Haarlemse tandarts „rooide* gebitten van patiënten De betaling der semi-profs onder de loupe genomen 1 1 i i DINSDAG 18 ]UNI 1957 DF LEIDSE COURANT PAGINA 9 Maximum boetegeëist Twee geldboetes van duizend gul den subsidiair tweemaal een maand hechtenis (de maximum straf) heeft de officier van justitie bij het Haar lemse kantongerecht geëist tegen de 52-jarige Haarlemse arts E. E. V., die zich te verantwoorden had wegens overtreding van de wet op tandheel kundige inrichtingen. Volgens een inspecteur van politie uit Rotterdam zou het een geval be treffen van het Rotterdamse instituut „Evipan". Dit zou contact onderhou den met die Haarlemse arts. Enkele weken geleden werd tegen de Haar lemse arts proces-verbaal opgemaakt. Volgens de inspecteur zouden de pa tiënten per taxi van het Rotterdamse instituut naar Haarlem zijn vervoerd. Een der behandelden verklaarde dat hij bij de arts op een stoel moest gaan zitten en dan werd verdoofd. Toen hij was bijgekomen waren zijn tanden en kiezen er uit. Verdachte verklaarde, dat de pa tiënten er op stonden dat alle tanden en kiezen getrokken werden. Hij stond volgens zijn verklaring niet in relatie met het Rotterdamse instituut. Namen van bezoekers vroeg hij niet, hetgeen de kantonrechter mr. F. J. Gerritsen vreemd vond: „Toch wilt u het doen voorkomen, dat u onafhan kelijk werkte van het Rotterdamse instituut". De inspecteur van de volksgezond heid in de provincie Noord-Holland, de heer A. P. de Groot, deelde als ge tuige mee dat de arts niet in het bezit was van een bewijs, voorgeschreven in de wet op tandheelkundige inrich tingen. Het stond volgens hem vast, dat verdachte zich vrijwel uitsluitend I dacht worden van diefstal van gra- heeft bezig gehouden met het mofoonplaten en benzine. Met z'n ZES MIDDELBARE SCHOLIEREN WEGENS DIEFSTAL AAN GEHOUDEN Voor de tweede maal in veertien dagen heeft de Haarlemse politie een aantal leerlingen van middelbare scholen aangehouden. Het zijn zes jongens van 17 en 18 jaar, die ver- Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde rnuz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Vernuft en tech niek, caus. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 De onreine profeet, hoor spel. 12.10 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.45 Rep. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PTT op pad. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. "15.00 Promenade-ork. en solist. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Kamerork. 18.00 Kamer koor. 18.20 Öude muz. 18.45 Spectrum van het Chr. Org.- en Verenigingsle ven. 19.00 Nieuws en weerb, 19.10 Or gelspel. 19.30 Buitenl. overzich. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio- Philharm. ork. 21.15 Muz. luisterwed strijd. 21.35 Werk in iitvoering, klank beeld. 22.05 Concertork. 21.35 Avond overdenking. 23.00 *Nieuws en SOS- ber. 23.15 Gram. 23.4024.00 Symf. ork. en soliste. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 19.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. VPRO: Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 11.45 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jazzmuziek. 17.15 Vacantietips. 17.50 Regerings- uitz.: Rijksdelen overzee. DE ABC- eilanden, geologisch bekeken. IV, door P. H. de Buisonjé. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.40 Act. 18.50 Instr. kwint. 19.10 Ze zijn er nog. klankb. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Hammond-trio. 20.35 De we reld een dansfeest, klankb.. 21.00 Koorzang. 21.15' Holland Festival 1957: Cleveland ork. en solist. 