3)e CéidaeSoti/ta/nt Premier Zoli blijkt onvervangbaar S°")L De gevolgen van de Suezkanaal- crisis in het Midden-Oosten De „Sibajak" verstopte het Suez-kanaal „Sibajak" kurkte Suez-kanaal dicht ECONOMISCHE TERUGSLAG VAN BEPERKTE AARD 28 juni Prinses Magriet opende de Prinses Magrietschool Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 24 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14139 Telefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w„ f 255 pjnnd., 7.50 p.kwart Franco p.p. S 8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Inflatoire druk overal verhoogd De Suezkanaalcrisis heeft op het economische leven van de landen in het Midden-Oosten een krachtige terugslag gehad, die echter van zeer be perkte duur was en die aan het einde van het eerste kwartaal van 1957 reeds grotendeels was uitgewerkt, aldus een rapport van de Verenigde Na ties over „De economische ontwikkelingen in het Midden-Oosten in 1955/56". De militaire operaties in Egypte hadden aanzienlijke verwoestingen van w gebouwen en transport en mijninstallaties tengevolge en veroorzaakten I 1955 ~bèdroeg de stijging^l5*"procent ernstige werkloosheid in het gebied van het Suezkanaal. in vergelijking met de overeenkom- EGÏPTE's ECONOMIE ONTWRICHT de produktie zich de laatste maanden de^stliS^iS^nrocent11 De'^invoer ml steeS in deze Perioden en 17 procent. In bijna alle landen Tijdelijke onderbreking Ovirigens heeft de Suezkanaal crisis de snelle expansie van de olie industrie in het Midden-Oosten slechts tijdelijk onderbroken. Omtrent de algemene economische situatie deelt -het verslag mede, dat zich in de meeste landen van het Midden-Oosten inflatoire druk voor doet. Ook hebben bijna alle landen een groeiend invoeroverschot, dat grotendeels gedekt wordt door de olie-inkomsten, giften en leningen. De uitvoer blijft zich in stijgende lijn bewegen; in de eerste helft van De Egyptische economie werd bo vendien ontwricht door het staken van de handel tussen Egypte en an dere landen en de onteigening van Engelse en Franse vestigingen. De agrarische produktie schijnt niet te hebben geleden door de vijandelijk heden, die buiten het landbouwgebied plaats vonden, maar de industriële produktie en de produktie der mijnen vertoonden in de beide laatste maan den van 1956 een daling, waardoor de totale jaarproduktie niet boven het peil van 1955 kwam. De inflatoire druk werd door deze ontwikkelingen verergerd. Ook de economie van Israel had van de militaire actie tegen Egypte te lijden. De kosten ervan beteken den een stijging der staatsuitgaven en vormden een extra belasting van de betalingsbalans die bovendien na delig werd beïnvloed door een daling van de bestedingen van buitenlandse toeristen en door de opschorting van de hulp der Verenigde Staten. De mobilisatie leidde tot een daling van de industriële produktie, terwijl er daarnaast meer geld in omloop kwam, hetgeen de inflatoire druk vergroot te. De olieproducerende landen van het Midden-Oosten ondervonden alle gevolgen van de Suezkanaalcrisis, zij het in verschillende mate. Volledige gegevens zijn er nog niet beschikbaar, maar het is bekend, dat Gevangenisstraf op afbetaling Een revolutionaire wijziging van het Zuid-Afrikaanse strafrecht is thans in voorbereiding. Binnenkort zullen wetswijzigingen worden inge diend, waarbij uitgegaan wordt van het standpunt, dat de straf zich moet aanpassen aan de overtreder en de overtreder zich weer aan de maat schappij moet aanpassen. Een van de nieuwe voorzieningen is een strafbepaling, die men gevan genisstraf op afbetaling zou kunnen noemen. Om het familieleven van de veroordeelde niet te verstoren en zijn loopbaan niet te schaden kan de rech. ter een straf opleggen, die bij stuk jes en beetjes wordt uitgezeten. In andere gevallen en speciaal met het oog op a-sociale of werkschuwe over treders, kan een straf van ten min ste twee jaar en maximum vier