Slwtügat Onderwijs aan kinderen van sociaal zwakke gezinnen 'n probleem Oproep zangers Scherp St. Ghristoffel besprak de huurproblemen GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN MAANDAG 24 JUNI 1957 DK LETDSrc COTTRANT PAGINA 2 Conferentie te Leiden Op 25 juni wordt in de Leidse Lakenhal (en voor een deel in de filmzaal van de Leidse Univer siteit) een studie conferentie ge houden over het onderwijs aan kinderen uit sociaal zwakke ge zinnen. De conferentie is belegd door de Vereniging van Neder landse Gemeenten en is het resul taat van besprekingen die tussen verschillende gemeenten zijn ge voerd over de mogelijkheid tot een meer op dit soort kinderen afgestemd onderwijs te raken. De moeilijkheid bij kinderen uit sociaal zwakke gezinnen is, dat zij er over het algemeen niet in slagen mee te komen met het normaal ge geven lager onderwijs. De oorzaak hiervan is gelegen in de tekorten, welke grotendeels te wijten zjjn aan de verhoudingen in de gezinnen, waaruit de kinderen afkomstig zijn. Deze tekorten manifesteren zich in gedrag, interesse, concentratie en/of andere uitingen der kinderen. Ervan uitgaande, dat de school in het leven van deze kinderen en voor hun vorming van mper betekenis kan zijn dan zij thans is, heeft zich by verschillende gemeentebesturen de vraag voorgedaan of niet tot een meer op de behoeften van deze kin deren afgestemd onderwijs znu kun nen worden gekomen en heeft dit er in enkele gemeenten reeds toe ge leid, dat terzake van het onderwijs aan deze kinderen experimenten worden uitgevoerd. Ook van de zijde van het Ministerie van Onder- Jubileum father P. Juffermans Father P. Juffermans, die zijn zil veren priesterfeest reeds in Zoeter- woude heeft gevierd, kwam 't giste ren ook in zijn geboortestad herden ken. In de St. Petruskerk, welker paro chianen aan de veelvuldige assisten tie van father Juffermans aangena me herinneringen bewaren, droeg de jubilaris gistermorgen een plechtige H. Mis op, geassisteerd door zijn broer, deken Juffermans uit Zoeter- woude en kapelaan Thomas. Onder deze H. Mis hield father Juffermans een pakkend pleidooi voor zijn missie in Afrika. Het koor van mannen en knapen zong de meerstemmige mis „Gratia plena" van Refice, tijdens het offer torium het „Ave verum" van Mozart en na de H. Mis het „Christus vincit", onder leiding van de heer H. Rijn beek, met aan het orgel de heer G. Bots. Ziekentriduum In verband met het ziekentriduum, dat woensdag, donderdag en vrijdag wordt gehouden in de parochie van O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef, worden er zangers gevraagd uit de stad Leiden voor de Hoogmis op woensdag om 9.30, het Lof op woens. dag om 2.30 en voor het plechtig Sluitingslof op vrijdag 2 uur. Burgerlijke Stand Geb.: Marian José dr. v. J. Ligt- voet en H. M. A. Heinen; Marianne dr. v. J. J. van der Reijden en G. J. Nieuwenhuysen; Hendrikus Nicolaas Peter Helena Laurentius zn v. P. M. Pepels en H. J. Eijmer; Willem zn v. W. van den Óord en C. Krassen- burg; Geert Jan zn v. H. H. Frese en A. C. van der Meulen; Willem Frede- rik zn v. W. F. Laman en H. M. Zwart; Leonardus Gerardus zn v. G. C. van der Zalm en H. J. van Gent; Isabella dr. v. E. de Vos en G. Adams. Getr.: R. Portheine met S. M. D. Metsers. POTLOOD en GEEST No. 509 Horizontaal: 1 wereld taal, 4. vlug, 6. handel (Eng.), 9. rij school (afk.), 11. vriend (Fr.), 12. rivier in Italië, 13. meisjesnaam, 15. boom, 16. vroeger, vorig, 17. gods dienst (afk.), 18. afkorting van sele nium, 19. voorzetsel, 20. boom, 22. soort onderwijs (afk.), 24. dorp in N. Brab., 26. metaalsoort, 27. kleef- middel. Verticaal: 1. Europeaan, 2. jon gensnaam, 3. plaats in Normandië, bekend om zijn zachte kaas, 4. mu zieknoot, 5. voor 7, deel van de mast, 8. dat is (afk.), 10. hevige wind, 12. breinaald, 14. tevens, 15. priem, 19. voorvoegsel, 20. lidwoord, 21. na dato (afk.), 23. familielid, 24. voegwoord, 25. landbouwwerktuig. Oplossing morgenavond. wijs, Kunsten en Wetenschappen be staat voor dit vraagstuk belangstel ling. De conferentie te Leiden begint met een inleiding van prof. dr. N. Perquins, hoogleraar in de pedago giek aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, betreffende de sociaal-psy chologische aspecten van het Onder wijs aan kinderen uit sociaal-zwakke gezinnen. Hierop aansluitend is gele- geheid tot discussie. 's Middags zal de heer B. Swanen- burg, gemeentelijk inspecteur voor het onderwijs der gemeente Leiden, over de praktijk en de problemen van het onderwijs aan kinderen uit sociaal-zwakke gezinnen en over de organisatorische en wettelijke maat regelen, welke voor de goede func tionering van dit onderwijs wenselijk zijn spreken. GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 25 juni 1957 tot en met 23 juli 1957 ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken, (Stad huis, kamer 111) voor een ieder, in ontwerp, ter inzage zal liggen een plan van uitbreiding met betrekking tot gronden, gelegen ten zuiden van de Slaagh. of Stinksloot, ten westen van de Zijl, ten noorden van de Ti- morstraat en de Ringkade, ten noor- dep van de Lage Rijndijk, de Heren singel en de Maresingel en ten oosten van de verbindingsspoorweg naar de Gasfabriek (partieel uitbreidingsplan „Leiden-noord"), met bijbehorende bebouwingsvoorschriften, een en an der vast te stellen met intrekking van het partiële uitbreidingsplan „Leiden-noord", vastgesteld bij raads besluit van 11 juli 1947, zoals dit is herzien bij raadsbesluit van 4 fe bruari 1952 en van 3 november 1952. 6442 Leiden, 24 juni 1957. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. a C* rtty df RUSSEN IN LEIDEN ONTVANGEN Zoals in vele delen van ons land het geval was, heeft men ook in Leiden zaterdagmiddag de kaalhoof dige heer Kroeststjef op het televisie scherm in de huiskamer kunnen zien, af en toe gehuld in een „sneeuw- buitje". De heer G. J. Schrijver uit de Kolfmakerssteeg vertelde ons, een zeer duidelijke ontvangst te hebben gehad. Het was de uitzending van het interview dat de Russische partij baas onlangs gehad heeft met enige Ame rikaanse journalisten en dat thans ook aan het Russische volk geopen baard mag worden. Het was een bij zondere verrassing, deze heldere ont vangst; en dat alles op een doodge wone huis-, tuin- en Lopik-antenne (kanaal 2). Ook andere buitenlandse televisiestations maken de laatste tijd onze Nederlandse ether nogal troe bel, zodat er druk geëxperimenteerd wordt door de gezinsleden. In het hol van de leeuw In staat vdn dronkenschap reed gis termiddag om 4 uur een bromfietser uit Leiden op de hoek van Nieuw- steeg en Zonneveldstraat.... tegen een surveillance-auto van de Leidse politie. Hulp was daardoor direct bij de hand en nadat de vermetele in het Academisch Ziekenhuis was verbon den, werd hij voor verdere behande ling weer naar de Zonneveldstraat vervoerd. Gift van Anjerfonds De Chr. muziekvereniging „Con cordia" heeft voor de afbetaling van haar instrumentarium een gift van 750 uit het Anjerfonds ontvangen. De leden zuilen hun dankbaarheid tonen door zaterdagmiddag omstreeks 5 uur hun