22.30 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.5024.00 Soc. nieuws in Es peranto. TELEVISIEPROGRAMMA. KRO: 17.0017.50 Voor de kinde ren. AVRO: 20.00 Televizier. 20.20—22.00 De roep van de tortel, TV-spel. „rooien" van gebitten van patiënten, die het hem vroegen. Dat is volgens getuige medisch-ethisch volkomen onjuist. Ook noemde hij het onverantwoor delijk te voren geen behoorlijk me disch onderzoek bij de patiënten in te stellen. In zijn requisitoir zei de officier van justitie, mr H. Lagerwaard, ver dachte niet te beschouwen als een zelfwerkende arts, maar als „iemand die hand- en spandiensten verricht voor het beruchte Evipan-instituut". De raadsman, mr G. J. W. Baurich- ter (uit Steenwijk), betoogde, dat uit het dossier niet gebleken is dat een georganiseerde samenwerking bestond tussen het Rotterdamse instituut en verdachte. Hij ontkende dat verdach te als een verlengstuk van het insti tuut te beschouwen is. Als zelfstan dig arts kreeg hij patiënten in zijn woning die hij behandelde. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 24 juni. DE AUTO EN DE DRANK. Een vertegenwoordiger uit Wasse naar hoorde voor de Haagse politie rechter vier weken gevangenisstraf tegen zich eisen, waarvan twee we ken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, toezicht van de reclasse ring enontzegging van de rijbevoegd heid voor een jaar. De verdachte had thuis midden op de dag zitten drin ken en was toen onder alcoholinvloed auto gaan rijden, waarbij hij een aanrijding had veroorzaakt. De offi cier van justitie vond dit een ern stig geval, waarbij zelfs gesproken kon worden van kennelijke staat. Hij vond dit niet een incident, maar een uitgesproken drankzuchtige uitspat ting. „Ik weet niet wat ik moet doen. Ik ben radeloos", zei de verdachte na de eis. Het vonnis luidde: een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en een jaar voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met toezicht van het Ned. Genootschap voor re classering en van een psychiater. STOK ACHTER DE DEUR. ,Het gebeurd niet veel. Ik drink zo veel niet", zei de 42-jarige koopman uit Leiden tegen de Haagse politie rechter, waarvoor hij zich verant woorden moest omdat hij op 9 maart 1957 onder alcoholinvloed had ge fietst op de Nieuwe Rijnè „En die drie veroordelingen voor openbare dron kenschap dan en die vorige veroorde ling waarbij u na het drinken van bier een aanrijding had veroorzaakt", zei de rechter. „U bent een gevaar op de weg", vervolgde de rechter. De verdachte vertelde in dit geval vijf biertjes te hebben gedronken, maar de caféhouder had verteld dat het er zes of zeven waren. „Ik was niet dronken", zei de verdachte. De rechter legde hem uit, dat het niet gaat om dronkenschap, maar om het niet in staat zijn een rijwiel naar be horen te besturen. Overeenkomstig de eis werd de koopman veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd en de bij zondere voorwaarde dat hij zich ge durende de proeftijd moet onthouden van cafébezoek, alsmede 30 boete of 10 dagen. „Als u nu in een café bent, draait u automatisch de bak in", zei de officier nog in ondubbelzinnige taal. tweeën en/of drieën trokken de jon gens er op uit en namen uit muziek handels gramofoonplaten en onder delen van muziekinstrumenten weg, die zij aan medescholieren verkoch ten. Verder stalen zij benzine uit ge parkeerde auto's en verkochten dit aan een vriend, die zondags bij een benzinestation werkte. Deze verkocht ten eigen bate de benzine met een mengsel aan bromfietsers. Het geld werd