De feestelijke ontvangst van mgr. M. A. Jansen Besluitvaardige Leidse raad was spoedig klaar „Sanering komt op van krottenbuurten de eerste plaats" Dodelijk ongeval te Leiden De Leidse Jeugdtour De Leidse tunnel moet er komen DINSDAG 18 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 A. van Dijk „Ander werk, hoe goed ook, blijft lapwerk" Een besluitvaardige raad heeft gis termiddag snel beslissingen genomen over enige toch wel belangrijke agen dapunten. Geld werd beschikbaar ge steld voor uitbreidingsplannen in Leiden-Noord, die van de gemeente kas enige miljoenen vragen. Het voorstel, dat wij de vorige week aankondigden als „zand voor Leiden uit het Zwijland" (een ge deelte van het Kagermeer) kwam niet aan de orde. De voorzitter stelde voor dit punt voor de volgende ver gadering te bewaren. Het betreft hier een aanbieding van een aannemings maatschappij voor zand. dat in War mond gezogen wordt en dat door an. dere grond wordt vervangen. De heer Van Dijk (K.V.P.) kon geheel accoord gaan met het voorstel tot het instellen van een onderzoek naar de .xrhoolrijpheid van kinderen in een school in de stad. Hij juichte het zelfs toe. De conclusie, waartoe de inspecteur van het onderwijs in Leiden in zijn rapport was gekomen, had hem ge frappeerd. In deze conclusie wordt gezegd, dat maatregelen van welke aard ook weinig helpen, indien niet op de eerste plaats gewerkt wordt aan de sanering van de gezinnen. De heer Van Dijk betoogde, dat eigenlijk alle werk, hoe goed dan ook verricht, lapwerk is zolang er geen sprake is van een deugdelijke krotopruiming in Leiden. Anders moet men telkens weer opbouwen wat in het gezin wordt afgebroken. In de 19 jaar, dat hij nu raadslid is, heeft de heer Van Dijk steeds moeten constateren, dat het saneren van de krotbuurten afstuit op de moeilijk heden. Hij maakt hiervan het college geen verwijt, maar het moet hem toch van het hart, dat er sprake is van stelselmatig uitstel. Hij dankte de inspecteur van het onderwijs voor dit openhartig rapport. De heer Meester (P.v.d.A.) erken de met de heer Van Dijk, dat hier sprake is van een complex proble men. Het probleem van de onmaat- 9 jarige jongen na botsing overleden Op de Haarlemmerweg, ter hoogte van het woonwagenkamp heeft gis teravond een botsing plaats gevon den, die het leven heeft gekost aan een negenjarige jongen uit Leiden. Het slachtoffertje Antonius v. d. Bosch wonend aan de Hooigracht, was met een vriendje op weg naar huis, na een bezoek aan het zwembad van Poelmeer, waar hy met zijn zus je had gezwommen. De jongen, reed omstreeks half tien ter hoogte van het woonwagenkamp op de Haarlem merweg, naast zijn vriendje, toen een auto naderde. Hij ging achter de an dere jongen rijden en, toen de auto voorbij was, haalde hij zijn kame raadje weer in. Met het voorwiel van zijn fiets heeft hij bij deze manoeuvre het achterwiel van de voor hem rij dende jongen geraakt, waardoor hij naar links zwenkte en kwam te val len, op het ogenblik, dat op zeer kor te afstand een motorrijder naderde. De motorrijder l:on niet meer rem men of uitwijken en reed de vallende knaap aan. Met zeer ernstige blessures aan 't hoofd werd het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar het vannacht aan zijn verwon dingen is overleden. schappelykheid hangt echter niet al leen af van de krotopruiming. Een recent onderzoek in Rotterdam heeft geconcludeerd, dat de onmaatschap pelijkheid buiten een krottenbuurt groter kan zijn dan er in. Het gaat hier om de a-culturele instelling van een gedeelte van de bevolking. Voor. al Leiden heeft verhoudingsgewijs een te grote groep a-socialen. De heer Van Dijk legde er in de repliek nog eens de nadruk Op, dat hij heeft gewezen op de conclusie van de inspecteur die zegt, dat het ene niet helpt als je het