^eftridóeSoti/fca/nt Peking ontwikkelt 'n zelfstandig communisme Peking tast monopo lie van Moskou aan Hongaarse opstand wekte onrust in China gezin ap de fata FOTO ANJER-ACT IE 1957 De verkorting van de diensttijd in België Clïkaan ttaf Jiatiaanó datp Warmte en watersnood in Europa WOENSDAG 19 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14135 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., 2.55 p.mnd„ ƒ1.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 11 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Geheime redevoering van Mao gepubliceerd President Mao Tse Toeng van communistisch China heeft openlijk toege geven dat de Hongaarse opstand ook in China wijd en zijd onrust heeft verwekt. Mao drong aan op zachtheid om een eind te maken aan het verzet tegen het communistisch bewind in zijn land. De Chinese president legde zijn verklaring af in een redevoering die hij reeds op 17 februari voor partijfunctionarissen heeft gehouden en waarvan de tekst nu pas bekendgemaakt is. Mao verweet indirect Rusland, dat het de opstand in Hongarije te hard handig had aangepakt. Hij vond het echter wel noodzakelijk dat de Russen het verzet bestreden, daar „binnenlandse en buitenlandse contra-revolu tionaire elementen aan het werk waren". in 1942 al met succes heeft gebruikt, vormen het enige middel om de te genstellingen te overwinnen. Mao verzekerde, dat de bevolking in China onder het huidige stelsel in grote mate de democratie en vrij heid kent, zonder dat dit echter een centrale leiding en de „socialistische discipline" uitsluit. De democratie moet een middel zijn, niet een doel op zichzelf, zei hij. Mao ontkende dat het gebruik van democratische methoden door een communistisch regime in strijd zou zijn met de leerstellingen van Marx en Leniin. Democratische middelen kunnen onder communisten gebruikt v/orden, en hardhandige methoden tegen buitenstaanders, aldus de Chi nese leider. Hij waarschuwde ervoor dat er nog steeds contra-revolutionairen in Chi na actief zijn en beschuldigde de Ver. Staten en Tsang Kai-sjek van het veroorzaken van meer moeilijk heden en het zenden van nog meer contra-revolutionairen. De strijd te gen deze agenten moet voortgaan. TEGENSTELLINGEN BESTAANBAAR Mao Tse Toeng zei, dat „zekere Chinese kringen", met name intel- tectuelen, zich hadden verheugd over het bericht van de opstand in Hon garije en gehoopt hadden, dat er in China iets dergelijks zou gebeuren. Zij waren echter bedrogen uitgeko men, omdat zo'n gang van zaken in China zou hebben ingedruist tegen de belangen van het volk, iets wat de massa had ingezien. Nooit is ons lnd meer verenigd ge weest dan thans. Maar dit betekent niet dat er in onze maatschappij geen tegenstellingen meer bestaan, zei Mao. Onder normale omstandigheden zijn de tegenstellingen onder 't volk niet van absolute aard. Maar als ze niet op de juiste wijze worden aange pakt of als wij onze waakzaamheid laten verslappen, kunnen ze dat wel v/orden. De felle klassenstrijd op gro te schaal, die zo kenmerkelijk is voor de revolutionaire perioden, is in hoofdzaak beëindigd, maar behoort nog niet geheel tot het verleden. De grote massa juicht het nieuwe stelsel toe, maar zij is er nog niet aan gewend, zei Mao Tse Toeng. Er is tijd nodig voor de groei en de be vestiging van ons socialistische stel sel. Men kan een volk niet dwingen in 't marxisme te geloven, of zijn idea lisme te laten varen, zei de Chinese leider. Bij het oplossen van ideologi sche problemen, die tot ernstige te genstellingen onder het volk leiden, moet men alleen democratische mid delen gebruiken, zoals het debat, de kritiek, de overreding en de geschik te opvoeding, maar nooit dwangmid delen aanwenden. De middelen om ideologische denk beelden te corrigeren, die de partij MOSKOU'S MONOPOLIE VERDWENEN. Diplomatieke waarnemers in Lon den zien in de rede van Mao Tse Toeng een aanwijzing, dat het ideo logische leiderschap in