gebruikt voor bioscoopbezoek, ijsjes en consumpties. Vorige keer zijn twaalf jongens en meisjes aangehouden, die betrokken waren bij diefstallen van bromfiet sen, fietsen en een motor. KAMPEN EN TREKTOCHTEN VOOR JONGENS. Om verantwoord tegemoet te ko men aan de belangstelling van de jeugd voor trektochten en kamperen, Hoofdkwar tier van de Katholieke Jeugdbewe ging een serie trektochten en kampen voor arbeidende en niet bij jeugdver enigingen aangesloten jongens van 12 tot en met 17 jaar. Op het zomerporgramma van de Katholieke Jeugdbeweging staan van 27 juli tot 3 augustus een trektocht per fiets naar België en van 3 tot 10 augustus een tocnt naar Altenberg in Duitsland. Naast deze trektochten organiseert de K.J.B. twee tentenkampen in Vij len (Zuid-Limburg) van 27 juli tot 3 augustus en van 3 augustus tot 10 augustus. Bovendien wordt er in het buitencentrum „De Heikop" te Brun- sum een bivakkamp gehouden van 3 tot 10 augustus. Al deze tochten en kampen staan onder leiding van deskundige leiders van de K.J.B. Nadere inlichtingen geeft het Na tionaal Hoofdkwartier van de Katho lieke jeugdbeweging, Jan van Nas- saustraat 113, Den Haag. Beperking invallers bepalingen Naar de Sportkroniek, officieel orgaan van de KNVB. meedeelt zal op de alge mene vergadering van de sectie Betaald voetbal, die zaterdag te Amsterdam wordt gehouden een bestuursvoorstel ter tafel komen, dat een verandering wil aanbrengen in de honorering van de be taalde voetballers. Men stelt in dit plan voor om de 10 procent van de transfer som, waarop de spelers recht hebben bij het overgaan van de ene naar de andere club, te laten vervallen en te vervangen door een andere regeling. Verder wil het bestuur de positie van de contractspelers in zoverre verbeteren, dat zij beloond kunnen worden bij gebleken „clubtrouw" door het uitloven van een premie. Indien, zo wordt voorgesteld, hij op eigen verzoek op de transferlijst wordt geplaatst ontvangt hij geen deel van de transfersom. Wordt hij echter op verzoek van de club op de transferlijst geplaatst en daarna aan een andere club verkocht, dan ontvangt hij van de verkopende club en van de kopende club elk 2J^ procent van de transfersom in het totaal dus 5 procent. Een speler mag echter slechts eens per drie jaar een dergelijk aandeel van vijf procent in de transfersom ontvangen. Wordt hij in drie achtereenvolgende jaren getransfereerd, dan ontvangt hij dus het eerste jaar vijf procent en in de twee volgende jaren niets. En wat de premie op clubtrouw be treft. men vraagt de clubs, akkoord te gaan met het voorstel eens per 2 jaar aan de in dienst zijnde semiprofs extra een bedrag uit te keren, dat gelijk staat RECORDAANTAL OUDERS- ZOEKENDE KINDEREN. Het afgelopen weekeinde heeft Haagse politie zich over het lot van niet minder dan 658 kinderen moeten ontfermen, die in de drukte, welke op het strand heerste, hun vader en moeder waren kwijtgeraakt. In 268 gevallen werd aan badgasten eerste hulp verleend. De politie en leden van de reddingsbrigade moesten in elf gevallen hulp verlenen aan zwem mers, die in levensgevaar verkeer den. Enkele keren moesten de le vensgeesten weer worden opgewekt door middel van kunstmatige adem haling. GEEN MOORD Ruzie oorzaak van hartverlamming Hoewel aanvankelijk vermoed werd, dat er van moord sprake was, heeft thans sectie uitgewezen, dat de 35-ja- rige Hagenaar L. M. van L., die tij dens een ruzie met zijn broer zater dagmiddag stierf, overleden is aan een hartverlamming. Omdat op het lichaam van het slachtoffer geen won den werden aangetroffen, nam