachten om. De twintigste ronde bleef de Limburger 100 meter voor het peloton uit rijden en al kwamen Op de foto ziet men de kampioen in de traditionele lauwerkrans. Verhoef en Blaauw daarna bij hem, ook hij had zich in die solo uitgeput en verdween tussen de figuranten. De grootste voorsprong kregen daarna drie Hendrikken: Buis, Van Weeren en Marinus, namelijk 24 sec. Maar ook zij hadden met nog ruim 50 kilometer te rijden te vroeg ge gokt. Er kwamen nieuwe hergroepe ringen met als resultaat, dat na 105 j voor sport- Om het kampioenschap van Ne derland: Maurits-Be Quick 4-0 (Mau ri ts kampioen). De eindstand is: Maurits 4 2 115 106 Velox 4 2 0 2 4 10—10 Be Quick 4 1 1 2 3 8—12 West n Promotie 4e klas: RAVA ASC 0-2; RKWIK—Rijswijk 2-0 (RKWTK prom.); DHS—Oudewater 1-0. HET INTERN. PROGRAMMA VOOR 1957/'58 Het internationale programma voor het Nederlands elftal zal pas worden vastgesteld nadat de wedstrijden van het nationale team voor de voorron den van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1958 zijn ge speeld. Het Nederlands elftal moet tenmin ste nog tweemaal in de voorronden uitkomen, t.w. op woensdag 25 sep tember te Amsterdam tegen Oosten rijk en op zondag 13 oktober tegen Luxemburg. Op verzoek van Luxem burg zal deze wedstrijd, die oorspron kelijk in Luxemburg zou worden ge speeld, in Nederland worden gehou den. Over de plaats en de datum de mogelijkheid bestaat dat de wed strijd vóór de 13e oktober wordt ge speeld is nog geen beslissing ge vallen. Wedstrijd tegen Schotland Wel staat al vast, dat een Neder landse ploeg, samengesteld uit spe lers beneden de 23 jaar, in het na jaar tegen Schotland uit zal komen. Een returnmatch NederlandSchot land (beneden 23 jaar) zal in het voorjaar van 1958 in Nederland wor den gehouden. MINDER INTERLAND WEDSTRIJDEN VOOR HONGAARS TEAM Hongarije zal voorlopig het aantal interlandwedstrijden beperken. De manager van de Hongaarse nationale ploeg, Barton Bukovi. heeft dit mede gedeeld tijdens een interview dat in het blad „Nepszaibadsag" werd ge publiceerd. Bukovi verklaarde, dat opnieuw jonge talenten moesten worden op geleid. „Op het ogenblik zijn er ern stige gebreken in het Hongaarse voet bal", aldus Bukovi, „en de huidige spelers zijn met hun primitieve speel- trant niet in staat om de zware taak in interlandwedstrijden op zich te nemen". kilometer een kopgroep van 33 man ontstond waarachter een sterke groep van zestien renners vergeefs streed om de geringe achterstand goed te maken. Bij deze zestien waren Ab Geldermans, Coen Niesten, Van Vliet, Huissoon, Renee Lotz en Hugens. In de resterende 45 kilometer slon ken beide groepen tot er uiteindelijk nog maar ruim 30 renners in de strijd waren, waarvan er 28 op kop lagen. Wie na de grote groep, die ex aequo als negende werd geplaatst, binnen kwamen, is niet voor de an nalen geboekstaafd. De enkele zwoe- Gistermiddag vond in de aula van het stedelijk gymnasium te Leiden een gymnastiekdemonstratie plaats, gegeven door een selecte groep da mes van de Akademie voor Lichame lijke Opvoeding te Kopenhagen en een groep toekomstige onderwijzers van de kweekschool voor onderwij zers te Jelling. Met de demonstrerende ploegen, opgesteld in het midden der zaal, en genodigden en publiek (bijna uitslui tend vakmensen) rondom, werd de middag geopend met het spelen van het Deense Volkslied en het Wilhel mus. Daarna nam de heer