muzikale medewerking te verlenen aan de te houden collecte- De majorettes zullen hierbij collec teren. BIOSCOPEN. De films voor de week van 21—28 juni zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Enrico Caruso", alle leef tijden. Lido: Afgekeurd. Luxor: „Sissi, de jonge keizerin", alle leeftijden. Trianon: „Calypso Joe", alle leef tijden. Rex: „Odongo", 14 jaar. HENK GEIRNAERT NAM AFSCHEID VAN LEIDS TOON KUNSTORKEST. Erelidmaatschap aangeboden. Tijdens een druk bezochte leden vergadering heeft Henk Geirnaert af scheid genomen als dirigent van het Leids Toonkunstorkest. De eveneens scheidende voorzitter mr P. J. Tee- baal, dankte de heer Geirnaert voor wat hij gedurende 10 jaar voor het orkest heeft betekend, zonder zich daarbij ooit op de voorgrond te plaat sen. Het is begrijpelijk, dat hij thans, na zovele jaren trouwe dienst, de di rigeerstok eens in andere handen wil zien. De voorzitter bood hem het erelid maatschap van het orkest aan, hier mee tevens tot uitdrukking brengend dat de banden met Henk Geirnaert niet verbroken zullen worden. Tot nieuwe voorzitter werd gekozen de heer M. H. Zaalberg die vervol gens de plannen voor het komende seizoen ontvouwde: de repetities zul len dinsdag 3 september beginnen on der leiding van Louis Stotijn, als 2de dirigent van het Residentie Orkest. De heer Stotijn is geen onbekende in Leiden. Het orkest zal als kameror kest (strijkers en blazers) beginnen: men stelt zich voor in het komende jaar enige kleine concerten te geven. Adspirant-leden kunnen, na bij de dirigent een kleine proeve van vaar digheid te hebben afgelegd, als lid van het orkest worden ingeschreven. De vergadering werd besloten, na dat over en weer vele toespraken wa ren gehouden en nadat namens de le den enige cadeaus aan de scheidende dirigent en voorzitter waren aange boden. Cambridgegrapjes. Jonathan Routh, de beruchte ko miek, die tijdens de Cambridge-week zal trachten, de Sleutelstad op stel ten te zetten, is in de stad gesigna leerd in het bezit van een grote hoe veelheid verfbussen. Zou hij er in slagen, een echt Cambridge-kleurtje aan Leiden te geven? De oude taxi, waarin een gezel schap Engelse jongelui door Leiden rijden, liep vanmorgen vast in het verkeer op de Vismarkt. Tientallen schoolkinderen omringden het oude brikje, uiteindelijk tot grote wan hoop van de inzittenden, die in het Duits begonnen te roepen „Heraus, Heraus". We meenden te kunnen be merken, dat een en ander niet zeer in de smaak van het Nederlandse voldoening, dat het telkenmale weer publiek viel. gelukt voor personen, ouderen of De standcijfers van het aanbod de arbeidsreserve wijzen uit, dat de optredende schommelingen gedu rende de zomermaanden gering zijn. op 15 juni 1957 stonden bij het Ge westelijk Arbeidsbureau Leiden 190 geheel werklozen ingeschreven. De vraag bewoog zich eveneens ge durende het tijdvak 19521956 in stijgende lijn en wel van rond 250 aanvragen tot 750 per 15 juni j.l., waarvan er 260 betrekking hadden op jeugdigen. Vrouwenbemiddeling. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten beliep op 15 juni 1957 50. Een daling derhalve van 15, wel ke het gevolg is van het tot stand ko men van een niet onbelangrijk aantal plaatsingen. Het strekt vooral tot Voordat de handelsreizigers op zomei eees gingen, wat het verga deren betreft, bespraken zij op de laatste avond van dit seizoen de komende huurverhoging. Een des kundig spreker op dit terrein, die onbekend wenst te blijven, wist zijn hoorders wel te boeien daar allen hiermede te maken hebben. Spreke, ging terug naar de tijd van Napoleon, waarbij de eigenaar van een pand werkelijk „baas" was en naar believen zijn huurders er uit kon zetten. De „huur-advies-commissie", aldus spreker, geeft de prijs aan waarvoor men een pand of kamers kan huren of verhuren. Ook adviseert zij de prijs van zgn. „gestoffeerde en ge meubileerde" kamers en huizen en het is dus niet zo, dat men hier maar voor kan vragen wat een gek er voor geeft. Indien men meent dat het gehuur. de pand dringend reparatie behoeft, en de eigenaar hiertoe niet wil over gaan, kan men zich wenden tot: a. Huurcommissie voor het vervallen doen verklaren van de 5 pet. huur verhoging; b. tot Bouw- en Woning toezicht, en c. een onderhoud verzoe ken met de kantonrechter bij de grif fie van het kantongerecht. Voor inwoning mag boven de toe gestane huur een opslag van 20 pet. berekend worden voor het zgn. on gerief. Bij dienstwoningen vervalt het recht van bewoning, indien men zijn werkgever verlaat. Spr. merkte ver volgens op, dat niet iedere woning in aanmerking komt voor de 25 procent huurverhoging, en die zal variëren van 1 tot 25 pet. Iedere eigenaar krijgt een minis teriële beschikking voor het percen tage, dat hij zijn eigendom mag ver hogen. Als huurder kan men dus hierna vragen. Dat de lezing met in teresse was gevolgd, bleek uit de vele vragen na afloop van bijna alle le den. Spreker wist zijn hoorders te vreden te stellen, hoewel hij opmerk te, dat nog vele bijkomstigheden van de raamwet opgelost zullen moeten worden. Nadat door het bestuur was aan gedrongen op het bijwonen van een der vijf te houden retraites en de voorzitter verzocht aanwezig te wil len zijn bij de jaarlijkse H. Mis met ontbijt, sloot hij deze zeer interes sante vergadering. De H. Mis is op zondag 21 juli en men kan zich voor het ontbijt opge ven tot en met 14 juli. Kosten nihil. ZQETERW0UDE Geboren: Maria Margaretha dr van J G. Koek en G. C. van Meurs. Mar- tinus Maria zn van G. J. van der Lubbe en E. A. Bakker. Johanna He lena Bernarda dr van E. de Koning en J. J. Meijers. Antonius Wilhelmus Adrianus zn van C. A. J. Zevenhoven en M. M. van der Zwet. Soraya dr van J. Gout en L. J. Bakkevoll. Overleden: Z. de Groot, 83 jaar, wed. F. W. Jacobs. Ondertrouwd: N. P. M. van der Poel 29 jaar en W. J. van der Poel 24 jaar. H. P. Janssen 24 jr te Norg. en J. H. M. Lelieveld 22 jr. J. Tim- mers 23 jr te Voorschoten en W. Del fos 21 jr. H. J. Mensch 26 jr te 's Gra- venhage en G. J. van Leeuwen 31 jr. Getrouwd: J. P. Leyten en M. La- gerwefj. J. C. Boezaard en M. W. van Zeist jongeren, die moeilijk plaatsbaar zijn, een passende arbeidsplaats te vinden. De scholenactaie t.b.v. de jeugdi gen vindt voortgang. Ook de vrou welijke jeugd kan zich met het groot ste vertrouwen tot het G.A.B. wenden en van deskundige voorlichting ver zekerd zijn. Voor hen, die gedurende de va- cantie werwzaamheden wensen te gaan verrichten, zijn goede plaat singsmogelijkheden aanwezig. In vrijwel alle bedrijfstakken be staat behoefte aan vrouwelijk perso neel, vooral in de textiel- en de con- fectie-industrie, het hotelbedrijf en de huishouding. Wat lezers schrijven Leiden, 21 juni 1957 Mijne Heren, Gaarne zou ik even uw aandacht vragen over een onderwerp, dat veel inwoners van Leiden aangaat. Hoeveel recreatiegebied is er in Leiden, voor de moeders met kleine kinderen en voor bejaarden (b.v. van St. Jacobsgracht) etc.? Niet veel zult U zeggen. Nu dan; sinds dinsdag j.l. is het Van der Werffpark gesloten voor alle mensen, die er oftewel hun kinderen wilden laten