DU INS REEK Scherp DINSDAG 18 JUNI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 HAARLEMMERMEER Geboren: Martinus, zn. v. M. Schouten en M. E. van der Berg; Elisabeth Maria, dr. v. H. I. J. van der Bijl en A. Koopman; Hendrik Cornelis, zn. v. J. Cardol en L. Bok horst; Arie Willem, zn. v. W. Dol en A. Hellendoorn; Cornelia Adriana, dr. v. W. C. Alderden en L. M. Fie- man; Ferdinand, zn. v. J. Jongkind en C. J. Fokker; Ronald, zn. v. J. H. Ferree en J. H. Nooteboom; Geurt, zn. v. W. L. Schuurman en H. Weij; Hendricus Andreas, zn. v. M. H. Bakker en M. Huiberts; Carla, dr. v. A. Eigenhuis en C. Hoogendam; Ma rianne Esther, dr. v. L. M. Petit en B. Mandrup Jensen; Petronella Ca- tharina Elisabeth, dr. v. G. M. Loog- man en A. H. J. Wouters; Lucas, z.n v H. van den Berg en S. Grosscurt; Jan Cornelis, zn. v. J. Arensman en J. M. de Kooker. Ondertrouwd: W. Roos en C. J. Leithuijser; H. P. van Raam en H. Bos; J. J. Hetem en Fr. M. Maes; T. Schalk en L. J. Bouwman; A. J. Filius en M. G. Eilander; J. Moes en M. Grosscurt. Getrouwd: H. J. Siebeling en J. N. Wolse; J. Groenendijk en J. G. Dui- ser; A. van der Werff en A. E. Kats. Overleden: Christianus Bijlhou wer, echtgen. H. M. M. Koenders, 64 jaar. HILLEGOM Autotocht Ouden van Dagen. Het comité autotocht ouden van da gen gevoelt behoefte te danken voor de buitengewone bijdragen, waardoor het mogelijk is, aan de ouden van dagen een uitgaansdag aan te bieden, die vandaag zou worden ge houden. In 4 autobussen en 45 par ticuliere auto'sbrengen de ouden van dagen een bezoek aan het Gooi met als pleister plaatsen „De Karseboom" in Hilversum en „Valkeveen". Geslaagd. Voor de examens fo- tovakschool te Den Haag slaagde voor de examens fotografie-repor tage en fotohandel, de heer Bob van der Lans, alhier. Aanrijding. Op de hoek van de Stationsweg en le Loosterweg had zaterdagmiddag een botsing plaats tussen een scooter, komend van de le Loosterweg en bestuurd door een heer uit Voorhout en een motorcar rier bestuurd door een bakker uit Hillegom. die uit de Stationsweg kwam. Het geval had slechts materi ële schade tot gevolg. Woonwagen begaf het. Zondag morgen om 6.30 uur reed een woon wagen door de Hoofdstraat alhier, toen plotseling het vooronderstel in elkaar zakte. De dienst voor openba re werken heeft het vehikel verwij derd. Geb.: Chr. v. d. Klauw en C. W. v. d. Linden d; J. A. Bakker en M. C. Lammerse z; A. Does en S. A. Kraan z; J. H. Warmerdam en E. H. C. Jonkheer d; G. Deedel en J. v. Mil z. Ondertr.. H. Soer en E. M. van Til; L. M. Braam en W. Bemer. Getr.: Th. Bijenkorf en W. A. Al ders. KATWIJK GEMEENTEWERKEN KATWIJK Het bureau van gemeentewerken en de gemeentewerf zullen Woens dag 19 juni a.s. DE GEHELE DAG GESLOTEN ZIJN. Voor de inwoners van Katwijk aan den Rijn wordt er op gewezen dat het huisvuil i.p.v. woensdag 19 juni op zaterdag 22 juni zal worden opge haald. (Advertentie). POTLOOD en GEEST No 505. Horizontaal: 1. vogel, 3. voorzetsel, 5. voorzetsel, 6. Ja vaanse huisvogel, 7. waarmerk, 9. voorzetsel, 10. oude lengtemaat, 12. papegaai in N. Zeeland, 14. boom, 15. zuster die geen kloostergelofte heeft afgelegd, 16. meisjesnaam, 17. mat, 19. muzieknoot, 21. lidwoord, 22. mu zieknoot, 24. jongensnaam, 25. voeg woord (Fr.), 26. deel van de helm, 27. optelling. Verticaal: 1. meisjesnaam, 2. gro ve wollen stof, 3. gesloten, 4. reeks, 5. opening ener fuik, 8. hoofddeksel, 9. heidersvorst te Karmel die aan David hulp weigerde, 11. boom, 13. ik (Lat.), 16. roodachtig, 18. mode pop, 20. bergweide, 21. opschik, 23. pers. voornaam woord, 25. emeritus (»fk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No 504. Horizontaal: 1. Ravenna, 7. li, 8. on, 10. as, 12. alp, 14. Po, 15. Ria, 17. ach, 18a Heber, 19. kar. 21. kan, 23. km, 24. Ulm, 26. Sn, 27. er. 28. eg. 30. Randers. Verticaal: 2. al, 3. via, 4. nop, 5. nn, 6. Marokko, 9. Johanna, 11. si, 13. label, 14. p.c., 16. Ahr, 17. ark. 20. A.M., 22. as, 24. urn, 25. mee, 27. e.a., 29. gr. LEIDSCHENDAM Handbaltoernooi. Het toernooi voor de dames-junioren had voor poule A als uitslag: 1. HVP; 2. RKHVL; 3. Wilhelmus; 4. MSV; 5. RKHSV. De uitslag voor poule B was: 1. RKHVL; 2. Wilhelmus; 3. Kwiek; 4. Elandia; 5. OSC. Voor het heren-toernooi was de uit slag voor poule C: 1. RKHVL; 2. All Round; 3. HVP; 4. MSV; 5. Quintus. Voor pole D was de uitslag: 1. Velo; 2. Quintus; 3. Elandia; 4. RKHVL. In Leiden heeft RKHVL deelgeno men aan het toernooi van Hios. Het dames-elftal behaalde daar de tweede prijs en het 2e heren-elftal de derde prijs. Zondag a.s. organiseert RKHVL weer een toernooi voor de dames en heren senioren. De deelnemende ver enigingen zijn dan Elandia, HVP, HVS, Kwiek, MSV, OSC, Quintus, SVLV, Wilhelmus en RKHVL. Schaakvergadering. In de bijeen komst van de schaakvereniging „Cor- bulo" constateerde de heer N. Wortel, dat de wedstrijden voor 't kampioen schap van Leidschendam een grote voldoening zijn geweest. Wie een be hoorlijke schaker wil zijn, kan dit het best in verenigingsverband, want daardoor wordt de ontwikkeling en de routine ontwikkeld. Daaraan is het ook te danken, dat een van de „Cor- bulo"-leden het kampioenschap ver wierf. Er is scherp gespeeld en re mises kwamen haast niet voor. Vervolgens reikte de voorzitter aan de heer H. Greuter, die zich de eerste kampioen van Leidschendam mag noemen, de zilveren lauwertak uit. De heren Van Erp en Kortman, die tweede en derde pryswinnaars waren, ontvingen een fraaie medaille. N00RDWIJK JACOBA VAN BEIEREN EN FRANK VAN BORSELEN OP HET FEEST VAN DE HEMA- ZILVERLINGEN. Men waande zich gisteravond weer in de tijd van Hoeken en Kabeljau wen, toen gravin Jacoba van Beie ren en haar gemaal met een gevolg van edelknapen over de historische Gooweg het oude Noordwijk bin nentrokken. In een tweetal open landauers, be spannen met fiere, gepluimde paar den, begaf het adellijk gezelschap zich naar de badplaats, voorafgegaan door herauten te paard en de North- go-ruiters. Een politie-escorte onder leiding van hoofdinspecteur Merkelbach zorgde voor de veiligheid van de mid deleeuwse stoet, die nu wel niet door de Kabeljauwen, maar door het mo derne snelverkeer kon worden be laagd. Op de Duinweg werd het grafelijk paar verwelkomd met vrolijke klan ken van het fanfarekorps „Excelsior", compleet met majoretten en drum band. Zo trok de stoet onder pittige marsmuziek van de fanfare naar het Palace-hotel. Natuurlijk genoot het middeleeuws gezelschap grote be langstelling van burgerij en badgas ten. Dit plotselinge bezoek van gravin Jacoba gold de ongeveer honderd en veertig zilverlingen van de verschil lende Hema-bedrijven in het land, die op deze prachtige zomerdag met hun echtgenoten in een der ruime zalen van Palace aan de feestdis zaten. Deze zilverlingen zo worden zij genoemd zijn alle vroegere en te genwoordige jubilarissen in de 28 fi lialen van de Hema, die eens per jaar met elkaar dit „zilverlingenfeest" ple gen te vieren Tafelprsident P. Hertz verwel komde de hoge gasten. In een bloem rijke toespraak tot de zilverlingen herinnerde gravin Jacoba aan het onrustige tijdperk waarin zij had ge leefd. Toen was het schier ondenk baar dat „die van