Vierhonderd gidsenleidsters te Sassenheim bijeen Prinses Margriet opende school voor schipperskinderen Dr Klein opperde ingrijpende denkbeelden K*A*B*-Bedevaart neemt regen mee naar Lourdes De natuur is niet te verbeteren t jrin/a,,oze verb«erenMn Ja MAANDAG 24 JUNI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 6 Advertentie Interdiocesane ,Dachvaert' op Huis ter Leede Zondag hebben in het buitencen- trum voor de Katholieke vrouwelij ke jeugd in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, het „Huis ter Leede" te Sassenheim, een vierhonderdtal gidsenleidsters een „dachvaert" ge houden. Het was voor de laatste maal dat dit geschiedde door de gidsenbewe- ging der beide bisdommen gezamen lijk daar eerlang deze thans nog in terdiocesane beweging gesplitst zal worden in twee afzonderlijke. De leiding berustte bij mej. W. IJsselmuiden, interdiocesaan hoofd- Jonge vrouw onder narcose bezweek bij tandarts Zaterdagmiddag is bij een tandarts te Weesp een jonge vrouw, die zich onder narcose had laten behandelen, tijdens die behandeling onwel gewor den en enige tijd later overleden. De 28-jarige vrouw kwam zater dag voor behandeling bij de tandarts, die begon te trekken, nadat een arts de patiënt onder narcose had ge bracht. Tijdens het trekken werd het gelaat van de vrouw blauw en stokte haar ademhaling. De operatie werd onmiddellijk gestaakt en de vrouw bleef onder toezicht van de arts in de woning van de tandarts. Tegen de avond verslechterde de toestand van de patiënt en moest de GGD gewaar schuwd worden. Enige tijd daarna overleed de vrouw. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is, op last van de Officier van Justitie, door de politie in beslag genomen. FIETSER OP AUTOWEG GEDOOD De 85-jarige heer T uit Zaandam is zaterdagmiddag om drie uur op de Rijksweg nr 29 onder Terschuur door een auto aangereden en op slag gedood. De heer T., fietste op de autoweg en werd van achter door de auto gegrepen. commissaresse, daar de nationale hoofd-comm., mej. mr. Twaalfhoven momenteel in Suriname vertoeft op doorreis naar Brazilië waar een we reldconferentie van het katholiek vrouwelijk jeugdwerk zal worden gehouden. Behalve de beide diocesane aal moezeniers F. Beckers (Rotterdam) en J. Tuin (Haarlem), alsmede de nationaal-aalmoezenier A. Willigen- burg als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur, waren o.m. aanwezig mr. J. Th. M. van der Vaart, dioce saan commissaris van de K.J.B. en mej. R. Vendrik, nationaal voorzit ster van het katholiek vrouwelijk jeugdwerk. De dachvaert werd ingeleid met een plechtige H. Mis, Missa Dialo- gata, met offergang en korte predi katie, opgedragen aan een in 't park opgeslagen altaar door aalm. F. Bec kers, terwijl na de vlaggenparade aalm. A. Willigenburg een z.g.n. ses sie hield met als thema „Vriend schap, vrijheid en vrede", waarin hij deze drie begrippen tekende als on verbrekelijk met elkaar verbonden. De vriendschap als de vrijwording van het eigen ik, de vrijheid, en de vrede die in wezen identiek is aan de- vrijheid. Drie begripoen die in het gidsenleven tot volle ontplooiiruz dienen te komen. Na deze sessie volgden enkele uren die besteed werden aan instructies op het gebied van verschillende gid- senactiviteiten als acteren, muziek en zang, dans, enz. Na de maaltijd een „Bonte Ring" onder de titel „100 jaar vrouwen-emancipatie", waarin op soms charmante, soms geestige wijze parallellen werden getrokken tussen de oude en de moderne tijd. Een plechtig lof met oratie en ze gen, gehouden door aalm. J. Tuin, sloot de dachvaert op geestelijke wij ze af en het strijken van de vlag was het teken, dat, voor dit dag al thans het spel was gedaan. Een aardig intermezzo vormde 'n ballonnenwedstrijd (die echter ge deeltelijk mislukte). Aan de vijf eerst-binnengemelde ballonnen was een prijs verbonden, alsook aan de ballon die de grootste afstand had afgelegd. Bij de sluiting was de ver ste melding uit Kootwijk binnen. Aan deze wedstrijd