«Jfff LM Minister Struycken kritiseert poiitiewerving Op de Haarlemse keuring was van alles wat Waar een luchtbed toch al niet goed voor is Feest bij de Coöp. Boerenleenbank te Nieuwveen Kees van Hameren uit Roeiofarendsveen ontvangt het brons bij 40-jarig jubileum Italiaanse filmschoonheden landden op Schiphol DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Minister Struycken vindt, dat de te Rotterdam gevolgde methode van honorering met een premie van 10 tot 50.afhankelijk van de resulta ten, van politieambtenaren die moei te doen om nieuw personeel voor het korps te vinden, een minder aan vaardbaar aspect heeft. De minister deelde dit mede in antwoord op schrif telijke vragen, die hem waren gesteld door het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Boekhoven. In de praktijk, aldus minister Struycken, geschiedt de werving bij de politie door specialisten. Dat thans in Rotterdam bij de werving van po litieambtenaren de hulp is ingeroe pen van het gehele korps, behoeft naar zijn mening geen bezwaar te ontmoeten. In beginsel zou ook een honorering van de ter zake verrich te extra werkzaamheden, voor zover zij buiten diensttijd plaatsvinden, geen bedenkingen met zich brengen. Dat bij de te Rotterdam gevolgde methode de honorering afhankelijk is gesteld van de resultaten van de individuele werving, verleent even wel aan deze actie een minder aan vaardbaar aspect, hetgeen onder meer moge blijken uit de beschou wingen en publikaties, waartoe een en ander aanleiding heeft gegeven en welke zijns inziens niet zullen bij dragen tot een algemene verbetering van de wervingsresultaten. Het ligt niet op de weg van de mi nister te bevorderen, dat acties, als in Rotterdam ondernomen, geen door gang vinden. De minister acht het overigens onwaarschijnlijk, dat het Rotterdamse voorbeeld navolging zal vinden- De minister merkt nog op, dat hij intussen bereid is, indien daarop van de zijde van de burgemeesters zou worden aangedrongen, te onderzoe ken ,of een samenwerking op het gebied van de werving en voorlich ting tot betere resultaten zou kun nen leiden. Emigranten keerden terug uit Australië Met de dagboot uit Harwich zijn gisteravond in Hoek van Holland aangekomen tweehonderd Nederlan ders en een zelfde aantal Duitsers, die alle naar Australië waren geëmi greerd, maar in hun nieuwe vader land niet konden slagen. Om half zes zetten zij voet aan wal en werden begroet door familieleden, die in gro te getale ter verwelkoming aanwe zig waren. Er heerste bij velen grote ontroering. De emigranten, onder wie onge veer 60 kinderen, waren met het pas sagiersschip Fairsea van Australië naar Southampton gebracht, vanwaar de Engelse spoorwegen hen met een extra trein naar Harwich vervoer den. In Hoek van Holland stond een trein naar Amsterdam geree'd voor de Nederlanders; de Duitsers stapten in de Noord-West Express en de Austria Express voor bestemmingen in Noord- en Zuid-Duitsland. e keuringscommissies konden maandag hun werk wel af. Het aan tal bloemen, dat te keuren viel, was niet zo groot en het ligt niet in de lijn der verwachtingen, dat het in de komende weken storm zal gaan lopen. Met de Hollandse irissen is het weer gebeur^ en voor er weer im posante inzendingen te zien zullen zijn, zal men vermoedelijk wel moe ten wachten totdat de gladiolentijd is aangebroken. We zagen nu een fraaie collectie nieuwe Spaanse irissen van P. van Eeden, Noordwijk, waaraan de com missie terecht een gouden medaille toekende. We noteerden uit deze groep o.m. de merkwaardige bronze Indian Chief, de fraaie blauwe Blue River, de kloeke witte Frederike, de gele Chrysolora, de opvallende Sum mertime, geel met grijs en blauw, de mooie gele Yellow Pearl en Canary Bird en de dof-paarse Prins Hendrik. Van P. Timmer, Breezand, was er ook een Spaanse iris: de al zeer be jaarde gele Ga janus. J. de Goede, Breezand, bracht Goldenbrons, een aparte iris met bronsgole tint. Maas