J. C. F. Coers, voorzitter van de Leidse Sportsticn- ting, het woord en heette de gasten en de genodigden van harte welkom. Onder deze bevonden zich o.a. de Deense consul en zijn echtgenote, de heer J. M. J. Korpershoek, voorzit ter van de verenigi g van leraren en onderwijzers in de Lichamelijke Op voeding in Nederland, dr K. Rijs- dorp, inspecteur van de Lichamelijke Opvoeding in Den Haag, J. C. Marx, rector van de Haagse Akademie voor Lichamelijke Opvoeding, dr Wiers- ma, rector van het stedelijk gymna sium en de heer J. Zunderman jr na mens 4e' gemeentelijke commissie jeugdzaken. De dames openden het program ma, dat door hun leidster in het En gels werd aangekondigd, met „Basic Movements", een serie oefeningen, waarbij het gehele lichaam een beurt kreeg. Opvallend waren de vele specifie ke ontspanningsoefeningen, waarbij de dames 'n hoge graad van ontspan ning van hun arm- en beenspieren en soms zelfs van bijna hun gehele lichaam wisten te bereiken. Hierna demonstreerden zij een voudige- en moeilijkere oefeningen met een springtouw, waarbij we di verse aardige vormen zagen, die keu- gers, die van geen opgeven wilden weten, arriveerden midden in de hul- rig werden" uitgevoerd, diging van Piet Steenvoorden en ver-1 De heren, die we hierna zagen dwenen geruisloos in de kleedkamers werken met Medauballen, toonden zonder dat iemand hen had opge- zich van minder geoefendheid dan merkt. de dames. Dit is echter vrij aanne melijk, daar de dames een specifieke opleiding ontvangen voor lerares gymnastiek, terwijl de opleiding van de heren te vergelijken is met die, welke onze onderwijzers ontvangen op de kweekscholen. Helaas zal men in Nederland te vergeefs moeten zoeken naar een kweekschool voor onderwijzers, die een dergelijke groep geoefende leer lingen heeft, als deze Deense school. Na de heren zagen we de dames met Medauballen werken, waarbij we toch weer konden constateren, dat dit gereedschap toch wel typisch vrouwelijk kan zijn. Het gebodene was zeer goed en stond op hoog peil, evenals de vrije ritmische oefenin gen, die daarop volgden. Het laatste nummer vóór de pauze was voor de heren, met gebruik van springtouw. Voor diverse oefeningen hadden zij o.a. even goed een stok kunnen nemen, want vele oefenin gen waren te vergelijken met de oude stokoefeningen, die men een 30-tal jaren geleden in ons land nog al eens gaf. Na de pauze zagen we weer uit stekende ritmische oefeningen der dames, waarbij gebruik gemaakt werd van het klappen ter ondersteuning van het ritme. Voor onze moderne bewegingsleer vreemd, was de her haaldelijke onderbreking van het be wegen door een statisch element met diverse houdingen, als zweef- en uitvalshoudingen. Bij de daarop volgende vrije oefe ningen der heren eenzelfde beeld, maar: alle onderwijzers maakten een feilloze radslag en stonden zelfs in vrije handstand. Tot slot van de middag gaven de heren een demonstratie van het spe cifieke Deense kast- en langemat- springen met zeer goede prestaties en goede afwerking. De heer Coers sloot deze middag af met een dankwoord aan de gas ten, waarbij bloemen werden over handigd, en de leider der Denen op zijn beurt een dankwoord sprak, ge richt tot de organisatoren en net Nederlandse publiek. Eerste dameselfial MMO werd kampioen 1 £xafi& Mahn vaan pta^vaedait^d in Zandaaatt „Revanche van het kampioenschap Smits. Wim van Est leidde persoon- en Van der