Friesland, Brabant, Holland was, waar zij gaarne rust zo eensgezind b\j elkaar konden zijn in een oprechte sfeer van vriend schap, die getuigt van goede samen werking en rust in de sociale sector. Het was haar waarlijk een vreug de enkele ogenblikken in het mid den der zilverlingen te mogen vertoe ven, temeer omdat deze omgeving een dierbaar plekje in het graafschap Holand was, waar zij gaarne rust zocht. De inkoop der Jacoba-kannetjes was destijds niet toereikend geweest en daarom had zij een ander aanden ken gekozen: een smaakvol asbakje van Delfts blauw, dat door de pages aan de zilverlingen werd .uitgereikt. Namens de aanwezigen dankte de heer Bezemer de organisator van deze uitstekend geslaagde zilverlin gendag, de heer De Raaij en de hem assisterende dames. Schietvereniging „Blijf voor 't Land". Bij de laatst schietwedstrijd van „Blijf voor 't Land" werden de wisselmedailles gewonnen door: D. van den Hoonaard 43 punten le klas se (buiten mededinging). C. Varke- visser 42 punten 2e klasse; H. van 't Wout 43 punten 3e klasse. Op vrijdag 28 juni a.s., wordt een onderlinge wedstrijd gehouden en dit zal tevens de laatste schietavond van dit seizoen zijn. SASSENHEIM Geboren: Johannes Theodorus Wilhelmus, zn. v. L. van der Meij en A. M. Seijsener; Johannes, zn. v. J. J. Schalk en M. J. Barnhoorn; Wil helmus Cornelis Martinus, zn. v. C. P. A. van der Zwet en C. A. Werk hoven; Johannes Wilhelmus Simon, zn. v. J. Noordermeer en M. Vrij burg. Ondertrouwd: T. Harm te Wor- merveer en E. Herreuer. Getrouwd: M. Staring en M. C. H. Tobbe; M. H. Langeveld en Th. G. Rotteveel; H. C. M. Hoogervorst en A. M. Veldkamp. Overleden: Margaretha Johanna Elisabeth Koot, 77 jr. RIJNSBURG Geboren: Antonia Barbar, dr. v. Th. W. H. Turnhout en C. A. van Steün; Wilhelmina Maria, dr. v. G. van Egmond en M. Tijstermand; Sa ra Louise, dr. v. P. J. Houwaart en E. Kagenaar. Ondertrouwd: P. van Iterson en P. J. Heemskerk; H. C. M. Roodbergen en A. Hogewoning. Getrouwd: C. van der Vijver en C. de Koning; J. T. van Dijk en A. Noort. VOORHOUT Geb.: Johanna W. C., d. v. G. M. Bel en C. M. Schenk; Martina J. M., d. v. J. P. v. Leeuwen en M. P. Krom. Ondertr.: A. J. de Vetten 28 j. te Haarlem en A. M. C. Koolloos 33 j.; H. M. M. Paardekooper 27 j. te Lisse en C. M. Bierman 24 j.; H. J. van den Berg 30 j. en C. C. Zwetsloot 25 j. Getr.: J. Th. van Steijn 25 j. en J. M. M. van Leeuwen 25 j.; J. B. van Gijlswijk 20 j. en C. J. Kraakman 21 j. Overleden. Maria J. van Beek, we duwe van C. Lievense 66 j. VOORSCHOTEN UIT DE RAADSTUKKEN. Geen commissie van bijstand voor de gemeentefinanciën. Meerdere malen werd door leden van de raad gevraagd een voorstel te doen tot instelling van een commissie van bijstand voor de gemeentefinan ciën. B. en w. hebben deze zaak ern stig bekeken. Zij hebben na ampele overweging en na kennisneming van de toestand in andere gemeenten be sloten geen voorstel tot instelling van een commissie van bijstand te doen. Dt praktijk in -ndere gemeenten heeft uitgewezen, dat er bij het be perken van de taak van deze com missie nog al eens conflicten ont staan. De taak valt niet erg goed te omschrijven. De vraag wat belangrijk is, is subjectief. Voorts zijn b. en w. van oordeel, dat nadere behandeling in de financiële commissie en de taak van een andere commissie zal uithol len. B. en w. achten het vanzelfspre kend, dat bij adviezen, uitgebracht als lid van een bepaalde raadscom missie, ook de financiële gevolgen in ogenschouw genomen worden. De ledèn van de commissies zullen bij hun oordeel moeten overwegen of specifieke