Stein, Hillegom, liet een uitvoe rige collectie pioenen zien. In het rose blijft Sarah Bernhardt toch nog altijd een der mooisten, terwijl van het laatbloeiende genre de voldub- bele Marie Lemoin nog maar moei lijk te slaan is. Gladiolen Gladiolen waren er deze keer al heel wat. We zagen de witte Wem bley van Jonkman-Hulsebosch. Sas- senheim, mooi helder wit van kleur en goed gevormde middelzware tak. Jenny Lind van Bloem Padding, Beverwijk, was een zeer forse rose gladiool met lange, slanke tak. City of Alkmaar, een roserode creatie met lichter gekleurd centrum, zagen we in prima kwaliteit van C. J. Wigchert, Santpoort. Een zeer opvallende nieu we gladiool noteerden we van De Groot Co., nl. Heart of my heart. Een aanwinst met levendig oranje bloemen, die een geel omrand don kerrood merk in de keel dragen. De bloem ziet er sterk uit. Van D. van Buggenum, Hillegom, waren er twee vazen vol Pierson-zaailingen. Een klein type, dat zich bijzonder goed voor vervroegen schijnt te lenen. We zagen ze in alle mogelijke kleuren; velen dragen een opvallend merk in de keel. We zien er nog heel wat onder naam terug! Een machtig mooie groep gladiolen exposeerde S- J. Sal man Zn., Noordwijk. Naast de prachtig rode Fire King met de best .gebouwde tros stond de rose Valencis en de brandend rode Scarlet Leader. Fantastisch mooi vonden we Hap piness, vlekkeloos gebouwde lange tak met prachtige wijnrode bloemen. Over Eureko hebben we het vorige week al gehad een éénling is deze kleur Red Pride vonden we ook prima evenals Thomas Mann. Snippergoed Bij de lelies was hét de forse, fon kelend oranje Fire King van Rjijn- veld, Hillegom, die sterk de aandacht trok. Eert robuste tuinlelie, die vele bloemen per tak produceert en een ijzersterke steel heeft. Van Til Hart man, Hillegom, exposeerde het elegante los gebouwde rose lelietje rubellum. Voor het overige zagen we een vaas gemengde pioenbloemige ranonkels van P. Drost, Lisse, waarin heel mooie kiemen en vormen; was J. Eckhart, Uitgeest, aanwezig met de zeegroene Ixia Azurea, die met* de lange spitse tros een klasse apart vormt en zagen we van A. Twaalf- hoven, Akersloot, een mooi opge maakt vaasje met Allium Neapolita- num grandiflorum, die dikkere sten gels en grotere bloemschermpjes heeft dan de „gewone" neapolitanum, die van Hensbergen, Hillegom, voor het voetlicht bracht. Een beste collectie ranonkels zo wel Turkse, Perzische, Franse als pioenbloemige zagen we van A. J. Kappelhof. We noemen o.m. Orange Empress, Orange Queen, Primrose Beauty, Barbaroux, Romano, de bijna zwarte Koningin der Nederlanden, de witte Hercules en vele andere va riëteiten. Puike ranonkels zagen we ook van C. van Twuijver, Uitgeest: Fireball, Pink Perfection, Grootvorst, Mont Blanc, Hercules en Jaune Suprème waren de meest opvallende. NOODLOTTIGE BOTSING In de boezemtocht bij de veiling- brug te Rotterdam is gisteravond de 14-jarige hulp in de huishouding Jan- nie van L. uit de Heer Kerstant- straat te Rotterdam in botsing ge komen met een personenauto. De bromfiets, waarop zij zat, werd ge schept en de bestuurster werd tegen de straat geslingerd, evenals haar zus je, de tienjarige Laura, die op de duo zat. Zij werden naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar bleek, dat de 10-jarige Laura aan de bekomen verwondingen bezweken was. Jannie moest met ernstige verwondingen aan beide benen worden opgenomen. BROMFIETS-DUORIJDSTER VERONGELUKT Gisteren is in de Burgemeester Knappertlaan te Schiedam de 37-j. H. S-C. dodelijk verongelukt. Zij zat bij haar man achterop het motor rijwiel. Toen hij plotseling voor een verkeerslicht moest stoppen, viel ze over hem heen en werd ernstig ge wond. Later overleed ze in het ge meentelijk ziekenhuis. Haar echtge noot, die bovenop haar viel, bleef ongedeerd. „Waarom zou ik eigenlijk ook niet?", moet gisteren de Duitse dame gedacht hebben, toen zij aan het Scheveningse strand lag te