3)e Ccid6e(5oti/fcci/nt Ontwapen ingsbesprekingen krijgen een nieuwe stimulans Russische tegemoetkoming? Verrassend voorstel van Zorin te Londen Voor de neven en nichten DE OVERSTROMINGEN IN HET ALPENGEBIED KMI Staatsgrepen aan de lopende band Kard. van Roey geeft richtlijnen ZATERDAG 15 JUNI 1957 48ste JAARGANG No. 14132 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Moskou stelt oprichting van controle-posten voor T^OT VERRASSING VAN DEGENEN, die deelnemen aan het ontwape- ningsoverleg, dat te Londen in het kader van de Verenigde Naties wordt gehouden, heeft de Russische afgevaardigde Zorin gisteren een vér strekkend ontwapeningsplan ingediend. Het plan omvat drie punten: 1. Stopzetting van alle proeven met kernwapens voor een tijdsbestek van twee of drie jaren; 2. Instelling van een internationale commissie om naleving van dit gebod te controleren en verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering; 3. Oprichting van controleposten, uitgerust met wetenschappelijke appara tuur, in de V.S., Rusland, Engeland en het gebied van de Stille Oceaan voor soortgelijke oogmerken. ZORIN WAS STASSEN VOOR i aldus is van betrouwbare zijde te I Washington vernomen. De verrassing was vooral zo groot j Volgens het Amerikaanse blad sluiten. Volgens het blad is het be sluit hiertoe genomen tijdens het ver. blijf van Stassen in Washington. OOK WESTELIJKE VOORSTELLEN MOETEN AANVAARD WORDEN Russische duikboten voor Nasser De drie Sowjetrussische onderzee- boten die men onlangs waarnam toen zij in westelijke richting door het Kanaal voeren zullen waar schijnlijk maandag in een Egyptische haven aankomen. Zijne Em. Van Roey, 30 jaar kardinaal Op het Engelse ministerie van ma rine gelooft men dat zeker een van de drie, en misschien zelfs alle drie, overgedragen zullen worden aan de Egyptische vloot. De eerste is een In een eerste reactie op Zorinskleine onderzeeboot van ongeveer nieuwe plan, zei de Franse afgevaar- j 205 ton die een actieradius heeft van omdat de verwachting was dat Zorin „Washington Evening Star" zouden Met name denkt i digde Jules Moch. dat de Russen ook de westelijke voorstellen voor beëin diging van de produktie van kern wapens behoorden te aanvaarden. Al leen maar een verbod van-proefne mingen met kernwapens, zal geen einde maken aan de waterstofbom wedloop, betoogde Moch. De Amerikaanse regering wil eerst de bijzonderheden van het Russische voorstel bestuderen. De problemen van het hoe en wanneer van een stopzetting worden nog besproken met de Europese bondgenoten. Bo vendien verbindt Amerika met de stopzetting nog andere problemen, met zijn voorstellen zou wachten tot /Stassen, de Amerikaanse onderhan delaar, de zijne had ingediend. Men beschouwt de Russische voorstellen als zeer belangrijk, vooral omdat er uit blijkt dat de Sowjet-Unie bereid is op eigen grond controleposten toe te laten. Bij zijn terugkeer te Londen zei Stassen vrijdag: „Wij staan dichter bij een overeenkomst over de eerste stap dan ooit in de elf voorgaande jaren". De Amerikaanse regering bestu deert nl. op het ogenblik met de regeringen van Frankrijk, Gr.