men al spoedig aan, dat de ruzie het slacht offer te veel had opgewonden zodat hij dit alles niet heeft kunnen ver werken. Uit de voetbal Voetbal is in de ware zin des woords een wereldspel, dat overal en door de eeuwen heen werd gespeeld, zij het in andere vorm en onder andere regels, maar in principe toch allemaal voetbal. De oude Chinezen kenden het reeds en ook andere volken in Azië speelden een soort voetbal. Driehonderd jaar voor onze jaartelling werd voetbal gespeeld in China en wel onder supervisie van keizer Cheng Ti. Deze vorst bleek er ge weldig enthousiast voor en het kostte hem bijna zijn troon, toen de Chinese adel vond. dat een keizer, die zijn waar digheid verloor door achter een bal te hollen, maar moest verdwijnen. De Grieken en Romeinen beoefenden ook zo'n balspel, dat echter door een onbepaald aantal spelers kon worden gespeeld en waarbij tevens van de handen gebruik mocht worden gemaakt. Het geheel leek meer op rugby, doch aangezien men toch hoofdzakelijk met de voeten werkte, noemden zij het een voetbalspel. Het zijn de romeinse leger scharen geweest, die op die manier dit spel in Engeland brachten, waar het door de eeuwen heen in verschillende vormen steeds de sympathie van het volk heeft gehad. Zo werd het voetbal een echte volkssport in Engeland en Frankrijk, maar later over de gehele wereld. Verboden. Het voetbalspel heeft niet altijd de sympathie van de overheid gehad. Neen, toen het vooral in de middeleeuwen uit groeide tot een ware volkssport, kwamen er in verschillende landen verbodsbepa lingen. De motieven waren duidelijk. Dit zo enthousiast beoefende spel hield de jongemannen af van de beoefening van de wapenhandel, zoals boogschieten en dergelijke. Zaken, die de vorst belang rijker achtte. Dikwijls werd er gespeeld op een wijze, en volgens regels, die ons zeer eigenaardig voordoen. Zo kwam het meer dan eens voor, dat een ploeg uit ruim twintig of dertig man bestond. De opstelling week sterk af van de onze, Het doel kwam pas veel later, voordien had men een punt verdiend wanneer de bal over een bepaalde grenslijn werd tan 8 pet. van diens gemiddelde jaar- ialaris. Bij een eredivisiespeler kan dit neerkomen op 2 x 8 pet. van 3600 is 576.Men wil dit met terugwerkende kracht instellen. De eerste augustus van het vorig jaar zou de datum van ingang worden. Verder heeft het bestuur van de sectie een voorstel tot het limiteren van de transfersommen. Het stelt de vergadering voor te bepalen, dat. wanneer voor een speler, uitkomende in de eredivisie, resp. Ie en 2e divisie, meer wordt gevraagd dan resp. 50.000, 42.000 en 34.000 en door deze hoge prijs de transfer niet doorgaat, de vragende vereniging ver plicht is die speler de maximumvergoe ding voor de betreffende klasse te be talen: dus resp. ƒ3600. ƒ3000 en ƒ2400. Een ander belangrijk voorstel, dat de clubs in overweging krijgen betreft de nvallersbepalingen. Het bestuur stelt voor, dat bij competitiewedstrijden van het betaalde voetbal in geval van een blessure slechts de doelverdediger de ge hele wedstrijd kan worden vervangen en één veldspeler tot de 44ste minuut van de wedstrijd. tfieklauvnftoétegf zegt WIELRENNEN gebracht of in een kuil werd gedepo neerd. In sommige gebieden werd het spel een volksspel, dat voor speciale feesten werd aangekondigd. In de 17de en 18de eeuw maakte het voetbalspel een ernstige crisis door in Europa. Als gevolg van bepaalde invloe den werd het minder gespeeld om uit eindelijk praktisch overal te verdwijnen. Het lag voor de hand te vermoeden, dat het uit was. Maar het