de Marxisti sche wereld niet langer het mono polie van Moskou is, doch nu door Peking gedeeld wordt. Eén van Mao's opvattingen dat in 'n communistisch land „menings verschillen" kunnen bestaan tussen regering en volk wijkt af van de officiëëële Russische opvatting. Kroestsjef verklaarde onlangs nog in het vraaggesprek voor de Ameri kaanse televisie, dat in Rusland zul ke tegenstellingen niet bestaan. Volgens de waarnemers is de in vloed van communistisch China se dert het overlijden van Stalin in Maandag hebben erfprins Jean van Luxemburg en prinses Josephine Charlotte op hun buitengoed Betzdorf een aantal journalisten en fotografen ontvangen. Tijdens het ontvangst maakte een van de fotografen deze foto van prinses Josephine Charlotte en haar kinderen (v.l.n.r.) prinses Marie- Astrid, de tweeling prins Jean en prinses Magaretha, en prins Henri. 1953 geleidelijk groter geworden, aangezien in de Sowjet-Unie geen dominerende figuur meer bestaat. Het geofysisch jaar President Eisenhower heeft diensdag het Amerikaanse Congres gevraagd om een aanvullende toewijzing van 34.200.000 dollar voor het bouwen en lanceren van een Amerikaanse kunst maan in 't komende geofysisch jaar. Deze toewijzing zal het totaal bedrag voor uitvoering van het Amerikaan se project op 75.800.00 dollar bren gen. De Sowjet-geleerde Afgeni Federof heeft dinsdag volgens het Sowj et- persbureau Tass verklaard, dat de Sowjet-Unie gedurende het interna tionale geofysische jaar verscheidene kunstmanen zal lanceren. Deze kunst manen zullen op een hoogte van 200 tot 500 km het gehele aardoppervlak kunnen observeren. De wetenschap pelijke gegevens, die verkregen wor den, zullen aan alle landen worden toegezonden, aldus Federof. De voorzitter van de Sowj et-com missie voor het internationale geofy sische jaar, Bardin, heeft dinsdag in Moskou verklaard, dat de Sowjet- Unie 500 waarnemersstations heeft gebouwd. 192 Russische stations zullen de at mosfeer, troposfeer en stratosfeer be studeren, op zoek naar mogelijkhe den om het weer en het klimaat kunstmatig te beïnvloeden, aldus Bardin. In totaal zullen 2.000 observatie posten in een groot aantal landen aan de werkzaamheden van 't inter nationale geofysische jaar deelne men. Vragen van de heer Fens Het Tweede Kamerlid de heer Fens heeft aan de minister van buitenland se zaken schriftelijk de volgende vra gen gesteld: keuring toch werd verleend; c. kan de minister dan mededelen, of het geven van de toestemming voor het verkorten van de diensttijd aan een der bondgenoten de mogelijk heid opent voor verkorting van de diensttijd bij de andere bondgenoten? 4. Indien de in navraag 2 bedoelde goedkeuring niet werd gegeven, is de Franse kust - - - - Vijftien kilometer ten westen van 1. Kan de minister mededelen of munster dan bereid in de^ mv<>raad QUessant is vanmorgen vroeg bij dik- ke mist het Griekse schip „Ioannis" het juist is, dat de Belgische regering, na gepleegd overleg met de Navo, besloten heeft de diensttijd van 18 maanden tot 15 maanden terug te brengen? 2. Zo ja, kan de minister dan mede delen, of „na overleg met de Navo" betekent, dat de Navo-raad het be sluit der Belgische regering heeft goedgekeurd? 3. Indien vraag 2 bevestigend zou moeten worden beantwoord: a. is de minister dan niet van me ning, dat deze goedkeuring niet over eenkomt met de geest van het besluit, op 18 maart 1957 door de raad van ministers van de W.E.U. te Londen en begin mei door de Navo-raad te Bonn genomen, om door middel van een rapport een nieuw algemeen overzicht te doen geven van het ge hele samenstel der bondgenootschap pelijke problemen op verschillende gebieden, welk rapport vóór oktober van dit jaar zal verschijnen en de re geringen en parlementen in staat stel len hun beslissingen te nemen met volledige kennis van zaken; b. is de minister dan bereid mede te delen op welke gronden deze goed- Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 LEIDEN