-Brit- tannië en Oanada eveneens de mo gelijkheid de Sowjet-Unie voor te stellen de proeven met atoom- en waterstofbommen tijdelijk te staken, in Washington In een sombere kamer op de twee de verdieping boven een winkel op het Stateneiland, een deel van New York, is donderdag een schat van 274.980 dollar gevonden. Het geld, dat in een houten doos was opgeboren, behoorde aan een weduwe, die drie weken geleden op 90-jarige leeftijd overleed. De vrouw, die gehuwd was ge weest met de sleepbootkapitein Sa muel de Hart, had geen kinderen. Haar bloedverwanten, die niet wis ten dat zy zoveel geld bezat, konden op de kamer geen testament vinden. Later is nog ontdekt, dat de we duwe bij een bank aandelen ter waarde van ongeveer een kwart miljoen dollar had. De vrouw heeft sober geleefd. De schade, die enige jaren geleden door brand aan haar woning was ontstaan, had zij nooit laten herstellen. Er zijn tien neven en nichten. Paters vrijgelaten Communistisch-China heeft giste ren twee Amerikanse paters Jezuie- ten vrijgelaten, die vier jaar in ge vangenschap hebben doorgebracht. Zij waren destijds veroordeeld omdat zij in China zouden hebben gespionneerd. Er zijn' nu nog zes Amerikanen in Chinese gevangen schap. de Verenigde Staten bereid zijn. ge- aan 'n „waterdicht" inspectiesysteem durende een jaar geen proeven met en het bestemmen van de produktie- dergelijke wapens te nemen, indien mogelijkheden voor splijtbaar mate- de Sowjet-Unie tot hetzelfde zou be-1 riaal voor vreedzaam gebruik. Zeven mensen om het leven gekomen Zoals gemeld hebben overstromin gen in Oostenrijk, veroorzaakt door wolkbreuken en smeltwater, ver scheidene dalen in Tirol en de Zwit serse Alpen geïsoleerd, huizen weg gesleurd, spoorlijnen en telefoon draden vernield. Tenminste zeven mensen zijn om het leven gekomen. De spoorwegverbinding tussen Frankrijk en Italië werd vrijdag bedreigd door een aardverschuiving zuidoostelijk van Turijn. Alle wegen naar de Oost-Tiroolse dalen zijn ge sloten. Reddingsvliegtuigen hebben boven het geïsoleerde dorp Sankt Jakob voedselpakketten afgewor pen. In Zwitserland heeft de vallei van Zermatt het het ergst te verduren gehad. Volgens de laatste berichten uit Innsbruck zakt het water in Oost- Tirol en Karinthië weer. In Savoye (Frankrijk) moesten duizenden inwoners van Alpendor pen naar elders worden overge bracht. Zes dorpen zijn van de bui ten wereld afgesneden. De verkeers weg Parijs-Milaan staat op zes plaat sen blank, over tweehonderd meter is het wegdek weggeslagen. V.N.-politie schoot raak Een Deense schildwacht heeft vrij dagochtend nabij de grens tussen Jordanië en het gebied van Gaza 'n Arabier' doodgeschoten, die trachtte illegaal uit Israël Egypte binnen te komen, aldus heeft het hoofdkwar tier van het politieleger van de Ver. Naties te Cairo bekendgemaakt. Een Deense patrouille had eerst waarschuwingsschoten gelost. Toen men meende, dat de man op het punt stond een handgranaat te werpen, schoot één van de soldaten raak. Verhuizing- aetiiep ap %atCetje& In noordwest-Italië heerste vrijdag noodweer. Naar verluidt is er reeds voor ruim 190 miljoen gulden scha de aan de gewassen. In de Boven- Povallei zijn vele wegen overstroomd en enkele dorpen door het water ingesloten. Het gebied heeft eerst van zeer zware nachtvorst te lijden gehad en nu van noodweer, zoals men er nog niet heeft gekend. ongeveer 3.400 mijl. De twee andere zijn grotere schepen van ongeveer 2.000 ton die zonder brandstof bij te vullen 20.000 mijl af kunnen leggen. Olie uit de Sahara Reeds in januari van het komen de jaar hoopt Frankrijk te beginnen met de winning van aardolie uit de in de Algerijnse Sahara ontdekte olielagen. Men denkt met een dagproduktie van 600 ton te kunnen aanvangen. De reeds ontdekte olielagen heb ben naar schatting een omvang van 100 miljoen ton. Frankrijks jaarlijk se behoefte bedraagt 30 miljoen ton. Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 LEIDEN Nieuwe Amerikaanse ambassadeur te Den Haag De heer Philip Young, die als opvolger van de heer H. Freeman Matthews, ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland wordt, is voor zijn vertrek naar ons land in het Witte Huis te Washington ontvangen door president Eisenhower, die hem nog enige laatste instructies gaf. De foto toont de heer Young (rechts) in gesprek met de Amerikaanse president. Haiti's president atgezet De voorlopige president van de re publiek Haiti, Daniel Fignole, is af gezet en in ballingschap gegaan. Hij is afgezet op last van de bevel hebber van het leger, brigade-gene raal Antonio Kebreau. Generaal Kebreau heeft voor ge heel Haiti de staat van beleg afge kondigd. Dit is de vijfde regering van Haiti, die sedert december van vorig jaar uit het zadel is gestoten. Fignole was op 26 mei j.l. aan de macht gekomen door een tegen het leger gerichte oeweging. Veertien Als u misschien piekert over problemen van een naderende verhuizing, troost u zich dan met de gedachte aan die Amerikaanse meneer Edmund J. Daley uit North Hills op Long Island in de Amerikaanse staat New York. Die moest n.l. niet alleen zorgen, dat de piano, het dressoir en al die dinger goed overkwamen, maar die moest het met zijn gehele huis verderop zoeker omdat er een nieuwe autoweg werd aangelegd. Zes weken heeft het huis op rollen gestaan voor de eigenaar eindelijk een plaats had gevonden om het neer te zetten, toen kwam er eindelijk beweging in nadat alle telefoonlijnen e.d. onderweg tijdelijk afgebroken waren. De foto toont deze letterlijke „verhuizing" op een viaduct over de Northern State Parkway, een grote hoofdweg. Prins Bertil kreeg er genoeg van Prins Bertil, de derde zoon van koning Gustaaf Adolf van Zweden, kreeg onlangs in Gothenburg een ovatie voor een ongewone toespraak. Op een bijeenkomst in scheep vaartkringen maakte de prins, de enige volwassen mannelijke verte genwoordiger van het koninklijk huis naast de koning en daardoor overladen met maatschappelijke functies, zich ervan af met te zeg gen: „Ik veronderstel dat de mees ten van u vandaag mijn toespraak bij de haven hebben gehoord. Dus ik 'tan het kort maken en natuurlijk leb ik verder niets meer over dit mderwerp te zeggen. Dit is, geloof, de zesde achtereenvolgende dag dat ik op een diner het woord moet voe ren. Ik wil u wel vertellen, heren, dat het waarachtig niet gemakkelijk is". dagen geleden heeft hij generaal Ke breau tot opperbevelhebber be noemd. A.F.P. tekent hierbij aan, dat iedereen een staatsgreep verwachtte. Men dacht echter, dat hij op zater dag zou worden uitgevoerd en bo vendien wist men niet, welke rol Fignole zou spelen. Het werd moge lijk geacht, dat hij zijn voorlopig presidentschap zou omzetten in een definitief. Generaal Kebreau is een nieuwe ling in het politieke strijdperk van Haiti. Hij is tijdens de vele rege ringswisselingen in de laatste tijd naar voren getreden. Een warme Zondag De luchtdrukverdeling vertoonde de afgelopen 24 uur maar geringe wijzigingen. Boven de Noordzee hand haafde zich het hogedrukgebied, dat het weer in West-Europa bepaalt. Door het zonnige weer en de aan voer van lucht over land, werd het nog warmer. In het zuiden van Ne derland werden gisteren temperatu ren bereikt van 28 graden. In het noorden van het land was het iets minder als gevolg van het binnen stromen van zeelucht. De depressie boven het Middel landse Zeegebied trok in westelijke richting naar Noord-Spanje. In ver band daarmede nam de wind in onze omgeving krachtig af. Bij een over wegend matige wind tussen