genieten van de spaarzame zon anderzijds voor de bejaarden die niet meer zo goed ter been zijn en toch wat ontspanning buitenshuis moeten zoeken. Mij kwam ter ore, dat het festijn dat daar zal plaatsvinden pas half augus tus afgelopen is. Nu vraag ik U, en zo mqgelijk aan alle lezers c.q. lezeressen van uw blad: Is 't nu persé noodzakelijk, dat het park voor iedereen, maar de bo vengenoemde personen, in het bij zonder, gesloten wordt. B. WAAR MOETEN ZE HEEN? Leiden, 21 juni 1957 Mijne Heren, Kortgeleden heeft U een groot ar tikel in uw blad gezet over de grote bloemenshow in het Van der Werff park. U noemde het, meen ik, bloe men en romantiek of iets dergelijks. Nu is dat wel heel mooi om het van een kant te bekijken, en het zal wel veel bezoekers trekken dus ook inkomsten, maar!! Waar moeten al die tijd de moe ders met kinderen naar toe die voor al in deze maanden van de zon en buitenlucht moeten profiteren? Waar gaan de ouden van dagen naar toe die altijd, vooral 's morgens, het v. d. Werffpark bevolken? Waar gaan de scholieren, welke in groten getale tussen de middag hun boterham opeten in het v. d. Werff-- park, naar toe? Heeft U al eens nagegaan hoevele winkelmeisjes, kantoormeisjes etc. welke veel van buiten de stad ko men, er hun vrije tijd tussen de middag doorbrengen. U begrijpt wel, dat het initiatief voor zo'n festijn wel mooi is, maar dat er niet is doorgedacht en hier door zeer veel mensen gedupeerd zijn. Is er door de organisatoren wel ge dacht aan al deze feesten. Was er er- gens anders geen ruimte. Leiden heeft 'n prachtige Leidse Hout, maar nog nooit is daar iets georganiseerd, terwijl dat bos juist uitermate ge schikt lijkt voor bloemenshow's etc. terwijl er dan altijd nog wel ruimte genoeg blijft voor de normale recrea tie. Geachte redactie, bedankt voor de aandacht. Misschien is hier iets uit te leren voor het vervelg. Inmiddels verblijf ik hoogachtend, ABONNEE Vertrokken personen in de week van 13 juni tot en met 19 juni 1957. J. v. d. Geest en fam., Kanaalweg 173, Rijswijk. Gen. Vetterstr. 32; B. W. Gijs man en fam.. Pioenstr. 40, Vlaardingen, Joh. de Wittstr. 39b; W. J. Schenkeveld fam., Bronkhorststr. 13a, Canada; W. B. Ten Cate Brouwer en fam., Utr. Jaagpad 17a, Voorschoten, Veurseweg 28; J. Vrijenhoek en fam., Haarlemmerstr. 119, Oegstgeest, Rhijngeesterstr.w. 98; L. H. de Jong en fam., P. J. Blokstr. 13, De Bilt. Julianalaan 227; B. van Dam en fam.. Roodenburgerstr. 26, Noord Oost Polder. Raamstr. 2; J. P. N. Bodrij en fam., Marijkestr. 4, 's Gravenhage, Rem- mersteinstr. 69; M. J. E. Tljdhof, Noord- einde 50, Oegstgeest, Nassaulaan 30; J. L. v. d. Voorn, Gortestr. 92, Voorhout, Boer- haavestr. 7; J. A. Pr.ilippo geb. Raay- makers, Hoge Rijndijk 40. Canada; H. Hoogenhout, Zoeterw .singel 30. Delft Oostsingel 28; J. L. Bronsgeest, Zeeman laan 57, Voorschoten. Pr. Margrietlaan 28 G. J. Zwarts. Franchimontlaan, 50 Assen Witterstr. 128; G. Philippo, Seringenstr. 16a, Canada; L. Grijzen geb. Van Vliet, Herenstr. 10. Canada; K. S. van Heuven Goedhart, Groenhovenstr. 6, Amster dam. Berlhelotstr. 6 III; A. B. Brouwer, Coorhertstr. 45. 's Gravenhage, Valken- boskade 4; P. M. M. Kapteijn geb. Oort- meijer, Dijkstr. 10, Leidschendam, Oude Raadhuisstr. 2; L. Olijkerhoek, Heren gracht 108, Leidschendam, Venestr. 134; W. E. van Delden, Burggravenlaan 229, 's Gravenhage. Anna Paulownapl. 16; V. C. Groenendijk, Lorentzkade 11, War mond. Sweilandstr. 8; O. I. Donders, Wit te Singel 70. Warmond, Sweilandstr. 8; S. M. Seriier, Waardgracht 51, Alphen aan den Rijn, W. de Wittstr. 