belangen, welke met het voorstel worden gediend, opwegen tegen de financiële lasten. Zij zijn hiertoe naar de mening van het col lege ook toe in staat, omdat zij steeds met de volledige objectiviteit dooi* uitvoerige toelichting op de begro ting en andere nota's op de hoogte worden gehouden van de financiële toestand der gemeente. Op deze wijze dragen zij ook het beste de verant woordelijkheid voor hun advies. Voorstraat weer Paardenmarkt. Het gedeelte van de Voorstraat gele gen tussen de percelen 1 en 2 is ge reserveerd voor de paardenmarkt. Het is maar een klein stukje vanaf Volkers tot aan de kruidenierswinkel van de fa. Cchip aan boord, maar er zullen ook dit jaar wel niet veel paarden komen. Lichtreclame op de watertoren. De Englebert N.V. te Voorschoten wil het dak van de watertoren huren voor 3000,per jaar en er dan ee neonreclame op aanbrengen, vor mende de letters H. I. Voor het aan brengen van déze reclame is door Gedeputeerde Staten een ontheffing van de verordening bescherming Landschap Zuid Holland verleend. Aangezien derhalve voor ontsiering van het landschapschoon niet be hoeft te worden gevreesd en ander zijds de gemeentelijke belangen fi nancieel hiermede zeker zijn ge diend, geven b. en w. de raad in overweging het dak van de waterto ren voor reclamedoeleinden te ver huren. Verandering speelplaats RJC. Kleu terschool De speelplaats van de R.K. Kleuterschool (voorheen speel plaats van de R.K. lagere school) is geheel voorzien van betontegels. De grond van het park aan de westelijke zijde ligt hoger dan de speelplaats, Bij regenval watert dit gedeelte af op het speelterrein. Hierdoor ont staan grote slikplassen, waardoor de speelplaats niet gebruikt kan wor den. En als het water is opgedroogd dan nog is de speelplaats niet te ge bruiken vanwege de sliblaag die is achtergebleven. Er zullen dus moeten komen nieuwe kolken met riolering en de speelplaats zal opnieuw moeten worden betegeld. Bovendien zal er een nieuw toegangshek moeten ko men naar het nieuwe deel van het Burgemeester Berkhout-park. Ge. noemde voorzieningen vergen een uitgave van ƒ4100.—. Bovendien zal er voor een goede ontwikkeling van de kleuters behoorlijk buitenmate riaal moeten worden aangeschaft, welke een uitgaaf vergen van 2300.- Aan de raad wordt de nodige mede werking gevraagd. Beheer sportterreinen Nu de aanleg van het sportveldencomplex bijna is voltooid moet binnenkort worden beslist omtrent de wijze van beheer over de velden. B. en W. zijn niet ongenegen, de geldende de mocratische beginselen door te voe ren met betrekking tot het beheer van inrichtingen, die ten algemene nute zijn gesticht. Dit kan geschieden als de beheersfunctie door het ge meentebestuur en de daarvoor in aanmerking komende buiten het ge meentebestuur staande burgers, ge zamenlijk wordt vervuld. Gezien echter de grote bedragen, die de ge meente aan de sportvelden ten koste heeft gelegd en de zeer belangrijke exploitatietekorten, die jaarlijks moeten worden gedekt, achten B. en W. het niet gewenst, de beslissing omtrent de beheerszaken uit handen te geven. De inschakeling van de burgerij in deze zaken zal dan ook voorlopig beperkt moeten blijven tot een adviserende functie. De Voor- schotense Sportraad kan naar de me ning van B. en W. zeer goed in het beheer van het sportterreinencom plex worden betrokken. B. en W. hebben het volle vertrouwen, dat zij van de op sportgebied zeer deskun dige leden en adviseurs waardevolle adviezen zullen ontvangen en dat de sportraad ook de nodige invloed en gezag zal hebben om bij de gebrui kers begrip te