smoren en zag hoe andere badgasten hun luchtbedden naar het zilte nat sleepten om in de kabbelende golfjes van de branding een beetje te gaan spele varen. Ze liet er geen gras over groeien, pompte haar bed wat op en begaf zich met haar vaartuig te water, alle zorgen van zich zettend. Nu is in de meeste gevallen de wind een onberekenbare grootheid, maar als hij uit het oosten komt kun je er staat op maken, dat hij naar het westen waait. Tot deze simpele conclusie was deze Duitse echter te laat gekomen en voor ze het goed besefte was ze door de eerste golfjes heen, een paar maal heerlijk omhoog en omlaag gegaan, en dreef ze door de oostenwind kalmpjes voortgestuwd een rustiger zee op. Toen wilde ze maar liever weer naar het strand, vaste bodem onder de voeten hebben. Maar hoe ze zich ook draaide en roeibewegingen maakte, de stroming en de wind lachten haar zachtjes uit en maakten er een spelletje van. Met de angst om het hart was de Duitse dame met bed en al meer dan een kilo meter afgedreven. Gelukkig is het verdere verloop van de reis niet zo triest geweest. Haar bewegingen werden na enige tijd opgemerkt en de reddingboot van Hoek van Holland kwam als een reddende engel op haar afgesneld. Even later stond de vrouw op het strand bij Monster, enigszins beduusd nog, maar mét haar luchtbed en een nieuwe ervaring. Mevr. Schoorl-Copray koninklijk onderscheiden Sinds 1915 is mevr. Schoorl-Copray, toen nog mej. Schoorl, dochter van de toenmalige kassier, aan de Coöp. Boe. renleenbank „Ter Aar" verbonden, eerst als hulp-kassierster, later, na de dood van haar vader als kassierster. Onder haar leiding is de bank uitge groeid van kleine stichting tot een instituut van grote betekenis voor Ter Aar en omgeving. In aanwezigheid van het voltallig bestuur en de raad van toezicht der Coöperatieve Boerenleenbank „Ter Aar", gevestigd te Nieuwveen, werd gisteravond mevrouw J. M. Schoorl- Copray Koninklijk onderscheiden. Na de bestuursvergadering, te 9 uur, trad burgemeester B. Kammenga, alsmede de kinderen met hun resp. echtgenoten en verloofden het bank gebouw binnen. De burgemeester spreekt. Nadat de voorzitter der Coöp. Boe renleenbank, de heer A. van Dam, de binnentredenden welkom had gehe ten verkreeg burgemeester Kammen ga als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur der gemeente Nieuw veen het woord. Spreker gaf een be knopt overzicht vanaf de oprichtings vergadering op 17 maart 1901 tot he den. De toenmalige boerenbond van Nieuwveen en omgeving kwam tot overeenstemming tot oprichting van een coöperatieve Boerenleenbank. Op 9 juni 1901 werd voor het eex-st naar buiten getreden en aansluiting ver kregen bij de Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht. De bank werd ge vestigd in de toenmalige woning van het hoofd der r.-k. school wijlen de heer Th. Copray, met een jaarwedde van 50. De eerste tijd na de oprichting was een moeilijke tijd. Het eerste jaar had men 25 dagboekposten tegenover thans 37550. In 1915 waren de werk zaamheden van dien aard dat uitge zien moest worden naar een hulp kassierster. Hiervoor werd toen aan gesteld de dochter van de kassier thans mevrouw Schoorl-Copray. Het plotseling overlijden van haar vader was oorzaak dat zij zich geplaatst zag voor de zware taak het volledige kassierschap op zich te nemen. Aan gezien de bank bleef uitbreiden, moest naar een ruimere omgeving worden uitgezien en verhuisde de bank in februari 1923 naar de tegen woordige plaats. Spreker bracht namens het ge meentebestuur dank voor al hetgeen mevrouw Schoorl voor de bank en de gemeente heeft gedaan. Het deed spreker een groot genoegen mede deling te kunnen doen van het Ko ninklijk Besluit van 11 juni 1957, waarbij het Hare Majesteit had be- haa.gd aan mevrouw Schoorl-Copray de eremedaille van Oranje Nassau in zilver toe te kennen. Op verzoek van de Minister van Landbouw, Visserij Burgemeester Kammenga speldt mevr. J. M. Schoorl-Copray