eigenaardige ver schijnsel deed zich voor, dat in de 19de eeuw voetbal weer terugkwam en snel populairiteit won, zo zelfs, dat het een ware internationale volkssport is gewor den. Dat deze sport terugkwam, is be grijpelijk. Overal om zich heen kan men zien, dat de mens geneigd is tegen een bal te schoppen en vroeg of laat zou er dus weer een spel ontstaan, waarbij met een bal en met de benen zou worden gewerkt. De wedergeboorte. De wedergeboorte van voetbal vond plaats in Engeland en wel op de Engelse kostscholen, waar jongelui van gegoede stand het spel gingen beoefenen. Zij voerden voor het eerst de regel in, dat uitsluitend met de voeten mocht worden gewerkt. Als eerste officiële regels ont stonden in 1848 de zogenaamde „Cam- bridge-regels", afkomstig van de univer siteit van Cambridge. Van deze tijd af begon de zegetocht van voetbal. Nieuwe, betere regels kwamen en er werd systeem in het spel gebracht. Men kwam tot meer eenheid. De eerste offi ciële interlandwedstrijd werd gespeeld en wel in 1872 tussen Engeland enerzijds en Schotland anderzijds. Als gevolg van de meningsverschillen die ontstonden, wer den de spelregels geüniformeerd, hetgeen het spel en het contact ten goede kwam. Pim Muiier komt de eer toe. voetbal in Nederland tot bloei gebracht te heb ben. Men ging in 1879 in ons land voet ballen en daarmede waren Nederland en Denemarken, waar men er iets eerder mee aanving, de eerste op het continent. In de loop van onze twintigste eeuw is voetbal uitgegroeid tot een prachtige volkssport, die over de gehele wereld wordt beoefend en in Nederland de po pulairste is. De derde en laatste etappe van de Ronde van de 12 kantons, van Diekirch naar Luxemburg over 143 km, is gewon nen door de Luxemburger Raymond Kramp. Onze landgenoot Vergossen. die na twee etappes in het algemeen klasse ment op de tweede plaats stond, kwam vier minuten na de winnaar over de eindstreep. Hij legde beslag op de vijfde plaats. Zago (Lux.), die de leiding had, werd in deze rit 21e met 7 min. 20 sec. achterstand op onze landgenoot Vergos sen, die in het eindklassement de eerste plaats veroverde in 11.30.00. De Neder landers Kamphuis (11.46.20). Willemsen (12.17.20) en De Rooy (12.34.10) kwamen respectievelijk op de 9e, 23e en 28e plaats. DAMMEN KAMPIOENSCHAP ZUID-HOLLAND Nadat de partijen aan de achtste ronde van het toernooi om de persoonlijke damtitel van Zuid-Holland in verschil lende plaatsen werden gespeeld, is te Dordrecht de negende ronde gehouden, waarvan evenwel drie partijen niet door gingen. daar de spelers van Constant en R.D.G. uitstel hadden gekregen. De Rot terdammer De Vries behield zijn leiders plaats, welke het meest wordt bedreigd door de Haagse kampioen Gordijn. De volledige resultaten zijn: 8e ronde: J. H. de KluijverH. F. J. Kinnegen 1; L. P. Kam—R. Overes 2—0; J. v. d. DoeJ. J. de Vries 11; B. v. DamG. Mudde 02; J. v. d. StarreTh. Zwet sloot uitgest. 9e ronde: F. GordijnJ. v. d. Starre afgebr. in gewonnen positie voor Gordijn; G. MuddeA. J. Bom 1—l; J. J. de Vries—B. v. Dam 2—0. Ingehaald: F. GordijnR. Overes 20; J. J. de VriesTh. Zwetsloot 2—0; B. v. DamA. J. Bom 02; H. F. J. Kinnegen —Th. Zwetsloot 1—1. De stand luidt thans als volgt: De Vries 14 (9). Gordijn 11 (8), Bom 10 (9), Kain, Kinnegen en De Kluijver 9 (8), Midde 9 <9), Zwetsloot 8 (8), v. d. Doe 6 (8). v. Dam 6 (9). v. d. Starre 4 (6). Overes 2 <8). WANDELEN OVERWELDIGENDE BELANG STELLING VOOR NIJMEEGSE VIERDAAGSE Ook voor de 41e Vierdaagse van Nijmegen bestaat een bijzonder grote belangstelling. Hoewel de inschrijving