was een collecte verbonden, bestemd voor een reis naar Lourdes van een Blauwe Vogel, een invalide gids. De eerste collecte bracht reeds een halve reis binnen. KATH. ARTSEN: Tegen verplichte bloedproef „Met deze sleutel open ik de Prin ses Margrietschool". Met deze woor den opende Prinses Margriet zater- dagmidag de naar haar genoemde school voor schipperskinderen, die is ondergebracht in de Marnixschool aan de Westerlaan te Zwolle. Zij ontsloot de deur, welke toegang geeft tot het gebouw met een verzilverde sleutel die op een kussentje werd aangebo den door de 8-jarige leerling Frits Michel. Tevoren had de Prinses het internaatschip bezichtigd. Omstreeks half drie kwam de Prin ses, in gezelschap van jkvr. C. E. B. Roëll, hofdame van Koningin Ju liana, per auto op de Turfmarkt aan, waar zij werd begroet o.a. door de commissaris der koningin in de pro vincie Overijssel e.v.a. Nadat het muziekkorps „David" het Wilhelmus had gespeeld, wandel de de Prinses met de heer Smit langs een haag vain juichende en met vlag getjes zwaaiende schipperskinderen naar het in het Almelose Kanaal lig gende internaatschip. Bij de valreep bood de 8-jarige leerlinge Margriet Borst de Prinses bloemen aan. De Prinses bezichtigde daarna, begeleid door de directrice van het internaat, mej. D. Broeze, het schip. Bijzondere belangstelling toonde de Prinses voor dp door de Zwolse kunstschilder Jan van Merwijk in de hal van het vaar- R.-K. Woningbouw verenigingen gaan samenwerken Analoog aan de IJmond, waar drie katholieke woningbouwverenigingen zich dezer dagen gaan verenigen in een federatie, zullen zich ook zes re gionale federaties van katholieke woningbouwverenigingen uit de ag glomeraties Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Noord-Holland, Leiden en de Zaanstreek inzetten om zich geza menlijk te beraden over planning onderlinge hulp, technisch zowel als administratief, zoveel mogelijk door deskundige krachten. „Zo ergens de ze samenwerking geboden is, dan is dat aan deze kant van het land en zo dit ooit geboden is, dan is het nu." Aldus de heer J. Kortink uit Den Haag, voorzitter van de R.&. Bond van Woningbouwverenigingen in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, op de zaterdagmiddag te Leiden ge houden jaarvergadering van deze bond. „Afgezien van het feit, dat de diverse woningbouwverenigingen hun koppen bij elkaar dienen te ste ken om daardoor meer kracht bij te kunnen zetten als het gaat om in vloed en ook om aan hun trekken te komen, ligt daar de enorm belang rijke kwestie van de planning der wijkopbouw, de voorzieningen in al lerlei opzicht: wijkcentra, scholen, kerken, speelgelegenheden etc." De openingsrede gewaagde onder meer ook van de veel te lage onder- houdsnorm, waarmede de woning bouwverenigingen te maken hebben. „Er zal toch waarachtig iets van on rechtvaardigheid om de hoek komen kijken, wanneer straks de particulie re bouw wel in stóat is aan de wonin gen het nodige te doen, doch het be langrijk bezit der woningbouwver enigingen spoedig ernstig aan waarde zal inboeten". Aan het jaarverslag ontlenen wij, dat bij de R.K. Bond van Woning bouwverenigingen thans 57 vereni gingen zijn aangesloten met 15.584 woningen in exploitatie en 2.873 in aanbouw. De vergelijkende cijfers van het vorige verslagjaar bedroegen 13.509 en 2063. De twee Amsterdamse woningbouwverenigingen beschikken over het grootste aantal woningen: 5034 in exploitatie en 873 in aanbouw, gevolgd door de Haagse woning bouwvereniging „Verbetering zij ons streven" met 2759 woningen in ex ploitatie en 383 in aanbouw. tuig aangebrachte wandschildering, waarop o.a. zijzelf is afgebeeld. De Prinses vertrok hierna per auto naar de school aan de Westerlaan, waar de kinderen intussen in optocht en begeleid door het muziekkorps „David" en de drumband „Jubel" reeds napr toe waren gewandeld. Bij de school werd de Prinses door een grote menigte belangstellenden be groet. De Prinses wandelde door de vier klassen, waar