te bevorderen, dat op de Belgische regering invloed wordt uitgeoefend, i jn aanVaring geweest met de Ame- ten einde de uitvoering van de dan rikaanse tonker stonv Point". kennelijk eenzijdige beslissing dezer regering te doen uitstellen tot het in vraag 3 bedoelde rapport zal zijn verschenen en de bondgenoten zich over de inhoud ervan zullen hebben kunnen beraden? Het Duitse m.s. „Eric Reckmann" uit Hamburg heeft gemeld, 25 man van de „Stony Point", die een be manning van 41 koppen had, te heb ben opgepikt. De „Stony Point", die Deze recente foto van het Koninklijk gezin werd door H.M. de Koningin exclusief ter beschikking gesteld van het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfondsen, waarvan Z.K.H. regent is, voor de jaarlijkse inzameling van deze maand voor het Nederlandse culturele leven. Foto M. C. Meyboom Aanvaring voor de ISte^e0"6 tId'5,ond toen in Ook op het Griekse schip woedt een brand. De kapitein en 26 leden van de bemanning bevinden zich aan boord van het Duitse schip. Onder hen zijn tien gewonden. Tien leden van de bemanning van de „Ioannis" worden nog vermist. De „Eric Reck mann" heeft om doktershulp ver zocht Later seinde het Duitse 9chip „Kei- tum", 13 overlevenden van de „Stony Point" aan boord genomen te heb ben. Het oorlogsschip „Ghevrevil" is met een arts en verpleger aan boord uit Brest onderweg naar de „Eric Reckmann". Ook sleepboten zijn uit Brest ver trokken om de Amerikaanse tanker en het Griekse vrachtschip, die vol gens havenautoriteiten beide hevig branden, op sleeptouw te nemen. Later werd gemeld, da tde „Stony Point" is gezonken. Een tweemotorig lesvliegtuig van de Swissair, is dinsdag in het Bo- denmeer gestort. De negen inzitten den, allen Zwitsers, zijn om het le ven gekomen. Volgens een ooggetuige in het toe stel van grote hoogte neergestort. De Franse beperking van de invoer Volgens handelskringen te Parijs, zal de beperking van de invoer, waar toe de Franse regering maandag heeft besloten, waarschijnlijk betrekking hebben op duurzame verbruiksgoe- deren, zoals elektrische toestellen voor huishoudelijk gebruik, textiel- goederen en dergelijke industriepro- dukten, landbouw- en kantoormachi nes en niet-essentiële machines. Men verwacht geen scherpe beperking van de invoer van machinewerktuigen, die van vitaal belang zijn. Ook zal waarschijnlijk de invoer van indus triële grondstoffen, behalve wellicht kolen en olie, weer worden gecontin- genteerd. In ambtelijke kringen te Parijs ver wacht men geen tegenmaatregelen van andere Europese landen tegen de Franse uitvoer. De O.E.E.S. verwacht binnen enkele dagen een rapport van de Franse regering over het nieuwe versoberingsprogramma van Frank rijk. In het met de rechtse politieke groeperingen sympathiserende blad „Le Parisien Liberé" wordt naar aan leiding van het besluit der Franse regering tot invoerbeperking over te gaan, opgemerkt, dat Frankrijk terug keert naar een protectionistische po litiek, terwijl de tendentie in de af gelopen 10 jaar in de tegenoverge stelde richting wees. Het linksgezin- de anti-communistische blad „Franc Tireur" noemde de terugkeer naar het systeem van contingenten een vreemde proloog voor de ratificatie van het verdrag der Europese econo mische gemeenschap, dat juist de in voerrechten en handelsbeperkingen wil doen verdwijnen. TREINRAMP IN FRANKRIJK. Te Boisleux, bij Atrecht (Arras) is dinsdag de sneltrein HourcoingPa rijs ontspoord. Acht mensen z\jn om het leven gekomen en 25 personen hebben ernstige verwondingen opge lopen. Alle slachtoffers waren volgens de eerste berichten Fransen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Deze foto geeft een beeld van de verwoesting in het Noord-Italiaanse dorp Passo Valle Scuro. dat door een orkaan werd getroffen. Vijf bewoners kwamen hierbij om het leven, terwijl vijftig anderen werden gewond. Men ziet hier hoe de bewoners bezig zijn te trachten nog iets van hun bezittingen