het eremetaal op. Maandag 17 juni 1957 is voor Kees van Hameren uit de Spoorstraat 12 in Roeiofarendsveen een onvergete lijke dag geworden. Niet alleen van wege het feit, dat hij op deze dag zijn 40-jarig jubileum als tuinders knecht bij de familie Reynders mocht vieren, en ook niet alleen om de zeer gewaardeerde belangstelling welke hem deze dag ten deel viel, maar Om de internationale Filmweek in Den Haag in het ka der van het Holland Festival bij te wonen, arriveerden zondagavond laat uit Rome op Schiphol de Italiaanse actrice Julietta Masina en haar landgenoot, de regisseur Amadeo Mazari. De foto laat zien hoe Julietta Masina bij haar aankomst bloemen kreeg aangeboden. vooral omdat het H.M. de Koningin had behaagd hem de bronzen ere medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau te verlenen. Allereerst werd op deze morgen te zijner intentie een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen in de kerk van St Petrus Banden, waarna er een feestelijk ontbijt was ten huize van de familie Reynders, waaraan de jubilaris met zijn echtgenote en kin deren aanzat. Om 12 uur kwamen emeritus pastoor J. G. Oud en pas toor D. Schoenmaker him gelukwen sen aanbieden. Namens het gemeen tebestuur kwamen even later ook burgemeester E. J. M. Kolfschoten en wethouder C. v. d. Meer de ju bilaris feliciteren. De werkgeefster van de jubilaris, de bijna 88-jarige mevr. C. Reijnders, sprak hierna als eerste de jubilaris toe. Zij bracht hem dank voor alles wat hij in die 40 jaren voor de fa milie heeft gedaan, waarbij hij hun belangen op uitnemende wijze heeft behartigd. Zij hoopte voorts dat hij op dezelfde wijze zal voortgaan, waar bij zij haar woorden vergezeld deed gaan van een enveloppe met inhoud. Burgemeester Kolfschoten bracht in zijn gelukwens tot de jubilaris, het grote belang van de arbeidsvoorzie ning in de tuinbouw naar voren. Dat in dit geval werkgever en werkne mer elkaar gedurende deze 40 jaar hebben begrepen, beweest wel dit ju bileum. De verdiensten van jubilaris „Kees" waren niet binnen de gren zen van dit dorp gebleven, aldus bur gemeester Kolfschoten, maar waren doorgedrongen tot H.M. de Koningin. Het deed hem derhalve een genoe gen te kunnen mededelen, dat H.M. de Koningin hem had begiftigd met de bronzen ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Na het opspelden der onderschei ding steeg een driewerf hoera op, waarna men nog geruime tijd in huiselijke kring gezellig bijeen bleef. De jubilaris tenslotte dankte met een kort woord. Des avonds bracht de muziekver. „Liefde voor Harmonie" de jubilaris een serenade. Kees van Hameren ontvangt uit handen van burgemeester Kolf schoten de bronzen ere-medaille van Oranje-Nassau. Leidse Agenda DINSDAG 18 JUNI. Plechtige consecratie St. Lodewijks- kerk door mgr. M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam. Lode wij ks- kerk, 9 uur v.m. St. Eloy. Adviesavond. Gebouw Chr. Soc. Belangen. Oude Singel 236. Credo Pugno. Bijeenkomst Gebouw Chr. Soc. Belangen, 8 uur nam. K. O. Excursie naar Hoorn en Enkhuizen, vertrek Stadhuisplein, 8 uur v.m. WOENSDAG 19 JUNI. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Diploma-uitreiking. Middelbare Handelsavondschool St. Pieter, St. Antoniusclubhuis, half acht nam. K.AJB.-wijk St. Petrus en Lode- wijkparochie. Jaarvergadering in De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19; 8 uur nam. DIENST DER APOTHEKEN De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: apotheek Kok, Rapenburg 9, telef. 24807; apo theek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, telef. 