jaar worden opgelegd, waarbij de gevan gene in de gelegenheid wordt gesteld om tot geschoold arbeider te worden opgeleid. duktie blijft echter nog onder het peil van het najaar van 1956. Finadfciële gevolgen De financiële gevolgen waren voor de landen van het Midden-Oosten veel minder ingrijpend dan de uit werking up het peil der olieproduk- tie. De meeste olielanden hadden ruime reserves en in sommige geval len werden er door de oliemaatschap pijen voorschotten verstrekt. De uit voering der economische ontwikke lingsplannen ondervond dan ook geen noemenswaardige vertraging. Ook de werkgelegenheid ondervond zeer wei nig invloed van de produktiedaling. Een andei gevolg van de crisis was, dat de sluiting van het Suezkanaal en het afbreken van de handelsbe trekkingen tussen enige landen in het Midden-Oosten en Frankrijk en En geland de handel met Europa ont wrichtten en de handel met landen ten oosten van het Suezkanaal bevor derde. worden van regeringswege ontwik kelingsprojecten uitgevoerd. opening tfnleina/ionale SimloontleUmg AMSTERDAM SCHIPHOL Op zandbank gelopen De „Sibajak" van de Kon. Rott. Lloyd, die op weg is naar Rotterdam, heeft zaterdag een konvooi Russische oorlogsschepen de weg versperd. Het 12.342 ton metende Nederlandse schip n.l. in het Suezkanaal, 95 mijl ten noorden van Suez, op een zandbank vastgelopen. Eerst 's avonds, toen sleepboten erin slaagden het Neder landse zeekasteel vlot te trekken, konden de Russen en vele anderen) hun reis vervolgen. De gezagvoerder van de „Sibajak", kapitein J. Roos uit Wassenaar, seinde gistermorgen aan zijn maatschappij, dat een duiker heeft geconstateerd, dat zijn schip geen schade van bete kenis had opgelopen. Het schip heeft zijn reis naar Port Said normaal kun nen volbrengen en is om kwart voor twee in de nacht van zaterdag op zondag uit Port Said naar Rotterdam vertrokken. Daar de „Sibajak" vrijdag reeds 21 uur in Port Said had moeten wachten alvorens het Suezkanaal te kunnen invaren, zal het nu waarschijnlijk pas in de nacht van 1 op 2 juli in Rotter dam aankomen. Ook de „Willem Ruys", die van Ne- derland naar Indonesië onderweg is, heeft het Suezkanaal met grote ver traging gepasseerd. Het deed oves« Ue vaart door het kanaal 26 uur in plaats van de normale twaalf uur. Ook een zuidwaarts door het ka naal varend konvooi Russische oor logsschepen werd opgehouden door een gestrand schip, nl. het 6401 ton metende Turkse tankschip „Semira". De „Sibajak" zou het derde schip zijn, dat de laatste paar dagen in het ka naal aan de grond gelopen is. Vluchtelingen naar Irak Een hooggeplaatst diplomatiek functionaris heeft gisteren verklaard dat de Palestijnse vluchtelingen die momenteel in Jordanië wonen, ver plaatst zullen worden naar gebieden in Irak, waar geen dorpen zijn. Koning Hoessein heeft tegenover een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die hem donderdagavond in Amman een bezoek bracht, verklaard, dat hij de vluchtelingenkampen in de grens gebieden niet alleen beschouwt als een broedplaats voor het communis me, maar tevens als een bruggehoofd voor Russische (communistische) overheersing van het gehele Midden- Oosten. MADAME DE MONTENACH OVERLEDEN. Te Fribourg (Zwitserland) is op 91-jarige leeftijd overleden madame George de Montenach, oud-presiden te van de Internationale Vereniging tot Bescherming van Meisjes. Mada me de Montenach was tevens een vooraanstaande figuur in de Zwitser se- en Wereldfederatie van Katholie ke Vrouwen, en droeg by tot het stichten van de Katholieke missie onder de krijgsgevangenen in Zwit serland tijdens de Wereldoorlog 1914 —1918. De H. Stoel schonk haar de ti tel van vrouwe in de orde van het H. Graf. Picasso vraagt gratie Vooraanstaande communistische in tellectuelen hebben zondag samen met Franse schrijvers premier Kadar van Hongarije verzocht het leven van de Hongaarse schrijvers Joszef Cali en Cyula Obersovsky, die ter