34; M. J. Broekema, Pieterskerkgracht 26, Wasse naar, Laan v. Koot 9; N. M. Hempenius, Verdamstr. 40. 's Gravenhage, Kiplaan 1; P. J. Schrama, Bos en Gasth. polder 3, Zoeterwoude. Vlietweg 23; B. Quist. Ho ge Morsweg 154. 's Gravenhage. Wees- perstr. 69; G. M. Baardwijk, Rijnsbur- gerweg 10, Rotterdam, St. Hoogendijk- str. 56b; W .T. Dormaar, Nachtegaallaan 5, Utrecht. Fred. Hendrikstr. 124; P. G. B. Groenewegen, Oude Rijn 94a, 's Gra venhage, Vlamingstr. 1517; D. van Pij len, Vestestr. 118, Leidschendam. Pr. Bernhardlaan 21; A. M. H. van der Loo, Haarlemmerweg 32. Zuid-Afrika; H. van Till, Burggravenlaan 12, 's Gravenhage, 2e Schuytstr. 155; S. J. Oudshoorn, Ju- lianastr. 8a. 's Gravenhage, Sonoystr. 109; G. Burgersdijk. Plantsoen 71, Oegstgeest. net Heinlaan 28; N. O. F. Vorstman. Vreewijkstr. 17, Amsterdam, Scheldestr. 25 III; J. Altena. Storm Buysingstr. 40, Oldenbroek, Pr. Margrietlaan 24bg; G. v. d. Meyden, Rijnsburgerweg 18. Nijme gen, Ger Noodstr. 42a; J. E. P. G. Schu macher, Rijnsburgerweg 10, Leidschen dam, Veursestr.weg 181; P. v. d. Velden, Rijnburgersingel 4. Gouda. Kamemelk- sloot 32; E. van Hal, Uiterstegracht 50. Rijnsburg. Hofstr. 36; G. Gijzenij, Lage Rijndijk 3a, Oegstgeest, Hoge Morsweg 17; K. Kuisen. Os- en Paardenlaan 24. Zwitserland; L. E. Felix. Gasstr. 18, 's Gravenhage. v. d. Heinstr. 68; R. Ke- lian, Meerhof 25. 's Gravenhage, Halley- straat 24. Gevestigde personen in de week van 13 Jnni tot en met 19 jnni 1957. F. H. Grosskopf en fam, Bilderdijk- str. 4; H. van Helden en fam., adj in- spekteur verz.. Herensingel 31 L. Koster en fam., suikerwerker, Drie Octoberstr. 25; G. N. van Baarlen en fam., verko per, P. J. Blokstraat 13; G. P. Schouten en fam., bouwk. tekenaar opzichter. Kai- serstr. 2a; P, Thöenes en fam., rijksamb tenaar. Morsweg 90; J. E. T. Jennissen. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; H. G. M. de Heiden, verkoper, Haarlemmer str. 268a; G. de Bolster, geb. Van Gog, Rijnsburgerweg 93; M. F. Michel, arts, Plantsoen 97; W. A. J. Wemmers, huis schilder, Hansenstraat 10; A. G. F. Eike- lenbefg, sociaal werkster. Morssingel 8; S. Huitema. onderwijzeres, de Sitterlaan 41; W. P. Bottenberg .metselaar, Jacob Catslaan 107; J. van der Laken, boekhou der. Musschenbroekstr. 11a; H. L. Ronkes 11. elektr. lasser, de Mey v: Streefkerk- str. 12; I. E. Volke, hulp in de huishou ding, Doezastr. 43; J. C. M. Jurgens, Boerhaavelaan 7; M. T. Bos. Levendaal 82; C. J. van der Meer. hulp in de huis houding. Haarlemmerstr. 145a; J. P. v. Kralingen, beeldhouwer, Elis Gasthuishof 16; H. J. Klanert. stoffenverkoper, Lin- destr. 8; H. J. M. Folfs. boekverkoper, de Laath de Kanterstr. 28b; J. B. Te- brugge. automonteur. Nieuwe Brugsteeg la; P. Piket geb. Duijnduim, Ch. de Bour bonhof 30; P. A. de Vries Merelstr. 38; A. R. Miedema, Hoge Morsweg 150; J. Wobma. verpleegster Fagelstr. 26; J. Blom, 11. verpleegster, Groenhovenstr. 5; E. F. J. Zweegman. geb. Velderman, Oude Vest 223; J. H. Blanken geb. Hom borg. groenteschoonmaakster. Beschuit steeg 1; A. E. Haarsma. verpleeghulp, Rijnsburgerweg 10; H. Meins, weefster, Uiterstegracht 34. R0EL0FARENDSYEEN BRAND OP MOTORSCHUIT. Vanmorgen tegen 8 uur zou nabij de sluis, A. van Velzen, werkzaam bij de kolenhandel Jac. v. d. Meer, de motor van een motorschuit voor verwarmen door middel van een gasvlammetje uit een butagasbus, zoals gebruikelijk is. Bij het ontste ken schoot een grote steekvlam uit deze bus waardoor v. V. door brand wonden werd overdekt. Door grote tegenwoordigheid van geest zag hij kans uit de roef van de schuit te klimmen en in het water te sprin gen. Na eerste hulp ten huize van de heer Akerboom werd hij naar het huis van dokter Muskens vervoerd. De brandwonden vielen gelukkig nog al mee, zodat hij weer naar huis kon worden gebracht. De plaatselijke brandweer zorgde voor de blussing. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 24 Junij 1857. Leyden. Uit de hierachter voorkomende advertentie zullen onze lezers zien, dat de Azteken, een nieuw ontdekt menschenras, benevens een Aardmannetje en Corona, uit Zuid-Amerika, in de volgende week op Zomerzorg zullen te bezigtigen zijn. Hun verblijf alhier kan slechts kort zijn, want wij hebben uit de ge dane aankondiging gezien, dat zij zich Vrijdag aanst. in het gebouw Diligentia te 'sHage moeten be vinden. Leidse Agenda MAANDAG 24 JUNI. R.K. Emigrantenbureau. Zitting, 't Karrewiel, Steenstr., half achthalf Oprichting vereniging oud-leerlin gen, Boerhaavelaan, half negen nam. DINSDAG 25 JUNI. A.K.W.V.-Kringvergadering. „Hof van Holland", Noordw^ik. 6.30 uur nam. WOENSDAG 26 JUNI. Ziekentriduum. Eerste dag. Kerk Herensingel. H. Mis te half 10 v.m. Lof half 3 nam. Leidse Postzegelverzamelaars. Ver gadering „De Kleine Burcht", 8 uur nam. Sfi. Franciseusdrumband. Feest avond St. Antoniusclubhuis, half acht nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, zeven uur nam. K. en O. Excursie. Leidse Groen- tenveiling, Zoeterwoudseweg 2, 10 u. v.m. Oud-Leiden, Excursie. St. Lode- wijkskerk, Steenschuur 7.30 u. nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie V. d. Werfpark 1). Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10 uur voorm. tot 4 uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling „Van Sint Jacobsgasthuis tot Lodewijks- kerk" (tot 25 juni). Lakenhal: Tentoonstelling „Shake speare op het Engelse toneel" (tot 1 juli). De Hofstee (Haagweg 92): Ten- toonstellig „26 jaar Exlibris" en ge legenheidsgrafiek" ^tot 30 juni). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „De mens in minia tuur; de wereld van het poppenspel (tot 1 okt.). Lakenhal: Tentoonstelling „Moder. ne kunst in Groningen" (tot 8 juli). Rijksmuseum voor Volkenkunde. Tentoonstelling Japanse prenten. Op werkdagen 105 uur, op zondag 15 uur (tot 1 oktober). DIENST DER APOTHEKEN De avond en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. KOUDEKERK Aan de gevolgen overleden. De 80-jarige Abr. van Elswijk, wonende in het Verpleeghuis alhier, die 14 da gen geleden bij het oversteken van de verkeersweg aan de Rijndijk, nabij de Bruggestraat, door een motorrijder uit Utrecht werd aangereden, is aan de gevolgen van dit ongeval jl. zater dag in het Acad. Ziekenhuis te Lei den overleden. HILLEC0M Aanrijding. Doordat een be stuurder van een luxe auto, de heer J. P. M. uit Sommelsdijk, teveel aan dacht schonk aan een langs de v. d. Endelaan geparkeerde militaire auto, zag hij te laat dat er uit de tegen overgestelde richting een luxe auto naderde en als dé bestuurder van deze wagen niet pardoes het langs de Van den Endelaan gelegen plant soen was ingereden, zou de botsing, die ook nu nog niet te vermijden was, zich niet hebben beperkt tot een lichte aanraking links en rechts, die alleen maar lichte materiale schade tot gevolg had. De politie maakte hiervan proces-verbaal, dadelijk na het gebeurde, zaterdagavond om half zes uur. De dubbele televisiebus, die men gedurende de Cambridge week door de Sleutelstad kan zien toeren.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2