de kinderen ijverig aan het werk waren. In elke klas vertelde de heer Van Deel, het hoofd der school, een aardig verhaal, waarnaar niet alleen de leerlingen, maar ook de Prinses kennelijk met veel plezier luisterden. PRINSESSEN WOONDEN BALLET BIJ. De prinsessen Irene en Margriet hebben zaterdagavond in het Haag se gebouw voor K. en W. de uitvoe ring bijgewoond, welke werd gege ven door de „Royal Ballet". In de geheel gevulde zaal waren voorts aanwezig de minister-presi dent, dr W. Drees, de ministers Struycken en Cals, alsmede zeer vele leden van het corps diplomatique. Het Engelsegezelschap gaf 'n an der programma dan op de eerste Haagse avond: een ballet van Ninet te de Valois en drie balletten van Kenneth Macmillan. OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Zaterdagochtend is de 58-jarige beider J. A. Dijkstra, toen hij bij de de afbouwpier van de N.D.S.M. te Amsterdam aan boord van het zee schip Viva-para werkzaamheden verrichtte, over boord gevallen. Eni ge uren later is het stoffelijk over schot opgehaald. Op het tweedaags congres dat de katholieke artsen zaterdag en zon dag heeft gehouden, hebben deze art. sen zich uitgesproken tegen de ver plichte bloedproef en de medewer king van artsen daaraan. Dr F. Hil- len uit Vught noemde deze medewer king in strijd met de humanitaire taak van de arts terwijl hij het ver strekken van de uitkomsten van een medisch onderzoek aan de justitie te vens in strijd met de ambtseed noemde. Hij achtte met de erkenning van de ernst van de verkeersongeluk ken dit euvel toch niet van zodanige aard, dat deze aanslag op de integri teit van de mensen erdoor gewettigd wordt. Door verschillende andere deskundigen werd de wetenschappe lijke waarae en de bewijskracht van de bloedproef in twijfel getrokken. Wat het alcoholgebruik zelf betreft betoogde dr J. Berden uit Heerlen die overigens van mening was dat voor iedere wegberijder het gebruik van alcohol volledig verboden moest worden dat voor de aan alcohol verslaafden die het meest gevonden worden onder de maatschappelijk on aangepasten, ook het niet gebruiken van alcohol geen volledige oplossing zou bieden, omdat zij uit de aard van hun wezen geen „heer in het ver keer" zijn. Mr H. van Doorn uit Rotterdam, heeft op juridische gronden de aan vaardbaarheid van de verplichte bloedproef aangetoond en toonde zich tevens voorstander van een wette lijk voorschrift voor een maximaal toegestane permilage alcohoL Prof. drs A. Marks van het groot-seminarie te Haaren, die het niet-gebruiken van alcohol als ideaal ongegrond noemde, stelde de kwestie van het alcoholge bruik meer positief door te betogen dat slechts de eerbied voor de even mens het gebruik van alcohol bij het snelverkeer zou kunnen beperken. De Oostenrijkse gezant te 's-Gravenhage, dr Georg Afuns, heeft zaterdagmiddag in de Kunstzaal „Plaats" in Den Haag een tentoon stelling geopend van werken van Marie Paneth. Jaarvergadering R.K.-E.H.B.O. Grote bevoegdheden voor rampeocolonne Tijdens de gisteren in de Buitenso ciëteit te Zwolle gehouden jaarver gadering van de Katholieke Natio nale bond voor EHBO heeft dr S. A. Klein, anaesthesist aan het gemeente lijk ziekenhuis in Den Haag, een warm pleidooi gehouden voor de vorming van groepen, welke hulp kunnen verlenen bij Tampen (EHBR). De leden van deze groepen zouden moeten worden gerecruteerd uit de De heer Klein, die dit zei in het kader van zijn inleiding over wond- shock, zou de EHBR-mensen ruime bevoegdheden willen zien toegekend en vooral bij wondshock zouden zij infusies moeten mogen toedienen. Zij zouden een leertijd moeten doorma ken in ziekenhuizen, want, aldus spreker, alleen in de praktijk leert men wondshock kennen en ook het verrichten van aderpuncties kan al leen door oefening worden geleerd. Dr. Klein betoogde, dat de voorde len opwegen tegen alle bezwaren, die artsen waarschijnlijk zullen opperen en hij sprak de hoop uit, dat zij hun bezwaren zouden laten varen. 