verkrijgen voor moge lijk voor hen minder aangename be slissingen. B. en W. geven dan ook in overweging tot inschakeling van de Voorschotense Sportraad bij het beheer van het sportterreinencom plex te besluiten. Succes voor brandweer. De Voorschotense Vrijwillige Brandweer heeft zaterdag opnieuw een groot succes geboekt bij de provinciale brandweerwedstrijden Zuid-Holland klasse II, die nu in Dirksland gehou den zijn. Met een zeer grote punten- voorsprong op d~ tweede prijswin naar werd Voorschoten o.l.v de heer D. Yperlaan winnaar van de eerste prijs, Dat betekent, dat deze ploeg evenals vorig jaar weer in Zeist mag deelnemen aan de wed strijden om de Zuid-Holland-beker. Deze wedstrijden worden in juli ge houden. „De Zwaluw". Wedvlucht van af St. Quentin, afstand 267.50 km. In concours 115 duiven, gelost 6 uur met n.o. wind. Aankomst le 10.26 54 uur, snelheid 1001.80 m. p/m., laat ste 11.19.30 uur, snelheid 836.88 m. p/m. Uitslag: P. d'Haens 1, 4, 11, 12, 20, 23; P. van Klaveren 2; H. Schoo 3, 7, 8, 16, 18; F. C. van Heusden 5: M. Wolleswinkel 6, 21, 22; P. N. van Wissen 9, 13, 14; F. Hendriks 10. De Roode Kruis collecte, ver zorgd door d._ Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening heeft op gebracht 1679,15. WARMOND Gemeenteraad. De raad der ge meente vergadert hedenavond om 8 u. ten gemeentehuize. Op de agenda bevindt zich o.m. een voorstel van b. en w. tot definitieve vaststelling van het grond- en het bouwvoorschot, alsmede het verstrekken van een aan vullend grondvoorschot voor de door de woningstichting „Warmunda" ge bouwde 8 woningwetwoningen voor de huisvesting van bejaarden aan de Scheepmakersdam; voorstel van b. en w. tot het definitief vaststellen van de bedragen van de aan de woning stichting „Warmunda" te verstrekken geldleningen voor de bouw van 8 middenstandswoningen aan de Jan Steenlaan alhier; voorstel van b. en w. om een verzoek te doen tot ver hoging van het presentiegeld voor de leden van de raad en de leden der raadscommissiën; voorstel van b. en w. tot het vaststellen van een veror dening, houdende een verbod om met zeer snelvarende boten de binnen deze .gemeente gelegen wateren te bevaren. Geslaagd. Aan het R.K. Lyceum voor Meisjes „St. Magdalena Sophia" te Vaals (L.) slaagde voor het eind examen Middelbare Meisjesschool Jonkvrouwe Marie-Louise B. von Fisenne alhier. Tevens behaalde zij aan dezelfde school het godsdienst diploma. Duivenver. Warmond. Wed vluchtmet oude duiven van St. Quentin. 276 km. Los te 06.00 uur. Eerste: 10.54.34 uur., laatste 12.01 17 uur. 1, 2, 3, 7, 8 P. v. d. Drift; 4, 9, 12 J. Smeets; 5, 6 J. Diemel en 10, 14 J. de Weert. Z0ETERMEER „Pro Patria" De gymnastiekver eniging „Pro Patria" heeft zaterdag middag een openluchtuitvoering ge geven op het DSO-terrein, zulks ter vervanging van de traditionele avonduitvoering, waarbij het door gaans, vooral voor de kleineren te koud werd. Als sportfestijn is dit ex periment, vooral dank zij het prach tige weer, zeer geslaagd. Of de finan ciële resultaten hiermede evenredig zullen zijn, valt te betwijfelen. Te twee uur werd een rondgang door het dorp gehouden, een keurige stoet, die getuigde van goede disci pline. Te drie uur werd een aanvang ge maakt met de uitvoering van het programma. Alle leden, van de klein ste tot de grootste, hebben laten zien, wat zij geleerd hebben, en tevens een. demonstratie gegeven van de moge lijkheden, die de gymnastiek biedt. Wie bekend is met sportdemonstra- ties in de openlucht weet, dat er heel wat gevraagd wordt om het geheel in goede banen te leiden en hoe