pas over enkele weken sluit, rechtvaar digt het aantal bij het secretariaat van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding ontvangen aanmeldingen nu reeds de veronderstelling, dat wederom een record zal worden bereikt. In 1956 meldden zich ongeveer 11.500 wandelaars. Bij het secretariaat kwamen reeds in schrijvingen van groepen uit Engeland, Zwitserland, Canada en Israël binnen. Uit andere landen, zoals b.v. België, Luxemburg, Noorwegen, Duitsland, Oos tenrijk en Frankrijk, werden verzoeken ontvangen om toezending van aanmel dingsformulieren. Enkele enthousiaste beoefenaars van de wandelsport uit de Nederlandse Antillen zullen waarschijnlijk eveneens aan deze 41ste Vierdaagse deelnemen. Zij deelden per brief aan de organisatoren mede, dat zij van plan zijn speciaal voor de Nij meegse Vierdaagse naar Nederland over te komen. WATERPOLO LZC—WZC 3 Deze uitgestelde wedstrijd werd door de thuisclub slechts met inspanning van alle krachten gewonnen. Aanvankelijk ging het spel van doel tot doel met schoten van te grote afstand, waardoor doelpunten uitbleven. Bijna direct in de tweede helft een fel schot van L. Zitman, maar de WZC- keeper wist fraai te redden. Hierna ging een WZC-speler naar de kant. waarna Brak hard inschoot (10). Even later brak D. Timmermans door en werd de stand 2—0. Een klein verdedigingsfoutje kost LZC een tegenpunt 2—1 en toen een LZC'er naar de kant werd verwezen, was de stand spoedig gelijk: 22 Juist in de laatste minuut wist F. Tegelaar hard in te schieten <32>. De overige uitslagen zijn: LZC 2 VZV 2 (VZV voor de tweede maal niet opgekomen). LGBAZC (meisjesadsp.) 8—0: doelpunten door Ineke Verseen (2 x) en Cobie Hoogcboom (6 x>. LGB AZC (jongensadsp.) 2—2). Tom van Wie- ringen en Dik van Schie zorgden hier voor de doelpunten. POSTDUIVEN Leidse Vitesse Club. Wedvlucht Corbeil. In concours 257 vogels, gelost te 6.15 uur met westen wind. Afstand 420 km: le duif te 12.13.25 uur. Uitslag: H. Sterk 1. 20; H. Mocnen 2: Chr. v. d. Pluym 3; A. Singeling 4. 7, 21; A. Sira 5; II. v. Riet 6; J. Schouten 8, 14. 16. 23; D. v. Mossevelt 9. 10. 13. HET SCHAAKSPEL I Capablanca I Na zijn overwinning op Lasker in 1921 had de Cubaanse grootmeester zijn doel bereikt, hij was wereldkampioen. Capa- blanca werd op 19 november 1888 te Havanna geboren en reeds in 1900 won hij het kampioenschap van Cuba. In 1909 versloeg hij Marshall met 8 tegen 1 en 11 remises. Capablanca heeft zich nooit bijzonder bezig gehouden met de theorie der openingen, maar de ..eenvoudige" stel lingen. voornamelijk eindspelen, werden diepgaand onderzocht. En.... hij heeft in de begintijd van zijn opkomst als groot speler zijn kennis omtrent het spel vooral opgedaan ln duizenden „vlug gertjes". In 1911, voor het eerst in de Oude Wereld, won hij het toernooi te San Sebastiaan. De wedstrijd te Sint Peters burg 1914 bracht hem de 2e prijs en de teleurstelling achter Lasker te eindigen Tijdens de eerste wereldoorlog won hij driemaal achtereen een New Yorks toernooi. Na zijn titelmatch in 1921 volg de de schitterende zege te Londen 1922 met 11 gewonnen. 0 verloren en 4 re mises. 