Ste Ccid6e0oii4arvt Stassen komt met ontwapenings voorstel voor de dag Inkrimping troepensterkte met 2V2 miljoen man 28 juni BÏÏYüTffl V.S. zenden moderne wapens naar Korea Het nieujve Franse kabinet wankelt reeds De doorbraak der dijken in de Po-de'ta VRIJDAG 21 JUNI 1957 48ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redacüe 20015: Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ1.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 11 et. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Moskou schijnt er wel oren naar te hebben Amerika is bereid zijn troepensterkte tot 2% miljoen man in te krimpen mits de Sovjet-Unie hetzelfde doet. Dit is de kern van het nieuwe voorstel dat de Amerikaanse afgevaardigde Harold Stassen gisteren te Londen in de subcommissie voor ontwapening van de Ver. Naties heeft ingediend. De Ver. Staten verbinden aan het voorstel geen politieke voorwaarden. Zij menen echter dat de inkrimping van de strijdkrachten deel moet uit maken van een akkoord over opschorting van de proeven met kernwapens. BINNEN EEN JAAR. Stassen zei dat t»° voorgestelde in krimping binnen twaalf maanden na de ondertekening van een verdrag verwezenlijk zou moeten zijn. Hij voegde hieraan to®, dat de Ver. Staten bereid zijn een verdere in krimping van hun troepen te over wegen om de Russen halverwege te gemoet te komen. Stassen zei niet wat zijn land als het absolute minimum beschouwde, maar verklaarde, dat die verdere in krimpingen in twee nieuwe stadia be reikt zouden kunnen worden af hankelijk van de oplossing van ver schillende politieke problemen. Dit is vermoedelijk een zinspeling op de meningsverschillen tussen Oost en West over de toekomst van Duitsland. opening AMSTERDAM SCHIPHOL '/dagelijks van 10-22 uur 's zondags van 12-22 uur entree 50 cent (toegang luchthaven inbegrepen) Amerika's handel met Rusland De Verenigde Staten hebben de kloof tussen het embargo op hun handel met Rusland en de andere communistische landen en het em bargo op hun handel met China nog vergroot, door enkele verlichtingen aan te brengen op de bepalingen van het eerste embargo. Het aantal niet-strategisohe goe deren, dat zonder individuele ver gunning naar Rusland en de andere rode landen mag worden uitgevoerd, is met 200 uitgebreid. De laatste tijd hebben de overige westelijke landen het embargo op de handel met communistisch-China juist verlicht. i ZORIN STELDE VRAGEN. De Russische afgevaardigde in de subcommissie, Valerian Zorin, aan vaardde of verwierp het voorstel van Stassen niet onmiddellijk, maar stelde tijdens een algemene* bespreking een aantal vragen ter opheldering van enkele bijzonderheden. Zorin had in april voorgesteld dat beide landen hun strijdkrachten zou den inkrimpen tot 1 a IK miljoen man. Het voorstel van Stassen was het eerste van een reeks verklaringen over de voorstellen, die Amerika aan de subcommissie voorlegt. Stassen repte in zijn voorstel niet van eventuele maxima voor de strijd krachten van andere grote mogend heden, zoals Engeland, Frankrijk en communistisch China. Bij vorige ge- dachtenwisselingen over dit onder werp zijn echter voor de Britse en Franse strijdkrachten maxima van 750.000 voorgesteld. Eén van de vraagstukken, waar over de conferentie ntg van gedach ten heeft gewisseld, is, of politiestrijd- krachten al of niet in de verminde ring moeten worden begrepen. De Fransman Moch heeft om een schorsing van enkele dagen gevraagd, omdat hij in het weeke'nde in Parijs nodig is. Stassen sprak de hoop uit, dat men van dinsdag af elke werk dag kan vergaderen, zodat hij de Amerikaanse voorstellen verder kan uiteenzetten. Bij de discussie heeft de Rus Zo rin de indruk gewekt, dat hij over eenstemming op basis van het door Stassen meegedeelde mogelijk acht. Men besloot, dat de volgende ver gadering a.s. dinsdag zal worden ge houden. Niet meer gebonden aan bestandsouer eenkomst De V. S., bij wie het verenigd op perbevel in Korea berust, hebben vrijdag bekend gemaakt, dat zij on middellijk zullen beginnen met het zenden van moderne wapens naar Zuid-Korea. Hiertoe zullen onder meer straalvliegtuigen behoren. Het Amerikaanse ministerie van defensie verklaarde, dat het