25.000 Leden. In de ochtendvergadering deelde de voorzitter, de heer A. M. Bergers uit Nieuwe basiliek voor 20.000 personen „De Nederlanders brengen steeds hun eigen weer mee", zegt men in Lourdes. Het regenwater gutste in snelle beekjes langs de hellende stra ten, toen de pelgrims van de twee en twintigste KAB-bedevaart zich zon dagochtend voor een gezamenlijke H. Mis aan de grot verzamelden. Plas tiek regenjassen, kapjes en para- pluies, soms in de haast gekocht, ver leenden hun goede diensten. Zij kon den echter opgeborgen worden toen bijna de gehele bedevaart wa"" delende patiënten en gezonden bij eenkwam in de drie verdiepingen hoge basiliek, waar mgr. P. A. Nier man, bisschop van Groningen, een pontificale H. Mis celebreerde met assistentie van priesters uit de be devaart. De bovenkerk was tot in de hoe ken gevuld. Tientallen hadden zelfs geen plaats kunnen vinden zodat zij de plechtigheden volgden gezeten op de hardstenen trappen of ge knield voor de communiebank. Na de consecratie moesten de patiënten ech ter de kerk verlaten daar de Franse leiding van het hospitaal waar zij ondergebracht zijn, niet bereid was de etenstijd der Nederlandse zieken om te zetten. Zaterdagochtend kwamen de Ne derlandse pelgrims voor de eerste begroeting by de grot bijeen, terwijl mgr. Nierman aan het altaar in de door kaarsen zwartgeblakerde nis van de grot een stille H. Mis voor het welslagen van de bedevaart op droeg. Lourdes bereidt zich koortsachtig voor op het eeuwfeest der verschij ningen, dat het volgend jaar gevierd wordt. De betrekkelijke rust die an dere jaren het uitgestrekte domein steeds kenmerkte ondanks de dui zenden die zich rond de grot ver dringen, wordt steeds doorbroken door de grommende betonmolens, door het helklinkende geluid van staal op staal, door de gierende mo toren van zwaarbeladen materiaal auto's. Honderden arbeiders vooral Ita lianen zijn betrokken bij de bouw van de nieuwe basiliek, die twintig duizend mensen zal kunnen bevatten, en die de kapitale som van twintig millioen gulden zal kosten. De nieu we kerk, voor driekwart onder de grond, wordt opgetrokken langs het verlengde der Esplanada. Reusach tige stalen steigers en de vormen van de bekisting geven een duidelijk beeld van de enorme omvang die de kerk zal krijgen. Solidariteit is het kenmerk van deze KAB-bedevaart. De pelgrims vormen een grote familie welker le den elkaar over en weer bijstaan. Iedere avond trekken tientallen vrouwen naar het Asyl waar zij ver pleegsters en infirmières een helpen de hand bieden en stapels koppen en borden afwassen. De brancardiers, die zwoegen in dienst van de zieken, zul len een dag hun vermoeiend werk kunnen neerleggen omdat zestig mijn werkers uit Limburg hun taak dan zullen overnemen. Overeenkomstig de wens van de bisschop van Lour des hebben de pelgrims zondag niet gekocht in de winkels. Rotterdam, mee dat men tevreden was over 1956. In acht jaar tijds was de organisatie sterk gegroeid en thans is men bezig met de consolida tie. De bond telt nu 502 afdelingen met tezamen 25.000 leden. De heer Bergers maakte voorts bekend, dat de voor diverse doeleinden gevoerde acties twintig miljoen hadden opge leverd. Voor de EHBO hebben deze acties zoveel baten afgeworpen, dat de penningmeester kon spreken van „een bijzondere bönd met een bijzon dere voorzitter". Bij de bestuursver kiezing werd de heer Bergers als voorzitter herkozen. Als leden van het hoofdbestuur werden geïnstalleerd de heren J. A. Valke van het district Drente, H. A. Garkosky, district Gelderland, A. B. Hienen (Limburg), Muller en van Hakkenberg (N.B.). De commissaris der Koningin in Overijssel, ir. J. B. G. M, ridder de van. der Schueren, die erevoorzitter van de bond is, en die de ochtend vergadering bijwoonde, schonk een zuurstofkoffer. De secretaris, dr. H. de Lange, deelde mede dat er eind vorig jaar 18338 diploma's waren, het hadden er 21.600 kunnen zijn als iedereen tijdig zijn diploma verlengd had. UITKERING VOOR GEORGANI SEERDE