angstvallig er gewaakt moet worden, dat er geen onordelijkheid heerst. Pro Patria heeft deze zware proef glansrijk doorstaan. Er heerste een opvallende rust, die aan gemoede lijkheid grensde en waarbij all» ge-' forceerdheid uitgebannen was. Op het terein had men van rietmatten een afsluiting gemaakt, waarachter de verschillende groepen werden op gesteld. Van links of rechts kwam men opgemarcheerd om de verschil lende programmapunten af te wer ken. Zondor een minuut onderbre- ,king werden de verschillende num mers afgewerkt, zodat het een feest was de uitvoering bij te wonen. Lei der H. van Zetten heeft met zijn staf van bekwame assistenten alle lof verdiend voor dit prettige zomer- gebeuren, dat ongetwijfeld een ge noegen is geweest voor de vele ouders, voor de uitvoerenden zelf en propagandistisch zeer geslaagd ge noemd moet worden. Voetbal voor bejaarden Te ze ven uur zaterdagavond is op initia tief van DWO een voetbalwedstrijd gespeeld op het DSO-terrein waar van de recette geheel ten goede kwam aan het Comité Ouden van Dagen, dat voor de uitgaansdag van de bejaarden op donderdag 20 juni a.s., nog wel het een en ander tekort kwam. Het eerste elftal van DWO speelde tegen Moerkapelle 1. DWO speelde de eerste helft tegen zon in, hetgeen vrij hinderlijk was. DWO toonde al aanstonds een groter overwicht, hoewel Moerkapelle kwalitatief be ter speelde. DWO's voorhoede miste schotvaardigheid. Hierdoor werden verschillende mooie kansen gemist. Na ongeveer 35 minuten wist Hijdra ui* een voorzet in te koppen 10. Na enkele gemiste kansen maakte Moerkapelle de gelijkmaker 11. Na de rust had DWO het over wicht. Voortdurend speelde men op de Moerkapelle-helft en het zag er naar uit, dat Moerkapelle geen voet meer aan de grond kreeg. In succes sie werden maar liefst zes corners genomen. G. Friggen wist de stand op 21 te brengen. Moerkapelle wist echter op enkele momenten door de linies heen te breken en was dan zeer gevaarlijk. De Moerkapelle- voorhoede wist wat schieten was. Bovendien was de DWO-keeper nu niet bepaald in topvorm. Het resul taat was dat spoedig de stand op 22 kwam. DWO zette alles op alles, het Moerkapelle-doel scheen echter maar niet gevonden te kunnen wor den. Toen de Moerkapelle-keeper, die zijn doel prima verdedigde, uit geschakeld werd, verwachtte men niet anders, dan dat DWO toch uit eindelijk de overwinning zou halen. Het tegendeel is echter gebleken. Moerkapelle heeft verdiend met 42 gewonnen. Het Comité Ouden van Dagen heeft er het meeste mee geboft. Het bestuur van DWO kon 186.af dragen een niet te versmaden dou ceurtje. De Meisjesschool gaat uit Mor gen gaat de zesde klas van de r.k. Meisjesschool op schoolreis. Na een bezoek aan Schiphol gaat men naar Artis, waar vooral het aquarium be wonderd zal worden. Wilt U iets weten? Vraag inzake opzegging kamerhuur op 5 mei. Antwoord: T huur van uw kamer loopt van Je eerste der maand tot de eerste van de volgerde maand. Strikt genomen was op 5 r, ei te laat voor opzegging per 1 juni, zodat u wette lijk verplicht bent ook over juni huur te betalen. Vraag Abonnee. Een meisje, oud 20 jaar, is voor dag en nacht in huis houdelijke betrekking. Hoeveel moet werkgeefster, die alle sociale lasten voor haar rekening neemt, per maand betalen? Antwoord: behalve de rentezegel van 0,40 moet deze werkgeefster re serveren voor de Ziektewet: 1 van het loon van 100,plus 65,voor kost en inwoning maakt 1.65. Voor het ziekenfondsenbesluit 2.1 3,46. Voor de algemene ouderdoms wet 14,50 en voor loonbelasting 16,12, totaal dus 35,73. De werk neemster moet zich bij Je Bedrijfs vereniging DETAM te Utrecht mel den. Zij krijgt dan een z.g. premie nota te voldoen. Vraag Abonnee. Wat is een ge heimraad? 