1Y-, punt boven Aljechin. In 1924 opnieuw onder Lasker, te New York, maar boven Aljechin. En in 1927 rehabi liteerde hij zich, wederom te New York. met een grootse overwinning opnieuw boven Aljechin. Geen wonder, dat men algemeen de Rus geen kans gaf in de match in 1927 tegen de superieure Capa blanca. Het liep anders. Aljechin had zich tot in de finesses voorbereid. Alle partijen van zijn tegenstander had hij onderzocht, de sterke en de zwakke kanten van de „Cubaanse stijl" gevonden. Capablanca voelde zich zo zeker van zijn zaak. dat hij zich er nauwelijks op had ingesteld. En de eerste partij reeds bracht hem de morele genadeslag. Een eenvou dig over het hoofd zien van een kleine combinatie kostte hem een pion en de match te Buenos Aires met 6 verloren, 3 gewonnen en25 remises. Doch ook als ex-wereldkampioen toonde hij zich als de grootsten nl. le prijzen te Berlijn '23. Budapest '29; 2e prijzen te Kissingen '28 en Karlsbad '29. En naast meerdere kleinere successen clan ook de le prijs, gedeeld met Botwinnik in 1936 te Nottingham, waar alle toen tot de sterksten behorende meesters deelnamen. Dit bleek zijn laatste triomf. 1938. het Avro-toernooi zag hem op de 7e plaats (van de 8!). In 1942 stierf de grote diplomaat schaakmeester, die altijd gentleman was, als mens en als schaker. Capablanca was vooral positiespeler, maar hij wist ook te combineren! Een voorbeeld hiervan uit velen. Met wit spelend had hij, via superieur positiespel de volgende stelling bereikt. i i i - H A a as ui* B H Capablanca had de kwaliteit gegeven om tot een aanvals-stelllng te komen. Hij vervolgde nu met: 19. Tdld7!, Le6xd7 (op De8 volgt Pxf7 dreigend Ph6 mat). 20. Pe5xd7 (dreigt Dc3 en ook Pf6t). 20Tf8 c8; 21. Dc2c3, Tc8xc4; 22. b3xc4 en zwart gaf op. Immers na 22Pd8; 23. Dh8t, Kf7; 24. Dg7t, Keti; 25. Pf8'. Kd6; 26. La3t. En na 22Pd6; 23. Dh8t; Kf7; 24. Pe5t. DE SPOOK-KANO DOOR WILLIAM BYRON MOWERY Ondanks zijn sombere stemming, ging Alan naar haar toe en poogde haar op te vrolijken. „Ik zal zorgen, dat zij over mij tenminste niet lan ger tobt!", beloofde hij zichzelf. „Ik wil geen last voor haar zijn, zoals haar vader en Norman". Hij zette zich naast haar en nam haar koude handje in de zijne. „Ik geloof, dat we vannacht zon der enige moeite door die engte zul len glippen, meisje en jij?" „Ik hoop het", zei Joan lusteloos. Hij wierp het over een andere boeg. „Ik hoorde zojuist van Eric, dat je vader helemaal veranderd is, Joan. Daar ben ik allemachtig blij om. Je hebt een moeilijke tijd doorgemaakt, meisje, maar van nu af gaat het we^r omhoog. Je vader is van GrindWs streken bevrijd; hy zal zyn vers'«- eenheid afschudden en weer de oude worden. Ik kin hem eigenlijk niet, maar jou vader moet beslist een beste kerel zijn Misschien kun je binnen kort weer verder studeren „En jij dan?", onderbrak Joan. Dit gaf Alan de gezochte gelegen heid. Zo manmoedig liegend als hem maar mogelijk was, poogde hij haar verdriet te overwinnen. „Hoor eens, kind" (hij spande zich in om overtuigend te spreken), „ik heb er vandaag op de wandeling nog eens lang en breed over nagedacht, en dat heeft me geweldig opgeknapt. Ik weet wel, dat ik erg gesputterd heb tegen de tegenslag, die me ach tervolgde: alles in het honderd en al mijn plannen mislukt. Maar tenslot te kom ik er niet zo slecht af. Het kon in elk geval veel erger". Oppassend om niet al te vrolijk te schijnen, vervolgde hij: „Natuurlijk vind ik het wel be roerd, dat ik niet verder kan stude ren, maar dat is ook alles. Dergelij ke tegenslag staalt dikwijls de man. Ik ben jong, ik heb nog geen loop baan, mijn naam is van nul en gener waarde, dus veel verlies ik niet. Ik denk, dat ik maar een paar jaartjes ga reizen. Ik was altijd erg ongedul dig, en dit is een pracht-gelegenheid om vreemde streken te zien. Ik ben vrij man, de hele wereld staat voor me open; wat kan een mens meer verlangen? Reizen, varen voettoch tenKind, over een half jaar krijg je een brief van me uit Borneo of Madagascar!" Hij