te redden uit de onbeschrijfelijke chaos. Toestand in N. Italië nog hachelijk Terwijl een groot deel van Europa gisteren nog pufte van de hitte, doch zich overigens verheugde in zonnig weer kwam er voor de bewoners van de Podelta in Noordwest-Italië nog geen verlichting in de benarde situ atie, die daar door de overstromin gen is ontstaan. De Po bleef de hele dag nog stij gen. Opnieuw moesten twee mensen aan de dodenlijst worden toegevoegd. Sinds de overstromingen vijf dagen geleden begonnen, zijn zeventien mensen om het leven gekomen. Er zijn ruim honderd gewonden, de schade in het getroffen gebied is zeer groot. Voor wat Zwitserland betreft ont stonden gisteren nieuwe moeilijkhe den in het Zermatt-dal. Een lawine van rotsen en aarde strotte zich van 300 meter hoogte, over een afstand van honderd meter op de spoorweg van Visp naar Zer- matt. Ook dit was een gevolg van de hevige regenval van de afgelopen dagen. De spoordijk is geblokkeerd. In de rest van het land is de toe stand vrij normaal, hoewel het peil van de grote rivieren, vooral de Rho ne, vrij hoog blijft. Er dreigt echter geen gevaar. In Amerika. Ook de Verenigde Staten onder vinden veel overlast van de hittegolf, die het grootste deel van het land omvat. Minstens 220 mensen kwa men sinds zaterdag om het leven door zonnesteek en verdrinking. Maandag werden in Philadelphia met 37 graden en New-York met 34 graden alle warmterecords gebroken. De warmste plaats was Presidio in Texas met 42 graden. Het Noorden koelde af. In Zweden is dinsdag een eind aan de hitte gekomen. Maandag was het nog 28 graden, maar dinsdag daalde de temperatuur in Stockholm tot 9 graden. De zon komt weer door In het vlakke gebied van lage druk, dat nog steeds het grootste deel van Europa bedekt, kwamen gistermid dag in hoofdzaak in België en ons land tal van onweersbuien tot ont wikkeling, die zich plaatselijk tot diep in de nacht wisten te handhaven. De grootste neerslaghoeveelheid werd gemeld door het vliegveld Soester- berg, dat in totaal 56 mm. aftapte. De onweersbuien slaagden er niet in tot de noordelijke provincies door te dringen. Daar bleef het droog. Tussen IJsland en Noorwegen be vindt zich een vrijwel stationnair ge bied van hoge druk, dat zich de laat ste dagen heel langzaam in zuidelijke richting uitbreidt. Dit heeft al tot gevolg gehad, dat vrijwel overal in ons land de wind noordoostelijk is geworden en dat minder warme lucht de noordelijke provincies is binnen gedrongen. Geleidelijk zal deze lucht zich verder over Nederland gaan uit breiden en de nog aanwezige on stabiele luchtmassa's gaan terugdrin gen. Het zeer warme weer behoort daarmede tot het verleden, maar de kans op zonnige perioden wordt weer groter. Vanavond kunnen plaatselijk in het binnenland nog onweersbuien voorkomen, morgen is de kans op buien echter gering. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). AFNEMENDE ONWEERS KANSEN. Vanavond en vannacht plaatse lijk in het zuiden en midden van het land enkele regen- of on weersbuien. Morgen zonnige pe rioden en vrijwel geen buien meer. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. In Limburg minder warm, elders weinig verandering in temperatuur. 20 Juni zon op 4.21; onder 21.05; maan op 0.13; onder 12.50. 11.22 LJC. Hoogwaterstanden 20 Juni v.m. 8.25; n.m. 8.50. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bew. 15 C. OSLO zwaar bew. 22 KOPENHAGEN licht bew. 25 ABERDEEN zwaar bew. 16 LONDEN half bew. 31 AMSTERDAM regenbui 30 LUXEMBURG licht bew. 27 PARUS geheel bew. 28 BORDEAUX licht bew. 30 GRENOBLE licht bew. 26 NICE onbewolkt 22 BERLIJN onbewolkt 31 FRANKFURT half bew. 29 MUNCHEN zwaar bew. 19 ZURICH licht bew. 25 GENEVE licht bew. 27 LOCARNO licht bew. 25 WENEN geheel bew. 25 INNSBRUCK zwaar bew. 20 ROME half bew. 30 AJACCIO half bew. 25 MALLORCA zwaar bew. 27 Korreltje De muziek is de moedertaal van het hart.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1