dood zijn veroordeeld te sparen. De communistische schilder Pablo Picasso, de communistische dichter Louis Aragon en de personalistische denker Denis de Rougement, voorzit ter van het congres voor culturele vrijheid, behoren tot degenen die te legrammen aan Kader hebben gezon den. Het verzoekschrift van de schrij vers is o.m. ondertekend door Fran cois Mauriac, Jean-Paul Sartre en Louis Massignon. Jongste en oudste tweelingen op het congres Zaterdagmiddag Is te Eindhoven 1 Keulen in Duitsland. Op de foto ziet het „Wereld tweelingen congres" be-1 men de 73-jarige gezusters Ans gonnen dat twee dagen zal duren, (links) en Els Petsch met op hun Van de deelnemers kwamen zowel arm de 6-jarige zusjes Maria (links) het oudste al het jongste koppel uit1 en Claudi Steffens. Ontslag geweigerd Presdient Gronchi van Italië heeft het ontslag dat premier Zoli op 10 jnni indiende niet aanvaard. Dit be sluit is genomen nadat pogingen om een nieuw kabinet te vormen, mislukt waren. Zoli heeft meegedeeld dat hij mor gen met zijn nieuw kabinet opnieuw in het parlement zal verschijnen en dat het verdere verloop der gebeurte nissen van de besluiten van de volks vertegenwoordiging zal afhangen. De premier zal in het parlement een ver klaring afleggen. Het kabinet van de 69-jarige Zoli bestaat uitsluitend uit christen-demo- Zwolle opende, bezocht zij het internaatsschip van de school. Op de foto ziet men H.K.H. Prinses Margriet, die bij het schip werd begroet door de directrice van het internaat, mej. D. Broeze. Strasser maakt geen kans Otto Strasser, de gewezen leider van het „Zwarte Front" en voormalig medewerker van Hitier, heeft be kendgemaakt, dat zijn „Sociale Unie", de partij die hij in 1955 bij zijn terug keer uit een ballingschap van 22 jaar heeft opgericht, niet aan de algemene verkiezingen in de Bondsrepubliek in september zal deelnemen. De partij, die ongeveer tweeduizend leden telt, was tot de conclusie geko. l men, dat zij geen kans maakt om de vereiste vijf procent van de stemmen te behalen. Op een bijeenkomst, die wegens protesten van de zijde van de vakbe weging achter gesloten deuren werd gehouden, ontvouwde Strasser een plan voor de hereniging van de twee delen van Duitsland. Volgens hem moeten er eerst in de Bondsrepubliek, in Oost-Duitsland en in Berlijn een volksstemming worden gehouden. Strasser pleitte voor een „gewapend neutraal Duitsland". Gestraft anti-semitisme Het Westduitse minister van De fensie heeft bekendgemaakt, dat een officier van het Westduitse leger is geschorst wegens het aan de dag leg gen van een anti-joodse houding te genover een recruut. Een onderzoek is ingeleid. De kapitein deed dienst bij een op leidingsbataljon van de genie. Onder invloed van alcohol zou hij tegenover een recruut anti-semitische termen hebben gebruikt. Als dit juist blijkt te zijn zal hij uit het leger verwij derd worden. Amerikanen naar Europa Blijkens een bekendmaking van het Amerikaanse departement van handel hebben in 1956 in totaal 521.000 Ame rikanen Europa en het gebied van de Middellandse zee bezocht, waar zij te zamen 473 miljoen dollar uitgaven. In 1955 was het 430 miljoen dollar, dat door 482.000 Amerikaanse reizi gers werd uitgegeven. Het meeste profiteerde Italië van het Amerikaanse bezoek. Dit land werd bezocht door 300.000 Amerika nen, die er 94 miljoen dollar besteed den. Frankrijk ontving 85 miljoen dollar van 300.000 Amerikaanse be zoekers en in Engeland gaven 179.000 Amerikanen tezamen 82 miljoen dol lar uit. Ongeveer 13% van het totale aantal Amerikaanse bezoekers kwamen voor zaken naar Europa, terwijl ongeveer een kwart van de reizigers voor fa miliebezoeken kwam. Ruim de helft van de Amerikaanse bezoekers waren vakantiegangers. craten. De premier had zijn ontslag ingediend, omdat hü en het parlement slechts een vertrouwensvotum had gekregen dank zij de steun van de neo-fascisten. Het parlement heeft morgen op