21060; apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tele foon 26274. BIOSCOPEN De films voor de week van 1421 juni zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Er komt een vriend van avond", volwassenen. („Nacht en nevel", 18 jaar) Lido: „Bittere ervaring", 18 jaar; „Odyssee", 14 jaar; „Anna", volwassenen; „Verdi, koning der melo dieën", alle leeftijden. Trianon: „To be or not to be", 1 jaar. Rex: „Wereld zonder einde", 1 jaar. Luxor: „Sissi, de jonge keizerin' alle leeftijden. en Voedselvoorziening speldde bur gemeester Kammenga het eremetaal bij mevrouw Schoorl op de borst. Een en ander gine gepaard met een toepasselijk woord. Enigszins onder de indruk bracht mevrouw Schoorl in de eerste plaats dank aan God die het haar mogelijk had gemaakt haar werkzaamheden gedurende haar ambtsperiode tot ieders genoegen te hebben verricht. Vervolgens bracht zij dank aan H. M. de Koningin en burgemeester Kammenga voor de volgens haar niet verdiende hoge onderscheiding. Voorzitter Van Dam speldde hierna de draagpenning met een toepasse lijk woord op de borst van mevrouw Schoorl. OEGSTGEEST De heer A. Beekes gehuldigd Distr commissaris van de Ned. Padvinders Maandagavond werd onder tropi sche hitte in hotel „Het Witte Huis" het 40-jarig padvindersjubileum van de heer A. Beekes herdacht. Onder de vele aanwezigen zagen we burge meester en mevr. du Boeuf, wethou der Den Ouden, de gemeente-secre taris, wethouder Van Schaik loco burgemeester van Leiden, de waar nemend hoofdcommissaris Nederl. Padvinderij, de heer Volmaers, de heer van Griethuijsen lid van het hoofdkwartier. Trof. dr. P. II. de Boer oud-districtscommissaris, en vele pad- vind'ersorganisaties, w.o. ook onze plaatselijke R.K. Verkenners. De waarnemend hoofdcommissaris der Nederl. padvinderij voerde als eerste het woord en bracht de heer Beekes voor het vele werk in het be lang van de jeugd gedaan hulde. De heer Van Griethuijsen lid van het hoofdkwartier heeft deze hulde nog eens extra onderstreept en overhan digde de jubilaris een boekwerk. De assistente van de districtscommissa ris kwam de jubilaris hulde bren gen namens het padvindsters-gilde district Leiden en ovexhandigde de heer Beeker een boekenbon. Bux-gemeester du Boeuf voerde het woord namens het gemeentebestuur zeide dat het gemeentebestuur weliswaar geen onderscheid mocht maken, maar spreker noemde de heer Beekes desondanks een van de meest gewaax-deerde inwoners van niet alleen landelijke maar zelfs inter nationale faam. De heer v. Velzen, het woord voe rende namens de O. V., wees op het enthousiasme en doorzettingsvermo gen van de jubilaris dat hem in staat gesteld had dit werk voor de jeugd 40 jaar te doen. Hij had hiervoor grote bewondering en bx-acht hem ook dank namens de O.V. voor de prettige verstandhouding. De heer Questro voerde het woord namens de plaatselijke commissie van Leiden en verbond hieraan een per soonlijk woord. En zo zijn er nog vele redevoeringen afgestoken welke alle getuigden van de grote waardering voor de persoon van de jubilaris. De jubilaris dankt. De jubilaris heeft woorden van dank gespx-oken en daarbij zijn vrouw gehuldigd door haar een padvinders- ondersclieiding op de borst te spelden, wat een algemeen applaus verwierf. De afgevaardigde van de R.K. Ver kenners had vooraf nog de juiste toon weten te vinden door er op te wijzen dat de thuisblijvex*s de vrouwen de grootste offers brach ten en vanuit dit gezichtspunt ver diende z.i. mevr. Beekes de dank van velen. Hij bood daax-om mevr. Bee kes een boekwerk aan tegelijk hier mede hulde brengend aan de jubila ris. Het is een onvergetelijke avond geworden voor de heer en mevr. Bee kes waarop zij steeds met grote dankbaarheid zullen mogen terugzien. SASSENHEIM RESTAURATIE TOREN NED. HERVORMDE KERK GEGUND. Het architektenbureau Dekker en v.d. Sterre te Leiderdorp, heeft na mens de kerkvoogdij der Nederlands Hervormde Kerk, de restauratie van de toren der Nederlands Hervorm de Kerk gegund aan de firma v. d. Velde en de Jong te Leiderdoi-p. Z0ETERW0UDE Woningbouw. Het bouwen van een woonhuis aan de Noordbuurtse- weg wordt naar eigen ontwerp en voor eigen rekening uitgevoerd door de firma D. Hulsbos alhier.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5