2. Wat is Ctaatsanwalt? 3. Wat is het verschil tussen slipgevaar en splitgevaar? Antwoord: Geheimrat is een titel voor een hooggeplaatst duits staats ambtenaar, heeft wel enige gelijkenis met onze staatsraad. 2. Een officier van justitie of amb tenaar van het openbaar ministerie. 3. Slipgevaar ontstaat op een ge vaarlijk punt, waar de weg glad is, zodat er kans besiaat op (zijwaarts) uitglijden of glippen, of doorglijden bij remmen. Splitgevaar is daar, waar fijn grind of steenslag voor de vorming van een nieuwe „slijtlaag" op de weg is uit gestrooid en nog niet is ingewalsd, zo dat door opvliegende steentjes gevaar bestaat voor het springen der auto ruiten. Vraag mevr. I. Ik heb een eigen woning met bedrijf. Komen onder houdskosten en opknappen van de woning voor rekening van de zaak of (wat betreft de belastingen) moet dit privé betaald worden? Antwoord: beslissend is de vraag of de betrokken woning tot het be- drijfsvermog behoort of niet. Bin nen redelijke grenzen is de wil van de belastingplichtige in deze beslis send. Is het een bedrijfswoning, dan komen afschrijving en onderhoud ten laste van de bedrijf-winst, de huur waarde komt ten gunste van de be drijfswinst. Verlaat de woning de be- drijfssfeer (b.v. bij verkoop aan der den of bij staking van het bedrijf) dan vormt de waar ie van de woning voorzover die de boekwaarde over treft, winst; is de waarde lager dan de boekwaarde, dan is dit verschil bedrijfsverlies. Vraag mevr. J. v. d. M. Als ik een huis la it bouwen ter waarde van ongeveer 22.000,— hoeveel architect- kosten komen daar op? Antwoord: u kunt rekenen op on geveer 9 indien gebouwd wordt zonder rijkssubsidie en op ongeveer 7 indien gebouwd wordt met sub sidie. In het laatste geval mag de wo ning niet groter zijn dan 500 m3. Vraag H. S. Heeft een 71-jari- ge gepensioneerde veduwe van Ne derlandse nationaliteit, die om ge zondheidsredenen sedert 2 jaar bij haar dochter in Londen woont, recht op uitkering Algemene Ouderdoms wet? Antwoord: neen, zij moet ingezete ne zijn hier te lande, dus hier wonen. Als deze dame nu naar Nederland komt, zal zij uitkering kunnen aan vragen. Is zij van haar 59ste tot haar 65ste jaar Nederlands ingezetene ge weest, dan zal zij wel in aanmerking kunnen komen. Is zij eenmaal in het bezit van de uitkering, dan kan zij gerust van tijd tot tijd op bezoek gaan bij haar Londense dochter. Vraag: Route KoudekerkBussum; hoeveel km.? Antwoord: Koudekerk, Ter Aar, Nieuwveen, Mijdreo!»,, Vinkeveen, Hilversum, Bussum; afstand 58 km. I Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van van 18 Junij 1857. Berlijn. Uit Hamburg zijn dezer dagen aanzienlijke hoeveel heden bloedzuigers naar Zuid- Afrika verzonden. Een enkel schip nam 500 kisten daarvan mede. VJeenen. De Augsb. Zeitung deelt een zonderlinge geneeskun dige bewerking mede. Den 20sten Mei 1.1. heeft de Hoogleeraar Martin te Jena eene jonge Dame, die tengevolge eener zware bloedstorting in groot levensge vaar verkeerde, gered. Een zijner Studenten heeft namelijk zijn bloed ter overstorting aangebo denen het is gelukt om dit met goed. gevolg ten uitvoer te bren gen, zoodat de jonge Dame buiten gevaar is. Vraag: Wanneer wordt de Olym pische Dag gehouden en waar zijn de toegangsbewijzen verkrijgbaar? Antwoord: De Olympische Dag wordt op zondag 30 juni gehouden. De verkoop van de toegangskaarten is in handen van het Olympisch Sta dion te Amsterdam (prijzen f 7.50, ƒ6, ƒ4.50, 