zweeg, in een plotseling besef de verkeerde noot te hebben aange slagen. Op het horen van deze verre landen, omklemden Joans vingers de zijne en zei beverig: „Dan dan ben je helemaal aan het andere eind van de wereld!" Ze kon de kameraadschappelijke hou ding, die ze de hele vlucht tegen hem had aangenomen, bijna niet meer volhouden. „Alan! Ga niet zover weg. Ik ik zou je nooit terug zien". Alan was verbluft. Ze praatte of zij gehoopt en gedacht had, hem nog eens terug te zien. Wat kon. het haar schelen, of hij in Alaska, Borneo of Timboektoe zat? Hij herinnerde zich, hoe hij zich die middag verzet had tegen Nor mans plan om hem op te offeren, en haar lang zwijgen voordat zij ein delijk in dat plan toestemde. Mis schien hield zij een beetje van hem. Misschien, als hy de kans kreeg, zou hij haar liefde kunnen winnen. Een hopeloze wens kwam bij hem op. Waarom zou Joan niet met hem mee gaan, mee door de Sulteena Pas en over de bergen naar de kust? De weg van een vogelvrije zou noch een zaam noch vreugdeloos zijn, als zij die samen gingen. Ergens in Alaska of in het Westen konden zij dan ge zamenlijk een nieuw leven begin nen. Doch hy sprak die wens niet uit. Hij wist, dat Joans plicht haar aan Lac L'Outre bond. Trouwens, wat had hij haar aan te bieden? Geva ren, armoede, ontberingen en de on bekende zorgen van een vogelvrij bestaan. Wal een bruidsgift voor een meisje. Wat een leven om haar aan te bieden! Hij staakte zijn vruchteloze po gingen, om haar moed in te spreken. Hij begreep, dat zij beiden het diepst gebukt gingen onder het feit, dat zij geen enkel blij zonnig vooruitzicht hadden om naar te verlangen, en wie geen hoop meer heeft, is wel diep te beklagen. Hun beider toe komst was somber en leeg. Hij trok de vergetelheid tegemoet en zij moest terug naar die eenzame post, naar de winkel. Zodra het donker genoeg was, ver lieten zij hun schuilhoek en daal den door het woud af naar Normans kamp. De patrouillerende kano's waren reeds te water l^nge, huppelende schaduwen op de rivier. De maan scheen zo helder, dat men de boten nog halverwege de brede Sulteena zien kon. Bij Normans kamp ontdekten zij, dat de kano, die de wacht had op dat gedeelte van de rivier, had aange legd en dat de beide mannen gezellig een kopje thee dronken bij de oud collega. Zij wachtten achter de struiken tot het tweetal weer verdwenen was. Op Alans zachte signaal na derde Norman het struikgewas. „Klaar?", vroeg Alan. „Hoe eer der hoe beter. Dan kunnen we van nacht nog een flink stuk afleggen" Norman aarzelde. „Alan, ik geloof, dat we ons plan enigzins moeten wijzigen". „Hoezo?" „Ik heb mijn boot eens bekeken en de bagage op alle manieren ge probeerdOm kort te gaan, ik kan één persoon heel goed verber gen, daar in de voorsteven; maar ik kan geen regeling voor twee perso nen vinden, die niet op het eerste gezicht al verdacht lijkt. Ga zelf maar na. Een persoon, één grote bult is al gevaarlijk genoeg. Twee zouden alles verraden. „Maar als je tweemaal de tocht door de engte maakt, zullen die lui beslist argwaan krijgen". „Ik wilde slechts één keer gaan. Jou alleen meenemen". „Wat? En Joan dan?" „Joan kan beter hier blijven", zei Norman. „Jy en ik moeten alleen noordwaarts trekken". „Hier blyven. als zij de helling morgen in brand steken? Hoe kan dat nu?" „Zij neemt jullie kano en glipt daarheen". Norman wees op een riet- begroeid eilandje en eindje van de oever. „Dat zullen ze niet verbran den. Daar is zij veilig". „Maar zij zullen haar vinden en gevangen nemen!" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9