opper bevel der V. N. de Koreaanse wapen stilstandscommissie heden, vrijdag, meedeelt, dat het zich niet meer ge bonden voelt door de bepaling in de Koreaanse wapenstilstandsovereen komst, welke de modernisering van wapens aan beide zijden van de wapenstilstandslinie verbiedt. Dit was nodig door de „flagrante wijze, waarop de communisten se dert lang hun verplichtingen krach tens de wapenstilstandsovereen- komst negeren". Zoals gemeld, zal de Koreaanse militaire wapenstilstandscommissie heden te Pan Moen Djon bijeenko men, op verzoek van het opperbevel der V. N. Murray Snyder, van het ministerie van defensie, verklaarde op een pers conferentie, dat de moderne wapens, die naar Zuid-Korea zullen worden gezonden, de verstoring van het even wicht tussen de wapens, die in Zuid- WERVELSTORMEN IN AMERIKA Een wervelstorm heeft gisteravond het grootste deel van de woonwijk van het. plaatsje Fargo in Noord- T-kota verwoest. Volgens de eerste berichten zijn er zeven doden en 75 gewonden. en in Noord-Korea gebruikt worden, ongedaan moeten maken. Het ver schil bestond voornamelijk op het gebied van de vliegtuigen. „Wij hebben moderne straalvlieg tuigen in Japan, Okinawa en elders, welke onmiddellijk naar ZuidKorea kunnen worden overgebracht". In antwoord op vragen zei hij, dati er „op dit ogenblik" geen atoomwa pens naar Zuid-Korea worden ge- j zonden. SiandfreeCd naa% ACedetCattd auetyeütacfit WÊÊM Donderdagochtend vond op „Bronbeek" bij Arnhem de overdracht plaats van het standbeeld van kapitein- vlieger Engelbert van Bevervoorde, die in 1918 bij een vliegongeval bij Bandung om het leven kwam. Het standbeeld heeft jaren lang m Surabaia gestaan en is toen overgebracht naar Nederland. Op de foto zien we enige oud-gedienden, die het monument bekijken. Treinongeluk in Brazilië DE PRIJZENPOT «ÏmTTSSS k°mt WeeI* aai1 b0d donderdag nabij Casimiro de Abreu ontspoord. Ten minste 15 mensen zijn om het leven gekomen. Men vreest, dat vele doden onder de overblijfselen van de trein be dolven liggen. Twee rijtuigen wer den volkomen verwoest De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Belastingvoorstellen willen er niet in Het kabinet-Bourgès Maunoury zal wel een kort bestaan beschoren zijn. ring met 17 tegen 8 stemmen bij 18 onthoudingen het regeringsvoorstel om de prijs van de gewone benzine tot 90 fr. te verhogen. De stemverhouding in de financiële commissie tekent de onzekere situatie in de Nationale Vergadering. Het is Gisteren begon de nationale vergade- nauwelijks in te zien, waarom het ring het vierdaagse debat over de be- Franse parlement, de financiële voor- lastingkwestie. Aan deze belasting voorstellen zal de vertrouwenskwestie verbonden zijn. De financiële com missie van de Franse Nationale Ver gadering heeft vrijdagochtend de meeste voorstellen voor nieuwe be lastingen verworpen. De commissie beveelt de Nationale Vergadering, die later op de dag bij een komt om het regeringsprogram te bespreken, aan slechts 36 miljard francs aan nieuwe ontvangsten goed te keuren inplaats van de door de regering gevraagde 129,5 miljard Vijftien afgevaardigden stemden voor deze aanbeveling, veertien tegen en er waren veertien onthoudingen. Bovendien verwierp de financiële commissie van de Nationale Vergade- Jti&fli Hoedt Medumd pcuit Donderdagochtend vond in het Amsterdamse Flora- theater de persvoorstelling plaats van de film „Typhoon boven Nagassaki", waarbij o.m. de regisseur, Yves Ciampi, en diens echtgenote Kishi Keiko, die de hoofdrol- vertolkster in de rolprent is, aanwezig waren. Na de voorstelling werd er een korte wandeling door Amster dam gemaakt, waarbij de verkoper van fruit op een van de bruggen over de Amstel in Kishi een enthousiaste koopster vond. stellen, welke onlangs het kabinet- Mollet ten val brachten, thans wel zal accepteren. ZIE PAGINA 3. Geen herha'ing van de ramp van 1951 Militairen, politie en brandweer lieden werken, tezamen met eiland bewoners, met man en macht aan het bouwen van een dertien kilometer lange dijk over het midden van het eiland Ariano, dat door doorbraak 1 thans uitziet, herhaling 'te voorkomen van regeringszijde gevorderd voor het onderbrengen vam gevluchte bewo