Horst moest lossen lijk de achtervolging en na zes ron- was het met de tegenstand gedaan. van Nederland" is een groot woord voor de rit, die de professionals gis termiddag na de titelstrijd der ama teurs op het circuit van Zandvoort reden. In-de eerste plaats zijn de omstan digheden heel anders: het parcours te Zandvoort is geen Cauberg, boven dien werd er nu maar 125 km. ge reden en ten slotte was er nu geen titel te behalen. En toch heeft onze nationale kam pioen Wim van Est zich met hand en tand geweerd. Dat hij in de eind spurt geen kans had in het gezel schap van spurters als Mahn en Gijs Pauw stond vast, maar zijn vierde plaats achter dit tweetal en Piet Maas was toch een verdiende beloning voor zijn zwoeggn. Vijf renners gaven in de derde ron de na 10 km. reeds de stoot voor de beslissing. Onder hen waren den waren de vluchtelingen opgeslokt. Maar in de jacht had de man van het Heike met tien volgelingen het peloton in stukken getrokken. De leidende groep bestond nu uit Wim en Piet van Est, Daan de Groot, Pe ter Post, Gerrit Voorting, Jaap Ker sten, Tonnie Peters, Harm Smits, Jan Hijzelendoorn, Piet Maas, Geurt Pos, Piet de Jongh, Gijs Pauw, Toon van Oers, Jef Lahaye en Frans Mahn. Wout Wagtmans had de boot ge mist en vocht met Gerrit Schulte, Piet de Bruyn, Piet van As, Cor van der Borst, Jan Plantaz, Adrie Voor ting en Arend van 't Hof om de simpele 200 meter tussen hem en „den Wimme" te overbruggen. Maar de leiders handhaafden een hoog tem po en toen in de achttiende ronde de groep Wagtmans ging slinken Ger- Jaap Kersten, Tonnie Peters en Harm rit Schulte en Jan Plantaz stapten af De dames handbalvereniging MJVI.O. uit Hoogmade is er zaterdagavond in geslaagd door een benauwde 10- o ver winning op NJ.O. te Rijp wetering het kampioenschap in haar afdeling te behalen. Een mooi succes, waar mede wij de dames gaarne compli menteren. Fausto Coppi zal op het eiland El- ba enkele dagen rust nemen. Hy be stuurde zijn wagen tot Piombino, waar hij aan boord zou gaan voor de overtocht zelf, maar toen hij uit stapte moest hij gebruik maken van krukken. Zondagavond werd op eigen veld de laatste competitiewedstrijd ge speeld tegen de Zwaluwen uit Voor hout, welke door MMO met 42 werd gewonnen. Al had de uitslag geen enkel belang meer voor MMO, er is door de dames toch flink gestreden voor de overwinning en toch is dit succes nog dubbel vermeldenswaard, want hierdoor werd MMO ongeslagen kampioen. Tijdens en na de wedstrijd bracht de harmonie „De Heerlijkheid van Hoogmade" het kampioenselftal een serenade op het veld, hetgeen ten zeerste op prijs werd gesteld. Het was voor de dames ook verheugend, dat de belangstelling voor deze ontmoe ting zeer groot was. Arend van 't Hof en De Bruyn hiel den het nog het langst voL Wagt mans liet zich terugvallen in de der de groep, die ruim drie, minuten op de leiders had verloren en stapte in de voorlaatste ronde af. Adrie Voor ting en Van der Borst hadden dit reeds eerder gedaan, evenals onze toerrenners Arie van Wetten en Mi chel Stolker. i jMans. Niet de grote cracks als een voorlaatste ronde ook kon Fangio, een Moss en een Behra heb- Jan Hyzelendoorn het tempo niet. ben <je strijd beheerst, niet de be- meer volgen, zodat vijftien man infaamde wagens van de Italiaanse een felle eindspurt elkaar de zege merken Maserati en Ferrari waren betwistten, die evenals het vorige het die in het