ander niet aanpakt. De herstemming over het voorstel van de heer J. van Iterson, een ont- eigeningsvoorstel van b. en w. zo te wijzigen, dat een moestuin voor een bewoner bij de Hoge Rijndijk ge spaard blijft, werd, nadat in een vo- dige zitting de stemmen staakten, nu met 17 tegen 14 stemmen aangeno men. Hierop volgde ook goedkeuring van de rest van het onteigeningsbe- sluit. Aan het slot van de vergadering feliciteerde de voorzitter de heer F. de Hosson met diens benoeming on langs tot ridder in de orde van St. Silvester. De karavaan stelt zich samen Acht ploegen zijn er in geslaagd om vóór de sluiting van de inschrijving geheel complete teams op te geven. Zeven andere ploegen zijn nog niet zo ver, maar hebben wel hun deel name toegezegd. Om deze ploegen te helpen, mogen losse rijders zich nog tot zaterdag, 22 juni as., melden bij Nico Vermeer, Florisstraat 31. Zij worden dan inge deeld bij de niet complete ploegen. Slechts voor 1 complete ploeg is er nog plaats in de Tourkaravaan. Sommige ploegen bezitter^ nog geen ploegleider. Indien enkele oude ren zich hiervoor willen opgeven, kunnen zij eveneens bij bovenge noemd adres terecht. Er zijn nu al enkele prachtige prij zen door diverse firma's beschikbaar gesteld. Twee bekers en een zuiltje zijn reeds ontvangen. Ook van een andere firma is er nog de toezegging voor een prijs. Felle strijd verwacht. Wat de kansen betreft het volgen de: De Hoge Mors heeft een zeer ster ke ploeg maar ook de Oranjeploeg en Noordwijk hebben zeer goed in geschreven. In de B-afdeling zyn Maredyk en Hoge Mors prima voor de dag ge komen. Bij plan-Noord is nog een B-ploeg in de maak, waar verschillende oude getrouwen in komen, die als 13- en 14-jarigen al zeer goede resultaten in de Leidse-Jeugd-Tour hebben ge boekt. Van de samenstelling der ploegen wordt dit jaar zeer veel werk ge maakt. Dit belooft een felle strijd. Nog deze week krijgen alle ouders bericht van de inschrijving van hun zoon. Indien de ouders bezwaar ma ken, wordt de jongen niet toegelaten. Verbetering Rijksweg no. 1 Leids bedrijf laagste inschrijver Het aannmersbedrijf gebr. Schouls N.V. te Leiden is de laagst geldige in schrijver voor het maken van grond werken en verharden ter verbetering van de Rijksweg No. 1 het gedeel te vanaf Amsterdam, via Laren naar Eemnes van het Rijkswegenplan 1948 in de gemeenten Muiden en Naarden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand. ex. Kunst geschiedenis de heer F. Liefkes te Den Haag. Geslaagd voor het Cand. ex. Geschiedenis de heer W. K. Hoek- zema te Leiden. LEIDS DANSPAAR IN FINALE VAN K.R.O.-DANSCONCOURS Donderdagavond 20 juni ajs. vindt in de grote zaal van Bellevue te Amsterdam de finale plaats van het K.R.O.-dansconcours, welke in de afgelopen maanden elke zondagmid dag via de radio was te beluisteren. Deze finale zal worden uitgezon den door de K.R.O.-televisie en wel in een directe uitzending die begint om tien min. vóór negen en eindigt vijf min. vóór half tien. Voor deze finale hebben zich 6 dansparen geplaatst, w.o. een paar uit Leiden, n.l. mej. Riet van der Berg en de heer Jac. Schouten, leden van de R.K. Instuif Herensingel. Zoals het gehele concours berust ook op deze avond de leiding van de avond bij de heer Ko Sandmann. De jury wordt gevormd door de heren Leonard van Bommel uit Hilversum en Evert Castelein uit Leiden. Te vens zullen er dansdemonstraties worden gegeven, waaraan ook de dansschool Evert Castelein deel neemt. De instuifleden uit Leiden en om geving worden verzocht om, indien ze in de gelegenheid zijn, deze wed strijd via de televisie te volgen, om daardoor kennis te nemen van de goede stijl van het dansen, maar te vens als een morele steun voor het Leidse paar in deze zware strijd om de erepalm. VERLICHTING GAF (MEER) VERHITTING. Gisteravond om half elf brak brand uit in de kamer van een stu dent aan de Turfmarkt. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door over verhitting van een gordijn, waar tegen een wandlampje hing, dat de bewoner had laten branden. Een houten ledikant, dekens, vloerbedek king en vrijwel de gehele inventaris van de kamer werd door het vuur vernield. De brandweer bluste het vuur met een straal. De schade bedraagt ongeveer zes honderd gulden. Verbouwing pand Mare 71. Het verbouwen van het pand Mare 71 is namens Mevr. Dirkse ge gund aan de fa. KI. de Fey alhier. Het zonnige weer van de afgelopen dagen, heeft op onverklaarbare wijze tot groter werklust geïnspireerd op de terreinen van de Stedelijke Lichtfabrieken aan de Maresingel. Van mening, dat de „Leidse tunnel" er tóch moet komen, heeft men de op- ruimings- en bergingswerkzaamheden ter hand genomen cp de bodem van de elf meter diepe bouwput, die enige tijd geleden door het bezwijken van de damwand vol water is gelopen. Vanmorgen vroeg is op het terrein van de SX.F. een duiker gearriveerd, die van tijd tot tijd een kijkje op de bodem van de groezelige en stinkende Maresingel moest gaan nemen. Op de foto: de duiker komt naar boven na een speurtocht, die meer een gevoelskwestie is. Bisschop voltooit, wat hij als pastoor begon „Als ik feest vier, dan heb ik nog al eens mooi weer", zei monseigneur M. A. Jansen, bisschop van Rotter dam gisteravond in zijn dankwoord je voor de grootse ontvangst, die hem bereid was aan de vooravond van de dag, waarop hij de nieuwe en toch zo oude kerk van St. Lodewijk zou consacreren. En inderdaad, van de zonnige fees ten, die zijn excellentie in Leiden heeft mogen vieren, brak de dag van gisteren in zonnigheid wel alle re- kords. Een stralende zon zocht zijn weg naar de daklijsten van Douza- straat en Rapenburg en door de tak ken van de bomen in het Van der Werffpark, kleurde de hemel goud achtig. Stralend was ook de lach op de ge zichten van de velen, die zich in fleurige zomerkledij hadden opge steld op de trottoirs langs de route, die de bisschop nam van de Boisot- kade naar de St. Lode wij kskerk. De ontvangst. Precies om zeven uur stopte de grote, zwarte auto, die mgr. Jansen naar Leiden had gebracht, aan het begin van de Douzastraat, waar het kerkbestuur van de St. Lode wij ks- parochie onder voorzitterschap van deken W. P. M. Haring zijn opwach ting maakte. Hier ook stapte de bisschop, zijn secretaris en de deken over in het voorste van twee open calèches, ge reden door koetsiers in statige blauw-met-zilveren uniformen. In een zoet drafje gingen de twee koetsen langs de wuivende Leide- naars en applaudisserende parochi anen. Een speciale groet kregen de ouden van dagen van het hofje, die op stoe len en banken op het trottoir had- Boekbespreking Sikko de boogschutter. Door N. Carels. Uitgave De Spaarnestad, Haarlem. Dit boek brengt ons terug naar de jaren rond 1200. Sikko Sikkema de koopman-schipper vaart met zijn kogge van Dokkum naar Haarlem. Door toeval ontdekt hij onderweg dat Haarlem bedreigd wordt door de Westfriezen en weet hij de stad te red den. Op een tocht naar Lissabon ge raakt hij in 'n hevige storm en komt in Venetië terecht. Nu vaart hij als beurtschipper in dienst van de leger aanvoerders in Sint. Jan Akkro. Op een dier tochten wordt hij door de Saracenen gevangen genomen en komt als slaaf in dienst bij de sultan van Cairo. Het verhaal over zijn be vrijding door de zoon Sikko die als kruisvaarder de slag van Damiate meemaakt is zeer spannend en zal vooral door jongens worden verslon den. Het is verlucht met pentekenin gen van Ben van Voorn. „Dodo in Zwitserland" Door Bert Brugman. Uitgave Cante- cleer, Utrecht. De bezitters van televiese hebben al veel gezien en gehoord over „De dappere Dodo". Maar