ners van de eilanden Ariano en Porto di Tolle. Een woordvoerder van het te Ro- vigo gevestigde hoofdkwartier voor de bestrijding van het overstromings gevaar heeft verklaard, dat de door braak van de Po-dijken dicht genoeg bij zee is geschied, om, zoals het er van de Po-dijken in het mondings- gebied van deze rivier met over stroming wordt bedreigd. Men wil, door deze dijk de voornaamste plaat sen van het eiland, Ariano en Cor- bola, voor overstroming behoeden. De 20.000 bewoners van het eiland Porto Tolle, dat meer landinwaarts in de Po-delta ligt, begonnen donder dag, op last der autoriteiten, hun wo ningen, die door het stijgende water worden bedreigd, te ontruimen. Donderdag drong het sterk gezwol len Po-water, dat duizenden tonnen modder met zich voert, de ontruimde huizen van Riva (vierduizend inwo ners) binnen. Het stroomt thans in de richting van Taglio di Po en Aria no, met respectievelijk ruim negen en bijna twaalfduizend inwoners. Alle bioscopen en openbare gebou wen in het overstromingsgebied zijn Attaché uitgewezen De Hongaarse regering heeft' de Amerikaanse luchtvaartattaché in Boedapest, kolonel YVelwyn F. Dal- lam, gelast binnen zes dagen Hon garije te verlaten, zo is in Ameri kaanse diplomatieke kringen in de Hongaarse hoofdstad vernomen. De Hongaren beschuldigen hem er van, dat hij foto's heeft gemaakt van militaire objecten. Dallam zou de gewraakte foto's ook reeds vóór en tijdens de opstand genomen hebben. Voorts zou ho an deren gevraagd hebben om inlichtin gen over de radar van de Hongaarse luchtmacht en de reorganisatie van het Hongaarse leger. Dallam is meer dan twee jaar in Hongarije geweest van de rampzalige overstromingen van november 1951, toen 273 perso nen het leven en 223.000 mensen have en goed verloren. De woordvoerder bevestigde, dat het peil van de Po thans met onge veer een centimeter per uur daalt. Hij voegde hieraan toe, dat slechts het opsteken van een krachtgie wind, die golven in het water zou doen ontstaan, tot nieuwe dijkdoorbraken zou kunnen leiden. Z. H. Excellentie de Bisschop van Haarlem zal woensdag 26 juni geen audiëntie verlenen. De nieuwe ambassadeur van de V.S. De nieuwe ambassadeur van de Ver enigde Staten in Nederland, de heer Philip Young, is in Den Haag aange komen. Donderdagmiddag hield de ambassadenr een persconferentie voor de Nederlandse pers in het am- basadeursgebouw aan de Benoorden- houtseweg in Den Haag. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van vrijdagavond tot za- terdagavond. Opgemaakt te 11.15 i uur). KOEL WEER. Koel weer met vrij veel bewol- king en geen regen van beteke- j nis. Aanvankelijk zwakke tot i matige, later mr.tige tot vrij j krachtige wind, in hoofdzaak tussen noord en west. - i 22 Juni zon op 4.22; ondar 21.06; maan op 0.55; onder 15.11. Hoogwaterstanden 22 Juni v.m. 10.15; n.m. 10.45. Frisse wind De koele luchtmassa's, die de laat ste dagen West-Europa zijn binnen gestroomd, hebben nu ongeveer de lijn NantesNeurenberg bereikt. Ten zuiden van deze lijn kwamen de afge lopen nacht op verscheidene plaatsen in Frankrijk weer onweersbuien tot ontwikkeling. Voor de Noorse kust is vanmorgen een kleine depressie aan gekomen, die in diepte toenemend in de richting van het Skagerrak trekt. Samenhangend hiermede daalt de luchtdruk in het gehele Noordzeege bied en komt het zwaartepunt van het hogedrukgebied, dat zich over de Britse eilanden naar het noorden uit- strekt, nabij IJsland te liggen. De de pressie heeft een koufront, dat over de Noordzee naar het zuiden koml em morgen ons land zal bereiken. De bewolking gaat dan toenemen, maar er wordt geen regen van betekenis verwacht. Tegelijkertijd gaat de tem peratuur iets naar beneden en komt er wat wind, in hoofdzaak uit rich tingen tussen noord en west. Het weer STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN ROME AJACCIO MALLORCA in Europa 16 C. zwaar bew. geheel bew. onbew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. onbewolkt half bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. Korreltje Er bestaat geen groter aalmoes, dan van harte zijn naaste te vergeven (St. Augustinus).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1