nieuw de gelegenheid zijn vertrou wen in Zoli uit te spreken. Daarbij zullen de centrumpartijen en met na me het linkse centrum de premier meer dan de vorige keer moeten steu nen om deze weer niet van de stem men der neo-fascisten afhankelijk te maken. Men gelooft, dat de meerderheid van de parlementsleden die graag een einde aan de crisis Jzien en met zomervacantie willen gaan, hun ver trouwen zullen uitspreken. Wanneer het parlement in september van reces terugkeert, zullen de grote partijen wellicht vervroegde algemene ver kiezingen in oktober eisen. De ver kiezingen zouden normaal ndet voor juni van het volgende jaar worden gehouden. Pogingen van Cesare Merzagora, de onafhankelijke voorzitter van de Senaat, en Amintore Fanfani, de se cretaris van de christen-democrati sche partij, om een nieuwe coalitie van de vier centrumpartijen tot stand te brengen, zyn, zoals met weet, mis lukt reeds vanaf 1349.50 Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 LEIDEN Zwitserse Europcrzegel Per ingang van 15 juli a.s. brengt de Zwitserse P.T.T. een tweetal postzegels in omloop waarmee zjj haar bijdrage levert aan het ideaal van de Europese eenheid. De post zegels, ter waarde van 25 (rood) en 40 (blauw) centimes, dragen beide dezelfde beeltenis bestaande uit zeven koorden, die tot een touw draaien. Dit nummer bestaal nil 10 pagina's Aanhoudend koud In de algemene luchtbeweging bo ven Europa en de aangrenzende zee gebieden kwam vrfjwel geen ver andering. Nieuwe storingen trekken van Span je naar Frankrijk en het Alpengebjed Deze gingen opnieuw vergezeld van zware regens. Maandagmorgen meld den verschillende stations in Zuid en Midden-Frankrijk 30 tot 40 m.m. Ook in Zwitserland vielen weer zeer grote hoeveelheden regen door op- stuwing van dt zeer warme lucht te gen de zuidhellingen van de Alpen. In Locarno viel in 24 uur tijds bijna 130 m.m. en maandagmorgen was aan de regenval nog geen einde ge komen. In Italië kwamen zondag zeer hoge maximumtemperaturen voor. Foggia meldde met 40 graden de hoogste temperatuur. Boven West-Europa hield de aan voer van koude polaire lucht rond een depressiegebied boven Scandi navië aan. Over ons land trok in de nacht van zondag op maandag een zwakke rug van hoge luchtdruk. Tij dens windstilte en langdurige opkla ringen daalde de temperatuur daarbij tot voor de tijd van het jaar zeer lage waarden. De laagste temperatuur op normale waarnemingshoogte werd gemeld door Witteveen en bedroeg 1 graad. In de nachtvorstgevoelige ge bieden in het noordoosten van het land is op verschillende plaatsen zo zware nachtvorst voorgekomen, dat schade aan de aardappelgewassen is toegebracht Het storingsgebied boven Frank rijk trekt verder in noordoostelijke richting en zal waarschijnlijk vooral in het zuidoosten van ons land ook regen veroorzaken. De aanvoer van koude lucht houdt de eerste paar da gen aan bij winden in de noordhoek. HOE wordt het veer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt 11.15 uur). KOUD WEER. Koud en overwegend zwaar bewolkt weer met plaatselijk regen vooral in het zuid-oosten j en oosten van het land. Matige tijdelijk vrij krachtige wind tus sen noord-oost en noord-west. 25 Juni zon op 4.23; onder 21.06; maan op 2.28; onder 18.34. Hoogwaterstanden 25 Juni v.m. 1.10; n.m. 1.40. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 17 C. OSLO licht bew. 14 KOPENHAGEN licht bew. 17 ABERDEEN zwaar bew. 12 LONDEN zwaar bew. 19 AMSTERDAM zwaar bew. 16 LUXEMBURG lichte regen 17 PARIJS regen 19 BORDEAUX licht bew. 20 GRENOBLE zwaar bew. 22 NICE half bew. 25 BERLIJN geheel bew. 18 FRANKFORT licht regen 19 ZURICH mist 19 GENEVE regen 18 LOCARNO regen 19 WENEN zwaar bewolkt 26 INNSBRUCK zwaar bew. 22 ROME regen 34 AJACCIO onbest. weer Korreltje Jeugd zou een ideal toestand zijn indien zij slechts wat later in ons le ven kwam. Asquith.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1