3 en ƒ1.50). Vraag: Kunt u scheepvaartadressen opgeven, die op Zuid-Amerika va ren, passagiers- of vrachtschepen? Antwoord: Wend u hiervoor tot de N.V. Rotterdamse Scheepvaartmij. te Rotterdam. Vraag: Vertrektijden boot A'dam Harderwijk. Antwoord: Vertrek iedere dag van A'dam te 8.30; zaterdags bovendien te 2.30. Fietsen kunnen meevervoerd worden. Vraag: Hoeveel km. is de afstand HarderwijkAmsterdam? Antwoord: 53 km. Vraag: Gaat er een boottocht van Amsterdam naar Volendam? Antwoord: Elke dag is er een half- daagse trip, van Amsterdam vertrek 's middags per autocar naar Volen dam en per boot van Volendam naar Marken. Kosten 7.50. Vertrek t/o. Centraal Station. Vraag: Inzake medische sportkeu- ring. Antwoord: Het Bureau voor medi sche sportkeuring houdt elke vvoens- dagavond te half zeven zitting in het gebouw van de Geneeskunoige Dienst, Mare 13a. Kosten particulier tarief ƒ2.50. Vraag: Ik ben *a.\ 7 juli tot half november bij een bakker werkzaam geweest. Heb ik nu over deze maan den nog recht op vacantiegeld? Antwoord: Waarschijnlijk wel. Wend u eens tot uw bond. Vraag Th. M. Hoeveel mag een gehuwde vrouw er bij verdienen zon der hiervoor belasting te betalen? Antwoord: als de inkomsten od de ze wijze verkregen, plus de neven in komsten zoals bv. opbrengst van hu ren, rente spaarbankboekje e.d. niet meer bedragen dan 200.dan ont vangt de rnan geen aanslag. Het gaat dus niet alleen om de verdiensten van de vrouw, maar evengoed om eventuele andere inkomsten, die ten- slote alle gerekend worden te beho ren tot de verdiensten van de man. Verdient een vrouw dus b.v. 199. bij en bedraagt de rente van een spaarbankboekje laten we zeggen 10.dan is het +otaal reeds meer dan 200.zodat een aangiftebiljet gevraagd moet worden. Ook 't werk geversaandeel in de sociale lasten telt mee. N. v. K. Wy hebben 2 jonge poesjes van bijna 3 weken oud. Een daarvan heeft iedere dag (soms 2V per dag) zijn linker-oogje dicht Ik maak het open met regenwater en dan schiet er dikwijls een propje etter uit. Wat moet ik doen? Antwoord-H: Zonder dit gezien te hebben moeten we maar raden naar de oorzaak, weshalve wij u verwijzen naar een dierenarts. Wacht u daar niet te lang mee. C. P. Hoe verwijder ik verf- vlekken uit een linnen of katoenen spijkerbroek? Antwoord-H: In ongekleurde en wasecht gekleurde weefsels de verf- vlek aansmeren met zeep, hierop wat terpentijn, terpentine, tetra of vlek kenwater druppelen. Het weefsel op de vlek dubbel vouwen en goed tus sen de vingers heen en weer wrijven. Deze bewerking herhalen tot de vlek verdwenen is. Naspoelen en betten met water. Indien in ongekleurd weefsel de vlekken die overgebleven zijn, zo nodig nahleken. Laatste Berichten OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN Vannacht is bij de 2e Katendrecht- se haven een zeeman van een Spido- boot gevallen en in de rivier ver dronken. Twee passagiers sprongen de man na, maar mochten er niet in slagen de drenkeling te redden. Zelf konden zij nog slechts met moeite een andere Spidoboot bereiken. De verdronkene is vermoedelijk de 46- jarige matroos Willi Schroder, opva rende van het Duitse s.s. „Manfred Stansfield", dat in de Waalhaven ligt. NOODLOTTIGE BOTSING Vanmorgen is de 30-jarige draaier Th. Verbij uit de Nicolaas Beetsstraat te Gouda in de Adrianalaan te Rot terdam met zijn motorfiets tegen de voorzijde van een auto gebotst. Ver moedelijk met een schedelbasisfrac- tuur werd hij naar het Wester-zie- kenhuis vervoerd, waar hij in de loop van de ochtend is overleden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2