voorste gelid het ge- jaar, toen Koch won, bij de beste vecht voerden. De race was pas en- sprinter terecht kwam. kele uren aan de gang, toen de tien- duizenden toeschouwers tot hun gro- te verbazing zagen, dat de 5,1 liter Op de foto ziet men de kopgroep Maserati van Jean Behra en de 4,5 li- van de deelnemers in de wedstrijd (ter Maserati van Stirling Moss we- voor profs en onafhankelijken. I gens pech van de baan gingen. En na dit tweetal volgden de andere grote kanshebbers. SN Ditmaal werd de race een geheel Engelse aangelegenheid. De winnaar Records sneuvelden. Trouwens, dat de race buitenge woon hoge eisen aan coureurs en wa gens heeft gesteld, kan men al aflei den uit de omstandigheid, dat van de 54 gestarte wagenr slechts 21 de wed strijd uitreden. En al wa en het dit maal niet de allergrootsten uit de autorensport, die hun stempel op het gevecht drukten, de v richtingen van de winnaars zijn er niet minder mooi om. Ondanks de afwezigheid van de cracks moesten er talrijke records aan geloven. Zelfs wanneer men in aanmerking neemt, dat de coureurs hun rondjes ondei bijna ideale weers omstandigheden konden draaien, spreekt het feit, dat de winnende Ja- zag, in de 36e ronde, kans met zijn Jaguar de Maserati van Behra-Simon voorbij te gaan. De Engelsman stond de leiding niet meer af. Doch de combi.ïatie Flockhart- Bueb was niet de enige Britse equipe, legde afstand met ruim 250 kilometer verbeterde voor zich zelf. Te meer wanneer men bedenkt, dat het Mike Hawthorn en Ivor Bueb waren, twee coureurs toch die een internationale vermaardheid genieten, die in 1955 dat record op 4135,380 km stelden. I die het bijzonder goed deed. De co-1 Duidelijker taal misschien nog spre- equipier van Flockhart in 1956, Ni- J ken de gemiddelden. Hawthorn en man Sanderson, voerde, tezamen met Bueb kwamen in 1955 met een Ja- John Lawrensce zijn Jaguar naar de guar tot 172, 308 km/u, de Jaguar tweede plaats. Het was trouwens he-Van Flockhart en Bueb haalde dit lemaal 'n goede dag voor de Jaguars.jaar maar üefst 183,217 km/u. Een Van de vijf ingeschreven wagens be-1 verschil van dus meer dan 11 km/u. zetten er maar liefst vier de eerste Ook het ronderecord werd aanzien- plaatsen in het algemeen klassement. J lijk scherper gesteld. Zaterdag bracht Was de dag voor Jaguar goed, voor Mike Hawthorn het op 202.252 km/u, de Engelse Lotus was hy niet slechter. een snelheid die door Fangio in de Zowel de eerste als de tweede plaatstraining was overtroffen. Toen kwam m het klassement volgens de presta-de drievoudige wereldkampioen tot tie-coefficient, waarbij niet slechts een snelste ronde van 203,526 km/u. rekening werd gehouden met de af- De 25e editie van de 24 uursrace gelegde afstand doch ook met het ver- van Le Mans mag dan geen overwin- mogen van de motor, werd bezet door ning van de favor*eten hebben ge- dit merk. Een bijzonder fraaie presta- bracht, de spanning mag de honderd- tie leverden Allison Cliff en Hall duizenden toeschouwers minder heb- Keith, die met hun kleine Lotus, ben geboeid dan in vorige races wel voorzien van een 744 cc motor, tot eens het geval is geweest, de presta- een gemiddelde van bijna 150 km/u ties van de winnende equipes kunnen kwamen en 3477,1 km aflegden, wat stellig de vergelijking met hetgeen in plaaü opleverde een eerste jhet^verleden werd verricht, door-

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5