ook de kinde ren die „Dodo" nooit gezien hebben, zullen het leuk vinden nu eens enige Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik zn van H. van der Waals en P. Wessel. Robert zn van G. van Zuijlen en W. A. C Stolk. Kitty dr van J. C. van Oos tenrijk en J. Dreef. Sylvia Theresia Catharina dr van R. S. Robbers en C. G. van den Berg. Adriana Johan na Jacoba dr van A. G. van der Meer en B. J. Bijlemeer. Benvenutus Anto nius Adrianus zn van A. G. van der Meer en B. J. Bijlemeer. Wim zn van W. Sjardin en S. Segijn. Geertje dr van J. van den Arend en L. F. Steen bergen. Anna Elisabeth Maria dr van J. N. van der Geest en A. M. W. van der Geest. Antonius Jacobus Maria zn van J. A. Prins en M. Ie Febre. Johannes zn van J. Boezaard en L. Haasnoot. Paul us Johannes zn van A. H. Segaar en A. M. van Rossen berg. Hendrik zn van J. J. Dubbe- laar en A. van Rhee. Cornelis Leo- nardus Gerardus zn van J. H. van der Lans en M. A. van der Ham. Cornelia dr van J. v. Duijvenvoorde en W. Ouwehand. Eric zn van C. Noest en C. Kret. Johannes Leendert zn van G. van der Nagel en H. Hoek stra. Overleden: P. Braggaar 48 jr, man. J. Kunst 48 jr, echtgenote van B. T. Kars. K. Huijsinga 75 jr, man. J. Bouwman 81 jr, man. A. L. van Hal deren 68 jr, man. E. M. Smit 49 jr, echtgenote van H. Leget. W. Mieog 66 jr, man. H. van Duuren 79 jr. man. J. E. M. Steenstraten 76 jr, echtge note van J. J. van der Pot. A. E. G. Drees 56 jr, echtgenote van F. J. Li- bot. J. Schrikkexna 7 jr, zoon. avonturen van deze leuke jongen te kunnen lezen. Allerlei aardige voor valletjes gebeuren als Dodo in Zwit serland op vacantie is. Natuurlijk is hij evenals op de televisie vergezeld van z'n onafscheidelijke vriendje Kees. Ook vader, moeder, de kapitein en de steeds dichtende schooljuf frouw „Vulpen" maken de trip mee. Voor kleuters een leuk boekje met fraaie pentekeningen van Carol Vo- ges. Jeugd spreekt met God. Fer- nad Lelotte s.j. Uitg. Butzon Bercker, Kevelaer RHLD Did.). Onder de titel „Jeugd spreekt met God" is thans het bekende Franse gebedenboek voor de jeugd „Rabbo- ni" (door pater F. Lelotte s.j.) ook in het Nederlands verschenen. Door een bewerking van een deel der gebe den en overwegingen-schat, die in het boekje is samengebracht, is het geheel aangepast aan de Nederlandse mentaliteit. Het is een modern kerkboek ge worden, dat „in het gehoor ligt". Twintig schitterende foto's van de meest uiteenlopende onderwerpen verhogen daarbij het meditatieve ka- raktei van het boekje, dat aan te be velen is voor de moderne jeugd. De rooie barbaar. Uitgave „Pioniers" Missiehuis St. Paul, Arcen. Tekst: Manus van de Kamp, illustraties: Ad Maas. Dit boekje geeft in het kort de ge schiedenis van de jonge Wendelin Pfanner, een rosse, wilde knaap met een ontembaar verlangen naar wijde verten, die in zijn zwerversbestaan tot grote daden is gekomeA. Het is het verhaal van een intens actieve trap pist, die de ene opdracht na de andere te vervullen krijgt en, na on der de Turken een klooster te heb ben gebouwd, in Zuid-Afrika beland en daar, in Natal, de basis legt voor een nieuwe congregatie, de missiona rissen van Mariannhill. Deze aantrek kelijk verzorgde uitgave wil tevens een grotere bekendheid geven aan het grote, belangrijke werk van deze pioniers; het geheel is geschreven in de taal, welke de jonge mens van vandaag recht tot het hart spreekt, ontdaan van valse vroomheid. Morgen beter, door Arie van der Lugt. Uitg. Thym- fonds. Den Haag. De auteur geeft hier een geschie denis weer uit het zonnige zuiden, uit het Italië van Guareschi's „Don Camillo" en andere bekende verha len, de geschiedenis van een wees, die de gezel is van 'n arme schooier, die zich zijn lot als een „vader" aan trok en wiens plaats na zijn dood wordt ingenomen door een andere