zuidoost en noordoost zal het zondag opnieuw zeer warm worden waarbij evenwel de temperaturen in het zuiden van het land hoger zullen zijn dan in de noordelijke provincies. De kans op onweer is gering. Z. Em. Josephus E. kardinaal Van Roey, primaat van België en aartshls- schop van Mechelen, hoopt op 20 juni a.s. de dag te herdenken, dat hij 30 jaar geleden tot kardinaal werd verheven. Een recente foto van de thans 84 jaar oude kerkvorst. Voor de a.s. verkiezingen Met het oog op de «verkiezingen van het parlement, welke officieel voor april 1958 moeten plaats heb ben, doch die omwille van de dan plaats vindende wereldtentoonstelling waarschijnlijk vervroegd zullen wor den, heeft kardinaal Van Roey, richt lijnen voor priesters en kloosterlin gen in zijn diocees Mechelen bekend gemaakt. De tekst van zijn mededeling luidt aldus: „Overwegende dat de Roomse Ka tholieke godsdienst in zijn instellin gen en zijn invloed door de huidige regering planmatig wordt belemmerd en tegengewerkt niet alleen in België maar ook in de missies van Belgisch Congo, overwegende dat geen enkele aan duiding toelaat, te verwachten dat de thans regerende partijen indien zij na de aanstaande verkiezingen op. nieuw het bewind zouden voeren hun vijandig en noodlottig optreden te gen de Katholieke Kerk zullen sta ken, overwegende, dat de aanstaande wetgevende verkiezingen aldus een beslissende invloed zullen uitoefenen op het geloof en de zeden van de ge- doopten, die God aan onze herder lijke zorg heeft toevertrouwd, heb ben w(j besloten de volgende richt lijnen te geven aan onze diocesane priesters en aan de kloosterlingen: 1. Indien men U vraagt of een gelovige in geweten bij de aanstaan de wetgevende verkiezingen zijn stem mag uitbreigen ten voordele van een partij, welke de godsdienstige en ze delijke belangen bekampt of in ge vaar brengt, dient geantwoord, dat dit niet kan gerechtvaardigd worden en in geweten zwaar ongeoorloofd is. 2. Indien men U vraagt, of de ge lovigen op het politieke plan een drachtig moeten optreden, dient ge antwoord, dat geen enkele reden van persoonlijke, economische, sociale, culturele, volkse of politiek aard in de huidige omstandigheden een scheuring in geweten kan rechtvaar digen. 3. Indien men U vraagt, of een gelovige bij de aanstaande wetge vende verkiezingen zich mag ont houden of blanco stemmen, dient ge antwoord dat hij zodoende in een KORTERE DIENSTTIJD IN BELGIë De Belgische regering heeft beslo ten de dienstplicht van 18 maanden tot 15 maanden te verminderen. belangrijke zaak ernstig te kort zou komen aan zijn plicht. Dit nummer beslaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIG Zonnig en zeer warm weer S met een overwegend matige wind tussen zuidoost en noord- oost. 16 Juni zon op 4.21; onder 21.04; maan op 23.11; onder 8.40. 17 Juni zon op 4.21, onder 21.04; maan op 23.33; onder 9.45. Hoogwaterstanden 16 Juni v.m. 5.50; r>.m. 6.10. 17 Juni v.m. 6.25; n.m. 6.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. 21 C. AEERDEEN onbew. 23 KOPENHAGEN onbew. 21 LONDEN licht bew. 26 AMSTERDAM onbew. 25 LUXEMBURG licht bew. 27 PARIJS licht bew. 29 BORDEAUX zwaar bew. 24 GRENOBLE zwaar bew. 23 NICE zwaar bew. 26 BERLIJN onbew. 26 FRANKFORT half bew. 30 MüNCHEN onbew. 24 ZURICH onbew. 27 GENèVE licht bew. 25 LOCARNO licht bew. 27 WENEN onbew. 26 INNSBRUCK onbew. 31 ROME onbew. 26 AJACCIO zwaar bew. 24 Korreltje Een geworpen steen, een afge schoten pijl en een gesproken woord zijn niet te herroepen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1