WERKLOZE ARBEIDERS DOOR „ST. JOSEPH". De arbeiders, die door de stakin gen in het Belgische bouwbedrijf werkloos zijn g e worden en nog geen ander werk hebben kunnen vinden, zullen door de R.K. bouwvakarbei dersbond „St. Joseph" voorlopig ge steund worden met een bedrag dat 40 maal het premiebedrag, of onge veer ƒ40,bedraagt. De eerste uitbetaling hiervan heeft zaterdag plaats gehad. Niet-georganiseerde bouwvakarbei ders ontvangen geen tegemoetko ming van de bond, terwijl zij ook geen aanspraak kunnen doen gelden op uitkeringen ingevolge de wacht geld- en werkloosheidsverzekering. De toestand ziet er dus voor hen (nog) minder rooskleurig uit. Dode en gewonde na slippartij Een ernstig auto-ongeluk op de weg van Eelde naar Assen heeft za terdag het leven gekost aan de 31- jarige heer K. D. Posma uit Ensche de, oostelijk streekredacteur bij de Regionale Omroep Noord. De heer T. v d. Veen, hoofd van de afdeling Drentse programma's en lichte mu ziek bij de R.O.N. werd met een schedelbasisfractuur, zware hoofd wonden en een polsfractuur naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. De beide slachtoffers waren naar Enschede onderweg in een auto, wel ke zij zaterdagmorgen in Groningen gehuurd hadden. Even voorbij het vliegveld Eelde begon de wagen te slippen en gleed naar het rijwielpad, waar hij met een verkeersbord in botsing kwam en daarna over de kop sloeg. De heer Posma schoot door het linnen dak van de auto op het ogen blik dat de wagen weer op het weg dek kwam. De heer Posma was ge huwd en had een kind. Tony van der Veen had onlangs al een auto-onge val meegemaakt, van welke verwon dingen hij juist hersteld was. Kapitein Teun Vet overleden Juist even nadat de „Zwarte Zee", de sleepboot, waarop hij meer dan 23 jaar als kapitein heeft gevaren, van een lange reis in de haven van Maas sluis was teruggekeerd, is zaterdag 's werelds meest onderscheiden sle perskapitein, Teunis Vet te Maas sluis overleden. Reeds geruime tijd was de bekende zeeman lijdende aan een ernstige ziekte en het was ook daarom, dat zijn gouden jubileum in dienst van L. Smit Co's Internationale Sleep dienst niet in het openbaar gevierd werd. De gouden medaille van de re derij voor een halve eeuw trouwe dienst werd hem bij die gelegenheid op het ziekbed uitgereikt. BRAND IN HAAGSE VERFFABRIEK. Groot is de schade, aangericht, in de Haagse verffabriek „Van den Doel en Fray", in de industriewijk Laakkwartier, door een brand, die vanmorgen om half acht werd ont dekt. Het vuur heeft de voorraden half fabrikaten en eindprodukten op de eerste en tweede verdieping van het gebouw vrijwel geheel waardeloos gemaakt. Ernstiger nog was de scha de aan het gebouw zelf. De grote hitte, ontwikkeld door brandende oliën en chemicaliën maakte de be tonnen vloeren zo gloeiend, dat het metselwerk der muren juist onder de rechter dakrand horizontaal over de gehele lengte van het ongeveer 30 meter lange gebouw scheurde. Een brede, vertikale scheur over de twee bovenste verdiepingen gaapte aan een zij- en achtergevel. Dit gedeelte van het gebouw zal vermoedelijk afge broken moeten worden. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vanmorgen is brand uitgebroken in een hooiberg achter de woning van de heer C. den Hartog aan de Lopi- kerweg-oost te Lopik. Het vuur greep snel om zich heen; het sloeg in korte tijd ovar op 'n schur en vandaar naar de woning. Men slaagde er in de in boedel voor het grootste deel in vei ligheid te brengen, doch men kon niet verhinderen, dat de hooiberg, de schuur en een gedeelte van de woning in de as werd gelegd. De eigenaar was niet verzekerd. Wat u ook bewondert: de eindeloze zee zo d,door de t0PPen der bomen de' zon aan de hemel, de sterren in de nacht het 'is natUUr is S°ed- Nimmer komt bi) u dc gedacht£ Ook King pepermunt is niet te ver- ede/pen' °mdat hCt berc'd uk het weldadnatUUrpr°duCt' dat aan King z'n weldadige eigenschappen geeft.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10