zwerver, zoals er blijkbaar alleen nog in het zuiden kunnen leven. Het is een levendig beschreven verhaal van alle lotgevallen, hun armoe en hun tydelijke rykdom. Al lezend, leeft men die geschiedenis mee vap begin tot eind in heel de levendige omlijsting, waarin de schrijver het verhaal gegoten heeft. Mgr Jansen wordt aan de parochie grens verwelkomd door deken W. P. M. Haring, pastoor van de St. Lode- wijksparochie. den plaats genomen. Padvinders en welpen brachten stram hun groet of vergaten dat van verbouwereerd heid als de bisschop hen naderde. En een paar zusters, die gedacht hadden op de brug over het Steen- schuur een mooi plaatsje te hebben gevonden om monseigneur van dicht bij te zien, bleken zich vergist te hebben, toen de paarden een aan loopje namen om de koets over de gladde helling te krijgen. In een flits trokken de twee wagens langs en verdwenen met onverminderde snel heid om de bocht.... Voor de ingang van de pastorie aan Het Steenschuur moest enige tijd op het muziekgezelschap gewacht worden, dat mgr. Jansen een serena de zou brengen. De bisschop maakte hier van de gelegenheid gebruik om snel een woordje te wissélen met en kele van zijn bekenden onder het publiek. Muziek Alle halzen rekten zich, toen de R.K. Leidse Harmoniekapel kwam aanmarchei en en zich zo goed als dat maar ging op de smalle rijweg, aan mgr Jansen presenteerde. Nadat de harmonie enkele marsen had ge speeld, begaf de directeur van de ka pel, de heer Jagel, zich naar de bis schop. Deze maakte hem zijn com plimenten over de band en verklaar de zich accoord met het voorstel van de dirigent, om voor het vertrek de Manoeuvremars te spelen. Vol vuur werd het laatste nummer ten gehore gebracht, waarna do harmonie aftrok en het gezelschap zich naar de patio begaf. Daar hadden bruidjes zich opge steld, die onder leiding van de zus ters een welkomstlied voor de bis schop zongen, nadat een van hen, de hoge gast een toefje oker kleurige anjers had aangeboden. De secretaris van het kerkbestuur, de heer F. C. de Hosson, sprak een welkomstwoord, waarin hij de bis schop herinnerde aan het oude ge bruik-, dat men een landheer, die een eerste bezoek bracht aan nieuw-ver- worven gebied, toesprak, en teken, dat hij geen kwaad te duchten had. De vergelijking ging niet helemaal op, want zulke weldaden zijn in Lei den nooit voorgekomen en de bewo ners van de Sleutelstad hebben zelfs uitgezien naai' de komst van mon seigneur Jansen, die als bisschop het werk komt voltooien dat hij als pas toor is begonnen. Spr. eindigde met de woorden van de psalmist: „Wij hebben de luister van uw huis bemind" en heette de hoge gast van harte welkom. „Ik voel de hoge waardigheid, die ik mag dragen, bijzonder bij alle plechtigheid; dat was jongstleden za terdag bij de priesterwijding en dat geldt zeer zeker nu, bij de wijding van de Oude Lodewijk", aldus de bisschop in zyn antwoord aan de heer De Hosson. „Hoera voor de parochie". Spr. zeide voorts dat hij zijn hart had verpand aan deze kerk. maar dat zijn hart nog meer uitging naar de parochie. En dat vergroot voor Hem de vreugde van deze zonnige dag. „Als ik feest vier, dan heb ik nogal eens mooi weer Een welkom, hoe welgemeend ook, Iaat zich slecht in woorden uitdruk ken. Maar ook de gevoelens, die mgr Jansen bezielde, kon hij slecht on der woorden brengtm. Daarom meen de hij het beste te doen, door alle toe hoorders een eoeJe avond te wensen en veel devotie op het feest. Voor zijne hoogwaardige excellen tie de pastorie binnenging, hebben eerst de bruidjes een „Lang zal 'ie leven" gezongen dat door alle toe hoorders werd overgenomen. Een driewerf hoera, op bisschop deken en kerk, werd docr de bisschop dc- anlwoord met een hoera voor de ge in (e pTOchic.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8